Christie Ann Lumsden, Guillermo Mantilla Lead SOFLO On Day Two Of Junior Olympics


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, March 11, 2022—Guillermo Mantilla and Christie Ann Lumsden came up big for South Florida Aquatic Club on Day Two of the Florida Gold Coast 14-and-Under Junior Olympics Championships Friday at Coral Springs Aquatic Complex.

Mantilla, 10, was a double winner. He won the 10-and-under 100-yard backstroke in a best time 1:08.56 with a time drop of 6.29 and 200-yard individual medley in 2:29.92. Mantilla leads the 10-and-under high point standings with 38 points.

Lumsden, 10, won the 100-yard breaststroke in a best time 1:18.43, dropping 3.26 off her previous best. She was also fourth in the 200 IM in 2:40.68, also a best time with a time drop of 6.83. She also anchored SOFLO’s seventh place 200-yard freestyle relay. She was ninth in the 50-yard freestyle in a best time 29.59 with a time drop 1.18. Lumsden is third among high point scorers with 20 points.

SOFLO’s 13-14 girls 400-yard freestyle relay was third in 3:43.03 with Amanda Grubbs, Jenesys Amores, Elise Dinehart and Katelyn Gembicki.

SOFLO’s 10-and-under boys were fourth in the 200-yard freestyle relay in 2:05.02 with Zachary Snigur, Toma Petkov, Ethan Phan and Mantilla.

SOFLO’s 11-12 400-yard freestyle was fourth in 3:53.97 with Connor Jimenez, Ryan Harries, Ethan Hall and Maximiliano Remmele.

The race for team titles is going to be a close one over the next two days. South Florida Aquatic Club is second in the combined (284) and girls team standings (127) behind St. Andrew’s Aquatics and is tied with St. Andrew’s for the lead in the boys team standings(157).

SOFLO qualified 59 swimmers for the second consecutive year. Thirty-one boys and 28 girls are competing in 285 individual events and relays.

SOFLO’s 14-year-olds making their final JO short course appearance are Jaden Amores, Amelie Bicerne, Genesis Escobar, Katelyn Gembicki, Andres Gonzalez, Mia Guerrero, Derek Hau, Benjamin Kim, Tania Mantilla, Isabella Montes, Abraham Penaloza, Mariana Pinto, Carlos Rincon, Felipe Rodriguez and Sarah Vasquez.

The top six finishers in each JO event qualify for the Florida Gold Coast All-Star team.

FRIDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. St. Andrew’s Aquatics 329, 2. South Florida Aquatic Club 284, 3. Metro Aquatics 280, 4. Jupiter Dragons 182.50, 5. Wahoos of Wellington 164.50, 6. Coral Springs 151, 7. Midtown Weston 144, 8. North Palm Beach 87, 9. Gulliver 78, 10. Blue Marlins of Hialeah Garden 76.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. St. Andrew’s Aquatics 172, 2. SOFLO 127, 3. Metro Aquatics 125, 4. Wahoos of Wellington 114.5, 5. Jupiter Dragons 111.5.

BOYS TEAM TOTALS: 1. tie, SOFLO, St. Andrew’s Aquatics 157, 3. Metro Aquatics 155, 4. tie, Midtown Weston Aquatics, Jupiter Dragons 71.

GIRLS
100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Penelope Lopez-Casula, EA 1:06.60, 2. Gia Euseppi, NPB 1:07.99, 3. Jilliam Henriques, PST 1:09.59.
11-12, 1. Allison Kelly, JDST 1:03.96, 2. Ava Wolfe, MWA 1:03.96, 3. Madison Abinuman, WOW 1:06.13; SOFLO: 7. Sofia Gomez 1:07.15, 12. Laila Harran 1:06.62, time drop 2.70, 16. Rose Seniuk 1:09.22, time drop 2.97.
13-14, 1. Gioia Balzano, EA 56.28, 2. Samantha Schoenborn, SAS 57.52, 3. Allyson Lake, TSA 59.18; SOFLO: 10. Jenesys Amores 1:02.19, 15. Mia Guerrero 1:02.75, 19. Lydia Smutny 1:03.88.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Christie Ann Lumsden, SOFLO 1:18.43, time drop 3.26, 2. Nikolina Dengerud, WOW 1:23.94, 3. Eva Milevska, MWA 1:24.55; SOFLO: 8. Valentina Remmele 1:34.89.
11-12, 1. Tessa Broedell JDST 1:10.65, 2. Layla Bleakley, NPB 1:11.34, 3. Manuella Lima, CSSC 1:12.09; SOFLO: 17. Gianna Martin 1:19.79.
13-14, 1. Sofia Jorge, MAC 1:06.31, 2. Elyse Wood, GRSC 1:06.35, 3. Isabel Viera, MAC 1:06.65; SOFLO: 10. Elise Dinehart 1:11.06, time drop 2.52, 19. Ainsley Miller 1:14.31.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Penelope Lopez-Casula, EA 25.62, 2. Kira Perry, SUN 26.42, 3. Thereza Milano, GRSC 27.88; SOFLO: 9. Christie Ann Lumsden 29.59, time drop 1.18.
11-12, 1. Allison Kelly, JDST 25.05, 2. Veronica Metz, WOW 25.19, 3. Ava Wolfe, MWA 25.52; SOFLO: 7. Laila Harran 26.56.
13-14, 1. Sofia Jorge, MAC 23.72, 2. Gioia Balzano, EA 23.75, 3. Anais Gedeon, SFTL 23.98; SOFLO: 7. Katelyn Gembicki 25.05, 20. Amanda Grubbs 26.17.

200-yard individual medley:
10-and-under, 1. Gia Euseppi, NPB 2:32.32, 2. Wendy La Pietra, SAS 2:33.17, 3. Camila Correa, MAC 2:34.73; SOFLO: 4. Christie Ann Lumsden 2:40.68, time drop 6.83.
11-12, 1. Zoe Schnoeller, SFTL 2:15.84, 2. Manuella Lima, CSSC 2:21.59, 3. Alexandria Cogle, JDST 2:21.87; SOFLO: 8. Mackenzie McPherson 2:26.72, 11. Jemma Baldwin 2:26.57, time drop 1.84, 15. Saree Young 2:31.11.

400-yard individual medley:
13-14, 1. Samantha Schoenborn, SAS 4:32.86, 2. Isabel Viera 4:38.72, 3. Paola Negrin, MAC 4:41.36; SOFLO: 6. Elise Dinehart 4:45.47, time drop 3.13, 9. Sarah Vasquez 4:49.80, time drop 7.45, 10. Lydia Smutny 4:50.61, time drop 3.39, 16. Amanda Grubbs 4:56.36.

200-yard freestyle relay:
10-and-under, 1. Sunrise Swimming 2:00.49, 2. St. Andrew’s 2:02.94, 3. Coral Springs 2:03.06, 7. SOFLO 2:07.32 (Valentina Remmele, Sophia Rodriguez, Joanna Valdiviezo, Christie Ann Lumsden).

400-yard freestyle relay:
11-12, 1. Wahoos of Wellington, 3:49.64, 2. Jupiter Dragons 3:49.73, 3. Ransom Everglades 3:57.46, 7. SOFLO 4:02.36 (Laila Harran, Mackenzie McPherson, Sofia Gomez, Jemma Baldwin).
13-14, 1. Metro Aquatics 3:35.00, 2. St. Andrew’s 3:36.61, 3. SOFLO A 3:43.03 (Amanda Grubbs, Jenesys Amores, Elise Dinehart, Katelyn Gembicki), 9. SOFLO B 3:52.17 (Mia Guerrero, Amelia Bicerne, Sarah Vasquez, Lydia Smutny).

BOYS
100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Guillermo Mantilla, SOFLO 1:08.56, time drop 6.29, 2. Jeancarlos Vasquez, CM 1:09.40, 3. Luke Reid, SAS 1:11.06.
11-12, 1. Duy Vuong, JDST 1:00.68, 2. Aaron McQueeney, FAST 1:01.87, 3. Maximiliano Remmele, SOFLO 1:02.39, time drop 0.31; SOFLO: 4. Connor Jimenez 1:02.43, time drop 1.64, 13. Ethan Hall 1:07.60, time drop 0.98, 17. Noah Mejias 1:08.31, time drop 1.24, 20. David Valdiviezo 1:10.07.
13-14, 1. Anthony Pineiro, MAC 51.61, 2. Andy Serrano-Pena, RANS 53.29, 3. Lucas Young, CANE 54.61; SOFLO: 4. Jaden Amores 55.37, time drop 2.05, 11. Derek Hau 55.10, time drop 3.36.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Jayden Park, MWA 1:13.63, 2. Eric Macedo, GRSC 1:20.71, 3. Luke Reid, SAS 1:21.70; SOFLO: 8. Toma Petkov 1:28.05, time drop 2.92.
11-12, 1. Bradley Dipaolo, UN 1:09.32, 2. Jesus Linares, MAC 1:09.57, 3. Brandon Park, MWA 1:11.27; SOFLO: 6. Joseph Blake-Natino 1:12.70, time drop 3.34, 13. Martin Petkov 1:16.69, time drop 4.89, 15. Noah Mejias 1:17.04, time drop 1.85.
13-14, 1. George Gonzalez, MAC 58.08, 2. Lucas Young, CANE 59.71, 3. Lucas Franchak, CANE 59.94; SOFLO: 5. Derek Hau 1:00.77, time drop 2.25, 12. Felipe Rodriguez 1:04.16.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Christopher Chaison, MWA 26.86, 2. Jayden Park, MWA 27.15, 3. Guillermo Mantilla, SOFLO 27.24.
11-12, 1. Brian Hamilton, CSSC 23.49, 2. Roger Moscote, MWA 23.99, 3. Aaron McQueeney, FAST 24.28; SOFLO: 10. Ethan Hall 26.64.
13-14, 1. George Gonzalez, MAC 21.65, 2. Miles Green, TSA 21.88, 3. Alfredo Dominguez, BMHG 22.01.

200-yard individual medley:
10-and-under, 1. Guillermo Mantilla, SOFLO 2:29.92, 2. Rainier Leyva Riestra, BMHG 2:31.11, 3. Luke Reid, SAS 2:32.69.

11-12, 1. Becket Menacho, PB 2:14.35, 2. Caleb Caponera, SAS 2:15.65, 3. Frank Vincze, SF 2:15.96; SOFLO: 4. Connor Jimenez 2:18.14, time drop 1.05, 7. Maximiliano Remmele 2:19.62, 11. Ryan Harries 2:22.66, time drop 5.46, 13. Ethan Hall 2:24.63, 18. David Valdiviezo 2:30.55.

400-yard individual medley:
13-14, 1. Anthony Pineiro, MAC 4:08.21, 2. Sebastian Guio, HAT 4:16.57, 3. Gabriel Navarro, NMST 4:17.87.

200-yard freestyle relay:
10-and-under, 1. Blue Marlins 1:58.64, 2. St. Andrew’s 2:00.25, 3. Metro Aquatics 2:00.99, 4. SOFLO A 2:05.02 (Zachary Snigur, Toma Petkov, Ethan Phan, Guillermo Mantilla).

400-yard freestyle relay:
11-12, 1. St. Andrew’s 3:51.37, 2. Coral Springs 3:51.94, 3. Jupiter 3:53.79, 4. SOFLO A 3:53.97 (Connor Jimenez, Ryan Harries, Ethan Hall, Maximiliano Remmele), 10. SOFLO B 4:07.79 (Joseph Blake-Natino, Noah Mejias, Martin Petkov, Eric Ferrer).
13-14, 1. Metro Aquatics 3:16.37, 2. Ransom Everglades 3:19.41, 3. Wahoos of Wellington 3:19.42, 7. SOFLO A 3:27.58 (Jaden Amores, Carlos Rincon, Felipe Rodriguez, Derek Hau), 12. SOFLO B 3:34.60 (Tristan Dons, Mason Jimenez, Andres Gonzalez, Juan Vallmitjana).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com