SOFLO’s Celestin Triple Winner, SOFLO Swimmers Dominate Final Day Of FGC Coral Springs Swim Club Invitational

SOFLO’s Celestin Triple Winner, SOFLO Swimmers Dominate Final Day Of FGC Coral Springs Swim Club Invitational


September 25, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

Tristan Celestin of the South Florida Aquatic Club won three events to highlight action on the final day of the Florida Gold Coast Coral Springs Swim Club Invitational Sunday at the Coral Springs Aquatic Complex.

Celestin, 12, won the 11-12 50-yard freestyle in 24.17, 100-yard breaststroke in 1:05.53 and 100-yard individual medley in 1:01.04.

All three were career-best times for the national and Florida Gold Coast age group record holder including a big time drop in the IM from 1:09.94.

On the second and final day of the timed finals meet, SOFLO swimmers turned in 150 career-best times and combined for 20 individual wins.

SOFLO boys posted 88 best times and captured 12 individual events. SOFLO girls turned in 62 career-best times and captured eight individual events.

Julien Pinon, Zain Qali and Jessica Rodriguez were double winners for SOFLO.

Pinon, 13, won the 13-14 500-yard freestyle in a career-best 4:52.93, 200-yard freestyle in a career-best 1:48.34 and was second in the 100-yard butterfly in 57.03, another best time.

Qali, 23, won the 50-yard backstroke in 24.43, bettering his previous best time of 25.53. He also won the 50-yard freestyle in a career-best 21.45. His previous best was 22.28.

Rodriguez, 12, won the 11-12 200-yard freestyle in a career-best 2:03.14, a big time drop from her previous best of 2:11.17. She also won the 400-yard individual medley in a career-best 4:51.75.

Olympians Vlad Polyakov and Arlene Semeco won their specialty events. Polyakov, 27, won the 100-yard breaststroke in 53.98 and Semeco won the 50-yard freestyle in 23.73. It was Semeco’s last meet before next month’s Pan American Games in Mexico.

Other SOFLO individual winners were:

Alfredo Mesa Jr., 12, 200-yard freestyle, 1:55.97, best time.

Keegan Boisson-Yates, 16, 200-yard freestyle, 1:48.51, best time.

Juan Lucas, 12, 50-yard backstroke, 28.74, best time.

Rafael Rodriguez, 9, 100-yard individual medley, 1:15.60, best time.

Emily Greenwood, 17, 50-yard backstroke, 28.64.

Samantha Stinemire, 13, 50-yard backstroke, 29.75.

Emma Lincoln, 15, 100-yard butterfly, 1:00.41.

Catharine Cooper, 11, 50-yard freestyle, 25.91, best time.

Kelley Heron, 12, 100-yard breaststroke, 1:13.87.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

500-yard freestyle:

13-14, 1. Kelly Fertel, Rockway 5:16.72; SOFLO: 2. Lilli Calero 5:35.51, best time, 13. Hannah Doyle 5:54.02, best time, 14. Samantha Stinemire 5:55.84, 20. Cristina Villegas 6:13.48, best time, 21. Johmi Vargas 6:19.19; 15-16, 1. Olivia Katcher, FLA 5:09.61; 17-and-over, 1. Lorena Guercio, DANA 5:10.54.

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Andrea Santander, MBS 2:14.15; SOFLO: 6. Vanessa Mesa 2:22.12, best time; 11-12, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:03.14, best time; SOFLO: 2. Sophia Bucaro 2:03.84, 4. Catharine Cooper 2:06.50, best time, 6. Kelley Heron 2:07.46, best time, 14. Alani Carrasco 2:13.41, best time, 17. Stephanie Mlujeak 2:13.92, best time, 19. Natasha Testa 2:14.54, best time, 21. Delanie Perez 2:15.36, best time, 22. Sarah Bucaro 2:15.91, best time, 31. Megan Damon 2:22.32, best time, 34. Jennifer Rodriguez 2:24.35, best time, 36. Camila Vara 2:26.44, best time; 13-14, 1. Arianna Noya, Miami Dade 1:58.78; SOFLO: 2. Steph Campo 2:03.41, 7. Lindsey Sauer 2:07.92, best time, 9. Lilli Calero 2:08.21, best time, 10. Kylie Herman 2:08.43, 23. Cristina Villegas 2:13.27, best time, 25. Vero Postolski 2:13.86, best time, 28. Jessie Cordero 2:15.37, best time; 15-16, 1. Olivia Katcher, FLA 1:55.89; SOFLO: 13. Natasha Payamps 2:07.64, best time; 17-and-over, 1. Lorena Guercio, DANA 2:00.36; SOFLO: 3. Emily Greenwood 2:05.58, best time.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Gaby Antonini, FLA 33.30; SOFLO: 2. Delaney Biro 36.44, best time, 21. Ashley Ruf 42.09, best time, 22. Lauren Noyola 42.48; 11-12, 1. Andrea Lopez, MBS 28.67; SOFLO: 3. Isabella Pittinger 31.53, best time, 4. Maya Hirian 32.97, best time, 7. Bianca Monti 34.40, 8. Stephanie Mlujeak 34.60, best time, 12. Megan Damon 35.97, best time; 13-14, 1. Samantha Stinemire, SOFLO 29.75; SOFLO: 3. Steph Campo 30.91, 7. Danielle Ginzburg 31.43, 9. Adriana Cuevas 31.57, 11. Monica Rodriguez 31.94, 21. Maria Fernandez 35.62; 15-16, 1. Carlotta Sanchez, FLA 30.54; SOFLO: 3. Carina Tenaglia 31.13, 6. Bar Bogoslavsky 32.76, best time; 17-and-over, 1. Emily Greenwood, SOFLO 28.64; SOFLO: 4. Anne Kuczynski 31.35.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Alexa Meszaros, FLA 1:08.34; SOFLO: 10. Vanessa Mesa 1:25.04, best time, 14. Lauren Noyola 1:42.74; 11-12, 1. Julia Talamo, Rockway 1:04.57; SOFLO: 3. Natasha Testa 1:06.54, best time, 8. Bianca Monti 1:11.38, best time, 12. Alani Carrasco 1:14.79; 13-and-over, 1. Omaira German, Blue Marlins 59.74; SOFLO: 7. Monica Rodriguez 1:08.68, best time, 11. Jenna Deal 1:10.01, best time; 15-16, 1. Emma Lincoln, SOFLO 1:00.41; SOFLO: 7. Natasha Payamps 1:07.90, best time; 17-and-over, 1. Jyotsn Pansare, DANA 1:01.18.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Andrea Santander, MBS 29.06; SOFLO: 3. Vanessa Mesa 30.82, 6. Delaney Biro 32.15, 17. Lauren Noyola 34.25, 20. Ashley Ruf 34.73; 11-12, 1. Catharine Cooper, SOFLO 25.91, best time; SOFLO: 5. Isabella Pittinger 27.36, best time, 6. Sophia Bucaro 27.68, best time, 11. Charlene Forti 28.94, best time, 14. Luisa Suzuki 29.13, best time, 23. Maya Hirian 30.35, 24. Stephanie Mlujeak 30.36, 28. Camila Vara 30.57, best time, 29. Sarah Bucaro 30.71, 32. Megan Damon 31.01, 35. Maya Ginzburg 31.30; 13-14, 1. Omaira German, Blue Marlins 25.65; SOFLO: 5. Audrey Mason 26.65, best time, 9. Samantha Stinemire 26.92, 10. Kylie Herman 26.95, 14. Jenna Deal 27.47, best time, 19. Lindsey Sauer 27.80, best time, 20. Vero Postolski 28.08, best time, 21. Danielle Ginzburg 28.12, 24. Cristina Villegas 28.24, best time, 30. Adriana Cuevas 28.71, 41. Jessie Cordero 29.57, 47. Vivi Calero 30.99; 15-16, 1. Carla Robles, MACM 24.83; SOFLO: 5. Emma Lincoln 25.41, 14. Natasha Payamps 26.64, 15. Carina Tenaglia 26.77, 17. Kennedy Sanes 27.58, 22. Bar Bogoslavsky 29.69, best time; 17-and-over, 1. Arlene Semeco, SOFLO 23.73; SOFLO: 5. Anne Kuczynski 26.45.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Elizabeth Mendez, Hialeah 1:25.44; SOFLO: 7. Ashley Ruf 1:33.25, best time; 11-12, 1. Kelley Heron, SOFLO 1:13.87; SOFLO: 2. Jessica Rodriguez 1:14.83, 13. Delanie Perez 1:20.30, best time, 19. Jennifer Rodriguez 1:30.70; 13-14, 1. Kelly Fertel, Rockway 1:09.35; SOFLO: 4. Audrey Mason 1:12.41, best time, 13. Jillian Alexander 1:16.75, 20. Lindsey Sauer 1:19.22, 21. Lilli Calero 1:19.33, best time; 15-16, 1. Evita Leter, MACM 1:08.07; SOFLO: 9. Selina Voelkel 1:18.73, best time; 17-and-over, 1. Merle Liivand, DANA 1:10.20.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Alexa Meszaros, FLA 1:12.00; SOFLO: 8. Delaney Biro 1:21.86; 11-12, 1. Andrea Lopez, MBS 1:05.12; SOFLO: 3. Catharine Cooper 1:08.54, best time, 6. Kelley Heron 1:08.96, 7. Sophia Bucaro 1:10.09, best time, 10. Bianca Monti 1:11.40, best time, 12. Isabella Pittinger 1:11.72, 15. Natasha Testa 1:12.20, 18. Alani Carrasco 1:12.87, best time, 20. Charlene Forti 1:13.84, best time, 23. Maya Hirian 1:15.64, 25. Delanie Perez 1:15.86, 32. Jennifer Rodriguez 1:19.21, best time, 34. Sarah Bucaro 1:19.39, 39. Camila Vara 1:22.93; 13-14, 1. Lindsay Hay, HAT 1:05.32; SOFLO: 9. Danielle Ginzburg 1:09.70, best time, 11. Kylie Herman 1:09.81, best time, 12. Jillian Alexander 1:09.88, 13. Jenna Deal 1:09.90, best time, 15. Samantha Stinemire 1:11.13, 23. Lilli Calero 1:13.16, best time, 28. Cristina Villegas 1:16.05, 30. Maria Fernandez 1:17.39, best time; 15-16, 1. Emily Kopas, Unattached 1:03.99; SOFLO: 6. Selina Voelkel 1:15.29; 17-and-over, 1. Merle Liivand, DANA 1:06.46.

400-yard individual medley:

11-12, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 4:51.75, best time. 

BOYS

500-yard freestyle:

13-14, 1. Julien Pinon, SOFLO 4:52.93, best time; SOFLO: 4. Gustavo Valery 5:08.97, best time, 6. Teddy Sandoval 5:25.12, best time, 10. Alexander Viloria 5:33.43, 11. Ryan Capote 5:35.05, 15. Austin Iglesias 5:56.74, 17. Stefano Dioguardi 6:07.30; 15-16, 1. Boleck Depawlikowski, Rockway 4:44.33; SOFLO: 8. Austin Pillado 5:33.08, best time, 10. William Perry III 5:43.92; 17-and-over, 1. Franco Lupoli, DANA 4:37.86.

400-yard individual medley:

11-12, 1. Julio Horrego, Hialeah 4:34.26; SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 4:50.28, 3. Carlos Rodriguez 4:57.75, best time, 7. Ricardo Roche 5:11.25, 9. Samuel Quintero 5:15.63, best time.

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 2:13.91; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 2:19.51, best time, 6. Jonathan Skarie 2:22.57, 11. Brandon Moran 2:27.40, best time, 15. Leonardo Mateus 2:30.61, best time; 11-12, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 1:55.97, best time; SOFLO: 3. Juan Lucas 1:58.77, best time, 5. Carlos Rodriguez 2:01.05, best time, 10. Kevin Porto 2:05.61, best time, 13. Nicholas Perera 2:07.51, best time, 22. Matthew Menocal 2:13.44, best time, 24. Rodrigo Rodriguez 2:13.83, best time, 25. Andres Lares 2:13.92, best time, 29. Bruno Berti 2:16.57, best time, 38. Collin Burt 2:25.62, 41. Jack Davies 2:28.98; 13-14, 1. Julien Pinon, SOFLO 1:48.34, best time; SOFLO: 6. August Charni 1:57.06,  9. Gustavo Valery 1:57.78, best time, 14. Bryce Pierce 1:59.03, best time, 18. David Stoddard 2:01.94, best time, 23. Ryan Capote 2:03.05, best time, 28. Alex Monti 2:04.71, best time, 31. Diego Rodriguez 2:06.20, 34. Alexander Viloria 2:07.08, best time, 43. Dylan Allen 2:13.54, best time, 46. Stefano Dioguardi 2:16.21, 48. Luiz Hosfeld 2:27.97; 15-16, 1. Keegan Boisson-Yates, SOFLO 1:48.51, best time; SOFLO: 2. Marco Hosfeld 1:49.51, 24. Daniel Lee 2:06.11, best time, 26. Josh Coote 2:06.40; 17-and-over, 1. Evandro Silva, DANA 1:40.79; SOFLO: 4. Loai Tashkandi 1:44.06, best time, 6. Hazem Tashkandi 1:44.98, 18. Brian Arnaud 1:50.72, best time, 20. Mauricio Hidalgo 1:53.12.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Andres Wong, MACM 34.99; SOFLO: 6. Leonardo Mateus 37.74, best time; 11-12, 1. Juan Lucas, SOFLO 28.74, best time; SOFLO: 4. Kevin Porto 31.28, best time, 12. Samuel Quintero 33.38, best time, 14. Jack Davies 33.66, 15. Collin Burt 33.72, best time, 17. Matthew Menocal 34.89; 13-14, 1. Gabriel Perez, DANA 27.34; SOFLO: 2. Gustavo Valery 28.09, best time, 3. August Charni 28.90, 7. David Stoddard 30.18, best time; 15-16, 1. Sabates Somoza, PROA 27.22; 17-and-over, 1. Zain Qali, SOFLO 24.43, best time.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 1:08.84; SOFLO: 5. Jonathan Skarie 1:19.83, 6. Brandon Moran 1:21.30, best time; 11-12, 1. Julio Horrego, Hialeah 1:00.59; SOFLO: 2. Alfredo Mesa Jr. 1:02.12, best time, 4. Juan Lucas 1:03.29, best time, 5. Carlos Rodriguez 1:03.33, best time, 9. Cristian Rossi 1:05.73, best time, 11. Nicholas Perera 1:06.79, best time, 13. Kevin Porto 1:07.39, best time, 14. Sebastian Vargas 1:08.24, best time, 16. Ricardo Roche 1:10.16, best time, 18. Andres Lares 1:11.13, best time, 19. Samuel Quintero 1:11.20, best time; 13-14, 1. Robert Ballestas, MACM 56.49; SOFLO: 2. Julien Pinon 57.03, best time, 17. Bryce Pierce 1:03.09, best time, 18. Diego Rodriguez 1:03.64, best time, 22. Ryan Capote 1:05.89, best time, 23. Andre Menchaca 1:05.97, 25. Alexander Viloria 1:06.50, 27. Dylan Allen 1:09.18; 15-16, 1. Jordy Gorters, DANA 52.49; SOFLO: 3. Keegan Boisson-Yates 55.28, 11. Marco Hosfeld 57.06, best time, 18. Alex Evdokimov 59.41, best time, 22. Josh Coote 1:01.70, ties best time, 25. Jonathan Argov 1:05.27, 26. Ti Krijestorac 1:05.82; 17-and-over, 1. Pedro Coutinho, DANA 50.07.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Shane Schulte, Piranhas 29.88; SOFLO: 24. Justin Irwin 34.50; 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 24.17, best time; SOFLO: 2. Cristian Rossi 25.45, 11. Sebastian Vargas 27.76, 12. Bruno Berti 28.17, 19. Rodrigo Rodriguez 28.70, best time, 20. Andres Lares 28.91, best time, 25. Collin Burt 29.54, best time, 37. Jack Davies 31.89; 13-14, 1. Gabriel Perez, DANA 22.88; SOFLO: 6. August Charni 24.30, best time, 12. Gustavo Valery 24.88, 15. Bryce Pierce 25.04, best time, 17. David Stoddard 25.21, best time, 22. Ryan Capote 25.94, best time, 29. Dylan Allen 27.43, best time, 31. Andre Menchaca 27.96, best time, 36. Luiz Hosfeld 31.22; 15-16, 1. Julio Ballestas, MACM 21.99; SOFLO: 22. Austin Pillado 25.58, 25. Daniel Lee 26.18, best time, 28. Josh Coote 26.45, 30. Ti Krijestorac 26.59, 31. Justin Torres 26.75, best time, 32. Jonathan Argov 27.54; 17-and-over, 1. Zain Qali, SOFLO 21.45; SOFLO: 25. Derek Maguire 25.61.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 1:21.45; SOFLO: 4. Jonathan Skarie 1:24.63, 13. Rafael Rodriguez 1:32.7621. Gianni Savino 1:40.37, best time; 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 1:05.53, best time; SOFLO: 3. Cristian Rossi 1:14.39, best time, 13. Ricardo Roche 1:20.87, best time, 14. Bruno Berti 1:20.95, 16. Rodrigo Rodrigues 1:23.97, best time; 13-14, 1. Manuel Lopez, MACM 1:03.37; SOFLO: 4. Diego Rodriguez 1:11.73; 15-16, 1. Jordy Gorters, DANA 58.09; SOFLO: 3. Alex Evdokimov 1:03.25, best time, 13. Justin Torres 1:13.27, best time; 17-and-over, 1. Vlad Polyakov, SOFLO 53.98; SOFLO: 2. Loai Tashkandi 57.05, best time, 6. Brian Arnaud 1:03.37, best time, 9. Mauricio Hidalgo 1:06.73, best time, 11. Derek Maguire 1:10.66.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:15.60, best time; SOFLO: 3. Brandon Moran 1:16.11, best time, 7. Leonardo Mateus 1:20.17, best time; 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 1:01.04, best time; SOFLO: 10. Nicholas Perera 1:10.24, best time, 13. Sebastian Vargas 1:12.05, best time, 14. Matthew Menocal 1:12.31, best time; 13-14, 1. Kear Kurbanali, DANA 1:02.23; SOFLO: 12. Stefano Dioguardi 1:16.90; 15-16, 1. Fernando Bohorquez, DANA 58.41; SOFLO: 10. Austin Pillado 1:09.23, best time; 17-and-over, 1. Evandro Silva, DANA 51.46; SOFLO: 9. Mauricio Hidalgo 59.17, best time, 13. Derek Maguire 1:05.99, best time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Dominate, Celestin Double Winner At FGC Coral Springs Swim Club Invitational

SOFLO Swimmers Dominate, Celestin Double Winner At FGC Coral Springs Swim Club Invitational


September 24, 2011

WRITTEN BY SHARON ROBB

With 138 career-best times and fourteen individual champions, South Florida Aquatic Club swimmers dominated opening day of the Florida Gold Coast Coral Springs Invitational Saturday at the Coral Springs Aquatic Complex.

The SOFLO boys posted 81 career-best times and nine individual wins and girls had 57 best times and five victories.

Tristan Celestin led SOFLO with two wins in sprint events.

Celestin, 12, won the 11-12 50-yard butterfly in 27.37, bettering his previous short course career-best of 27.74, the only swimmer to dip under 28 seconds.

Celestin also won the 11-12 50-yard breaststroke in 29.43, also a career-best, bettering his previous best of 29.59. Celestin was the only swimmer to crack 30 seconds.

The national and Florida Gold Coast age group record holder was also second in the 100-yard freestyle in 53.96, lowering his previous best of 55.69.

Two-time Olympian Vlad Polyakov, 27, of SOFLO won the 50-yard breaststroke in 24.99, close to his personal-best of 24.82. He was the only swimmer in the field to dip under 25 seconds.

Other SOFLO boys’ individual winners were:

Alfredo Mesa Jr., 12, 11-12 500-yard freestyle, 5:10.70, best time.

Cristian Rossi, 12, 11-12 100-yard freestyle, 53.82, best time.

Keegan Boisson-Yates of Taravella, coming off a big high school meet against Coral Springs and Douglas on Wednesday, won the 15-16 100-yard freestyle in 48.90.

Leonardo Mateus, 9, SOFLO’s youngest winner, captured the 10-and-under 100-yard backstroke in a career-best time of 1:17.07, bettering his previous best of 1:20.73.

Juan Lucas, 12, 11-12 100-yard backstroke in 1:00.99, big time drop from his previous best of 1:04.17.

Alex Evdokimov, 15, 50-yard breaststroke, 29.33, best time.

Olympian Arlene Semeco, 27, national record holder for Venezuela, won the 100-yard freestyle in 51.79. Semeco is getting in some last-minute racing before next month’s Pan American Games in Mexico.

Other SOFLO girls’ individual winners were:

Jessica Rodriguez, 12, 11-12 200-yard individual medley, 2:20.33, best time.

Isabella Pittinger, 12, 11-12 50-yard butterfly in 29.03, a career-best time.

Catharine Cooper, 11, 11-12 100-yard freestyle in 57.41, best time.

Emily Greenwood, 17, 17-and-over 100-yard backstroke in 1:02.15.

The two-day meet concludes on Sunday at 9 a.m. with timed finals.

DAY ONE, SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Alexa Meszaros, FLA 2:35.07; SOFLO: 7. Vanessa Mesa 2:47.50, best time, 13. Delaney Biro 2:53.31, best time; 11-12, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:20.33, best time; SOFLO: 5. Kelley Heron 2:25.06, best time, 22. Alani Carrasco 2:34.30, best time, 26. Delanie Perez 2:36.14, best time, 30. Natasha Testa 2:40.68, best time, 31. Maya Hirian 2:41.80, best time, 34. Sarah Bucaro 2:42.98, best time, 36. Jennifer Rodriguez 2:44.96; 13-14, 1. Arianna Noya, Miami Dade 2:13.90; SOFLO: 5. Audrey Mason 2:22.63, best time, 14. Monica Rodriguez 2:28.53, best time, 22. Kelly Kealty 2:31.05, best time, 23. Lilli Calero 2:31.48, best time, 34. Leysha Caraballo 2:37.04, best time, 38. Cristina Villegas 2:41.75, 44. Johmi Vargas 2:48.79; 15-16, 1. Olivia Katcher, FLA 2:15.31; SOFLO: 5. Rachel Ling 2:25.49; 17-and-over, 1. Agust Pineyrua, Rockway 2:19.56.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Sarah Abril, MACM 31.63; SOFLO: 9. Delaney Biro 35.61; 11-12, 1. Isabella Pittinger, SOFLO 29.03, best time; SOFLO: 2. Natasha Testa 29.30, best time, 4. Catharine Cooper 29.47, best time, 15. Bianca Monti 32.14, best time, 13-14, 1. Omaira German, BMHG 26.38; SOFLO: 4. Jenna Deal 30.00, best time, 11. Danielle Ginzburg 30.95, best time, 15. Monica Rodriguez 31.67,17. Vero Postolski 32.60; 15-16, 1. Evelyn Jimenez, BMHG 27.59; SOFLO: 3. Carina Tenaglia 28.53, 4. Natasha Payamps 29.19, 7. Kennedy Sanes 30.54, best time, 10. Selina Voelkel 32.03; 17-and-over, 1. Sandra Guerrero, DANA 29.11; SOFLO: 3. Anne Kuczynski 30.72.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alexa Meszaros, FLA 1:01.83; SOFLO: 5. Vanessa Mesa 1:07.46, best time, 14. Delaney Biro 1:10.99, best time, 24. Ashley Ruf 1:15.93, best time; 11-12, 1. Catharine Cooper, SOFLO 57.41, best time; SOFLO: 4. Sophia Bucaro 58.41, 9. Isabella Pittinger 59.63, best time, 17. Bianca Monti 1:02.05, best time, 21. Alani Carrasco 1:02.56, best time, 26. Charlene Forti 1:03.29, best time, 30. Stephanie Mlujeak 1:03.51, 33. Sarah Bucaro 1:04.08, best time, 34. Camila Vara 1:04.27, best time, 36. Luisa Suzuki 1:04.45, best time, 42. Megan Damon 1:05.72, best time, 44. Jennifer Rodriguez 1:06.31, best time, 51. Maya Ginzburg 1:07.32, best time, 55. Maya Hirian 1:07.86; 13-14, 1. Arianna Noya, Miami-Dade 54.86; SOFLO: 7. Audrey Mason 57.98, best time, 9. Steph Campo 58.25, 10. Samantha Stinemire 58.36, best time, 20. Lilli Calero 1:00.69, best time, 22. Kelly Kealty 1:01.02, 23. Cristina Villegas 1:01.14, best time, 26. Vero Postolski 1:01.58, best time, 27. Jenna Deal 1:01.62, 31. Jessie Cordero 1:02.49, best time, 40. Adriana Cuevas 1:03.19, best time, 44. Leysha Caraballo 1:03.74, 48. Hannah Doyle 1:04.42, best time, 54. Vivi Calero 1:09.37; 15-16, 1. Lauren Suarez, Lake Lytal 53.44; SOFLO: 2. Emma Lincoln 53.90, 9. Natasha Payamps 58.44, 12. Rachel Ling 58.75, 13. Kennedy Sanes 59.67, best time, 16. Bar Bogoslavsky 1:04.54; 17-and-over, 1. Arlene Semeco, SOFLO 51.79; SOFLO: 4. Emily Greenwood 56.76.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Urbina Cortes, PST 1:10.07; SOFLO: 6. Vanessa Mesa 1:21.74; 11-12, 1. Andrea Lopez, MBS 1:04.40; SOFLO: 4. Isabella Pittinger 1:07.58, best time, 6. Sophia Bucaro 1:10.23, 7. Stephanie Mlujeak 1:11.11, best time, 8. Maya Hirian 1:11.53, best time, 16. Charlene Forti 1:15.38, best time, 21. Megan Damon 1:16.20, best time, 22. Bianca Monti 1:16.27, 25. Sarah Bucaro 1:17.22, 34. Delanie Perez 1:25.36; 13-14, 1. Darby Goodwin, Jupiter 1:02.99; SOFLO: 2. Steph Campo 1:04.71, 7. Samantha Stinemire 1:06.81, 10. Monica Rodriguez 1:07.99, 11. Danielle Ginzburg 1:08.39, 18. Adriana Cuevas 1:10.64, 25. Vero Postolski 1:12.28; 15-16, 1. Deandre Small, DANA 1:01.77; SOFLO: 3. Rachel Ling 1:05.60, 4. Natasha Payamps 1:06.12, best time, 8. Bar Bogoslavsky 1:12.25; 17-and-over, 1. Emily Greenwood, SOFLO 1:02.15.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Andrea Santander, MBS 38.45; 11-12, 1. Andrea Lopez, MBS 32.73; SOFLO: 3. Kelley Heron 34.29, 6. Jessica Rodriguez 35.48, best time, 11. Catharine Cooper 36.89, best time, 12. Natasha Testa 37.06, best time, 22. Maya Ginzburg 40.62, best time; 13-14, 1. Arianna Noya, Miami Dade 32.52; SOFLO: 2. Audrey Mason 33.73, best time, 15. Danielle Ginzburg 37.61; 15-16, 1. Kristina Figueroa, DANA 33.61; SOFLO: 3. Emma Lincoln 35.10, 4. Selina Voelkel 35.85, best time, 6. Kennedy Sanes 36.40, best time; 17-and-over, 1. Merle Liivand, DANA 31.81; SOFLO: 3. Anne Kuczynski 34.67. 

BOYS

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 2:29.30; SOFLO: 2. Jonathan Skarie 2:41.39, 4. Brandon Moran 2:44.75, best time, 8. Rafael Rodriguez 2:45.60, best time, 12. Leonardo Mateus 2:55.20, best time; 11-12, 1. Julio Horrego, Hialeah 2:11.31; SOFLO: 3. Juan Lucas 2:16.08, best time, 4. Alfredo Mesa Jr. 2:16.19, best time, 10. Cristian Rossi 2:21.57, best time, 14. Ricardo Roche 2:24.82, 15. Kevin Porto 2:25.23, best time, 29. Samuel Quintero 2:34.19, 30. Nicholas Perera 2:34.29, 32. Andres Lara 2:36.09, best time, 36. Matthew Menocal 2:38.83, 39. Bruno Berti 2:41.14, best time; 13-14, 1. Este Velasquez, DANA 2:09.96; SOFLO: 3. Jordan Colon 2:11.74, best time, 8. August Charni 2:19.04, 9. Diego Rodriguez 2:19.45, best time, 12. Teddy Sandoval 2:20.84, 19. Alexander Viloria 2:23.58, best time, 21. David Stoddard 2:24.43; 15-16, 1. Santi Olano, Rockway 2:00.21; SOFLO: 10. Jacob Walters 2:13.88, best time, 11. Alex Evdokimov 2:13.94, best time, 18. William Perry III 2:22.44, 20. Juan Saldana 2:23.61, best time; 17-and-over, 1. Evandro Silva, DANA 1:53.14; SOFLO: 2. Vlad Polyakov 1:54.17, 7. Loai Tashkandi 2:01.81, 11. Brian Arnaud 2:09.10.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Drake Gill, FLA 32.97; SOFLO: 16. Justin Irwin 39.35, best time; 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 27.37, best time; SOFLO: 14. Sebastian Vargas 30.43, 19. Nicholas Perera 31.69, 28. Collin Burt 33.14, best time, 29. Samuel Quintero 33.29, best time; 13-14, 1. Jonathan Rodriguez, BMHG 25.46; SOFLO: 2. Julien Pinon 25.68, best time, 9. Bryce Pierce 28.30, best time, 13. Ryan Capote 29.44, best time, 14. Andre Menchaca 29.52, best time, 19. Dylan Allen 31.08; 15-16, 1. Padilla Avila, PROA 25.01; SOFLO: 2. Jacob Walters 25.82, best time, 4. Alex Evdokimov 26.48, best time, 8. Josh Cutter 28.01, best time, 10. Ti Krijestorac 28.60, best time, 12. Austin Pillado 30.73; 17-and-over, 1. Pedro Coutinho, DANA 22.69; SOFLO; 2. Zain Qali 22.81, best time, 14. Derek Maguire 28.82.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 1:01.52; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 1:05.68, best time, 7. Jonathan Skarie 1:07.89, best time, 15. Brandon Moran 1:09.96, best time, 23. Leonardo Mateus 1:11.47, best time, 43. Justin Irwin 1:17.65, best time; 11-12, 1. Cristian Rossi, SOFLO 53.82, best time; SOFLO: 2. Tristan Celestin 53.96, best time, 3. Carlos Rodriguez 54.78, best time, 20. Matthew Menocal 1:01.26, best time, 21. Sebastian Vargas 1:01.59, best time, 24. Andres Lares 1:02.34, best time, 25. Bruno Berti 1:02.67, best time, 37. Collin Burt 1:05.41, best time, 38. Jack Davies 1:05.43, best time; 13-14, 1. Jonathan Rodriguez, BMHG 51.45; SOFLO: 3. August Charni 53.24, best time, 6. Gustavo Valery 54.08, best time, 10. Bryce Pierce 54.67, best time, 12. David Stoddard 55.01, best time, 13. Jordan Colon 55.08, best time, 22. Teddy Sandoval 56.71, 23. Diego Rodriguez 56.74, 24. Ryan Capote 56.81, best time, 35. Alexander Viloria 58.57, best time, 40. Austin Iglesias 59.55, best time, 44. Andre Menchaca 1:00.73, best time, 46. Dylan Allen 1:01.69, best time, 47. Luiz Hosfeld 1:07.42; 15-16, 1. Keegan Boisson-Yates, SOFLO 48.90; SOFLO: 13. Josh Cutter 53.62, best time, 17. William Perry III 55.01, 20. Juan Saldana 57.53, best time, 23. Edward Kon 57.95, best time, 24. Austin Pillado 58.03, 25. Ti Krijestorac 58.54; 17-and-over, 1. Evandro Silva, DANA 46.82; SOFLO: 2. Zain Qali 46.88, best time, 9. Hazem Tashkandi 48.92, 20. Brian Arnaud 50.86, best time, 29. Derek Maguire 57.42, best time. 

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Leonardo Mateus, SOFLO 1:17.07, best time; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:18.20, best time, 11. Brandon Moran 1:24.54; 11-12, 1. Juan Lucas, SOFLO 1:00.99, best time; SOFLO: 4. Alfredo Mesa Jr. 1:03.02, best time, 9. Ricardo Roche 1:08.60, best time, 11. Jack Davies 1:09.68, best time, 12. Bruno Berti 1:10.15, 17. Andres Lares 1:11.49, best time, 26. Collin Burt 1:14.08, best time; 13-and-over, 1. Este Velasquez, DANA 59.23; SOFLO: 2. Julien Pinon 1:00.75, best time, 3. Gustavo Valery 1:01.31, best time, 4. August Charni 1:01.46, 13. David Stoddard 1:04.99, 19. Bryce Pierce 1:06.24, best time; 15-16, 1. Boleck Depawlikowski, Rockway 54.94; SOFLO: 10. Jacob Walters 1:03.25, best time; 17-and-over, 1. Carnajal Polit, DANA 51.71.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Adrian Aguilar, MACM 36.55; SOFLO: 3. Jonathan Skarie 39.05, best time, 17. Gianni Savino 44.10, best time; 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 29.43, best time, 6. Carlos Rodriguez 34.73, best time; 13-14, 1. Andreas Rintel, Lake Lytal 30.37; SOFLO: 2. Jordan Colon 30.95, best time, 3. Diego Rodriguez 32.43; 15-16, 1. Alex Evdokimov, SOFLO 29.33, best time; SOFLO: 3. Josh Cutter 31.63, best time, 5. Keegan Boisson-Yates 32.44, 7. Austin Pillado 35.04; 17-and-over, 1. Vlad Polyakov, SOFLO 24.99; SOFLO: 2. Loai Tashkandi 25.81, 6. Brian Arnaud 29.66. 9. Derek Maguire 32.68.

500-yard freestyle: 11-12, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 5:10.70, best time; SOFLO: 3. Carlos Rodriguez 5:17.16, best time, 4. Juan Lucas 5:19.25, best time, 5. Kevin Porto 5:25.45, best time, 9. Cristian Rossi 5:33.05, best time, 10. Ricardo Roche 5:27.24, 11. Nicholas Perera 5:44.57, 12. Samuel Quintero 5:49.46, best time, 13. Matthew Menocal 5:51.26, 19. Jack Davies 6:24.65.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast Coral Springs Invitational

When: Sunday

Schedule: Sunday, 9 a.m.

Where: Coral Springs Aquatic Complex, 12441 Royal Palm Blvd.

Admission: $3 per session, $3 heat sheets. For information call 954-340-5032 or go to www.csscswim.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com