By Sharon Robb

July 13, 2017—South Florida Aquatic Club will host 502 swimmers and 26 teams at the Florida Gold Coast Area 3 Long Course Developmental Championships.

SOFLO swimmers will get the opportunity to compete in their home pool at Academic Village.

SOFLO heads the talented field that also features AquaKids Sharks, Gulliver Swim Club and Metro Aquatics among 21 teams and 5 unattached teams.

Swimmers will get the chance to compete in the last-chance qualifying meet to make time standards for both the July 21-23 FGC Junior Olympics at Sailfish Waterpark in Stuart and July 28-30 Senior Championships at Coral Springs.

The meet begins on Friday at 5 p.m. Two sessions, prelims and finals, are scheduled for Saturday and Sunday.

SOFLO has 96 swimmers entered in 495 individual events. Among SOFLO’s top seeds are:

Benjamin Kim, 9, 7-10, 100-meter backstroke, 1:36.44.

Yanjun Wang, 12, 11-12, 100-meter backstroke, 1:26.57; 50-meter freestyle, 32.14.

Alana Acevedo, 15, 15-18, 100-meter backstroke, 1:20.42; 100-meter freestyle, 1:07.23; 100-meter butterfly, 1:13.56.

Luna Delgado, 11, 11-12, 50-meter butterfly, 36.61.

Katherine De Barros, 16, 15-18, 100-meter breaststroke, 1:29.09; 200-meter breaststroke, 3:11.48.

Derek Hau, 9, 7-10, 50-meter freestyle, 36.53; 50-meter breaststroke, 49.43.

Emma Twombly, 13, 13-14, 50-meter freestyle, 30.76; 100-meter freestyle, 1:06.95.

Juan Colmenares, 13, 13-14, 50-meter freestyle, 28.34.

Marcos Vazquez, 14, 11-18, 200-meter butterfly, 2:37.98.

Fiorella Di Salvo, 9, 7-10, 100-meter freestyle, 1:21.22.

LeeAnn Ranalli, 14, 13-14, 50-meter backstroke, 36.93.

Mia Escudero, 12, 11-12, 100-meter butterfly, 1:23.21.

Andrea Guerreri, 14, 13-14, 100-meter butterfly, 1:15.00; 11-12, 200-meter backstroke, 2:46.00.

Kaitlyn Barrios, 11, 11-12, 50-meter breaststroke, 43.16.

Logan Gonzalez, 12, 11-18, 1500-meter freestyle, 21:52.37.

SOFLO also has eleven of its 23 relay teams seeded first in 14 relay events.

For the long course meet, host officials will use chase starts for the first time at the meet to help expedite Saturday and Sunday prelims.

There are two other FGC Area Championships being held simultaneously. Sunrise is hosting the Area 2 Championships and Boca Raton Swim Team is hosting the Area 1 Championships at Boca Raton High School Aquatic Center.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast Area 3 Championships

When: Friday-Sunday

Schedule: Friday, Session 1, 5-8:19 p.m.; Saturday, Session II, 8:30 a.m.-12:33 p.m., Session III, 5 p.m.-6:34 p.m.; Sunday, Session IV, 8:30 a.m.-1:39 p.m., Session V, 5-6:33 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Teams: (26) SOFLO, AquaKids Sharks, Amphibius Assault Swim Team, Atlantis Swim Club, Blue Marlins of Hialeah Gardens, Bone Island Swim Club, Hurricane Aquatics, City of Miami Swim Team, Devilray’s Swim Club, FLA Aquatics, Florida Keys Swim Club, Flying Fish Swim Club, FIU Swimming, Gulliver Swim Club, Hialeah Swim Club, Metro Aquatics, Miami Beach Seahawks, Mater Lakes Bears Swim Team, Miami County Day Aquatics, Miami Swimming, North Miami Swim Team, Shelton Doral Swim Team, Southern Wahoos Aquatic Team, Swim Gym Swim Team, and University of Miami.

Of note: Admission is $5 per session, heat sheets are available free of charge on Meet Mobile and soflomeets.info/Area 3. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements