BROWARD SWIMMING & DIVING HONOR ROLL: WEEK ONE, SEPT. 9, 2018


GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:52.45, 2. Somerset 1:54.06, 3. South Broward 1:54.09, 4. Cypress Bay 1:56.31, 5. Calvary Christian 1:57.94, 6. South Florida Heat 2:01.56; 2017 TOP TIME: Pine Crest 1:46.38.

200-yard Freestyle: 1. Mariangela Cincotti, NSUUS 1:58.15, 2. Rachel Contich, CALV 1:58.28, 3. Paige Lane, CB 1:59.35, 4. Lara Jones, PC 2:02.81, 5. Lydia Lanahan, SFH 2:03.40, 6. Thais Carrion, NSUUS 2:03.72, 7. Elizabeth Riley, CB 2:04.06, 8. Flora Beleznay, PC 2:09.61; 9. Victoria Bruno-Martinez, SB 2:10.43; 2017 TOP TIME: Andrea Santander, Pine Crest 1:47.02.

200-yard Individual Medley: 1. Andrea Santander, PC 2:06.32, 2. Amanda Kopas, NSUUS 2:12.7, 3. Julia Podkoscielny, PC 2:13.33, 4. Riley Botting, PC 2:15.44, 5. Daniela Kim, CB 2:17.45, 6. Adrianna Barone, SFH 2:17.77; 2017 TOP TIME: Kathleen Golding, Cooper City 1:59.72.

50-yard Freestyle: 1. Gaby Banks, CB 24.10, 2. Rachel Botting, PC 24.56, 3. Hanna Smith, PC 25.11, 4. Daniela Munoz, PC 26.02, 5. Katrina Del Vecchio, SOM 26.08, 6. Ellie Koch, CB 26.12, 7. Alexandra Ruiz, SB 26.96, 8. Sofia Sarros, NSUUS 27.04; 2017 TOP TIME: Cathy Cooper, American Heritage Plantation 23.53.

1-meter Springboard Diving: 1. Maia Goldstein, NSUUS 262.97, 2. Ishani Singh, PC 232.50, 3. Sophia Souza, CALV 211.50, 4. Shiraz Shiff, PC 210.15, 5. Kaylee Greenberg, PC 206.40; 2017 TOP POINTS: Maia Goldstein, NSU University School 529.85.

100-yard Butterfly: 1. Esther Lin, PC 59.96, 2. Amanda Kopas, NSUUS 1:00.68, 3. Sarah Acevedo, EVER 1:03.36, 4. Jacqueline Lugo, CB 1:03.64, 5. Victoria Bruno-Martinez, SB 1:03.71, 6. Elizabeth Riley, CB 1:03.85, 7. Kyana Castro, PPC 1:04.34, 8. Madison Kozel, PC 1:05.48, 9. Kari Manrique, CB 1:06.88; 2017 TOP TIME: Jessica Nava, Westminster Academy 53.39.

100-yard Freestyle: 1. Andrea Santander, PC 52.53, 2. Gaby Banks, CB 54.09, 3. Rachel Botting, PC 54.85, 4. Robyn Patton, CALV 56.96, 5. Katrina Del Vecchio, SOM 57.03, 6. Jemma Kelly, CB 57.12, 7. Hanna Smith, PC 57.66, 8. Thais Carrion, NSUUS 58.21, 9. Sofia Sarros, NSUUS 58.85, 10. Alexandra Ruiz, SB 58.90, 11. Marianna Serrao, CB 58.98; 2017 TOP TIME: Kathleen Golding, Cooper City 49.79.

500-yard Freestyle: 1. Rachel Contich, CALV 5:12.75, 2. Mariangela Cincotti, NSUUS 5:12.82, 3. Paige Lane, CB 5:23.69, 4. Adrianna Barone, SFH 5:30.06, 5. Lara Jones, PC 5:30.61, 6. Ashlynn Amon, CB 5:33.82, 7. Flora Beleznay, PC 5:41.73, 8. Sarah Acevedo, EVER 5:44.59, 9. Emma Gomez, PC 6:00.98; 2017 TOP TIME: Rachel Contich, Calvary Christian 5:00.83.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:43.47, 2. Cypress Bay 1:44.51, 3. NSU University School 1:45.74, 4. Calvary Christian 1:49.97, 5. Somerset 1:51.27, 6. South Broward 1:54.09, 7. Pembroke Pines Charter 1:58.61; 2017 TOP TIME: Pine Crest 1:34.70.

100-yard Backstroke: 1. Julia Podkoscielny, PC 1:01.42, 2. Ellie Koch, CB 1:03.48, 3. Emily Lopez-Diaz, CB 1:05.62, 4. Sarah Souza, CALV 1:05.94, 5. Jena Legaspi, PPC 1:06.28, 6. Lydia Lanahan, SFH 1:06.78, 7. Isabella Di Salvo, SOM 1:06.87, 8. Giuliana Galetto, NSUUS 1:08.94, 9. Madison Kozel, PC 1:09.82; 2017 TOP TIME: Jessica Nava, Westminster Academy 55.10.

100-yard Breaststroke: 1. Sara Lin, PC 1:06.83, 2. Riley Botting, PC 1:08.12, 3. Daniela Kim, CB 1:10.37, 4. Esther Lin, PC 1:11.76, 5. Victoria Torres, PPC 1:12.61, 6. Natalia Sibug, SOM 1:15.94; 2017 TOP TIME: Hannah Virgin, Pine Crest 1:03.89.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:45.59, 2. NSU University School 3:48.14, 3. Cypress Bay 3:49.94, 4. South Florida Heat 3:54.02, 5. Pembroke Pines Charter 4:08.74, 6. Somerset 4:10.03; 2017 TOP TIME: Pine Crest 3:27.85.

WEEK ONE GIRLS POLL: 1. Pine Crest, 2. Cypress Bay, 3. Cooper City, 4. NSU University School, 5. South Broward, Fort Lauderdale, Pompano Beach.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:40.23, 2. Cypress Bay 1:45.88, 3. NSU University 1:51.78, 4. Pembroke Pines Charter 1:52.06, 5. South Broward 1:52.62, 6. Calvary Christian 2:02.31, 7. Somerset 2:03.03; 2017 TOP TIME: Pine Crest 1:33.15.

200-yard Freestyle: 1. Nicholas Vale, PC 1:45.17, 2. Jack D’Avi, CB 1:47.47, 3. Luis Bucaro, CB 1:48.21, 4. Diego Machado, CB 1:49.28, 5. Andrew Rogatinsky, SB 1:55.43, 6. Pedro Pavao, NSUUS 1:57.29, 7. Victor Lago, PC 2:01.93, 8. Nick Chaimowicz, PPC 2:02.11, 9. Marcelo Carrion, NSUUS 2:02.33; 2017 TOP TIME: Daniel Jacobs, NSU University School 1:39.37.

200-yard Individual Medley: 1. Joshua Hanks, PC 2:00.17, 2. Philopatier Ibrahim, CB 2:03.97, 3. Leonardo Mateus, EVER 2:05.12, 4. Jimmy Hart, PC 2:05.36, 5. Tom Miraz, CB 2:05.37; 2017 TOP TIME: Patrick Groters, NSU University School 1:49.02.

50-yard Freestyle: 1. Sebastian Santiago, SB 23.31, 2. David Perez, NSUUS 23.43, 3. Juan Rosas, CB 23.63, 4. Max Fermayer, CB 23.85, 5. Daniyil Kovalov, SB 24.11, 6. Tomas Pelaez, CB 24.44, 7. Luc Ferrera, PC 24.54, 8. Diego Jose Darquea-Juris NSUUS 24.55, 9. Christian Vasquez, PPC 25.46, 10. Arie Sternberg, NSUUS 25.55, 11. Enrique Perez, NSUUS 25.59, 12. Victor Lago, PC 25.62, 13. Nicholas Almeida, SFH 25.71, 14. Thiago Dalmaso Rodrigues, NSUUS 26.33, 15. Nicholas Santana, SOM 26.49, 16. Diego Nazario-Vazquez, SOM 26.70, 17. Matt Barnes, CALV 26.99; 2017 TOP TIME: Nico Ferrara, Pine Crest 20.91.

1-meter Springboard Diving: 1. Denny Gulia-Janovski, PC 264.00, 2. Allen Levitis, PC 207.30; 2017 TOP POINTS: Kevin Mendez, Pine Crest 537.00.

100-yard butterfly: 1. Rafael Rodriguez, PPC 52.63, 2. Jacob Silberman, PC 53.47, 3. Max Miller, CB 55.96, 4. Yesh Mandava, CB 58.68. 5. Luc Ferrara, PC 1:01.05, 6. Max Fermayer, CB 1:02.90; 2017 TOP TIME: Carlos Vasquez-Moreno, St. Thomas Aquinas 49.71.

100-yard Freestyle: 1. Nicholas Vale, PC 47.66, 2. Diego Machado, CB 51.69, 3. Elvis Kotikovski, PC 52.70, 4. Juan Rosas, CB 52.76, 5. David Perez, NSUUS 53.59, 6. Tomas Pelaez, CB 53.72, 7. Diego Jose Darquea-Juris, NSUUS 54.12, 8. Daniyil Kovalov, SB 56.19, 9. Christopher Martinez, PC 57.15, 10. Anthony Fernandez, PPC 58.65, 11. Thiago Dalmaso Rodrigues, NSUUS 58.83; 2017 TOP TIME: Nico Ferrara, Pine Crest 45.60.

500-yard Freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:48.82, 2. Luis Bucaro, CB 4:56.53, 3. Leonardo Mateus, EVER 4:57.88, 4. Philopatier Ibrahim, CB 4:59.07, 5. Max Miler, CB 5:03.38, 6. Antony Novak, PC 5:08.47, 7. Sebastian Sevilla, PPC 5:13.41, 8. Joshua Hanks, PC 5:14.90, 9. Pedro Pavao, NSUUS 5:15.70, 10. Marcelo Carrion, NSUUS 5:29.93; 2017 TOP TIME: Daniel Jacobs, NSU University School 4:28.38.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:29.47, 2. Cypress Bay 1:34.07, 3. NSU University School 1:40.67, 4. South Broward 1:42.53, 5. Somerset 1:44.87, 6. Pembroke Pines Charter 1:47.27; 2017 TOP TIME: Pompano Beach 1:27.80.

100-yard Backstroke: 1. Elvis Kotikovski, PC 55.19, 2. Yesh Mandava, CB 58.65, 3. Jack D’Avi, CB 1:00.15, 4. Isaac Paiz, CB 1:04.45, 5. Anthony Montanez, SB 1:04.73, 6. Antony Novak, PC 1:05.36; 2017 TOP TIME: Patrick Groters, NSU University School 50.18.

100-yard Breaststroke: 1. Matthew Petreski, PC 1:00.87, 2. Jimmy Hart, PC 1:02.00, 3. Jacob Silberman, PC 1:02.11, 4. Andrew Rogatinsky, SB 1:02.96, 5. Miguel Angel Caballero, NSUUS 1:06.34, 6. Tom Liraz, CB 1:06.35, 7. Samuel Manrique, CB 1:06.91; 2017 TOP TIME: Jacob Silberman, Pine Crest 58.16.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:21.58, 2. Cypress Bay 3:24.94, 3. Pembroke Pines Charter 3:32.53, 4. NSU University School 3:38.11, 5. South Broward 3:46.59; 2017 TOP TIME: Cypress Bay 3:11.47.

WEEK ONE BOYS POLL: 1. Pine Crest, 2. Cypress Bay, 3. Pompano Beach, 4. St. Thomas Aquinas, 5. South Broward, NSU University School, American Heritage Plantation.

Coaches are reminded to send updated times and results to sha11cats@aol.com. The above times reflect the results and times turned in from coaches.

http://www.swim4soflo.com