Mike LaMonica Breaks U.S. Masters National Age Group


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, December 16, 2020–Mike LaMonica of Palm Beach Masters broke a U.S. Masters national record this past weekend at the Coral Springs Masters Short Course Meters Meet.

LaMonica, 60, broke the 60-64 in the 100-meter butterfly in 1:03.38. His previous best was 1:05.00.

In addition to Palm Beach Masters, other teams competing were Gold Coast Masters, Swim Fort Lauderdale, Hammerhead Aquatics and host Coral Springs Masters.

Among the field were three-time Spain Olympian and 1980 Olympic bronze medalist David Zubero of Swim Fort Lauderdale and Hungarian 2016 Olympian and national champion Norbert Szabo of Palm Beach Masters.

Seventy per cent of the swims in both sessions are expected to be ranked in the Top 10 for the short course meter season for 2020 because of the COVID-19-shortened season and lack of meets.

Strict COVID-19 protocols and guidelines were followed throughout the meet at the Coral Springs Aquatic Complex. The meet was limited to USMS members in the Florida Gold Coast.

CORAL SPRINGS SCM RESULTS
WOMEN

50-meter freestyle: 18-24, 1. Kyara Gordillo, Unattached 33.90; 25-29, 1. Katie Dodge, PBM 29.48, 2. Kirstin Stark, PBM 33.09; 45-49, 1. Lauren Anderson, PBM 31.26, 2. Julie Dussliere, Unattached 31.98, 3. Megyn Taback, PBM 33.42, 4. Sulay Robayo, SFTL 44.33; 50-54, 1. Dale LeClair, HA 33.30, 2. Paula Berti, Unattached 40.68; 55-59, 1. Amy Leib Alexander, PBM 32.08, 2. Linda Irish Bostic, PBM 32.45, 3. Sarah Bennett, SFTL 38.84, 4. Virginia Brennan, PBM 47.00; 60-64, 1. Celia Devanney, GCM 34.23, 2. Lydia Seier, GCM 35.08, 3. Carolina Gatto, SFTL 44.21; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 53.93.

100-meter freestyle: 25-29, 1. Marina Spadoni, PBM 57.08, 2. Katie Dodge, PBM 1:05.87, 3. Alice Morrow, CS 1:06.45; 30-34, 1. Florencia Bolado, SFTL 1:05.69, 2. Joanna Dagenais, PBM 1:14.28; 35-39, 1. Leslie Graf, CS 1:15.04; 40-44, 1. Kathleen Sandner, SFTL 1:10.28; 45-49, 1. Lauren Anderson, PBM 1:07.80, 2. Julie Dussliere, Unattached 1:10.14, 3. Megyn Taback, PBM 1:14.71; 50-54, 1. Dale LeClair, HA 1:11.07, 2. Paula Berti, Unattached 1:39.92; 55-59, 1. Amy Lieb Alexander, PBM 1:09.70, 2. Linda Irish Bostic, PBM 1:10.41, 3. Jamie Herrington, SFTL 1:12.08, 4. Sarah Bennett, SFTL 1:27.21; 60-64, 1. Celia Devanney, GCM 1:16.60, 2. Lydia Seier, GCM 1:18.70, 3. Nancy Munro, GCM 2:30.56; 65-69, 1. Anita Allen, CS 1:40.18; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 2:06.17.

200-meter freestyle: 18-24, 1. Kyara Gordillo, Unattached 2:50.95; 25-29, 1. Katie Dodge, PBM 2:18.43; 45-49, 1. Julie Dussliere, Unattached 2:31.65; 55-59, 1. Amy Leib Alexander, PBM 2:28.27, 2. Linda Irish Bostic, PBM 2:33.14, 3. Sarah Bennett, SFTL 3:07.65; 60-64, 1. Celia Devanney, GCM 2:47.70, 2. Lydia Seier, GCM 2:54.55, 3. Carolina Gatto, SFTL 3:30.19; 65-69, 1. Barbara Protzman, GCM 3:00.48; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 4:22.99.

400-meter freestyle: 25-29, 1. Katie Dodge, PBM 5:00.52; 30-34, 1. Florencia Bolado, SFTL 5:07.53, 2. Caitlin Dundey, PBM 5:21.78; 40-44, 1. Sarah Maschal, BIM 5:48.82, 2. Kathleen Sandner, SFTL 5:52.44; 45-49, 1. Julie Dussliere, Unattached 5:19.52; 50-54, 1. Dale LeClair, HA 5:25.82; 55-59, 1. Amy Leib Alexander, PBM 5:12.17, 2. Linda Irish Bostic, PBM 5:28.27, 3. Sarah Bennett, SFTL 6:33.14; 60-64, 1. Celia Devanney, GCM 5:52.64, 2. Sharon Friedman, PBM 8:36.53, 3. Nancy Munro, GCM 10:22.92; 65-69, 1. Barbara Protzman, GCM 6:18.53, 2. Anita Allen, CP 7:41.07; 70-74, 1. Michelle Martin, SFTL 8:24.62; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 9:09.35.

50-meter backstroke: 45-49, 1. Elaine Joggerst, HA 41.75, 2. Sulay Robayo, SFTL 1:03.83; 50-54, 1. Paula Berti, Unattached 52.15; 55-59, 1. Shawn Kelly, SFTL 41.09; 60-64, 1. Maria Hung, SFTL 38.22, 2. Lydia Seier, GCM 46.68, 3. Nancy Munro, GCM 1:40.98; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 43.25, 2. Anita Allen, CS 57.48; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 53.49; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 1:08.67.

100-meter backstroke: 18-24, 1. Destiny Nelson, PBM 1:02.13; 30-34, 1. Florencia Bolado, SFTL 1:25.53; 45-49, 1. Elaine Joggerst, HA 1:29.34; 55-59, 1. Jamie Herrington, SFTL 1:23.92, 2. Shawn Kelly, SFTL 1:29.59; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 1:31.23; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 1:56.53; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 2:25.24.

200-meter backstroke: 45-49, 1. Elaine Joggerst, HA 3:14.23; 55-59, 1. Shawn Kelly, SFTL 3:10.51, 2. Sarah Bennett, SFTL 3:54.54; 60-64, 1. Maria Hung, SFTL 3:01.99; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 3:11.24; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 4:12.18, 2. Sandra Cathey, HA 4:28.66; 75-79, 1. Carolynn Foley, PBM 4:44.01.

50-meter breaststroke: 18-24, 1. June Bennett, SFTL 44.0; 25-29, 1. Kirstin Stark, PBM 43.19; 30-34, 1. Caitlin Dundey, PBM 40.57; 35-39, 1. Leslie Graf, CS 39.59; 45-49, 1. Lauren Anderson, PBM 37.68, 2. Megyn Taback, PBM 43.08, 3. Elaine Jaggerst, HA 45.75; 50-54, 1. Paula Berti, Unattached 55.70; 55-59, 1. Virginia Brennan, PBM 57.46; 60-64, 1. Carolina Gatto, SFTL 50.15; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 50.66; 70-74, 1. Jeannie Mitchell, PBM 1:00.02, 2. Sandra Cathey, HA 1:03.30; 75-79, 1. Donelda Horne, PBM 1:14.16.

100-meter breaststroke: 25-29, 1. Kirstin Stark, PBM 1:35.27; 30-34, 1. Caitlin Dundey, PBM 1:28.14; 35-39, 1. Leslie Graf, CS 1:27.91; 40-44, 1. Kathleen Sandner, SFTL 1:30.85; 45-49, 1. Lauren Anderson, PBM 1:27.22, 2. Megyn Taback, PBM 1:37.19, 3. Elaine Joggerst, HA 1:41.58; 55-59, 1. Virginia Brennan, PBM 2:01.13; 75-79: 1. Donelda Horne, PBM 2:37.54.

200-meter breaststroke: 18-24, 1. Destiny Nelson, PBM 2:33.89; 35-39, 1. Leslie Graf, CS 3:11.95; 40-44, 1. Kathleen Sandner, SFTL 3:25.06; 45-49, 1. Julie Dussliere, Unattached 3:12.92, 2. Lauren Anderson, PBM 3:13.96, 3. Elaine Joggerst, HA 3:35.61; 55-59, 1. Sarah Bennett, SFTL 4:08.63; 60-64, 1. Adrienne Chin-Ogilvie, SFTL 4:29.35; 75-79, 1. Donelda Horne, PBM 5:10.08.

50-meter butterfly: 18-24, 1. June Bennett, SFTL 35.62; 25-29, 1. Katie Dodge, PBM 33.20, 2. Alice Morrow, CS 33.33; 30-34, 1. Joanna Dagenais, PBM 36.34; 40-44, 1. Sarah Maschal, BIM 37.32; 45-49, 1. Julie Dussliere, Unattached 37.94, 2. Megyn Taback, PBM 37.99; 50-54, 1. Dale LeClair, HA 37.08, 2. Paula Berti, Unattached 51.78; 55-59, 1. Jamie Herrington, SFTL 35.23, 2. Amy Leib Alexander, PBM 36.35, 3. Shawn Kelly, SFTL 43.81; 60-64, 1. Maria Hung, SFTL 35.29, 2. Lydia Seier, GCM 37.13, 3. Celia Devanney, GCM 38.48, 4. Nancy Munro, GCM 1:34.92; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 42.21; 70-74, 1. Michelle Martin, SFTL 59.83; 75-79, 1. Donelda Horne, PBM 1:10.95.

100-meter butterfly: 18-24, 1. June Bennett, SFTL 1:27.00; 25-29, 1. Mariana Spadoni, PBM 1:01.58, 2. Katie Dodge, PBM 1:17.34; 30-34, 1. Joanna Dagenais, PBM 1:22.09; 60-64, 1. Maria Hung, SFTL 1:19.01; 70-74, 1. Michelle Martin, SFTL 2:15.57; 75-79, 1. Donelda Horne, PBM 2:43.35.

200-meter butterfly: 1. Katie Dodge, PBM 2:47.39.

100-meter individual medley: 18-24, 1. June Bennett, SFTL 1:26.37, 2. Kyara Gordillo, SFTL 1:32.37; 30-34, 1. Caitlin Dundey, PBM 1:19.55; 45-49, 1. Julie Dussliere, Unattached 1:21.02, 2. Elaine Joggerst, HA 1:29.09; 50-54, 1. Dale LeClair, HA 1:24.68, 2. Paula Berti, Unattached 1:51.42; 55-59, 1. Shawn Kelly, SFTL 1:34.56, 2. Virginia Brennan, PBM 2:11.50; 60-64, 1. Maria Hung, SFTL 1:24.48, 2. Celia Devanney, GCM 1:31.35, 3. Lydia Seier, GCM 1:43.52; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 1:32.91; 70-74, 1. Patricia Sargeant, PBM 2:06.27, 2. Sandra Cathey, HA 2:15.14; 75-79, 1. Donelda Horne, PBM 2:32.46.

200-meter individual medley: 18-24, 1. Destiny Nelson, PBM 2:17.43, 2. June Bennett, SFTL 3:01.46; 25-29, 1. Marina Spadoni, PBM 2:30.80; 30-34, 1. Caitlin Dundey, PBM 2:53.73, 2. Joanna Dagenais, PBM 3:06.71; 40-44, 1. Sarah Maschal, BIM 3:04.42; 45-49, 1. Elaine Joggerst, HA 3:13.93; 55-59, 1. Sarah Bennett, SFTL 3:48.68; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 3:20.25, 2. Barbara Protzman, GCM 3:30.58; 75-79, 1. Donelda Horne, PBM 5:25.21.

400-meter individual medley: 18-24, 1. June Bennett, SFTL 6:28.84; 45-49, 1. Julier Dussliere, Unattached 6:10.98; 50-54, 1. Dale LeClair, HA 6:33.40; 55-59, 1. Linda Irish Bostic, PBM 6:37.06, 2. Sarah Bennett, SFTL 7:57.93; 65-69, 1. Joan Craffey, PBM 7:07.54, 2. Barbara Protzman, GCM 7:32.02.

MEN
50-meter freestyle: 18-24, 1. Gianni Mercado, SFTL 32.96, 2. Abbas Karimi, SFTL 37.73, 3. Guillermo Montedonico, SUN 38.56; 25-29, 1. Troy Taylor PBM 26.20; 30-34, 1. Thiago de Oliveira Caze Cav, PBM 25.31, 2. Danie Lebost, PBM 26.37, 3. Robert Eagles, HA 30.02, 4. Michael Hicks, SFTL 35.82, 5. Fotios Anagnostakis, GCM 35.96; 35-39, 1. Alejandro Manrique, PBM 26.19, 2. Jordan Sangerman, SFTL 30.49, 3. Ryan Armpriester, SFTL 35.50; 40-44, 1. Daniel Lotano, PBM 24.11, 2. Martin Torres, SFTL 26.41, 3. Charles Jeanpierre, Unattached 27.01, 4. Derek Bradchulis, PBM 27.66; 45-49, 1. Scott Thompson, GCM 29.93; 50-54, 1. Viktor Frengut, GCM 27.41, 2. Gregg Sherman, GCM 27.77, 3. Kirk Paskal, Unattached 29.57, 4. Mike Gaw, SFTL 32.53; 55-59, 1. Edward Kertis, BI 32.70; 60-64, 1. Francisco Parra, SFTL 28.37, 2. Al Moreno, PBM 31.10, 3. Roy Sonenshein, GCM 41.92, 4. William Robinson, Unattached 50.46; 70-74, 1. Lee Childs, PBM 30.01, 2. Richardson Rivera, GCM 34.51, 3. Neil Eichelbaum, GCM 43.87; 75-79, 1. Marcos Szeinfeld, GCM 39.27; 80-84, 1. Patrick Cannan, PBM 52.74.

100-meter freestyle: 18-24, 1. Norbert Szabo, PBM 50.85; 25-29, 1. Troy Taylor, PBM 1:02.00; 30-34, 1. Thiago de Oliveira Caze Cav, PBM 55.66, 2. Jesse Greve, GCM 1:08.27, 3. Fotios Anagnostakis, GCM 1:22.42, 4. Michael Hicks, SFTL 1:23.79; 35-39, 1. Alejandro Manrique, PBM 58.75, 2. Jordan Sangerman, SFTL 1:09.72, 3. Ryan Armpriester, SFTL 1:22.13; 40-44, 1. Daniel Lotano, PBM 53.44, 2. Martin Torres, SFTL 59.79, 3. Charles Jeanpierre, Unattached 59.82; 45-49, 1. Brian Steighner, PBM 1:04.85, 2. Scott Thompson, GCM 1:08.02; 50-54, 1. Sandro Herek, CS 57.00, 2. Kirk Paskal, Unattached 1:06.22; 55-59, 1. Christopher Diglio, SFTL 1:09.56; 60-64, 1. David Toney, SFTL 1:19.86, 2. William Robinson, Unattached 1:55.46; 70-74, 1. Lee Childs, PBM 1:07.39, 2. Fernando Gonzalez, Unattached 1:24.29; 75-79, 1. Marcos Szeinfeld, GCM 1:36.94; 80-84, 1. Patrick Cannan, PBM 1:57.99.

200-meter freestyle: 25-29, 1. Aidan O’Hara, SFTL 1:00.24; 30-34, 1. Thiago de Oliveira Caze Cav, PBM 2:00.33, 2. Jesse Greve, GCM 2:34.39, 3. Fotios Anagnostakis, GCM 3:12.56, 4. Michael Hicks, SFTL 3:24.30; 35-39, 1. Alejandro Manrique, PBM 2:09.35, 2. Ryan Armpriester, SFTL 2:54.21; 40-44, 1. Daniel Lotano, PBM 2:02.07; 45-49, 1. Erik Hanssen, PBM 2:15.48, 2. Brian Steighner, PBM 2:22.20, 3. Scott Thompson, GCM 2:34.46; 50-54, 1. Sandro Herek, CS 2:07.03, 2. David LaClair, HA 2:21.42, 3. Kirk Paskal, Unattached 2:27.48, 4. Gregg Sherman, GCM 2:31.67; 60-64, 1. William Robinson, Unattached 4:05.21; 65-69, 1. James Purdy, PBM 3:12.64; 70-74, 1. Richardson Rivera, GCM 2:59.90; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 3:18.07, 2. Marcos Szeinfeld, GCM 3:44.98; 80-84, 1. Patrick Cannan, PBM 4:14.32.

400-meter freestyle: 30-34, 1. Thiago de Oliveira Caze Cav, PBM 4:17.87, 2. Jesse Greve, GCM 5:24.29; 35-39, 1. Ryan Armpriester, SFTL 6:23.78; 40-44, 1. Patrick Lahey, Unattached 4:56.01, 2. Alvaro Hunter, HA 6:29.80; 50-54, 1. David LeClair, HA 5:01.93, 2. Rob Abcug, PBM 5:05.33, 3. Donald Lutton, Unattached 5:12.90; 55-59, 1. Christopher Diglio, SFTL 5:55.82; 60-64, 1. David Zubero, SFTL 4:54.48, 2. David Toney, SFTL 5:48.30, 3. William Robinson, Unattached 8:38.25; 65-69, 1. James Purdy, PBM 6:56.32; 70-74, 1. Richardson Rivera, GCM 6:28.21; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 7:00.33, 2. Marcos Szeinfeld, GCM 7:52.71; 80-84, 1. Patrick Cannan, PBM 8:41.17.

50-meter backstroke: 18-24, 1. Abbas Karimi, SFTL 41.48; 30-34, 1. Daniel Lebost, PBM 32.01, 2. Michael Hicks, SFTL 45.61; 50-54, 1. Viktor Frengut, GCM 36.06, 2. Mike Gaw, SFTL 43.50; 55-59, 1. Valeriy Krishtal, SFTL 31.08; 60-64, 1. David Zubero, SFTL 32.93, 2. Francisco Parra, SFTL 36.54, 3. Roy Sonenshein, GCM 1:00.83; 70-74, 1. George Schmidt, PBM 37.46, 2. Richardson Rivera, GCM 48.53; 75-79, 1. Marcos Szeinfeld, GCM 1:01.19.

100-meter backstroke: 25-29, 1. Aidan O’Hara, SFTL 1:00.24; 45-49, 1. Brian Steighner, PBM 1:14.31; 50-54, 1. Kirk Paskal, Unattached 1:19.22, 2. Mike Gaw, SFTL 1:39.49; 55-59, 1. Valeriy Krishtal, SFTL 1:06.89; 60-64, 1. David Zubero, SFTL 1:12.95, 2. David Toney, SFTL 1:40.51; 70-74, 1. George Schmidt, PBM 1:20.77.

200-meter backstroke: 45-49, 1. Brian Steighner, PBM 2:46.86; 50-54, 1. David LeClair, HA 2:47.12, 2. Kirk Paskal, Unattached 2:50.25; 55-59, 1. Valeriy Krishtal, SFTL 2:32.76; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 3:35.04, 2. Marcos Szeinfeld, GCM 5:01.91.

50-meter breaststroke: 18-24, 1. Yona Rubin, SFTL 31.54, 2. Gianni Mercado, SFTL 50.60, 3. Guillermo Montedonico, SUN 52.04; 30-34, 1. Michael Hicks, SFTL 44.68, 2. Fotios Anagnostakis, GCM 50.69; 40-44, 1. Barry Garland, PBM 30.52, 2. Charles Jeanpierre, Unattached 34.00, 3. Martin Torres, SFTL 36.76, 4. Juergen Haberland, CS 39.59; 50-54, 1. Rob Abcug, PBM 34.89, 2. Mike Gaw, SFTL 43.24; 55-59, 1. Michael Aubrey, PBM 33.61, 2. Edward Kertis, BI 39.72; 60-64, 1. Al Moreno, PBM 38.80; 70-74, 1. Richardson Rivera, GCM 45.91, 2. Neil Eichelbaum, GCM 56.04; 75-79, 1. Robert Pendergrass, GCM 47.01, 2. Joseph du Lauzon, Unattached 1:00.84.

100-meter breaststroke: 18-24, 1. Yona Rubin, SFTL 1:06.35, 2. Gianni Mercado, SFTL 1:47.41; 25-29, 1. Troy Taylor, PBM 1:26.41; 30-34, 1. Michael Hicks, SFTL 1:38.94; 35-39, 1. Ryan Armpriester, SFTL 1:34.64; 40-44, 1. Barry Garland, PBM 1:07.46, 2. Charles Jeanpierre, Unattached 1:13.86, 3. Juergen Haberland, CS 1:29.24; 50-54, 1. Rob Abcug, PBM 1:18.31; 55-59, 1. Michael Aubrey, PBM 1:17.09, 2. Edward Kertis, BI 1:28.64; 70-74, 1. George Schmidt, PBM 1:33.17, 2. Neil Eichelbaum, GCm 2:14.64; 75-79, 1. Joseph de Lauzon, Unattached 2:15.76, 2. Robert Pendergrass, GCM 1:46.78.

200-meter breaststroke: 18-24, 1. Yona Rubin, SFTL 2:26.88; 40-44, 1. Barry Garland, PBM 2:34.28, 2. Charles Jeanpierre, Unattached 2:39.04, 3. Patrick Lahey, Unattached 2:47.34; 50-54, 1. Rob Abcug, PBM 2:51.72, 2. David LeClair, HA 3:08.76; 55-59, 1. Michael Aubrey, PBM 2:59.34; 60-64, 1. David Zubero, SFTL 30.45, 2. Francisco Parra, SFTL 31.48, 3. Al Moreno, PBM 34.05, 4. Roy Sonenshein, GCM 50.07; 75-79, 1. Robert Pendergrass, GCM 4:13.94.

50-meter butterfly: 18-24, 1. Yona Rubin, SFTL 29.17, 2. Abbas Karimi, SFTL 38.99; 25-29, 1. Troy Taylor, PBM 31.33; 30-34, 1. Daniel Lebost, PBM 29.22, 2. Fotios Anagnostakis, GCM 54.24; 35-39, 1. Alejandro Manrique, PBM 28.87; 40-44, 1. Daniel Lotano, PBM 25.96, 2. Martin Torres, SFTL 31.16; 45-49, 1. Erik Hanssen, PBM 29.94; 50-54, 1. Viktor Frengut, GCM 30.55, 2. Donald Lutton, Unattached 33.42, 3. Kirk Paskal, Unattached 34.83, 4. Mike Gaw, SFTL 40.89; 55-59, 1. Christopher Digilio, SFTL 36.05; 60-64, 1. David Zubero, SFTL 30.45, 2. Francisco Parra, SFTL 31.48, 3. Al Moreno, PBM 34.05, 4. Roy Sonenshein, GCM 50.07; 70-74, 1. Lee Childs, PBM 32.56, 2. George Schmidt, PBM 34.92, 3. Richardson Rivera, GCM 38.77; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 47.63.

100-meter butterfly: 18-24, 1. Norbert Szabo, PBM 54.18; 25-29, 1. Troy Taylor, PBM 1:16.40; 30-34, 1. Jesse Greve, GCM 1:20.25; 35-39, 1. Alejandro Manrique, PBM 1:04.39, 2. Ryan Armpriester, SFTL 1:51.33; 40-44, 1. Daniel Lotano, PBM 58.11; 45-49, 1. Erik Hanssen, PBM 1:04.50; 50-54, 1. Donald Lutton, Unattached 1:18.63; 60-64, 1. Mike LaMonica, PBM 1:03.38, 2. Roy Sonenshein, GCM 2:03.77; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 1:48.24.

200-meter butterfly: 30-34, 1. Jesse Greve, GCM 2:58.34; 60-64, 1. Roy Sonenshein, GCM 4:19.17; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 4:02.14.

100-meter individual medley: 18-24, 1. Yona Rubin, SFTL 1:02.95, 2. Gianni Mercado, SFTL 1:35.18; 25-29, 1. Troy Taylor, PBM 1:15.11; 30-34, 1. Daniel Lebost, PBM 1:10.13, 2. Robert Eagles, HA 1:18.90, 3. Fotios Anagnostakis, GCM 1:40.39; 35-39, 1. Alejandro Manrique, PBM 1:07.23, 2. Jordan Sangerman, SFTL 1:23.82, 3. Ryan Armpriester, SFTL 1:40.06; 40-44, 1. Derek Bradchulis, PBM 1:16.93; 50-54, 1. Rob Abcug, PBM 1:12.59, 2. Viktor Frengut, 1:13.45, 3. Gregg Sherman, GCM 1:17.64 and Kirk Paskal, Unattached 1:17.64. 5. Mike Gaw, SFTL 1:31.43; 60-64, 1. Roy Sonenshein, GCM 1:51.53; 70-74, 1. Lee Childs, PBM 1:18.91, 2. George Schmidt, PBM 1:19.62; 75-79, 1. Marcos Szeinfeld, GCM 2:01.62.

200-meter individual medley: 18-24, 1. Norbert Szabo, PBM 2:04.64, 2. Yona Rubin, SFTL 2:17.44; 25-29, 1. Aidan O’Hara, SFTL 2:12.64; 30-34, 1. Fotios Anagnostakis, GCM 4:09.23; 35-39, 1. Jordan Sangerman, SFTL 3:09.12, 2. Ryan Armpriester, SFTL 3:43.79; 40-44, 1. Patrick Lahey, Unattached 2:28.58; 45-49, 1. Erik Hanssen, PBM 2:30.89; 50-54, 1. Rob Abcug, PBM 2:41.37, 2. Hammerhead Aquatics 2:45.50, 3. Donald Lutton, Unatatched 2:56.99, 4. Mike Gaw,SFTL 3:25.47; 60-64, 1. Roy Sonenshein, GCM 4:06.21;75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 3:43.84.

400-meter individual medley: 25-29, 1. Aidan O’Hara, SFTL 4:55.02; 45-49, 1. Erik Hanssen, PBM 5:21.17; 50-54, 1. David LaClair, HA 5:51.13, 2. Mike Gaw, SFTL 7:46.01; 60-64, 1. Roy Sonenshein, GCM 8:40.01; 75-79, 1. Eliot Winokur, PBM 3:43.84.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: