Cooper City, Somerset Split In Tri-Meet; SOFLO Swimmers Come Up Big


By Sharon Robb
COOPER CITY, September 20, 2022—Somerset girls and Cooper City boys won Monday night during a tri-meet at the Cowboys’ pool.

Somerset girls, led by SOFLO swimmers Kaylee Del Rio, Sofia Osorio and Sabrina Osorio, defeated Cooper City, 91-81.

In other girls’ matchups, Cooper City defeated Flanagan, 81-7, and Somerset downed Flanagan, 91-7.

Cooper City Cowboys, led by SOFLO’s Chris Hau, Derek Hau and Ethan McPeek, topped Somerset, 107-70, in the boys meet.

Somerset was led by SOFLO swimmers Aldo Zepeda, Felix Gonzalez, Enrique Rodriguez and Giorgio Rusconi.

In other boys matchups, Somerset defeated Flanagan, 102-44, and Cooper City topped Flanagan, 153-20.

Cooper City was led by girls’ double winner Georgina Henriquez in the 200-yard individual medley in 2:20 and 100-yard butterfly in 1:02.

Several South Florida Aquatic Club swimmers played key roles in their teams’ victories.

SOFLO’s Ava Kuznik anchored the Cowboys winning 200-yard freestyle. Alexandra Strong anchored the Cowboys winning 400-yard freestyle relay.

SOFLO’s Sabrina Osorio of Somerset won the 100-yard breaststroke in 1:15 and was second in the 200 IM in 2:27. Kaylee Del Rio won the 100-yard freestyle in 1:04. Sofia Osorio was a member of the winning 200-yard medley relay.

The boys’ competition looked more like a SOFLO dual meet.

SOFLO’s Aldo Zepeda, Felix Gonzalez, Enrique Rodriguez and Giorgio Rusconi won events for Somerset.

Zepeda was a double winner in the 200-yard freestyle in 1:59.56 and 100-yard freestyle in 53.13

Gonzalez, also a double winner, won the 200 IM in 2:06.25 and 500-yard freestyle in 5:16.19. Rodriguez won the 100-yard backstroke in 57.90.

Zepeda, Gonzalez and Rodriguez were members of the winning 200-yard medley relay.

SOFLO teammate Derek Hau of Cooper City won the 100-yard butterfly in 59.78. Chris Hau, Derek Hau and Ethan McPeek were members of the winning 400-yard freestyle relay. McPeek was also a member of the winning 200-yard freestyle relay.

GIRLS TEAM TOTALS
Somerset 91, Cooper City 81
GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Somerset (Natalia Sibug, M. Baptiste, Sofia Osorio, Kaitlyn Barrios), 2. Cooper City.

200-yard freestyle: 1. Natalia Sibug, SOM 2:12, 2. Evelyn Riling, CC 2:40, 3. M. Baptiste, SOM 2:23.

200-yard individual medley: 1. Georgina Henriquez, CC 2:20, 2. Sabrina Osorio, SOM 2:27, 3. Pilar Duranti, SOM 2:29.

50-yard freestyle: 1. Julia Hernandez, SOM 27.66, 2. Kaylee Del Rio, SOM 29.12, 3. Emma Utkovic, CC 31.16.

Diving: 1. Lily Hirsch, CC

100-yard butterfly: 1. Georgina Henriquez, CC 1:02, 2. Julia Hernandez, SOM 1:05, 3. Carleigh Schleicher, CC 1:08.

100-yard freestyle: 1. Kaylee Del Rio, SOM 1:04, 2. Kaitlyn Barrios, SOM 1:05, 3. Gabrielle Reed, CC 1:12.

500-yard freestyle: 1. Pilar Duranti, SOM 5:54. 2. Alexandra Strong, CC 6:05, 3. M. Baptist, SOM 6:29.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City 2:11 (Seimoni, Emma Utkovic, Evelyn Riling, Ava Kuznik), 2. Cooper City 2:31.

100-yard backstroke: 1. Natalia Sibug, SOM 1:06, 2. Sofia Osorio, SOM 1:09, 3. Alexandra Strong, CC 1:12.

100-yard breaststroke: 1. Sabrina Osorio, SOM 1:15, 2. Kaitlyn Barrios, SOM 1:21, 3. Gabrielle Reed, CC 1:35.

400-yard freestyle relay: 1. Cooper City (Georgina Henrique, Emma Utkovic, Carleigh Schleicher, Alexandra Strong), 2. Somerset.

BOYS TEAM TOTALS
Cooper City 107, Somerset 70
BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Somerset B 1:49.88 (Aldo Zepeda, Felix Gonzalez, Enrique Rodriguez, S. Fernandez), 2. Cooper City 2:02.75.

200-yard freestyle: 1. Aldo Zepeda, SOM 1:59.56, 2. Derek Hau, CC 2:00.00, 3. L. Hussey, CC 2:10.91.

200-yard individual medley: 1. Felix Gonzalez, SOM 2:06.25, 2. Chris Hau, CC 2:14.37, 3. Felix Gonzalez, SOM 2:15.25.

50-yard freestyle: 1. S. Fernandez, SOM 25.22, 2. Adlerian Corrieri, CC 26.12, 3. Yash Patel, CC 26.50.

Diving: 1. Evan Vazquez, CC, 2. Nick Dolton, CC

100-yard butterfly: 1. Derek Hau, CC 59.78, 2. Fernandez, SOM 1:02.03, 3. A. Vazquez, CC 1:06.66.

100-yard freestyle: 1. Aldo Zepeda, SOM 53.13, 2. Yash Patel, CC 58.25, 3. L. Hussey, CC 58.25.

500-yard freestyle: 1. Felix Gonzalez, SOM 5:16.19, 2. Chris Hau, CC 5:26.87, 3. Sebastian Carrasiquilla, CC 6:04.01.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City 1:45.56 (Ethan McPeek, Yash Patel, Sebastian Carrasiquilla, A. Vasquez), 2. Cooper City 1:45.71, 3. Somerset 1:57.72.

100-yard backstroke: 1. Enrique Rodriguez, SOM 57.90, 2. Ethan McPeek, CC 1:04.07, 3. J. Sibug, SOM 1:20.36.

100-yard breaststroke: 1. Giorgio Rusconi, SOM 1:07.91, 2. Adrian Corrieri, CC 1:07.53, 3. Bogdan, CC 1:14.32.

400-yard freestyle relay: 1. Cooper City 3:39.93 (Chris Hau, Derek Hau, Ethan McPeek, Adrian Corrieri), 2. Cooper City, 3. Somerset.
EDITOR NOTE: Some results were illegible and first names and times missing.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Cooper City Sweeps West Broward, Deerfield Beach; SOFLO’s Hau, McPeek, Kaplan, Strong, Andapally Win


By Sharon Robb
COOPER CITY, September 15, 2022—Cooper City swept Deerfield Beach and West Broward girls and boys teams in a BCAA meet Wednesday at the Cowboys pool.

The Cowboys girls team edged West Broward, 53-45 and Deerfield Beach, 90-4. In the other girls meet, West Broward topped Deerfield Beach, 74-5.

The girls team was led by double winner Georgina Henriquez in the 200-yard individual medley in 2:21.13 and 100-yard butterfly in 1:02.78.

South Florida Aquatic Club’s Alexandra Strong of Cooper City won the 100-yard backstroke in 1:15.75 and was second in the 500-yard freestyle in 6:08.84.

SOFLO’s Carley Kaplan was a double winner for West Broward in the 50-yard freestyle in 25.63 and 500-yard freestyle in 5:36.84.

SOFLO’s Anjana Andapally of West Broward won the 100-yard breaststroke in 1:22.78 and was second in the 50-yard freestyle in 28.03.

The Cowboys boys team routed West Broward, 81-22 and Deerfield Beach, 70-10. In the other meet, West Broward defeated Deerfield Beach, 54-17.

The Cowboys were led by boys double winners Derek Hau and Chris Hau and individual winner Ethan McPeek, all SOFLO swimmers.

Derek Hau won the 200-yard freestyle in 2:02.39 and 100-yard butterfly in 58.69. Chris Hau won the 200-yard individual medley in 2:11.22 and 500-yard freestyle in 5:16.96. McPeek won the 100-yard backstroke in 1:03.75.

GIRLS
Cooper City 53, West Broward 45

200-yard medley relay: 1. Cooper City A 2:07.16 (Alexandra Strong, Georgina Henriquez, Carleigh Schleicher, Mia McDonald), 2. West Broward A 2:07.66, 3. West Broward B 2:23.63.

200-yard freestyle: 1. K. Diaz (WB) 2:11.93, 2. Carleigh Schleicher, CC 2:12.68, 3. L. Pando, WB 2:31.09.

200-yard individual medley: 1. Georgina Henriquez, CC 2:21.13, 2. G. Avila, WB 2:34.00, 3. Ava Kuznik, CC 2:51.97.

50-yard freestyle: 1. Carley Kaplan, WB 25.63, 2. Anjana Andapally, WB 28.03, 3. 28.03, 3. Mia McDonald, CC 28.41.

Diving: 1. Lily Hirsch, CC.

100-yard butterfly: 1. Georgina Henriquez, CC 1:02.78, 2. G. Avila, WB 1:05.60, 3. K. Diaz, WB 1:06.00.

100-yard freestyle: 1. Mia McDonald, CC 1:05.22, 2. Sophia Avila, WB 1:10.75, 3. Evelyn Riling, CC 1:13.50.

500-yard freestyle: 1. Carley Kaplan, WB 5:36.84, 2. Alexandra Strong, CC 6:08.84, 3. Ava Kuznik, CC 6:50.56.

200-yard freestyle relay: 1. West Broward 1:55.75 (Avila, Pando, Diaz, Kaplan), 2. Cooper City 2:07, 3. Cooper City 2:10.60.

100-yard backstroke: 1. Alexandra Strong, CC 1:15.75, 2. Paas, WB 1:22.30, 3. Jillian Feudo, CC 1:26.66.

100-yard breaststroke: 1. Anjana Andapally, WB 1:22.78, 2. Sieminski, CC 1:32.89, 3. L. Pando, WB 1:33.96.

400-yard freestyle relay: 1. Cooper City 4:11.13, 2. Cooper City 5:06.10, 3. Cooper City 5:13.33.

BOYS
Cooper City 81, West Broward 22

200-yard medley relay: 1. Copper City 1:51.10 (Ethan McPeek, Derek Hau, Chris Hau, Adlerian Corrieri), 2. West Broward 1:59.06 (Matt McVeigh, Paas, O’Tero, Garrett Garcia-Studdard), 3. Cooper City 2:01.46.

200-yard freestyle: 1. Derek Hau, CC 2:02.39, 2. Garrett Garcia-Studdard, WB 1:59.06, 3. L. Hussey, CC 2:08.15.

200-yard individual medley: 1. Chris Hau, CC 2:11.22, 2. Ethan McPeek, CC 2:17.22, 3. O’Tero, WB 2:32.09.

50-yard freestyle: 1. Adlerian Corrieri, CC 25.16, 2. Matt McVeigh, WB 25.78, 3. Yash Patel, CC 26.90.

Diving: 1. Nick Dolton, CC 170.7, 2. Evan Vazquez, CC 167.03.

100-yard butterfly: 1. Derek Hau, CC 58.69, 2. O’Tero, WB 1:04.78, 3. Kitchman, CC 1:06.46.

100-yard freestyle: 1. Yash Patel, CC 58.09, 2. J. Le-Vega, CC 58.37, 3. Kenny Paas, WB 1:00.74.

500-yard freestyle: 1. Chris Hau, CC 5:16.96, 2. Sebastian Carrasiquilla, CC 5:38.53, 3. Matt McVeigh, WB 5:45.00.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City 1:42.59 (Nicholas Veeser, Yash Patel, Sebastian Carrasiquilla, Evan Vazquez), 2. West Broward 1:45.28, 3. Cooper City 1:46.78.

100-yard backstroke: 1. Ethan McPeek, CC 1:03.75, 2. Garrett Garcia-Studdard, WB 1:09.03, 3. DaSilva, CC 1:20.19.

100-yard breaststroke: 1. Adriano Carrieri, CC 1:07.12, 2. Nicholas Veeser, CC 1:09.15, 3. Kenny Paas, WB 1:16.75.

400-yard freestyle relay: 1. Cooper City 3:48.32 (Chris Hau, Derek Hau, Ethan McPeek, Adriano Corrieri), 2. Cooper City 4:11.31, 3. Cooper City 4:42.15.

EDITOR NOTE: Because of rain some of the results were unreadable, writing illegible and could not be printed. Some times may also be incorrect.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pompano Beach Boys Win Twice; SOFLO’s Ethan McPeek, Derek Hau, Chris Hau Win


By Sharon Robb
POMPANO BEACH, September 9, 2022—Pompano Beach boys team swept Cooper City and Cardinal Gibbons Thursday at Pompano Beach Aquatic Center.

The Tornadoes defeated Cooper City, 94-83, and Cardinal Gibbons, 120-49. Cooper City downed Cardinal Gibbons, 126-50.

Pompano Beach swept all three boys relays. Giuliano Brunetti was a double winner in the 200-yard individual medley in 2:01.43 and 500-yard freestyle in 4:57.13.

In the Pompano Beach meet, South Florida Aquatic Club’s Ethan McPeek of Cooper City won the 100-yard backstroke in 1:02.

Against Cardinal Gibbons, SOFLO’s Derek Hau of Cooper City won the 200-yard freestyle in 1:58 and Chris Hau won the 200-yard individual medley in 2:08.40.

Marcus Szabo was a double winner for Cardinal Gibbons in the 100-yard butterfly in 53.72 and 100-yard backstroke in 57.26.

In the girls’ competition, there was more parity. Cooper City defeated Pompano Beach, 105-73. Cardinal Gibbons topped Cooper City, 93-80. Pompano Beach defeated Cardinal Gibbons, 84-53.

Evelyn Balog and Lilia Blanco were double winners for Pompano Beach.

Balog won the 200-yard freestyle in 2:05 and 500-yard freestyle in 5:35. Blanco won the 50-yard freestyle in 24.60 and 100-yard backstroke in 59.00.

Georgina Henriquez of Cooper City was a double winner in the 200-yard individual medley in 2:19 and 100-yard butterfly in 1:02.

GIRLS
Cooper City 105, Pompano Beach 73

200-yard medley relay: 1. Pompano Beach 2:01.41 (Sofia Torres-Mendoza, Hayley Schneider, Nikki Wood, Amy Anderson), 2. Cooper City 2:06, 3. Cooper City 2:30.

200-yard freestyle: 1. Evelyn Balog, PB 2:05, 2. Carleigh Schleicher, CC 2:16, 3. Hayley Schneider, PB 2:23.

200-yard individual medley: 1. Georgina Henriquez, CC 2:19, 2. Isabel Torres-Mendoza, PB 2:24, 3. Nikki Wood, PB 2:39.

50-yard freestyle: 1. Lilia Blanco, PB 24.60, 2. Mia McDonald, CC 28.00, 3. Avery Mlodnowski, CC 29.54.

1-meter diving: 1. Lily Hirsch, CC 144.75.

100-yard butterfly: 1. Isabel Torres-Mendoza, PB 1:02, 2. Georgina Henriquez, CC 1:02.1, 3. Sofia Torres-Mendoza, PB 1:06.

100-yard freestyle: 1. Alexandra Strong, CC 1:03, 3. Mia McDonald, CC 1:05, 3. Madison Jockers, CC 1:10.

500-yard freestyle: 1. Evelyn Balog, PB 5:35, 2. Evelyn Riley, CC 7:05, 3. Jillian Feudo, CC 7:18.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City A 2:07 (Avery Mlodnowski, Emma Utkovic, Evelyn Riling, Ava Kuznik), 2. Cooper City B 2:10, 3. Pompano Beach 2:21.

100-yard backstroke: 1. Lilia Blanco, PB 59.00, 2. Alexandra Strong, CC 1:15, 3. Jillian Feudo, CC 1:25.

100-yard breaststroke: 1. Nikki Wood, PB 1:25, 2. Sofia Torres-Mendoza, PB 1:32.80, 3. Gabrielle Reed, CC 1:36.

400-yard freestyle relay: 1. Cooper City A 4:06 (Georgina Strong, Mia McDonald, Carleigh Schleicher, Alexandra Strong), 2. Pompano Beach 4:18, 3. Cooper City B 4:43.

Cardinal Gibbons 93, Cooper City 80
200-yard medley relay: 1. Cardinal Gibbons A 2:05, 2. Cooper City A 2:06, 3. Cooper City B 2:30.

200-yard freestyle: 1. Addison Byrne, CG 2:10, 2. Carleigh Schleicher, CC 2:16, 3. Evelyn Riling, CC 2:38.

200-yard individual medley: 1. Georgina Henriquez, CC 2:19, 2. Stephanie Udell, CG 2:33, 3. Ellie, CC 2:46.

50-yard freestyle: 1. Nicole Creed, CG 26.18, 2. Emma Krystopher, CG 26.47, 3. Stephanie Udell, CG 27.56.

1-meter diving: 1. Lily Hirsch, CC 144.75.

100-yard butterfly: 1. Georgina Henriquez, CC 1:02, 2. Kaitlyn Armbruster, CG 1:04, 3. Carleigh Schleicher, CC 1:09.

100-yard freestyle: 1. Jaclyn Nelson, CG 55.69, 2. Addison Byrne, CG 59.81, 3. Jenny Jean-Baptiste, CG 1:00.

500-yard freestyle: 1. Kaitlyn Armbruster, CG 6:00, 2. Jillian Feudo, CC 7:18, 3. Evelyn Riling, CC 7:25.

200-yard freestyle relay: 1. Cardinal Gibbons A 1:45, 2. Cardinal Gibbons B, 3. Cooper City 2:07.

100-yard backstroke: 1. Emma Krystopher, CG 1:38, 2. Nicole Creed, CG 1:01, 3. Alexandra Strong, CC 1:15.

100-yard breaststroke: 1. Isabella Bengala, CG 1:26, 2. Gabrielle Reed, CC 1:36, 3. Rachel, CC 1:43.

400-yard freestyle relay: 1. Cardinal Gibbons 3:56, 2. Cooper City A 4:06, 3. Cooper City B 4:43.

Pompano Beach 84, Cardinal Gibbons 53
200-yard medley relay: 1. Pompano Beach 2:01.41 (Sofia Torres-Mendoza, Hayley Schneider, Nikki Wood, Amy Anderson), 2. Cardinal Gibbons 2:05.41, 3. Pompano Beach 2:37.

200-yard freestyle: 1. Evelyn Balog, PB 2:05, 2. Addison Byrne, CG 2:10, 3. Hayley Schneider, PB 2:23.

200-yard individual medley: 1. Isabel Torres-Mendoza, PB 2:24, 2. Stephanie Udell, CG 2:33, 3. Nikki Wood, PB 2:39.

50-yard freestyle: 1. Lilia Blanco, PB 24.60, 2. Nicole Creed, CG 26.47, 3. Emma Krystopher, CG 27.18.

1-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Isabel Torres-Mendoza, PB 1:02, 2. Kaitlyn Armbruster, CG 1:04, 3. Sofia Torres-Mendoza, PB 1:06.

100-yard freestyle: 1. Jaclyn Nelson, CG 55.6, 2. Addison Byrne, CG 59.84, 3. Jenny Jean-Baptiste, CG 1:00.

500-yard freestyle: 1. Evelyn Balog, PB 5.35, 2. Kaitlyn Armbruster, CG 6:00.

200-yard freestyle relay: 1. Cardinal Gibbons A 1:45, 2. Cardinal Gibbons B 2:02, 3. Pompano Beach 2:21.

100-yard backstroke: 1. Lilia Blanco, PB 59.00, 2. Jaclyn Nelson, CG 1:00, 3. Nicole Creed, CG 1:01.

100-yard breaststroke: 1. Nikki Wood, PB 1:25, 2. Isabella Bengala, CG 1:26, 3. Sofia Torres-Mendoza, PB 1:32.80.

400-yard freestyle relay: 1. Cardinal Gibbons 3:56, 2. Pompano Beach A 4:18, 3. Pompano Beach B 6:16.

BOYS
Pompano Beach 94, Cooper City 83

200-yard medley relay: 1. Pompano Beach 1:45.78 (Steven Gary, Charles Wingold, Alexander Escobar, Jake Schulte), 2. Cooper City A 1:48.13, 3. Cooper City B 1:56.

200-yard freestyle: 1. Gianni Famiano, PB 1:51.60, 2. Derek Hau, CC 1:58, 3. Sebastian Carrasiquilla, CC 2:02.78.

200-yard individual medley: 1. Giuliano Brunetti, PB 2:01.43, 2. Chris Hau, CC 2:08.40, 3. Kolby Hardin, PB 2:09.56.

50-yard freestyle: 1. Charles Wingold, PB 22.50, 2. Alexander Escobar, PB 24.35, 3. Bogdan Buryk, CC 25.75.

1-meter diving: 1. Nicholas Dolton, CC 146.03, 2. Evan Vazquez, CC 126.98.

100-yard butterfly: 1. Adriano Brunetti, PB 57.12, 2. Derek Hau, CC 57.63, 3. Jonah Bennett, PB 1:02.28.

100-yard freestyle: 1. Aidan Chiodo, PB 57.00, 2. Yash Patel, CC 57.1, 3. Nick De Faria, PB 59.31.

500-yard freestyle: 1. Giuliano Brunetti, PB 4:57.13, 2. Steven Gary, PB 5:02.06, 3. Chris Hau, CC 5:27.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 1:35.47 (Jonah Bennett, Gianni Famiano, Joseph Campanella, Noah Munoz-Ancona), 2. Cooper City A 1:42.5, 3. Cooper City 1:45.

100-yard backstroke: 1. Ethan McPeek, CC 1:02, 2. Kolby Hardin, PB 1:02.9, 3. Alexander Escobar, PB 1:03.69.

100-yard breaststroke: 1. Adriano Corrieri, CC 1:08.65, 2. Nicholas Veeser, CC 1:14.52, 3. Jordan LeVega, CC 1:17.

400-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 3:27.38 (Steven Gary, Giuliano Brunetti, Jonah Bennett, Alexander Escobar), 2. Cooper City 3:34.37, 3. Pompano Beach 3:37.46.

Cooper City 126, Cardinal Gibbons 50
200-yard medley relay: 1. Cooper City A 1:48.13 (Ethan McPeek, Derek Hau, Adlerian Corrieri, Chris Hau), 2. Cooper City B 1:56, 3. Cooper City C 2:12.57.

200-yard freestyle: 1. Derek Hau, CC 1:58, 2. Tyler Armbruster, CG 2:01.38, 3. Sebastian Carrasiquilla, CC 2:02.01.

200-yard individual medley: 1. Chris Hau, CC 2:08.40, 2. Ethan McPeek, CC 2:13, 3. Aiden Vazquez, CC 2:33.37.

50-yard freestyle: 1. Adriano Corriera, CC 24.00, 2. Bogdan Buryk, CC 25.75, 3. Dylan Sanchez, CG 26.69.

1-meter diving: 1. Mason, CG 155.93, 2. Nick Dolton, CC 146.03, 3. Evan Vazquez, CC 126.98.

100-yard butterfly: 1. Marcus Szabo, CG 53.72, 2. Derek Hau, CC 57.63, 3. Aiden Vazquez, CC 1:05.9.

100-yard freestyle: 1. Yash Patel, CC 57.00, 2. Ethan Wengrow, CC 1:00.4, 3. Dylan Sanchez, CG 1:00.39.

500-yard freestyle: 1. Tyler Armbruster, CG 5:24.28, 2. Chris Hau, CC 5:27, 3. Sebastiam Carrasiquilla, CC 5:36.15.

200-yard freestyle relay: 1. Cardinal Gibbons A 1:42.06, 2. Cooper City A 1:42.50, 3. Cooper City B 1:45.

100-yard backstroke: 1. Marcus Szabo, CG 57.26, 2. Ethan McPeek, CC 1:02, 3. Giancarlo, CC 1:18.56.

100-yard breaststroke: 1. Adriano Corrieri, CC 1:08.65, 2. Nicholas Veeser, CC 1:14.53, 3. Jordan Le-Vega, CC 1:17.

400-yard freestyle relay: 1. Cooper City 3:34.37 (Chris Hau, Derek Hau, Ethan McPeek, Adrian Corrieri), 2. Cardinal Gibbons 3:47.19, 3. Cooper City 3:34.34.

Pompano Beach 120, Cardinal Gibbons 49
200-yard medley relay: 1. Pompano Beach A 1:45.78 (Steven Gary, Charles Wingold, Alexander Escobar, Jake Schulte), 2. Pompano Beach B 1:58.19, 3. Pompano Beach C 2:17.06.

200-yard freestyle: 1. Gianni Famiano, PB 1:51.60, 2. Tyler Armbruster, CG 2:01.38, 3. Jonah Bennett, PB 2:02.94.

200-yard individual medley: 1. Guiliano Brunetti, PB 2:01.43, 2. Kolby Hardin, PB 2:09.56, 3. Joseph Campanella, PB 2:32.42.

50-yard freestyle: 1. Charles Wingold, PB 22.50, 2. Alexander Escobar, PB 24.35, 3. Robert Sioblom, CG 26.47.

1-meter diving: 1. Mason, CG 155.93.

100-yard butterfly: 1. Marcus Szabo, CG 53.72, 2. Adriano Brunetti, PB 57.12, 3. Jonah Bennett, PB 1:02.28.

100-yard freestyle: 1. Aidan Chiodo, PB 57.00, 2. Nick De Faria, PB 59.31, 3. Dylan Sanchez, CG 1:00.34.

500-yard freestyle: 1. Guiliano Brunetti, PB 4:57.13, 2. Steven Gary, PB 5:02.06, 3. Tyler Armbruster, CG 5:24.25.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach A 1:35.47 (Jonah Bennett, Gianni Famiano, Joseph Campanella, Noah Munoz-Ancona), 2. Cardinal Gibbons A 1:42.00, 3. Pompano Beach B 1:54.8.

100-yard backstroke: 1. Marcus Szabo, CG 57.26, 2. Kolby Hardin, PB 1:02.9, 3. Alexander Escobar, PB 1:03.69.

100-yard breaststroke: 1. Mateo Lineras-Figueroa, CG 1:20.59, 2. Nick De Faria, PB 1:20.66, 3. Declan Chiodo, PB 1:31.34.

400-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 3:27.38 (Steven Gary, Guiliano Brunetti, Jonah Bennett, Alexander Escobar), 2. Pompano Beach 3:37.46, 3. Cardinal Gibbons A 3:47.19.

EDITOR’S NOTE: Please note these results were hand scored by host team Pompano Beach High School. Some times and names were illegible and some names incomplete.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Cooper City Boys, Fort Lauderdale Girls Sweep BCAA Season Opener; SOFLO’s Derek Hau, Chris Hau Win


By Sharon Robb
DAVIE, August 25, 2022–Cooper City boys and Fort Lauderdale girls opened the Broward County Athletic Association swimming and diving season on a winning note Wednesday at host Nova High School Aquatic Complex.

Cooper City boys swept Fort Lauderdale, 111-71 and Nova, 144-36. Fort Lauderdale girls swept Nova, 129.50-46.50 and Cooper City, 113-72. Fort Lauderdale boys defeated Nova, 118-53. Cooper City girls defeated Nova, 121-50.

South Florida Aquatic Club’s brother duo Derek and Chris Hau led the Cowboys.

Derek Hau won the 100-yard breaststroke in 1:04.39 and was second in the 200-yard freestyle in 1:56.78, after a close race against Fort Lauderdale’s Renato Corrales, who won in 1:56.56.

Chris Hau won the 200-yard individual medley in 2:10.08 and was second in the 500-yard freestyle in 5:25.20.

The duo was also members of the winning 200-yard medley relay in 1:46.77 just ahead of Fort Lauderdale in 1:46.96 and second place 400-yard freestyle relay behind Fort Lauderdale, 3:31.41-3:35.58. SOFLO’s Ethan McPeek was also a member of both Cooper City relays.

Katherine Voet and Tawannah McLemore were double winners for Fort Lauderdale.

Voet swept the distance freestyles in the 200-meter freestyle in 2:08.58 and 500-yard freestyle in 5:38.54.

McLemore won the sprints in the 50-meter freestyle in 24.32 and 100-meter freestyle in 55.36.

Renato Corrales and Jason Cuffe were double winners for Fort Lauderdale in the 200-yard freestyle in 1:56.56 and 500-yard freestyle in 5:17.14. Cuffe won the 100-yard backstroke in 59.00 and 100-yard butterfly in 57.06.

Fort Lauderdale’s Ginger Boardman won the girls 1-meter diving with 226.95 just edging out Flying Ls teammate Sophia Cavaretta with 221.30. James Boardman of Fort Lauderdale kept it in the family winning the boys title with 302.80 points.

GIRLS
Fort Lauderdale 129.50, Nova 46.50
Cooper City 121, Nova 50
Fort Lauderdale 113, Cooper City 72

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale 2:02.98 (Lola Rodgers, Cecilia Mirones, Rylie Barnhardt, Tawannah McLemore), 2. Cooper City 2:03.62, 3. Fort Lauderdale B 2:16.13.

200-yard freestyle: 1. Katherine Voet, FTL 2:08.58, 2. Emma Utkovic, CC 2:27.94, 3. Ava Kuznik, CC 2:29.90.

200-yard individual medley: 1. Georgina Henrique, CC 2:20.39, 2. Maya Sorunmu, NOVA 2:20.65, 3. Rylie Barnhardt, FTL 2:26.48.

50-yard freestyle: 1. Tawannah McLemore, FTL 24.32, 2. Elizabeth Volovich, NOVA 30.17, 3. Madison Jockers, CC 30.50.

1-meter diving: 1. Ginger Boardman, FTL 226.95, 2. Sophia Cavaretta, FTL 221.30, 3. Catherine Kilroy, FTL 201.25.

100-yard butterfly: 1. Maya Sorunmu, NOVA 1:05.31, 2. Georgina Henriquez, CC 1:05.58, 3. Carleigh Schleicher, CC 1:07.77.

100-yard freestyle: 1. Tawannah McLemore, FTL 55.36, 2. Mia McDonald, CC 1:06.62, 3. Aly McComie-Waterman, FTL 1:11.03.

500-yard freestyle: 1. Katherine Voet, FTL 5:38.54, 2. Rylie Barnhardt, FTL 5:42.43, 3. Alexandra Strong, CC 5:50.49.

200-yard freestyle relay: 1. Nova 1:58.37 (Elizabeth Volovichm Fabiola Saballos, Maria Madera, Maya Sorunmu), 2. Fort Lauderdale 2:07.18, 3. Cooper City 2:08.28.

100-yard backstroke: 1. D’Ziah German, FTL 1:10.13, 2. Alexandra Strong, CC 1:10.45, 3. Lola Rodgers, FTL 1:10.95.

100-yard breaststroke: 1. Emma Utkovic, CC 1:32.89, 2. Elizabeth Volovich, NOVA 1:33.52, 3. Amira Soliman, FTL 1:33.74.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 4:00.41 (Rylie Barnhardt, Katherine Voet, Lola Rodgers, Tawannah McLemore), 2. Cooper City 4:04.28, 3. Fort Lauderdale 4:27.07.

BOYS
Fort Lauderdale 118, Nova 53
Cooper City 144, Nova 36
Cooper City 111, Fort Lauderdale 71

200-yard medley relay: 1. Cooper City A 1:46.77 (Ethan McPeek, Adiano Corrieri, Derek Hau, Chris Hau), 2. Fort Lauderdale 1:46.96, 3. Cooper City B 1:53.81.

200-yard freestyle: 1. Renato Corrales, FTL 1:56.56, 2. Derek Hau, CC 1:56.78, 3. Sebastian Carrasquilla, CC 2:05.10.

200-yard individual medley: 1. Chris Hau, CC 2:10.08, 2. Ethan McPeek, CC 2:13.94, 3. Connor Carey, FTL 2:25.16.

50-yard freestyle: 1. Keith Rogers, FTL 23.15, 2. Adriano Corrieri, CC 24.92, 3. Bogdan Buryk, CC 26.01.

1-meter diving: 1. James Boardman, FTL 302.80, 2. Nicholas Dolton, CC 180.60, 3. Evan Vazquez, CC 161.60.

100-yard butterfly: 1. Jason Cuffe, FTL 57.06, 2. Connor Carey, FTL 59.14, 3. Christian Perez, NOVA 1:03.30.

100-yard freestyle: 1. Yash Patel, CC 59.48, 2. Jordan Le-Vega, CC 59.89, 3. Gonzalo Maldonado, CC 1:01.20.

500-yard freestyle: 1. Renato Corrales, FTL 5:17.14, 2. Chris Hau, CC 5:25.20, 3. Lucas Hussey, CC 5:37.62.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City A 1:44.23 (Bogdan Buryk, Yash Patel, Aiden Vazquez, Nicholas Veeser), 2. Cooper City B 1:46.22, 3. Fort Lauderdale 1:47.84.

100-yard backstroke: 1. Jason Cuffe, FTL 59.00, 2. Ethan McPeek, CC 1:02.16, 3. John Silva, FTL 1:09.47.

100-yard breaststroke: 1. Derek Hau, CC 1:04.39, 2. Adriano Corrieri, CC 1:05.99, 3. Keith Rogers, FTL 1:10.89.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale A 3:31.41 (Jason Cuffe, Connor Carey, Renato Corrales, Keith Rogers), 2. Cooper City A 3:35.58, 3. Cooper City B 3:52.49.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com