Pembroke Pines Charter Swimmers Come Up Big In Season Opener; SOFLO Swimmers Shine


By Sharon Robb

AUGUST 29, 2019—Pembroke Pines Charter boys and girls teams looked impressive in their sweep of Nova and Stranahan Wednesday night in their season-opener.

The Jaguar girls defeated Nova, 118-56, and Stranahan, 140-0. The boys defeated Stranahan, 140-8, and Nova, 125-44.

Pembroke Pines Charter swept all three girls relays.

Maria Herne, Sarah Vazquez and Jena Legaspi were double winners.

Legaspi won the 200-yard individual medley in 2:27.26 and 100-yard backstroke in 1:05.41.

Herne won the 50-yard freestyle in 28.37 and 100-yard freestyle in 1:01.13.

Vazquez won the 100-yard butterfly in 1:16.03 and 500-yard freestyle in 6:03.82.

Nova’s Samantha Trodick was also a double winner in the 200-yard freestyle in 2:07.71 and 100-yard breaststroke in 1:13.01.

Pembroke Pines Charter also swept all three boys relays.

Rafael Rodriguez, coming off the Speedo Junior Nationals, was a double winner and was a member of two winning relays. He won the 200-yard individual medley in 1:59.78 and 100-yard backstroke in 54.96.

Teammate Ryan Alfonso was also a double winner. Alfonso won the 200-yard freestyle in 2:00.44 and 500-yard freestyle in 5:21.18.

Nova’s Orlando Saballos was the Titans’ only double winner. He won the 50-yard freestyle in 24.53 and 100-yard freestyle in 54.60.

GIRLS
Pines Charter 140, Stranahan 0
Pines Charter 118, Nova 56
Nova 121, Stranahan 0

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter A 2:06.21 (Jena Legaspi, Mackenzie Ahearn, Daniela Barreto, Maria Herne), 2. Nova 2:13.19, 3. Pembroke Pines Charter B 2:28.38.

200-yard freestyle: 1. Samantha Trodick, NOVA 2:07.71, 2. Daniela Barreto, PPC 2:09.46, 3. Filomena Selvanik NOVA 2:47.33.

200-yard individual medley: 1. Jena Legaspi, PPC 2:27.26, 2. Mackenzie Ahearn, PPC 2:42.76, 3. Isabella Chen, NOVA 2:46.07.

50-yard freestyle: 1. Maria Herne, PPC 28.37, 2. Cristina Murdock, NOVA 29.26, 3. Analucia Raimont, PPC 33.75.

1-meter diving: 1. Sophia Pfitzenmaier, NOVA 225.30.

100-yard butterfly: 1. Sarah Vazquez, PPC 1:16.03, 2. Silvana Dioguardi, PPC 1:26.90, 3. Stella Dioguardi, PPC 1:29.26.

100-yard freestyle: 1. Maria Herne, PPC 1:01.13, 2. Saanvi Pottigari, PPC 1:11.58, 3. Sarah Sevilla, PPC 1:11.91.

500-yard freestyle: 1. Sarah Vazquez, PPC 6:03.82, 2. Molly Masson, PPC 6:28.16, 3. Genesis Hernandez, PPC 7:23.00.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 1:59.07 (Daniela Barreto, Constanza Jara, Kathia Jaramillo, Sarah Sevilla), 2. Pembroke Pines Charter B 2:05.34, 3. Nova 2:09.21.

100-yard backstroke: 1. Jena Legaspi, PPC 1:05.41, 2. Cristina Murdock, NOVA 1:16.33, 3. Constanza Jara, PPC 1:18.06.

100-yard breaststroke: 1. Samantha Trodick, NOVA 1:13.01, 2. Isabella Chen, NOVA 1:21.20, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:22.18.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 4:11.97 (Daniela Barreto, Jena Legaspi, Constanza Jara, Maria Herne), 2. Pembroke Pines Charter B 4:43.77, 3. Nova A 4:46.52.

BOYS
Pines Charter 140, Stranahan 8
Pines Charter 125, Nova 44
Nova 128, Stranahan 10

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter A 1:47.89 (Zackary Harris, Gabriel Ferdinand, Rafael Rodriguez, Christian Vasquez), 2. Nova A 1:58.06, 3. Pembroke Pines Charter B 2:00.64.

200-yard freestyle: 1. Ryan Alfonso, PPC 2:00.44, 2. Julian Villarta, PPC 2:05.25, 3. Ventura Torres, PPC 2:06.08.

200-yard individual medley: 1. Rafael Rodriguez, PPC 1:59.78, 2. Nick Chaimowicz, PPC 2:13.31, 3. Christian Tijero, PPC 2:21.32.

50-yard freestyle: 1. Orlando Saballos, NOVA 24.53, 2. Zackary Harris, PPC 24.62, 3. Christian Vasquez, PPC 24.90.

1-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Christian Vasquez, PPC 59.84, 2. Zackary Harris, PPC 1:00.02, 3. Daniel Doletina, NOVA 1:13.76.

100-yard freestyle: 1. Orlando Saballos, NOVA 54.60, 2. Christian Tijero, PPC 55.65, 3. Anthony Fernandez, PPC 57.32.

500-yard freestyle: 1. Ryan Alfonso, PPC 5:21.18, 2. Julian Villarta, PPC 5:45.32, 3. Lucas Porven, PPC 5:56.22.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 1:39.93 (Gabriel Ferdinand, Zackary Harris, Nick Chaimowicz, Ryan Alfonso), 2. Pembroke Pines Charter B 1:46.46, 3. Nova 1:55.15.

100-yard backstroke: 1. Rafael Rodriguez, PPC 54.96, 2. Matthew Kim, PPC 1:05.39, 3. Tanner Gibson, PPC 1:08.05.

100-yard breaststroke: 1. Nick Chaimowicz, PPC 1:09.71, 2. Gabriel Ferdinand, PPC 1:10.77, 3. Michael Moy, NOVA 1:11.38.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 3:35.32 (Ryan Alfonso, Nick Chaimowicz, Christian Vasquez, Rafael Rodriguez), 2. Pembroke Pines Charter B 3:56.03, 3. Nova 3:57.35.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Fort Lauderdale Flying L’s Sweep West Broward, Ely, McArthur In Season Opener


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, August 29, 2019—Defending District 11-3A boys champion Fort Lauderdale High School opened the season with three wins Wednesday at its home pool.

The Flying L’s were led by double winner Matthew Gocke, who won the 50-yard freestyle in 23.91 and 100-yard freestyle in 53.00. Jimmy McCrady won the 200-yard freestyle in 2:04.31. Myles Felt, Georgy Goncharov and D. Givskov were also individual winners.

The Flying L’s won two boys relays and all but two events and one relay.

SOFLO’s John Paul Handal of West Broward was a double winner in the 200-yard individual medley in 2:03.40 and 500-yard freestyle in 5:01.13. West Broward also won the 400-yard freestyle relay in 3:49.88.

Fort Lauderdale’s girls team also swept and picked up three wins.

Rylie Barnhardt led Fort Lauderdale with two wins in the 200-yard individual medley in 2:22.50 and 100-yard butterfly in 1:07.70. Teammate Lucas was also a double winner in the 50-yard freestyle in 27.35 and 100-yard breaststroke in 1:16.20. The Flying L’s won the 200-yard medley and 200-yard freestyle relays.

SOFLO’s Michelle Marinheiro was a double winner for West Broward and anchored the winning 400-yard freestyle relay. Marinheiro won the 200-yard freestyle in 2:06.94 and 500-yard freestyle in 5:30.29.

The meet was delayed for lightning but was able to resume and finish the full list of events.

GIRLS
Fort Lauderdale 63, West Broward 38
Fort Lauderdale 75, McArthur 25
West Broward 61, McArthur 30

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale 2:01.95 (Patrocinio, Lucas, Barnhardt, Maisonette), 2. West Broward 2:08.64, 3. McArthur 2:15.73.

200-yard freestyle: 1. Michelle Marinheiro, WB 2:06.94, 2. Luiza Patrocinio, FTL 2:10.32, 3. Gonzalez, MCA 2:17.08.

200-yard individual medley: 1. Rylie Barnhardt, FTL 2:22.50, 2. Gonzalez, MCA 2:33.46, 3. Bennett, FTL 2:45.40.

50-yard freestyle: 1. Lucas, FTL 27.35, 2. Maisonette, FTL 28.08, 3. Chirgwin, MCA 28.31.

1-meter diving: 1. Maier, FTL 184.01, 2. Hynes, FTL 98.75.

100-yard butterfly: 1. Rylie Barnhardt, FTL 1:07.70, 2. Gonzalez, MCA 1:09.56, 3. Villar, WB 1:29.92.

100-yard freestyle: 1. Emily Lopez-Diaz, WB 56.12, 2. Maisonette, FTL 1:03.78, 3. Cabanagh, WB 1:13.10.

500-yard freestyle: 1. Michelle Marinheiro, WB 5:30.29, 2. M. Gonzalez, MCA 5:52.81, 3. Coan, FTL 6:26.48.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:49.92 (Patrocinio, Lucas, Maisonette, Barnhardt), 2. West Broward 1:57.32, 3. McArthur 2:02.42.

100-yard backstroke: 1. Luiza Patrocinio, FTL 1:10.11, 2. G. Lissa, WB 1:16.75, 3. Tamayo, FTL 1:49.80.

100-yard breaststroke: 1. Lucas, FTL 1:16.20, 2. Chirgwin, MCA 1:20.80, 3. E. Diaz Lopez, WB 1:22.41.

400-yard freestyle relay: 1. West Broward 4:17.04 (Terran, Villar, Lissa, Marinheiro), 2. Fort Lauderdale A 5:12.05, 3. Fort Lauderdale B 5:45.53.

BOYS
Fort Lauderdale 83, McArthur 10
Fort Lauderdale 56, West Broward 38
McArthur 59, West Broward 38

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale A 1:45.85 (Givskov, Goncharov, Felt, Gocke), 2. West Broward 1:48.23, 3. Fort Lauderdale B 1:52.70.

200-yard freestyle: 1. Jimmy McCrady, FTL 2:04.31, 2. Grant Voet, FTL 2:05.05, 3. Diaz, WB 2:08.86.

200-yard individual medley: 1. John Paul Handal, WB 2:03.40, 2. Munoz, WB 2:05.67, 3. Givskov, FTL 2:11.48.

50-yard freestyle: 1. Matthew Gocke, FTL 23.91, 2. Degracia, WB 24.73, 3. Trinadad, WB 26.01.

1-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Myles Felt, FTL 55.39, 2. Lilley, FTL 57.02, 3. Vazquez, WB 57.96.

100-yard freestyle: 1. Matthew Gocke, FTL 53.00, 2. Rogers, FTL 58.55, 3. Orozco, WB 1:02.13.

500-yard freestyle: 1. John Paul Handal, WB 5:01.13, 2. Jimmy McCrady, FTL 5:33.32, 3. Grant Voet, FTL 5:34.10.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale A 1:34.56 (Gocke, Givskov, Goncharov, Lilley), 2. Fort Lauderdale B 1:40.53, 3. West Broward 1:44.71.

100-yard backstroke: 1. D. Givskov, FTL 57.51, 2. Munoz, WB 59.06, 3. Brantmeyer, FTL 1:01.73.

100-yard breaststroke: 1. Georgy Goncharov, FTL 1:07.33, 2. Bastos, WB 1:10.87, 3. Degracia, WB 1:12.25.

400-yard freestyle relay: 1. West Broward A 3:49.88 (Trinadad, Cabrera, Vazquez, Munoz), 2. West Broward B 4:04.45, 3. Fort Lauderdale 4:15.31.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com