By Sharon Robb

August 5, 2017—Paige Lane and Lance Lesage of South Florida Aquatic Club ended on a good note Saturday night at the Southern Zones Age Group LCM Championships at Tupelo (Miss.) Aquatic Center.

Lane, 14, was seventh in the 13-14 50-meter freestyle in 27.89. FGC teammate Gabrianna Banks won the event in 27.07.

Lane was also a member of Florida Gold Coast’s fourth place 200-meter freestyle relay in 1:50.85 with teammates Kiara Caamano, Chloe Hernandez and Gabrianna Banks.

Lesage, 14, was a member of FGC’s eighth place 13-14 200-meter freestyle relay in 1:44.88.

FGC’s Aiden Kohanyi was fourth in the 200-meter individual medley in 2:27.43 and was a member of the fourth place 200-meter freestyle in 1:50.50 with teammates Agustin Rodriguez, Finn Winkler and Hudson Bishop.

In addition to Lane and Lesage, SOFLO was represented by Kayla Cunningham and Alejandro Mateus.

Florida Gold Coast finished seventh among combined teams, sixth in among men’s teams and eighth among women’s teams.

USA Swimming’s Zone Championships feature top regional swimmers at the age group level who qualify. There are four zones: southern, western, central and eastern.

The Shockwave Aquatics Swim Club hosted the meet, which is being webcast from the state-of-the-art Tupelo Aquatic Center.

SATURDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Georgia 1,105, 2. Florida Swimming 946, 3. North Carolina 825, 4. Southeastern 614, 5. Kentucky 347, 6. South Texas 295, 7. Florida Gold Coast 259, 8. SC Zone 140, 9. North Texas 108, 10. West Virginia 82.

MEN TEAM TOTALS: 1. Georgia 581, 2. Florida Swimming 409, 3. North Carolina 372, 4. Southeastern 298.5, 5. Kentucky 189, 6. Florida Gold Coast 164, 7. South Texas 157.5, 8. SC Zone 58, 9. West Virginia 51, 10. Mississippi 34.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Florida Swimming 501, 2. Georgia 470, 3. North Carolina 413, 4. Southeastern 29.5.5, 5. Kentucky 138, 6. South Texas 119.5, 7. North Texas 97, 8. Florida Gold Coast 77, 9. West Texas 73, 10. SC Zone 68.

GIRLS

200-meter individual medley: 11-12, 1. Zoe Summar, SES 2:24.20, 2. Elena Dry, NCS 2:25.71, 3. Michaela Mattes, FL 2:28.03; 13-14, 1. Malia Rausch, STX 2:23.99, 2. Corbyn Cormack,NTX 2:25.24, 3. Amaya Hanley, NCS 2:25.90; 15-18, 1. Lindsey Grater, GA 2:25.44, 2. Juliana Carey, GA 2:26.04, 3. Taylor Steele, SCZT 2:28.19.

50-meter freestyle: 11-12, 1. Madelyn Clem, NTX 27.40, 2. Sydney King, FL 27.43, 3. Morgan Carteaux, SES 27.89; 13-14, 1. Gabrianna Banks, FGC 27.07, 2. Hailey Galbraith, GA 27.13, 3. Georgia Bates, FL 27.28, 7. Paige Lane, SOFLO/FGC 27.89, 8. Kiara Caamano, FGC 27.94; 15-18, 1. Lyndsey Huizenga, FL 27.04, 2. Gabriella Fouchi, LA 27.34, 3. Anna Freyman, FL 27.41.

50-meter butterfly: 11-12, 1. Grace Gavin, FL 29.16, 2. Kate Hegland, NCS 29.41, 3. Lauren Godfrey.

200-meter butterfly: 13-14, 1. Madeline Menkhaus, NCS 2:20.79, 2. Jules Atkinson, SES 2:23.62, 3. Jenna Bridges, SCZT 2:24.51; 15-18, 1. Tori Rucker, GA 2:20.41, 2. Mollie Wright, WT 2:20.78, 3. Hannah Mahaffey, GA 2:22.39.

200-meter freestyle relay: 11-12, 1. Florida Swimming 1:51.53, 2. Southeastern 1:52.01, 3. North Carolina 1:53.08, 8. Florida Gold Coast 1:57.01 (Emily Lopez-Diaz, Riley Botting, Michelle Fernandez, Rebecca Montero); 13-14, 1. Georgia 1:49.01, 2. Florida Swimming 1:49.73, 3. North Carolina 1:49.93, 4. Florida Gold Coast 1:50.85 (Kiara Caamano, Paige Lane, Chloe Hernandez, Gabrianna Banks); 15-18, 1. Florida Swimming 1:49.33, 2. Southeastern 1:51.62, 3. Louisiana 1:51.91.

BOYS

200-meter individual medley: 11-12, 1. Thomas Xiao, GA 2:21.61, 2. Jake Sherman, FL 2:22.31, 3. Lane Bradshaw, NCS 2:26.23, 4. Aiden Kohanyi, FGC 2:27.43; 13-14, 1. Nicklas Bohn, GA 2:12.03, 2. Baylor Nelson, NCS 2:12.34, 3. Jaden Luo, STX 2:14.04; 15-18, 1. Tanner Cummings, KY 2:10.63, 2. Mike Jeschke, GA 2:11.05, 3. Jonathan Shaheen, GA 2:12.58.

50-meter freestyle: 11-12, 1. Andrew Bleuez, GA 26.28, 2. Andrew Billitto, FL 26.32, 3. Casen Calmus, SES 26.74; 13-14, 1. Garrett Boone, NCS 24.43, 2. Corby Furrer, STX 24.74, 3. Dawson Joyce, FL 24.91; 15-18, 1. Donavon Crossen, MS 24.25, 2. Tanner Cummings 24.55, 3. Blake Reynolds, GA 24.64.

50-meter butterfly: 11-12, 1. Andrew Bleuez, GA 28.25, 2. Noah Rock, NCS 28.85, 3. Nathan Zu, KY 29.42.

200-meter butterfly: 13-14, 1. Siaka Weidenbaum, SES 2:10.00, 2. Jackson Mussler, KY 2:10.58, 3. Tais Brown, SES 2:13.34; 15-18, 1. Chris Castaldo, GA 2:08.71, 2. Tucker Adams, FL 2:09.20, 3. Jeremy Rockaway, FL 2:09.60.

200-meter freestyle relay: 11-12, 1. Florida Swimming 1:48.58, 2. Southeastern 1:48.70, 3. Georgia 1:50.14, 4. Florida Gold Coast 1:50.50 (Agustin Rodriguez, Aiden Kohanyi, Finn Winkler, Hudson Bishop); 13-14, 1. North Carolina 1:39.33, 2. Georgia 1:40.42, 3. Florida Swimming 1:40.73, 8. Florida Gold Coast 1:44.88 (Varis Monroe, Lance Lesage, Daniel Quijada, Kyle Korvick); 15-18, 1. Georgia 1:36.82, 2. Southeastern 1:40.04, 3. Kentucky 1:40.71.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements