SOFLO’s Schleicher, Wilson Among Nation’s Best At U.S. Open Water National And Junior Championships


By Sharon Robb
FORT MYERS BEACH, March 31, 2022–South Florida Aquatic Club’s Mallory Schleicher and Isabelle (Izzy) Wilson will compete this weekend in the U.S. Open Water National & Junior Championships.

The nation’s top open water swimmers will compete for several roster spots at various meets.

The competition begins Friday and runs through Sunday at Lynn Hall Beach Park.

According to the psych sheet, Schleicher, 17, a University of Florida commit, will compete in the 5K National Championship and Wilson, 14, will swim the 7.5K Junior National Championships.

Other local swimmers entered are University of Florida’s Anna Auld, 17, (10K/5K); Blair Stoneburg, 16, (10K/5K) of Treasure Coast Aquatics; Brynn Stoneburg, 15, of Treasure Coast Aquatics (7.5K Junior).

Among top seeds are 2020 Olympians Erica Sullivan, Michael Brinegar and Katie Grimes. Joining them are Open Water National Team members Mariah Denigan, Leah DeGeorge and brothers Dylan and Brennan Gravley.

Open Water champion David Heron heads the field. In last year’s event, he finished first in both the 5K and 10K. It was the first time in nine Open Water National Championships appearances where he won both events.

The top finishers will make the upcoming U.S. Open Water National Team and U.S. Open Water National Junior Team, 2022 FINA Open Water World Championships U.S. team and 2022 FINA World Junior Open Water Championships U.S. teams.

The 2022 U.S. Open Water National Team, which will be active May 1-October 31, 2022, will be based on the top six male and top six female finishers in the 10K event at the 2022 Open Water National Championships held at 8 and 10:30 a.m.

Selection to the 2022-23 U.S. Open Water National Team, which will be active November 1, 2022-May 1, 2023, will be decided based on a results-based points system across two domestic and four international open water competitions. At the conclusion of these competitions, the top six male and top six female swimmers with the most points will be named to the 2022-23 U.S. Open Water National Team.

Selection to the U.S. roster for the 2022 FINA Open Water World Championships, which takes place June 26-30 in Budapest, Hungary, will follow a similar points-based system. Points will be distributed to top finishers from the 2022 Open Water National Championships 5K and 10K events, as well as top finishers in the events at the 2022 FINA Marathon Swim World Series in Portugal, which takes place May 28-29, 2022. Following the results of the two competitions, the six male and six female swimmers with the most points will represent the U.S. at the 2022 FINA Open Water World Championships.

The U.S. Open Water National Junior Team will be comprised of the top two male and top two female finishers in the 10K at the Open Water National Championships, the top finishing male and female from a 10K race to be held in October, the top finishers from the junior 7.5K event at the Open Water Junior National Championships and any male or female individual medalist at the 2022 FINA Open Water World Junior Championships.

Selection for the 2022 FINA World Junior Open Water Championships, which will take place September 1-4 in Beau Vallon, Seychelles, will be based off the following age-group finishers from the 2022 Open Water National Junior Championships:
Top two male, top two female finishers from the 5K Junior Nationals (14-15 Age Group).
Top two male, top two female finishers from the 7.5K Junior Nationals (16-17 Age Group).
Top two male, top two female finishers from the 10K Nationals (18-19 Eligible Athletes).

All additional information will be updated to the competition’s event page. The action is being streamed each morning on http://www.usaswimming.org/watch.

RACE START TIMES (There has been a change to the National 5K start time)

10K National Championships (Open + 19&U)
    Friday, April 1, 2022-  Women’s Race 8:00 am - Men’s Race 10:30 am 
5K Junior National Championships (15-U Age Group) 
    Saturday, April 2, 2022 Men’s Race 8:00 am -  Women’s Race 8:05 am  
5K National Championships (Open) ** Please Note this is different than what is posted in the meet information
    Sunday, April 3, 2022 Men’s Race 8:00am - Women’s Race 8:05am  
7.5K Junior National Championships (16-17 Age Group)
    Sunday, April 3, 2022 Men’s Race 10:00am - Women’s Race 10:05am

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pompano Beach Boys, Jensen Beach Girls Win District 11-2A Titles; Aldo Zepeda Top SOFLO Finisher


By Sharon Robb
STUART, OCTOBER 23, 2021—Pompano Beach boys and Jensen Beach girls captured the District 11-2A Swimming and Diving Championships Saturday at Sailfish Splash Waterpark.

Pompano Beach edged Suncoast, 346-342 to win the boys’ title.

Jensen Beach won with 365 points ahead of Suncoast with 305 and Pompano Beach third with 285.

Somerset junior Aldo Zepeda was South Florida Aquatic Club’s top finisher placing second in the 100-yard backstroke in 55.68. Cardinal Gibbons sophomore Marcus Szabo won in 55.05.

Other top three SOFLO finishers were also Somerset Academy swimmers. They were Diego Nazario-Vazquez, third in the 100-yard butterfly in 56.55 and third in the 100-yard backstroke in 59.30. Enrique Rodriguez was third in the 500-yard freestyle in 4:52.51. Giorgio Rusconi was third in the 100-yard breaststroke in 1:05.08.

U.S. National Junior team member Blair Stoneburg, a senior, led the Jensen Beach girls’ team. She won the 200-yard freestyle in 1:49.65 and 500-yard freestyle in 4:49.75.

Younger sister Brynn Stoneburg, a sophomore, won the 100-yard backstroke in 59.87. The sisters book-ended the winning 200- and 400-yard freestyle relays with Blair leading off and Brynn anchoring.

Lilia Blanco was a double winner for Pompano Beach in the 200-yard individual medley in 2:14.57 and 100-yard butterfly in 1:00.25. Teammate Reese Andres won the 100-yard breaststroke in 1:06.37.

Other individual Broward girls winners were Jaclyn Nelson of Cardinal Gibbons in the 50-yard freestyle in 25.31 and Eva Pierre-Antoine of American Heritage Plantation in the 100-yard freestyle in 56.98.

Pompano Beach clinched the boys’ title winning the 400-yard freestyle relay in 3:16.59 with Giuliano Brunetti, Gianna Famiano, Joshua Cajuste and Steven Gary. The Tornadoes also won the 200-yard freestyle relay in 1:29.10 with Charles Wingold, Gianni Famiano, Joshua Cajuste and Steven Gary.

Steven Gary was a double winner for the Tornadoes in the 200-yard freestyle in 1:47.40 and 500-yard freestyle in 4:49.82.

Famiano and Alessandro Pereira of American Heritage Plantation tied for first in the 200-yard individual medley in 2:01.41.

Cardinal Gibbons sophomore Marcus Szabo was a double winner in the 100-yard butterfly in 52.18 and 100-yard backstroke in 55.05.

American Heritage Plantation won the 200-yard medley relay in 1:44.88 with Rithvik Marri, Daniel Burg, Alessandro Pereira and Kirill Prikhodko.

The Region 4-2A meet is Saturday, Oct. 30 at 9 a.m. at Sailfish Splash Park. The qualifiers will be posted on the fhsaa.org website on Sunday.

GIRLS
TEAM TOTALS

  1. Jensen Beach 365.5, 2. Suncoast 305, 3. Pompano Beach 285, 4. Dreyfoos 247, 5. Somerset 244, 6. Cardinal Gibbons 241, 7. American Heritage Plantation 203.5, 8. American Heritage Boca Delray 64, 9. Northeast 2.

200-yard medley relay: 1. Cardinal Gibbons 1:55.79 A (Jacyln Nelson, Melody Yates, Stephanie Udell, Kaitlyn Armbruster), 2. American Heritage Plantation 1:59.21, 3. Suncoast 1:59.44.

200-yard freestyle: 1. Blair Stoneburg, JENB 1:49.65, 2. Brynn Stoneburg, JENB 1:56.58, 3. Evelyn Balog, PB 2:00.85.

200-yard individual medley: 1. Lilia Blanco, PB 2:14.57, 2. Emma Rooney, JENB 2:15.69, 3. Melody McAfee, JENB 2:17.47.

50-yard freestyle: 1. Jaclyn Nelson, CG 25.31, 2. Angelina Sharp, SUN 25.58, 3. tie, Eva Pierre-Antoine, AHP 25.71 and Madeline Kohs, JENB 25.71.

100-yard butterfly: 1. Lilia Blanco, PB 1:00.25, 2. Madeline Kohs. JEN B 1:01.78, 3. Angelina Sharp, SUN 1:02.79.

100-yard freestyle: 1. Eva Pierre-Antoine, AHP 56.98, 2. Evelyn Balog, PB 57.02, 3. Amari Porter, AHP 57.14.

500-yard freestyle: 1. Blair Stoneburg, JENB 4:49.75, 2. Julia Freshour, PB 5:22.89, 3. Rachel Lilienthal, DREY 5:28.53.

200-yard freestyle relay: 1. Jensen Beach 1:41.17 (Blair Stoneburg, Madeline Kohs, Melody McAfee, Brynn Stoneburg), 2. Cardinal Gibbons 1:43.86, 3. Pompano Beach 1:45.39.

100-yard backstroke: 1. Brynn Stoneburg, JENB 59.87, 2. Jaclyn Nelson, CG 1:00.64, 3. Melody McAfee, JENB 1:01.65.

100-yard breaststroke: 1. Reese Andres, PB 1:06.37, 2. Emma Rooney, JENB 1:10.05, 3. Harper Thurston, SUN 1:12.30.

400-yard freestyle relay: 1. Jensen Beach 3:41.03 (Blair Stoneburg, Madeline Kohs, Melody McAfee, Brynn Stoneburg), 2. Pompano Beach 3:48.27, 3. Suncoast 3:54.41.

1-meter diving: 1. Gianna Moscariello, SUN 330.65, 2. Sophia O’Keefe, SUN 328.70, 3. Morgan White, SUN 236.75.

BOYS
TEAM TOTALS

  1. Pompano Beach 346, 2. Suncoast 342, 3. Somerset Academy 267.5, 4. Jensen Beach 259, 5. American Heritage Plantyation 236.5, 6. Dreyfoos 208, 7. Cardinal Gibbons 193, 8. Somerset Canyons 62, 9. American Heritage Boca Delray 44, 10. Northeast 3.

200-yard medley relay: 1. American Heritage Plantation 1:44.88 (Rithvik Marri, Daniel Burg, Alessandro Pereira, Kirill Prikhodko), 2. Suncoast 1:45.67, 3. Dreyfoos 1:46.70.

200-yard freestyle: 1. Steven Gary, PB 1:47.40, 2. Rithvik Marri, AHP 1:47.78, 3. Henry Evans, SUN 1:52.34.

200-yard individual medley: 1. tie, Alessandro Pereira, AHP 2:01.41 and Gianni Famiano, PB 2:01.41, 3. William Johnson, JENB 2:04.77.

50-yard freestyle: 1. John Trieu, SCBB 21.37, 2. Joshua Cajuste, PB 21.71, 3. Ayden Cason, JENB 22.47.

100-yard butterfly: 1. Marcus Szabo, CG 52.18, 2. Giuliano Brunetti, PB 55.37, 3. Diego Nazario-Vazquez, SOM 56.55.

100-yard freestyle: 1. John Trieu, SCBB 46.99, 2. Joshua Cajuste, PB 47.73, 3. Gianni Famiano, PB 49.01.

500-yard freestyle: 1. Steven Gary, PB 4:49.82, 2. Rithvik Marri, AHP 4:50.55, 3. Enrique Rodriguez, SOM 4:52.51.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 1:29.10 (Charles Wingold, Gianni Famiano, Joshua Cajuste, Steven Gary), 2. Jensen Beach 1:33.23, 3. Cardinal Gibbons 1:35.37.

100-yard backstroke: 1. Marcus Szabo, CG 55.05, 2. Aldo Zepeda, SOM 55.68, 3. Diego Nazario-Vazquez, SOM 59.30.

100-yard breaststroke: 1. Dylan Dam, DREY 1:04.22, 2. Daniel Burg, AHP 1:05.06, 3. Giorgio Rusconi, SOM 1:05.08.

400-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 3:16.59 (Giuliano Brunetti, Gianna Famiano, Joshua Cajuste, Steven Gary), 2. American Heritage Plantation 3:23.07, 3. Suncoast 3:24.66.

1-meter diving: 1. Thomas Dowling, SUN 572.50, 2. Connor Barral Aranguren, JENB 286.60.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com