Nova Remains Undefeated With Wins Over Deerfield Beach, Piper


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE—Nova High School’s boys and girls teams remained unbeaten with wins over Deerfield Beach and Piper in a BCAA matchup Wednesday at the Titans’ pool.

Nova girls defeated Deerfield Beach, 105-69, and Piper, 121-44. In the other matchup, Deerfield Beach downed Piper, 94-35.

Samantha Trodick was a double winner for the Titans in the 200-yard individual medley in 2:22.73 and 100-yard butterfly in 1:07.13.

Nova won the 200-yard medley relay and 200-yard freestyle relay. Cristina Murdock was an individual winner in the 100-yard freestyle in 1:03.33.

In the boys competition, Nova defeated Deerfield Beach, 93-73, and Piper 118-40. Deerfield Beach boys also won in its matchup against Piper, 95-34.

Orlando Saballos was a double winner for the Titan boys in the 200-yard freestyle in 1:59.44 and 500-yard freestyle in 5:43.80.

Brian Bencie and Carter Carlson each won two events for Deerfield Beach.

Both the boys and girls teams are 4-0.

GIRLS TEAM TOTALS
Nova 105, Deerfield Beach 69
Nova 121, Piper 44
Deerfield Beach 94, Piper 35

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Nova 2:11.85, 2. Deerfield Beach 2:16.53, 3. Nova 2:54.38.

200-yard freestyle:
1. Sarah Colado, PIP 2:22.97, 2. Selvanik, NOVA 2:37.28, 3. Hache, DB 2:38.03.

200-yard individual medley:
1. Samantha Trodick, NOVA 2:22.73, 2. Martinie, NOVA 3:04.51, 3. Thompson, NOVA 3:16.76.

50-yard freestyle:
1. Kamilah Ivey, DB 28.01, 2. Chen, NOVA 30.03, 3. Gaeta, DB 30.32.

100-yard butterfly:
1. Samantha Trodick, NOVA 1:07.13, 2. Ivey, DB 1:17.56, 3. Walford, DB 1:27.26.

100-yard freestyle:
1. Cristina Murdock, NOVA 1:03.33, 2. Gaeta, DB 1:06.94, 3. Booty, DB 1:09.19.

500-yard freestyle:
1. Vivianne Hache, DB 6:52.50, 2. Chen, NOVA 6:56.32, 3. Lambert, DB 7:00.58.

200-yard freestyle relay:
1. Nova 2:01.04, 2. Deerfield Beach 2:09.14, 3. Piper 2:19.77.

100-yard backstroke:
1. Sarah Colado, PIP 1:12.56, 2. Murdock, NOVA 1:13.72, 3. Walford, DB 1:25.41.

100-yard breaststroke:
1. Sarah Colado, PIP 1:24.12, 2. Aleman, NOVA 1:28.49, 3. Martinie, NOVA 1:36.35.

400-yard freestyle relay:
1. Deerfield Beach 4:36.99, 2. Nova 4:58.66, 3. Deerfield Beach 5:08.12.

BOYS TEAM TOTALS
Nova 93, Deerfield Beach 73
Nova 118, Piper 40
Deerfield Beach 95, Piper 34

BOYS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Deerfield Beach 1:43.24, 2. Nova 2:10.13, 3. Nova 2:10.96.

200-yard freestyle:
1. Orlando Saballos, NOVA 1:59.44, 2. Pereira, NOVA 2:28.24, 3. Nair, NOVA 2:32.46.

200-yard individual medley:
1. Brian Bencie, DB 2:11.32, 2. Michael Moy, NOVA 2:34.51, 3. Doletina, NOVA 2:42.88.

50-yard freestyle:
1. Emilio Barrantes, DB 23.26, 2. Simonson, DB 23.48, 3. Scarlett, PIP 24.34.

100-yard butterfly:
1. Elijah Sorunmu, NOVA 1:02.14, 2. Scarlett, PIP 1:02.69, 3. Sammartino, NOVA 1:11.71.

100-yard freestyle:
1. Carter Carlson, DB 48.94, 2. Barrantes, DB 49.66, 3. Acosta, DB 57.46.

500-yard freestyle:
1. Orlando Saballos, NOVA 5:43.80, 2. Doletina, NOVA 6:12.90, 3. Bittner, NOVA 7:19.33.

200-yard freestyle relay:
1. Deerfield Beach 1:32.92, 2. Nova 1:44.43, 3. Piper 1:46.58.

100-yard backstroke:
1. Brian Bencie, DB 1:02.79, 2. Perez, NOVA 1:21.38, 3. Pfitzenmaier, NOVA 1:28.61.

100-yard breaststroke:
1. Carter Carlson, DB 1:04.78, 2. Simonson, DB 1:05.48, 3. Michael Moy, NOVA 1:19.22.

400-yard freestyle relay:
1. Nova 3:53.80, 2. Deerfield Beach 4:58.21, 3. Piper 5:20.91.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Deerfield Beach Bucks Sweep Piper, McArthur


By Sharon Robb

DEERFIELD BEACH, September 4, 2019—Deerfield Beach boys and girls teams swept Piper and McArthur Wednesday in a tri-meet.

The girls team defeated Piper, 76-16, and McArthur, 63-33. McArthur topped Piper, 38-25, in the other matchup.

The boys team downed Piper, 70-11, and McArthur, 64-28. McArthur defeated Piper, 51-20.

McArthur had two double winners. Milagros Gonzalez won the 200-yard freestyle in 2:16.09 and 500-yard freestyle in 6:00.91. Melissa Gonzalez won the 200-yard individual medley in 2:37.90 and 100-yard butterfly in 1:11.47.

Deerfield Beach won the girls’ 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

The Bucks had two individual winners. Emma Greene won the 100-yard freestyle in 1:10.40 and Madeline Trumbore won the 100-yard breaststroke.

In the boys’ competition, the Bucks won the 200- and 400-yard freestyle relays.

Deerfield Beach won all eight individual events. Emilio Barrantes, Ben Simonson and Carter Carlson were double winners.

Barrantes won the 200-yard freestyle in 1:48.53 and 100-yard butterfly in 55.25.

Simonson won the 50-yard freestyle in 23.81 and 100-yard breaststroke in 1:07.47.

Carlson won the 200-yard individual medley in in 2:18.22 and 100-yard freestyle in 50.12.

GIRLS
Deerfield Beach 76, Piper 16
Deerfield Beach 63, McArthur 33
McArthur 38, Piper 25


200-yard medley relay:
1. Deerfield Beach 2:15.94, 2. McArthur 2:18.91, 3. Deerfield Beach 2:38.63.

200-yard freestyle:
1. Gonzalez, Milagros (MCA) 2:16.09, 2. Hache, Vivianne (DBHS) 2:41.88, 3. Lamert, Isabel (DBHS) 2:44.94.

200-yard individual medley:
1. Gonzalez, Melissa (MCA) 2:37.90, 2. Trumbore, Madeline (DBHS) 2:47.35, 3. Greene, Emma (DBHS) 2:48.55.

50-yard freestyle:

1. Chirgwin, Meaghan (MCA) 28.44, 2. White, Amaya (PIP) 31.65, 3. 3. Marion, Alexis (DBHS) 32.34.

1-meter diving: None

100-yard butterfly: 1. Gonzalez, Melissa (MCA) 1:11.47, 2. 2. Walford, Krystal (DBHS) 1:29.81, 3. Booty, Shaina (DBHS) 1:32.17.

100-yard freestyle:
1. Greene, Emma (DBHS) 1:10.40, 2. Ivey, Kamilah (DBHS) 1:12.19, 3. White, Amaya (PIP) 1:24.06.

500-yard freestyle:
1. Gonzalez, Milagros (MCA) 6:00.91, 2. Hache, Vivianne (DBHS) 7:01.13, 3. Lambert, Isabel (DBHS) 7:20.44.

200-yard freestyle relay: 1. McArthur 2:03.65, 2. Deerfield Beach 2:09.47, 3. Piper 2:12.84.

100-yard backstroke: 1. Colado, Sarah (PIP) 1:16.28, 2. Booty, Shaina (DBHS) 1:25.44, 3. Valdez, Ann (DBHS) 1:20.56.

100-yard breaststroke: 1. Trumbore, Madeline (DBHS) 1:21.47, 2. Chirgwin, Meaghan (MCA) 1:21.84, 3. Colado, Sarah (PIP) 1:26.13.

400-yard freestyle relay: 1. Deerfield Beach 4:42.61, 2. Deerfield Beach B 5:02.88.

BOYS
Deerfield Beach 70, Piper 11
Deerfield Beach 64, McArthur 28
McArthur 51, Piper 20

200-yard medley relay:
1.McArthur 2:16.75, 2. Deerfield 2:25.59.

200-yard freestyle:
1. Barrantes, Emilio (DBHS) 1:48.53, 2. Chen, Aaron (DBHS) 2:48.06, 3. Tursi, Victor (MCA) 3:19.56.

200-yard individual medley:
1. Carlson, Carter (DBHS) 2:18.22, 2. Ortiz, William (MCA) 2:52.78, 3. McGowan, Evan (DBHS) 3:16.22.

50-yard freestyle:
1. Simonson, Ben (DBHS) 23.81, 2. Acosta, Luis (PIP) 24.81, 3. Forbes, Alexandre (DBHS) 28.03.

1-meter diving: None

100-yard butterfly: 1. Barrantes, Emilio (DBHS) 55.25, 2. Tursi, Victor (MCA) 1:21.75.

100-yard freestyle:
1. Carlson, Carter (DBHS) 50.12, 2. Bencie, Brian (DBHS) 54.20, 3. Acosta, Luis (PIP) 56.56.

500-yard freestyle:
1. Chen, Aaron (DBHS) 7:46.94.

200-yard freestyle relay:
1. Deerfield 1:32.28, 2. McArthur 1:55.28, 3. Piper 2:00.78.

100-yard backstroke:
1. Bencie, Brian (DBHS) 1:05.25, 2.Fuller, Dwyne (PIP) 1:41.94, 3. Villages, Justin (MCA) 2:01.22.

100-yard breaststroke:
1. Simonson, Ben (DBHS) 1:07.47, 2. McGowan (DBHS) 1:34.15, 3. Chafala, Daniel (MCA) 1:49.90.

400-yard freestyle relay:
1. Deerfield 3:38.61, 2. Deerfield 5:06.49, 3. McArthur 6:55.43.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

St. Thomas Aquinas Sweeps District 9-4A Team Titles; Lance Lesage Wins District Title


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, October 29, 2018—St. Thomas Aquinas defended its girls and boys team titles at last week’s District 9-4A Swimming and Diving Championship at Coral Springs Aquatic Complex.

The Raiders young girls team won with 646.5 points ahead of Douglas with 357 points and Deerfield Beach with 218 points.

The Raiders won all three of the girls relays and won six individual events.

The Raiders swept the top three places in the girls’ 200-yard freestyle with senior Kasey Jordan winning in 2:00.24 followed by sophomore Gabriella Chambers in 2:02.82 and freshman Isabella Troccoli in 2:07.12.

The Raiders also swept the top three places in the girls 100-yard butterfly with Jordan in 55.15, sophomore Lalainie Bannister in 55.89 and Troccoli in 57.99.

The Raiders swept the top three spots in the girls 500-yard freestyle with Gabriella Chambers in 5:25.13, freshman Victoria Landron in 5:27.18 and freshman Megan Smith in 5:32.63.

Kasey Jordan and Giulianna Garcia were double winners in individual events for the Raiders.

Jordan won the 200-yard freestyle in 2:00.24 and 100-yard freestyle in 55.15.

Garcia won the 200-yard individual medley in 2:15.07 and 100-yard butterfly in 1:00.39.

The Raiders boys team won the district crown with 427 points. Douglas was second with 365 and Coral Glades was third with 335 points.

SOFLO’s Lance Lesage won the 100-yard backstroke in 54.22 and was second in the 100-yard freestyle in 49.52. He was also a member of the Raiders’ two winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

Juan Zapata was a double winner for the Raiders boys in the 200-yard individual medley in 1:58.27 and 100-yard butterfly in 52.00.

Andres McKeon of Coral Springs and Carter Carlson of Deerfield Beach were also double winners.

McKeon won the 200-yard freestyle in 1:50.19 and 500-yard freestyle in 4:55.55.

Carlson won the 100-yard freestyle in 49.34 and 100-yard breaststroke in 1:02.92 and anchored the Bucks’ winning 200-yard freestyle relay that won in 1:31.55.

Connor Dietrich of Douglas won the boys diving title with 450.45 points. Teammate Olivia Rosen won the girls diving title with 410.60.

Boca Raton High School will host the Region 3-4A meet at Bobcat Aquatic Complex on Friday, Nov. 2 at 11 a.m. for diving and 5:30 p.m. for swimming. The event is timed finals.

GIRLS TEAM TOTALS
1. St. Thomas Aquinas 646.5, 2. Douglas 357, 3. Deerfield Beach 218, 4. Monarch 200, 5. Taravella 173.5, 6. Coral Springs 156, 7. Coral Glades 131, 8. South Plantation 116, 9. Piper 72, 10. Plantation 27.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:54.80 (Lalainie Bannister, Gina Fimiano, Samantha Litman, Isabella Chambers), 2. Deerfield Beach 1:59.32, 3. Douglas 2:04.76.

200-yard freestyle: 1. Kasey Jordan, STA 2:00.24, 2. Gabriella Chambers, STA 2:02.82, 3. Isabella Troccoli, STA 2:07.12.

200-yard individual medley: 1. Giulianna Garcia, MON 2:15.07, 2. Abigail Bush, STA 2:18.06, 3. Gina Fimiano, STA 2:21.94.

50-yard freestyle: 1. Isabella Chambers, STA 24.83, 2. Matea Smith, TAR 25.14, 3. Emily Chen, DB 26.04.

1-meter diving: 1. Olivia Rosen, DOUG 410.60, 2. Emma Murray, STA 377.25, 3. Penelope Jacobson, DOUG 339.70.

100-yard butterfly: 1. Giulianna Garcia, MON 1:00.39, 2. Samantha Litman, STA 1:04.13, 3. Andromeda Smith, DOUG 1:05.39.

100-yard freestyle: 1. Kasey Jordan, STA 55.15, 2. Lalainie Bannister, STA 55.89, 3. Isabella Troccolo, STA 57.99.

500-yard freestyle: 1. Gabriella Chambers, STA 5:25.13, 2. Victoria Landron, STA 5:27.18, 3. Megan Smith, STA 5:32.63.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:42.85 (Kasey Jordan, Gabriella Chambers, Gina Fimiano, Isabella Chambers), 2. Deerfield Beach 1:48.31, 3. Douglas 1:49.97.

100-yard backstroke: 1. Lalainie Bannister, STA 1:02.37, 2. Anabela Shearer, STA 1:03.40, 3. Victoria Abad, SP 1:03.70.

100-yard breaststroke: 1. Isabella Nigro, STA 1:09.63, 2. Rayanna Young, DOUG 1:10.79, 3. Abigail Bush, STA 1:11.14.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 3:44.65 (Isabella Chambers, Lalainie Bannister, Gabriella Chambers, Kasey Jordan), 2. Monarch 4:09.11, 3. Douglas 4:19.32.

BOYS TEAM TOTALS
1. St. Thomas Aquinas 427, 2. Douglas 365.5, 3. Coral Glades 335, 4. Deerfield Beach 212.5, 5. Coral Springs 198, 6. Taravella 132, 7. Plantation 98, 8. Monarch 93, 9. South Plantation 63, 10. Piper 44.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:43.55 (Lance Lesage, Ian Hamilton, Juan Zapata, Kalvin Hernandez), 2. Coral Glades 1:44.19, 3. Douglas 1:46.86.

200-yard freestyle: 1. Andres McKeon, CS 1:50.19, 2. Jason Bonasera, CGL 1:51.90, 3. Steven Grady, STA 1:56.28.

200-yard individual medley: 1. Juan Zapata, STA 1:58.27, 2. Renato Herran, Plantation 2:01.12, 3. Patrick Doyle, CGL 2:03.97.

50-yard freestyle: 1. Kalvin Hernandez, STA 22.58, 2. Emilio Barrantes, DB 23.10, 3. Alex Meyer, CGL 23.58.

1-meter diving: 1. Connor Dietrich, DOUG 450.45.

100-yard butterfly: 1. Juan Zapata, STA 52.00, 2. Renato Herran, PLAN 53.62, 3. Kalvin Hernandez, STA 54.87.

100-yard freestyle: 1. Carter Carlson, DB 49.34, 2. Lance Lesage, STA 49.52, 3. David Blanco, CGL 49.70.

500-yard freestyle: 1. Andres McKeon, CS 4:55.55, 2. Greg Trimble, TAR 5:02.40, 3. Brian Gonzalez, CGL 5:02.66.

200-yard freestyle relay: 1. Deerfield Beach 1:31.55 (Emilio Barrantes, Ben Simonson, Ian Martinez, Carter Carlson), 2. Douglas 1:34.06, 3. St. Thomas Aquinas 1:36.03.

100-yard backstroke: 1. Lance Lesage, STA 54.22, 2. Patrick Doyle, CGL 56.09, 3. Jack Faulkner, STA 58.59.

100-yard breaststroke: 1. Carter Carlson, DB 1:02.92, 2. David Blanco, CGL 1:03.70, 3. Kenan Kocoglu, DOUG 1:04.88.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 3:22.57 (Kalvin Hernandez, Felipe Bravo, Lance Lesage, Juan Zapata), 2. Deerfield Beach 3:24.89, 3. Douglas 3:50.57.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com