Cutler Bay Girls, Ransom Everglades Boys Win District 12-1A Team Titles; SOFLO Swimmers Dominate


By Sharon Robb
MIAMI, November 1, 2022—Cutler Bay girls and Ransom Everglades boys swept the team titles at the District 12-1A Swimming and Diving Championships at host Ransom Everglades.

Cutler Bay, with two relay wins and four individual wins, won the girls team titles with 464 points. Ransom Everglades was second with 337 and Carrollton was third with 292.

Ransom Everglades, with one relay and one individual win, won the boys team title with 413 points. Cutler Bay was runner-up with 351.

South Florida Aquatic Club swimmers Maddie Smutny, Izzy Wilson, Olivia Dinehart, Sophia Grubbs, Natalie Gembicki, Katelyn Gembicki, Elena Dinehart, Lydia Smutny, Jenesys Amores, Austin Nelson, Nicholas Pelaez and Jaden Amores all had top three finishes in individual events and relays.

Cutler Bay senior Olivia Dinehart won the 200-yard individual medley n 2:12.74 and was second in the 100-yard breaststroke in 1:06.47. She was also a membe of the winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

Teammate Maddie Smutny was a double winner in the 200 yard freestyle in 1:56.53 and 500-yard freestyle in 5:12.79.

Elena Dinehat won the 100-yard backstroke in 1:00.60.

Austin Nelson won the 500-yard freestyle in 4:55.82 and was a member of two winning relays. He was third in the 100 backstroke in 57.05.

GIRLS TEAM SCORES

  1. Cutler Bay 464, 2. Ransom Everglades 337, 3. Carrollton 292, 4. Coral Shores 257, 5. Miami Country Day 204, 6. Westminster Christian 128, 7. Immaculata LaSalle 117, 8. Doral Upper Charter 56, 9. Riviera Prep 51, 10. Doctors Charter 34, 11. Keys Gate Charter 24.

GIRLS RESULTS
200-yard medley relay: 1. Cutler Bay 1:51.58 (Elena Dinehart, Olivia Dinehart, Maddie Smutny, Natalie Gembicki) 2. Ransom 1:59.19, 3. Carrollton 2:00.07 (Izzy Wilson, Alexandra DeAngulo, Katia Alonso, Mila Fanjul.

200-yard freestyle: 1. Maddie Smutny, CB 1:56.53, 2. Corley Smith, COSH 1:58.09, 3. Izzy Wilson, CAR 2:02.83.

200-yard individual medley: 1. Olivia Dinehart, CB 2:12.74, 2, Sophia Grubbs, CB 2:14.68, 3. Abbie Sargent, COSH 2:17.21.

50-yard freestyle: 1. Hannah Webb, MC 24.87, 2. Natalie Gembicki, CB 25.18, 3. Katelyn Gembicki, CB 25.49.

1-meter diving: 1. Nicolette Xydas, CAR 363.60.

100-yard butterfly: 1. Kiera Rampersad, RANS 57.16, 2. Elena Dinehart, CB 59.47, 3. Alexandra De Angulo, CAR 1:01.49.

100-yard freestyle: 1. Hannah Webb, MC 53.86, 2. Natalie Gembicki, CB 54.18, 3. Marcella Orlandini, ILAS 56.31.

500-yard freestyle: 1. Maddie Smutny, CB 5:12.79, 2. Izzy Wilson, CAR 5:14.76, 3. Corley Smith, COSH 5:16.48.

200-yard freestyle relay: 1. Coral Shores 1:43.26, 2. Cutler Bay 1:44.89 (Sophia Grubbs, Lydia Smutny, Elise Dinehart, Katelyn Gembicki), 3. Miami Country Day 1:48.06.

100-yard backstroke: 1. Elena Dinehart, CB 1:00.60, 2. Jenesys Amores, CB 1:03.40, 3. Tembleque Sanchez, RANS 1:06.44.

100-yard breaststroke: 1. Kiera Rampersad, RANS 1:06.40, 2. Olivia Dinehart, CB 1:06.47, 3. Sophia Grubbs, CB 1:08.21.

400-yard freestyle relay: 1. Cutler Bay 3:43.73 (Elena Dinehart, Maddie Smutny, Natalie Gembicki, Olivia Dinehart), 2. Coral Shores 3:50.12, 3. Ransom Everglades 3:50.17.

BOYS TEAM SCORES

  1. Ransom Everglades 413, 2. Cutler Bay 351, 3. Miami Country Day 236, 4. Immaculata LaSalle 221, 5. Riviera Prep 173, 6. Westminster Christian 157, 7. Coral Shores 108, 8. Doral Upper Charter 70, 9. Doctors Charter 64, 10. Keys Gate Charter 53, 11. Sports Leadership Academy 41, 12. Cushman 38.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Immaculata LaSalle 1:43.75, 2. Cutler Bay (Austin Nelson, Nicolai Ross, Jaden Amores, Nicholas Pelaez), 3. Miami Country Day 1:47.35.

200-yard freestyle: 1. Ethan Sullivan, RANS 1:53.56, 2. Julian Lozano, RIV 1:53.64, 3. Lucas Franchak, ILAS 1:54.55.

200-yard individual medley: 1. Pablo Lopez Franco, ILAS 2:01.18, 2. Lucas Young, ILAS 2:01.97, 3. Alec Garcia-Caceres, RANS 2:09.70.

50-yard freestyle: 1. Evan Wilson, DR 22.00, 2. Julien Morel, CMSC 22.39, 3. Mario Solorzano, WC 22.95.

1-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Dylan Smiley, MC 49.70, 2. Nohan Gomez, RANS 54.04, 3. Jaden Amores, CB 55.03.

100-yard freestyle: 1. Julien Morel, CM 49.91, 2. Mario Solorzano, WC 50.44, 3. Victor Perez, RANS 52.86.

500-yard freestyle: 1. Austin Nelson, CB 4:55.82, 2. Ethan Sullivan, RANS 5:03.91, 3. Santiago Lozano, RIV 5:07.32.

200-yard freestyle relay: 1. Ransom 1:34.50, 2. Immaculata 1:35.29, 3. Miami Country Day 1:36.27.

100-yard backstroke: 1. Pablo Lopez Franco, ILAS 54.24, 2. Nohan Gomez, RAN 55.19, 3. Austin Nelson, CB 57.05.

100-yard breaststroke: 1. Dylan Smiley, MC 56.36, 2. Lucas Young, ILAS 59.28, 3. Evan Wilson, DRCH 1:01.30.

400-yard freestyle relay: 1. Cutler Bay 3:26.49 (Nicholas Pelaez, Jaden Amores, Nicolai Ross, Austin Nelson), 2. Ransom 3:26.77, 3. Westminster Christian 3:59.26.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com