FINA/Airweave Swimming World Cup Series Continues Tuesday In Tokyo; Sjostrom, Le Clos Lead Series


By Sharon Robb

November 13, 2017—-Sarah Sjostrom of Sweden and Chad Le Clos of South Africa continue to lead the FINA/Airweave Swimming World Cup rankings going into the seventh leg Tuesday in Tokyo, Japan.

Sjostrom leads the women’s standings with 515 points followed by Katinka Hosszu of Hungary, 404, and Ranomi Kromowidjojo (227).

Le Clos leads the men’s series with 360 points ahead of Vladimir Morozov of Russia with 237 and Kirill Prigoda of Russia with 210.

On the second and final day of the Beijing, China leg on Saturday, four-time Jamaican Olympian Alia Atkinson, 28, of SOFLO won the 200-meter breaststroke in 2:19.58 against a less than stellar field. On Friday, she won the 50 breaststroke in 29.57.

It was her second gold medal of the meet. She has won 11 gold medals this year and 51 World Cup gold medals overall.

Also in Beijing, Le Clos won three gold medals over two days. Sjostrom also won three events.

American Michael Andrew broke a world junior record in the 100-meter individual medley in 51.86 and was second overall behind Morozov in 50.36, just .06 off his own world record.

The finals of the seventh leg in Tokyo will be live streamed on FINAtv. The series ends Nov. 18-19 in Singapore.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

2017 FINAL BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, WEEK TEN


November 13, 2017

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:46.38, 2. Cooper City 1:49.11, 3. Cypress Bay 1:50.15, 4. Westminster Academy 1:50.52, 5. St. Thomas Aquinas 1:53.00, 6. Fort Lauderdale 1:53.85, 7. Somerset 1:54.31, 8. Deerfield Beach 1:54.46, 9. Calvary Christian 1:54.98, 10. South Florida Heat 1:56.63; 2016 TOP TIME: Pine Crest 1:47.47 (Annabella Lyn, Hannah Virgin, Andrea Santander, Jamie Flores).

200-yard Freestyle: 1. Andrea Santander, PC 1:47.02, 2. Alexandra Meszaros, PC 1:52.69, 3. Rachel Contich, CALV 1:53.89, 4. Paige Lane, CB 1:53.98, 5. Annabella Lyn, PC 1:54.10, 6. Haley Cisewski, PC 1:55.73, 7. Ulrike Tovilla, CB 1:56.12, 8. Delaney Biro, CSCS 1:56.68, 9. Kasey Jordan, STA 1:56.87, 10. Marissa Brannan, PC 1:57.22, 11. Elizabeth Riley, CB 1:58.69, 12. Summer Schulte, PB 1:59.05; 2016 TOP TIME: Mary Smutny, South Florida Heat 1:46.62.

200-yard Individual Medley: 1. Kathleen Golding, CC 1:59.72, 2. Andrea Santander, PC 2:03.45, 3. Hannah Virgin, PC 2:07.17, 4. Kelley Heron, PPC 2:07.21, 5. Mary Smutny, SFH 2:08.79, 6. Molly Golding, CC 2:10.13, 7. Amanda Kopas, NSUS 2:10.39, 8. Emily Weiss, PC 2:10.92, 9. Lara Jones, PC 2:12.09, 10. JoJo Richter, WA 2:13.66, 11. Julia Podkoscielny, PC 2:14.50, 12. Jessica Nava, WA 2:15.64, 13. Adriana Gooding, SAGE 2:15.70, 14. Thea Mckenna, AHP 2:15.95; 2016 TOP TIME: Kathleen Golding, Cooper City 2:00.34.

50-yard Freestyle: 1. Cathy Cooper, AHP 23.53, 2. Rachel Botting, PC 23.64, 3. Jessica Nava, WA 23.84, 4. Gaby Banks, CB 23.88, 5. 6. Savannah Yates, CG 24.05, 7. Allora Williams, WES 24.14, 8. Racine Ross, FTL 24.24, 9. Solana Capalbo, CC 24.26, 10. Olivia Mason, AHP 24.53, 11. Marissa Brannan, PC 24.94, 12. Matea Smith, TAR 25.01, 13. Katrina Del Vecchio, SOM 25.06, 14. Emily Chen, DB 25.17, 15. JoJo Richter, WA 25.22, 16. Maya Coffey, WB 25.52, 17. Sarah Souza, CALV 25.71, 18. Anna Montgomery, PC 25.81, 19. Robyn Patton, CALV 25.85, 20. Emily Puia, STA 25.88; 2016 TOP TIME: Marta Ciesla, Pine Crest 22.61.

1-meter Springboard Diving: 1. Maia Goldstein, NSUS 529.85, 2. Ishani Singh, PC 496.70, 3. Olivia Rosen, DOUG 459.40, 4. Leanne Sheffer, SP 456.40, 5. Courtney Russo, CC 437.40, 6. Olivia Rosen, DOUG 421.60, 7. Sophia Souza, CALV 409.35, 8. Shiraz Shiff, PC 408.05, 9. Penelope Jacobson, DOUG 406.15, 10. Makenzie Blake, WA 383.85, 11. Lily Ehrlich, PB 380.45; TOP POINTS: 1. Karlee Price, St. Thomas Aquinas 523.95.

100-yard Butterfly: 1. Jessica Nava, WA 53.39, 2. Alexandra Meszaros, PC 55.79, 3. Racine Ross, FTL 56.73, 4. Mary Smutny, South Florida Heat 57.01, 5. Molly See, PC 58.04, 6. Esther Lin, PC 58.10, 7. Delaney Biro, CSC 58.27, 8. Katrina Del Vecchio, SOM 59.80, 9. Elizabeth Riley, CB 1:00.82, 10. Jacque Lugo, CB 1:00.89, 11. Gwen Bencie, PB 1:01.02, 12. Adriana Gooding, SAGE 1:01.49, 13. Isabella DiSalvo, SOM 1:01.73, 14. Simone Vale, PC 1:01.96; 2016 TOP TIME: Jessica Nava, Westminster Academy 53.45.

100-yard Freestyle: 1. Kathleen Golding, CC 49.79, 2. Andrea Santander, PC 49.99, 3. Jessica Nava, WA 51.07, 4. Rachel Botting, PC 52.05, 5. Cathy Cooper, AHP 52.34, 6. Solana Capalbo, CC 52.57, 7. Paige Lane, CB 52.82, 8. Annabella Lyn, PC 52.91, 9. Gaby Banks, CB 53.01, 10. Mary Smutny, SFH 53.14, 11. Haley Cisewski, PC 53.56, 12. Kasey Jordan STA 53.85, 13. Allora Williams, WES 53.98, 14. Olivia Mason, AHP 54.27, 15. Matea Smith, TAR 55.74, 16. Amanda Kopas, NSUS 55.87, 17. Thais Carrion, NSUS 56.13, 18. Hannah Virgin, PC 56.20, 19. Ulrike Tovilla, CB 56.28, 20. Sofia Sarros NSUS 56.53; 2016 TOP TIME: Marta Ciesla, Pine Crest 49.67.

500-yard Freestyle: 1. Rachel Contich, CALV 5:00.83, 2. Marissa Brannan, PC 5:02.99, 3. Anna Montgomery, PC 5:06.12, 4. Giulia Guerre Montes, FTL 5:07.31, 5. Molly See, PC 5:12.54, 6. Sarah Acevedo, EVER 5:13.36, 7. Summer Schulte, PB 5:14.18, 8. Ulrike Tovilla, CB 5:14.62, 9. Amanda Kopas, NSUS 5:15.33, 10. Barbara Bernal, CC 5:18.62, 11. Jessica Nava, WA 5:20.64, 12. Lara Jones, PC 5:21.59, 13. Megan Schimansky, CGL 5:22.17, 14. Adriana Rodriguez, CG 5:22.66, 15. Sara Quintero, SAGE 5:23.68, 16. Gabriella Chambers, STA 5:24.33, 17. JoJo Richter, WA 5:26.45; 2016 TOP TIME: Rachel Contich, Calvary Christian 5:00.32.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:34.70, 2. Cooper City 1:39.23, 3. American Heritage Plantation 1:39.32, 4. Calvary Christian 1:40.63, 5. Westminster Academy 1:41.10, 6. NSU University School 1:42.69, 7. St. Thomas Aquinas 1:42.76, 8. Cypress Bay 1:42.94, 9. Pompano Beach 1:43.52, 10. Taravella 1:45.07, 11. Fort Lauderdale 1:45.67, 12. Cardinal Gibbons 1:47.78; 2016 TOP TIME: Pine Crest 1:35.13 (Andrea Santander, Alexandra Meszaros, Marissa Brannan, Marta Ciesla).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 55.10, 2. Kelley Heron, PPC 57.10, 3. JoJo Richter, WA 58.15, 4. Gwen Bencie, PB 58.60, 5. Giulia Guerre Montes, FTL 58.67, 6. Mary Smutney, SFH 59.32, 7. Victoria Abad, SP 59.43, 8. Kayla Cunningham, EVER 59.60, 9. Megan Schimansky, CGL 1:00.01, 10. Simone Vale, PC 1:00.56, 11. Julia Podkoscielny, PC 1:00.79, 12. Emily Chen, DB 1:00.87, 13. Daniela Gomez, PC 1:00.92, 14. Annabella Lynn, PC 1:01.70, 15. Solana Capalbo, CC 1:01.89, 15. Lalainie Bannister, STA 1:02.23; 2016 TOP TIME: Jessica Nava, Westminster Academy 54.20.

100-yard Breaststroke: 1. Hannah Virgin, PC 1:03.89, 2. Savannah Yates, CG 1:05.75, 3. Esther Lin, PC 1:05.95, 4. Emily Weiss, PC 1:06.75, 5. Molly Golding, CC 1:06.84, 6. Gina Fimiano, STA 1:08.85, 7. Elise Larin, SOM 1:08.90, 8. Samantha Trodick, NOVA 1:09.01, 9. Sara Lin, PC 1:09.27, 10. Daniela Kim, CB 1:09.37, 11. Riley Botting, SFH 1:09.51, 12. Emme Ham, AHP 1:10.02, 13. Thea Mckenna, AHP 1:10.50, 14. Samantha Trodick, NOVA 1:10.73, 15. Victoria Torres, PPC 1:10.78, 16. Alicja Zielinski, NE 1:10.83, 17. Andrea Santander, PC 1:10.87, 18. Abigail Bush, STA 1:10.88; 2016 TOP TIME: Hannah Virgin, Pine Crest 1:04.06.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:27.85, 2. Cypress Bay 3:38.29, 3. Somerset 3:43.37, 4. St. Thomas Aquinas 3:43.56, 5. American Heritage Plantation 3:44.04, 6. Cooper City 3:44.99, 7. NSU University School 3:45.62, 8. Fort Lauderdale 3:50.29, 9. Pompano Beach 3:56.01, 10. Coral Springs Charter 3:57.53; 2016 TOP TIME: Pine Crest 3:27.02.

WEEK TEN GIRLS POLL: 1. Pine Crest, 2. Cooper City, 3. Cypress Bay, 4. American Heritage Plantation, 5. Westminster Academy, Fort Lauderdale.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:33.15, 2. Pembroke Pines Charter 1:38.22, 3. St. Thomas Aquinas 1:38.56, 4. Fort Lauderdale 1:38.92, 5. Cypress Bay 1:40.82, 6. Sagemont 1:42.32, 7. American Heritage Plantation 1:44.36, 8. NSU University School 1:44.49, 9. Coral Glades 1:45.13, 10. Douglas 1:45.39, 11. Deerfield Beach 1:45.88, 12. Pompano Beach 1:46.82, 13. Calvary Christian 1:47.31, 14. Western 1:47.89; 2016 TOP TIME: Pine Crest 1:35.80 (Elvis Kotikovski, Matthew Petreski, Nicholas Vale, Christian Soderberg).

200-yard Freestyle: 1. Daniel Jacobs, NSUS 1:39.37, 2. Andres Lares, PPC 1:41.17, 3. Carlos Vasquez-Moreno, STA 1:41.29, 4. Diego Machado, CB 1:41.53, 5. Rafael Rodriguez, PPC 1:43.03, 6. Heath Brames, CC 1:43.09, 7. Luis Bucaro, CB 1:43.10, 8. CJ Kopecki, AHP 1:43.72, 9. Chase Perry, WA 1:45.09, 10. Juan Diaz, CB 1:45.66, 11. Jack D’Avi, CB 1:45.94, 12. Alex Marrero, SB 1:47.15, 13. Nicholas Pacitti, AHP 1:47.30, 14. Andres McKeon, CS 1:47.34, 15. Kalvin Hernandez, STA 1:47.47; 2016 TOP TIME: Tyler Zuyus, Fort Lauderdale 1:39.32.

200-yard Individual Medley: 1. Patrick Groters, US 1:49.02, 2. Kevin De Grijz, FTL 1:52.45, 3. Ricardo Roche, PPC 1:53.46, 4. Juan Zapata, STA 1:55.20, 5. Jacob Silberman, PC 1:56.56, 6. Nicholas Vale, PC 1:57.11, 7. Joshua Hanks, PC 1:57.54, 8. Raphael Santos, PB 1:57.79, 9. Sam Quintero, SAGE 1:58.76, 10. Matthew Petreski, PC 1:59.26, 11. Leonardo Mateus, EVER 2:00.04, 12. Rafael Rodriguez, PPC 2:01.16, 13. Luis Villanueva, SAGE 2:01.23, 14. Elvis Kotikovski, PC 2:01.47, 15. Yona Rubin, FTL 2:01.66; 2016 TOP TIME: Patrick Groters, US 1:48.52.

50-yard Freestyle: 1. Nico Ferrara, PC 20.91, 2. Chase Perry, WA 21.00, 3. Mattheus Santos, PB 21.45, 4. Juan Serna, WB 21.54, 5. Nicholas Dworet, DOUG 21.62, 6. Robert Wilson, CC 21.81, 7. Kevin Porto, AHP 22.08, 8. Casey Moya, PPC 22.16, 9. Christian Carlson, CALV 22.17, 10. Dante Poe, PB 22.26, 11. Patrick Groters, NSUS 22.28, 12. Nick Dereils-Douglas, STA and Leo Manrique, CB 22.40, 14. Emilio Barrantes, DB 22.59, 15. Daniel Jacobs, NSUS 22.76, 16. Kalvin Hernandez, STA 22.78, 17. Ivan Capalbo, CC 22.83, 18. Alexander Meyer, CGL 22.85, 19. Nicholas Vale, PC 22.87, 20. Guy Bogoslavsky, DOUG 22.88, 21. Cameron Brown, SAGE 22.97; 2016 TOP TIME: Philippe Marcoux, FTL 20.70.

1-meter Springboard Diving: 1. Kevin Mendez, PC 537.00, 2. Hudson Coldren, CG 519.10, 3. Lyle Hayes-Macaluso, PC 488.15, 4. Blake Shaw, WA 487.35, 5. Connor Dietrich, DOUG 465.25, 6. Tyler Flowers, CC 429.65, 7. Dillon Kadish, NOVA 377.15, 8. Brandon Austin, NE 306.95; 2016 Top Points: 1. Zach Allen, Cardinal Gibbons 551.90.

100-yard butterfly: 1. Carlos Vasquez-Moreno, STA 49.71, 2. Nicholas Vale, PC 49.79, 3. Juan Zapata, STA 50.99, 4. Rafael Rodriguez, PPC 51.33, 5. Diego Machado, CB 51.84, 6. Kalvin Hernandez, STA 52.66, 7. CJ Kopecki, AHP 52.78, 8. Kevin De Grijze, FTL 52.97, 9. Juan Serna, WB 53.27, 10. Sam Bauta, SFH 53.43, 11. Luis Villanueva, SAGE 53.94, 12. Alexio Musleh, CGL 54.69, 13. Jacob Silberman, PC 54.79, 14. Robert Wilson, CC 54.89, 15. Nico Ferrara, PC 54.90, 16. Jose Diaz Lainez, WES 54.92; 2016 TOP TIME: Sebastian Vargas, American Heritage 50.87.

100-yard Freestyle: 1. Nico Ferrara, PC 45.60, 2. Chase Perry, WA 46.06, 3. Nicholas Dworet, DOUG 46.53, 4. Mattheus Santos, PB 46.90, 5. Heath Brames, CC 47.38, 6. Juan Serna, WB 47.49, 7. Kevin Porto, AHP 47.64, 8. Robert Wilson, CC 48.01, 9. David Blanco. CGL 49.05, 10. Nick Dereils-Douglas, STA 49.20, 11. Guy Bogoslavsky, DOUG 49.39, 12. Rafael Santos, PB 49.47, 13. Dante Poe, PB 49.62, 14. David Blanco, CGL 49.93, 15. Diego Jose Darquea-Juris, NSUS 50.13, 16. Ivan Capalbo, CC 50.21, 17. Ralph Meadows, FTL 50.81, 18. David Blanco, CGL 50.22; 2016 TOP TIME: Philippe Marcoux, FTL 44.61.

500-yard Freestyle: 1. Daniel Jacobs, NSUS 4:28.38, 2. Andres Lares, PPC 4:31.18, 3. Nicholas Pacitti, AHP 4:34.05, 4. Ricardo Roche, PPC 4:35.38, 5. Carlos Vasquez, STA 4:38.17, 6. Luis Bucaro, CB 4:39.14, 7. Raphael Santos, PB 4:42.40, 8. Patrick Groters, NSUS 4:43.19, 9. Leonardo Mateus, EVER 4:45.26, 10. Nicolas Rossi, AHP 4:46.23, 11. Andres McKeon, CS 4:46.72, 12. Daniel Escobar, AH 4:48.66, 13. Ronald Hache, PB 4:48.98, 14. Max Miller, CB 4:53.50, 15. Rafael Rodriguez, PPC 4:53.51; 2016 TOP TIME: Daniel Jacobs, US 4:30.64.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pompano Beach 1:27.80, 2. Pine Crest 1:27.84, 3. Cypress Bay 1:28.29, 4. NSUS 1:29.22, 5. Cooper City, 1:29.57, 6. Douglas 1:29.87, 7. St. Thomas Aquinas 1:31.98, 8. Fort Lauderdale 1:31.99, 9. Westminster Academy 1:32.53, 10. Calvary Christian 1:33.37, 11. Pembroke Pines Charter 1:33.66, 12. Deerfield Beach 1:33.87, 13. American Heritage Plantation 1:34.58, 14. South Broward 1:34.60; 2016 TOP TIME: Pine Crest 1:26.04, AA-C, (Nico Ferrara, Elvis Kotikovski, Nicholas Vale, Christian Soderberg).

100-yard Backstroke: 1. Patrick Groters, NSUS 50.18, 2. Elvis Kotikovski, PC 51.10, 3. Nicholas Vale, PC 51.47, 4. Ricardo Roche, PPC 52.58, 5. Lance Lesage, FTL 52.76, 6. Juan Diaz, CB 53.33, 7. Kyle-Anthony Kaufman, STA 53.45, 8. Juan Zapata, STA 53.62, 9. Alex Marrero, SB 53.90, 10. Christian Carlson, CALV 54.60, 11. Jose Diaz Lainez, WES 55.09, 12. Jack D’Avi, CB 57.19, 13. Alexandro Marquez, PB 57.20, 14. Patrick Doyle, CGL 57.43, 15. Sam Nimroozi, CC 57.61, 16. Chad Kersey, FTL 57.66, 17. Yesh Mandava, CB 57.95; 2016 TOP TIME: Patrick Groters, US 49.19.

100-yard Breaststroke: 1. Jacob Silberman, PC 58.16, 2. Kevin Grijze, FTL 58.39, 3. Matthew Petreski, PC 58.68, 4. Andrew Rogantinsky, SB 59.71, 5. Cameron Brown, SAGE 59.73, 6. Sam Quintero, SAGE 59.81, 7. Patrick Groters, NSUS 59.93, 8. Joshua Hanks, PC 1:00.01, 9. Yona Rubin, FTL 1:00.19, 10. Pablo Murillo, CB 1:00.79, 11. Joseph Lee, AHP 1:03.01, 12. Ricardo Roche, PPC 1:03.22, 13. Sam McCormick, CSC 1:03.65 and Shane Schulte, PB 1:03.65, 15. David Avalos, WB 1:04.01, 16. David Blanco, CGL 1:04.30, 17. Ethan Di Egidio, NBP 1:04.55, 18. Kyle Jones, DOUG 1:04.66, 19. tie, CJ Kopecki, AHP 1:04.79 and Renato Franchi Filho, NSUS 1:04.79; 2016 TOP TIME: Adan Diaz, Westlake Prep 56.67.

400-yard Freestyle Relay: 1. Cypress Bay 3:11.47, 2. Pembroke Pines Charter 3:13.10, 3. Pompano Beach 3:13.35, 4. NSU University School 3:14.75, 5. Cooper City 3:15.26, 6. St. Thomas Aquinas 3:15.64, 7. American Heritage Plantation 3:15.98, 8. Pine Crest 3:16.81, 9. Westminster Academy 3:23.46, 10. Sagemont 3:24.68; 2016 TOP TIME: Pine Crest 3:08.04, AA-C (Christian Soderberg, Elvis Kotikovski, Nicholas Vale, Nico Ferrara).

WEEK TEN BOYS POLL: 1. Pine Crest, 2. Cypress Bay, 3. Pompano Beach, 4. American Heritage Plantation, Pembroke Pines Charter, NSU University School.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com