SOFLO’s Davies, Herman, Rojas, Melendez, Strod, Martin, Malberg Shine At Swim Miami

SOFLO’s Davies, Herman, Rojas, Melendez, Strod, Martin, Malberg Shine At Swim Miami


WRITTEN BY SHARON ROBB

April 21, 2012

Braving wind gusts and choppy water conditions, South Florida Aquatic Club’s Leonie Davies won an overall title Saturday at Swim Miami presented by Nike at the Miami Yacht Club on Watson Island.

Due to bad weather, the 10K and 5K races were shortened to a mile. The scheduled 800-meter and one mile events at Swim Miami were completed.

Davies, 15, originally entered in the 5K, topped the field of 5K entrants to win the mile race in 24 minutes, 5.21 seconds. She was also second in her age group. Christina Herfurth, 15, of Lake Lytal Lightning was second in 26:15 and Miami triathlete Isabel Olivas, 27, was third in 26:46. SOFLO teammate Kylie Herman, 14, was fourth overall and won her age group in 27:03.

SOFLO’s Marc Rojas, 18, was third male overall and second in his age group in 22:46.62, just behind runner-up Ronald Santos, 16, in 22:46.53 and winner Derek Chait, 17, in 22:43.

“Luckily the weather cooperated as best as possible,” race organizers said after the race. “Congratulations to all the swimmers that made it and swam and also to all that understood that the change in race distance was necessary to ensure the safety and security of both all the swimmers and on-water support staff.”

Pembroke Pines police officer Jennifer Martin, who trains with the South Florida Aquatic Club at Academic Village Pool, was second overall among the women’s field in the 800-meter event and won her age group in 3:25.65.

Martin, 31, was coming off her gold medal haul at the YMCA Short Course Masters Nationals last weekend in Fort Lauderdale. Martin also won six gold medals and two silvers at last year’s World Police and Fire Games in New York City.

Martin, who took time off after the World Games, is back competing and getting in race shape for the June 17th Florida Police and Fire Games in Sebastian and Masters Nationals in Omaha, Neb.

While driving to the Swim Miami site, Martin said she wasn’t sure whether the race would go off.

“I was very worried about the weather,” Martin said. “I knew it would be horrible. I got down there and it was raining. The water was very choppy. It’s not my style to quit or not to race. When they said it was going on I was ready.”

A few years ago, Martin competed in the K-9 Krawl World Championships and won with her black lab.

Martin was pleased with her finish despite the bad weather and seaweed.

“There were no dead bodies, but there was a ton of seaweed, it was like swimming a maze of seaweed,” Martin said.

“I felt good, I wish I could have done it again,” Martin said. “I felt comfortable.”

Martin is planning to compete in the Last Chance Meet at Coral Springs Aquatic Complex and may do a local triathlon.

Other South Florida Aquatic Club swimmers weathered the storm and did well in the races.

SOFLO girls’ finishers were Andrea Melendez, 15, third in 29:08; Stephanie Mlujeak, 13, sixth in 28:36.18 and Lilliana Calero, 13, seventh in 28:36.57.

SOFLO’s boys’ finishers were Jonathan Strod, 13, third in 29:01; Alexander Monti, 13, fourth in 27:49; Jack Davies, 13, fifth in 29:09; Roger Capote, 16, fifth in 25:18; Ryan Capote, 14, eighth overall and second in his age group in 28:16; and Daniel Reyna, 16, 11th in 30.04.

Lake Lytal Lightning and John I. Leonard High School swim coach Gordon Andrews, 52, was second in his age group in 28:22 ahead of SOFLO masters swimmer Miles Malberg, 52, of Pembroke Pines, third in 31:52. Former Cooper City swim and water polo coach Lee Childs won his age group in 34:51.

The field attracted local, national and international swimmers including former University of Alabama All-American and current American masters record holder Ricardo Valdivia; former Cuban national team swimmer, triathlete and open water swimmer Boris Fernandez; 2008 Ukraine Olympian Sergey Fesenko; and former University of Virginia distance swimmer Stefan Bartl and English Channel swimmer Ramses Rodriguez.

Double amputee Hector Picard, 45, of Fort Lauderdale, originally entered in the 5K, finished 14th in the 45-49 age group in 55:47 for the mile.

Race proceeds benefitted the H2Os Foundation (Helping Others Swim). Race organizers said Swim Miami will return in 2012 at the Miami Yacht Club on Watson Island. Discounted registration will soon be available. Keep checking the official Swim Miami website.

SWIM MIAMI PRESENTED BY NIKE RESULTS

10K RESULTS (Shortened To One Mile)

OVERALL WOMEN: 1. Caitlin Nolan 24:26, 2. Rose Smiddy 25:45, 3. Daniela Vega 25:49, 4. Lexie Kelly 26:11, 5. Ana Elisa Rodal 26:17, 6. Diana Torres Lopez 29:03, 7. Kate Conklin 30:55, 8. Veronica Verduzco 31:38, 9. Andrea Guzman Marx 31:38, 10. Monica Rossi-Montero 32:09.

AGE GROUP WOMEN: 13-14, 1. Rose Smiddy 25:45; 17-18, 1. Daniela Vega 25:49; 19-24, 1. Caitlin Nolan 24:26; 25-29, 1. Lexie Kelly 26:11, 2. Ana Elisa Rodal 26:17, 3. Diana Torres Lopez 29:03; 30-34, 1. Maria Ontiveros 37:43, 2. Alissa Inman 40:06; 35-39, 1. Kate Conklin 30:55, 2. Kirstie Bolitho 40:23; 40-44, 1. Monica Rossi-Montero 32:09, 2. Michelle Nelson 34:14; 45-49, 1. Veronica Verduzco 31:38, 2. Adriana Colado 35:54, 3. Ana Laura Pulido 40:23; 50-54, 1. Cristina Marx Orta 37:49, 2. Monica Villalpando 47:23; 55-59, None; 60-64, 1. Guillermina Christ 45:41.

OVERALL MEN: 1. Sergey Fesenko 21:00, 2. Samuel Smiddy 22:14, 3. Miguel Portes 22:18, 4. Ricardo Valdivia 22:23, 5. Jorge Andrade 24:37, 6. Marco Murari 25:10, 7. Parks Wesson 25:47, 8. Stefan Bartl 25:52, 9. Victor Mestre 26:34, 10. Bill Ireland 26:44.

AGE GROUP MEN: 13-14, None; 15-16, 1. Silvano Perez 33:20; 17-18, 1. Samuel Smiddy 22:14, 2. Jonathan Davies 39:54; 19-24, 1. Miguel Portees 22:18, 2. Jorge Andrade 24:37, 3. Fernando Garibay 29:20; 25-29, 1. Sergey Fesenko 21:00, 2. Stefan Bartl 25:52, 3. Richard Garz 26:53; 30-34, 1. Taylor Henderson 28:54, 2. Michael Ferencz 29:17, 3. Edmund Haskins 31:19; 35-39, 1. Gerardo Cantu 29:33, 2. David Ortega 31:05, 3. Garrett Powers 31:29; 40-44, 1. Marco Murari 25:10, 2. Victor Mestre 26:34, 3. Jorge Luja 29:19; 45-49, 1. Ricardo Valdivia 22:23, 2. Noel Taylor 43:04; 50-54, 1. Parks Wesson 25:47, 2. Bill Ireland 26:44, 3. Gregory Nelson 27:33; 55-59, 1. Jorge Villegas 26:51, 2. Carlos Lloreda 28:55, 3. Robert Strauss 33:06; 60-64, 1. John Brackett 41:40;  

5K RESULTS (Shortened To One Mile)

OVERALL WOMEN: 1. Leonie Davies 24:05, 2. Christina Herfurth 26:15, 3. Isabel Olivas 26:46, 4. Kylie Herman 27;03, 5. Clair LaFontaine 27:30, 6. Dana Barrow 27:31, 7. Sarah Auld 27:31.55, 8. Liz Gallardo 27:31.84, 9. Nastassja Posso 27:34, 10. Tatiana Mamola 27:38.

AGE GROUP WOMEN: 10-and-under, 1. Giselle Kleiban 40:29, 2. Camila Torres 40:30; 11-12, 1. Barbara Carbonell 40:37; 13-14, 1. Kylie Herman 27:03, 2. Clair LaFontaine 27:30, 3. Dana Barrow 27:31, SOFLO: 6. Stephanie Mlujeak 28:36.18, 7. Liliana Calero 28:36.57; 15-16, 1. Leonie Davies, SOFLO 24:05, 2. Christina Herfurth 26:15, 3. Andrea Melendez 29:08; 17-18, 1. Liz Gallardo 27:31, 2. Tatiana Mamola 27:38, 3. Angel Wong 27:50; 19-24, 1. Alejandra Rodrigue 35:44, 2. Lorraine Fuentes 37:17; 25-29, 1. Isabel Olivas 26:45, 2. Carolina Bolado 37:11, 3. Katelyn Healy 37:18; 30-34, 1. Barrett Wright 30:31, 2. Brenda Cortes 46:38; 35-39, 1. Sonja Koppenwallner 29:09, 2. Suzanne Dearworth 30:12, 3. Yolanda Hernandez 31:27; 40-44, 1. Diane Babec 32:11, 2. Portia Culley 35:50, 3. Andrea Flynn 38:10; 45-49, 1. Elisabeth Sanchez 31:27, 2. Kristin Larson 32:08, 3. Araceli Vazquez 32:47; 50-54, 1. Barbara Randolph 31:17, 2. Ilene Schnall 41:16, 3. Tammy Zitello 43:09; 55-59, 1. Laurie Samuelson 29:47, 2. Darcy LaFountain 30:14.

OVERALL MEN: 1. Derek Chait 22:43, 2. Ronald Santos 22:46, 3. Marc Rojas 22:46, 4. Richard Andrews 23:21, 5. Blake Manganiello 23:40, 6. Patrick Woodruff 23:45, 7. Roland Samuelson 23:59, 8. Andres Rintel 24:08, 9. Yousef Abdelraouf 24:54, 10. Andrew Jones 25:03.

AGE GROUP MEN: 10-and-under, None; 11-12, 1. Nicholas Sharp 26:45, 2. Dylan Brisco 28:27, 3. Toshi Kirton 28.43; 13-14, 1. Roland Samuelson 23:59, 2. Andres Rintel 24:08, 3. Yousef Abdelraouf 24:54; SOFLO: 4. Alexander Monti 27:49, 5. Jack Davies 29:09; 15-16, 1. Ronald Santos 22:46, 2. Blake Manganiello 23:40, 3. Andrew Jones 25:03; SOFLO: 5. Roger Capote 25:18, 11. Daniel Reyna 30:04; 17-18, 1. Derek Chait 22:43, 2. Marc Rojas, SOFLO 22:46, 3. Jacob Percy 25:05; 19-24, 1. Richard Andrews 23:21, 2. Lucas Forte 25:32; 25-29, 1. Patrick Woodruff 23:45, 2. Paul Weir 27:13, 3. Diego Ruiz 35:36; 30-34, 1. Michael McFerron 28:37, 2. Juan Antonio Boter 33:26, 3. Rafael Naranjo 33:33; 35-39, 1. Juan Zambrano 37:05, 2. Vlaunir Da Silva 45:57, 3. Jason Dinter 46:02; 40-44, 1. Michael Stus 26:39, 2. Barry Holcomb 28:26, 3. Gian Gil 30:24; 45-49, 1. Alejandro Tellkamp 28:20, 2. Paul Loughrin 28:34, 3. Dennis Dawson 30:36; 50-54, 1. Greg Sanchez 27:14, 2. Gordon Andrews 28:22, 3. Miles Malberg 31:52; 55-59, 1. Tomas Perez 41:40, 2. Aldo Carugat 53:43, 3. Gregory Rotole 55:01; 60-64, 1. Stuart Pechter 34:10, 2. Steve Foote 40:03.

MIAMI MILE RESULTS 

OVERALL WOMEN: 1. Elizabeth Dwors 28:25, 2. Maricarmen Saleta 28:51, 3. Marissa Brannan 29:10, 4. Rosamaria Meyer 29:41, 5. Alexis Gomes 30:27, 6. Camile Etchart 30:32, 7. Karin Meyerfreund 31:01, 8. Abigail Exner 32:11, 9. Renata Peralta 32:19, 10. Camryn Grussmark 32:44.

WOMEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Dakota Brisco 35:38, 2. Gabriela Sanabria 45:39, 3. Agustina D’Iglesia 49:38; 11-12, 1. Marissa Brannan 29:10, 2. Jane Mena 35:40, 3. Romina Montenegro 47:35; 13-14, 1. Camile Etchart 30:32, 2. Renata Peralta 32:19, 3. Camryn Grussmark 32:44; 15-16, 1. Alexis Gomes 30:27, 2. Abigail Exner 32:11, 3. Erin Ruben 35:57; 17-18, 1. Sarah Acosta 33:23, 2. Isaura Echevestre 40:26; 19-24, None; 25-29, 1. Elspeth Gibb 34:30, 2. Daniela Edwards 40:35, 3. Kimberly Paez 46:13; 30-34, 1. Elizabeth Dwors 28:25, 2. Maricarmen Saleta 28:51, 3. Yanet Benitez 32:59; 35-39, 1. Patricia Gonzalez 35:53, 2. Kristin Volz 41:49, 3. Christina Warren 45:10;  40-44, 1. Karin Meyerfreund 31:01, 2. Lara Pavageau 38:06, 3. Karen Davis 43:37; 45-49, 1. Joanne Linley 48:34, 2. Jocelyn Lummis 58:04; 50-54, 1. Rosamaria Meyer 29:41, 2. Ann Thomas 35:34, 3. Jeannette Steppan 38:52; 55-59, 1. Janet Simiscalchi 37:44, 2. Janet Peterson 47:28, 3. Karen Lewin 54:37; 60-64, 1. Ann-Lynn Denker 42:25; 65-69, 1. Lois Leon 57:29; 70-and-over, 1. Carmen Echeverria 48:49.

OVERALL MEN: 1. Ramses Rodriguez 24:43, 2. Luis Rivadeneira 25:25, 3. Juan Perez-Costa 26:44, 4. Michael Walsh 26:57, 5. Boris Fernandez 27:04, 6. Diego De Los Rios 27:26, 7. Luis Comulada 28:16, 8. Ryan Capote 28:16, 9. Justin Vega 28:43, 10. Jonathan Strod 29:01.

MEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Rene Peralta 30:54, 2. Ryan Flynn 37:21, 3. Mario Aguilera 46:44; 11-12, 1. Dante Poe 31:02, 2. Ethan Hauber 31:30, 3. Adrain Agapi 33:00; 13-14, 1. Michael Walsh 26:57, 2. Ryan Capote 28:16, 3. Jonathan Strod 29:01; 15-16, 1. Luis Rivadeneira 25:25, 2. Juan Perez-Costa 26:44, 3. Justin Vega 28:43; 17-18, None; 19-24, 1. Vicente Echeveste 53:07; 25-29, 1. Guilherme Salgado 33:01, 2. Jeffrey Moskovitz 43:02, 3. David Quinones 50:24; 30-34, 1. Diego De Los Rios 27:26, 2. Jon Finkel 30:49, 3. John McLenaghan 32:24; 35-39, 1. Boris Fernandez 27:04, 2. Luis Comulada 28:16, 3. Clinton Fuller 31:22; 40-44, 1. Ramses Rodriguez 24:43, 2. Juan Lopez 29:08, 3. David Edwards 29:14; 45-49, 1. Hugo Vila 30:51, 2. Ian Jarrett 33:06, 3. Erick Gomez 33:35; 50-54, 1. Dennis Amoils 30:17, 2. Juan Medel 31:57, 3. Kirk Meyer 33:24; 55-59, 1. Barry Gollop 30:54, 2. Richard Weinstein 34:23, 3. Jim Alabiso 40:58; 60-64, 1. Lee Childs 34:51, 2. Richard Roski 45:00; 65-69, 1. Ronald Samuelson 41:51, 2. Jack Gallagher 57:10; 70-and-over, 1. Ronald Samson 41:30, 2. Carlos Korte 1:02:50. 

800-METER RESULTS

OVERALL WOMEN: 1. April Mullen 3:12, 2. Jennifer Martin 3:25, 3. Sabrina Perna 3:37, 4. Velentina Rios 3:43.

WOMEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Velentina Rios 3:43, 2. Julia Chermin 3:55, 3. Hanna Elks Smith 4:02; 11-12, 1. April Mullen 3:12, 2. Sabrina Perna 3:37, 3. Leila Isyandarani 4:20; 13-14, 1. Brooke Ellis 3:52, 2. Gabrielle Leon 3:53, 3. Sophie Leon 3:55; 15-16, None; 17-18, 1. Krystal Novaton 3:58.20; 19-24, 1. Andrea Lopez 4:10, 2. Kristen Spillane 4:28, 3. Victoria Asuaje 4:49; 25-29, 1. Erin McAdams 4:10, 2. Mathilde Routy 4:34; 30-34, 1. Jennifer Martin 3:25; 35-39, 1. Katie Abbott 4:23, 2. Emily Minor 5:45, 3. Ximena Hernandez 6:13; 40-44, 1. Lynn Davis 5:32.97; 45-49, 1. Adalba Brun 9:13; 50-54, 1. Mairi Callam 5:35; 55-59, None;  

OVERALL MEN: 1. Bennet Rodriguez 3:05, 2. Christopher Hughes 3:26, 3. Joaquin Riojas 3:31, 4. Christian Wood 3:32.

MEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Pedro Beron-Vene 4:17, 2. Cameron Shinnick 4:20, 3. Colin Wilson 4:44; 11-12, 1. Joaquin Riojas 3:31, 2. Christian Wood 3:32, 3. Nick Gamarra 3:59; 13-14, 1. Bennet Rodriguez 3:05, 2. Kamren Novaton 3:52.44, 3. Nicolai Bazaka 4:11.83; 15-16, None; 17-18, 1. Juan Ramirez 3:59; 19-24, 1. Christopher Hughes 3:26, 2. Ricardo Mederos 3:43, 3. Derrick Vaughn 3:50; 25-29, 1. Allen Lingle 4:15, 2. Garnett Pollock 4:33, 3. Daniel Balick 5:21; 30-34, 1. Hugo Mirabel 4:38.45, 2. Antonio Yunez 5:00.78; 35-39, None; 40-44, 1. Eli Cepeda 5:45; 45-49, 1. Glamicos Frizzera 3:45, 2. Scott Mershon 5:12; 50-54, 1. Michael Kelly 3:57, 2. Mario Flota 4:44, 3. Mikal Grass 5:17; 55-59, 1. Leonid Bekker 6:41.   

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

COMETS CELEBRATE 11TH SEASON AT BANQUET; SWIMMERS, VOLUNTEERS, COACHES HONORED

COMETS CELEBRATE 11TH SEASON AT BANQUET; SWIMMERS, VOLUNTEERS, COACHES HONORED


WRITTEN BY SHARON ROBB

DAVIE—On an emotionally-charged night in the grand ballroom of the Signature Grand, the Comets swim team celebrated the 2009-2010 season and a future full of promise.

In a festive atmosphere, more than 400 swimmers, parents, coaches and volunteers shared laughs and tears while reliving some of the highlights of the Comets 11th season.

It was a historical night for the Comets celebrating their final banquet before beginning a new chapter as the South Florida Aquatic Club.

CEO Chris Anderson announced that the merger between the Comets and Coral Springs Swim Club is now official and that SOFLO signed Nike as its first major sponsor.

The Comets coaching staff of Chris Anderson, Chris Grace, George Mersinger, Alex Wlosek, Rosemarie Lockie and Luis Soler took turns handing out awards for most improved, most dedicated and most valuable swimmers in six different age groups, from 8-and-unders to seniors.

The Comets also honored 12 high school seniors all about to embark on their next journey to college, but hopefully, Anderson said will be back for summers and holidays.

“It was such a pleasure to watch a fine group of seniors,” Anderson said. “I can’t wait for the future years when they come back.”

The seniors honored were Andy Alvarez (University of Miami), Melissa Fernandez (George Washington University), Stephanie Freiria (Florida Atlantic), Kevin Ganaim (Embry-Riddle), Ashley Hicks (Florida State), Travis Lockie (New Mexico Military Institute), Courtney Marx (Western Kentucky), Bianca Muniz (St. Leo College), Tiffany Oliver (Florida State), Tyler Sell (Florida State), Jake Shultz (Trinity) and Julio Simon (University of Miami).

Some of the most poignant moments came when the seniors took the stage and talked about their team and coaches.

From the eloquent words of Tyler Sell; touching, tearful moments between Travis Lockie and his mother Rosemarie, one of the Comets popular coaches who Travis called “a true inspiration;” to Andy Alvarez’s David Letterman-like highlights list including “watching Chris cry at every banquet,” and Tiffany Oliver’s “fake” book-sized speech, it was obvious the Comets common bond was their love for the team, their coaches and what the sport has done to help them develop through the years in and out of the pool.

“This has been the best experience of my life,” said a teary-eyed Julio Simon. “I learned what family is and what it’s like to be close to everyone. This team is just great. It helped me get to where I am now. I love you all.”

Simon told Anderson, “you made me go beyond my limits.”

“The memories will last a lifetime,” said Ashley Hicks.

“I found a place, a home away from home with the Comets,” said Courtney Marx.

“I don’t want this to end,” said Tiffany Oliver. “It wasn’t exactly a cakewalk for me to get here. Now I understand why I did everything I had to do when I was younger. You get out of life what you put into it. Never lose focus of your dreams.”

Anderson also took time to give a heartfelt thanks to booster club members Paula Berti, president; Tracee Gibson, treasurer; Christina Perera, secretary; and Jamie Mlujeak, parliamentarian; office staff, coaches, city officials, webmaster Nestor Mateus and “all the special people” that have helped the Comets “become one of the most competitive swim programs.”

Banquet organizers, headed by Berti and Kristy Monti, in charge of logistics, along with office manager Diana Oliver, staged a memorable night. There was a DJ and music; and entertaining, well-choreographed slide presentation of season highlights put together by Karina and Alfredo Raimont that garnered screams from the young crowd sitting around the projection screen. In addition to candid snap shots there were inspiring messages including “through it all, we believe” and “we believe in the future.”

Among the 2010 Special Awards were:

Most Improved Swimmer: 8-and-under, Kelly CiFuentes and Leonardo Mateus; 9-10, Jenna Shultz and Kevin Porto; 11-12, Emily Neville and Gustavo Valery; 13-14, Maria Lopez and Teddy Sandoval; 15-and-over, Xavier Brown; Senior, Stephanie Freiria and Travis Lockie.

Most Dedicated Swimmer: 8-and-under, Sarah Walpole and Rafael Rodriguez; 9-10, Kelley Heron and Jorge Depassier; 11-12, Monica Rodriguez and Austin Iglesias; 13-14, Kristina Brennan and Edward Kon; 15-and-over, Katie Brennan.

Most Valuable Swimmer: 8-and-under, Jennifer Rodriguez and Jonathan Skarie; 9-10, Jessica Rodriguez and Ricardo Roche; 11-12, Andrea Melendez and Diego Rodriguez; 13-14, Leonie Davies and Blake Kelley; 15-and-over, Courtney Marx and Marc Rojas; Seniors, Tiffany Oliver and Tyler Sell.

For those interested in purchasing banquet photographs contact photographer Kathleen Armstrong at kaitshel@aol.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4comets.com

http://www.csscswim.com