SOFLO Swimmers Shine At FGC North Miami Swim Team Open Invite


By Sharon Robb

NORTH MIAMI, February 11, 2019–South Florida Aquatic Club had several outstanding swims at the Feb. 2 Florida Gold Coast North Miami Swim Team Open Invite at Miami-Dade College North Campus Aquatic Center.

SOFLO had 36 swimmers (16 girls and 20 boys) competing in 167 individual events and four relays in two sessions.

Among SOFLO winners were:

Shelby Evans, 200-yard freestyle, 3:00.05, time drop.

Francesca Perry, 25-yard backstroke, 19.25, time drop; 25-yard butterfly, 18.46; 25-yard freestyle, 18.35; 50-yard butterfly, 42.48.

Alexandra Strong, 100-yard backstrokke, 1:26.56, time drop; 100-yard freestyle, 1:15.98; 50-yard backstroke, 39.91, time drop.

Leah Pando, 100-yard backstrokg, 1:08.79, time drop; 200-yard backstroke, 2:22.22, time drop.

Stefano Mazzi, 100-yard backstroke, 1:16.00; 50-yard butterfly, 34.10; 50-yard backstroke, 36.79.

Marvan Ekanayake, 100-yard backstroke, 1:13.94; 50-yard butterfly, 33.05.

Hashan Ekanayake, 50-yard backstroke, 34.71, time drop.

Luca Hincapie, 100-yard breaststroke, 1:19.81, time drop.

Ethan McPeek, 100-yard individual medley, 1:15.04.

The meet was co-hosted by North Miami Swim Team and City of North Miami.

In addition to SOFLO, six other Florida Gold Coast teams competed. They were Eagle Aquatics, Metro Aquatics, Olympus, Ransom Everglades and Shelton Doral and host North Miami Swim Team. No team results were kept.

SATURDAY RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle:
10-and-under, 1. Shelby Evans, SOFLO 3:00.05, time drop; Open, 1. Chloe Gonzalez, Unattached 2:05.22; SOFLO: 9. Emma Schain 2:17.86, 12. Dahlia Hirsh 2:30.66, 13. Pilar Duranti 2:31.17.

25-yard backstroke:
6-and-under, 1. Zoe Barreto, OSC 29.03; 7-8, 1. Francesca Perry, SOFLO 19.25, time drop; SOFLO: 3. Jordan Evans 22.06, time drop.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Alexandra Strong, SOFLO 1:26.56, time drop; SOFLO: 2. Mikhel Martin 1:29.45, time drop, 3. Gabriele Salgado 1:33.84; 11-12, 1. Leah Pando, SOFLO 1:08.79, time drop; 13-14, 1. Luna Balzano, EA 1:07.21; 15-and-over, 1. Lilly Shaleesh, EA 1:38.68.

200-yard butterfly:
Open, 1. Erika Pelaez, EA 2:2w0.54.

25-yard butterfly:
8-and-under, 1. Francesca Perry, SOFLO 18.46.

25-yard freestyle:
6-and-under, 1. Anastasia Morales, EA 25.56; 7-8, 1. Francesca Perry, SOFLO 18.35; SOFLO: 2. Jordan Evans 18.89, time drop.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Erika Pelaez, EA 1:13.45; 13-14, 1. Rachel Yordi, OSC 1;10.40; SOFLO: 2. Emma Schain 1:18.38; 15-and-over, 1. Iliza Aguiar, EA 1:15.22.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Makayla Montengro, MAC 43.80; SOFLO: 2. Gianna Martin 43.93, time drop, 3. Alessandra Gendarmi 44.42, time drop, 4. Shelby Evans 46.66, 8. Jordan Evans 51.65, time drop, 9. Gabrielle Salgado 51.91, time drop.

100-yard individual medley:
10-and-under, 1. Makayla Montengro, MAC 1:22.30; SOFLO: 2. Isabella Perry 1:29.01, time drop, 3. Mikhel Martin 1:30.14, time drop, 4. Alessandra Gendarmi 1:31.05, 5. Shelby Evans 1:35.89, 6. Gabriela Marin 1:37.20, time drop; 11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 1:09.37; 13-14, 1. Rachel Yordi, OSC 1:05.11; 15-and-over, 1. Lilly Shaleesh, EA 1:46.22.

200-yard backstroke:
Open, 1. Leah Pando, SOFLO 2:22.22, time drop.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Alexandra Strong, SOFLO 1:15.98; SOFLO: 2. Alessandra Gendarmi 1:16.67, 3. Isabella Perry 1:16.94, 4. Mikhel Martin 1:20.84, 6. Gabriela Marin 1:26.79, time drop, 8. Shelby Evans 1:27.48, time drop, 9. Gianna Martin 1:27.85, 10. Gabrielle Salgado 1:28.62, time drop; 11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 1:03.70; SOFLO: 2. Pilar Duranti 1:10.83, time drop; 13-14, 1. Rachel Yordi, OSC 58.01; SOFLO: 3. Emma Schain 1:02.44; 15-and-over, 1. Samantha Boothe, NMST 1:00.52.

50-yard butterfly:
10-and-under, 1. Francesca Perry, SOFLO 42.48; SOFLO: 2. Isabella Perry 43.87, 4. Gabriela Marin 47.50, time drop; 11-12, 1. Erika Pelaez, EA 27.58; 13-14, 1. Mia Gelin, EA 30.92; 15-and-over, 1. Lauren Silva, RANS 30.88.

200-yard breaststroke:
Open, 1. Iliza Aguiar, EA 2:41.24; SOFLO: 2. Leah Pando 2:52.10, 3. Emma Schain 2:52.61.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Makayla Montenegro, MAC 1:33.31; SOFLO: 2. Aleassandra Gendarmi 1:41.88, 3. Gianna Martin 1:49.56, time drop, 5. Mikhel Martin 1:53.19.

50-yard breaststroke:
11-12, 1. Erika Pelaez, EA 34.12; SOFLO: 3. Dahlia Hirsh 38.63, time drop; 13-14, 1. Luna Balzano, EA 36.80; 15-and-over, 1. Stephie Deybach, RANS 35.84.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Makayla Montenegro, MAC 33.84; SOFLO: 2. Isabella Perry 34.19, 3. Alexandra Strong 34.90, time drop, 4. Alessandra Gendarmi 34.94, 6. Gabrielle Salgado 38.61; 11-12, 1. Erika Pelaez, EA 24.70; SOFLO: 4. Genesis Escobar 31.50, time drop, 6. Dahlia Hirsh 32.46, 7. Pilar Duranti 32.89; 13-14, 1. Rachel Yordi, OSC 25.21; 15-and-over, 1. Chloe Gonzalez, Unattahced 27.05.

50-yard backstroke:
10-and-under, 1. Alexandra Strong, SOFLO 39.91, time drop; SOFLO: 2. Isabella Perry 40.35, 3. Gabrielle Salgado 45.39, 8. Gabriela Marin 49.63; 11-12, 1. Arina Dehalo, NMST 34.72; SOFLO: 3. Pilar Duranti 39.26, time drop; 13-14, 1. Luna Balzano, EA 31.84; SOFLO: 2. Emma Schain 35.25.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Victoria Reveron, OSC 1:09.77; SOFLO: 3. Genesis Escobar 1:33.86; 13-14, 1. Rachel Yordi, OSC 1:03.23; 15-and-over, 1. Lauren Silva, RANS 1:10.73.

200-yard individual medley:
10-and-under, 1. Makayla Montenegro, MAC 2:54.82; Open, 1. Iliza Aguiar, EA 2:20.98; SOFLO: 7. Genesis Escobar 2:55.00, 8. Pilar Duranti 2:56.41, time drop.

200-yard freestyle relay:
10-and-unde, 1. Eagle Aquatics 2:08.12, 2. SOFLO 2:26.08 (Alessandra Gendarmi, Mikhel Martin, Gianna Martin, Isabella Perry); Open, 1. Eagle Aquatics 1:47.18, 3. SOFLO 2:02.36 (Leah Pando, Dahlia Hirsch, Leanne Sorensen, Emma Schain).

500-yard freestyle:
Open, 1. Chloe Gonzalez, Unattached 5:35.20.

BOYS

200-yard freestyle:
10-and-under, 1. Mark Shutov, NMST 2:27.53; SOFLO: 6. Emiliano Cavani 2:57.07; Open, 1. Dario Martin, OSC 1:50.70; SOFLO: 5. Adrian Hernandez 2:07.19, time drop, 7. Hashan Ekanayake 2:11.52, time drop, 10. Austin Nelson 2:18.69, 11. Luca Hincapie 2:19.04.

25-yard backstroke:
8-and-under, 1. Luca Nery-Martins, OSC 22.43.

25-yard breaststroke:
8-and-under, 1. Niko Ramirez, MAC 26.17; SOFLO: 2. Matthew Ortiz 28.12, time drop.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Stefano Mazzi, SOFLO 1:16.00; SOFLO: 4. Dylan McVeigh 1:46.16, time drop; 11-12, 1. Marvan Ekanayake, SOFLO 1:13.94; SOFLO: 3. Benjamin Kim 1:16.21, time drop, 4. Alessio Mazzi 1:17.19, 6. Nicholas Pelaez 1:17.50, time drop, 7. Thomas Pereira-Ramallo 1:28.13, time drop, 8. Isacc Nones 1:37.58, time drop; 13-14, 1. Dario Martin, OSC 55.23; SOFLO: 3. Austin Nelson 1:09.19, 4. Adrian Hernandez 1:10.20; 15-and-over, 1. Tim Phung, NMST 1:03.31.

200-yard butterfly:
Open, 1. Sal Perez, Unattached 2:08.75.

25-yard butterfly:
8-and-under, 1. Ian Estrada, Unattached 21.59; SOFLO: 2. Matthew Ortiz 21.63, time drop.

25-yard freestyle
8-and-under, 1. Ian Estrada, Unattached 19.02.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Luca Hincapie, SOFLO 1:19.81, time drop; SOFLO: 2. Benjamin Kim 1:25.30, 5. Felipe Rodriguez 1:33.45, time drop, 6. Matt McVeigh 1:33.66, 7. Thomas Pereira-Ramallo 1:39.71, time drop; 13-14, 1. Jon Desrouleaux, NMST 1:22.54; 15-and-over, 1. Nikita Efimov, USC 1:04.17.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Gabriel Navarro, NMST 39.08; SOFLO: 10. Logan McPeek 52.40, time drop, 11. Dylan McVeigh 55.76.

100-yard individual medley
10-and-under, 1. Gabriel Navarro, NMST 1:15.68; SOFLO: 4. Logan McPeek 1:43.12, time drop; 11-12, 1. Ethan McPeek, SOFLO 1:15.04; SOFLO: 2. Hashan Ekanayake, SOFLO 1:15.14, time drop, 4. Benjamin Kim 1:15.89, time drop, 5. Jaden Amores 1:18.10, time drop, 6. Nicholas Perez 1:20.00, time drop, 7. Alessio Mazzi 1:20.37, time drop, 9. Felipe Rodriguez 1:28.52; 13-14, 1. Dario Martin, OSC 55.84; 15-and-over, 1. Ben Phung, NMST 1:03.32.

200-yard backstroke:
Open, 1. Sal Perez, Unattached 2:05.37; SOFLO: 7. Marvan Ekanayake 2:35.28, time drop.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Elan Beker, NMST 1:11.21; 11-12, 1. Tomas Fermin, Unattached 1:00.22; SOFLO: 3. Ethan McPeek 1:02.70, time drop, 7. Alessio Mazzi 1:05.97, 8. Jaden Amores 1:09.09, time drop, 9. Nicholas Perez 1:09.45, 10. Matt McVeigh 1:16.03; 13-14, 1. Dario Martin, OSC 50.87; SOFLO: 3. Adrian Hernandez 58.25, 4. Austin Nelson 1:02.31; 15-and-over, 1. Claudio Reveron, OSC 54.19.

50-yard butterfly:
10-and-under, 1. Stefano Mazzi, SOFLO 34.10; SOFLO: 6. Matthew Ortiz 46.91; 11-12, 1. Marvan Ekanayake, SOFLO 33.05; SOFLO: 2. Hashan Ekanayake 33.20, time drop, 4. Nicholas Perez 35.26, 5. Jordan Amores 35.72, time drop; 13-14, 1. Govind Gurnani, Unattached 34.81; 15-and-over, 1. Ben Phung, NMST 25.44.

200-yard breaststroke:
Open, 1. Dario Martin, OSC 2:13.12; SOFLO: 4. Ethan McPeak 3:01.19, 6. Matt McVeigh 3:18.68, 8. Emiliano Cavani 3:53.31.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Gabriel Navarro, NMST 1:27.55; SOFLO: 2. Stefano Mazzi 1:34.13, 5. Dyan McVeigh 2:00.53.

50-yard breaststroke:
11-12, 1. Joshua Barreto, OSC 37.39; SOFLO: 2. Benjamin Kim 40.79, time drop, 3. Felipe Rodriguez 41.28, time drop, 5. Matt McVeigh 42.68, 6. Thomas Pereira-Ramallo 46.24, 9. Isaac Nones 53.22; 13-14, 1. Joshua Epstein 39.10; 15-and-over, 1. Nikita Efimov, OSC 30.02.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Mark Shutov, NMST 29.70; SOFLO: 3. Stefano Mazzi 31.76, 9. Logan McPeek 38.62, time drop; 11-12, 1. Tomas Fermin, Unattached 27.11; SOFLO: 4. Marvan Ekanayake 29.27, time drop, 5. Hashan Ekanayake 29.30, 6. Ethan McPeek 29.36, 9. Alessio Mazzi 30.63, 10. Joshua Amores 31.87, time drop, 11. Nicholas Pelaez 31.91; 13-14, 1. Aria Besharat, NMST 22.25; 15-and-over, 1. Claudio Reveron, OSC 24.17.

50-yard backstroke:
10-and-under, 1. Stefano Mazzi, SOFLO 36.79; SOFLO: 5. Logan McPeek 44.37, time drop, 6. Dylan McVeigh 49.21; 11-12, 1. Hashan Ekanayake, SOFLO 34.71, time drop; SOFLO: 3. Alessio Mazzi 35.35, time drop, 4. Benjamin Kim 35.58, 5. Jaden Amores 36.52, time drop, 9. Felipe Rodriguez 45.80, time drop, 11. Isaac Nones 47.78, time drop; 13-14, 1. Aria Besharat, NMST 29.02; SOFLO: 2. Austin Nelson 32.53; 15-and-over, 1. Luca Lesentier, Unattached 26.77.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Emihilo Reveron, OSC 1:21.64; 11-12, 1. Tomas Fermin, Unattached 1:06.50; SOFLO: 2. Luca Hincapie 1:10.13, 4. Marvan Ekanayake 1:15.51, time drop, 5. Ethan McPeek 1:15.95, time drop, 13-14, 1. Michel Baltodano, Unattached 1:06.73; SOFLO: 2. Adrian Hernandez 1:10.13, 3. Austin Nelson 1:15.40; 15-and-over, 1. Nikita Efimov, OSC 56.71.

200-yard individual medley:
Open, 1. Luca Lesentier, Unattached 2:12.60; SOFLO: 3. Luca Hincapie 2:34.08, time drop.

200-yard freestyle relay:
1. North Miami 1:34.65, 4. SOFLO A 1:54.92 (Austin Nelson, Ethan McPeek, Hashan Ekanayake, Adrian Hernandez), 5. SOFLO B 2:00.06 (Marvan Ekanayake, Alessio Mazzi, Nicolas Perez, Luca Hincapie).

500-yard freestyle:
Open, 1. Sal Perez, Unattached 4:59.22; SOFLO: 3. Adrian Hernandez 5:36.71, 8. Emiliano Cavni 8:04.05.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com