Florida Gators Sweep Georgia Bulldogs In Season Home Opener; Kathleen Golding Takes Two Seconds; Katie Ledecky Swims Men’s Exhibition 200, 500


By Sharon Robb
GAINESVILLE, October 29, 2021–Florida and Georgia renewed their longtime rivalry in a dual meet Thursday and Friday at the O’Connell Center.

The Gator women defeated the Bulldogs, 153-147, and the men’s team won, 180-120.

Florida leads the all-time series with an overall record of 62-19-3 including 8-4-1 in the last eleven dual meets.

SOFLO’s Kathleen Golding, a junior, was second in the 200-yard individual medley in 2:02, third in the 200-yard freestyle in 1:48.09 and sixth in the 500-yard freestyle in 4:51.17. She also swam anchor on the Gators’ runnerup 400-yard freestyle relay that finished in 3:18.48.

Freshman Molly Golding was seventh in the 200-yard breaststroke in 2:22.09.

Freshman Anna Auld, another Florida Gold Coast swimmer, was third in the 1,000-yard freestyle in 9:53.26 and fifth in the 500-yard freestyle in 4:49.76.

Senior Miguel Cancel, who trains summers at SOFLO, was third in the 200-yard individual medley in 1:49.68, fifth in the 200-yard butterfly in 1:48.36 and fifth in the 200-yard backstroke in 1:48.05.

Several of the Gators big guns including Olympians Kieran Smith and Bobby Finke did not compete.

Ten-time Olympic medalist and 15-time World Champion medalist Katie Ledecky, now training in Gainesville and working as a volunteer coach, competed in the 200- and 500-yard freestyle events.

Ledecky swam against the men in the 500 and finished in 4:30.55 in an exhibition, which would have easily won the women’s event. One of the most decorated swimmers in history also swam 1:42.80 in the 200.

The diving competition was held Thursday.

Florida heads next to Tallahassee to meet Florida State on Friday, Nov. 5.

The men’s team is ranked third and women ranked ninth in the College Swimming and Diving Coaches Association of America (CSCAA) preseason poll.

WOMEN
Florida 153, Georgia 147

3-meter diving: 1. Elizabeth Perez, UF 350.05, 2. Maha Amer, UF 304.73, 3. Carina Lumia, UF 282.15.

1-meter diving: 1. Elizabeth Perez, UF 315.83, 2. Maha Amer, UF 292.73, 3. Meghan Wenzel, UG 292.13.

200-yard medley relay: 1. Georgia A 1:39.72, 2. Florida A 1:40.08 (Aris Runnels, Olivia Peoples, Amanda Ray, Gabrielle Hillis), 3. Georgia B 1:41.22.

1,000-yard freestyle: 1. Elise Bauer, UF 9:43.77, 2. Abigail McCulloh, UG 9:47.89, 3. Anna Auld, UF 9:53.26.

200-yard freestyle: 1. Dune Coetzee, UG 1:47.52, 2. Micayla Cook, UF 1:47.75, 3. Kathleen Golding, UF 1:48.09.

100-yard backstroke: 1. Talia Bates, UF 54.01, 2. Eboni McCarty, UG 54.38, 3. Millie Sansome, UG 55.08.

100-yard breaststroke: 1. Zoie Hartman, UG 1:00.76, 2. Tylor Mathieu, UF 1:01.78, 3. Olivia Peoples, UF 1:02.18.

200-yard butterfly: 1. Dakota Luther, UG 1:57.00, 2. Amanda Ray, UF 1:57.83, 3. Mabel Zavaros, UF 1:58.51.

50-yard freestyle: 1. Talia Bates, UF 22.63, 2. Gabi Fa’Amausilli, UG 22.81, 3. Gabrielle Hillis, UF 23.12.

100-yard freestyle: 1. Talia Bates, UF 48.82, 2. Maxine Parker, UG 49.96, 3. Micayla Cronk, UF 50.33.

200-yard backstroke: 1. Mabel Zavaros, UF 1:56.64, 2. Millie Sansome, UG 1:58.28, 3. Lain Shaboz, UF 2:00.33.

200-yard breaststroke: 1. Zoie Hartman, UG 2:12.25, 2. Danielle Dellatorre, UG 2:14.02, 3. Tylor Mathieu, UF 2:14.17, 7. Molly Golding, UF 2:22.09.

500-yard freestyle: 1. Abigail McCulloh, UG 4:45.38, 2. Nikki Miller, UF 4:49.18, 3. Elise Bauer, UF 4:49.57, 5. Anna Auld, UF 4:49.76, 6. Kathleen Golding, UF 4:51.17.

100-yard butterfly: 1. Dakota Luther, UG 53.51, 2. Olivia Peoples, UF 53.75, 3. Amanda Ray, UF 54.09.

200-yard individual medley: 1. Zoie Hartman, UG 1:59.27, 2. Kathleen Golding, UF 2:02.00, 3. Mabel Zavaros, UF 2:02.02.

400-yard freestyle relay: 1. Georgia A 3:18.20, 2. Florida A 3:18.48 (Talia Bates, Micayla Cronk, Gabrielle Hillis, Kathleen Golding), 3. Georgia B 3:23.88.

MEN
Florida 180, Georgia 120

1-meter diving: 1. Leonardo Garcia, UF 330.90, 2. Nicholas Lydon, UF 309.30, 3. Nolan Lewis, UG 283.20.

3-meter diving: 1. Leonardo Garcia, UF 394.65, 2. Nicholas Lydon, UF 335.55, 3. Timothy Fagan, UG 285.68.

200-yard medley relay: 1. Florida A 1:25.71 (Adam Chaney, Dillon Hillis, Eric Friese, Will Davis), 2. Georgia A 1:26.48, 3. Georgia B 1:29.65.

1,000-yard freestyle: 1. Jake Magahey, UG 8:55.24, 2. Alfonso Mestre, UF 8:58.58, 3. Brennan Graveley, UF 9:03.30.

200-yard freestyle: 1. Trey Freeman, UF 1:34.41, 2. Gerry Quinn, UF 1:37.1, 3. Jake Magahey, UG 1:37.35, 6. Jorge Depassier, UF 1:39.49.

100-yard backstroke: 1. Adam Chaney, UF 47.23, 2. Wesley Ng, UG 47.81, 3. Ian Grum, UG 48.43.

100-yard breaststroke: 1. Dillon Hillis, UF 54.82, 2. Raphael Rached Windmuller, UF 55.38, 3. Julian Smith, UF 56.02.

200-yard butterfly: 1. Luca Urlando, UG 1:42.09, 2. Andrew Abruzzo, UG 1:45.77, 3. Jace Crawford, UF 1:47.13, 5. Miguel Cancel, UF 1:48.36.

50-yard freestyle: 1. Will Davis, UF 19.83, 2. Eric Friese, UF 19.99, 3. Macguire McDuff, UF 20.02.

100-yard freestyle: 1. Gerry Quinn, UF 44.02, 2. Macguire McDuff, UF 44.14, 3. Zach Hils, UG 44.22, 6. Jorge Depassier, UF 45.64.

200-yard backstroke: 1. Ian Grum, UG 1:43.49, 2. Bradley Dunham, UG 1:46.15, 3. Mitchell Norton, UG 1:47.48, 5. Miguel Cancel, UF 1:48.05.

200-yard breaststroke: 1. Dillon Hillis, UF 2:00.31, 2. Raphael Rached Windmuller, UF 2:00.46, 3. Kevin Vargas, UF 2:00.68.

500-yard freestyle: 1. Jake Magahey, UG 4:16.95, 2. Alfonso Mestre, UF 4:19.01, 3. Trey Freeman, UF 4:21.43; Exhbition, Katie Ledecky, UNA-UF 4:30.55.

100-yard butterfly: 1. Luca Urlando, UG 45.61, 2. Eric Friese, UF 46.65, 3. Wesley Ng, UG 48.31.

200-yard individual medley:

  1. Luca Urlando, UG 1:45.12, 2. Zach Hils, UG 1:47.64, 3. Miguel Cancel, UF 1:49.68.

400-yard freestyle relay:

  1. Florida A 2:55.67 (Eric Friese, Adam Cheny, Will Davis, Alfonso Mestre), 2. Florida B 2:58.20, 3. Georgia A 2:58.99.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Author: South Florida Aquatic Club - SOFLO Swimming

Welcome to the South Florida Aquatic club, a premier community swim team dedicated to providing opportunity and encouragement to all team members, from the beginner to the seasoned Olympic athlete in their pursuit of excellence. The year-round development program for competitive swimming features life-enhancing qualities including integrity, discipline, teamwork, sportsmanship and health and fitness. We invite you to navigate the club’s portal for information about the team.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: