Doral Firebirds, Pembroke Pines Charter Swimmers Ready For Saturday’s FHSAA State 3A Meet; Doral Wins First Region 4-3A Boys’ Title


By Sharon Robb

STUART, November 9, 2017–Pembroke Pines Charter and Doral Academy swimmers, coming off good Region 4-3A showings, will try and continue the success at the FHSAA State 3A Swimming and Diving Championships Saturday at Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center.

Several swimmers are among top seeds.

Doral Academy’s Adrian Aguilar is top seed in the 100-yard butterfly in 50.18. The Firebirds’ boys 400-yard freestyle relay is seeded first in 3:11.04 and 200-yard freestyle relay is seeded second in 1:28.05.

Andres Lares of Pembroke Pines Charter is second seed in the 200-yard freestyle in 1:42.45 behind Belen Jesuit’s Aitor Fungairino. Lares is also seeded second in the 500-yard freestyle in 4:34.90. Teammate Rafael Rodriguez is fourth seed in the 100-yard butterfly in 52.04 and fifth seed in 1:44.42.

Ricardo Roche of Pembroke Pines Charter is also seeded second in the 200-yard individual medley in 1:54.77.

Kelley Heron of Pembroke Pines Charter is fourth seed in the 100-yard backstroke in 58.41.

REGION 4-3A

Doral Academy Firebirds made more history capturing its first-ever Region 4-3A boys’ team title.

The Firebirds topped a field of 18 teams from Dade, Broward and Palm Beach with 418 points, more than 200 points over defending champion Fort Lauderdale.

Martin County won the girls’ team title with 385 points and Doral Academy was runner-up with 303 points.

Doral swept all three boys relays, had two swimmers finish runner-up, David Montana and Aaron Rodriguez and two swimmers, Gregory Espinoza and Nestor Montero place third to add another major accomplishment to its swim program.

The Doral girls won the 200- and 400-yard freestyle relays and had three swimmers, Stephanie Hernandez, Stephanie Suarez and Madeleine Peraza place second and one swimmer, Stephanie Sequera finish third.

Pembroke Pines Charter boys finished fourth with 241 points and girls finished fifth with 162 points.

Pembroke Pines Charter swimmers turned in several good swims.

Michigan State-bound Kelley Heron was a double winner in the 200-yard individual medley in 2:11.71 and 100-yard backstroke in 58.41.

Middle schooler Victoria Torres was fourth in the 100-yard breaststroke in 1:10.89.

Ricardo Roche won the 200-yard individual medley in 1:54.77 and was fourth in the 500-yard freestyle in 4:40.06.

Casey Mora won the 50-yard freestyle in 22.25.

Andres Lares won the 500-yard freestyle in 4:34.90 and second in the 200-yard freestyle in 1:42.45.

Rafael Rodriguez was second in the 100-yard butterfly in 52.04 and fourth in the 200-yard freestyle in 1:44.42.

Pembroke Pines Charter lost its’ girls 400-yard freestyle relay of Victoria Torres, Maria Herne Katherine DeBarros and Kelley Heron when a swimmer took off the blocks too early.

REGION 4-3A RESULTS
GIRLS TEAM TOTALS

1. Martin County 385, 2. Doral Firebirds 303, 3. Fort Lauderdale 296, 4. South Fork 168, 5. Pembroke Pines Charter 162, 6. Mater Academy 142, 7. Jensen Beach 136, 8. Northeast 123, 9. West Boca Raton 120, 10. Dwyer 113, 11. Terra Institute 97, 12. Nova 95, 13. South Broward 61, 14. Hialeah-Miami Lakes 49, 15. Okeechobee 16, 16. tie, Westland, Dillard 12, 18. Olympic Heights 2.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Martin County 1:52.17, 2. Fort Lauderdale 1:53.85, 3. Doral Academy 1:54.66.

200-yard freestyle: 1. Emily Miller, JB 1:53.96, 2. Stephanie Hernandez, DF 1:54.79, 3. Margot Parrilli, SF 1:59.90.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:11.71, 2. Stephanie Suarez, DF 2:13.37, 3. Stephanie Sequera, DF 2:15.70.

50-yard freestyle: 1. Sloan Sizemore, MC 24.10, 2. Delaney Simpkins, MC 24.35, 3. Racine Ross, FTL 25.14.

1-meter diving: 1. Emma Slinkma, SF 409.65, 2. Aubrey Quintanilla, DWY 405.95, 3. Autumn Bros, MC 377.60.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, FTL 57.62, 2. Gabby Johnson, MC 58.61, 3. Jocelyn Ruiz, HML 59.01.

100-yard freestyle: 1. Sloan Sizemore, MC 52.06, 2. Delaney Simpkins, MC 52.79, 3. Emily Miller, JB 53.17.

500-yard freestyle: 1. Giulia Guerra Montes, FTL 5:09.78, 2. Madeleine Peraza, DF 5:26.73, 3. Emma Cavendish, DWY 5:32.99.

200-yard freestyle relay: 1. Doral Firebirds 1:42.83 (Stephanie Hernandez, Stephanie Sequera, Sabrina Perna, Madeleine Peraza), 2. Martin County 1:43.93, 3. Fort Lauderdale 1:45.67.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 58.41, 2. Giulia Guerra Montes, FTL 59.03, 3. Gabby Johnson, MC 1:00.87.

100-yard breaststroke: 1. Stephanie Suarez, DF 1:08.37, 2. Samantha Trodick, NOVA 1:09.01, 3. Alicja Zielinski, NE 1:10.83, 4. Victoria Torres, PPC 1:10.89

400-yard freestyle relay: 1. Doral Firebirds 3:41.93 (Stephanie Hernandez, Madeleine, Stephanie Suarez, Stephanie Sequera), 2. Fort Lauderdale 3:50.29, 3. West Boca Raton 3:53.89.

BOYS TEAM TOTALS

1. Doral Firebirds 418, 2. Fort Lauderdale 270, 3. Martin County 259, 4. Pembroke Pines Charter 241, 5. Belen Jesuit 196, 6. Jensen Beach 184, 7. Terra Institute 117, 8. Mater Academy 107, 9. tie, Nova, South Broward 88, 11. West Boca Raton 69, 12. Northeast 53, 13. Westland Hialeah 32, 14. Olympic Heights 30, 15. South Fork 26, 16. Hialeah Miami Lakes 23, 17. Okeechobee 16, 18. Dwyer 1.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Doral Firebirds 1:38.06 (Nestor Montero, Santiago Gomez, Adrian Aguilar, Aaron Rodriguez), 2. Pembroke Pines Charter 1:39.60 (Andres Lares, Ricardo Roche, Rafael Rodriguez, Casey Moya), 3. Fort Lauderdae 1:41.59.

200-yard freestyle: 1. Aitor Fungairino, BJ 1:38.08, AA-A 2. Andres Lares, PPC 1:42.45, 3. Andres Wong, BJ 1:42.79, 4. Rafael Rodriguez, PPC 1:44.42.

200-yard individual medley: 1. Ricardo Roche, PPC 1:54.77, 2. Kevin De Grijze, FTL 1:55.24, 3. Noah Proctor, MC 1:56.21, 4. Nestor Montero, DF 1:57.99.

50-yard freestyle: 1. Casey Mora, PPC 22.25, 2. David Montana, DF 22.33, 3. Michael Fernandez, WBR 22.38.

1-meter diving: 1. Michael Tsiopelas, MC 452.50, 2. Javier Saumell, BJ 431.20, 3. Dillon Kadish, NOVA 321.05.

100-yard butterfly: 1. Adrian Aguilar, DF 50.18, 2. Rafael Rodriguez, PPC 52.04, 3. Gregory Espinoza, DF 52.49.

100-yard freestyle: 1. Andres Wong, BJ 47.51, 2. Aaron Rodriguez, DF 48.40, 3. Hugo Marin, BJ 48.46.

500-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:34.90, 2. Aitor Fungairino, BJ 4:35.04, 3. Nestor Montero, DF 4:39.92, 4. Ricardo Roche, PPC 4:40.06.

200-yard freestyle relay: 1. Doral Firebirds 1:28.05, 2. Belen Jesuit 1:29.50, 3. Jensen Beach 1:31.02, 6. Pembroke Pines Charter 1:36.01 (Sebastian Sevilla, Christian Vasquez, Martin Berti, Casey Moya).

100-yard backstroke: 1. Noah Proctor, MC 52.36, 2. Alex Marrero, SB 54.70, 3. Lance Lesage, FTL 55.01.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 58.39, 2. Victor Valdes, MA 1:00.07, 3. Andrew Rogantinsky, SB 1:00.38.

400-yard freestyle relay: 1. Doral Firebirds 3:11.04 (Adrian Aguilar, Nestor Montero, Vittorio Parravano, Aaron Rodriguez), 2. Pembroke Pines Charter 3:15.91 (Ricardo Roche, Sebastian Sevilla, Rafael Rodriguez, Andres Lares), 3. Martin County 3:20.31.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Fort Lauderdale Wins District 11-3A Team Titles; Next Up Region 4-3A Meet At Boca Raton


By Sharon Robb

October 26, 2017—In what looked more like a dual meet between Fort Lauderdale and Pembroke Pines Charter, the Flying L’s swept the boys and girls team titles in the District 11-3A Swimming and Diving Championships Thursday at Nova High School.

The boys won with 545 points, 87 points ahead of runner-up Pembroke Pines Charter with 458 points.

The girls won with 557 points and Pembroke Pines Charter was second with 435 points.

Both teams had talent but the Flying L’s edged Charter in depth.

Fort Lauderdale swept all three girls relays and won six individual events including double winner Racine Ross in the 50-yard freestyle in 25.94 and 100-yard butterfly in 1:00.88.

Charter was led by double winner Kelley Heron in the 200-yard individual medley in 2:12.05 and 100-yard backstroke in 58.99.

Pembroke Pines Charter boys were impressive winning two relays and six individual events. The Flying L’s won one individual event and one relay.

Fort Lauderdale’s Kevin De Grijze won the 100-yard breaststroke in 1:01.26 and the Flying L’s won the 200-yard freestyle relay in 1:34.19.

Charter’s Andres Lares was a double winner in the 200-yard freestyle in 1:45.15 and 500-yard freestyle in 4:44.99.

Ricardo Roche won the 200-yard individual medley in 1:58.71 and was second in the 500-yard freestyle in 4:50.02. Casey Moya won the 50-yard freestyle in 22.78. Rafael Rodriguez won the 100-yard butterfly in 52.93 and was second in the 200-yard freestyle in 1:46.59. Sebastian Sevilla won the 100-yard freestyle in 51.10.

In an exciting boys’ 100-yard freestyle race where only .71 separated the top three finishers, Pembroke Pines Charter junior Sebastian Sevilla touched the wall first in 51.10 followed by Fort Lauderdale junior Ralph Meadows in 51.32 and Pembroke Pines Charter senior Casey Moya was third in 51.81.

Charter won the 200-yard medley relay in 1:41.77 with Lares, Roche, Rodriguez and Moya and 400-yard freestyle relay in 3:21.61 with Rodriguez, Sevilla, Roche and Lares.

In diving, Fort Lauderdale sophomore Taylor Brittain won the girls title with 372.85 points and teammate Cassandra Catesson was second with 353.20. Nova junior Dillon Kadish won the boys title with 377.15.

DISTRICT 11-3A RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1. Fort Lauderdale 557, 2. Pembroke Pines Charter 435, 3. Nova 271, 4. South Broward 267, 5. Northeast 207, 6. Dillard 72.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale 1:56.73 (Giulia Guerra Montes, Alexis Hicks, Diana Freshour, Racine Ross), 2. Pembroke Pines Charter 1:59.49 (Kelley Heron, Victoria Torres, Julinna Villarta, Valentina Terry), 3. South Broward 2:06.37.

200-yard freestyle: 1. Gina Rodriguez, FTL 2:06.80, 2. Victoria Martinez-Bruno, SB 2:09.44, 3. Katherine DeBarros, PPC 2:19.11.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:12.05, 2. Samantha Trodick, NOVA 2:18.40, 3. Alexis Hicks, FTL 2:28.71.

50-yard freestyle: 1. Racine Ross, FTL 25.94, 2. Alicja Zielinski, NE 26.47, 3. Tess Buccarelli, FTL 26.75.

1-meter diving: 1. Taylor Brittain, FTL 372.85, 2. Cassandra Catesson, FTL 353.20, 3. Sophia Pfitzenmaier, NOVA 310.20.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, FTL 1:00.88, 2. Diana Freshour, FTL 1:06.43, 3. Victoria Zielinski, NE 1:06.47.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 58.94, 2. Valentina Terry, PPC 58.97, 3. Tess Buccarelli, FTL 59.07.

500-yard freestyle: 1. Giulia Guerra Montes, FTL 5:14.40, 2. Gina Rodriguez, FTL 5:39.88, 3. Luiza Patrocinio, FTL 5:45.13.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:47.83 (Olivia Johnson, Diana Freshour, Tess Buccarelli, Racine Ross), 2. Northeast 1:51.33, 3. South Broward 1:51.48.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 58.99, 2. Giulia Guerra Montes, FTL 59.82, 3. LeeAnn Ranalli, NE 1:08.22.

100-yard breaststroke: 1. Samantha Trodick, NOVA 1:10.73, 2. Victoria Torres, PPC 1:10.78, 3. Alicja Zielinski, NE 1:10.83.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:56.32 (Olivia Johnson, Tess Buccarelli, Gina Rodriguez, Giulia Guerra Montes), 2. Pembroke Pines Charter 3:59.27 (Valentina Terry, Victoria Torres, Jennifer Zukoski, Kelley Heron), 3. Nova 4:15.17.

BOYS TEAM TOTALS

1. Fort Lauderdale 545, 2. Pembroke Pines Charter 458, 3. South Broward 311, 4. Nova 203, 5. Northeast 201, 6. Ely 1.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:41.77 (Andres Lares, Ricardo Roche, Rafael Rodriguez, Casey Moya), 2. Fort Lauderdale 1:42.62, 3. Nova 1:52.50.

200-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 1:45.15, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:46.59, 3. Alex Marrero, SB 1:48.71.

200-yard individual medley: 1. Ricardo Roche, PPC 1:58.71, 2. Kevin De Grijze, FTL 1:59.13, 3. Yona Rubin, FTL 2:08.33.

50-yard freestyle: 1. Casey Moya, PPC 22.78, 2. Lance Lesage, FTL 23.42, 3. Chad Kersey, FTL 23.54.

1-meter diving: 1. Dillon Kadish,NOVA 377.15, 2. Brandon Austin NE 306.95.

100-yard butterfly: 1. Rafael Rodriguez, PPC 52.93, 2. Daniel Lilley, NOVA 57.16, 3. Sule Johnson, FTL 1:00.47.

100-yard freestyle: 1. Sebastian Sevilla, PPC 51.10, 2. Ralph Meadows, FTL 51.32, 3. Casey Moya, PPC 51.81.

500-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:44.99, 2. Ricardo Roche, PPC 4:50.02, 3. Kenaz Sweeting, FTL 4:59.94.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:34.19, 2. South Broward 1:34.60, 3. Pembroke Pines Charter 1:36.76 (Sebastian Sevilla, Christian Vasquez, Nick Chaimowicz, Casey Moya).

100-yard backstroke: 1. Alex Marrero, SB 54.81, 2. Lance Lesage, FTL 56.52, 3. Daniel Lilley, NOVA 59.64.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:01.26, 2. Yona Rubin, FTL 1:04.43, 3. Andrew Rogantinsky, SB 1:04.79.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:21.61 (Rafael Rodriguez, Sebastian Sevilla, Ricardo Roche, Andres Lares) 2. Fort Lauderdale 3:30.57, 3. Nova 3:42.74.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Sweeps Flanagan, West Broward In BCAA Meet Tuneup


By Sharon Robb

October 3, 2017—Pembroke Pines Charter tuned up for Saturday’s Broward County Athletic Association Swimming and Diving Championship against Flanagan and West Broward on Monday at Academic Village Pool.

Pembroke Pines Charter boys and girls team swept BCAA foes Flanagan and West Broward to pick up four wins for 6-1 records.

The Jaguars boys team defeated Flanagan, 116-36 and West Broward 103-59. In the other matchup West Broward defeated Flanagan, 100-53.

The Jaguars girls team topped Flanagan, 116-35, and West Broward, 85-70. West Broward girls defeated Flanagan, 113-31.

In the most competitive dual matchup, West Broward came within two points (41-39) and three points (64-61), but the Jaguars’s talent, depth and youth maintained the lead for the win.

The Jaguars were led by double winners Scholastic All-American Kelley Heron and Katherine DeBarros.

Heron won the 200-yard individual medley in 2:21.52 and 100-yard backstroke in 1:07.65. DeBarros won the 200-yard freestyle in 2:16.02 and 500-yard freestyle in 6:04.84. Heron and DeBarros were also members of the winning 400-yard freestyle relay in 4:13.15 with teammates Victoria Torres and Valentina Terry.

Seventh grader Victoria Torres, the TYR January Swimmer of the Month, also won the 100-yard breaststroke in 1:13.84.

Maya Coffey was a double winner for West Broward in the 50-yard freestyle in 25.52 and 100-yard freestyle in 58.08.

The Jaguars boys dominated both West Broward and Flanagan and will be among pre-meet BCAA favorites.

The Jaguars won both the 200- and 400-yard freestyle relays. Against Flanagan, the Jaguars won every event but one.

Against Flanagan, Andres Lares was a double winner in the 200-yard freestyle in 1:46.06 and 100-yard butterfly in 55.26 and was a member of the winning 400-yard freestyle relay.

Juan Serna of West Broward was a double winner in the 50-yard freestyle in 22.59 and 100-yard butterfly in 54.56.

GIRLS RESULTS

Pembroke Pines Charter 116, Flanagan 35

200-yard medley relay: None

200-yard freestyle: 1. Amy-Nicoloe Toro, FL 2:15.59, 2. Katherine DeBarros, PPC 2:16.02, 3. Jennifer Zukoski, PPC 2:19.03.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:16.02, 2. Jennifer Zukoski, PPC 2:19.03, 3. Tasha Echeverria, PPC 3:14.08.

50-yard freestyle: 1. Mackenzie Ahearn, PPC 29.02, 2. Kayla Kelley, PPC 31.45, 3. Constanza Jara, PPC 31.47.

100-yard butterfly: 1. Julinna Villarta, PPC 1:11.09, 2. Megan Biggs, PPC 1:22.44, 3. Camilla Riccoletti, FL 1:39.51.

100-yard freestyle: 1. Valentina Terry, PPC 1:03.28, 2. Maria Herne, PPC 1:04.02, 3. Ana Roca, FL 1:08.28.

500-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 6:04.84, 2. Kailey Smith, PPC 6:26.75, 3. Tasha Echeverria, PPC 7:39.57.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:59.65 (Ahearn, Villarta, Zukoski, Biggs), 2. Pembroke Pines Charter 2:08.13, 3. Flanagan 2:13.08.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 1:07.65, 2. Sofia Alfonso, PPC 1:31.32, 3. Camilla Riccoletti, FL 1:33.39.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:13.84, 2. Amy-Nicole Toro, FL 1:24.22, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:24.32.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 4:13.15 (DeBarros, Torres, Terry, Heron), 2. Pembroke Pines Charter 4:47.20, 3. Flanagan 5:59.72.

West Broward 113, Flanagan 31

200-yard medley relay: None

200-yard freestyle: 1. Amy-Nicole Toro, FL 2:15.59, 2. Paulina Iijimi, FL 2:30.53, 3. Zoe Rezende, WB 2:44.59.

200-yard individual medley: 1. Tania Arroyo, WB 2:58.50, 2. Andrea Gonzalez, WB 2:59.89, 3. Mariana Florez, WB 3:1.69.

50-yard freestyle: 1. Maya Coffey, WB 25.52, 2. Michelle Ordonez, WB 28.03, 3. Lisette Castellanos, WB 29.57.

100-yard butterfly: 1. Zariya Harris, WB 1:16.01, 2. Limaris Ayala, WB 1:17.50, 3. Mariana Florez, WB 1:30.21

100-yard freestyle: 1. Maya Coffey, WB 58.08, 2. Michelle Ordonez, WB 1:04.01, 3. Zoe Rezende, WB 1:07.89.

500-yard freestyle: 1. Zariya Harris, WB 6:05.95.

200-yard freestyle relay: 1. West Broward 1:53.90 (Coffey, Wilcox, Ordonez, Harris), 2. West Broward 2:05.15, 3. Flanagan 2:13.08.

100-yard backstroke: 1. Kellie Wilcox, WB 1:11.13, 2. Anabel Vazquez, WB 1:15.89, 3. Andrea Gonzalez, WB 1:25.63.

100-yard breaststroke: 1. Kellie Wilcox, WB 1:24.00, 2. Amy-Nicole Toro, FL 1:24.22, 3. Lisette Castellanos, WB 1:30.96.

400-yard freestyle relay: 1. West Broward 5:05.75 (Ayala, Arroyo, Villar, Gonzalez), 2. West Broward 5:42.71, 3. West Broward 5:57.21.

Pembroke Pines Charter 85, West Broward 70

200-yard medley relay: None.

200-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 2:16.02, 2. Jennifer Zukoski, PPC 2:19.03, 3. Constanza Jara, PPC 2:33.83.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:21.52, 2. Julinna Villarta, PPC 2:33.34, 3. Tania Arroyo, WB 2:58.50.

50-yard freestyle: 1. Maya Coffey, WB 25.52, 2. Michelle Ordonez, WB 28.03, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 29.02.

100-yard butterfly: 1. Julinna Villarta, PPC 1:11.09, 2. Zariya Harris, WB 1:16.01, 3. Limaris Ayala, WB 1:17.50.

100-yard freestyle: 1. Maya Coffey, WB 58.08, 2. Valentina Terry, PPC 1:03.28, 3. Michelle Ordonez, WB 1:04.01.

500-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 6:04.84, 2. Kailey Smith, PPC 6:26.75, 3. Zariya Harris, WB 6:50.95.

200-yard freestyle relay: 1. West Broward 1:53.90 (Coffey, Wilcox, Ordonez, Harris), 2. Pembroke Pines Charter 1:59.65, 3. West Broward 2:05.15.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 1:07.65, 2. Kellie Wilcox, WB 1:11.13, 3. Anabel Vazquez, WB 1:15.89.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:13.84, 2. Kellie Wilcox, WB 1:24.00,3. Mackenzie Ahearn, WB 1:12.32.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 4:13.15 (DeBarros, Torres, Terry, Heron), 2. Pembroke Pines Charter 4:47.20, 3. West Broward 5:05.75.

BOYS RESULTS
Pembroke Pines Charter 116, Flanagan 36

200-yard medley relay: None

200-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 1:46.06, 2. Ryan Alfonso, PPC 2:04.20, 3. Michael Toro, FL 2:05.78.

200-yard individual medley: 1. Sebastian Sevilla, PPC 2:12.14, 2. Connor Klomparens, PPC 2:31.94, 3. Matthew Kim, PPC 2:38.51.

50-yard freestyle: 1. Casey Mora, PPC 23.62, 2. Christian Vasquez, PPC 26.46, 3. Jorge Montero, F 26.50.

100-yard butterfly: 1. Andres Lares, PPC 55.26, 2. Ricardo Roche, PPC 57.00, 3. Sherard Huggins, PPC 1:02.81.

100-yard freestyle: 1. Sebastian Simko, FL 55.62, 2. Ryan Alfonso, PPC 56.03, 3. Nick Chaimowicz, PPC 59.39.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:53.51, 2. Sebastian Sevilla, PPC 5:22.47, 3. Nick Chaimowicz, PPC 5:31.37.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:35.19 (Klomparens, Vasquez, Sevilla, Moya), 2. Flanagan 1:46.65, 3. Pembroke Pines Charter 1:50.75.

100-yard backstroke: 1. Ricardo Roche, PPC 58.50, 2. Sebastian Simko, FL 1:05.65, 3. Martin Berti, PPC 1:07.40.

100-yard breaststroke: 1. Gabriel Ferdinand, PPC 1:18.33, 2. Ethan Coelho, PPC 1:19.22, 3. Matthew Camargo, FL 1:21.91.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:26.84 (Roche, Sevilla, Rodriguez, Lares), 2. Pembroke Pines Charter 4:01.09, 3. Pembroke Pines Charter 4:33.66.

West Broward 100, Flanagan 53

200-yard medley relay: None

200-yard freestyle: 1. Michael Toro, FL 2:05.78, 2. Bryce Carro, WB 2:18.00, 3. Blaize Chin Ye, FL 2:28.14.

200-yard individual medley: 1. David Diaz, WB 2:52.34, 2. Sami Iqbal, WB 3:07.84.

50-yard freestyle: 1. Juan Serna, WB 22.59, 2. David Avalos, WB 23.75, 3. Nicolas Munoz Lince, WB 23.76.

1-meter diving: 1. Matthew Burton, WB 140.00.

100-yard butterfly: 1. Juan Serna, WB 54.56, 2. Marcos Vazquez, WB 1:01.53, 3. Michael Toro, FL 1:04.69.

100-yard freestyle: 1. Sebastian Simko, FL 55.62, 2. Matthew Camargo, FL 1:02.27, 3. Jorge Montero, FL 1:03.44.

500-yard freestyle: 1. Justin Westerfeld, WB 7:37.28, 2. Jayden Kaufman, FL 8:00.21, 3. William Trinidad, WB 8:02.56.

200-yard freestyle relay: 1. West Broward 1:37.59 (Avalos, McCann, Serna, Munoz Lince), 2. Flanagan 1:46.65, 3. West Broward 1:48.39.

100-yard backstroke: 1. Sebastian Simko, FL 1:05.65, 2. Bryce Carro, WB 1:10.06, 3. Johnny Bastos, WB 1:15.89.

100-yard breaststroke: 1. David Avalos, WB 1:06.33, 2. Michael McCann, WB 1:19.71, 3. Sami Iqbal, WB 1:19.72.

400-yard freestyle relay: 1. West Broward 4:08.53 (Machado, Molina, Orozco, Vazquez), 2. Flanagan 4:38.38, 3. West Broward 5:02.50.

Pembroke Pines Charter 103, West Broward 59

200-yard medley relay: None

200-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 1:46.06, 2. Ryan Alfonso, PPC 2:04.20, 3. Bryce Carro, WB 2:18.00.

200-yard individual medley: 1. Sebastian Sevilla, PPC 2:12.14, 2. Connor Klomparens, PPC 2:31.94, 3. Matthew Kim, PPC 2:38.51.

50-yard freestyle: 1. Juan Serna, WB 22.59, 2. Casey Moya, PPC 23.62, 3. David Avalos, WB 23.75.

1-meter diving: 1. Matthew Burton, WB 140.00.

100-yard butterfly: 1. Juan Serna, WB 54.56, 2. Andres Lares, PPC 55.26, 3. Ricardo Roche, PPC 57.00.

100-yard freestyle: 1. Ryan Alfonso, PPC 56.03, 2. Nick Chaimowicz, PPC 59.39, 3. Tanner Gibson, PPC 1:06.34.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:53.51, 2. Sebastian Sevilla, PPC 5:22.47, 3. Nick Chaimowicz, PPC 5:31.37.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:35.19 (Klomparens, Vasquez, Sevilla, Moya), 2. West Broward 1:37.59, 3. West Broward 1:48.39.

100-yard backstroke: 1. Ricardo Roche, PPC 58.50, 2. Martin Berti, PPC 1:07.40, 3. Bryce Carro, WB 1:10.06.

100-yard breaststroke: 1. David Avalos, WB 1:06.33, 2. Gabriel Ferdinand, PPC 1:18.33, 3. Ethan Coello, PPC 1:19.22.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:26.84 (Roche, Sevilla, Rodriguez, Lares), 2. Pembroke Pines Charter 4:01.09, 3. West Broward 4:08.53.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Pompano Beach Hands Pembroke Pines Charter First Loss Of Season


By Sharon Robb

POMPANO BEACH, September 28, 2017—Pompano Beach swept previously undefeated Pembroke Pines Charter in a Wednesday dual meet.

The Tornadoes defeated the girls’ team, 108-69, and boys’ team, 96-72. The Jaguars dropped to 2-1.

The Tornadoes were buoyed by depth and two relay wins. Their five individual winners were led by Summer Schulte, Mia Marquez, Gabrielle Cissone, Taylor Zascavage and diver Carly Ehrlich.

The Jaguars were led by double winner Kelley Heron in the 100-yard butterfly and 100-yard backstroke.

The Tornadoes, with wins in the 200- and 400-yard freestyle relays, 100-yard backstroke and 100-yard breaststroke, came from behind to knock off the Jaguars boys team.

The Jaguars were led by double winner Andres Lares in the 200- and 500-yard freestyles. Other individual winners were Rafael Rodriguez and Ricardo Roche.

Pembroke Pines Charter’s next meet is Monday at 7 p.m. against Flanagan and West Broward at Academic Village Pool. It is the final tuneup before the Oct. 7 BCAA Championships which BCAA-member teams are tuning up for.

GIRLS
Pompano Beach 108, Pembroke Pines Charter 69

200-yard medley relay: Pembroke Pines Charter 2:05.25.

200-yard freestyle, 1. Summer Schulte, PB 2:05.

200-yard individual medley: 1. Mia Marquez, PB 2:30.60.

50-yard freestyle: 1. Gabrielle Cissone, PB 29.08.

One-meter diving: 1. Carly Ehrlich, PB 228.00.

100-yard butterfly: 1. Kelley Heron, PPC 1:03.85.

100-yard freestyle: 1. Taylor Zascavage, PB 1:04.57.

500-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 6:03.98.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 1:54.69.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 1:01.29.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:14.08.

400-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 4:06.43.

BOYS
Pompano Beach 96, Pembroke Pines Charter 72

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:44.28.

200-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 1:45.98.

200-yard individual medley: 1. Ricardo Roche, PPC 2:02.79.

50-yard freestyle: 1. Dante Poe, PB 22.85.

One-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Rafael Rodriguez, PPC 53.78.

100-yard freestyle: 1. Rafael Santos, PB 49.47.

500-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:53.40.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 1:33.14.

100-yard backstroke: 1. Alexandro Marquez, PB 59.97.

100-yard breaststroke: 1. Shane Schulte, PB 1:13.60.

400-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 3:28.59.

Editor Note: Results were hand-scored and provided by host team Pompano Beach.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Sweeps Douglas In Season-Opening Thriller


By Sharon Robb

August 30, 2017—In an exciting finish, Pembroke Pines Charter boys’ team, tied 81-81 going into the final event, won the 400-yard freestyle relay to clinch a 91-85 victory over Douglas Wednesday night at Academic Village Pool.

The relay of Ricardo Roche, Rafael Rodriguez, Sebastian Sevilla and Andres Lares won the relay in 3:19.34.

Lares, Rodriguez and Roche were double winners for Pines Charter.

Lares, a senior, won the 200-yard freestyle in 1:46.46 and 500-yard freestyle in 4:50.63.

Rodriguez, a sophomore, won the 200-yard individual medley in 2:01.16 and 100-yard butterfly in 53.27.

Roche, a senior, won back-to-back events in the 100-yard backstroke in 57.13 and 100-yard breaststroke in 1:03.22.

Lares, Roche and Rodriguez were also members of the winning 200-yard medley relay in 1:42.28.

Pembroke Pines Charter girls team were just as impressive in its 100-80 victory over Douglas.

The Jaguars won the 200-yard medley relay and 400-yard freestyle relay.

The Pine Charter girls had a slim two-point lead, 68-66, after Douglas won the 200-yard freestyle relay in 1:59.63.

A win by senior Kelley Heron in the 100-yard backstroke in 1:05.22 and senior Victoria Torres and senior Katherine DeBarros one-two finish in the 100-yard breaststroke gave them an 88-78 advantage going into the final relay which DeBarros, junior Julinna Villarta, junior Jennifer Zukoski and Heron won in 4:14.62.

Heron also won the 200-yard individual medley in 2:15.45, DeBarros won the 500-yard freestyle in 5:57.00 and Torres won the 100-yard breaststroke in 1:15.88.

Stranahan was scheduled to compete in the meet but opted not to field a team this season according to its athletic director. The Dragons expect to have their on-campus pool renovated in time for next season.

Pines Charter next meet is Sept. 6 against St. Thomas Aquinas and Pompano Beach at Pompano.

WEDNESDAY RESULTS

GIRLS

Pembroke Pines Charter 100, Douglas 80

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 2:04.16 (Heron, Torres, Villarta, DeBarros), 2. Douglas 2:18.94, 3. Pembroke Pines Charter 2:19.58.

200-yard freestyle: 1. Jennifer Zukoski, PPC 2:23.01, 2. Janna Volz, DOUG 2:25.31, 3. Anna Gally, DOUG 2:33.44.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:15.45, 2. Andromeda Smith, DOUG 2:30.04; 3. Julinna Villarta, PPC 2:30.38.

50-yard freestyle: 1. Andromeda Smith, DOUG 28.43, 2. Kathia Jaramillo, PPC 32.21, 3. Isabella Cohen, DOUG 33.51.

1-meter springboard diving: 1. Olivia Rosen, DOUG 213.05, 2. Penelope Jacobson, DOUG 200.10.

100-yard butterfly: 1. Victoria Veiga, DOUG 1:16.26, 2. Kailey Smith, PPC 1:18.78, 3. Megan Biggs, PPC 1:19.15.

100-yard freestyle: 1. Anna Kasperski, DOUG 1:01.56, 2. Valentina Terry, PPC 1:02.33, 3. Giuliana Peres, PPC 1:12.88.

500-yard freestyle: 1. Katherine DeBarros, PPC 5:57.00, 2. Jennifer Zukoski, PPC 6:32.38, 3. Anna Gally, PPC 7:07.25.

200-yard medley relay: 1. Douglas 1:59.63 (Smith, Ortiz, Volz, Kasperski), 2. Pembroke Pines Charter 2:02.70, 3. Douglas 2:08.16.

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 1:05.22, 2. Victoria Veiga, DOUG 1:15.07, 3. Julianna Gatlin, DOUG 1:20.15.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:15.88, 2. Katherine DeBarros, PPC 1:19.94, 3. Olivia Triggs, DOUG 1:33.02.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 4:14.62 (DeBarros, Villarta, Zukoski, Heron), 2. Pembroke Pines Charter 4:49.06, 3. Douglas 4:56.07.

BOYS

Pembroke Pines Charter 91, Douglas 85

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:42.28 (Lares, Roche, Rodriguez, Moya), 2. Douglas 1:45.59, 3. Douglas 1:55.84.

200-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 1:46.46, 2. Nicholas Dworet, DOUG 1:52.34, 3. Patrick Franzino, DOUG 2:02.45.

200-yard individual medley: 1. Rafael Rodriguez, PPC 2:01.16, 2. Sebastian Sevilla, PPC 2:12.27, 3. Justin Irwin, DOUG 2:14.77.

50-yard freestyle: 1. Nicholas Dworet, DOUG 22.58, 2. Casey Moya, PPC 23.28, 3. Cody Chin, DOUG 26.58.

1-meter springboard diving: 1. Connor Dietrich, DOUG 237.40.

100-yard butterfly: 1. Rafael Rodriguez, PPC 53.27, 2. Cody Chin, DOUG 56.96, 3. Patrick Franzino, DOUG 1:05.36.

500-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:50.63, 2. Gian Luca Savino, DOUG 5:26.77, 3. Justin Irwin, DOUG 5:33.32.

200-yard medley relay: 1. Douglas 1:33.44, 2. Pembroke Pines Charter 1:37.65, 3. Douglas 1:44.82.

100-yard backstroke: 1. Ricardo Roche, PPC 57.13, 2. Guy Bogoslavsky, DOUG 1:07.53, 3. Martin Berti, PPC 1:08.27.

100-yard breaststroke: 1. Ricardo Roche, PPC 1:03.22, 2. Kyle Jones, DOUG 1:05.01, 3. Gian Luca Savino, DOUG 1:09.50.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:19.34 (Roche, Rodriguez, Sevilla, Lares), 2. Douglas 3:49.70.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine In High School Meets; Pembroke Pines Charter Boys Knock Off Cypress Bay


By Sharon Robb

September 22, 2016—Pembroke Pines Charter boys’ team knocked off Cypress Bay Wednesday night to remain undefeated in high school swimming.

The Jaguars clinched an 87-83 victory after winning the 400-yard freestyle relay in 3:20.66.

Going into the final relay, Cypress Bay was two points ahead. The Jaguars’ “A” relay foursome of Ricardo Roche, Matthew Menocal, Rafael Rodriguez and Andres Lares won in a season-best time. The Jaguars’ “B” relay was third.

Pembroke Pines Charter also won the 200-yard medley relay in 1:42.40, another season-best.

The Jaguars individual winners were:

Andres Lares, 200-yard freestyle, 1:49.09.

Ricardo Roche, 200-yard individual medley, 1:59.87 and 100-yard backstroke, 56.40.

Rafael Rodriguez, 100-yard butterfly, 54.68 and 500-yard freestyle, 4:52.18.

“Cypress Bay was a tough team,” said Jaguars coach Rose Lockie. “They have the numbers and are all club swimmers.”

In the girls’ competition, Cypress Bay defeated Pembroke Pines Charter, 125-45.

The Lightning was led by SOFLO swimmers Emiliana Pelaez and Marianna Serrao. Pelaez won the 50-yard freestyle in 26.13 and 100-yard freestyle in 54.60. Serrao won the 500-yard freestyle in 5:25.59.

The Jaguars also had some good swims from SOFLO swimmers.

Kelley Heron was a double winner in the 200-yard individual medley in 2:11.65 and 100-yard backstroke in 1:00.31, both season-bests.

Other notable swims by SOFLO swimmers:

In West Broward’s 92-87 win over Cardinal Gibbons and 102-74 loss to South Plantation, Juan Osorio of West Broward won the 100-yard freestyle in 54.20.

In West Broward’s 108-77 loss to South Plantation and 90-88 loss to Cardinal Gibbons, Stephanie Mlujeak won the 100-yard backstroke in 1:07.58.

Several SOFLO swimmers will compete in the 53rd annual Woodson Invitational Saturday at

Pine Crest. The meet begins at 9 a.m. with prelims. Finals begin at 4:30 p.m.

Twenty two teams are competing including American Heritage Plantation, University School, Sagemont, host Pine Crest, Ransom Everglades, Belen Jesuit, Boca Raton and Jacksonville Bolles.

Among SOFLO swimmers competing will be Sara Quintero of Sagemont; CJ Kopecki, Kevin Porto and Cristian Rossi of American Heritage Plantation; Annita Huang of American Heritage Plantation; Sam Quintero of Sagemont; and Max Asnis, University School.

SOFLO’S SCHOLASTIC ALL-AMERICANS

South Florida Aquatic Club had three swimmers named to the USA Swimming 2016 Scholastic All-American team.

University School’s Max Asnis is making his debut on the All-American list.

Jessica Rodriguez of Hialeah Gardens and Ervin Marin of Mater Lakes are both two-time All-Americans after being named for the second time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Play Big Role In Pembroke Pines Charter’s Success At Four-Team Meet

SOFLO Swimmers Play Big Role In Pembroke Pines Charter’s Success At Four-Team Meet


By Sharon Robb

September 16, 2014—Pembroke Pines Charter boys won two dual meets and tied St. Thomas Aquinas for the first time in the swim program’s history Tuesday night.

Pembroke Pines Charter boys, led by double winner Juan Lucas of South Florida Aquatic Club and coached by Rose Lockie, a Top Ten finalist for ASCA Age Group Coach of the Year, tied St. Thomas Aquinas, 51-51, and defeated Piper, 85-4, and Coconut Creek, 87-9.

St. Thomas Aquinas also defeated Piper, 79-4, and Coconut Creek, 82-11.

Lucas won the 200-yard individual medley in 2:05.08, 500-yard freestyle in 4:59.20 and led off the winning 200-yard medley relay. Lucas was joined by teammates Tyler Gibson, Andres Lares and Ryan Capote on the relay.

SOFLO’s Andre Lares won the 100-yard backstroke in 1:01.95 followed by teammate Bruno Berti in 1:04.26.

Lares, Matthew Menocal, Capote, Nikolas Ujueta, Brandon Fratianni, Bruno Berti, Tyler Gibson, Ryan Capote and Noah Hernandez all placed in individual or relay events.

Esteban Velasquez and Gabriel Perez-Silva each won two events for St. Thomas Aquinas. The Raiders also won the 200- and 400-yard freestyle relays.

Pembroke Pines Charter also defeated Piper, 90-1, and Coconut Creek, 90-3. St. Thomas Aquinas girls defeated Piper, 90-1; Pembroke Pines Charter, 65-37 and Coconut Creek, 90-3.

SOFLO girls also played a key role in keeping their dual meet against St. Thomas Aquinas close.

Kelley Heron of Pembroke Pines Charter won the 200-yard individual medley in 2:14.69 and was second in the 100-yard breaststroke and was a member of the winning 400-yard freestyle relay.

Lilli Calero, Victoria Hill, Andrea Melendez, Katherine DeBarros, Leysha Caraballo and Maya Hirian all placed in the top three in individual or relay events.

St. Thomas Aquinas won the 200-yard medley relay and 200-yard freestyle relay and had seven individual winners including diver Karlee Price with 301.90 points and sisters Isabella and Vanessa Comunale.

GIRLS TEAM TOTALS

St. Thomas 90, Piper 1

St. Thomas 65, Pembroke Pines Charter 37

Pembroke Pines Charter 90, Piper 1

Pembroke Pines Charter 90, Coconut Creek 3

St. Thomas 90, Coconut Creek 3

Coconut Creek 11, Piper 4

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas “A” 1:54.27 (Samantha Stinemire, Caitlin Ahern, Quinn Connor, Natalya Wozab), 2. Pembroke Pines Charter “A” (Kelley Heron, Lilli Calero, Justrina Villarta, Victoria Hill), 3. St. Thomas “B” 2:07.65.

200-yard freestyle: 1. Isabella Comunale, ST 2:04.57, 2. Lilli Calero, PPC 2:05.53, 3. Vanessa Comunale, ST 2:06.83.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:14.69, 2. Sarah Asseraf, ST 2:21.97, 3. Chloe Gerena, ST 2:32.97.

50-yard freestyle: 1. Victoria Hill, PPC 26.06, 2. Samantha Stinemire, ST 26.68, 3. Andrea Melendez, PPC 27.22.

1-meter springboard diving: 1. Karlee Price, STA 301.90, 2. Gabriella Comunale, ST 279.55, 3. Taylor Alfonso, PPC 173.00.

100-yard butterfly: 1. Sarah Asseraf, ST 1:03.25, 2. Quinn Connor, ST 1:04.36, 3. Monica Rodriguez, PPC 1:10.29.

100-yard freestyle: 1. Natalya Wozab, ST 57.71, 2. Victoria Hill, PPC 58.22, 3. Isabella Comunale, ST 59.38.

500-yard freestyle: 1. Vanessa Comunale, ST 5:31.99, 2. Lilli Calero, PPC 5:32.40, 3. Katherine DeBarros, PPC 5:49.89.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 1:50.11 (Natalya Wozab, Sofia Pozsonyiova, Samantha Knight, Theresa Sandbrook), 2. Pembroke Pines Charter 1:50.81 (Leysha Caraballo, Justrina Villarta, Katherine DeBarros, Andrea Melendez), 3. St. Thomas “B” 1”59.20.

100-yard backstroke: 1. Samantha Stinemire, ST 1:06.84, 2. Carly Hyman, ST 1:10.97, 3. Maya Hirian, PPC 1:15.07.

100-yard breaststroke: 1. Caitlin Ahern, ST 1:07.13, 2. Kelley Heron, PPC 1:13.32, 3. Chloe Gerena, ST 1:20.17.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter “A” 3:50.60 (Andrea Melendez, Lilli Calero, Kelley Heron, Victoria Hill), 2. St. Thomas “A” 3:54.89, 3. St. Thomas “B” 4:02.40.

BOYS TEAM TOTALS

St. Thomas 79, Piper 4

Pembroke Pines Charter 51, St. Thomas 51

Pembroke Pines Charter 85, Piper 4

Pembroke Pines Charter 87, Coconut Creek 9

St. Thomas 82, Coconut Creek 11

Coconut Creek 40, Piper 11

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:44.83 (Juan Lucas, Tyler Gibson, Andres Lares, Ryan Capote), 2. St. Thomas “A” 1:46.12, 3. Pembroke Pines Charter “B” 1:51.56 (Bruno Berti, Matthew Menocal, Stephen Duhaney, Noah Hernandez).

200-yard freestyle: 1. Esteban Velasquez, ST 1:49.32, 2. Andres Lares, PPC 1:53.51, 3. Alejandro Alvaro, ST 1:56.95.

200-yard individual medley: 1. Juan Lucas, PPC 2:05.08, 2. Kearn Kurbanali, ST 2:08.51, 3. Matthew Menocal, PPC 2:17.34.

50-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, ST 22.09, 2. Ryan Capote, PPC 22.71, 3. Andrew Szatkowski, ST 23.33.

1-meter springboard diving: 1. Devin Nugent, ST 212.55, 2. Colin Gonzalez, PPC 164.00.

100-yard butterfly: 1. Esteban Velasquez, ST 56.81, 2. Nikolas Ujueta, PPC 59.33, 3. Brandon Fratianni, PPC 1:05.06.

100-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, ST 49.31, 2. Ryan Capote, PPC 49.89, 3. Amani McFarline, PIP 54.32.

500-yard freestyle: 1. Juan Lucas, PPC 4:59.20, 2. Padraic Cassidy, ST 4:59.88, 3. Christopher Litts, ST 5:29.64.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 1:33.99 (Esteban Velasquez, Andrew Szatkowski, Justin Falcon, Eric Goldenberg), 2. Pembroke Pines Charter 1:35.96 (Stephen Duhaney, Nikolas Ujueta, Bruno Berti, Noah Hernandez), 3. St. Thomas “B” 1:42.28.

100-yard backstroke: 1. Andres Lares, PPC 1:01.95, 2. Bruno Berti, PPC 1:04.26, 3. Kyle-Anthony Kaufman, ST 1:09.58.

100-yard breaststroke: 1. Andrew Szatkowski, ST 1:06.09, 2. Tyler Gibson, PPC 1:06.52, 3. Matthew Menocal, PPC 1:11.62.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 3:26.27 (Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali, Justin Falcon, Gabriel Perez Silva), 2. Pembroke Pines Charter “A” 3:34.33 (Juan Lucas, Nikolas Ujueta, Andres Lares, Ryan Capote), 3. Pembroke Pines Charter “B” 3:47.09 (Brandon Fratianni, Tyler Gibson, Matthew Menocal, Noah Hernandez).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com