American Heritage Plantation Girls, Boys Defeat Archbishop McCarthy In Tuneup For Saturday Woodson Invite


By Sharon Robb

PLANTATION, September 26, 2019–American Heritage Plantation boys and girls teams swept Archbishop McCarthy on Wednesday in a tuneup meet for Saturday’s prestigious Woodson Invite at Pine Crest.

The girls team won, 111-59, and boys team won, 97-58.

The girls swept all three relays and won all eight individual events.

Emme Ham, Olivia Mason and Emily Robertson were double winners for the Patriots.

Ham won the 200-yard individual medley in 2:23.16 and 100-yard breaststroke in 1:12.60.

Mason swept the 50- and 100-yard freestyle events in 26.12 and 58.62.

Robertson won the 100-yard butterfly in 1:04.31 and 500-yard freestyle in 5:45.43.

The boys’ team was just as dominant as the girls, also sweeping all three relays and winning all eight individual events.

Daniel Escobar, Jiehoon Lee and Sebastian Lares each won two events for the Patriots.

Escobar won the 200-yard freestyle in 1:52.97 and 100-yard butterfly in 1:00.41.

Lee won the 200-yard individual medley in 2:06.13 and 100-yard breaststroke.

Lares won the 100-yard freestyle in 52.28 and 100-yard backstroke in 58.19.

COMBINED TEAM TOTALS
American Heritage Plantation 208, 2. Archbishop McCarthy 117.

GIRLS TEAM TOTALS
American Heritage Plantation 111, Archbishop McCarthy 59

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay:
1. American Heritage Plantation A 2:00.18 (Amari Porter, Emme Ham, Emily Robertson, Eva Pierre-Antoine), 2. Archbishop McCarthy 2:10.78, 3. American Heritage Plantation B 2:21.44.

200-yard freestyle:
1. Eva Pierre-Antoine, AHP 2:11.53, 2. Christina Prado, AHP 2:14.59, 3. Mia Escudero, ARCH 2:26.78.

200-yard individual medley:
1. Emme Ham, AHP 2:23.16, 2. Amari Porter, AHP 2:31.19, 3. Gillian Leon, AHP 2:46.82.

50-yard freestyle:
1. Olivia Mason, AHP 26.12, 2. Syven Walker, ARCH 26.43, 3. Eva Pierre-Antoine, AHP 26.56.

1-meter diving:
None

100-yard butterfly:
1. Emily Robertson, AHP 1:04.31, 2. Mia Escudero, ARCH 1:15.25, 3. Shana Xia, AHP 1:16.75.

100-yard freestyle:
1. Olivia Mason, AHP 58.62, 2. Syven Walker, ARCH 1:00.69, 3. Ashley Green, ARCH 1:01.28.

500-yard freestyle:
1. Emily Robertson, AHP 5:45.43, 2. Christina Prado, AHP 6:21.97, 3. Cynthia Chamoun, ARCH 7:25.59.

200-yard freestyle relay:
1. American Heritage Plantation A 1:51.25 (Olivia Mason, Emme Ham, Claire Lipman, Christina Prado), 2. Archbishop McCarthy 2:09.90, 3. American Heritage Plantation B 2:26.53.

100-yard backstroke:
1. Jamie Annis, AHP 1:15.00, 2. Jordan Jones, ARCH 1:17.21, 3. Shana Xia, AHP 1:17.93.

100-yard breaststroke:
1. Emme Ham, AHP 1:12.60, 2. Amari Porter, AHP 1:19.10, 3. Samantha Solis, ARCH 1:22.62.

400-yard freestyle relay:
1. American Heritage Plantation A 3:57.97 (Olivia Mason, Emily Robertson, Amari Porter, Eva Pierre-Antoine), 2. Archbishop McCarthy 4:23.21, 3. American Heritage Plantation B 4:47.19.

BOYS TEAM TOTALS
American Heritage Plantation 97, Archbishop McCarthy 58

BOYS RESULTS

200-yard medley relay:
1. American Heritage Plantation A 1:51.31 (Sebastian Lares, Evan Wang, Jiehoon Lee, Benjamin Gomez del Campo), 2. Archbishop McCarthy A 2:00.34, 3. Archbishop McCarthy B 2:10.56.

200-yard freestyle:
1. Daniel Escobar, AHP 1:52.97, 2. Benjamin Gomez del Campo, AHP 2:01.60, 3. Jacob Johnson, ARCH 2:11.84.

200-yard individual medley:
1. Jiehoon Lee, AHP 2:06.13, 2. Odin Farkas, AHP 2:27.50, 3. Gabriel Cruz, ARCH 2:50.18.

50-yard freestyle:
1. Ziv Bitton, AHP 25.62, 2. Evan Wang, AHP 25.97, 3. Nicholas Cackett, ARCH 26.43.

1-meter diving:
None

100-yard butterfly:
1. Daniel Escobar, AHP 1:00.41, 2. Matthew Mackenzie, ARCH 1:02.93, 3. Luca Molaro, ARCH 1:10.59.

100-yard freestyle:
1. Sebastian Lares, AHP 52.28, 2. Ziv Bitton, AHP 57.31, 3. Jacob Johnson, ARCH 57.50.

500-yard freestyle:
1. Nicolas Rossi, AHP 5:16.25, 2. Benjamin Gomez del Campo, AHP 5:33.62, 3. Carson Hernandez, ARCH 7:32.62.

200-yard freestyle relay:
1. American Heritage Plantation A 1:38.56, 2. American Heritage Plantation B 1:49.97, 3. Archbishop McCarthy A 1:53.78.

100-yard backstroke:
1. Sebastian Lares, AHP 58.19, 2. Dennis Dale, ARCH 1:07.62, 3. Odin Farkas, AHP 1:13.88.

100-yard breaststroke:
1. Jiehoon Lee, AHP 1:02.94, 2. Nicholas Cackett, ARCH 1:09.56, 3. Evan Wang, AHP 1:14.50.

400-yard freestyle relay:
1. American Heritage Plantation A 3:37.53 (Sebastian Lares, Nicolas Rossi, Jiehoon Lee, Daniel Escobar), 2. Archbishop McCarthy A 4:07.71, 3. American Heritage Plantation B 4:09.88.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

American Heritage Plantation Wins Season-Opener Against Posnack; Next Up: Saturday’s Shark Invite At Nova Southeastern Aquatic Center


By Sharon Robb

PLANTATION, September 13, 2019–American Heritage Plantation opened its 2019 season on a successful note Wednesday at the Patriots’ pool.

The girls’ team defeated David Posnack School, 129-22, and the boys’ team won, 126-32.

The girls swept all three relays and all eight individual events.

Emily Robertson, Emme Ham and Olivia Mason were double winners and all members of the winning relays.

Robertson won the 200-yard freestyle in 2:08.06 and 100-yard butterfly in 1:03.78.

Ham won the 200-yard individual medley in 2:23.05 and 100-yard breaststroke in 1:12.63.

Mason won the 50-yard freestyle in 26.72 and 100-yard freestyle in 58.84.

The boys team was led by double winners Sebastian Lares and Daniel Escobar.

Lares won the 200-yard individual medley in 2:02.24 and 100-yard backstroke in 57.72.

Escobar won the 200-yard freestyle in 1:54.15 and 500-yard freestyle in 4:57.57.

Nicolas Rossi won the 100-yard freestyle in 54.66.

American Heritage Plantation will be among a field of 15 teams and 349 swimmers for the Shark Invite set for all day on Saturday.

COMBINED
American Heritage Plantation 255, David Posnack School 54
GIRLS
American Heritage Plantation 129, David Posnack School 22

200-yard medley relay:
1. American Heritage A 2:00.87 (Amari Porter, Emme Ham, Emily Robertson, Eva Pierre-Antoine), 2. American Heritage B 2:21.10, 3. Posnack 2:39.96.

200-yard freestyle:
1. Emily Robertson, AH 2:08.06, 2. Eva Pierre-Antoine, AH 2:19.22, 3. Darlene Mizrahi, POS 2:25.09.

200-yard individual medley:
1. Emme Ham, AH 2:23.05, 2. Felicia Taylor, AH 2:23.88, 3. Amari Porter, AH 2:28.75.

50-yard freestyle:
1. Olivia Mason, AH 26.72, 2. Eva Pierre-Antoine, AH 27.25, 3. Christina Prado, AH 27.40.

100-yard butterfly:
1. Emily Robertson, AH 1:03.78, 2. Felicia Taylor, AH 1:06.31.

100-yard freestyle:
1. Olivia Mason, AH 58.84, 2. Christina Prado, AH 1:02.65, 3. Claire Lipman, AH 1:04.93.

500-yard freestyle:
1. Amari Porter, AH 5:43.53, 2. Darlene Mizrahi, POS 6:22.68.

200-yard freestyle relay:
1. American Heritage A 1:49.56 (Christina Prado, Eva Pierre-Antoine, Felicia Taylor, Olivia Mason), 2. American Heritage B 2:09.02, 3. Posnack B 2:18.34.

100-yard backstroke:
1. Jamie Annis, AH 1:15.69, 2. Shana Xia, AH 1:22.68, 3. Treasure D’Souza, AH 1:24.09.

100-yard breaststroke:
1. Emme Ham, AH 1:12.63, 2. Amari Porter, AH 1:18.63, 3. Gillian Leon, AH 1:29.15.

400-yard freestyle relay:
1. American Heritage A 4:21.03 (Emily Robertson, Christina Prado, Felicia Taylor, Olivia Mason), 2. American Heritage B 4:36.90.

BOYS
American Heritage Plantation 126, David Posnack School 32

200-yard medley relay:
1. American Heritage A 1:48.00 (Sebastian Lares, Daniel Watson, Jiehoon Lee, Evans Wang), 2. American Heritage B 2:02.91, 3. Posnack 2:13.06.

200-yard freestyle:
1. Daniel Escobar, AH 1:54.15, 2. Nicholas Rossi, AH 1:58.22, 3. Benjamin Gomez del Campo, AH 2:00.75.

200-yard individual medley:
1. Sebastian Lares, AH 2:02.24, 2. Jiehoon Lee, AH 2:06.75, 3. Evan Wang, AH 2:27.81.

50-yard freestyle:
1. Odin Farkas, AH 25.06, 2. Ziv Bitton, AH 26.69, 3. Eitan Horowitz, POS 27.71.

100-yard butterfly:
1. Jiehoon Lee, AH 56.75, 2. Daniel Watson, AH 1:01.21.

100-yard freestyle:
1. Nicolas Rossi, AH 54.66, 2. Ziv Bitton, AH 1:00.44, 3. Jonah Lindenbaum, POS 1:08.25.

500-yard freestyle:
1. Daniel Escobar, AH 4:57.57, 2. Benjamin Gomez del Campo, AH 5:25.76, 3. Isaac Tawil, POS 6:40.37.

200-yard freestyle relay:
1. American Heritage A 1:40.35 (Daniel Watson, Benjamin Gomez del Campo, Nicolas Rossi, Daniel Escobar), 2. Posnack B 1:50.34, 3. American Heritage B 2:05.10.

100-yard backstroke:
1. Sebastian Lares, AH 57.72, 2. Odin Farkas, AH 1:10.81, 3. Elias Levy, AH 1:26.90.

100-yard breaststroke:
1. Daniel Watson, AH 1:07.44, 2. Evan Wang, AH 1:15.02, 3. Dylan Gordon, POS 1:16.87.

400-yard freestyle relay:
1. American Heritage A 3:32.34 (Sebastian Lares, Nicolas Rossi, Jiehoon Lee, Daniel Escobar), 2. American Heritage B 4:22.16, 3. Posnack A 5:38.53.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

American Heritage Plantation Sweeps David Posnack JCC; Joseph Lee, Isabella Taylor Win Thrillers


By Sharon Robb

PLANTATION, October 11, 2018—American Heritage Plantation tuned up for Saturday’s 55th annual Woodson Invitational Thursday with two decisive wins against David Posnack JCC.

The Patriots girls team defeated David Posnack, 104-31.

Olivia Mason and Isabella Taylor were double winners for the Patriots.

Mason won the 200-yard freestyle in 2:07.28 and 50-yard freestyle in 25.69.

Taylor won the 200-yard individual medley in 2:17.19 and 100-yard breaststroke in 1:12.09.

In an exciting girls’ 100-yard breaststroke race between teammates, Taylor outsprinted Emme Ham to win in 1:12.09 ahead of Ham in 1:12.69.

American Heritage Plantation swept all three girls relays.

David Posnack’s lone winner was Zoe Abovitz in the 100-yard backstroke in 1:12.44.

The Patriots boys team topped David Posnack JCC, 128-23. American Heritage Plantation won the combined team title with 232 points.

The Patriots won 10 events including two relays. Sebastian Lares was a double winner in 200-yard individual medley in 2:09.50 and 100-yard butterfly in 58.68.

Nicolas Rossi won the 100-yard freestyle in 54.37. Daniel Escobar won the 200-yard freestyle in 1:50.75.

In a thrilling boys’ 100-yard backstroke race, Patriots’ Joseph Lee knocked off teammate Daniel Escobar by 3/100ths of a second. 1:01.91-1:01.94.

David Posnack’s lone win was the 200-yard freestyle relay in 1:55.84 with Isaac Tawil, Jonah Lindenbaum, Eitan Horowitz and Dylan Gordon.

American Heritage Plantation will compete Saturday in the 55th Woodson Invitational at Pine Crest.

COMBINED TEAM SCORES
American Heritage Plantation 232, David Posnack JCC 54

GIRLS
American Heritage Plantation 104, David Posnack JCC 31

200-yard medley relay: 1. American Heritage A 2:05.31 (Isabella Taylor, Emme Ham, Chris Prado, Molly Weidner), 2. David Posnack 2:17.96, 3. American Heritage Plantation B 2:20.28.

200-yard freestyle: 1. Olivia Mason, AHP 2:07.28, 2. Zoe Abovitz, DP 2:12.15, 3. Chris Prado, AHP 2:13.56.

200-yard individual medley: 1. Isabella Taylor, AHP 2:17.19, 2. Thea Mckenna, AHP 2:22.43, 3. Emme Ham, AHP 2:29.72.

50-yard freestyle: 1. Olivia Mason, AHP 25.69, 2. Molly Weidner, AHP 29.07, 3. Darlene Mizrahi, DP 29.34.

1-meter diving: None

100-yard butterfly: 1. Thea Mckenna, AHP 1:05.88.

100-yard freestyle: 1. Eva Pierre-Antoine, AHP 1:00.53, 2. Chris Prado, AHP 1:00.97, 3. Claire Lipman, AHP 1:13.97.

500-yard freestyle: None

200-yard freestyle relay: 1. American Heritage Plantation A 1:50.44 (Olivia Mason, Eva Pierre-Antoine, Thea Mckenna, Molly Weidner), 2. American Heritage Plantation B 2:05.83, 3. David Posnack 2:08.15.

100-yard backstroke: 1. Zoe Abovitz, DP 1:12.44, 2. Jamie Annis, AHP 1:16.35, 3. Shana Xia, AHP 1:20.00.

100-yard breaststroke: 1. Isabella Taylor, AHP 1:12.09, 2. Emme Ham, AHP 1:12.69, 3. Molly Weidner, AHP 1:19.90.

400-yard freestyle relay: 1. American Heritage Plantation A 3:53.81 (Olivia Mason, Thea Mckenna, Isabella Taylor, Chris Prado).

BOYS
American Heritage Plantation 128, David Posnack JCC 23

200-yard medley relay: 1. American Heritage Plantation A 1:52.28 (Sebastian Lares, Daniel Watson, Joseph Lee, Nicholas Rossi), 2. American Heritage B 2:08.94, 3. American Heritage C 2:14.37.

200-yard freestyle: 1. Daniel Escobar, AHP 1:50.75, 2. Joseph Lee, AHP 1:55.09, 3. Benjamin Gomez del Campo, AHP 2:04.81.

200-yard individual medley: 1. Sebastian Lares, AHP 2:09.50, 2. Nicolas Rossi, AHP 2:12.37, 3. Odin Farkas, AHP 2:29.66.

50-yard freestyle: 1. Daniel DiMarcoberadino, AHP 25.00, 2. Evan Wang, AHP 25.66, 3. Isaac Tawil, DP 28.68.

1-meter diving: None

100-yard butterfly: 1. Sebastian Lares, AHP 58.68, 2. Jayden Scarlett, AHP 1:06.22, 3. Slavcho Karagueorguiev, AHP 1:30.34.

100-yard freestyle: 1. Nicolas Rossi, AHP 54.37, 2. Daniel Watson, AHP 55.69, 3. Evan Wang, AHP 58.00.

500-yard freestyle: 1. Benjamin Gomez del Campo, AHP 5:34.43.

200-yard freestyle relay: 1. David Posnack JCC 1:55.84 (Isaac Tawil, Jonah Lindenbaum, Eitan Horowitz, Dylan Gordon), 2. American Heritage Plantation A 1:56.56, 3. American Heritage Plantation B 2:00.47.

100-yard backstroke: 1. Joseph Lee, AHP 1:01.91, 2. Daniel Escobar, AHP 1:01.94, 3. Jayden Scarlett, AHP 1:04.93.

100-yard breaststroke: 1. Daniel Watson, AHP 1:10.12, 2. Odin Farkas, AHP 1:15.97, 3. Andres Villate, AHP 1:17.93.

400-yard freestyle relay: 1. American Heritage Plantation C 3:45.06 (Odin Farkas, Evan Wang, Joseph Lee, Sebastian Lares), 2. American Heritage Plantation A 3:52.00, 3. American Heritage Plantation B 3:52.03.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com