Groters, Cooper, Van den Berg, Horrego, Acosta, Tjon-A-Joe Finish With Wins At CCCAN Swimming Championships


By Sharon Robb

SAVANETA, ARUBA, July 4, 2018–Several familiar faces in South Florida and Florida Gold Coast finished with wins on the final two days of the XXXI Central American and Caribbean Amateur Swimming Confederation (CCCAN) Championships at Pisina Olimpico Roly Bisslik.

Patrick Groters, 18, of Aruba won the 200-meter backstroke in a best time 2:06.09 with a time drop of 0.72 lowering his previous best of 2:06.81. He was also second in the 200-meter individual medley in 2:05.72. Groters and his brother Jordy, 21, making his final appearance in the meet, were also members of the winning 800-meter freestyle relay. Patrick finished with 62 points.

Aruba’s Daniella Van den Berg, 21, won the 400-meter freestyle in a best time 4:26.08 bettering her previous time of 4:26.42, dropping 0.34. Van den Berg and her sister Andrea, 19, were members of the winning 800-meter freestyle relay.

Cathy Cooper, 18, of Panama won the 50-meter freestyle in 26.49. She was also second in the 100-meter freestyle in 58.80 and led off the second-place 800-meter freestyle relay.

Julio Horrego, 19, won the 200-meter individual medley in a meet record 2:04.85 and 100-meter breaststroke in 1:03.30.

Renzo Tjon-A-Joe, 22, of Surinam was a double winner sweeping the sprint freestyles in the 100-meter freestyle in 50.42 and 50-meter freestyle in 22.88.

Marcelo Acosta, 21, of El Salvador was also a double winner in the 200-meter butterfly in 2:08.15 and 400-meter freestyle in 3:57.86. He finished with 56 points in high point.

Other Florida Gold Coast top finishers:

Gaby Banks, 15, Jamaica, 50-meter freestyle, second, 26.69; 100-meter freestyle, sixth, 59.96.

Jordy Groters, 21, Aruba, 50-meter breaststroke, second, 28.68; 100-meter breaststroke, third, 1:05.66.

Daniel Jacobs, 17, Aruba, 400-meter freestyle, second, 4:01.25, best time; 100-meter freestyle, third, 52.74.

Daniella Van den Berg, 21, Aruba, 200-meter individual medley, fifth, 2:30.60.

Ireyra Tamayo, 16, Panama, 100-meter freestyle, fifth, 59.88.

Annabella Lyn, 17, Jamaica, 100-meter freestyle, seventh, 1:00.36.

Simone Vale, 14, Jamaica, 200-meter backstroke, seventh, 2:37.54.

Andrea Van den Berg, 19, Aruba, 400-meter freestyle, seventh, 4:57.10.

Nicholas Vale, 16, Jamaica, 400-meter freestyle, sixth, 4:15.76; 200-meter individual medley, seventh, 2:14.52; 100-meter freestyle, eighth, 54.63.

Trinidad & Tobago won its first combined team title with 649.50. The swim meet featured 22 countries.

The 2018 CCCAN Championships was an official qualifier for the 2018 Youth Olympic Games in Buenos Aires.

DAY FOUR AND FIVE RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Trinidad & Tobago 649.50, 2. Colombia 584, 3. Aruba 561.50, 4. Bahamas 540.50, 6. Bermuda 437, 7. Jamaica 393.50, 8. Honduras 383, 9. Barbados 306, 10. El Salvador 222.

GIRLS

200-meter individual medley:
11-12, 1. Zoe Anthony, TTO 2:32.91; 13-14, 1. Stefania Gomez Hurtado, COL 2:29.46; 15-17, 1. Laura Sofia Melo Barrera, COL 2:21.01; 18-and-over, 1. Daniela Gutierrez Zapata, COL 2:21.81, meet record, 5. Daniella Van den Berg, ARU 2:30.60.

50-meter breaststroke:
11-12, 1. Emily Santos, PAN 34.02, meet record; 13-14, 1. Catalina Rueda Bermudez, COL 34.95; 15-17, 1. Victoria Russell, BAH 33.28; 18-and-over, 1. Naomy Grand’Pierre, Haiti 36.28.

100-meter freestyle:
11-12, 1. Jillian Crooks, AY 1:01.72; 13-14, 1. Emily MacDonald, JAM 57.95, meet record; 15-17, 1. Barbara Munoz Quintero, COL 58.39, 5. Ireyra Tamayo, Panama 59.88, 6. Gaby Banks, JAM 59.96, 7. Annabella Lyn, JAM 1:00.36 18-and-over, 1. Sara Pastrana, HON 58.76, 2. Cathy Cooper, PAN 58.80.

200-meter butterfly:
11-12, 1. Allyson Belfonte, CAY 2:36.35; 13-14, 1. Fatima Portillo, ESA 2:28.72; 15-17, 1. Michella Ramirez, HON 2:21.79; 18-and-over, 1. Fernanda Far, PAN 2:22.84.

800-meter freestyle relay:
15-17, 1. Aruba 8:48.55, 2. Honduras 8:59.62, 3. Jamaica 9:07.22; 18-and-over, 1. Aruba 8:59.46 (Andrea Van den Berg, Gaby Ponson, Ally Ponson, Daniella Van den Berg), 2. Panama 9:29.21 (Cathy Cooper, Nimia Murua, Marielys Corrales, Daniela Navarrete).

400-meter freestyle:
11-12, 1. Zoe Anthony, TTO 4:49.68; 13-14, 1. Manuela Libreros Bolivar, COL 4:35.82; 15-17, 1. Daila Ismatul, GUA 4:27.01; 18-and-over, 1. Daniella Van den Berg, ARU 4:26.08, best time, 7. Andrea Van den Berg, ARU 4:57.10.

50-meter freestyle:
11-12, 1. Jillian Crooks, CAY 27.46; 13-14, 1. Emily MacDonald, JAM 26.48; 15-17, 1. Madelyn Moore, BER 25.97, 2. Gaby Banks, JAM 26.69; 18-and-over, 1. Cathy Cooper, PAN 26.49.

100-meter breaststroke:
11-12, 1. Emily Santos, PAN 1:14.39; 13-14, 1. Catalina Rueda Bermudez, COL 1:17.63; 15-17, 1. Victoria Russell, BAH 1:13.83; 18-and-over, 1. Nimia Melissa Murua, PAN 1:16.09.

200-meter backstroke:
11-12, 1. Elizabeth Jimenez Garrido, DOM 2:33.23; 13-14, 1. Daniella Treasure, BAR 2:25.92, 7. Simone Vale, JAM 2:37.54; 15-17, 1. Laura Melo Barrera, COL 2:18.05; 18-and-over, 1. Carmen Marquez, ESA 2:22.64.

400-meter medley relay:
11-12, 1. Trinidad & Tobago 4:51.10, 2. Jamaica 4:56.06, 3. Barbados 5:06.93; 13-14, 1. Jamaica 4:34.48, 2. Colombia 4:38.93, 3. Aruba 4:52.40.

BOYS

200-meter individual medley:
11-12, 1. Zarek Wilson, TTO 2:24.32; 13-14, 1. Roan Baker, BAR 2:15.54; 15-17, 1. Luis Sebastian Weekes, BAR 2:07.37, 7. Nicholas Vale, JAM 2:14.52; 18-and-over, 1. Julio Horrego, HON 2:04.85, meet record, 2. Patrick Groters, ARU 2:05.72.

50-meter breaststroke:
11-12, 1. Nigel Forbes, BAH 32.15, meet record; 13-14, 1. Kierro Stubbs, BAH 30.97; 15-17, 1. Tyler Russell, BAH 30.16; 18-and-over, 1. Edgar Crespo, PAN 28.08, 2. Jordy Groters, ARU 28.68.

100-meter freestyle:
11-12, 1. Nikoli Blackman, TTO 57.61; 13-14, 1. Lamar Taylor, BAH 53.09; 15-17, 1. Kai Legband, BER 52.28, 3. Daniel Jacobs, ARU 52.74, 8. Nicholas Vale, JAM 54.63; 18-and-over, 1. Renzo Tjon-A-Joe, SUR 50.42.

200-meter butterfly:
11-12, 1. Christopher Gossmann, GUA 2:18.28; 13-14, 1. Sebastian Arroyo, CRC 2:15.98; 15-17, 1. Juan Ocampo Urbano, COL 2:04.94; 18-and-under, 1. Marcelo Acosta, ESA 2:08.15.

800-meter freestyle relay:
15-17, 1. Colombia 7:55.98, 2. Curacao 8:0.68, 3. Trinidad & Tobago 8:06.30; 18-and-over, 1. Aruba 8:08.80 (Patrick Groters, George den Dunnen, Jordy Groters, Mikel Schreuders), 2. Panama 8:09.78, 3. Curacao 8:45.63.

400-meter freestyle:
11-12, 1. Zarek Wilson, TTO 4:25.77; 13-14, 1. Brian Desmond, BERAG 4:18.32; 15-17, 1. Juan Restrepo, COL 3:58.77, 2. Daniel Jacobs, ARU 4:01.25, time drop, 6. Nicholas Vale, JAM 4:15.76; 18-and-over, 1. Marcelo Acosta, ESA 3:57.86.

50-meter freestyle:
11-12, 1. Marvin Johnson, BAH 26.02; 13-14, 1. Lamar Taylor, BAH 23.94; 15-17, 1. Kai Legband, BER 23.61; 18-and-over, 1. Renzo Tjon-A-Joe, SUR 22.88.

100-meter breaststroke:
11-12, 1. Nigel Forbes, BAH 1:11.16; 13-14, 1. Erald Thompson III, BAH 1:09.91; 15-17, 1. Luis Weekes, BAR 1:05.62; 18-and-over, 1. Julio Horrego, HON 1:03.30, 3. Jordy Groters, ARU 1:05.66.

200-meter backstroke:
11-12, 1. Lucas Diaz, DOM 2:27.67; 13-14, 1. Tristan Pragnell, BAR 2:13.46; 15-17, 1. Marco Cabrera, GUA 2:08.42; 18-and-over, 1. Patrick Groters, ARU 2:06.09, time drop.

400-meter medley relay:
11-12, 1. Trinidad & Tobago 4:41.05, 2. Jamaica 4:48.55, 3. Aruba 4:53.76.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Groters, Acosta Double Winners On Day Three Of CCCAN Swimming Championships In Aruba


By Sharon Robb

SAVANETA, ARUBA, July 2, 2018–University of Denver-bound Patrick Groters of Aruba is making a lasting impression at the XXXI Central American and Caribbean Amateur Swimming Confederation (CCCAN) Swimming Championships at Pisina Olimpico Roly Bisslik.

Groters, a three-time high school state champion at University School, was a double winner on Day Three.

Groters, 18, won the 100-meter backstroke in 57.54, was second in the 400-meter individual medley in 4:38.21 and was a member of the winning 400-meter freestyle with older brother Jordy that finished in 3:34.01.

Earlier in the meet, Groters, was second in the 50-meter backstroke in 26.94 and sixth in the 200-meter breaststroke in a best time 2:24.91 with a time drop of 3.00 off his previous best of 2:27.14.

Marcelo Acosta, 21, of El Salvador was also a double winner in the 200-meter freestyle in 1:52.01 and 400-meter individual medley in 4:34.61.

Sisters Andrea and Daniella Van den Berg were members of Aruba’s winning 400-meter freesytle relay that finish in 4:02.64. Panama’s Cathy Cooper’s relay was runnerup in 4:04.63.

Other Florida Gold Coast top finishers:

Daniel Jacobs, Aruba, second, 200-meter freestyle, 1:53.86.

Renzo Tjon-A-Joe, Surinam, second, 50-meter butterfly, 24.90.

Daniella Van den Berg, Aruba, third, 200-meter freestyle, 2:08.78; fourth, 400-meter individual medley 5:14.46.

Nicholas Vale, Jamaica, third, 50-meter butterfly, 25.59; seventh, 200-meter freestyle, 1:58.39.

Racine Ross, Trinidad & Tobago, fourth, 50-meter butterfly, 29.07.

Andrea Van den Berg, Aruba, seventh, 200-meter freestyle, 2:16.97.

Jordy Groters, Aruba, seventh, 50-meter butterfly, 25.79.

Gaby Banks, Jamaica, eighth, 50-meter butterfly, 30.18.

Annabella Lyn, Jamaica, eighth, 100-meter backstroke, 1:10.56.

Early team leaders are Colombia in the women’s competition and Bahamas in the men’s competition after three days.

FINA approved the 2018 CCCAN Championships as an official qualifier for the 2018 Youth Olympic Games in Buenos Aires.

Savaneta is a town and district in southeastern Aruba. Until 1797, it was the island’s capital city. It is the home to the island’s oldest surviving home, a 150-year-old mud hut.

The swim meet, featuring 22 countries, is being live streamed every day beginning at 5:30 p.m. on Facebook on the CCCAN Facebook page. The swimming competition continues through Tuesday.

DAY THREE FINALS RESULTS
GIRLS

200-meter freestyle:
11-12, 1. Morgan Cogle, JAM 2:14.16; 13-14, 1. Logan Watson-Brown, BERAG 2:08.84; 15-17, 1. Barbara Munoz Quintero, COL 2:06.85; 18-and-over, 1. Daniela Gutierrez Zapata, COL 2:04.73, 3. Daniella Van den Berg, ARU 2:08.78, PANB, 7. Andrea Van den Berg, ARU 2:16.97.

50-meter butterfly:
11-12, 1. Jillian Crooks, CAY 30.08; 13-14, 1. Sabrina Lyn, JAM 28.66; 15-17, 1. Madelyn Moore, BER 28.13, 4. Racine Ross, TTO 29.07, 8. Gaby Banks, JAM 30.18; 18-and-over, 1. Carmen Marquez, ESA 28.61.

100-meter backstroke:
11-12, 1. Keianna Moss, BAH 1:10.11; 13-14, 1. Danielle Treasure, BAR 1:08.91; 15-17, 1. Laura Sofia Melo Barrera, COL 1:04.32, 8. Annabella Lyn, JAM 1:10.56; 18-and-over, 1. Daniela Gutierrez Zapata, COL 1:04.47.

400-meter individual medley:
13-14, 1. Krista Jurado, GUA 5:16.23; 15-17, 1. Bryanna Renuart, JAM 5:12.42; 18-and-over, 1. Sara Pastrana, HON 5:05.95, 4. Daniella Van den Berg, ARU 5:14.46.

400-meter freestyle relay:
13-14, 1. Bermuda 4:07.67; 15-17, 1. Aruba 3:57.72, 2. Jamaica 4:05.37 (Annabella Lyn, Bryanna Renuart, Naomi Eaton, Gaby Banks), 5. Trinidad & Tobao 4:13.25; 18-and-over, 1. Aruba 4:02.64 (Daniella Van den Berg, Andrea Van den Berg, Gaby Ponson, Ally Ponson), 2. Panama 4:04.63 (Cathy Cooper, Marielys, Sara Chi, Nimia Melissa Murua).

BOYS

200-meter freestyle:
11-12, 1. Zarek Wilson, TTO 2:05.38; 13-14, 1. Brian Desmond, BERAG 1:59.73; 15-17, 1. Juan Morales Restrepo, COL 1:51.90, 2. Daniel Jacobs, ARU 1:53.86, 7. Nicholas Vale, JAM 1:58.39; 18-and-over, 1. Marcelo Acosta, ESA 1:52.01.

50-meter butterfly:
11-12, 1. Nigel Forbes, BAH 27.73; 13-14, 1. Lamar Taylor, BAH 26.18; 15-17, 1. Kael Yorke, TTO 25.17, 3. Nicholas Vale, JAM 25.59; 18-and-over, 1. Franco Reyes, PAN 24.77, 2. Renzo Tjon A Joe, SUR 24.90, 7. Jordy Groters, ARU 25.79.

100-meter backstroke:
11-12, 1. Zarek Wilson, TTO 1:06.78; 13-14, 1. Tristan Pragnell, BAR 1:01.50; 15-17, 1. Samir Junior Franco, COL 59.70; 18-and-over, 1. Patrick Groters, ARU 57.54.

400-meter individual medley:
13-14, 1. Roan Baker, BAR 4:47.31; 15-17, 1. Sebastian Camacho Gomez, COL 4:44.60; 18-and-over, 1. Marcelo Acosta, ESA 4:34.61, PANB, 2. Patrick Groters, ARU 4:38.21, PANB.

400-meter freestyle relay:
13-14, 1. Bahamas 3:46.09; 15-17, 1. Curacao 3:35.31, 5. Aruba 3:41.00 (Nathan Croes, Kenrick Pichardo, Brandon Cheong, Daniel Jacobs), 6. Jamaica 3:44.08 (Nicholas Vale, Jesse Marsh, Cameron Brown, Jordane Payne); 18-and-over, 1. Aruba 3:34.01 (Jordy Groters, Derek Bransford, Patrick Groters, Mikel Schreuders).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Van den Berg, Acosta, Horrego Win At CCCAN Swimming Championships In Aruba


By Sharon Robb

SAVANETA, ARUBA, July 1, 2018–Daniella Van den Berg of Aruba, Marcelo Acosta of El Salvador and Julio Horrego of Honduras were among winners during the first two days of competition at the XXXI Central American and Caribbean Amateur Swimming Confederation (CCCAN) Swimming Championships at Pisina Olimpico Roly Bisslik.

Van den Berg, 21, won the 18-and-over 800-meter freestyle in a lifetime-best 9:03.81. She shaved two seconds off her previous best of 9:05.50. Her sister Andrea was seventh.

Acosta, 21, won the 18-and-over 1500-meter freestyle in 15:41.21. Acosta was also a member of the fourth place mixed 200-meter freestyle relay.

Julio Horrego, 19, won the 200-meter breaststroke in a best time of 2:20.87, dropping 1.00 off his previous best of 2:21.12.

Also on Day One, Jamaica set a senior national and 15-17 record of 1:42.81 for the bronze medal in the 15-17 mixed 200-meter freestyle relay team of Nicholas Vale, Jesse Marsh, Bryanna Renuart and Gabrianna Banks. The previous record was 1:43.70.

Other Florida Gold Coast top finishers:

Cathy Cooper, 18, of Panama was a member of the second place 200-meter freestyle mixed relay.

Jamaica’s Simone Vale, 14, was second in the 50-meter backstroke in 32.02. Teammate Annabella Lyn, 17, was seventh in a best time 31.90 with a time drop of 1.00.

Racine Ross, 17, of Trinidad & Tobago was third in the 100-meter butterfly in 1:05.47.

Nicholas Vale, 16, of Jamaica was third in the 100-meter butterfly in 56.67.

Patrick Groters, 18, of Aruba was second in the 50-meter backstroke in 26.94 and sixth in the 200-meter breaststroke in a best time 2:24.91 with a time drop of 3.00 off his previous best of 2:27.14.

Jordy Groters, 21, of Aruba, competing in his second-to-last career swim meet, was sixth in the 100-meter butterfly in 58.16.

Early team leaders are Colombia in the women’s competition and Bahamas in the men’s competition after two days.

FINA also approved the 2018 CCCAN Championships as an official qualifier for the 2018 Youth Olympic Games in Buenos Aires.

Savaneta is a town and district in southeastern Aruba. Until 1797, it was the island’s capital city. It is the home to the island’s oldest surviving home, a 150-year-old mud hut.

The swim meet, featuring 22 countries, is being live streamed every day beginning at 5:30 p.m. on Facebook on the CCCAN Facebook page. The swimming competition continues through July 3.

DAY ONE FINALS RESULTS
GIRLS

800-meter freestyle:
13-14, 1. Manuela Libreros Bolivar, COL 9:27.76; 15-17, 1. Michelle Ramirez, HON 9:17.91; 18-and-over, 1. Daniella Van den Berg, ARU 9:03.81, PAN B, 7. Andrea Van den Berg, ARU 10:07.45.

BOYS

1500-meter freestyle:
13-14, 1. Carlos Menafra, PAN 17:12.78; 15-17, 1. Juan Morales Restrepo, COL 16:20.43; 18-and-over, 1. Marcelo Acosta, ESA 15:41.21, PAN A.

200-meter freestyle mixed relay:
11-12, 1. Trinidad and Tobago, 1:50.29; 13-14, 1. Bermuda 1:45.04; 15-17, 1. Colombia 1:42.20; 18-and-over, 1. Aruba 1:40.66 (Jordy Groters, Ally Ponson, Gaby Ponson, Mikel Schreuders), 2. Panama 1:40.84 (Isaac Beitia, Sara Chi, Cathy Cooper, Franco Reyes).

DAY TWO FINALS
GIRLS

200-meter breaststroke:
11-12, 1. Emily Santos, PAN 2:40.25; 13-14, 1. Krista Jurado, GUA 2:45.77; 15-17, 1. Elisa Alejandra Funes, ESA 2:41.67; 18-and-over, 1. Maria Fernanda Far, PAN 2:46.21.

50-meter backstroke:
11-12, 1. Jillian Crooks, CAY 32.11; 13-14, 1. Logan Watson-Brown, BERAG 31.62, 2. Simone Vale, JAM 32.02; 15-17, 1. Madelyn Moore, BER 30.23, 7. Annabella Lyn, JAM 31.90, time drop 1.00; 18-and-over, 1. Gisela Morales, GUA 29.89.

100-meter butterfly:
11-12, 1. Jillian Crooks, CAY 1:06.87; 13-14, 1. Sabrina Lyn, JAM 1:03.82; 15-17, 1. Barbara Munoz Quintero, COL 1:04.17, 3. Racine Ross, TTO 1:05.47; 18-and-over, 1. Daniela Gutierrez Zapata, COL 1:02.45.

BOYS

200-meter breaststroke:
11-12, 1. Nigel Forbes, BAH 2:36.00; 13-14, 1. Sam Williamson, BERAG 2:32.21; 15-17, 1. Luis Sebastian Weekes, BAR 2:22.21; 18-and-over, 1. Julio Horrego, HON 2:20.87, time drop, 1.00, 6. Patrick Groters, ARU, 2:24.91, time drop 3.00.

50-meter backstroke:
11-12, 1. Zarek Wilson, TTO 30.04; 13-14, 1. Lamar Taylor, BAH 27.66; 15-17, 1. Davante Carey, BAH 26.84; 18-and-over, 1. Steven Aimable, FGUY 26.83, 2. Patrick Groters, ARU 26.94.

100-meter butterfly:
11-12, 1. Nigel Forbes, BAH 1:01.95; 13-14, 1. Lamar Taylor, BAH 59.45; 15-17, 1. Kael Yorke, TTO 55.28, 3. Nicholas Vale, JAM 56.67; 18-and-over, 1. Franco Reyes, PAN 55.20, 6. Jordy Groters, ARU 58.16.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Michigan-Bound Moore Wins Gold On Final Day Of Youth Olympics, Five Junior World Records Smashed

Michigan-Bound Moore Wins Gold On Final Day Of Youth Olympics, Five Junior World Records Smashed


By Sharon Robb

August 22, 2014—-American Hannah Moore won Team USA’s third gold medal on the final day of the 2014 IOC Youth Olympic Games Friday at the Olympic Sports Centre Natatorium in Nanjing, China.

In a close race, Moore won the 400-meter freestyle in 4:11.05 just ahead of Thailand’s Sarisa Suwannachet in 4:11.23 and Germany’s Kathrin Demler in 4:11.25.

Moore, headed off to Michigan with teammate Clara Smiddy, who also won gold earlier in the week, took off early in a 2:03.70 split and held off the field in the final 50 meters.

Florida State-bound Daniella Van Den Berg of Aruba and Azura Florida Aquatics won her heat in the 400-meter freestyle in 4:26.14. She was also second in her heat and 15th

overall in the 800-meter freestyle in a best tie 8:59.38, a 13-second time drop.

On Thursday, Azura teammate Marcelo Acosta of El Salvador broke another national record when he won his heat and finished fifth overall in the 800-meter freestyle in 8:02.69, a six-second time drop from his lifetime-best.

St. Augustine’s Nguyen Thi Anh Vien was fifth in her 400-meter freestyle heat in 4:16.65.

Jamaica’s Timothy Wynter withdrew from the 200-meter backstroke.

On the sixth and final day, five junior world records were broken.

Host China finished with finished with 17 medals including ten gold medals to lead the medal count. Russia followed with 13 medals including six gold. Team USA was fifth with four medals including three gold. Australia was shut out of gold medals. Thirty-one countries earned at least one medal.

Florida had nine swimmers compete, eight from the Florida Gold Coast and one from Florida Swimming.

In other finals:

Rozaliya Naretdinova of Russia won the 50-meter freestyle in a junior world record time of 24.88. Aussie Ami Matsuo took silver and Russian Daria Ustinova was third in 26.39. Clara Smiddy of AquaKids Sharks was top U.S. finished placing 16th in the semifinals in 26.39.

Li Guangyuan of China won the men’s 200-meter backstroke in a junior world record of 1:56.94. Russian Evgeny Rylov was second in 1:57.08. Brit Like Greenbank was third in 1:59.03.

Liliana Szilagyi of Hungary won the 100-meter butterfly in a junior world record and national record 58.34 to continue her country’s domination in the stroke.

Brazilian Matheus Santana broke the junior world record in the 100-meter freestyle in 48.25. His back-half split was 24.90.

Anastasiya Malyavina of the Ukraine won the 200-meter breaststroke in 2:26.43. Korea’s Jiwon Yang took silver in 2:27.31 and Hungary’s Anna Sztankovics took bronze in 2:27.66.

Hungary went one-two in the men’s 200-meter butterfly with Tamas Kenderesi winning in a junior world record time of 1:55.95 and Benjamin Gratz finishing second in 1:57.71. Italian Giacomo Carini was third in 1:58.14.

Nikola Obrovac of Croatia won the men’s 50-meter breaststroke in 27.83, just missing a junior world record. Venezuela’s Carlos Claverie took silver in 27.94.

China won the final event of the meet, the mixed 4×100-meter medley relay in 3:49.33. Russia took silver in 3:50.86 and Australia bronze in 3:52.45.

The Youth Olympics are an international multi-sport event held in conjunction with the International Olympic Committee that takes place every four years consistent with the format of the Olympic Games.

The Youth Olympic Games are designed to integrate sport with education and culture, inspiring participants to live by the Olympic values and become ambassadors of the Olympic spirit. It also could provide a dress rehearsal for 2016 Rio Olympic hopefuls.

With 3,800 athletes from 204 National Olympic Committees, the 13-day competition continues with 31 sports.

NBC, NBCSN and Universal Sports are showing 54.5 hours of coverage through the Closing Ceremony on August 28.

NBC Sports Live Extra—NBC Sports Group’s live streaming product for desktops, mobile devices and tablets—will provide streaming coverage of all the Youth Olympic Games appearing on NBC and NBCSN.

For desktops, NBC Sports Live Extra can be accessed at nbcsports.com/liveextra. The NBC Sports Live Extra app is available for Apple, Android and Microsoft mobile devices and tablets.

Coverage of the 2014 U.S. Youth Olympic Team can be found at TeamUSA.org and Twitter.com/USOlympic utilizing the #2014YOG hashtag. For more information on the Games, visit Nanjing2014.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Timothy Wynter Leads Florida Gold Coast Contingent At Youth Olympic Games That Begin Saturday

SOFLO's Timothy Wynter Leads Florida Gold Coast Contingent At Youth Olympic Games That Begin Saturday


By Sharon Robb

August 14, 2014—Florida Gold Coast will be well-represented at the 2014 Youth Olympic Games in Nanjing, China that begin Saturday with the Opening Ceremony.

The six-day swimming competition begins on Sunday and end Friday.

The Youth Olympics are an international multi-sport event held in conjunction with the International Olympic Committee that takes place every four years consistent with the format of the Olympic Games.

They are designed to integrate sport with education and culture, inspiring participants to live by the Olympic values and become ambassadors of the Olympic spirit. It also provides a dress rehearsal for 2016 Rio Olympic hopefuls.

AquaKids Sharks, Azura Florida Aquatics, Pine Crest Swimming, St. Andrew’s Swimming and South Florida Aquatic Club will have swimmers in the field representing various countries including the U.S.

University of Michigan-bound, Clara Smiddy, 18, of AquaKids Sharks is the only Florida Gold Coast swimmer on Team USA.

The 5-foot-9, 159-pound swimmer, coming off Speedo Junior Nationals and Phillips 66 National Championships will compete in four events. They are the 50-meter freestyle (26.38), 100-meter freestyle (56.61), 50-meter backstroke (28.86) and 100-meter backstroke (1:00.51).

Azura Florida Aquatics and Pine Crest Swimming each have two swimmers in the field.

Azura’s Daniella Van Den Berg, 18, of Aruba will swim in two events. The 5-foot-6, 128-pound Florida State-bound swimmer is entered in the 400-meter freestyle (4:28.37) and 800-meter freestyle (9:12.35).

“I am looking forward to seeing what I can do in Nanjing,” Van Den Berg said.

Her Azura teammate Marcelo Acosta, 18, will represent El Salvador. The 5-foot-10, 165-pound will compete in the 200-meter free (1:55.10), 400-meter freestyle (3:59.46) and 800-meter freestyle (8:17.39).

University of Missouri-bound Jordy Groters and Lydia Musleh are Pine Crest Swimming’s athletes. The 5-foot-11, 172-pound Groters, 18, will compete for Aruba in the 50-meter breaststroke (29.17) and 100-meter breaststroke (1:04.25).

Teammate Lydia Musleh, 17, will compete for Jordan in the 200-meter freestyle (2:08.03). The 5-foot-9, 132-pound athlete, who has dual citizenship with Greece, is the only girl swimmer representing Jordan.

St. Andrew’s Swimming and South Florida Aquatic Club each have one swimmer, both representing Jamaica.

St. Andrew’s 6-foot-2, 159-pound Sidrell Williams, 18, will compete in three events. They are the 50-meter butterfly (25.71), 100-meter butterfly (56.36) and 50-meter freestyle (24.21).

South Florida Aquatic Club’s 6-foot-2, 163-pound Timothy Wynter, 18, will swim the 50-meter backstroke (26.71), 100-meter backstroke (59.00) and 200-meter backstroke (2:10.61).

Olympic gold medalist and world record holder Ruta Meilutyte, 17, of Lithuania heads the field. The 5-foot-9, 168-pound 11-time national champion will compete in four events which she is the overwhelming favorite. She is entered in the 100-meter freestyle (54.94), 50-meter breaststroke (29.48), 100-meter breaststroke (1:04.35) and 200-meter individual medley (2:12.32). She is the youngest Lithuanian athlete in any sport to win an Olympic gold medal (100-meter breaststroke, 1:05.47).

The top men’s swimmer is University of Southern California sophomore Dylan Carter, 18, of Trinidad and Tobago. The 6-foot-6, 190-pound swimmer who frequently trains in South Florida after graduating from Plantation American Heritage, will compete in the 50-meter freestyle (23.01), 100-meter freestyle (49.93), 50-meter backstroke (25.99) and 50-meter butterfly (23.87).

One of the unusual storylines is Cuba sending two swimmers. Elisabeth Gamez Matos, 17, 5-foot-4, 115 pounds, will swim the 50- (26.79), 100- (57.56) and 200-meter freestyle (2:05.10) events. Luis Vega Torres, 16, 5-foot-11, 165-pounds will compete in the 400-meter freestyle (4:08.35) and 800-meter freestyle (8:32.49).

The United Kingdom is one of the few countries not sending a team to this year’s event.

The United States is competing in 23 disciplines across 21 sports, with a 94-athlete U.S. Youth Olympic Games Team.

China is hosting 3,800 athletes from 204 National Olympic Committees at the second Youth Olympics.

During 13 days of competition in 32 sports, 222 medals events will be spread over 27 competition venues.

NBC, NBCSN and Universal Sports will combine for 54.5 hours of coverage beginning with the Opening Ceremony and concluding with the Closing Ceremony on August 28.

NBC Sports Live Extra—NBC Sports Group’s live streaming product for desktops, mobile devices and tablets—will provide streaming coverage of all the Youth Olympic Games appearing on NBC and NBCSN.

For desktops, NBC Sports Live Extra can be accessed at nbcsports.com/liveextra. The NBC Sports Live Extra app is available for Apple, Android and Microsoft mobile devices and tablets.

Coverage of the 2014 U.S. Youth Olympic Team can be found at TeamUSA.org and Twitter.com/USOlympic utilizing the #2014YOG hashtag.

For more information on the Games, visit Nanjing2014.com.
http:www.swim4soflo.com

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Florida Gold Coast’s Groters, Pigot, Van den Berg, Williams Win Gold At CARIFTA

Florida Gold Coast’s Groters, Pigot, Van den Berg, Williams Win Gold At CARIFTA


By Sharon Robb

April 24, 2014

Brothers Jordy and Patrick Groters of Aruba and Zuhayr Pigot of Suriname took up where they left off Wednesday night and Daniella van den Berg of Aruba and Sidrell Williams of Jamaica shared the spotlight.

The Florida Gold Coast and international age group stars picked up more gold to add to their medal haul on Day Three of the 29th CARIFTA Swimming Championships Thursday night at the Piscina Olimpico Roly Bislik in Oranjestad, Savaneta, Aruba.

Jordy Groters, 17, of Aruba and Pine Crest Swimming, seeded third going into finals, won the 15-17 200-meter individual medley in 2:10.08. Jamaica’s Keanan Dols, 15, of Jamaica, the top-seed, finished third in a best time 2:10.87, lowering his previous best of 2:14.30.

Also in the 200 IM, Jonathan Farah, 16, of Trinidad and Tobago and American Heritage, making his international debut, was fifth in 2:19.27. Matthew Lyn, 16, of Jamaica was tenth in a best time 2:20.74.

Jordy Groters, the top morning seed, also took a silver medal in the 50-meter breaststroke in 29.37 and Wayne Denswil, 17, of Suriname and Metro Aquatics took the bronze in a best time 30.31. Jordy Groters, swimming leadoff leg, took another silver medal in the 800-meter freestyle relay.

Patrick Groters, 14, of Aruba and Pine Crest Swimming won the 13-14 200-meter individual medley in 2:16.91. Groters swam back-to-back best times including 2:18.91 in prelims bettering his previous best of 2:23.30.

Zuhayr Pigot, 16, of Suriname and Metro Aquatics won the 15-17 100-meter freestyle in a best time 51.59, dropping from 52.40, followed by fifth-seed Christian Selby, 16, of Barbados in a best time, 52.70, dropping from 53.10 for the silver medal. Jabari Baptiste, 16, of Trinidad and Tobago was fourth in 53.14.

After winning relay gold earlier in the meet, Daniella van den Berg, 17, of Aruba and Azura Florida Aquatics won her first individual gold medal in the 15-17 200-meter butterfly in a best time 2:25.52, dropping from 2:31.41.

Sisters Daniella and Andrea, 15, van den Berg won relay gold leading Aruba to a gold medal in the 800-meter freestyle relay in 8:50.77 with teammates Ginayla Arends and Rebecca Maduro.

Daniella Van den Berg also took a bronze medal in the 200-meter individual medley in a best time 2:28.02, dropping from 2:29.06.

Jamaica’s Sidrell Williams, 17, of St. Andrew’s Swimming, seeded second, won the 200-meter butterfly in a lifetime-best 2:09.66, dropping from 2:15.39. It was the first of two gold medals for Williams. Christian Selby, 16, of Barbados took the bronze in 2:14.00 and Kean Dols, 15, of Jamaica was fifth in 2:19.31 after going a best time 2:14.53 in prelims, dropping from 2:24.41.

Jamaica’s Matthew Lyn, 16, Keanan Dols, 15, Sidrell Williams, 17, and Nico Campbell, 16, won the 800-meter freestyle relay in 8:05.78 in the final event of the night.

Nicolas Vale, 12, of Jamaica and Azura Florida Aquatics won two more silver medals. He took second in the 11-12 200-meter individual medley in a best time 2:30.49. His previous best was 2:33.43. Vale, seeded third after prelims, also took second in the 200-meter butterfly in 2:27.49, another best time dropping from 2:31.82.

Annabella Lyn, 13, of Jamaica and Pine Crest Swimming, was eighth in the 200-meter butterfly in 2:45.39 after going a best time of 2:43.50 in prelims dropping from 2:48.37.

The Caribbean Free Trade Association-sponsored meet, which features most of the top junior age group swimmers in the Caribbean, is a qualifier for both the Youth Olympic Games and Central American and Caribbean Swimming Championships.

The meet concludes on Saturday with the open water 5K events.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com