By Sharon Robb

June 26, 2017—South Florida Aquatic Club was the top Florida Gold Coast team finisher on the fourth and final day of the FLA International Cup Sunday at Plantation Aquatic Complex.

Buoyed by depth and talent and led by the boy age groupers, SOFLO finished third among combined teams behind Gator Swim Club and Elmbrook Swim Club with 683.5.

SOFLO, led by its 9-10 and 11-12 boys, finished runner-up to Gator Swim Club among the boys field with 499.5 points. The girls’ team was sixth with 184.

Gator Swim Club swept the combined (1,757.5), men (811) and women (888.5) team titles.

Among SOFLO’s individual champions on the final day were:

Anastasia Lutz, 10, 50-meter freestyle, 32.61, 1.24 time drop, 42 points.

Javier Colmenares, 10, 200-meter freestyle, 2:23.82, 0.95 time drop; 50-meter breaststroke 41.28, 115 points.

Alessandro Pereira, 10, 100-meter butterfly, 1:15.85, 0.56 time drop, 75 points.

Samuel Quintero, 16, 200-meter breaststroke, 2:28.66, 2.74 time drop, 19 points.

SOFLO’s top four finishers were:

Alessandro Pereira, 200-meter freestyle, second 2:25.50; 100-meter backstroke, 1:19.95.

Javier Roman, 13, 200-meter breaststroke, second, 2:44.18, 4.75 time drop, 23 points.

Javier Colmenares, 50-meter freestyle, second, 32.05; 100-meter backstroke, third, 1:22.94, 4.18 time drop.

Juan Pinilla, 12, 200-meter breaststroke, third, 2:58.39, 7.09 time drop, 34 points.

Fiorella DiSalvo, 9, 100-meter backstroke, third, 1:32.57, 0.08 time drop, 14 points.

Giada Porven, 9, 200-meter freestyle, fourth, 2:43.15, 1.99 time drop, 18 points.

Anastasia Lutz, 50-meter breaststroke, fourth, 45.46, 9.54 time drop.

SOFLO, among 25 teams and 800 swimmers competing including several from around the nation and internationally, had 71 swimmers with 39 boys and 32 girls, competing in 448 individual events.

Several out-of-state coaches were happy to get the opportunity to swim against new teams and faces.

Said one out-of-state coach, “It was a chance to train next to some of the best, to learn from some of the best and go up against some of the best. We were really able to soak up a lot and learn a ton.

“Of course, there are so many fast, fast swimmers here, you not only get to race them, but you get to train next to them, and really see how they get ready.”

SUNDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Gator Swim Club 1,757.5, 2. Elmbrook Swim Club 1,068, 3. South Florida Aquatic Club 683.5, 4. Patriot Swim Team 515.5, 5. Southeastern Virginia Aquatic 507.5.

BOYS TEAM TOTALS: 1. Gator Swim Club 811, 2. SOFLO 499.5, 3. South Eastern Virginia Aquatics 339.5, 4. Elmbrook 306, 5. New York Sharks 239.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. Gator Swim Club 888.5, 2. Elbrook 606, 3. Patriot Swim Team 322, 4. Teamnl 262, 5. Trident Aquatic Club 221, 6. SOFLO 184.

GIRLS

200-meter freestyle: 10-and-under, 1. Erica Maltsev, TRI 2:31.41; SOFLO: 4. Giada Porven 2:43.15, time drop; 11-12, 1. Mary Grace Guzzino, NYSA 2:18.29; SOFLO: 7. Alexis Christensen 2:29.17, time drop, 15. Luna Delgado 2:44.03, time drop, 18. Natalia Sibug 2:46.80, 20. Samantha Solia 2:49.69, time drop, 25. Kaitlyn Consuegra 3:08.23; 13-14, 1. Kaylyn Schoof, EBSC 2:08.12; SOFLO: 8. Katrina Del Vecchio 2:17.77, time drop, 29. Kalin Hubbard 2:35.3, 35. Daniela Rodriguez 2:42.41, 15-16, 1. Julia Donahue, BGSC 2:10.76; SOFLO: 11. Maya Coffey 2:20.99; 17-and-over, 1. Katelyn Walsh, PATS 2:13.50.

50-meter breaststroke: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 40.46; SOFLO: 4. Anastasia Lutz 45.46, time drop, 5. Fiorella DiSalvo 46.86, time drop, 14. Abigail-Marie Natino 53.43, 16. Isabella Gomez 54.67, 17. Sarah Vasquez 55.16, time drop; 11-12, 1. Caroline McCurdy, BGSC 38.31; SOFLO: 6. Mia Escudero 41.53, 14. Natalia Sibug 44.10, 19. Alexis Christensen 45.67, time drop, 24. Judith-Alison Natino 46.22, time drop, 26. Sofia Gonzalez 46.31, 27. Mariann Catalasan 46.56, time drop, 28. Shayna Blitz 47.15, time drop, 31. Reagan Lowe 48.84, time drop, 36. Gabriella Lissa 51.45, 37. Carleigh Schleicher 51.62, time drop; 13-14, 1. Emily Ricketts, NL 34.86; SOFLO: 9. Sara Quintero 40.97, time drop, 15. Kalin Hubbard 42.61, time drop, 19. Sophia Bedoya 43.73, 20. LeeAnn Ranalli 43.94, time drop, 31. Daniela Rodriguez 47.52; 15-16, 1. Maggie Teng, EBSC 35.02; SOFLO: 19. Alana Acevedo 45.59, time drop; 17-and-over, 1. Katelyn Walsh, PATS 34.73.

100-meter backstroke: 10-and-under, 1. Erica Maltsev, TRI 1:22.50; SOFLO: 3. Fiorella DiSalvo 1:32.57, time drop, 5. Anastasia Lutz 1:34.23, 8. Abigail-Marie Natino 1:37.80; 11-12, 1. Ava Borowski, NYSA 1:11.67; SOFLO: 9. Alexis Christensen 1:25.09, time drop, 13. Mariann Catalasan 1:28.66, 16. Natalia Sibug 1:30.75, 20. Judith-Alison Natino 1:32.57, 21. Sofia Gonzalez 1:32.62, 28. Kaitlyn Consuegra 1:53.52; 13-14, 1. Kaylyn Schoof, EBSC 1:06.53; SOFLO: 12. Sara Quintero 1:15.27, time drop, 13. LeeAnn Ranalli 1:16.23, time drop, 28. Emma Twombly 1:24.69, time drop, 32. Kalin Hubbard 1:26.40; 15-16, 1. Zoe Woods, EBSC 1:08.23; SOFLO: 7. Isabella DiSalvo 1:14.23, time drop, 10. Jacqueline Lugo 1:15.35, time drop, 11. Maya Coffey 1:15.85, time drop; 17-and-over, 1. Grace Maguire, BGSC 1:08.22.

100-meter butterfly: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 1:21.86; 11-12, 1. Caroline McCurdy, BGSC 1:10.21; SOFLO: 6. Mia Escuedo 1:23.21, time drop, 8. Luna Delgado 1:23.68, time drop, 17. Carleigh Schleicher 1:37.66, time drop; 13-14, 1. Kaylyn Schoof, EBSC 1:04.45; SOFLO: 5. Daniela Curbelo 1:08.14, time drop, 8. Katrina Del Vecchio 1:09.40, time drop, 24. Kalin Hubbard 1:23.87; 15-16, 1. Chris McFarland, STARS 1:06.58; SOFLO: 6. Isabella DiSalvo 1:10.70, 24. Alana Acevedo 1:17.50; 17-and-over, 1. Katelyn Walsh, PATS 1:07.99.

200-meter breaststroke: 12-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 3:05.86; SOFLO: 7. Sofia Gonzalez 3:24.50, 10. Mariann Catalasan 3:31.48, time drop; 13-14, 1. Emily Ricketts, NL 2:44.77; SOFLO: 7. Daniela Curbelo 3:05.25, time drop, 8. Sara Quintero 3:05.84, time drop, 11. Sophia Bedoya 3:20.49, time drop; 15-16, 1. Maggie Teng, EBSC 2:46.80; 17-and-over, 1. Katelyn Walsh, PATS 2:47.39.

50-meter freestyle: 10-and-under, 1. Anastasia Lutz, SOFLO 32.61, time drop; SOFLO: 7. Giada Porven 35.40, time drop, 10. Fiorella DiSalvo 36.50, time drop, 19. Sarah Vasquez 39.76, time drop, 25. Abigail-Marie Natino 41.11, time drop, 30. Isabella Gomez 42.45; 11-12, 1. Caroline McCurdy, BGSC 28.01; SOFLO: 13. Samantha Solis 32.94, 20. Alexis Christensen 33.60, time drop, 21. Mia Escudero 33.89, 22. Luna Dlegado 33.90, time drop, 24. Shayna Blitz 33.94, time drop, 28. Reagan Lowe 34.10, time drop, 30. Natalia Sibug 34.32, 32. Judith-Alison Natino 34.93, time drop, 42. Mariann Catalasan 36.78, 44. Kaitlyn Consuegra 37.91, 45. Carleigh Schleicher 38.14, time drop, 46. Sofia Gonzalez 38.23, 51. Gabriella Lissa 39.73; 13-14, 1. Jacey Hinton, BGSC 27.02; SOFLO: 7. Katrina Del Vecchio 29.04, 27. Emma Twombly 30.91, 28. Sophia Bedoya 30.97, time drop, 41. Kalin Hubbard 32.00, 57. Daniela Rodriguez 34.27; 15-16, 1. Brieanna Romney, SEVA 27.10; SOFLO: 10. Jacqueline Lugo 29.47, 11. Isabella DiSalvo 29.50, time drop, 15. Maya Coffey 30.05, 25. Alana Acevedo 31.25; 17-and-over, 1. Bella Garbacz, BGSC 27.88.

200-meter medley relay: 12-and-under, 1. Delfines Del Naco 2:36.05; 14-and-under, 1. Teamnl 2:08.80; Open, 1. Patriot Swim Team 2:06.69.

BOYS

200-meter freestyle: 10-and-under, 1. Javier Colmenares, SOFLO 2:23.82, time drop; SOFLO: 2. Alessandro Pereira 2:25.50, 8. Luca Hincapie 2:55.15; 11-12, 1. Carter Miller, NYSA 2:13.50; SOFLO: 6. Alejandro Mateus 2:22.23, time drop, 14. Aldo Zepeda 2:30.64, time drop, 16. Lucas Porven 2:32.56, time drop, 29. Samuel Bullen 2:47.40, 33. Diego Nazario-Vazquez 2:54.80, 35. Matthew Mendieta 3:00.06, time drop; 13-14, 1. Michael Linnihan, EBSC 2:01.49; SOFLO: 5. Nicolas Rossi 2:05.46, time drop, 13. Juan Colmenares 2:16.05, time drop, 15. Javier Roman 2:16.42, 29. Chris Vasquez 2:27.38; 15-16, 1. Tyler Zuyus, Pompano Beach 1:57.47; SOFLO: 15. Joan Salazar 2:08.96, time drop; 17-and-over, 1. Mason Schoof, EBSC 2:00.39.

50-meter breaststroke: 10-and-under, 1. Javier Colmenares, SOFLO 41.28; SOFLO: 8. Derek Hau 49.43, time drop, 9. Luca Hincapie 49.70, 10. Joseph-Blake Natino 50.60, time drop, 12. Benjamin Kim 51.17, time drop, 20. Brandon Rios 59.76, time drop; 11-12, 1. Dario Martin, Unattached 35.77; SOFLO: 5. Zackary Harris 38.50, time drop, 6. Logan Gonzalez 38.76, time drop, 7. Enrique Rodriguez 39.47, time drop, 9. Samuel Bullen 41.03, 17. Nathaniel Garrick 44.22, time drop, 19. Matthew Kim 44.46, time drop, 30. Diego Nazario-Vasquez 55.01, time drop, 31. Matthew Mendieta 58.23; 13-14, 1. Ty Hoffman, BGSC 33.78; SOFLO: 5. Javier Roman 35.03, time drop, 19. Ryan Alfonso 40.85, time drop, 21. Alex Golding 41.73, time drop, 28. Sebastien Bourjolly 50.21; 15-16, 1. Andres Martijena Diaz, MAH 31.00; SOFLO: 6. Joan Salazar 33.90; 17-and-over, 1. Daniel Alber, BGSC 29.79.

100-meter backstroke: 10-and-under, 1. Aidan Levine, TRI 1:17.86; SOFLO: 2. Alessandro Pereira 1:19.95, 3. Javier Colmenares 1:22.94, time drop, 7. Benjamin Kim 1:36.98, 10. Joseph-Blake Natino 1:44.73, time drop, 13. Brandon Rios 1:52.82; 11-12, 1. Caleb Maldari, BGSC 1:09.77; SOFLO: 5. Alejandro Mateus 1:13.88, time drop, 6. Zackary Harris 1:14.28, 7. Moises Rodriguez 1:15.51, 8. Logan Gonzalez 1:16.02, time drop, 16. Aldo Zepeda 1:21.22, 17. Matthew Kim 1:23.30, 19. Yanjun Wang 1:26.57, time drop; 13-14, 1. JJ Barad, SEVA 1:03.74; SOFLO: 10. Nicolas Rossi 1:12.71, time drop, 11. Juan Colmenares 1:12.75, time drop, 17. Alex Golding 1:17.41, 18. Chris Vasquez 1:17.64, time drop, 31. Ryan Alfonso 1:28.39; 15-16, 1. Owen Hanna, STARS 1:02.49; 17-and-over, 1. Stevos Baczek, BGSC 1:01.29.

100-meter butterfly: 10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 1:15.85, time drop; SOFLO: 10. Benjamin Kim 1:45.25; 11-12, 1. Dario Martin, Unattached 1:05.37; SOFLO: 4. Juan Pinilla 1:12.08, time drop, 5. Enrique Rodriguez 1:12.34, 6. Zackary Harris 1:12.82, time drop, 7. Alejandro Mateus 1:13.61, 9. Christian Tijero 1:16.42, time drop, 18. Yanjun Wang 1:25.86; 13-14, 1. Edward Park, NYSA 1:01.02; SOFLO: 7. Joseph Lee 1:04.61, 9. Juan Colmenares 1:06.91, time drop, 20. Ryan Alfonso 1:11.69, time drop, 22. Juancamilo Rivero 1:12.58, time drop, 24. Chris Vasquez 1:14.02; 15-16, 1. Nick Talati, SEVA 59.04; SOFLO: 11. Samuel Quintero 1:03.73, time drop; 17-and-over, 1. Daniel Alber, BGSC 57.16.

200-meter breaststroke: 12-and-under, 1. Dario Martin, Unattached 2:45.31; SOFLO: 3. Juan Pinilla 2:58.39, time drop, 6. Enrique Gonzalez 3:05.63, 8. Javier Colmenares 3:09.51, 10. Samuel Bullen 3:17.42, time drop, 12. Matthew Kim 3:25.42; 13-14, 1. Ty Hoffman, BGSC 2:42.72; SOFLO: 2. Javier Roman 2:44.18, time drop, 18. Alex Golding 3:14.11; 15-16, 1. Samuel Quintero, SOFLO 2:28.66, time drop, 8. Joan Salazar 2:43.91; 17-and-over, 1. Alex McCurdy, BGSC 2:36.41.

50-meter freestyle: 10-and-under, 1. Fausto Bastardo Ramirez, MAH 31.17; SOFLO: 2. Javier Colmenares 32.05, 8. Derek Hau 36.53, time drop, 9. Luca Hincapie 36.59, time drop, 19. Benjamin Kim 40.48, time drop, 23. Joseph-Blake Natino 42.14, 27. Brandon Rios 44.37; 11-12, 1. Carter Miller, NYSA 28.26; SOFLO: 8. Alejandro Mateus 29.97, time drop, 10. Moises Rodriguez 30.33, time drop, 18. Aldo Zepeda 32.07, time drop, 20. Christian Tijero 32.38, 21. Yanjun Wang 32.50, 24. Nathaniel Garrick 32.72, 25. Lucas Porven 32.80, time drop , 32. Samuel Bullen 34.08, 33. Matthew Kim 34.21, time drop, 37. Diego Nazario-Vazquez 35.15, 42. Matthew Mendieta 37.70, time drop; 13-14, 1. Michael Linnihan, EBSC 24.71; SOFLO: 8. Nicolas Rossi 27.80, time drop, 12. Juan Colmenares 28.34, time drop, 23. Ryan Alfonso 29.03, time drop, 33. Juancamilo Rivero 29.99, 35. Chris Vasquez 30.32, 44. Alex Golding 31.42, time drop, 57. Sebastien Bourjolly 37.31; 15-16, 1. Ryan Linnihan, EBSC 24.28; SOFLO: 26. Samuel Quintero 27.65, time drop; 17-and-over, 1. Alex Moore, SEVA 24.18.

200-meter medley relay: 12-and-under, 1. Plantation Swim Team 2:23.33; 14-and-under, 1. Gator Swim Club 2:03.01; Open, 1. Gator Swim Club 1:50.06.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements