St. Andrew’s Wins First Combined, Girls Team Titles; Metro Aquatics Wins Boys Title; SOFLO Among Top Three Teams At FGC Junior Olympics


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, March 13, 2022—South Florida Aquatic Club finished among the top three teams in combined, boys and girls after the fourth and final day of the Florida Gold Coast 14-and-Under Junior Olympics Championships Sunday at Coral Springs Aquatic Complex.

St. Andrew’s Aquatics, leaders for most of the meet, won the combined team title with 906 points among the 32-team field for the first time in 16 years. Defending champion Metro Aquatics was runner-up with 784 and South Florida Aquatic Club was third with 671.

St. Andrew’s topped a field of 25 teams to win the girls team title with 531 points followed by Metro Aquatics with 344 and SOFLO with 292.

Metro Aquatics won the boys team title with 440.50 points among 28 teams. SOFLO was second with 379, edging St. Andrew’s wit 375.

SOFLO 11-12 boys were the top age group with 198 points ahead of St. Andrew’s with 168.

SOFLO’s Guillermo Mantilla, 10, was second among high point with 66 points. Teammate Christie Ann Lumsden, 10, was eighth in high point with 37 points.

On the final day, Maximiliano Remmele was second in the 50-yard backstroke in a best time 29.37, dropping 0.38. Mantilla was second in the 200-yard freestyle in a best time 2:09.84 with a time drop of 7.20. Connor Jimenez was third in the 50-yard backstroke in a best time 29.62, dropping 0.73.

SOFLO’s boys 200-yard freestyle relay was second in 1:46.75 with Ethan Hall, Connor Jimenez, Ryan Harries and Maximiliano Remmele.

SOFLO’s boys 200-yard medley relay was also second in 1:58.79 with Maximiliano Remmele, Joseph Blake-Natino, Noah Mejias and Connor Jimenez.

Laila Harran was fourth in the 50-yard backstroke in a best time 30.73, dropping 1.49. Lydia Smutny was fifth in the 200-yard butterfly in a best time 2:13.51, dropping 3.46 seconds.

SOFLO’s 14-year-olds that made their final JO short course appearances were: Jaden Amores, Amelie Bicerne, Genesis Escobar, Katelyn Gembicki, Andres Gonzalez, Mia Guerrero, Derek Hau, Benjamin Kim, Tania Mantilla, Isabella Montes, Abraham Penaloza, Mariana Pinto, Carlos Rincon, Felipe Rodriguez and Sarah Vasquez.

The top six finishers in each JO event qualified for the Florida Gold Coast All-Star team for the March 25-27 All-Stars meet in Fort Pierce.

SUNDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. St. Andrew’s Aquatics 906, 2. Metro Aquatics 784.50, 3. South Florida Aquatic Club 671. 4. Jupiter Dragons 477.50, 5. Coral Springs 421.50, 6. Wahoos of Wellington 413.50, 7. Midtown Weston 387.50, 8. Gulliver 259, 9. Ransom Everglades 234, 10. Blue Marlins of Hialeah Gardens 227.50.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. St. Andrew’s Aquatics 531, 2. Metro Aquatics 344, 3. South Florida Aquatic Club 292, 4. Wahoos of Wellington 281.50, 5. Jupiter Dragons 264.50, 6. Coral Springs 248, 7. Midtown Weston 205.50, 8. Swim Fort Lauderdale 189, 9. North Palm Beach 171.50, 10. Eagle Aquatics 162.

BOYS TEAM TOTALS: 1. Metro Aquatics 440.50, 2. South Florida Aquatic Club 379, 3. St. Andrew’s Aquatics 375, 4. Jupiter Dragons 213, 5. Blue Marlins of Hialeah Gardens 199.50, 6. Midtown Weston 182, 7. Coral Springs 173.50, 8. Gulliver 173, 9. Ransom Everglades 169, 10. Plantation 152.50.

GIRLS HIGH POINT: 10-and-under, 1. Penelope Lopez-Casula, EA 75, 8. Christie Ann Lumsden, SOFLO 37; 11-12, 1. Allison Kelly, Jupiter 77; 13-14, 1. Sofia Jorge, Metro Aquatics 75.

BOYS HIGH POINT: 10-and-under, 1. Jayden Park, Midtown Weston 73, 2. Guillermo Mantilla, SOFLO 66; 11-12, 1. Duy Vuong, Jupiter 63, 9. Connor Jimenez, SOFLO 37, 12. Maximiliano Remmele, SOFLO 30; 13-14, 1. George Gonzalez, Metro Aquatics 75, 17. Jaden Amores, SOFLO 17.

GIRLS
200-yard individual medley:
13-14, 1. Sofia Jorge, MAC 2:09.38, 2. Samantha Schoenborn, SAS 2:10.90, 3. Sara Miller, SAS 2:11.86; SOFLO: 13. Elise Dinehart 2:19.38, 17. Sarah Vasquez 2:21.02.

100-yard individual medley:
11-12, 1. Zoe Schnoeller, SFTL 1:03.95, 2. Roxann Rohrbaugh, SAS 1:06.20, 3. Kimoni Elliott, SFTL 1:06.57; SOFLO: 12. Jemma Baldwin 1:09.38, time drop 0.30, 16. Saree Young 1:11.63.

10-and-under, 1. Penelope Lopez-Casula, EA 1:09.70, 2. Addison Scott, SF 1:11.61, 3. Gia Euseppi, NPB 1:11.68.

200-yard backstroke:
13-14, 1. Gioia Balzano, EA 2:04.28, 2. Samantha Schoenborn, SAS 2:06.26, 3. Carolyn Powell, CSSC 2:08.26; SOFLO: 7. Jenesys Amores 2:16.57, time drop 3.99, 20. Tania Mantilla 2:22.41.

50-yard backstroke:
11-12, 1. Allison Kelly, JDST 28.42, 2. Ava Wolfe, MWA 29.53, 3. Aria-Noelle Mindley, WOW 30.56; SOFLO: 4. Laila Harran 30.73, time drop 1.49, 15. Sofia Gomez 32.75, time drop 0.02.

10-and-under, 1. Gia Euseppi, NPB 32.54, 2. Kira Perry, SUN 33.92, 3. Grace Weeks, CSSC 34.77.

200-yard freestyle:
13-14, 1. Carolyn Powell, CSSC 1:57.21, 2. Sara Miller, SAS 1:57.45, 3. Rachel Nussbaum, NPB 2:00.78; SOFLO: 6. Amanda Grubbs 2:02.45, 12. Katelyn Gembicki 2:00.29, 13. Tania Mantilla 2:01.23, time drop 0.66, 17. Mariana Pinto 2:03.05, 18. Jenesys Amores 2:03.57, time drop 0.05, 20. Amelie Bicerne 2:05.90.

11-12, 1. Allison Kelly, JDST 1:58.04, 2. Veronica Metz, WOW 1:59.00, 3. Zoe Schnoeller, SFTL 2:01.62; SOFLO: 9. Rose Seniuk 2:09.58, time drop 3.92, 12. Mackenzie McPherson 2:09.01, time drop 3.17.

10-and-under: 1. Penelope Lopez-Casula, EA 2:01.53, 2. Jilliam Henriquz, PST 2:09.50, 3. Thereza Milano, GRSC 2:14.78; SOFLO: 6. Christie Ann Lumsden 2:20.12, time drop 2.91.

200-yard butterfly:
13-14, 1. Sofia Jorge, MAC 2:04.28, 2. Gioia Balzano, EA 2:05.65, 3. Sahara Idler, MAC 2:10.41; SOFLO: 5. Lydia Smutny 2:13.51, time drop 3.46, 16. Sofia Lugo 2:23.03, 17. Amanda Grubbs 2:25.30.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Zoe Schnoeller, SFTL 1:00.67, 2. Veronica Metz, WOW 1:03.16, 3. Madison Abinuman, WOW 1:04.00; SOFLO: 9. Jianna Amores 1:07.78, time drop 5.96, 12. Mackenzie McPherson 1:08.10, time drop 1.36, 14. Jemma Baldwin 1:08.51, time drop 1.09.

10-and-under, 1. Kira Perry, SUN 1:09.22, 2. Wendy La Pietra, SAS 1:09.24, 3. Jilliam Henriquez, PST 1:10.85.

200-yard freestyle relay:
13-14, 1. Metro Aquatics 1:39.39, 2. St. Andrew’s 1:39.42, 3. Swim Fort Lauderdale 1:41.76, 4. SOFLO A 1:44.07 (Jenesys Amores, Amanda Grubbs, Elise Dinehart, Katelyn Gembicki), 12. SOFLO B 1:47.76 (Mia Guerrero, Amelie Bicerne, Sarah Vasquez, Sofia Lugo).

11-12, 1. Wahoos of Wellington 1:45.53, 2. Jupiter Dragons 1:45.79, 3. St. Andrew’s 1:47.99; 4. SOFLO A 1:50.69 (Rose Seniuk, Jemma Baldwin, Mackenzie McPherson, Laila Harran), 10. SOFLO B 1:54.87 (Sofia Gomez, Saree Young, Sofia Rodriguez, Jianna Amores).

200-yard medley relay:
13-14, 1. Metro Aquatics 1:50.29, 2. St. Andrew’s A 1:50.99, 3. St. Andrew’s B 1:56.45, 6. SOFLO A 1:56.68 (Mia Guerrero, Elise Dinehart, Sofia Lugo, Katelyn Gembicki), 12. SOFLO B 2:02.15 (Jenesys Amores, Sarah Vasquez, Lydia Smutny, Amanda Grubbs).

11-12, 1. Wahoos of Wellington 1:59.89, 2. St. Andrew’s 2:00.48, 3. Jupiter Dragons 2:02.48, 4. SOFLO A 2:03.46 (Saree Young, Gianna Martin, Jianna Amores, Laila Harran), 8. SOFLO B 2:10.63 (Sofia Gomez, Mackenzie McPherson, Jemma Baldwin, Rose Seniuk).

BOYS
200-yard individual medley:
13-14, 1. Anthony Pineiro, MAC 1:56.92, 2. Lucas Franchak, CANE 2:00.34, 3. Lucas Young, CANE 2:00.99; SOFLO: 7. Derek Hau 2:02.25, time drop 1.72.

100-yard individual medley:
11-12, 1. Duy Vuong, JDST 1:01.44, 2. Jesus Linares, MAC 1:02.50, 3. Becket Menacho, PB 1:03.19; SOFLO: 6. Connor Jimenez 1:04.95, time drop 0.66, 7. Maximiliano Remmele 1:05.85, time drop 2.00, 13. Noah Mejias 1:07.53, time drop 0.92.

10-and-under, 1. Jayden Park, MWA 1:08.70, 2. Eric Macedo, GRSC 1:09.15, 3. Guillermo Mantilla, SOFLO 1:10.25, time drop 5.28.

200-yard backstroke:
13-14, 1. Anthony Pineiro, MAC 1:51.99, 2. Andy Serrano-Pena, RANS 1:54.09, 3. Mathias Esteves, GRSC 2:00.73; SOFLO: 6. Jaden Amores 2:03.75, time drop 1.25, 17. Tristan Dons 2:10.86, time drop 2.52.

50-yard backstroke:
11-12, 1. Aaron McQueeney, FAST 29.19, 2. Maximiliano Remmele, SOFLO 29.37, 0.38 time drop, 3. Connor Jimenez, SOFLO 29.62, 0.73 time drop; SOFLO: 16. David Valdiviezo 32.42, time drop 0.24, 19. Martin Petkov 34.18, time drop 0.92.

10-and-under, 1. Jeancarlos Vasquez, CM 33.01, 2. Patrick Levitsky, JDST 33.81, 3. Christopher Chaison, MWA 34.25.

200-yard freestyle:
13-14, 1. George Gonzalez, MAC 1:41.95, 2. Andy Serrano-Pena, RANS 1:43.01, 3. Kingsley Bailey, SAS 1:48.97; SOFLO: 14. Juan Vallmitjana 1:52.76, time drop 1.43, 18. Felipe Rodriguez 1:54.68, time drop 0.25.

11-12, 1. Roger Moscote, MWA 1:54.46, 2. Felipe Alvarez, PST 1:54.60, 3. Becket Menacho, PB 1:58.36; SOFLO: 15. Maximiliano Remmele 2:07.70, 17. Ethan Hall 2:08.40, time drop 0.83, 19. Eric Ferrer 2:12.98, time drop 0.36, 20. Martin Petkov 2:13.21, time drop 0.57.

10-and-under, 1. Rainier Leyva Riestra, BM 2:09.38, 2. Guillermo Mantilla, SOFLO 2:09.84, time drop 7.20, 3. Luke Reid, SAS 2:09.96.

200-yard butterfly:
13-14, 1. Anthony Pineiro, MAC 1:55.67, 2. Roberto Gossmann, TSA 1:57.25, 3. Alfredo Dominguez, BM 1:57.82; SOFLO: 7. Jaden Amores 2:03.88, 12. Derek Hau 2:07.28, time drop 0.56, 16. Juan Vallmitjana 2:09.97, time drop 5.03.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Roger Moscote, MWA 59.02, 2. Duy Vuong, JDST 59.29, 3. Felipe Alvarez, PST 1:00.58; SOFLO: 7. Noah Mejias 1:02.52, time drop 1.43, 15. David Valdiviezo 1:07.54, time drop 3.91.

10-and-under, 1. Jayden Park, MWA 1:08.73, 2. Ian Estrade, NMST 1:12.64, 3. Eric Macedo, GRSC 1:13.51.

200-yard freestyle relay:
13-14, 1. Metro Aquatics 1:31.85, 2. Wahoos of Wellington 1:32.25, 3. Ransom Everglades 1:33.31, 8. SOFLO A 1:36.73 (Juan Vallmitjana, Felipe Rodriguez, Jaden Amores, Derek Hau), 14. SOFLO B 1:41.15 (Mason Jimenez, Andres Gonzalez, Abraham Penaloza, Tristan Dons).

11-12, 1. St. Andrew’s 1:43.06, 2. SOFLO A 1:46.75 (Ethan Hall, Connor Jimenez, Ryan Harries, Maximiliano Remmele), 3. Coral Springs 1:47.01, 10. SOFLO B 1:53.69 (Eric Ferrer, David Valdiviezo, Joseph Blake-Natino, Martin Petkov).

200-yard medley relay:
13-14, 1. Metro Aquatics 1:41.94, 2. Wahoos of Wellington 1:42.04, 3. Gulliver 1:43.93, 6. SOFLO A 1:45.82 (Jaden Amores, Felipe Rodriguez, Derek Hau, Juan Vallmitjana), 10. SOFLO B 1:52.79 (Tristan Dons, Abraham Penaloza, Jose Rincon, Mason Jimenez).

11-12, 1. St. Andrew’s 1:55.80, 2. SOFLO A 1:58.79 (Maximiliano Remmele, Joseph Blake-Natino, Noah Mejias, Connor Jimenez), 3. Coral Springs 2:04.11, 7. SOFLO B 2:08.21 (David Valdiviezo, Ryan Harries, Eric Ferrer, Ethan Hall).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com