Jacksonville Bolles Sweeps Team Titles At 54th Woodson Invitational; Groters, Nava Named Swimmers Of The Meet


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 24, 2017—Defending state 1A champion Jacksonville Bolles swept the boys and girls team titles Saturday at the 54th annual Woodson Invitational at Pine Crest.

Bolles, led by distance swimmer James Kim, won the boys title with 372 points. Bolles swept all three boys relays. Bolles won only one individual event but relied on its depth and relay prowess.

Illustrating the parity in boys’ competition this season, there were six different winners in individual events.

Bolles girls won with 329.50 points after capturing only the 200-yard medley relay and also relying on its depth.

Pine Crest was second among boys with 229 and third in the girls competition with 255 just behind Boca Raton St. Andrew’s (263.50).

The boys’ team was led by junior Nicholas Vale, who won the 100-yard butterfly in 51.79 and eighth grade diver Kevin Mendez who won the 1-meter title. With three other third places, Vale finished with 28 points among high point leaders.

The Panthers’ Andrea Santander won the 200-yard individual medley in 2:04.39 and anchored the winning girls 400-yard freestyle relay with Alexandra Meszaros, Annabella Lyn and Marissa Brannan in 3:31.22 and was second in the 100-yard freestyle in 51.14. Santander totaled 29 points.

Despite it being mid-season, most of the teams were competing in only their second meet of the season because of Hurricane Irma. Swimmers missed practice time and were out of the pool for two weeks. Most had dryland workouts to maintain fitness. With the high level of quality competition, the meet served as a good gauge.

Boca Raton looked impressive as the top public school finisher, sweeping the fourth place girls and boys spots.

“Now we just have to start putting the pieces together and figure out what will work for districts,” said Boca Raton head coach Eric Hill. “It is difficult because this is the middle of the season, but then it affected everybody in the state of Florida. We are just getting started.”

Patrick Groters of NSU University School and Jessica Nava of Westminster Academy were named the meet’s Most Valuable Swimmers.

Groters, a senior, won the 200-yard individual medley in 1:51.43 and 100-yard backstroke in 51.77 and totaled 32 points to earn the Andy Coan Award. It was the second time in three years he earned the honor.

Nava, also a senior, finished with 32 points after winning the 50-yard freestyle in 23.84 and 100-yard freestyle in 51.07 to earn the Ann Marshall Award.

World record holder Andy Coan, a highly decorated Pine Crest swimmer before going on to make his mark at Tennessee and national and international stage, passed away in a Boca Raton hospice earlier this year in March at age 60 after losing his battle with liver cancer. His 13-year-old son Richard presented both MVP awards to Groters and Nava.

Bolles was led by a team effort including Florida State-commit breaststroker Katherine Baker. The USA Swimming Scholastic All-American was a member of the winning 200-yard medley relay, placed fifth in the 100-yard breaststoke and ninth in the 100-yard butterfly.

Westminster Academy senior Chase Perry was also a double winner in the 50-yard freestyle in 21.58 and 100-yard freestyle in 47.22.

St. Andrew’s senior Lauren Hew won the 100-yard backstroke in 56.99 but may have suffered a broken finger when she touched the wall.

Mendez, the defending state champion coming off a broken thumb that kept him off the board for six weeks, won the boys 1-meter event with 497.95. He has been training for less than a week. Junior Ishani Singh won her first major invitational title with 477.25 points.

ELSEWHERE

On Sunday (Sept.24) at 8 p.m. on ABC-Channel 10, USA Swimming Foundation ambassadors Elizabeth Beisel and Nathan Adrian along with teammates David Plummer, Allison Schmitt and Connor Jaeger will team up to play against USA Gymnastics on Celebrity Family Feud…At the All-Florida Invite, University of Florida freshman and Gulliver alum Kelly Fertel, 19, was second in the 400-yard individual medley in 4:18.17. The Gators swept the top three places in the event…Suncoast alum Will Pisani, 20, of Florida State was third in the 100-yard butterfly in 49.77 after going 49.38 in prelims. The four-time high school MVP and Scholastic All-American won a gold medal in the 50-meter butterfly at the Canadian Nationals this past summer.

54TH WOODSON INVITATIONAL RESULTS
GIRLS TEAM TOTALS

1. Bolles 329.50, 2. St. Andrew’s 263.50, 3. Pine Crest 255, 4. Boca Raton 103, 5. Winter Park 94, 6. Westminster Academy 76, 7. NSU University School 63, 8. Benjamin School 61, 9. Calvary Christian 38, 10. American Heritage Delray Beach 34, 11. South Florida Heat 7.

GIRLS INDIVIDUAL EVENTS

200-yard medley relay: 1. Bolles 1:48.19, 2. St. Andrew’s 1:49.86, 3. Pine Crest 1:51.68.

200-yard freestyle: 1. Alessandra Baldari, BENJ 1:51.84, 2. Lauren Hew, SAS 1:54.06, 3. Alexandra Meszaros, PC 1:54.26.

200-yard individual medley: 1. Andrea Santander, PC 2:04.39, 2. Shayna Fetes, SAS 2:07.93, 3. Amanda Kopas, NSUS 2:10.39.

50-yard freestyle: 1. Jessica Nava, WA 23.84, 2. Emily MacDonald, Bolles 24.38, 3. Hannah Trieschmann, SAS 24.79.

100-yard butterfly: 1. Caroline Cooper, WP 55.53, 2. Alexandra Meszaros, PC 57.29, 3. Kate Wilkerson, Bolles 59.51.

100-yard freestyle: 1. Jessica Nava, WA 51.07, 2. Andrea Santander, PC 51.14, 3. Emily MacDonald, Bolles 53.87.

500-yard freestyle: 1. Alessandra Baldari, BENJ 4:57.21, 2. Emily Trieschmann, SAS 5:02.95, 3. Leah DeGeorge, Bolles 5:06.77, 9. Victoria Miyamoto, BR 5:19.64.

200-yard freestyle relay: 1. St. Andrew’s 1:37.55, 2. Pine Crest 1:39.41, 3. Winter Park 1:41.42.

100-yard backstroke: 1. Lauren Hew, SAS 56.99, 2. Caroline Cooper, WP 57.03, 3. Mary Kate Kelley, Bolles 59.51.

100-yard breaststroke: 1. Shayna Fetes, SAS 1:05.56, 2. Esther Lin, PC 1:06.87, 3. Lucy Miller, SAS 1:08.03.

400-yard freestyle relay: 1. Pine Crest 3:31.22, 2. St. Andrew’s 3:32.09, 3. Bolles 3:35.40.

1-meter diving: 1. Ishani Singh, PC 477.25, 2. Kaleigh Dundov, BR 432.60, 3. Lisa Fischer, SAS 392.40.

BOYS TEAM TOTALS

1. Bolles 372, 2. Pine Crest 229, 3. St. Andrew’s 189, 4. Boca Raton 160, 5. Winter Park 120, 6. NSU University School 86, 7. Westminster Academy 76, 8. Calvary Christian 68, 9. American Heritage Delray Beach 35, 10. Cooper City 10, 11. Chaminade-Madonna 3.

BOYS INDIVIDUAL EVENTS

200-yard medley relay: 1. Bolles 1:35.69, 2. St. Andrew’s 1:36.17, 3. Pine Crest 1:37.88, 5. Boca Raton 1:45.36 (Tadas Seniuta, Cameron Taddonio, Jose Garcia, Kyle Tatton).

200-yard freestyle: 1. Tomas Piza, SAS 1:43.74, 2. Noah Emerson, Bolles 1:46.50, 3. Hector Rodriguez, WP 1:48.16.

200-yard individual medley: 1. Patrick Groters, NSUS 1:51.43, 2. Ariel Spektor, Bolles 1:51.69, 3. Nicholas Vale, PC 1:57.11.

50-yard freestyle: 1. Chase Perry, WA 21.58, 2. John Pate, Bolles 21.84, 3. Izaak Bastian, SAS 21.87.

100-yard butterfly: 1. Nicholas Vale, PC 51.79, 2. Ariel Spektor, Bolles 51.90, 3. Jose Garcia, BR 52.89.

100-yard freestyle: 1. Chase Perry, WA 47.22, 2. Nico Ferrara, PC 47.71, 3. John Pate, Bolles 48.33.

500-yard freestyle: 1. James Kim, Bolles 4:50.68, 2. Neo Garcia Nohra, Bolles 4:52.30, 3. Miles Herman, Bolles 4:55.53.

200-yard freestyle relay: 1. Bolles 1:27.35, 2. St. Andrew’s 1:29.24, 3. Pine Crest 1:30.06.

100-yard backstroke: 1. Patrick Groters, NSUS 51.77, 2. Joshua Balbi, SAS 53.27, 3. Elvis Kotikovski, PC 54.69.

100-yard breaststroke: 1. Izaak Bastian, SAS 57.94, 2. Paul DeGrado, Bolles 58.92, 3. Jacob Silberman, PC 1:00.24.

400-yard freestyle relay: 1. Bolles 3:13.64, 2. St. Andrew’s 3:17.76, 3. Boca Raton 3:22.53.

1-meter diving: 1. Kevin Mendez, PC 497.95, 2. Blake Shaw, WA 447.45, 3. Lyle Hayes-Macaluso, PC 437.90.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Boys Highlight Team Swims On Day One Of Sunrise Swimming Open Invite


By Sharon Robb

SUNRISE, September 23, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers returned to racing after Hurricane Irma with several good swims and time drops on Day One of the Sunrise Swimming Open Invite at Sunrise Civic Center Pool.

SOFLO boys led the team, one of twelve Florida Gold Coast teams competing in the meet.

Logan Gonzalez, 12, was a double winner to lead the boys team.

Gonzalez won the 200-yard individual medley in 2:27.58 with a time drop of 4.00. He was first in the 100-yard breaststroke in 1:14.32 with a time drop of 0.70. Gonzalez was also second in the 50-yard backstroke in 30.62.

Lucas Porven, 11, was first in the 500-yard freestyle, 5:13.22 with an impressive time drop of 5.85. He was third in the 100-yard butterfly in 1:09.70 with a time drop of 3.78.

Nathaniel Garrick won the 500-yard freestyle in 5:41.06.

Other top three SOFLO boys finishers were:

Matthew Kim was second in the 100-yard individual medley 1:11.29.

Owen Smith was third in the 50-meter freestyle in 31.70.

Jonathan Lozano was third in the 100-yard individual medley 1:18.76.

Among SOFLO’s top girls finishers were:

Giada Porven, 9, was second in the 100-yard butterfly in 1:18.02 with a huge time drop of 8.07 and third in the 500-yard freestyle in 6:18.74.

Fiorella DiSalvo, 9, was second in the 500-yard freestyle in 6:17.02 with an impressive time drop of 9.63. She also shaved 4.56 seconds off her 100-yard breaststroke to finish fourth in 1:30.55.

Nearly every SOFLO swimmer had at least one time drop.

The two-day meet concludes on Sunday with two sessions. The morning session begins 9 a.m. and second session begins 10 minutes after the first session ends.

SATURDAY RESULTS
GIRLS
SESSION ONE

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 2:33.80, 2. Tania Mantilla, YSF 2:47.94, 3. Mia Guerrero, Azura 2:53.22; 11-12, 1. Mariana Cote, Azura 2:25.15, 2. Rafaella Araujo, Azura 2:29.10, 3. Illari Rilo, SUN 2:30.39; 13-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 2:15.16, 2. Adrianna Gooding, Azura 2:16.87, 3. Madelyn Hebert, SAS 2:18.75.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 1:12.57, 2. Giada Porven, SOFLO 1:18.02, time drop, 3. Vivean Nieto, CM 1:25.26; 11-12, 1. Mariana Cote, Azura 1:06.36, 2. Emily Robertson, CSSC 1:07.69, 3. Melissa Gonzalez, SF 1:08.80; SOFLO: 9. Luna Delgado 1:12.85, time drop, 15. Kailey Smith 1:18.57, time drop, 19. Carleigh Schleicher 1:26.28, time drop; 13-and-over, 1. Giulianna Garcia, CSSC 1:02.44, 2. Elizabeth Riley, YSF 1:03.55, 3. Barbara Bernal, Azura 1:03.81.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Carolyn Powell, CSSC 34.55, 2. Tania Mantilla, YSF 36.26, 3. Mia Guerrero, Azura 36.53; SOFLO: 12. Abigail-Marie Natino 39.97, time drop, 18. Annie Schulze 41.82, time drop, 25. Sarah Vasquez 44.08, time drop; 11-12, 1. Emily Lopez-Diaz, YSF 29.63, 2. Gabriella DeLuna, YSF 32.83, 3. Nicole Creed, CSSC 32.97; SOFLO: 10. Judith-Alison Natino 36.88, time drop, 16. Carleigh Schleicher 40.37, time drop; 13-and-over, 1. Jemma Kelly, YSF 30.41, 2. Celenia Lumelski, CCPR 32.91, 3. Lydia Lanahan, CSSC 33.01.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Nicole Bellardi, Azura 2:23.96, 2. Illari Rilo, SUN 2:26.20; 13-and-over, 1. Adriana Gooding, Azura 2:13.36, 2. Isabella DiSalvo, Unattached 2:13.51, 3. Faith Fowler, CSSC 2:17.77.

100-yard breaststroke: 1. Bianca Nieto, CM 1:14.91, 2. Maia Virto, Azura 1:29.14, 3. Brittany Bean, CSSC 1:29.99; SOFLO: 4. Fiorella DiSalvo 1:30.55, time drop, 9. Annie Schulze 1:43.88, time drop; 11-12, 1. Rafaella Araujo, Azura 1:12.21, 2. Brianna Hernandez, YSF 1:14.83, 3. Amari Porter, HAT 1:18.52; SOFLO: 13. Judith-Allison Natino 1:31.37; 13-and-over, 1. Patricia Perdomo, Azura 1:10.17, 2. Isabella Nigro, Unattached 1:10.64, 3. Micaela Sierra, CSSC 1:11.01.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Carolyn Powell, CSSC 29.53, 2. Rhania Suarez, CSSC 30.75, 3. Mariana Montes, CSSC 31.02; SOFLO: 19. Sarah Vasquez 34.82, time drop, 24. Abigail-Marie Natino 36.23, time drop; 11-12, 1. Emily Lopez-Diaz, YSF 25.34, 2. Brianna Hernandez, YSF 26.90, 3. Julianne McCranie, Azura 27.06; SOFLO: 17. Luna Delgado 29.62, time drop, 21. Judith-Alison Natino 30.42, time drop, 24. Kailey Smith 30.79, time drop, 33. Carleigh Schleicher 32.90, time drop; 13-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 24.32, 2. Ulrike Tovilla, Azura 25.63, 3. Jemma Kelley, YSF 25.73.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Shany Ortega, PST 1:16.37, 2. Tania Mantilla, YSF 1:17.09, 3. Mia Guerrero, Azura 1:18.65; SOFLO: 15. Sarah Vasquez 1:26.70, time drop; 11-12, 1. Rafaella Araujo, Azura 1:07.37, 2. Riley McCormick, CSSC 1:08.43, 3. Nicole Bellardi, Azura 1:09.23; SOFLO: 18. Kailey Smith 1:16.60, time drop, 20. Luna Delgado 1:17.71, time drop; 13-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 1:02.38, 2. Adrianna Gooding, Azura 1:02.97, time drop, 3. Giulianna Garcia, CSSC 1:04.79.

SESSION TWO

400-yard individual medley: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 5:38.95; 13-and-over, 1. Daniela Kim, YSF 4:59.70.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 6:03.69, 2. Fiorella DiSalvo, SOFLO 6:17.02, time drop, 3. Giada Porven, SOFLO 6:18.74; 11-12, 1. Mariana Cote, Azura 5:38.29, 2. Illari Rilo, SUN 5:51.75, 3. Riley McCormick, CSSC 5:55.69; SOFLO: 5. Judith-Alison Natino 7:02.19, time drop; 13-and-over, 1. Barbara Bernal, Azura 5:22.25, 2. Elizabeth Riley, YSF 5:28.98, 3. Sarah Schimansky, CSSC 5:30.20.

BOYS
SESSION ONE

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Gabriel Landron, SUN 2:51.04; 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 2:27.58, time drop,2. Marco Cancio, CM 2:34.39, 3. Joshua Brezenski, PST 2:38.86; 13-and-over, 1. Brandon Moran, Azura 2:05.09, 2. Tom Liraz, YSF 2:08.18, 3. Samuel Cesin, Azura 2:11.55.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Rafael Landron, SUN 1:14.57, 2. Matviy Karachun, YSF 1:16.62, 3. William Domokos-Murphy, SAS 1:19.13; SOFLO: 4. Jonathan Lozano 1:19.45, time drop, 6. Owen Smith 1:24.08; 11-12, 1. Gregory Nordheim, SAS 1:03.41, 2. Andres Teran, Azura 1:08.38, 3. Lucas Porven SOFLO 1:09.70, time drop; 13-and-over, 1. Marcos Lavado, Azura 49.80, 2. Daniel Torres, Azura 50.53, 3. Jhonny Perez, Azura 50.86.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Farouk Musa, HAT 34.32, 2. Mario Granizo, Azura 37.96, 3. Diego Villalonga, Azura 38.18; SOFLO: 5. Benjamin Kim 39.07, time drop, 14. Joseph-Blake Natino 42.45, time drop, 15. Lorenzo Laurentys 43.64, time drop, 20. Brandon Lozano 45.88, 22. Juan Vallmitjana 46.08, time drop; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 29.96, 2. Logan Gonzalez, SOFLO 30.62, 3. Rithvik Marri, YSF 32.14; SOFLO: 4. Matthew Kim 32.30, time drop, 11. Sebastian Shy 37.57, time drop; 13-and-over, 1. Eisner Barberena, Azura 23.54, 2. Steven Aimable, Unattached 24.00, 3. Gonzalo Vegas, Azura 25.19.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Gregory Nordheim, SAS 2:12.02, 2. Stephen Kim, YSF 2:30.32, 3. Rithvik Marri, YSF 2:35.64; 13-and-over, 1. Daniel Torres, Azura 1:53.81, 2. Eisner Barberena, Azura 1:57.52, 3. Patrick Doyle, SUN 2:07.77.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Farouk Mesa, HAT 1:22.83, 2. Matviy Krachun, YSF 1:27.40, 3. Ares Rilo, SUN 1:27.81; SOFLO: 7. Benjamin Kim 1:33.54, time drop, 8. Joseph-Blake Natino 1:38.00, time drop, 14. Juan Vallmitjana 1:54.40, 15. Martin Petkov 1:58.61; 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:14.32, time drop, 2. Matthew Kim, SOFLO 1:19.62, time drop, 3. Marco Cancio, CM 1:20.55; 13-and-over, 1. Marcos Lavado, Azura 56.99, 2. Cameron Brown, Azura 1:00.82, 3. Brandon Moran, Azura 1:01.34.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Mario Granizo, Azura 30.67, 2. William Domokos-Murphy, SAS 31.30, 3. Owen Smith, SOFLO 31.70; SOFLO: 19. Joseph-Blake Natino 36.39, time drop, 21. Juan Vallmitjana 37.50, time drop, 30. Lorenzo Laurentys, 40.04, time drop; 11-12, 1. Gregory Nordheim, SAS 26.03, 2. Oscar Rios, CM 27.37, 3. Joshua Brezenski, PST 27.87; SOFLO: 7. Diego Nazario-Vazquez 28.50, 16. Sebastian Shy 31.64, time drop; 13-and-over, 1. Miguel Mena, Unattached 21.06, 2. Daniel Torres, Azura 21.11, 3. Marcos Lavado, Azura 21.18.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Farouk Musa, HAT 1:14.28, 2. Matviy Karachun, YSF 1:17.57, 3. Jonathan Lozano, SOFLO 1:18.76; SOFLO: 8. Owen Smith 1:23.49, time drop, 11. Benjamin Kim 1:24.53, time drop, 25. Brandon Lozano 1:44.72, 30. Martin Petkov 1:54.65; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 1:07.91, 2. Matthew Kim, SOFLO 1:11.29, 3. Stephen Kim, YSF 1:13.15; SOFLO: 7. Diego Nazario-Vazquez 1:17.94, time drop; 13-and-over, 1. Miguel Mora, Unattached 52.74, 2. Brandon Moran, Azura 56.94, 3. Jesse Marsh, SAS 57.43.

SESSION TWO

400-yard individual medley: 11-12, 1. Lucas Porven, SOFLO 5:13.22, time drop, 2. Marco Cancio, CM 5:19.89.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Jonathan Lozano, SOFLO 6:20.28, 2. Abraham Penaloza, YSF 7:52.86; 11-12, 1. Nathaniel Garrick, SOFLO 5:41.06, 2. Marco Cancio, CM 6:10.48,3. Lucca Smith, Unattached 6:15.54; 13-and-over, 1. Aaron Granadeno, Unattached 4:55.14, 2. Andres McKeon, CSSC 4:56.10, 3. Patrick Doyle, SUN 5:09.03.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com