Molly Golding Top SOFLO Finisher On Day One Of USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb
HUNTSVILLE, Ala., July 28, 2021—Molly Golding of South Florida Aquatic Club was top finisher on opening day of the USA Swimming Futures Championships.

The University of Florida-bound 18-year-old was fifth in the “D” final and finished 26th overall in the 100-meter breaststroke in 1:14.15, just off her entry time of 1:14.01. In prelims she went 1:14.44.

Other SOFLO finishers were:

Javier Colmenares, 15, 50th in the 100-meter breaststroke in 1:07.70.

Sophia Grubbs, 16, 54th in the 100-meter breaststroke in 1:16.47.

The top Florida Gold Coast finisher was University of Miami’s Aino Otava, 22, of Finland, fourth in the 800-meter freestyle in 8:58.89. Gulliver’s Kyle Korvick, 17, was 18th in the 200-meter freestyle in 1:54.72, a best time with an 0.26 drop.

Atlanta-based Dynamo Swim Club dominated opening day action and leads the combined (193) and women’s (79) team points. Bolles School Sharks leads the men’s team standings with 79 points, just two points ahead of Dynamo.

An estimated 1,000 swimmers are competing. The Aquatic Center has two Olympic-size pools with 1,400 seats.

The meet continues Thursday with prelims at 10 a.m. and finals at 6 p.m. The four-day meet ends on Saturday.

WEDNESDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. Dynamo Swim Club 193, 2. TAC Titans 125.5, 3. Bolles 81, 4. Club Wolverine 75.5, 5. Lakeside 43.


MEN TEAM TOTALS: 1. Bolles 79, 2. Dynamo 77, 3. Lakeside 36, 4. TAC Titans 32, 5. Sarasota Tsunami 31.


WOMEN TEAM TOTALS: 1. Dynamo 116, 2. TAC Titans 93.5, 3. Club Wolverine 53.5, 4. Y-Spartaquatics 40, 5. Blue Dolfins 29.


GIRLS
200-meter freestyle: 1. Charlotte Hook, TAC 2:02.54, 2. Keelan Cotter, TAC 2:02.82, 3. Catherine Choate, DYN 2:02.94.

100-meter breaststroke: 1. Alicia Henry, DYN 1:09.72, 2. Katie Christopherson, USAC 1:10.29, 3. Jordyn Libler, CW 1:11.28; SOFLO: 26. Molly Golding 1:14.15, fifth in D final.

200-meter butterfly: 1. Charlotte Hook, TAC 2:09.80, 2. Hannah Bellard, CW 2:10.40, 3. Avery Bargeron, DYN 2:14.02.

800-meter freestyle: 1. Hannah Bellard, CW 8:38.84, 2. Summer Cardwell, TBAC 8:55.09, 3. Keelan Cotter, TAC 8:58.64; FGC: 4. Aino Otava 8:58.89, 21. Mariana Cote, MWA 9:20.39.

BOYS
200-meter freestyle: 1. Owen McDonald, DYN 1:51.56, 2. Zachary Kohm, Unattached 1:52.16, 3. Kenneth Carter, SPAC 1:53.10; FGC: 18. Kyle Korvick, GULL 1:54.72.

100-meter breaststroke: 1. Arie Voloschin, DYN 1:02.42, 2. William Heck, BSS 1:02.69, 3. Will Scholtz, LAK 1:02.70; FGC: 30. Dylan Smiley, MCDA 1:06.56, 31. Giulian Martin, CANE 1:06.58, 32. Jacques Sonnier, BRST 1:06.93.

200-meter butterfly: 1. Michael Mullen, BSS 2:00.32, 2. Jackson Mussler, LAK 2:01.68, 3. Spencer Carol, MLA 2:02.62; FGC: 21. Hector Paz, MAC 2:08.16.

1500-meter freestyle: 1. Andrew Christensen, BD 16:12.93, 2. Raymond Prosinski, LA 16:26.35, 3. Keith Williams, TAC 16:27.97.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com