SOFLO Swimmers Shine At Rough Water Swim

SOFLO Swimmers Shine At Rough Water Swim


By Sharon Robb

January 5, 2014

Vanessa Mesa and CJ Kopecki of South Florida Aquatic Club braved rough conditions to win their age group titles Saturday at the 45th annual Fort Lauderdale Rough Water Swim off Fort Lauderdale beach.

Mesa, 11, won the 11-12 age group and was 30th overall in 28 minutes and 26.1 seconds.

Kopecki, 13, won the 13-14 age group and was third overall in 23:14. In the same age group, teammate Matthew Menocal, 13, was third in his age group and eighth overall in 24:00.

Alfredo Mesa, Jr., 15, was third in the 15-17 age group and 14th overall in 23:21.8.

Joey Pedraza, 26, a member of the U.S. national open water team, won the overall men’s title in 20:31. Former Alabama All-American swimmer Ricardo Valdivia, 49, was second in 22:58.

The field attracted international, national, college and local age group swimmers.

Conditions were challenging with four to six-foot waves, wind and plenty of jellyfish.

SATURDAY RESULTS

WOMEN

10-and-under, 1. Rylie Barnhardt 38:04; 11-12, 1. Vanessa Mesa, SOFLO 28:26; 13-14, 1. Alice Leoni 25:37; 15-17, 1. Megan Moroney 25:12; 18-24, 1. Yuhsyra Dazzia 36:29; 25-29, 1. Mandi Nilsen 40:29; 30-34, 1. Ara Bergillos 31:01; 40-44, 1. Debra Robenhymer 33:12; 45-49, 1. Valerie Yaeger 46:23; 55-59, 1. Kathleen Coolman 59:04; 60-64, 1. Helen Ederen 36:39.

MEN

10-and-under, 1. Simone Vale 38:03; 11-12, 1. Nicholas Vale 29:34; 13-14, 1. CJ Kopecki, SOFLO 23:14, 3. Matthew Menocal, SOFLO 24:00; 15-17, 1. Luis Martinez 22:59, 3. Alfredo Mesa, Jr., SOFLO 23:21; 18-24, 1. Anton Kuzjomkin 24:17; 25-29, 1. Joey Pedraza 20:31; 30-34, 1. Tristran Jordan 28:43; 35-39, 1. Jeff Henderson 23:48; 40-44, 1. Kit Koenig 27:45; 45-49, 1. Ricardo Valdivia 22:58; 50-54, 1. Hugo Villa 28:27; 55-59, 1. Carlos Lloreda 28:18; 60-64, 1. George Brenco 35:22; 65-69, 1. Johns Peck 45:22; 75-and-over, 1. David Nicholas 42:35.

COLLEGE RESULTS

WOMEN

Freshmen: 1. Lucy Emerson, UND 26:20; Sophomores: 1. Jackie Crawford, James Madison 25:20; Juniors: 1. Amiee Hooper, James Madison 24:13; Seniors: 1. Morgan Johnson, James Madison 24:28.

MEN

Freshmen: 1. Noah Lucas, UND 22:58; Sophomores: 1. Shahar Resman, Keene State 22:04; Juniors: 1. Macian Campbell, UND 23:20; Seniors: 1. Drew Ledwith, Keene State 21:54.

FIU INVITATIONAL

Old Dominion won the men’s team title with 687 points at the Florida International University Invitational Saturday in Miami. Grand Valley State was second with 659 and Eastern Michigan was third with 610. New Mexico won the women’s title with 554 points. Florida International, Florida Atlantic and North Florida also competed in the holiday meet. Host FIU was second with 458.5 points and four individual wins. Diver Sabrina Beaupre swept the 1- and 3-meter events, freshman Jennifer Alfani won the 50-yard butterfly in 26.07 and was also a member of the winning 200-yard freestyle relay. Next weekend FIU hosts Central Connecticut at noon at the Biscayne Bay Vista campus.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Alfredo Mesa Double Winner On Final Day Of Mike Horgan Memorial Invitational Swim Meet

SOFLO’s Alfredo Mesa Double Winner On Final Day Of Mike Horgan Memorial Invitational Swim Meet


SOFLO’s Alfredo Mesa Double Winner On Final Day Of Mike Horgan Memorial Invitational Swim Meet

October 23, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

Alfredo Mesa Jr. of South Florida Aquatic Club won two events and finished second in another on Sunday at the inaugural Mike Horgan Memorial Invitational Swim Meet at Lake Lytal in West Palm Beach.

In the boys’ 100-yard freestyle, the national record age group holder  won in a lifetime best 54.49, bettering his previous best of 55.80. SOFLO teammate Juan Lucas was second in 55.66, bettering his best time of 56.34.

Mesa also won the 11-12 200-yard individual medley in 2:16.69 and was also second in the 100-yard butterfly in 1:02.22.

Other SOFLO top performers:

Jessie Alcaide, 27, won 100-yard butterfly in 57.15 bettering her best time of 58.18. She also won the 100-yard freestyle in 52.23

Kelley Heron, 12, won the 1,650-yard freestyle in 18:16.66 bettering her lifetime best of 18:41.81.

Tristan Celestin, 12, won the 100-yard breaststroke in 1:07.61.

Jonathan Skarie, 9, won the 200-yard individual medley in 2:38.77 bettering his previous best of 2:41.04.

In the men’s 1,650-yard freestyle, SOFLO’s Nicholas Perera was second in 18:53.48, a big time drop from his lifetime best of 19:36.67.

Most of the high school swimmers did not compete to focus on the state meet countdown which begins this week with the district meets throughout Broward County.

SESSION 3 RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle relay: 10-and-under, 1. Fort Lauderdale Aquatics 2:02.08, 2. SOFLO 2:07.08, 3. Jupiter 2:10.10; 11-12, 1. Fort Lauderdale Aquatics 1:49.76, 2. Jupiter 1:50.87, 3. SOFLO 1:51.21, 4. Lake Lytal 1:52.42; 15-and-over, 1. Fort Lauderdale Aquatics 1:47.30, 2. SOFLO 1:49.37, 3. Jupiter 1:50.44, 4. Lake Lytal 1:52.78.

200-yard freestyle mixed relay: 15-and-over, 1. Fort Lauderdale Aquatics 1:47.30, 2. SOFLO 1:49.37, 3. Jupiter 1:50.44, 4. Lake Lytal 1:52.78.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Alexandra Meszaros, FLA 1:01.60; SOFLO: 5. Vanessa Mesa 1:06.03, 7. Delaney Biro 1:08.29, 9. Hannah Virgin 1:09.12; 11-12, 1. Shayne Sipowski, Jupiter 57.24; SOFLO: 4. Jessica Rodriguez 58.74, 5. Catharine Cooper 58.87, 9. Kelley Heron 59.48, 16. Isabella Pittinger 1:00.75, 27. Stephanie Mlujeak 1:04.37, 30. Megan Damon 1:06.09, 40. Jennifer Rodriguez 1:07.71, 42. Megan Schimansky 1:07.90; 13-and-over, 1. Jessie Alcaide, SOFLO 52.23; SOFLO: 17. Audrey Mason 58.81, 23. Lilli Calero 1:00.68, 29. Jenna Deal 1:01.78, 30. Veronica Postolski 1:02.04, 33. Rebecca Wilkerson 1:02.46, 37. Natasha Testa 1:02.83.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Andrea Santander, MBS 1:25.35; SOFLO: 9. Vanessa Mesa 1:33.30, 10. Delaney Biro 1:33.80, 17. Natalia Rossi 1:38.16; 11-12, 1. Andrea Lopez, MBS 1:14.82; SOFLO: 2. Kelley Heron 1:15.36, 16. Catharine Cooper 1:24.31, 21. Jennifer Rodriguez 1:27.96; 13-14, 1. Arianna Ortiz, Jupiter 1:13.87; SOFLO: 3. Audrey Mason 1:16.68, 4. Rebecca Wilkerson 1:17.92, 8. Lilli Calero 1:20.34, 11. Jenna Deal 1:23.83, 16. Natasha Testa 1:26.96; 15-and-over, 1. Merle Liivand, Davie 1:10.02.

200-yard backstroke: 12-and-under, 1. Alexa Rivera, PCS 2:16.55; SOFLO: 3. Jessica Rodriguez 2:20.62, 6. Stephanie Mlujeak 2:33.48, 8. Megan Schimansky 2:36.51, 11. Megan Damon 2:40.58; 13-and-over, 1. Lindsay Hay, HAT 2:17.54; SOFLO: 15. Veronica Postolski 2:32.61.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Adriana Cortes Urbina, PST 32.49; SOFLO: 7. Hannah Virgin 38.71, 10. Delaney Biro 40.22, 14. Natalia Rossi 41.74; 11-12, 1. Andrea Lopez, MBS 29.37; SOFLO: 5. Isabella Pittinger 31.90, 11. Kelley Heron 33.30, 12. Catharine Cooper 33.32, 19. Megan Schimansky 34.57, 31. Megan Damon 36.12, 36. Jennifer Rodriguez 38.08.

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Gaby Antonini, FLA 2:34.56; SOFLO: 6. Vanessa Mesa 2:52.34, 15. Natalia Rossi 3:26.89; 11-12, 1. Jena Pisani, Lake Lytal 2:22.47; SOFLO: 13. Stephanie Mlujeak 2:40.63, 22. Jennifer Rodriguez 2:46.29.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Alexandra Meszaros, FLA 1:09.67; SOFLO: 11. Vanessa Mesa 1:27.70; 11-12, 1. Alicia Mancilla, MD 1:03.78; SOFLO: 5. Jessica Rodriguez 1:08.21, 19. Stephanie Mlujeak 1:19.90; 13-14, 1. Kelly Fertel, Rockway 1:03.84; SOFLO: 3. Natasha Testa 1:07.31, 11. Jenna Deal 1:11.61, 17. Audrey Mason 1:15.42, 18. Veronica Postolski 1:16.59; 15-and-over, 1. Jessie Alcaide, SOFLO 57.15.

1,650-yard freestyle: 12-and-under, 1. Kelley Heron, SOFLO 18:16.66; SOFLO: 3. Jessica Rodriguez 18:36.21; 13-and-over, 1. Olivia Katcher, FLA 17:48.45; SOFLO: 6. Lilli Calero 19:27.95, 10. Natasha Testa 21:28.92.

BOYS

200-yard freestyle relay: 10-and-under, 1. Fort Lauderdale Aquatics 2:02.01, 2. SOFLO 2:07.35; 11-12, 1. SOFLO “A” 1:41.23, 2. Lake Lytal 1:45.37, 3. Fort Lauderdale Aquatics 1:48.90, 4. Lake Lytal 1:58.05; 15-and-over, 1. Fort Lauderdale Aquatics 1:47.30, 2. SOFLO 1:49.37, 3. Jupiter Dragons 1:50.44, 4. Lake Lytal 1:52.78.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 1:01.97; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:03.91, 8. Jonathan Skarie 1:07.31, 13. Brandon Moran 1:10.08, 14. Leonardo Mateus 1:10.52, 21. Carter Carlson 1:13.93; 11-12, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 54.49; SOFLO: 2. Juan Lucas 55.66, 10. Tristan Celestin 58.47, 12. Sebastian Vargas 69.06, 13. Kevin Porto 59.31, 15. Nicholas Perera 59.59, 20. Rodrigo Rodriguez 1:01.88, 21. Andres Lares 1:02.06, 22. Collin Burt 1:02.58, 36. Christian Carlson 1:07.30, 13-and-over, 1. Jemal Le Grand, Davie 47.01; SOFLO: 24. Cristian Rossi 54.16.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Andrea Aguilar, MACM 1:19.02; SOFLO: 2. Brandon Moran 1:26.16, 10. Carter Carlson 1:37.79, 11. Gianni Savino 1:38.49; 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 1:07.61; SOFLO: 10. Juan Lucas 1:18.87, 11. Alfredo Mesa Jr. 1:19.39, 16. Rodrigo Rodriguez 1:23.51, 18. Samuel Quintero 1:24.17, 23. Christian Carlson 1:26.21; 13-14, 1. Chris Garcia, HAT 1:11.44; SOFLO: 5. Cristian Rossi 1:15.12; 15-and-over, 1. Evandro Silva, Davie 58.09.

200-yard backstroke: 12-and-under, 1. Nicholas Sharp, Lake Lytal 2:17.05; SOFLO: 5. Samuel Quintero 2:30.94, 7. Christian Carlson 2:37.58; 13-and-over, 1. Evandro Silva, Davie 1:57.52.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Elvis Kotikovski, FLA 32.30; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 36.05, 7. Leonardo Mateus 36.80, 8. Jonathan Skarie 36.87, 23. Carter Carlson 43.02; COMETS: 22. Nicolas Rossi 42.66; 11-12, 1. Alberto Gomez, Miami Dade 28.83; SOFLO: 6. Kevin Porto 31.70, 11. Collin Burt 32.82, 12. Christian Carlson 33.47, 14. Andres Lares 33.60, 18. Rodrigo Rodriguez 35.22.

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Jonathan Skarie, SOFLO 2:38.77; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 2:44.52, 5. Brandon Moran 2:45.23, 9. Leonardo Mateus 2:52.51, 14. Carter Carlson 3:10.76; COMETS: 15. Nicolas Rossi 3:21.48; 11-12, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 2:16.69; SOFLO:  8. Nicholas Perera 2:27.76, 11. Kevin Porto 2:29.27, 17. Samuel Quintero 2:33.56, 18. Andres Lares 2:35.96.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Drake Gil, FLA 1:12.48; SOFLO: 3. Jonathan Skarie 1:15.63, 5. Brandon Moran 1:20.48, 7. Rafael Rodriguez 1:21.43, 8. Leonardo Mateus 1:26.08; 11-12, 1. Jose Llanio, BMHG 59.01; SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 1:02.22, 5. Tristan Celestin 1:05.09, 9. Sebastian Vargas 1:06.57, 13. Kevin Porto 1:08.74, 25. Samuel Quintero 1:13.94, 26. Andres Lares 1:13.95, 32. Collin Burt 1:18.93; 13-14, 1. Nico Medina, SF 55.71; SOFLO: 12. Cristian Rossi 1:05.99; 15-and-over, 1. Evandro Silva, Davie 49.93.

1,650-yard freestyle: 12-and-under, 1. Felipe Urrutia, FLA 18:22.94; SOFLO: 2. Nicholas Perera 18:53.48, 4. Rodrigo Rodriguez 19:35.97; 13-and-over, 1. Matteo Cortese, Davie 16:26.80.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s 11-12 Boys Break Own National Record On Final Day Of Southern Zone Championships

SOFLO’s 11-12 Boys Break Own National Record On Final Day Of Southern Zone Championships


July 30, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

South Florida Aquatic Club’s 11-12 boys’ 200-meter freestyle relay team broke its own national record on a bigger stage Saturday night at the USA Swimming Southern Zone Age Group Championships at the Triangle Aquatic Center in Cary, N.C.

The relay team of Cristian Rossi, 12, Tristan Celestin, 12, Alfredo Mesa Jr., 12, and Julien Pinon, 12, crushed their two-week old record in 1 minute, 48.80 seconds. The splits were 27.40, 27.50, 28.04 and 25.86.

The previous record was 1:50.83 set at the July 15-17 Florida Gold Coast 14-and-Under Junior Olympic Championships in Plantation.

The boys field was so competitive, two other teams, Florida Swimming (1:49.52) and Southeastern (1:50.44) dipped under the old national age group record.

“They crushed it,” SOFLO CEO and coach Chris Anderson said after talking by phone with SOFLO age group coach Rose Lockie with the boys at the meet. “Twelve-year-olds have unlimited gas tanks.”

It was SOFLO’s fifth national age group record in three weeks and Lockie’s fifth national age group record as a coach. She works with Rossi, Mesa and Pinon. SOFLO also owns the 11-12 boys’ 200- and 400-meter medley relay and 400-meter freestyle relay records.

“After this morning, they knew what they had to do,” Lockie said. “They had to be the four fastest swimmers going in. They swam their little hearts out. It was amazing, absolutely brilliant.”

After a full week of racing in multi events, the foursome was determined to fight off fatigue.

“They all knew it was their last race,” Lockie said. “They wanted to break it so much. It was pure adrenalin. They are going to sleep for a week.”

The SOFLO relay was pushed from start to finish by a strong boys relay field.

“They did have competition,” Lockie said. “Diving in each kid knew that. They knew how close it was going to be. They were swimming to win which helped them get the record.

“They swam their hearts out. It was awesome and a great way to finish the meet. I am so proud of them. I know they are tired.”

In individual races, Pinon added two more silver medals to his medal haul on the final day.

In four days, Pinon won three gold medals, four silver medals and two bronze medals and finished as the most decorated SOFLO swimmer.

Earlier Saturday night, Pinon was second in the 50-meter freestyle in a career-best 26.17. His previous best was 26.52. Jackson Defore of Florida Swimming won the event in 26.05.

Pinon was also second in the 50-meter butterfly in a career-best 29.13 faster than morning swim of 29.61, fourth fastest seed. His previous best time was 29.36. Andrew Tretyakov of Southeastern won in 28.77.

SOFLO’s Catharine Cooper won her first silver medal of the week-long meet as a member of the girls’ 11-12 200-meter freestyle relay that finished second in 1:55.36 along with members Alexa Rivera, Jamie Flores and Rose Smiddy.

Florida Gold Coast’s 15-18 boys relay of Wali Toulson, Austin Saunders, Daniel Spas and Cory Perez won in 1:37.50 finishing ahead of Florida Swimming in 1:37.85. FGC flirted with the meet record of 1:36.09.

Spas also won the 50-meter freestyle in 24.32 and Austin Manganiello won the 200-meter individual medley in 2:08.46.

Florida Gold Coast boys’ team finished fifth with 449.5 points. Southeastern won the team title with 930.5 points and Florida Swimming was second with 800.5.

Florida Gold Coast finished sixth with 431.5 points among the 14-team girls’ field. Southeastern won the title with 920.5 points and Florida Swimming was runner-up with 786.5.

SATURDAY RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.Southeastern 920.5, 2. Florida 786.5, 3. Georgia 727.5, 4. North Carolina 549.5, 5. Kentucky 437, 6. Florida Gold Coast 431.5, 7. Gulf 207, 8. South Texas 141, 9. South Carolina 111, 10. Border 36, 11. Louisiana 34.5, 12. North Texas 29, 13. West Virginia 16, 14. Mississippi 7.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-meter individual medley: 11-12, 1. Ann Kyriakidis, SES 2:23.80; FGC: 2. Rose Smiddy 2:26.22, 16. Alexa Rivera 2:36.04, 23. Allison Kopas 2:37.91, 38. Jessica Rodriguez 2:41.35, 39. Star Fassler 2:41.46; 13-14, 1. Sophia Pilkington, SES 2:23.66; FGC: 16. Lindsey Swartz 2:30.52, 18. Darby Goodwin 2:31.16, 19. Adrianna Noya 2:31.74, 21. Chris Herfuth 2:32.07, 28. Kelsea Volland 2:34.07, 32. Amanda Tipton 2:34.83; 15-18, 1. Ellie Grimes, KY 2:21.58; SOFLO: 24. Emma Lincoln 2:33.43, best time; FGC: 28. Alex Kalandiak 2:35.16, 31. Khamai Simpson 2:36.89.

50-meter freestyle: 11-12, 1. Jessie Everett, SES 28.29; FGC: 3. Tie, Rose Smiddy 28.47, 20. Jamie Flores 29.62, 29. Stephanie Hernandez 30.01, SOFLO: 18. Catharine Cooper 29.60; 13-14, 1. Brooke Bauer, KY 27.23; FGC: 7. Carolina Nava 27.87, 23. Darby Goodwin 28.49, 33. Amanda Tipton 28.85, 34. Kelsea Volland 28.88, 38. Omaira German 29.01, 54. Lindsey Swartz 29.61; 15-18, 1. Meg Strickland, STX 26.88; FGC: 12. Jessica Randolph 27.83, 19. Khamai Simpson 28.32, 30. Brenna Ruth 28.86, 31. Zoie Balthazar 28.87, 46. Julie Suarez 29.43; SOFLO: 22. Emma Lincoln 28.37, best time.

50-meter butterfly: 11-12, 1. Ann Kyriakidis, SES 29.11; SOFLO: 13. Allison Kopas 31.59, best time; 39. Catharine Cooper 33.69, best time; FGC: 21. Alexa Rivera 31.99, 50. Jamie Flores 35.10.

200-meter butterfly: 13-14, 1. Asia Quentin, GULF 2:18.78; FGC: 3. Chris Herfurth 2:23.44; 15-18, 1. Corinne Taylor, SCZT 2:18.64; FGC: 8. Alex Kalandiak 2:28.55, 11. Amanda Ford 2:32.48.

200-meter freestyle relay: 11-12, 1. SES 1:53.32, 2. FGC “A” 1:55.36 (Alexa Rivera, Jamie Flores, Catharine Cooper, Rose Smiddy) 13-14, 1. NCS 1:50.16, 7. FGC “A” 1:52.81 (Caroline Nava, Darby Goodwin, Kelsea Volland, Arianna Noya); 15-18, 1. Florida Swimming 1:47.86, 6. FGC “A” 1:51.93 (Emma Lincoln, Khamai Simpson, Zoie Balthazar, Jessica Randolph).

BOYS TEAM TOTALS

1.Southeastern 930.5, 2. Florida 800.5, 3. Georgia 739.5, 4. North Carolina 551.5, 5. Florida Gold Coast 449.5, 6. Kentucky 445, 7. Gulf 207, 8. South Texas 141, 9. South Carolina 117, 10. Louisiana 38.5, 11. Border 36, 12. North Texas 29, 13. West Virginia 16, 14. Mississippi 7.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-meter individual medley: 11-12, 1. Jackson Defore, FL 2:21.38; FGC: 11. Julio Horrego 2:32.00, 22. Alberto Gomez 2:35.17; SOFLO: 27. Juan Lucas 2:37.41, 32. Alfredo Mesa Jr. 2:38.50; 13-14, 1. Alex Taylor, GA 2:13.73; SOFLO: 12. Brandon Goldman 2:15.34, best time; FGC: 17. Marco Guarente 2:20.44, 32. Manuel Lopez 2:24.57, 34. Fernando Bohorquez 2:25.02, 51. Gabriel Pere 2:30.07; 15-18, 1. Austin Manganiello, FGC 2:08.46; FGC: 19. Derek Chait 2:17.13.

50-meter freestyle: 11-12, 1. Jackson Defore, FL 26.05; SOFLO: 2. Julien Pinon 26.17, 13. Cristian Rossi 28.17, 22. Alfredo Mesa Jr. 28.65, best time; FGC: 21. Tristan Celestin 28.48, 39. Michael Hovart 29.74; 13-14, 1. Adam Thomas, SES 25.31; FGC: 11. Marco Guarente 25.98, 18. Gabriel Perez 26.26, 20. William Pisani 26.33, 31. Nicholas Conrad 26.95; 15-18, 1. Daniel Spas 24.32; FGC: 9. Austin Saunders 25.16, 10. Cory Perez 25.17, 12. Wali Toulson 25.21, 21. Lucas Brito 25.63.

50-meter butterfly: 11-12, 1. Andrew Tretyakov, SES 28.77; SOFLO: 2. Julien Pinon 29.13, 23. Tristan Celestin 31.24, best time, 40. Cristian Rossi 33.10, FGC: 16. Julio Horrego 30.83, 24. Alberto Gomez 31.25.

200-meter butterfly: 13-14, 1. Joey Carbone, SES 2:07.07; FGC: 14. Nicholas Medina 2:20.04, 15. Fernando Bohorquez 2:20.18, 22. Tobias Faucher 2:24.97, 26. Manuel Lopez 2:26.79; 15-18, 1. Ty Rocca, FL 2:03.97; FGC: 2. Austin Manganiello 2:06.09, 3. Lucas Brito 2:09.29, 10. Austin Saunders 2:12.15, 13. Derek Chait 2:13.53. 

200-meter freestyle relay: 11-12, 1. FGC “A”/SOFLO 1:48.80, NATIONAL RECORD (Cristian Rossi, Tristan Celestin, Alfredo Mesa Jr., Julien Pinon);  13-14, 1. SES “A” 1:40.61, 8. FGC “A” 1:46.13 (William Pisani, Nicholas Conrad, Gabriel Perez, Marco Guarente); 15-18, 1. FGC “A” 1:37.50 (Wali Toulson, Austin Saunders, Daniel Spas, Cory Perez).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO Breaks Second National Relay Record, Pinon Breaks Own FGC Record At Junior Olympics

SOFLO Breaks Second National Relay Record, Pinon Breaks Own FGC Record At Junior Olympics


July 17, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

Alfredo Mesa Jr. was feeling a little left out Saturday night watching his South Florida Aquatic Club teammates break their first national age group record.

It didn’t last long after Mesa and three of those teammates broke a second USA Swimming national age group long course record Sunday morning in the timed final session of the Florida Gold Coast 14&Under Long Course Junior Olympics at Plantation Central Park Aquatic Complex.

Tristan Celestin, 12, Alfredo Mesa, 12, Cristian Rossi, 12 and Julien Pinon, 12, broke the 200-meter freestyle relay record in 1:50.83. Celestin, Rossi and Pinon were members of the national record-breaking 200-meter medley relay (2:01.10) Saturday night.

The previous 200-meter freestyle relay national record was 1:51.50 set by Premier Aquatic Club in 2010 with Todd Coachman, Jonathan Saucedo, Todd Ber and Alejandro Londono.

It was also the SOFLO relay’s second Florida Gold Coast record in as many days. The previous FGC record was 1:54.24 set by Rockway in 2008.

The splits were Celestin (27.7), Mesa (28.4), Rossi (28.1) and Pinon (26.0).

Pinon also broke his own FGC record (57.28) set June 23rd, in the 100-

meter freestyle in 56.65. It was Pinon’s career-fourth FGC record, two individual and two relays.

For Mesa, a national record was a great reason to celebrate with his teammates.

“Two national records for SOFLO shows that we are beasts,” Mesa said.

“We have been talking about breaking national records a lot in practice. This is big. When I am older I will remember that I was part of a team that was very good and able to break national and Florida Gold Coast records.”

Mesa said he felt a little pressure going into his second leg.

“I kind of felt it out there, I didn’t want to let my team down,” Mesa said. “I felt very good and strong in the water but I felt kind of nervous, too, knowing I was trying to break a national record.”

Mesa said he knew how to swim before he learned how to walk. He has been competing since he was five.

“Swimming is awesome,” Mesa said. “Making zones is still No. 1 for me in my life but a national record is a close second. We still have some more records in us. When I touched the wall I knew we were going to break the record because we all have heart.”

SUNDAY MORNING TIMED FINALS

GIRLS

200-meter freestyle relay: 11-12, 1. Jupiter “A” 2:00.49 (Shayne Sipowski, Sydney Groth, Francesca Choy, Meghan O’Brien), 3. SOFLO “A” 2:01.40 (Allison Kopas, Jessica Rodriguez, Sophia Bucaro, Catharine Cooper), 6. SOFLO “B” 2:06.71 (Kelley Heron, Bianca Monti, Natasha Testa, Isabella Pittinger).

400-meter freestyle relay: 13-14, 1. Pine Crest “A” 4:12.87 (Caroline Nava, Lindsey Swartz, Miriyam Ghali, Marin Mullen), 3. SOFLO “A” 4:17.45 (Steph Campo, Carly Swanson, Andrea Melendez, Melissa Marinheiro), 11. SOFLO “B” 4:38.95 (Monica Rodriguez, Lilliana Calero, Kelly Kealty, Kylie Herman).

200-meter individual medley: 10-and-under, 1. Alexa Meszaros, FLA 2:54.32; SOFLO: 9. Jennifer Rodriguez 3:04.59, best time, 11. Hannah Virgin 3:08.58, best time, 14. Amanda Kopas 3:13.51, best time, 15. Vanessa Mesa 3:14.25, best time, 22. Katherine De Barros 3:17.09, best time; 11-12, 1. Rose Smiddy, AK Sharks 2:29.61; SOFLO: 2. Allison Kopas 2:35.36, best time, 4. Jessica Rodriguez 2:38.54, best time, 17. Sophia Bucaro 2:15.18, 18. Alani Carrasco 2:52.01, best time, 28. Delanie Perez 2:57.17, 33. Maya Hirian 2:59.66; 13-14, 1. Megan Moroney, St. Andrew’s 2:29.31; SOFLO: 5. Melissa Marinheiro 2:31.16, best time, 17. Audrey Mason 2:43.56, 18. Andrea Melendez 2:44.18, best time.

50-meter backstroke: 10-and-under, 1. Sophia Perez, MAC 35.06; SOFLO: 6. Hannah Virgin 40.78, best time, 7. Amanda Kopas 40.84, best time, 11. Vanessa Mesa 42.35, best time, 25. Delaney Biro 50.15; 11-12, 1. Jamie Flores, Pine Crest 33.82; SOFLO: 3. Allison Kopas 35.01, best time, 5. Isabella Pittinger 36.01, best time, 11. Catharine Cooper 36.98, best time, 18. Maya Hirian 38.82, 24. Stephanie Mlujeak 40.78, 25. Sarah Bucaro 40.90, 26. Megan Damon 42.31; 13-14, 1. Darby Goodwin, Jupiter 31.68; SOFLO: 12. Steph Campo 33.94, 32. Monica Rodriguez 36.56, best time, 38. Carly Swanson 37.02, best time, 39. Adrianna Cuevas 37.05, best time, 43. Kylie Herman 37.33, best time, 49. Nicole Gautieri 38.18, 58. Emily Jurich 39.17.

50-meter breaststroke: 10-and-under, 1. Thea McKenna, SwimFast 42.87; SOFLO: 3. Jennifer Rodriguez 44.53, best time, 16. Amanda Kopas 48.74, best time, 20. Katherine De Barros 49.93; 11-12, 1. Allison Kopas, SOFLO 37.48; SOFLO: 3. Kelley Heron 39.59, best time, 4. Jessica Rodriguez 39.70, best time, 18. Natasha Testa 42.87, best time, 22. Delanie Perez 43.22, best time, 28. Bianca Monti 44.39, best time; 13-14, 1. Perez Hickman, Miami Dade County 37.20; SOFLO: 3. Jillian Alexander 38.04, 5. Kelly Kealty 38.29, best time, 7. Audrey Mason 38.48, best time, 33. Nicole Gautieri 42.03, 34. Rebecca Wilkerson 42.13, 35. Lindsey Sauer 42.44, 37. Emily Jurich 42.61, 39. Jenna Deal 42.82, 46. Leysha Caraballo 46.05.

200-meter butterfly: 11-12, 1. Julia Talamo, Rockway 2:37.35; SOFLO: 7. Natasha Testa 3:05.28; 13-14, 1. Christine Herfuth, Lake Lytal 2:25.23, SOFLO: 5. Haley Wright 2:43.17, best time, 8. Kylie Herman 2:48.36.

100-meter freestyle: 10-and-under, 1. Alexa Meszaros, FLA 1:09.48; SOFLO: 6. Hannah Virgin 1:12.29, best time, 10. Jennifer Rodriguez 1:15.84, 21. Vanessa Mesa 1:18.94, 24. Katherine De Barros 1:19.60, best time, 29. Ashley Tan 1:20.41, best time, 35. Alexandra Crespo 1:21.74, 40. Annita Huang 1:22.89; 11-12, 1. Rose Smiddy, AK Sharks 1:01.37; SOFLO: 3. Catharine Cooper 1:03.81, best time, 9. Sophia Bucaro 1:06.48, 16. Charlene Forti 1:08.00, best time, 22. Isabella Pittinger 1:09.41, best time, 26. Natasha Testa 1:09.87, best time, 29. Bianca Monti 1:10.05, best time, 50. Alisa Kislych 1:12.53, best time, 58. Stephanie Mlujeak 1:13.17, best time, 60. Sophie Bucaro 1:13.31, best time, 77. Maya Hirian 1:15.47, 85. Megan Schimansky 1:16.67; 13-14, 1. Caroline Nava, Pine Crest 59.03; SOFLO: 7. Steph Campo 1:02.54, 16. Andrea Melendez 1:03.81, best time, 20. Carly Swanson 1:04.91, best time, 36. Kylie Herman 1:06.53, 43. Kelly Kealty 1:07.63, 48. Lindsey Sauer 1:08.28, 52. Monica Rodriguez 1:08.69, 55. Lillian Calero 1:09.10.

1500-meter freestyle: 11-12, 1. Jenna Pisani, Lake Lytal 18:47.48; SOFLO: 4. Kelley Heron 19:24.39, best time, 8. Stephanie Mlujeak 20:41.31, best time, 9. Alani Carrasco 20:47.98, best time; 13-14, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 18:23.48, best time.

BOYS

200-meter freestyle relay: 11-12, 1. SOFLO “A” 1:50.83, NATIONAL RECORD (Tristan Celestin, Alfredo Mesa Jr., Cristian Rossi, Julien Pinon), 6. SOFLO “B” 2:02.96 (Kevin Porto, Bruno Berti, Ricardo Roche, Juan Lucas).

400-meter freestyle relay: 13-14, 1. Davie Nadadores “A” 3:54.75 (Esteban Velasquez, Matthew Lyn, Gabriel Perez, Marco Guarente), 5. SOFLO “A” 4:07.59 (Bryce Pierce, Gustavo Valery, David Stoddard, August Charni), 11. SOFLO “B” 4:16.18 (Alexander Viloria, Ryan Capote, Jordan Colon, Teddy Sandoval).

200-meter individual medley: 10-and-under, 1. Samuel Quintero, SOFLO 2:49.08, best time; SOFLO: 3. Jonathan Skarie 3:03.50, 4. Rafael Rodriguez 3:03.64, best time, 9. Brandon Mora 3:09.62, 15. Augusto Cohn 3:16.08, 18. Leonardo Mateus 3:17.69, best time; 11-12, 1. Alberto Gomez, Miami Dade 2:34.44; SOFLO: 4. Juan Lucas 2:37.53, 6. Ricardo Roche 2:41.01, best time, 9. Kevin Porto 2:43.90, best time, 21. Federico Maeso 2:53.19, best time, 23. Mathew Menocal 2:54.45, best time, 32. Andres Lares 3:00.59; 13-14, 1. Marco Guarente, Davie 2:20.28; SOFLO: 19. Jordan Colon 2:36.62, best time, 23. Augsut Charni 2:38.09, 26. Bryce Pierce 2:38.67, best time, 27. Teddy Sandoval 2:38.83, best time, 34. Alexander Viloria 2:43.67.

50-meter backstroke: 10-and-under, 1. Elv Kotikovski, FLA 36.97; SOFLO: 2. Samuel Quintero 37.42, best time, 3. Matthew Liang 39.83, best time, 9. Rafael Rodriguez 41.49, best time, 14. Leonardo Mateus 42.94, 15. Augusto Cohn 42.98, best time; 11-12, 1. Juan Lucas, SOFLO 32.76; SOFLO: 5. Kevin Porto 35.33, best time, 12. Jack Davies 37.23, 19. Rodrigo Rodriguez 38.69, best time, 20. Bruno Berti 38.71, best time, 27. Collin Burt 40.37; 13-14, 1. Wayne Denswil, MAC 30.32; SOFLO: 6. Gustavo Valery 32.13, best time, 8. August Charni 32.67, best time, 14. David Stoddard 34.19, best time.

50-meter breaststroke: 10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MAC 42.68; SOFLO: 4. Jonathan Skarie 44.57, best time, 6. Matthew Liang 45.64, best time, 17. Gian Savino 50.22, best time; 11-12, 1.Tristan Celestin, SOFLO 33.55, best time; SOFLO: 3. Cristian Rossi 37.66, best time, 26. C.J. Kopecki 44.84, 27. Tyler Gibson 45.05, best time, 31. Bruno Berti 46.35; 13-14, 1. Manuel Lopez, MAC 32.78; SOFLO: 12. Jordan Colon 37.65, best time.

200-meter butterfly: 10-and-under, 1. Jose Llanio, Blue Marlins 2:35.74; SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 2:37.66, best time, 4. Nicholas Perera 2:42.64, best time; 13-14, 1. Nicolas Medina, Unattached 2:16.42.

100-meter freestyle: 10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MAC 1:10.80; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 1:13.79, 13. Brandon Moran 1:16.24, best time, 15. Tie, Jonathan Skarie 1:16.49, best time, and Augusto Cohn 1:16.49, best time, 26. Max Cope 1:20.28, 28. Leonardo Mateus 1:20.76, best time; 11-12, 1. Julien Pinon, SOFLO 56.65, best time; SOFLO: 2. Cristian Rossi 1:01.46, 3. Alfredo Mesa Jr. 1:02.45, 5. Juan Lucas 1:03.47, 22. Rodrigo Rodriguez 1:09.13, best time, 28. Matthew Menocal 1:09.89, 29. Andres Lares 1:10.35, best time, 34. Sebastian Vargas 1:11.14, best time, 37. Jack Davies 1:11.46, best time; 13-14, 1. Wayne Denswil, MAC 56.57; SOFLO: 11. August Charni 1:00.16, 23. Gustavo Valery 1:01.30, best time, 31. David Stoddard 1:02.04, best time, 38. Bryce Pierce 1:02.55, best time, 52. Teddy Sandoval 1:03.92, best time, 56. Jordan Colon 1:04.19, best time, 61. Alexander Viloria 1:04.76, best time, 65. Juan Saldana 1:05.30, best time, 68. Ryan Capote 1:05.97.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Mesa, Porto Will Take On Saturday’s ISHOF Fort Lauderdale Rough Water Swim

SOFLO’s Mesa, Porto Will Take On Saturday’s ISHOF Fort Lauderdale Rough Water Swim


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 7, 2011

Alfredo Mesa Jr. and Kevin Porto will represent South Florida Aquatic Club in Saturday’s International Swimming Hall of Fame’s 41st annual Fort Lauderdale Rough Water Swim off Fort Lauderdale beach.

Mesa, 12, and Porto, 11, are members of the Bronze Group and coached by Rose Lockie at the Academic Village Pool.

The pair will be greeted by 52-degree weather in the morning. A high of 76 degrees is expected by midday for the mostly sunny weather forecast.

Fran Crippen, who tragically died in a FINA-sanctioned open water event in October in United Arab Emirates, will be honored during the event.

Brazilian Ana Marcela Cunha, the 2010 FINA Open Water Swimmer of the Year, and Pan American Games champion Ricardo Monasterio, will participate in the event in honor of Crippen. Both are training with the Davie Nadadores during the holidays.

Cunha, 18, finished third in the same 10K race that Crippen lost his life in. Monasterio is a friend and former competitor of Crippen’s.

“We are swimming to honor Fran’s memory and to share his and our love of open water swimming,” Monasterio said.

Said Cunha, “We also want to show that open water swimming is very safe if safety precautions are followed. That was not the case in Dubai where there were few observers and both the water and air were excessively hot.

“Open water swimming is a wonderful sport,” Cunha said. “We are more than satisfied that this swim (in Fort Lauderdale) will be as safe as any competition in a pool.”

Crippen was in Fort Lauderdale last year to conduct an open water clinic for local swimmers and coaches and also won the Rough Water Swim in 19 minutes and 25.4 seconds.

ISHOF is working closely with Fort Lauderdale Ocean Rescue to ensure all standards established by the United States Lifesaving Association (USLA) for open water swimming are in place including safety buoys.

The swim is parallel to the beach and swimmers will be observed from both the beach and ocean side of the course.

“Given the recent tragedy in Dubai, we are taking extra precautions to ensure the safety of every swimmer,” said ISHOF curator and race director Bob Duenkel.

Race officials are also providing 300 safety buoys and encouraging swimmers to use them for an experiment to determine if they are viable for future open water races.

The open water swim was started in 1969 by the legendary Buck Dawson, founder of the International Swimming Hall of Fame Museum and one of the early open water swimming pioneers.

ISHOF CEO Bruce Wigo is hoping for a good turnout of swimmers of all ages from local clubs, high school and masters teams to the popular event. Numbers were low last year, he said.

Awards will be presented for the one mile swim in age group, college and masters divisions as well as the top 10 male and female finishers.

Registration is underway online at www.ishof.org or at the ISHOF Gift and Pro Shop. There is also race day registration up to one hour before the race with an additional $10 fee.

The race begins at 9:30 a.m. on Fort Lauderdale Beach at Vistamar Street. The race finishes in front of the ISHOF facility on the beach at SE Fifth Street.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com