SOFLO Masters Shine At Coral Springs Last Chance Meet


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, August 27, 2017—South Florida Aquatic Club masters swimmers had a good showing at the recent Coral Springs Long Course Meters Last Chance Meet at Coral Springs Aquatic Complex.

Among top finishers were:

Gina Grant, 18-24, first in the 200-meter backstroke, 3:58.08, 100-meter butterfly, 2:11.06 and 200-meter individual medley in 4:10.56; and second in the 400-meter freestyle, 7:14.28 and 200-meter breaststroke, 4:45.88.

Betty Lauer, 50-54, first in the 50-meter freestyle, 38.56 and 100-meter freestyle, 1:28.55.

Lucie DeBarros, 55-59, first in the 100-meter freestyle, 1:47.37 and 200-meter freestyle, 3:43.16; and second in the 50-meter butterfly, 1:05.70.

Kristen Vlaun, 45-49, first in the 400-meter freestyle, 5:22.03 and second in the 200-meter individual medley, 2:57.64.

Terri Rivera, 55-59, second in the 400-meter freestyle, 7:21.97 and second in the 50-meter backstroke 55.59 and third in the 100-meter backstroke, 1:58.30.

Marilde Martinez, 40-44, first in the 100-meter backstroke, 1:47.09; and second in the 50-meter butterfly in 52.28.

Paula Berti, 45-49, first in the 50-meter breaststroke 56.59; and second in the 50-meter butterfly, 49.34

Betty Lauer, 50-54, first in the 50-meter breaststroke, 51.11.

SOFLO masters coach Travis Lockie dominated the men’s competition. The field featured collegiate All-Americans, national champions and world masters record holders.

WOMEN RESULTS

50-meter freestyle: 18-24, 1. Julia Fermayer, UC 39.13, 2. Valeria Van Balen, GOLD 48.24, 3. Paavlena Madhivanan, GOLD 1:01.00; 30-34, 1. Elizabeth Gray, PBM 30.99, 2. Julie Finlon, HAFL 50.57, 3. Edymar Uzcategui, GOLD 53.10; 35-39, 1. Shiau Ching Low, UC 35.60; 40-44, 1. Rebecca Smith, PBM 28.37, 2. Isa Padilla, PBM 30.45, 3. Megyn Taback, GOLD 35.85; 45-49, 1. Susan Scharr, HAFL 36.46, 2. Paula Berti, SOFLO 41.13; 50-54, 1. Betty Lauer, SOFLO 38.56, 2. Sarah Bennett, SFTL 40.87; 55-59, 1. Chris Wenzel, PBM 30.95, 2. Lucie De Barros, SOFLO 48.74; 60-64, 1. Celia Devanney, GOLD 34.43, 2. Lydia Seier, GOLD 36.23; 65-69, 1. Anita Mitchell, SFTL 54.02.

100-meter freestyle: 30-34, 1. Elizabeth Gray, PBM 1:06.91; 40-44, 1. Megyn Taback, GOLD 1:22.33, 2. Marilde Martinez, SOFLO 1:25.54; 45-49, 1. Ann Stewart, UC 1:08.66; 50-54, 1. Betty Lauer, SOFLO 1:28.55; 55-59, 1. Lucie DeBarros, SOFLO 1:47.37; 60-64, 1. Lydia Seier, GOLD 1:20.03.

200-meter freestyle: 18-24, 1. Julia Fermayer, UC 3:17.57, 2. Paavlena Madhivanan, GOLD 5:00.56; 25-29, 1.Kellyn Baconcini, GOLD 2:42.49; 30-34, 1. Edymar Uzcategui, GOLD 4:02.56; 35-39, 1. Shiau Ching Low, UC 3:23.15; 45-49, 1. Ann Stewart, UC 2:32.01, 2. Kristen Vlaun, SOFLO 2:32.23; 55-59, 1. Lucie DeBarros, SOFLO 3:43.16; 60-64, 1. Peggy McDonnell, GOLD 2:45.51, 2. Barbara Protzman, GOLD 3:03.09.

400-meter freestyle: 18-24, 1. Julia Fermayer, UC 6:42.77, 2. Gina Grant, SOFLO 7:14.28; 25-29, 1. Kellyn Baconcini, GOLD 5:43.55; 45-49, 1. Kristen Vlaun, SOFLO 5:22.03, 2. Paula Texel, SPM 5:54.46; 55-59, 1. Jean Riederer, YSFB 6:54.23, 2. Terri Rivera, SOFLO 7:21.97, 3. Nancy Munro, PBM 11:17.73; 65-69, 1. Fran Hare, PBM 6:04.14.

50-meter backstroke: 18-24, 1. Paavlena Madhivanan, GOLD 1:13.26; 30-34, 1. Patricia Cooper, GOLD 36.14, 2. Julie Finlon, HAFL 1:02.04, 3. Edymar Uzcategui, GOLD 1:16.00; 35-39, 1. Shiau Ching Low, UC 46.84; 40-44, 1. Rebecca Smith, PBM 33.84, 2. Isa Padilla, PBM 43.01; 45-49, 1. Paula Texel, SPM 35.70, 2. Martina Hannon, LVM 47.52, 3. Paula Berti, SOFLO 51.79; 50-54, 1. Cheryl Kupan, SPM 40.27; 55-59, 1. Jean Riederer, YSFB 52.82, 2. Terri Rivera, SOFLO 55.59; 60-64, 1. Celia Devanney, GOLD 43.47; 65-69, 1. Anita Mitchell, SFTL 1:16.38; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 50.85.

100-meter backstroke: 25-29, 1. Kellyn Baconcini, GOLD 1:22.72; 30-34, 1. Patricia Cooper, GOLD 1:18.96, 2. Julie Finlon, HALF 2:10.61; 40-44, 1. Marilde Martinez, SOFLO 1:47.09; 45-49, 1. Paula Texel, SPM 1:17.62, 2. Martina Hannon, LVM 1:35.86; 55-59, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 1:27.03, 2. Jean Riederer, YSFB 1:51.86, 3. Terri Rivera, SOFLO 1:58.30, 4. Nancy Munro, PBM 3:15.31; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 1:52.15.

200-meter backstroke: 18-24, 1. Gina Grant, SOFLO 3:58.08; 50-54, 1. Sarah Bennett, SFTL 4:28.01; 55-59, 1. Debbie Cavanaugh, GOLD 3:09.08; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 4:07.20.

50-meter breaststroke: 18-24, 1. Julia Fermayer, UC 48.77; 40-44, 1. Isa Padilla, PBM 40.71, 2. Megyn Taback, GOLD 46.14; 45-49, 1. Paula Berti, SOFLO 56.59; 50-54, 1. Betty Lauer, SOFLO 51.11, 2. Sarah Bennett, SFTL 56.60; 55-59, 1. Chris Wenzel, PBM 40.50, 2. Debbie Cavanaugh, GOLD 43.94, 2. Jean Riederer, YSFB 52.07, 4. Adrienne Chin-Ogilvie, SFTL 52.38, 5. Nancy Munro, PBM 1:43.84; 60-64, 1. Peggy McConnell, GOLD 46.40; 65-69, 1. Anita Mitchell, SFTL 1:11.24; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 57.43.

100-meter breaststroke: 30-34, 1. Alexandra Thomas, WOW 1:32.58; 40-44, 1. Megyn Taback, GOLD 1:52.70; 55-59, 1. Chris Wenzel, PBM 1:33.40.

200-meter breaststroke: 18-24, 1. Julia Fermayer, UC 3:57.99, 2. Gina Grant, SOFLO 4:45.88; 30-34, 1. Alexandra Thomas, WOW 3:18.44; 50-54, 1. Sarah Bennett, SFTL 4:34.33.

50-meter butterfly: 18-24, 1. Valeria Van Balen, GOLD 1:03.91, 2. Paavlena Madhivanan, GOLD 1:28.51; 30-34, 1. Edymar Uzcategui, GOLD 1:12.95, 2. Julie Finlon, HALF 1:15.00; 35-39, 1. Shiau Ching Low, UC 42.07; 40-44, 1. Megyn Taback, GOLD 39.79, 2. Marilde Martinez, SOFLO 52.28; 45-49, 1. Susan Scharr, HAFL 39.87, 2. Paula Berti, SOFLO 49.34; 55-59, 1. Jean Riederer, YSFB 53.06, 2. Lucie DeBarros, SOFLO 1:05.70; 60-64, 1. Lydia Seier, GOLD 38.09, 2. Celia Devanney, GOLD 38.25.

100-meter butterfly: 18-24, 1. Gina Grant, SOFLO 2:11.06; 45-49, 1. Martina Hannon, LVM 1:35.24; 50-54, 1. Cheryl Kupan, SPM 1:23.20; 60-64, 1. Lydia Seier, GOLD 1:28.12, 2. Celia Devanney, GOLD 1:32.89.

200-meter butterfly: 40-44, 1. Natalia Vaganova, IM 5:06.17; 45-49, 1. Martina Hannon, LVM 3:45.92; 50-54, 1. Cheryl Kupan, SPM 3:18.02

200-meter individual medley: 18-24, 1. Gina Grant, SOFLO 4:10.56; 30-34, 1. Alexandra Thomas, WOW 3:02.76; 45-49, 1. Paula Texel, SPM 2:57.57, 2. Kristen Vlaun, SOFLO 2:57.64; 50-54, 1. Cheryl Kupan, SPM 3:02.92, 2. Sarah Bennett, SFTL 4:05.23; 55-59, 1. Nancy Munro, PBM 6:31.72.

RELAYS

400-meter freestyle relay: 160-199, 1. Palm Beach Masters 4:27.85, 2. SOFLO 6:24.95 (Paula Berti, Terri Rivera, Betty Lauer, Marilde Martinez); 240-279, 1. GOLD 5:15.97.

800-meter freestyle relay: 160-199, 1. Palm Beach Masters 10:18.43; 240-279, 1. GOLD 11:31.38.

400-meter medley relay: 240-279, 1. GOLD 6:05.32.

MEN RESULTS

50-meter freestyle: 18-24, 1. Shawn Warner, PBM 25.67, 2. Ideo Rivera, Azura 27.42, 3. Luis Lopez, GOLD 1:19.36; 25-29, 1. Aurelio Figari, Azura 26.76, 2. Travis Lockie, UC 27.93, 3. Joseph Hernandez, YSFB 32.46; 30-34, 1. Ryan Armpriester, PAQ 35.20, 2. Brian Kerkhof, UC 35.76, 3. Orlando Caro, GOLD 46.15, 4. Ramon Montero, GOLD 1:11.28; 35-39, 1. Oliver Paredes, SFTL 28.04, 2. Juan Moran, Azura 32.04, 3. Manuel Gutierrez, GOLD 38.67, 4. Lee Scharf, GOLD 43.08; 40-44, 1. Enrique Bolanos, Azura 25.99, 2. Martin Torres, HAFL 26.99, 3. Ivan Drusc, UC 27.35, 4. Arie Resler, SFTL 27.69, 5. Max Fischbach, SFTL 28.26, 6. Juan Lopez, GOLD 28.72, 7. Hilario Itriago, Azura 28.80, 8. Jarret Streiner, SFTL 28.88, 9. Carlos Montero, HAFL 29.83; 45-49, 1. Douglas Gawriljuk, PBM 28.11, 2. Terry Lage, SFTL 28.84, 3. Jose Saye, SFTL 30.93, 4. Eric Herman, SPM 31.75, 5. Ted Muraskin, WOW 31.85; 50-54, 1. Kevin Semisch, SFTL 27.26, 2. Rick O’Shea, Azura 29.32, 3. Gregg Sherman, GOLD 29.35, 4. David LeClair, HALF 30.26, 5. Eric Wynne, PBM 30.42, 6. Daniel Messinger, GRSC 38.40; 55-59, 1. Greg Salomon, UC 27.72, 2. Michael Aubrey, PBM 28.63, 3. Al Moreno, PBM 31.24; 60-64, 1. Francisco Parra, Azura 28.84, 2. Jeffrey Service, GOLD 29.81, 3. Chris Kane, PBM 31.69, 4. Owen McGoldrick, PBM 33.27, 5. Roy Donenshein, GOLD 41.97, 6. William Robinson, HAFL 51.10; 65-69, 1. George Schmidt, PBM 31.44; 70-74, 1. Keefe Lodwig, PBM 31.79, 2. Kevin Mcpherrin, UC 35.11, 3. Marcos Szeinfeld, SFTL 38.66, 4. Phillip Cullen, HAFL 49.78; 80-84, 1. Cav Cavanaugh, GOLD 36.14, 2. Jerry Marchbanks, PBM 42.45

100-meter freestyle: 18-24, 1. Shawn Warner, PBM 54.95, 2. Luis Lopez, GOLD 2:43.21; 25-29, 1. Travis Lockie UC 1:02.49, 2. Joseph Hernandez, YSFB 1:15.20; 30-34, 1. Ryan Armpriester, PAQ 1:16.50, 2. Andres Miyares, GOLD 1:32.82, 3. Orlando Caro, GOLD 1:44.31, 4. Ramon Montero, GOLD 2:19.64; 35-39, 1. Ricardo Monasterio, Azura 1:01.43, 2. Juan Moran, Azura 1:28.74, 3. Manuel Gutierrez, GOLD 1:30.19, 4. Lee Scharf, GOLD 1:52.97; 40-44, 1. Martin Torres, HAFL 1:01.04, 2. Max Fischbach, SFTL 1:02.21; 45-49, 1. Sam Muraskin, WOW 1:08.13, 2. Jose Saye, SFTL 1:10.27, 3. Eric Herman, SPM 1:11.04, 4. Ted Muraskin, WOW 1:11.20; 50-54, 1. Eric Wynne, PBM 1:06.86, 2. Douglas Meckelnburg, PBM 1:09.60, 3. Hector Cabezas 1:17.78; 55-59, 1. Karl Kolb, NEM 1:14.42; 60-64, 1. Roy Donenshein, GOLD 1:36.35; 65-69, 1. Dane Griffin, CFM 1:22.15; 70-74, 1. Marcos Szeinfeld, SFTL 1:33.65, 2. Phillip Cullen, HAFL 1:49.45; 80-84, 1. Cav Cavanaugh, GOLD 1:25.64

200-meter freestyle: 25-29, 1. David Stiles, SPM 2:21.36, 2. Jesse Greve, GOLD 2:26.67, 3. Matias Barbero, UC 2:38.01, 4. Joseph Hernandez, YSFB 3:04.52; 30-34, 1. Ryan Armpriester, PAQ 2:49.63, 2. Brian Kerkhof, UC 3:08.54, 3. Orlando Caro, GOLD 3:48.33, 4. Ramon Montero, GOLD 4:39.37; 35-39, 1. Ricardo Monasterio, Azura 2:17.85; 40-44, 1. Enrique Bolanos, Azura 2:16.20, 2. Martin Torres, HAFL 2:28.72; 45-49, 1. Sam Muraskin, WOW 2:36.97, 2. Alexander Koval, SFTL 2:42.45, 3. Jose Saye, SFTL 2:44.65; 50-54, 1. Douglas Meckelnburg, PBM 2:38.99, 2. Hector Cabezas, PBM 2:47.30, 3. Daniel Messinger, GRSC 3:09.34; 55-59, 1. Karl Kolb, NEM 2:42.32; 60-64, 1. William Robinson, HAFL 4:11.62; 65-69, 1. Dane Griffin, CFM 3:05.68; 70-74, 1. Marcos Szeinfeld, SFTL 3:36.26;

400-meter freestyle: 18-24, 1. Shawn Warner, PBM 4:33.86, 2. Peter Vila, GOLD 6:18.65; 25-29, 1. David Stiles, SPM 4:55.97, 2. Matias Barbero, UC 5:40.48; 30-34, 1. Ryan Armpriester, PAQ 6:04.18, 2. Brian Kerkhof, UC 6:44.89; 35-39, 1. Ricardo Monasterio, Azura 4:58.27; 40-44, 1. Max Fischbach, SFTL 5:02.83, 2. Jason Streiner, SFTL 5:43.77; 45-49, 1. Sam Muraskin, WOW 5:40.54, 2. Ted Muraskin, WOW 5:44.71, 3. Zeus Boiser, HAFL 6:54.30; 50-54, 1. Ricardo Valdivia, GRSC 4:32.28, 2. Gregg Sherman, GOLD 5:25.39, 3. Douglas Meckelnburg, PBM 5:49.62, 4. Hector Cabezas, PBM 5:57.17, 5. Daniel Messinger, GRSC 6:32.36; 55-59, 1. Karl Kolb, NEM 5:44.92; 65-69, 1. Dane Griffin, CFM 6:35.60, 2. Donald Cohen, UC 8:01.96; 70-74, 1. David Quiggin, PBM 6:27.17

50-meter backstroke: 18-24, 1. Ideo Rivera, Azura 29.70; 25-29, 1. Aurelio Figari, Azura 32.89; 30-34, 1. Orlando Caro, GOLD 57.51; 35-39, 1. Colin Blair, HAFL 31.21, 2. Oliver Paredes, SFTL 37.82, 3. Juan Moran, Azura 44.86, 4. Lee Scharf, GOLD 1:03.98; 40-44, 1. Juan Lopez, GOLD 39.26, 2. Jarret Streiner, SFTL 40.64; 55-59, 1. Francois Caudrillier, PBM 35.29; 60-64, 1. Randolph Mayweather, UC 54.99; 80-84, 1. Jerry Marchbanks, PBM 54.85

100-meter backstroke: 35-39, 1. Colin Blair, HAFL 1:08.43; 55-59, 1. Francois Caudrillier, PBM 1:16.39

200-meter backstroke: 25-29, 1. David Stiles, SPM 2:37.50; 70-74, 1. Marcos Szeinfield, SFTL 4:58.35

50-meter breaststroke: 18-24, 1. Ideo Rivera, Azura 35.38; 25-29, 1. Aurelio Figari, Azura 37.57, 2. Jesse Greve, GOLD 46.61; 30-34, 1. Ryan Armpriester, PAQ 43.57; 35-39, 1. Oliver Paredes, SFTL 39.28, 2. Nicholas Perry, GOLD 47.70; 40-44, 1. Arie Resler, SFTL 34.18, 2. Ivan Drusc, UC 34.30, 3. Carlos Montero, HAFL 39.68; 45-49, 1. Terry Lage, SFTL 36.56, 2. Douglas Gawriljuk, PBM 37.98, 3. Jose Saye, SFTL 42.24; 50-54, 1. David LeClair, HAFL 39.26, 2. Eric Wynne, PBM 39.48, 3. Daniel Messinger, GRSC 45.65; 55-59, 1. Michael Aubrey, PBM 32.63, 2. Al Moreno, PBM 37.44, 3. Greg Salomon, UC 40.27; 60-64, 1. Randolph Mayweather, UC 47.17, 2. Chris Kane, PBM 47.23; 65-69, 1. George Schmidt, PBM 39.18; 70-74, 1. Phillip Cullen, HAFL 58.68; 80-84, 1. Jerry Marchbanks, PBM 50.87

100-meter breaststroke: 18-24, 1. Peter Vila, GOLD 1:53.80; 35-39, 1. Nicholas Perry, GOLD 1:48.07; 40-44, 1. Arie Resler, SFTL 1:20.10; 45-49, 1. Jose Saye, SFTL 1:35.86; 50-54, 1. Hector Cabezas, PBM 1:43.24; 60-64, 1. Randolph Mayweather, UC 1:56.50;

200-meter breaststroke: 40-44, 1. Arie Resler, SFTL 3:07.39; 45-49, 1. Ted Muraskin, WOW 3:33.04, 2. Zeus Boiser, HAFL 4:05.37; 50-54, 1. Daniel Messinger, GRSC 3:36.99; 60-64, 1. Randolph Mayweather, UC 4:04.19;

50-meter butterfly: 18-24, 1. Shawn Warner, PBM 26.81, 2. Ideo Rivera, Azura 29.54; 25-29, 1. Travis Lockie, UC 29.28, 2. Aurelio Figari, Azura 30.61, 3. Matias Barbero, UC 35.57, 4. Joseph Hernandez, YSFB 40.40; 30-34, 1. Ramon Montero, GOLD 1:14.27; 35-39, 1. Oliver Paredes, SFTL 31.87, 2. Juan Moran, Azura 44.09, 3. Lee Scharf, GOLD 50.08; 40-44, 1. Enrique Bolanos, Azura 29.33, 2. Jarret Streiner, SFTL 30.24, 3. Max Fischbach, SFTL 30.47, 4. Carlos Montero, HAFL 32.41; 45-49, 1. Douglas Gawriljuk, PBM 30.81, 2. Eric Herman, SPM 31.99, 3. Sam Muraskin, WOW 33.07; 50-54, 1. Eric Wynne, PBM 35.51; 60-64, 1. Francisco Parra, Azura 30.87, 2. Greg Sanchez, NCMS 31.04, 3. Neil Puhse, SFTL 31.83, 4. Jeffrey Service, GOLD 34.18, 5. Randolph Mayweather, UC 50.15;

100-meter butterfly: 25-29, 1. Travis Lockie, UC 1:06.17, 2. David Stiles, SPM 1:07.93, 3. Jesse Greve, GOLD 1:16.33, 4. Matias Barbero, UC 1:18.99; 30-34, 1. Andres Miyares, GOLD 1:29.24; 35-39, 1. Ricardo Monasterio, Azura 1:09.62; 45-49, 1. Eric Herman, SPM 1:11.84, 2. Alexander Koval, SFTL 1:23.25; 55-59, 1. Mike LaMonica, PBM 1:05.87; 60-64, 1. Greg Sanchezz, NCMS 1:08.02, 2. Neil Puhse, SFTL 1:14.01, 3. Roy Sonenshein, GOLD 2:06.85;

200-meter butterfly: 30-34, 1. Andres Miyares, GOLD 3:29.95; 35-39, 1. Ricardo Monasterio, Azura 2:53.39; 45-49, 1. Eric Herman, SPM 3:07.59, 2. Zeus Boiser, HAFL 5:32.00; 55-59, 1. Karl Kolb, NEM 3:22.12; 60-64, 1. Greg Sanchez, NCMS 2:38.92, 2. Roy Sonenshein, GOLD 4:37.17; 75-79, 1. Ira Rimerman, XCL 4:05.55

200-meter individual medley: 18-24, 1. Peter Vila, GOLD 3:32.49; 25-29, 1. David Stiles, SPM 2:39.14, 2. Jesse Greve, GOLD 2:54.03, 3. Matias Barbero, UC 2:56.27; 45-49, 1. Alexander Koval, SFTL 3:05.33, 2. Zeus Boiser, HAFL 3:58.22; 50-54, 1. Ricardo Valdivia, GRSC 2:29.23, 2. Douglas Meckelnburg, PBM 3:02.20, 3. Hector Cabezas, PBM 3:26.94; 55-59, 1. Karl Kolb, NEM 3:14.61; 60-64, 1. Roy Sonenshein, GOLD 4:09.81; 70-74, 1. Marcos Szeinfeld, SFTL 4:11.04; 80-84, 1. Jerry Marchbanks, PBM 4:19.69.

RELAYS

400-meter freestyle relay: 120-159, 1. Azura 4:01.09; 160-199, 1. HAFL 4:14.51; 200-239, 1. SFTL 4:14.73; MIXED, 100-119, 1. GOLD 7:55.92; 120-159, 1. GOLD 4:39.13; 160-199, 1. HAFL 6:32.21.

400-meter medley relay: 120-159, 1. GOLD 6:17.78; 160-199, 1. HAFL 5:06.28; Mixed 160-199, 1. HAFL 7:44.90.

800-meter freestyle relay: 120-159, 1. GOLD 11:52.49; 160-199, 1. HAFL 10:11.02; 280-319, 1. Palm Beach Masters 10:21.80; Mixed, 160-199, 1. HAFL 14:38.93.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Reply Reply All Forward

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s