SOFLO’s Ana Villamil Makes First Futures Cut; SOFLO Finishes Third, Azura Wins Combined At FGC Senior Championships


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, July 24, 2022–South Florida Aquatic Club had another swimmer make her USA Swimming Futures cut at the Florida Gold Coast Senior Championships Sunday at Coral Springs Aquatic Complex.

Ana Villamil, 15, got her first Futures cut in the 100-meter breaststroke with a best time of 1:15.70, dropping 0.40 off her previous best.

South Florida Aquatic Club finished third in combined (1,179), men’s (556) and women’s (623) team standings. Azura won the combined (2,042) and men’s titles (1,181). FAST won the girls team title (927).

University of Georgia’s Connor Haigh, 20, swimming unattached and training at SOFLO, won the 100-meter breaststroke in 1:04.40. Haigh swept the breaststroke events.

Michelle Marinheiro, 19, was ninth in the 1500-meter freestyle in a best time 18:28.02, dropping 13.09 seconds. Felix Gonzalez, 15, was also ninth in a best time 17:07.96, dropping 1:12.52. Hashan Ekanayake dropped 29.43 off his time to finish 12th in 17:16.58.

Aldo Zepeda, 17, won the B final of the 100-meter backstroke in 1:01.22. Enrique Rodriguez, 17, was fourth in the B final in 1:02.51.

Enrique Rodriguez, 17, was also second in the B final of the 200 IM in 2:15.09 and tenth overall. Adrian Hernandez, 16, was third in the C final in 2:19.13.

Gabriella DeLuna, 15, won the C final in the 100-meter backstroke in 1:10.03. DeLuna was sixth in the 200 IM in 2:29.44. DeLuna finished third in high point with 104 points.

Mariann Catalasan, 16, won the C final in the 100-meter breaststroke in a best time 1:19.82, dropping 0.58.

High point winners were: (15-16), Paola Gonzalez, 16, Unattached, 177 and Landon Kyser, 16, of Heritage Aquatics, 157; (17-and-over) Heidi Smithwick, Jupiter Dragons, 115 and Dylan Felt, Swim Fort Lauderdale, 158.

SOFLO had 29 swimmers (19 boys and 10 girls) entered in 131 individual events and 16 relays in eight relay events. After senior champs, SOFLO swimmers have Zones and Futures remaining to end the summer.

SUNDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS:
1. Azura Florida Aquatics 2,042, 2. Flood Aquatics 1,853, 3. South Florida Aquatic Club 1,179.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Flood Aquatics 927, 2. Azura 861, 3. SOFLO 623.

MEN TEAM TOTALS: 1. Azura 1,181, 2. Flood Aquatics 926, 3. SOFLO 556.

WOMEN
1500-meter freestyle: 1. Fatima Portillo, Azura 17:42.23, 2. Jessica Smith, WOW 17:45.94, 3. Gabriela Robles Cortes, Azura 18:07.50; SOFLO: 9. Michelle Marinheiro 18:28.02, time drop 13.09.

100-meter backstroke: 1. Ava Fasano, FAST 1:06.72, 2. Anelis Roque, GPA 1:07.21, 3. Riley Macvane, NPB 1:07.88; SOFLO: 8. Nicole Sowell 1:10.17, 17. Gabriella DeLuna 1:10.03.

100-meter breaststroke: 1. Elizabeth Maradyn, GPA 1:15.24, 2. Alyssa Bozzuto, FAST 1:15.35, 3. Ana Villamil, SOFLO 1:15.70, time drop 0.40; SOFLO: 11. Gabriella DeLuna 1:18.86, time drop 0.82, 17. Mariann Catalasan 1:19.82, time drop 0.58, 21. Sabrina Osorio 1:21.03.

50-meter freestyle: 1. Lismar Lyon, MWA 25.87, 2. Sirena Rowe, Azura 25.93, 3. Heidi Smithwick, JUP 26.39; SOFLO: 16. Ana Villamil 28.51, 26. Gabriela Avila 28.66, time drop 0.36.

200-meter individual medley: 1. Giulianna Garcia, TSA 2:26.64, 2. Eriana Temperino, GPA 2:27.23, 3. Lilia Blanco, PB 2:28.68; SOFLO: 6. Gabriella DeLuna 2:29.44, 27. Mariann Catalasan 2:41.44

400-meter medley relay: 1. Azura A 4:23.30 (Solana Capalbo, Nicole Frank Rodriguez, Julima Avila, Sirena Rowe), 2. FAST 4:30.49, 3. Azura B 4:31.97, 6. SOFLO A 4:39.49 (Sara Quintero, Ana Villamil, Gabriella DeLuna, Michelle Marinheiro), 7. SOFLO B 4:46.98 (Sofia Osorio, Mariann Catalasan, Gabriela Avila, Sally Golding).

MEN

1500-meter freestyle: 1. Dylan Felt, SFTL 15:45.51, 2. Philip Moldovanu, WOW 15:56.69, 3. Matheus Siniscalchi, Unattached 16:16.92; SOFLO: 9. Felix Gonzalez 17:07.96, 12. Hashan Ekanayake 1716.58, time drop 29.43, 18. Dominic Bono 17:26.55, 28. Nicholas Pelaez 18:06.80, time drop 10.56.

100-meter backstroke: 1. Noah Smith, FAST 57.88, 2. Landon Kyser, HAT 59.21, 3. Mariano Sosa, Azura 59.61; SOFLO: 9. Aldo Zepeda 1:01.22, 12. Enrique Rodriguez 1:02.51, 15. Jaden Amores 1:03.59, 19. Adrian Hernandez 1:04.25.

100-meter breaststroke: 1. Connor Haigh, Unattached/Georgia/SOFLO, 1:04.40, 2. Giulian Martin, HA 1:04.57, 3. Noah Sipowski, FAST 1:06.14; SOFLO: 10. Manuel Melendez 1:08.79, 30. Alexander Miller 1:14.10.

50-meter freestyle: 1. Steven Aimable, Azura 23.22, 2. Varis Monroe, FAST 23.30, 3. Daniel Ramirez, WA 23.41.

200-meter individual medley: 1. Josh Zuchowski, FAST 2:05.37, 2. Landon Kyser, HAT 2:06.95, 3. Esteban Nunez Del Prado, Azura 2:08.37; SOFLO: 10. Enrique Rodriguez 2:15.09, time drop 4.40, 18. Adrian Hernandez 2:19.13, time drop 1.70, 20. Jaden Amores 2:20.91, 29. Nicholas Pelaez 2:22.88, time drop 4.10, 30. Felix Gonzalez 2:22.91, time drop 1.86.

400-meter medley relay: 1. Azura A 3:48.73 (Mariano Sosa, Brandon Moran, Davidson Vincent, Steven Aimable), 2. FAST 3:49.15, 3. Azura B 3:59.30, 7. SOFLO A 4:06.61 (Aldo Zepeda, Manuel Melendez, Agustin Rodriguez, Enrique Rodriguez), 11. SOFLO B 4:12.26 (Dominic Bono, Alexander Miller, Jaden Amores, Hashan Ekanayake).

PLEASE NOTE: After receiving them the first two days, final full team results were not provided by meet organizers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s DeLuna Wins Senior Title, Rodriguez Makes Futures Cut; Azura Leads On Day Two Of FGC Senior Championships


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, July 23, 2022–It was a night of first-time accomplishments for SOFLO swimmers Gabriella DeLuna and Enrique Rodriguez at the Florida Gold Coast Senior Championships Saturday at Coral Springs Aquatic Complex.

DeLuna, 15, won her first senior title in the 400-meter individual medley in a best time 5:11.04, shaving 1.43 seconds off her previous best of 5:12.47. Her splits were 1:08.96 butterfly, 1:22.66 backstroke, 1:29.20 breaststroke and 1:10.22 freestyle. She was the fastest qualifier in morning prelims in 5:13.03.

Rodriguez, 17, made his first USA Swimming Futures cut in the 200-meter freestyle, winning the C final in a best time 1:57.72, dropping 0.59 off his previous best of 1:58.31.

University of Georgia’s Connor Haigh, 20, who has been training at SOFLO and swimming unattached in the meet, won the 200-meter breaststroke in 2:19.56. SOFLO’s Manuel Melendez, 18, was sixth in a best time 2:33.71, dropping 0.15.

Dominic Bono, 19, was third in the 400-meter individual medley in 4:42.19.

SOFLO’s 400-meter freestyle relay team of Aldo Zepeda, Enrique Rodriguez, Manuel Melendez and Agustin Rodriguez pulled off a sixth place in 3:39.48, also a Futures cut time.

Michelle Marinheiro, 19, was fourth in the C final of the 200-meter freestyle in a best time 2:12.77, dropping 1.37 seconds off her previous best. She was also eighth in the B final in a best time 1:07.17, dropping 0.74.

Sabrina Osorio, 17, was third in the B final of the 200-meter breaststroke in 2:53.11 and Mariann Catalasan, 16, was fifth in the B final in a best time 2:53.69, dropping 1.60.

Ana Villamil, 17, was second in the C final of the 100-meter butterfly in a best time 1:06.18, dropping 0.19. Gabriela Avila, 15, was sixth in the 100 butterfly in 1:07.59. Villamil was also seventh in the 400 IM in a best time 5:37.14, dropping 6.76.

Hashan Ekanayake, 15, won the D final in the 200-meter freestyle in a best time 2:02.10 with a time drop of 0.35.

Alexander Miller, 15, was third in the B final of the 200-meter breaststroke in 2:37.39.

Adrian Hernandez, 16, was fourth in the D final of the 100-meter butterfly in 1:01.22 and Jaden Amores, 15, was fifth in a best time 1:01.31, dropping 0.08.

In a close battle for combined, Azura leads Flood Aquatics, 1,277-1,240. Flood Aquatics leads the women’s with 585 and Azura leads the men’s with 754. SOFLO is third among women’s teams and fourth in the combined and men’s team standings.

The three-day meet concludes Sunday with prelims at 8:30 a.m. and finals at 5 p.m.

St. Andrew’s Aquatics is defending long course champions after winning its first-ever title last August.

SOFLO has 29 swimmers (19 boys and 10 girls) entered in 131 individual events and 16 relays in eight relay events. After senior champs, SOFLO swimmers have Zones and Futures remaining to end the summer.

SATURDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS:
1. Azura Florida Aquatics 1,277, 2. Flood Aquatics 1,240, 3. TS Aquatics 803, 4. South Florida Aquatic Club 746, 5. St. Andrew’s Aquatics 481, 6. Pompano Beach 476.50, 7. Plantation Swim Team 367, 8. T2 Aquatics 359, 9. Wahoos of Wellington 356, 10. Swim Fort Lauderdale 343.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Flood Aquatics 585, 2. Azura 523, 3. SOFLO 409, 4. TS Aquatics 352, 5. Midtown Weston 306.

MEN TEAM TOTALS: 1. Azura 754, 2. Flood Aquatics 655, 3. TS Aquatics 451, 4. SOFLO 337, 5. Swim Fort Lauderdale 328.

WOMEN
200-meter freestyle: 1. Emily Trieschmann, NSU 2:04.49, 2. Heidi Smithwick, JUP 2:05.70, 3. Eriana Temperino, GPA 2:08.28; SOFLO: 20. Michelle Marinheiro 2:12.77, time drop 1.37.

200-meter breaststroke: 1. Elizabeth Maradyn, GPA 2:39.37, 2. Paola Gonzalez, UN 2:42.00, 3. Madison Sipowski, FAST 2:44.09; SOFLO: 11. Sabrina Osorio 2:53.11, 13. Mariann Catalasan 2:53.69, time drop 1.60.

100-meter butterfly: 1. Lismar Lyon, MWA 1:01.67, 2. Heidi Smithwick, JUP 1:02.55, 3. Nicole Aguilar, WOW 1:02.80; SOFLO: 16. Michelle Marinheiro 1:07.17, time drop 0.74, 18. Ana Villamil 1:06.18, time drop 0.19, 22. Gabriela Avila 1:07.59.

400-meter individual medley: 1. Gabriella DeLuna, SOFLO 5:11.04, time drop 1.43, 2. Lilia Blanco, PB 5:13.63, 3. Paola Gonzalez, UN 5:15.19; SOFLO: 7. Ana Villamil 5:37.14, time drop 6.76.

400-meter freestyle relay: 1. Azura A 3:54.67 (Julimar Avila, Sirena Rowe, Lucia Miller, Nicole Frank Rodriguez), 2. TS Aquatics 3:58.94. 3. FAST 4:00.46, 11. SOFLO A 4:11.87 (Michelle Marinheiro, Gabriela Avila, Ana Villamil, Sara Quintero), 18. SOFLO B 4:28.74 (Gabriella DeLuna, Mariann Catalasan, Sabrina Osorio, Sofia Osorio).

MEN
200-meter freestyle: 1. Dylan Felt, SFTL 1:52.58, 2. Thomas Flower, NSU 1:52.73, 3. Varis Monroe, FAST 1:53.42; SOFLO: 17. Enrique Rodriguez 1:57.72, time drop 0.59, 25. Hashan Ekanayake 2:02.10, time drop 0.35.

200-meter breaststroke: 1. Connor Haigh, UN/Georgia/SOFLO 2:19.56, 2. Jacques Sonnier, BR 2:24.92, 3. Noah Sipowski, FAST 2:26.47; SOFLO: 6. Manuel Melendez 2:33.71, time drop 0.15, 11. Alexander Miller 2:37.39.

100-meter butterfly: 1. Steven Aimable, Azura 54.47, 2. Josh Zuchowski, FAST 54.69, 3. Esteban Nunez Del Prado, Azura 55.98; SOFLO: 28. Adrian Hernandez 1:01.22, 29. Jaden Amores 1:01.31, time drop 0.08.

400-meter individual medley: 1. Matheo Mateos, Azura 4:32.22, 2. Mariano Sosa, Azura 4:39.62, 3. Dominic Bono, SOFLO 4:42.19.

400-meter freestyle relay: 1. Azura A 3:28.49 (Davidson Vincent, Gabriel Araya, Matheo Mateos, Steven Aimable), 2. FAST 3:28.86, 3. TS Aquatics 3:34.92, 6. SOFLO A 3:39.48 (Aldo Zepeda, Enrique Rodriguez, Manuel Melendez, Agustin Rodriguez), 17. SOFLO B 3:48.03 (Alexander Miller, Nathaniel Garrick, Marvan Ekanayake, Adrian Hernandez).

IF YOU GO
WHAT: Florida Gold Coast LCM Senior Championships.

WHEN: Friday-Sunday.

WHERE: Michael Lohberg Pool of Champions, Coral Springs Aquatic Complex, 12441 Royal Palm Blvd.

TIMELINES: Sunday, 8:30 a.m.-12:32 p.m., 5-7:29 p.m.

ADMISSION: $5 per sessions for prelims and finals. There will be a concession stand available. Heat sheets are available at http://www.swimcssc.com or Meet Mobile. For more information call swim office 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Marinheiro Leads SOFLO; Smithwick, Zuchowski Win; Azura Dominates Day One Of FGC Senior Championships


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, July 22, 2022–Michelle Marinheiro was South Florida Aquatic Club’s top finisher at the Florida Gold Coast Senior Championships Friday at Coral Springs Aquatic Complex.

Marinheiro, 19, was fourth in the 200-meter butterfly in a best time 2:25.12, shaving 1.54 seconds off her previous best of 2:26.66. She also dropped 1.90 seconds off her 400-meter freestyle time in 4:40.81.

Wisthon Rendon, 18, was SOFLO’s top boys finishing placing ninth in the 200-meter backstroke in 2:11.83.

SOFLO women’s team is third with 252, men’s team is fourth with 195 and fourth in combined with 447 points. Azura Florida Aquatics lead all three team categories, as expected.

In two exciting men’s relays, Azura won the 200-meter freestyle relay in 1:34.80 with Steven Aimable, Davidson Vincent, Matheo Mateos and Gabriel Araya edging out FAST in 1:34.88 with Noah Sipowski, Noah Smith, Josh Zuchowski and Varis Monroe.

FAST (Josh Zuchowski, Noah Sipowski, Nicolas Gallego and Varis Monroe) came back to win the 200-meter medley relay in 1:44.08 just ahead of Azura in 1:44.35 with Steven Aimable, Brandon Moran, Davidson Vincent and Gabriel Araya.

Stanford-bound Zuchowski, 19, won his first individual event of the meet in the 200-meter backstroke in 2:01.13. He was also fastest qualifier in the 200 butterfly in 2:03.41 but scratched from the final.

The U.S. junior national team swimmer is swimming through the meet since he has senior nationals, junior nationals and Junior Pan Pacs coming up before leaving for college.

Smithwick, 18, of Jupiter Dragons took up where she left off at last year’s meet winning the 100-meter freestyle in 57.50. She was second fastest qualifier in the 200-meter butterfly in 2:25.75 but scratched from finals.

In the men’s 400-meter freestyle Dylan Felt of Swim Fort Lauderdale won in 3:58.45 finishing ahead of rival Philip Moldovanu of Wahoos of Wellington in 4:01.53. Felt was also third in the 200-meter butterfly in 2:07.38.

Azura wins included both women’s relays, Gabriel Araya in the 200-meter butterfly in 2:05.51 and men’s 200 free relay.

University of Florida commit Julia Podkoscielny of Pine Crest Swimming, top qualifier in the morning 200-meter backstroke in 2:15.86, scratched from finals along with her teammates who are competing at Futures next week.

Pine Crest coach Mariusz Podkoscielny wanted his swimmers to race one event before practice sessions on Friday night and Saturday morning. The team’s Futures qualifiers leave for North Carolina on Tuesday.

The three-day meet continues Saturday with prelims at 8:30 a.m. and finals at 5 p.m.

St. Andrew’s Aquatics is defending long course champions after winning its first-ever title last August.

SOFLO has 29 swimmers (19 boys and 10 girls) in 131 individual events and 16 relays in eight relay events. After senior champs, SOFLO swimmers have Zones and Futures remaining to end the summer.

FRIDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Azura 753, 2. FAST 715, 3. TS Aquatics 522, 4. SOFLO 447, 5. Pompano Beach 292.50.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Azura 326, 2. FAST 323, 3. SOFLO 252, 4. TS Aquatics 212, 5. Midtown Weston 206.

MEN TEAM TOTALS: 1. Azura 427, 2. FAST 392, 3. TS Aquatics 310, 4. SOFLO 195, 5. Swim Fort Lauderdale 191.

WOMEN
200-meter backstroke: 1. Lilia Blanco, PB 2:24.56, 2. Anelis Roque, GPA 2:25.81, 3. Amanda Loomis, FAST 2:26.75; SOFLO: 13. Mariann Catalasan 2:35.76, 17. Sara Quintero 2:34.58.

100-meter freestyle: 1. Heidi Smithwick, JUP 57.50, 2. Emma Herrera, FAST 59.01, 3. Nicole Frank Rodriguez, Azura 59.07.

200-meter butterfly: 1. Mia Zahab, GPA 2:20.44, 2. Gabriela Robles Cortes, Azura 2:20.88, 3. Giulianna Garcia, TSA 2:24.77; SOFLO: 4. Michelle Marinheiro 2:25.12, time drop 1.54, 7. Gabriella DeLuna 2:26.57, time drop 0.18, 14. Gabriela Avila 2:37.81.

400-meter freestyle: 1. Emily Trieschmann, NSU 4:20.88, 2. Corina Wong, MWA 4:33.05, 3. Ryan Flynn, GPA 4:33.82; SOFLO: 17. Michelle Marinheiro 4:40.81, time drop 1.90.

200-meter freestyle relay: 1. Azura 1:47.02 (Sirena Rowe, Julimar Avila, Lucia Miller, Solana Capalbo), 2. Midtown Weston 1:48.85, 3. TS Aquatics 1:49.14, 6. SOFLO A 1:52.01 (Natalie Gembicki, Ana Villamil, Elena Dinehart, Maddie Smutny), 12. SOFLO B 1:57.35 (Olivia Dinehart, Sophia Grubbs, Gabriela Avila, Isabelle Wilson).

200-meter medley relay: 1. Azura 1:58.48 (Sirena Rowe, Nicole Frank Rodriguez, Julimar Avila, Solana Capalbo), 2. FAST 2:02.06, 3. TS Aquatics 2:02.59, 6. SOFLO A 2:03.93 (Elena Dinehart, Olivia Dinehart, Ana Villamil, Natalie Gembicki), 11. SOFLO B 2:10.51 (Isabelle Wilson, Sophia Grubbs, Sara Quintero, Maddie Smutny).

MEN
200-meter backstroke: 1. Josh Zuchowski, FAST 2:01.13, 2. Mariano Sosa, Azura 2:06.72, 3. Landon Kyser, HAT 2:07.52; SOFLO: 9. Wisthon Rendon 2:11.83, 17. Aldo Zepeda 2:14.90, time drop 1.84, 20. Nicholas Pelaez 2:21.17, time drop 7.60, 25. Adrian Hernandez 2:18.68, 26. Hashan Ekanayake 2:20.51, time drop 3.85.

100-meter freestyle: 1. Varis Monroe, FAST 51.40, 2. Daniel Ramirez, WA 51.65, 3. Thomas Flower, NSU 51.70; SOFLO: 32. Alexander Miller 56.50.

200-meter butterfly: 1. Gabriel Araya, Azura 2:05.51, 2. Marcus Szabo, PB 2:07.28, 3. Dylan Felt, SFTL 2:07.38; SOFLO: 13. Jaden Amores 2:16.25, time drop 0.85.

400-meter freestyle: 1. Dylan Felt, SFTL 3:58.45, 2. Philip Moldovanu, WOW 4:01.53, 3. Matheo Mateos, Azura 4:03.56; SOFLO: 10. Enrique Rodriguez 4:12.32, 19. Agustin Rodriguez 4:17.21, time drop 1.21, 20. Hashan Ekanayake 4:20.69, time drop 5.11, 22. Felix Gonzalez 4:22.87, time drop 14.87, 30. Alexander Miller 4:27.23, time drop 10.72.

200-meter freestyle relay: 1. Azura 1:34.80 (Steven Aimable, Davidson Vincent, Matheo Mateos, Gabriel Araya), 2. FAST 1:34.88, 3. TS Aquatics 1:36.93, 9. SOFLO A 1:40.68 (Alex Golding, Agustin Rodriguez, Wisthon Rendon, Enrique Rodriguez), 20. SOFLO B 1:44.00 (Alexander Miller, Aldo Zepeda, Marvan Ekanayake, Dominic Bono).

200-meter medley relay: 1. FAST 1:44.08, 2. Azura A 1:44.35, 3. Azura B 1:48.72, 8. SOFLO A 1:51.88 (Aldo Zepeda, Manuel Melendez, Agustin Rodriguez, Alex Golding), 16. SOFLO B 1:56.47 (Wisthon Rendon, Alexander Miller, Jaden Amores, Austin Nelson).

IF YOU GO
WHAT: Florida Gold Coast LCM Senior Championships.

WHEN: Friday-Sunday.

WHERE: Michael Lohberg Pool of Champions, Coral Springs Aquatic Complex, 12441 Royal Palm Blvd.

TIMELINES: Saturday, 8:30-11:49 a.m., 5-7:31 p.m.; Sunday, 8:30 a.m.-12:32 p.m., 5-7:29 p.m.

ADMISSION: $5 per sessions for prelims and finals. There will be a concession stand available. Heat sheets are available at http://www.swimcssc.com or Meet Mobile. For more information call swim office 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Ready For This Weekend’s FGC Senior Championships


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, July 19, 2022–After successful BB Championships and Junior Olympics, South Florida Aquatic Club’s championship season continues this weekend with the Florida Gold Coast Senior Championships at Coral Springs Aquatic Complex.

The three-day meet gets under way Friday with prelims at 8:30 a.m. and finals at 5 p.m.

St. Andrew’s Aquatics is defending long course champions after winning its first-ever title last August.

In one of the closest finishes, St. Andrew’s Aquatics won the combined team title. Defending seven-time champion SOFLO finished runner-up in combined with 1,295.50, 151.50 points behind St. Andrew’s Aquatics with 1,446. Jupiter Dragons were third with 1,064.50. They were the only teams to crack the 1,000-point barrier among a field of 35 teams.

St. Andrew’s Aquatics also won the boys team title with 1,143. SOFLO was second with 790 and Swim Fort Lauderdale was third with 675.

Jupiter Dragons, led by Heidi Smithwick, winner of seven individual and relay events, won the girls’ team title with 710.50 points, just 41.50 points ahead of Gulliver Swim Club with 669. Pine Crest was third with 665.50. SOFLO was fourth with 505.50 and St. Andrew’s Aquatics was sixth with 303.

Because of bad weather and impending storms moving in from the Everglades, the final night session was cancelled and results were morning timed finals. The 400-meter medley relays and fast heats of the 1500 freestyles were not contested.

St. Andrew’s swimmers dedicated the win to longtime head coach Sid Cassidy, who underwent coronary angioplasty and stent surgery and was unable to be at the meet. But this year Cassidy will be at the meet celebrating his one-year successful surgery anniversary.

In March, SOFLO won its eighth senior championship title at the short course meet. SOFLO swept all three team titles.

SOFLO topped a field of 36 teams to win the combined team title with a record 2,048 points topping its previous record of 2,007 set at last year’s short course championships. TS Aquatics finished runner-up with 946 points for its best finish in a major championship meet. Pine Crest Swimming was third with 673.5.

SOFLO won the women’s team title with 1,072.5, also a record, ahead of TS Aquatics with 579.5 and Pine Crest Swimming with 530. SOFLO won the men’s team title with 976 points ahead of Metro Aquatics with 465 and Azura Florida Aquatics with 421.

This year the field is wide open with Azura Florida Aquatics with its talent-laden relays as the heavy favorite.

SOFLO has 29 swimmers (19 boys and 10 girls) entered in 131 individual events and 16 relays in eight relay events. After senior champs, SOFLO swimmers have Zones and Futures remaining to end the summer.

Dominic Bono, 19, Olivia Dinehart, 17, Elena Dinehart, 17, Enrique Rodriguez, 17, Agustin Rodriguez, 17, Maddie Smutny, 17, Aldo Zepeda, 17, and Sara Quintero, 18, head SOFLO’s contingent.

University of Georgia junior Connor Haigh, 20, swimming unattached for SOFLO, is top seed in the 200 breaststroke in 2:18.54 and 100 breaststroke in 1:04.37.

The star-studded field features U.S. junior national team members and Florida commit Julia Podkoscielny, 17, of Pine Crest Swimming and Stanford-bound Josh Zuchowski, 18, of FAST. Both are prepping for the Aug. 24-27 Junior Pan Pacific Championships in Hawaii where they will represent the U.S. internationally. Zuchowski is also competing at senior and junior nationals. Podkoscielny is swimming one event (200 backstroke) at this weekend’s meet and will also compete at Futures.

Among other top-seeded swimmers are Heidi Smithwick, 18, of Jupiter Dragons; Daniel Ramirez, 29, of Westminster Academy; Gabriel Araya, 23, of Azura; Mia Zahab, 20, of Golden Panthers; Dylan Felt, 18, of Swim Fort Lauderdale; Emily Trieschmann, 19, of Nova Southeastern; Paola Gonzalez, 16, swimming unattached; Lismar Lyon, 21, of Midtown Weston; Steven Aimable, 23, of Azura; Matheo Mateos, 21, of Azura; Maria Jose Arrua, 23, of Azura; Alyssa Bozzuto, 16, of FAST; Carlin Hughes, 15, Lake Lytal Lightning; Cortes Robles, 18, of Azura; and Matheus Siniscalchi, 16, of Azura.

IF YOU GO
WHAT: Florida Gold Coast LCM Senior Championships.

WHEN: Friday-Sunday.

WHERE: Michael Lohberg Pool of Champions, Coral Springs Aquatic Complex, 12441 Royal Palm Blvd.

TIMELINES BEFORE SCRATCHES: Friday, 8:30-11:35 a.m., 5-7:37 p.m.; Saturday, 8:30-11:49 a.m., 5-7:31 p.m.; Sunday, 8:30 a.m.-12:32 p.m., 5-7:29 p.m.;

ADMISSION: $5 per sessions for prelims and finals. There will be a concession stand available. Heat sheets are available at http://www.swimcssc.com or Meet Mobile. For more information call swim office 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Captures Eighth Florida Gold Coast Senior Championship Title; Horrego Double Winner On Final Day


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, March 20, 2022–South Florida Aquatic Club added another chapter in its team history after winning the combined, women’s and men’s team titles of the Florida Gold Coast Senior Championships Sunday at Academic Village Pool.

SOFLO topped a field of 36 teams from Broward, Palm Beach and Metro-Dade to win the combined team title with a record 2,048 points topping its previous record of 2,007 set at last year’s short course championships.

TS Aquatics finished runner-up with 946 points for its best finish in a major championship meet. Pine Crest Swimming was third with 673.5.

SOFLO won the women’s team title with 1,072.5, also a record, ahead of TS Aquatics with 579.5 and Pine Crest Swimming with 530.

SOFLO won the men’s team title with 976 points ahead of Metro Aquatics with 465 and Azura Florida Aquatics with 421.

SOFLO won the title with 53 swimmers (32 boys and 21 girls) competing in 301 individual events and on 16 relay teams.

SOFLO’s and University of Florida-bound Mallory Schleicher won girls’ high point with 132 points and Olivia Dinehart was runner-up with 128 points and Elena Dinehart was fourth with 117.

Izzy Wilson saved her best for last winning the 1,650-yard freestyle in 17:20.11. SOFLO’s Michelle Marinheiro, 19, broke 18 minutes in the 1,650-yard freestyle to finish fifth in a best time 17:43.48.

Honduran Olympian Julio Horrego was a double winner in the 100-yard breaststroke in a best time 53.07, dropping 0.78 seconds and 200-yard individual medley in 1:48.78.

Former SOFLO swimmer Juan Mora was second behind Horrego in the 100-yard breaststroke in 54.82 in his final Florida Gold Coast meet appearance before participating in Doral’s graduation ceremonies in May and heading off to the Naval Academy in June.

SOFLO’s Olivia Dinehart was second in the 100-yard breaststroke in 1:03.64.

SUNDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS:
1. South Florida Aquatic Club 2,048.5, 2. TS Aquatics 946.5, 3. Pine Crest Swimming 673.5, 4. Azura 668, 5. Metro Aquatics 651, 6. Gulliver 620, 7. St. Andrew’s Aquatics 521, 8. Midtown Weston 520.5, 9. Plantation 450, 10. Swim Fort Lauderdle 425.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 1,072.5, 2. TS Aquatics 579.5, 3. Pine Crest 530.5, 4. Midtown Weston 513.5, 5. Gulliver 374.5, 6. St. Andrew’s 270, 7. Azura 247, 8. Pompano Beach Piranhas 188, 9. Metro Aquatics 186, 10. Coral Springs Swim Club 157.

MEN TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 976, 2. Metro Aquatics 465, 3. Azura 421, 4. Plantation 405, 5. Swim Fort Lauderdale 400, 6. TS Aquatics 367, 7. Eagle Aquatics 269.5, 8. St. Andrew’s 251, 9. Gulliver 245.5, 10. Pompano Beach Piranhas 147.

TOP 20 HIGH POINT AWARDS
WOMEN: 1. Mallory Schleicher, SOFLO 132; SOFLO: 2. Olivia Dinehart, SOFLO 128, 4. Elena Dinehart 117, 8. Natalie Gembicki 91, 14. Maddy Smutny 69, 16. Izzy Wilson, SOFLO 65.
MEN: 1. Kaii Winkler, Eagle Aquatics 138; SOFLO: 6. Javier Colmenares 102, 10. Julio Horrego 93, 14. Alex Golding 73, 22. Javier Roman 45, 23. Sebastian Lares 44, 24. Enrique Rodriguez 42, 28. tie, Wisthon Rendon 37 and Austin Nelson, 37.

WOMEN
1,650-yard freestyle: 1. Izzy Wilson, SOFLO 17:20.11, 2. Britta Schwengle, Azura 17:27.16, 3. Jessica Smith, WOW 17:36.66; SOFLO: 5. Michelle Marinheiro 17:43.48, time drop 18.02.

100-yard backstroke: 1. Jillian Crooks, TSA 55.26,2. Sirena Rowe, Azura 55.36, 3. Elena Dinehart, SOFLO 56.71; SOFLO: 20. Sara Quintero 1:00.66, 21. Gabriella DeLuna 1:00.11.

100-yard breaststroke: 1. Nicole Frank Rodriguez, Azura 1:01.72, 2. Olivia Dinehart, SOFLO 1:03.64, 3. Julimar Avila, Azura 1:03.67; SOFLO: 10. Sophia Grubbs 1:07.43, 13. Ana Villamil 1:06.89, 22. Sally Golding 1:09.01, 23. Sabrina Osorio 1:09.41.

50-yard freestyle: 1. Sirena Rowe, Azura 23.00, 2. Lismar Lyon, MWA 23.05, 3. Jillian Crooks, TSA 23.06; SOFLO: 9. Natalie Gembicki 24.32, 14. Ana Villamil 24.68, 20. Maddy Smutny 25.08, 24. Gabriela Avila 25.17.

200-yard individual medley: 1. Nicole Frank Rodriguez, Azura 2:01.13, 2. Julimar Avila, Azura 2:01.34, 3. Riley Botting, PC 2:03.08; SOFLO: 4. Mallory Schleicher 2:04.44, 5. Olivia Dinehart 2:05.92, 7. Natalie Gembicki 2:07.99, 10. Elena Dinehart 2:08.85, 15. Maddy Smutny 2:10.29, 19. Gabriella DeLuna 2:11.96, 23. Sally Golding 2:11.60.

MEN
1,650-yard freestyle: 1. Gabriel Araya, Azura 15:36.16, 2. Dylan Felt, SFTL 1:46.78, 3. Sauod Alshamroukh, Azura 16:06.16; SOFLO: 10. Ivan Grass 16:34.61, 15. Hashan Ekanayake 16:48.81, 17. Felix Gonzalez 16:50.66, 20. Nicholas Pelaez 17:13.97.

100-yard backstroke: 1. Kaii Winkler, EA 48.60, 2. Landon Kyser, HAT 49.05, 3. Alex Marrero, PST 49.41; SOFLO: 7. Ricardo Roche 50.63, 9. Sebastian Lares 51.00, 10. Aldo Zepeda 52.18, 15. Enrique Rodriguez 52.81, 16. Austin Nelson 52.94, 19. Alejandro Mateus 53.81.

100-yard breaststroke: 1. Julio Horrego, SOFLO 53.07, 2. Juan Mora, UN 54.82, 3. Kito Campbell, UN 56.62; SOFLO: 5. Javier Colmenares 56.84, 11. Manuel Melendez 59.50, 14. Alex Golding 1:00.48, 21. Javier Roman 1:01.08.

50-yard freestyle: 1. Kaii Winkler, EA 20.22, 2. Sidrell Williams, Azura 20.60, 3. Zarek Wilson, TSA 20.80; SOFLO: 25. Agustin Rodriguez 22.01.

200-yard individual medley: 1. Julio Horrego, SOFLO 1:48.78, 2. Esteban Nunez Del Prado, Azura 1:49.24, 3. Landon Kyser, HAT 1:51.48; SOFLO: 4. Ricardo Roche 1:52.09, 6. Javier Colmenares 1:53.96, 11. Alex Golding 1:54.27, 13. Enrique Rodriguez 1:56.36, 14. Javier Roman 1:57.24, 22. Wisthon Rendon 1:59.33, 27. Adrian Hernandez 2:00.86, 28. Alejandro Mateus 2:02.26.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Clinches Eighth FGC Senior Championship With One Day To Go


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, March 19, 2022–With two sessions to go, South Florida Aquatic Club has already clinched the combined, women’s and men’s team titles of the Florida Gold Coast Senior Championships at Academic Village Pool.

Buoyed by depth, talent and home pool advantage, SOFLO has compiled 1,621.5 points in the combined team standings. TS Aquatics is second with 802 and Metro Aquatics is third with 591.5.

The women’s team has 871.5 points followed by TS Aquatics with 463 and Midtown Weston with 436.5.

The men’s team has 750 points followed by Metro Aquatics with 405.5 and Plantation Swim Team with 345.

SOFLO is on track to break its 2021 short course combined team total record of 2,007 points.

SOFLO’s Mallory Schleicher won the 400-yard individual medley in a best time 4:20.88, dropping 1.92 seconds. Teammate Olivia Dinehart was second in 4:24.70.

Olivia Dinehart won the 200-yard breaststroke in 2:15.14.

SOFLO’s women’s 400-yard freestyle was second in 3:30.49 with Schleicher, Elena Dinehart, Maddy Smutny and Olivia Dinehart. TS Aquatics added another impressive win with its relay going 3:25.92 with Maria Morales, Keianna Moss, Jillian Crooks and Tawannah McLemore.

Alex Golding, Javier Colmenares and men’s 400-yard freestyle relay were SOFLO’s top men’s finishers.

Golding was second in the 400 IM in a best time 4:05.72, dropping 3.18 seconds. Colmenares was second in the 200-yard breaststroke in a best time 2:03.93, dropping 0.75.

SOFLO’s relay was second in 3:06.78 with Sebastian Lares, Agustin Rodriguez, Golding and Ricardo Roche. TS Aquatics won its second relay of the night in 3:05.81 with Joshua Cajuste, Zarek Wilson, Mason Green and Eddy Marin.

SOFLO won the title with 53 swimmers (32 boys and 21 girls) competing in 301 individual events and 16 relay teams entered.

SOFLO is among thirty-seven teams from Broward, Palm Beach and Metro-Dade competing over four days.

The meet concludes Sunday with prelims at 8:40 a.m. and finals at 6 p.m. Also on Sunday, the mixed 1,650-yard freestyle is 3 p.m.

SATURDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. South Florida Aquatic Club 1,621.5, 2. TS Aquatics 802.5, 3. Metro Aquatics 591.5, 4. Pine Crest Swimming 531.5, 5. Gulliver 519, 6. Midtown Weston 440.5, 7. St. Andrew’s 421. 8. Plantation 390, 9. Swim Fort Lauderdale 346, 10. Pompano Beach Piranhas 287.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. SOFLO 871.5, 2. TS Aquatics 463, 3. Midtown Weston 436.5, 4. Pine Crest Swimming 397.5, 5. Gulliver 306.5.

MEN TEAM TOTALS: 1. SOFLO 750, 2. Metro Aquatics 405.5, 3. Plantation 345, 4. TS Aquatics 339.5, 5. Swim Fort Lauderdale 337.

WOMEN
400-yard individual medley: 1. Mallory Schleicher, SOFLO 4:20.88, 2. Olivia Dinehart, SOFLO 4:24.70, 3. Mariana Cote, MWA 4:25.00; SOFLO: 7. Isabelle Wilson 4:41.53, 12. Sophie Grubbs 4:49.19, 14. Ana Villamil 4:52.34, 20. Sofia Osorio 5:01.26.

200-yard freestyle: 1. Jillian Crooks, TSA 1:49.49, 2. Erin Miller, SAS 1:50.62, 3. Mallory Schleicher, SOFLO 1:51.62; SOFLO: 5. Elena Dinehart 1:52.76, 9. Natalie Gembicki 1:54.07, 11. Maddy Smutny 1:52.88.

200-yard breaststroke: 1. Olivia Dinehart, SOFLO 2:15.14, 2. Riley Botting, PC 2:17.22, 3. Paola Gonzalez, MAC 2:20.76; SOFLO: 9. Sophia Grubbs 2:26.49, 10. Ana Villamil 2:32.67, 14. Sabrina Osorio 2:28.05, 16. Sally Golding 2:28.21.

100-yard butterfly: 1. Lismar Lyon, MWA 54.31, 2. Heidi Smithwick, JDST 54.62, 3. Nicole Aguilar, WOW 54.99; SOFLO: 9. Maddy Smutny 57.53, 10. Mallory Schleicher 57.81, 12. Elena Dinehart 56.99.

200-yard medley relay: 1. Midtown Weston 1:45.69 (Kendra Gomez, Victoria Torres, Lismar Lyon, Mariana Cote), 2. Pine Crest 1:45.77, 3. TS Aquatics 1:47.07, 4. SOFLO A 1:48.37 (Elena Dinehart, Olivia Dinehart, Maddy Smutny, Mallory Schleicher), 5. SOFLO B 1:51.15 (Gabriella DeLuna, Sophia Grubbs, Ana Villamil, Natalie Gembicki).

400-yard freestyle relay: 1. TS Aquatics 3:25.92 (Maria Morales, Keianna Moss, Jillian Crooks, Tawannah McLemore), 2. SOFLO A 3:30.49 (Mallory Schleicher, Elena Dinehart, Maddy Smutny, Olivia Dinehart), 3. Pine Crest 3:31.02, 5. SOFLO B 3:34.32 (Ana Villamil, Michelle Marinheiro, Sally Golding, Natalie Gembicki).

MEN
400-yard individual medley: 1. Esteban Nunez Del Prado, Azura 4:00.65, 2. Alex Golding, SOFLO 4:05.72, time drop 3.18, 3. Giulian Martin, CANE 4:06.89; SOFLO: 4. Javier Colmenares 4:07.69, time drop 0.81, 5. Adrian Hernandez 4:08.73, 6. Enrique Rodriguez 4:09.39, 14. Alejandro Mateus 4:20.63, 16. Felix Gonzalez 4:25.13, 19. Stephen Kim 4:28.16.

200-yard freestyle: 1. Kaii Winkler, EA 1:35.41, 2. Dylan Felt, SFTL 1:38.94, 3. Davidson Vincent, Azura 1:40.50; SOFLO: 4. Ricardo Roche 1:40.66, 8. Sebastian Lares 1:40.97.

200-yard breaststroke: 1. Giulian Martin, CANE 2:01.80, 2. Javier Colmenares, SOFLO 2:03.93, 3. Brandon Moran, Azura 2:06.00; SOFLO: 4. Alex Golding 2:07.17, 6. Javier Roman 2:09.29, 9. Manuel Melendez 2:21.34.

100-yard butterfly: 1. Esteban Nunez Del Prado, Azura 47.81, 2. Kaii Winkler, EA 48.03, 3. Davidson Vincent, Azura 48.05; SOFLO: 16. Wisthon Rendon 51.70.

200-yard medley relay: 1. Metro Aquatics 1:35.27, 2. St. Andrew’s 1:35.44, 3. Plantation 1:35.46, 4. SOFLO A 1:35.56 (Ricardo Roche, Javier Colmenares, Javier Roman, Sebastian Lares), 7. SOFLO B 1:37.95 (Aldo Zepeda, Manuel Melendez, Wisthon Rendon, Agustin Rodiguez).

400-yard freestyle relay: 1. TS Aquatics 3:05.81 (Joshua Cajuste, Zarek Wilson, Mason Green, Eddy Marin), 2. SOFLO A 3:06.78 (Sebastian Lares, Agustin Rodriguez, Alex Golding, Ricardo Roche), 3. Metro Aquatics 3:08.52.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

After Weather Delay, SOFLO Swimmers Come Up Big On Opening Day Of Florida Gold Coast Senior Championships


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, March 18, 2022–South Florida Aquatic Club is well on its way of defending its title at the Florida Gold Coast Senior Championships at Academic Village Pool.

After Thursday’s events were weather-delayed, action got under way Friday with some outstanding swims and a few shockers.

South Florida Aquatic Club leads the combined team standings (913.5), women (478.5) and men (435) categories.

TS Aquatics, the most improved team in the Florida Gold Coast, is second in combined (402.5) and women (235).

This year SOFLO is going after its eighth senior championship title. SOFLO qualified 53 swimmers (32 boys and 21 girls) in 301 individual events. There are also 16 relay teams entered.

In one of the most exciting races of the night, SOFLO’s Elena Dinehart, 17, knocked off U.S. Junior National swim team member Julia Podkoscielny, 17, of Pine Crest Swimming in 1:59.04. Podkoscielny finished in 1:59.40.

Kaii Winkler, 15, of Eagle Aquatics won the 100-yard freestyle in a best time 43.04 ahead of SOFLO’s Honduran Olympian Julio Horrego, 23, second in 44.09.

Horrego won the 100-yard individual medley in 50.26 ahead of SOFLO teammate Ricardo Roche, second in 52.23.

Olivia Dinehart, 17, won the 100-yard individual medley in a best time 57.50, dropping 2.25. Teammate Mallory Schleicher, 18, was second in 58.87.

SOFLO’s men’s 400-yard medley relay won in 3:23.48 with Ricardo Roche, Julio Horrego, Wisthon Rendon and Sebastian Lares.

TS Aquatics women’s 200-yard freestyle relay won in 1:36.02 with Jillian Crooks, Keianna Moss, Giulianna Garcia and Tawannah McLemore, topping Pine Crest Swimming for the first time in any meet. Pine Crest finished second in 1:36.57 with Lauren Balfour, Julia Podkoscielny, Julianne McCranie and Isabella Chambers.

Former SOFLO swimmer and TYR Swimmer of the Month Juan Mora, 17, now living and training in California, returned to compete in his final senior championships before heading off to the Naval Academy in June.

Swimming unattached, Mora finished 18th in the 100-yard freestyle in 47.48, after going 47.36 in prelims. He swims the 100 breaststroke, his signature event which he won a high school state title for Doral Academy, on Sunday.

SOFLO is among thirty-seven teams from Broward, Palm Beach and Metro-Dade competing over four days.

The meet continues Saturday with prelims at 8:40 a.m. and finals at 6 p.m. On Sunday, the mixed 1,650-yard freestyle is 3 p.m.

FRIDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. South Florida Aquatic Club 913.5, 2. TS Aquatics 402.5, 3. Pine Crest Swimming 283, 4. Metro Aquatics 274.5, 5. Gulliver Swim Club 266, 6. Midtown Weston 232, 7. Plantation Swim Team 205, 8. St. Andrew’s Aquatics 201, 9. Swim Fort Laudrdale 186, 10. Pompano Beach Piranhas 165.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. SOFLO 478.5, 2. TS Aquatics 235, 3. Midtown Weston 228, 4. Pine Crest Swimming 218, 5. Gulliver 146.5, 6. St. Andrew’s Aquatics 115, 7. Coral Springs 86, 8. Pompano Beach Piranhas 83, 9. Metro Aquatics 79, 10. Jupiter Dragons 61.

MEN TEAM TOTALS: 1. SOFLO 435, 2. Metro Aquatics 195.5, 3. Plantation 190, 4. Swim Fort Lauderdale 177, 5. TS Aquatics 167.5, 6. Gulliver Swim Club 119.5, 7. Eagle Aquatics 101, 8. Azura 88, 9. St. Andrew’s 86. 10. Pompano Beach Piranhas 82.

WOMEN
100-yard individual medley: 1. Olivia Dinehart, SOFLO 57.50, time drop 2.25, 2. Mallory Schleicher, SOFLO 58.87, time drop 0.45, 3. Tawannah McLemore, TSA 58.93; SOFLO: 6. Natalie Gembicki 59.73, time drop 0.26, 10. Ana Villamil 1:00.77, 12. Gabriella Deluna 1:01.18, time drop 0.01, 16. Sophie Grubbs 1:01.52.

500-yard freestyle: 1. Erin Miller, SAS 4:56.24, 2. Riley Botting, PC 4:57.34, 3. Mariana Cote, MWA 4:58.58; SOFLO: 5. Maddy Smutny 5:01.71, 6. Elena Dinehart 5:03.20, 7. Natalie Gembicki 5:03.64, time drop 4.25, 8. Isabelle Wilson 5:05.29, 15. Michelle Marinheiro 5:12.64.

200-yard freestyle relay: 1. TS Aquatics 1:36.02 (Jillian Crooks, Keianna Moss, Giulianna Garcia, Tawannah McLemore), 2. Pine Crest Swiming 1:36.57, 3. SOFLO A 1:37.24 (Natalie Gambicki, Ana Villamil, Elena Dinehart, Olivia Dinehart), 7. SOFLO B 1:41.37 (Maddy Smutny, Mallory Schleicher, Jennamarie Brames, Michelle Marinheiro).

200-yard backstroke: 1. Elena Dinehart, SOFLO 1:59.04, 2. Julia Podkoscielny, PC 1:59.40, 3. Gio Musiello, GRSC 2:03.55; SOFLO: 5. Mallory Schleicher 2:04.14, 9. Gabriella Deluna 2:09.15, 12. Isabelle Wilson 2:09.23, 17. Mariann Catalasan 2:13.13.

100-yard freestyle: 1. Jillian Crooks, TSA 50.09, 2. Heidi Smithwick, JDST 50.55, 3. Olivia Dinehart, SOFLO 51.28; SOFLO: 6. Mallory Schleicher 52.14, 9. Natalie Gembicki 52.50.

200-yard butterfly: 1. Heidi Smithwick, JDST 1:59.08, 2. Sophia Diaz, MAC 2:01.48, 3. Nicole Aguilar, WOW 2:02.47; SOFLO: 4. Maddy Smutny 2:02.95, 7. Elena Dinehart 2:07.10, 14. Michelle Marinheiro 2:08.75, 18. Gabriella Deluna 2:11.15.

400-yard medley relay: 1. Pine Crest 3:46.73 (Julia Podkoscielny, Riley Botting, Julianne McCranie, Isabella Chambers), 2. SOFLO A 3:47.80 (Elena Dinehart, Olivia Dinehart, Maddy Smutny, Mallory Schleicher), 3. TS Aquatics 3:55.81, 5. SOFLO B 4:01.62 (Isabelle Wilson, Sophia Grubbs, Ana Villamil, Natalie Gembicki).

MEN
100-yard individual medley: 1. Julio Horrego, SOFLO 50.26, 2. Ricardo Roche, SOFLO 52.23, 3. Finn Winkler, EA 52.69; SOFLO: 5. Javier Colmenares 53.62, time drop 0.89, 16. Aldo Zepeda 54.66, time drop 0.90.

500-yard freestyle: 1. Dylan Felt, SFTL 4:28.18, 2. Kyle Korvick, GRSC 4:31.00, 3. Gabriel Tortola, PST 4:37.41; SOFLO: 8. Austin Nelson 4:41.07, 12. Ivan Grass 4:46.13, 15. Javier Roman 4:49.92.

200-yard freestyle relay: 1. Plantation Swim Team 1:24.08 (Renato Herran, Ivan Capalbo, Karl-Wilson Aimable, Alex Marrero), 2. TS Aquatics 1:25.57, 3. SOFLO A 1:25.93 (Julio Horrego, Agustin Rodriguez, Alex Golding, Sebastian Lares), 10. SOFLO B 1:29.43 (Aldo Zepeda, Alexander Miller, Javier Colmenares, Manuel Melendez).

200-yard backstroke: 1. Carlos Cobos, UN 1:47.22, 2. Kyle Korvick, GRSC 1:48.05, 3. Ricardo Roche, SOFLO 1:48.24; SOFLO: 6. Austin Nelson 1:51.91, 7. Wisthon Nelson 1:52.52, 8. Alex Golding 1:54.22, 11. Aldo Zepeda 1:54.02, 14. Alejandro Mateus 1:56.36, 15. Adrian Hernandez 1:56.38.

100-yard freestyle: 1. Kaii Winkler, EA 43.04, 2. Julio Horrego, SOFLO 44.09, 3. Davidson Vincent, Azura 45.18; SOFLO: 8. Sebastian Lares 46.31.

200-yard butterfly: 1. Esteban Nunez Del Prado, Azura 1:48.09, 2. Kaii Winkler, EA 1:50.36, 3. Dylan Smiley, MCDA 1:50.42; SOFLO: 7. Wisthon Rendon 1:53.72, 10. Javier Roman 1:54.92, 12. Javier Colmenares 1:53.63, 13. Enique Rodriguez 1:53.96, 16. Alejandro Mateus 1:57.38.

400-yard medley relay: 1. SOFLO A 3:23.48 (Ricardo Roche, Julio Horrego, Wisthon Rendon, Sebastian Lares), 2. Plantation 3:26.96, 3. Metro Aquatics 3:29.47, 4. SOFLO B 3:29.55 (Austin Nelson, Javier Colmenares, Javier Roman, Agustin Rodriguez).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

St. Andrew’s Aquatics Captures First-Ever Florida Gold Coast Senior Championships, SOFLO Finishes Second


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, August 1, 2021—In one of the closest Florida Gold Coast Senior Championships, St. Andrew’s Aquatics won its first-ever combined team title Sunday at Coral Springs Aquatic Complex.

Defending seven-time champion South Florida Aquatic Club finished runner-up in combined with 1,295.50, 151.50 points behind St. Andrew’s Aquatics with 1,446. Jupiter Dragons were third with 1,064.50. They were the only teams to crack the 1,000-point barrier among a field of 35 teams.

St. Andrew’s Aquatics also won the boys team title with 1,143. SOFLO was second with 790 and Swim Fort Lauderdale was third with 675.

Jupiter Dragons, led by Heidi Smithwick, winner of seven individual and relay events, won the girls’ team title with 710.50 points, just 41.50 points ahead of Gulliver Swim Club with 669. Pine Crest was third with 665.50. SOFLO was fourth with 505.50 and St. Andrew’s Aquatics was sixth with 303.

Because of bad weather and impending storms moving in from the Everglades, the final night session was cancelled and results were morning timed finals. The 400-meter medley relays and fast heats of the 1500 freestyles were not contested.

St. Andrew’s swimmers dedicated the win to longtime head coach Sid Cassidy, who underwent coronary angioplasty and stent surgery and was unable to be at the meet.

“We wanted to make him happy and feel better so we wanted to do well,” said St. Andrew’s sprinter and U.S. Olympic Trials qualifier Maximilian Zum Tobel, anchor leg of the Florida Gold Coast record-breaking 200-meter freestyle relay in 1:32.48, just missing the national age group record by .05. The previous FGC record was 1:32.87 set by Westminster Academy in 2013.

“We weren’t talking about the title too much but we were pretty confident because we knew we had a stacked finals in the 50 free and 100 back,” Zum Tobel said. “Our mindset was that we were ready to take on what we wanted to do. I’m happy, this is awesome.”

Despite missing several top swimmers competing at both Futures Championships and Speedo Summer Championships that begin Tuesday, SOFLO swimmers rose to the occasion during the three-day meet.

“Our kids were phenomenal,” SOFLO coach Chris Anderson said from Greensboro, N.C. “They swam really well and stepped it up.”

SOFLOs Top 10 finishers were:

Michelle Marinheiro, 1500-meter freestyle, first 18:41.11.

Gaby Banks, 50-meter freestyle, second 27.10.

Christian Tijero, 1500-meter freestyle, second 17:40.12.

Michelle Fernandez, 100-meter breaststroke, fifth, 1:16.82.

Nathaniel Garrick, 1500-meter freestyle, seventh 18:14.87, time drop 38.82.

Alex Golding, 200-meter individual medley, seventh 2:14.44.

Rafael Rodriguez, 100-meter backstroke, eighth, 1:01.15; 50-meter freestyle, ninth 24.66, time drop 0.51.

SOFLO also had two swimmers, Alex Golding and Sebastian Lares make their Futures cuts during the meet.

For the summer’s last local long course meet, 41 SOFLO swimmers, ages 15-and-over, (26 men and 15 women) competed in 174 individual and eight relay events.

The top three girls high points leaders were: Heidi Smithwick, Jupiter Dragons, 215; Riley Botting, Pine Crest 141; and Paola Gonzalez of Metro Aquatics, 134. SOFLO’s top girl was Natalie Gembicki, 16, with 70 points.

The top three boys high point leaders were: Kaii Winkler, Eagle Aquatics 165.50; Gabriel Araya, Azura, 159; and Dario Martin, Olympus Swimming 147. SOFLO’s top boy was Alex Golding, 17, with 91 points.

SUNDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. St. Andrew’s Aquatics 1,446, 2. South Florida Aquatic Club 1,295.50, 3. Jupiter Dragons 1,064.50, 4. Pine Crest 894.50, 5. Gulliver 832, 6. Swim Fort Lauderdale 745, 7. Midtown Weston 652, 8. Azura Florida Aquatics 588, 9. Metro Aquatics 586, 10. TS Aquatics 430.

MEN TEAM TOTALS: 1. St. Andrew’s Aquatics 1,143, 2. South Florida Aquatic Club 790, 3. Swim Fort Lauderdale 675, 4. Eagle Aquatics 401.50, 5. Jupiter Dragons 354, 6. Azura Florida Aquatics 348, 7. Metro Aquatics 289, 8. TS Aquatics 244, 9. Olympus Swimming Club 242, 10. Boca Raton Swim Team 235.50.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Jupiter Dragons 710.50, 2. Gulliver 669, 3. Pine Crest 665.50, 4. South Florida Aquatic Club 505.50, 5. Midtown Weston 460, 6. St. Andrew’s 303, 7. Metro Aquatics 297, 8. TS Aquatics 291, 9. Wahoos of Wellington 248, 10. Flood Aquatics 242.50.

WOMEN
1500-meter freestyle: 1. Michelle Marinheiro, SOFLO 18:41.11, 2. Lillian Smith, SAS 18:55.69, 3. Addison Byrne, PB 19:31.34.

100-meter backstroke: 1. tie, Hanna Smith, PC 1:07.91 and Kiersten Munna, FAST 1:07.91, 3. Solana Capalbo, AZFL 1:08.39; SOFLO: 28. Sally Golding 1:12.81, time drop 1.41, 31. Sara Quintero 1:13.18, 41. Jena Legaspi 1:14.44, 45. Mariann Catalasan 1:15.73, time drop 0.08, 50. Sofia Osorio 1:16.90.

100-meter breaststroke: 1. Micaela Sierra, AZFL 1:13.30, 2. Heidi Smithwick, JUP 1:14.74, 3. Delaine Goll, GPA 1:14.88; SOFLO: 5. Michelle Fernandez 1:16.82, 26. Sabrina Osorio 1:23.11, 28. Mariann Catalasan 1:23.24, 33. Sara Quintero 1:24.21, time drop 0.16, 51. Ana Frable 1:29.50.

50-meter freestyle: 1. Heidi Smithwick, JUP 26.36, 2. Gaby Banks, SOFLO 27.10, 3. Kiara Caamano, JUP 27.17, 20. Nat Gembicki 28.44, 34. Michelle Fernandez 28.92, 47. Jennamarie Brames 29.50, 49. Sally Golding 29.52, time drop 0.53, 58. Michelle Marinheiro 29.83, 83. Sophia Bedoya 30.97.

200-meter individual medley: 1. Heidi Smithwick, JUP 2:24.51, 2. Riley Botting, PC 2:27.31, 3. Paola Gonzalez, MAC 2:27.50; SOFLO: 17. Nat Gembicki 2:33.76, time drop 4.89, 35. Jennamarie Brames 2:38.44, 41. Sabrina Osorio 2:41.25, 49. Mariann Catalasan 2:47.29.

MEN
1500-meter freestyle: 1. Thomas Powers-Hammond, SFTL 17:31.09, 2. Christian Tijero, SOFLO 17:40.12, 3. Mateo Shearer, HAT 17:40.37; SOFLO: 7. Nathaniel Garrick 18:14.87, time drop 38.82.

100-meter backstroke: 1. Josh Zuchowski, FAST 57.44, 2. Kaii Winkler, EA 58.62, 3. Joshua Balbi, SAS 59.45; SOFLO: 8. Rafael Rodriguez 1:01.15, 11. Sebastian Lares 1:01.84, time drop 2.41, 15. Alejandro Mateus 1:02.51, 17. Aldo Zepeda 1:02.78, 22. Philo Ibrahim 1:03.26, 27. Austin Nelson 1:04.46, 29. Adrian Hernandez 1:04.87, 38. Diego Nazario-Vazquez 1:06.33, time drop 2.85, 49. Nathaniel Garrick 1:07.31, 52. Nicolas Sanchade 1:07.83, 67. Nicholas Chaimowicz 1:11.06.

100-meter breaststroke: 1. Diego Jesus Duarte, AZFL 1:05.84, 2. Dylan Brisco, SAS 1:05.84, 3. Dario Martin, OSC 1:05.91; SOFLO: 16. Manuel Melendez 1:10.52, 18. Javier Roman 1:11.39, 38. Christopher Hau 1:14.40, 41. Alan Bertea 1:14.66, 43. Zackary Harris 1:15.46, time drop 0.81, 52. Adrian Hernandez 1:16.16, 66. Vinay Gurnani 1:19.57.

50-meter freestyle: 1. Josiah Morales, PAQ 23.29, 2. Reese Branzell, SAS 23.30, 3. Max Zum Tobel, SAS 23.86, 9. Rafael Rodriguez 24.66, time drop 0.51, 25. Philo Ibrahim 25.45, 27. Aldo Zepeda 25.50, time drop 0.19, 47. Brennan Binder 26.20, time drop 0.30, 83. Robert Wilson 27.19, 89. Christopher Hau 27.96.

200-meter individual medley: 1. Josh Zuchowski, FAST 2:08.93, 2. Dario Martin, OSC 2:10.93, 3. Gabriel Araya 2:11.80; SOFLO: 7. Alex Golding 2:14.44, 15. Javier Roman 2:16.84, 18. Sebastian Lares 2:18.07, time drop 3.80, 20. Alejandro Mateus 2:19.41, time drop 2.54, 21. Enrique Rodriguez 2:19.49, 25. Adrian Hernandez 2:20.83, time drop 0.85, 32. Brennan Binder 2:22.54, time drop 4.78, 42. Manuel Melendez 2:23.95, 50. Christian Tijero 2:25.59, 52. Garrett Oliver 2:25.79, 56. Zackary Harris 2:26.32.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Alex Golding, Relays Top Finishers; Golding, Lares Make Futures Cuts; SOFLO Remains In Lead After Day Two Of FGC Senior Championships


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, July 31, 2021—Alex Golding led South Florida Aquatic Club at the Florida Gold Coast Senior Championships Saturday at Coral Springs Aquatic Complex.

Golding, 17, finished runner-up in the 400-meter individual medley in a best time 4:41.74, shaving 3.88 seconds off his previous best of 4:45.62 and making his Futures cut. His splits were 1:05.92 (100 fly), 1:13.03 (100 back), 1:20.32 (100 breast) and 1:02.47 (100 free). Dario Martin, 16, of Olympus Swimming Club won in 4:35.98.

Golding was also 11th in the 200-meter freestyle in another best time, 2:00.00, with a 0.61 time drop and member of the third place 400-meter freestyle relay.

Also making his Futures cut was Sebastian Lares, 17, finishing ninth in the 200-meter freestyle in 1:57.09, time drop 4.64.

After two days, defending South Florida Aquatic Club continues to lead the combined team standings with 1,077.5, closely followed by St. Andrew’s Aquatics with 1,035.

“Our kids are having a spectacular meet,” SOFLO coach Chris Anderson said. “Our depth is winning it. Our star swimmers are at Futures and going to nationals tomorrow yet we are doing what we need to do at Senior Champs and that’s winning the combined. That’s huge. I know St. Andrew’s is very close, but that’s the best of the best. We have 10, 12 athletes that are the best of the best going to bigger meets. Our kids are really stepping it up and emerging into new stars.”

St. Andrew’s Aquatics leads the men’s competition with 770 followed by SOFLO with 639.

Gulliver Swim Club leads the women’s team standings with 567. SOFLO is fourth with 438.5.

SOFLO’s Top 10 finishers were:

Nat Gembicki, 16, 400-meter individual medley, sixth, 5:18.73.

The men’s 400-meter freestyle relay was third in 3:38.70 with Rafael Rodriguez, Alex Golding, Philo Ibrahim and Sebastian Lares.

The women’s 400-meter freestyle relay was fourth in 4:04.19 with Gembicki, Sally Golding, Michelle Marinheiro and Gaby Banks.

Javier Roman, 17, 200-meter breaststroke, ninth 2:32.39.

In March, SOFLO won its seventh title at its home pool. SOFLO swept the combined (2,007 points), women (1,013.50) and men (993.50) team titles.

The meet concludes on Sunday. Prelims are 8:30 a.m. and finals 5 p.m. The men’s and women’s 1500 freestyle distance finals are 11:25 a.m.

For the three-day long course meet in the Michael Lohberg Pool of Champions, 41 SOFLO swimmers, ages 15-and-over, (26 men and 15 women) have qualified for 174 individual and eight relay events.

Everyone is encouraged to wear face coverings or face masks while at the facility. Hand sanitation stations are available throughout the facility.

SATURDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS
: 1. South Florida Aquatic Club 1,077.5, 2. St. Andrew’s Aquatics 1,035, 3. Jupiter Dragons 833, 4. Gulliver Swim Club 725, 5. Pine Crest 689, 6. Swim Fort Lauderdale 607, 7. Midtown Weston 567, 8. Metro Aquatics 485, 9. TS Aquatics 472, 10. Coral Springs Swim Club 389.

MEN TEAM TOTALS: 1. St. Andrew’s Aquatics 770, 2. South Florida Aquatic Club 639, 3. Swim Fort Lauderdale 556, 4. Jupiter Dragons 312, 5. Metro Aquatics 267.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Gulliver Swim Club 567, 2. Jupiter Dragons 521, 3. Pine Crest 492, 4. South Florida Aquatic Club 438.5, 5. Midtown Weston 392, 6. St. Andrew’s 265, 7. TS Aquatics 242, 8. Coral Springs 220, 9. Metro Aquatics 218, 10. Sunrise Swimming 197.

WOMEN
200-meter freestyle: 1. Heidi Smithwick, JUP 2:05.45, 2. Ella Martinez, SAS 2:08.54, 3. Riley Macvane, NPB 2:08.90.

200-meter breaststroke: 1. Micaela Sierra, AZFL 2:35.76, 2. Paola Gonzalez, MAC 2:41.77, 3. Riley Botting, PC 2:43.92; SOFLO: 13. Sabrina Osorio 2:50.49, time drop 0.64, 19. Mariann Catalasan 2:57.62, 23. Sara Quintero 3:00.86.

100-meter butterfly: 1. Heidi Smithwick, JUP 1:01.69, 2. Nicole Aguilar, WOW 1:03.74, 3. Anelis Roque, MAC 1:03.75; SOFLO: 20. Michelle Marinheiro 1:07.47, time drop 1.84.

400-meter individual medley: 1. Riley Botting, PC 5:07.19, 2. Paola Gonzalez, MAC 5:08.02, 3. Sophia Perez, GRSC 5:13.39; SOFLO: 6. Nat Gembicki 5:18.73.

400-meter freestyle relay: 1. Jupiter A 3:57.87, 2. Pine Crest 4:00.61, 3. St. Andrew’s 4:03.57, 4. SOFLO A 4:04.19 (Nat Gembicki, Sally Golding, Michelle Marinheiro, Gaby Banks), 11. SOFLO B 4:12.14 (Mariangela Cincotti, Sara Quintero, Michelle Fernandez, Jennamarie Brames).

MEN
200-meter freestyle: 1. Kaii Winkler, EA 1:53.14, 2. Dylan Brisco, SAS 1:53.88, 3. Reese Branzell, SAS 1:53.99; SOFLO: 9. Sebastian Lares 1:57.09, time drop 4.64, 11. Alex Golding 2:00.00, time drop 0.61, 12. Philo Ibrahim 2:00.02, 20. Enrique Rodriguez 2:01.66, 27. Adrian Hernandez 2:02.51, 29. Ivan Grass 2:02.90, time drop 3.46.

200-meter breaststroke: 1. Dario Martin, OSC 2:19.83, 2. Dylan Brisco, SAS 2:21.15, 3. Yona Rubin, SFTL 2:22.78; SOFLO: 9. Javier Roman 2:32.39, 15. Manuel Melendez 2:36.12, 21. Alan Bertea 2:40.67, time drop 3.02.

100-meter butterfly: 1. Josh Zuchowski, FAST 55.01, 2. Gabriel Araya, AZFL 55.69, 3. Caleb Petranchuk, JUP 56.28; SOFLO: 18. Philo Ibrahim, time drop 1.58, 20. Alejandro Mateus 1:00.29, time drop 1.58.

400-meter individual medley: 1. Dario Martin, OSC 4:35.98, 2. Alex Golding, SOFLO 4:41.74, time drop 3.88, 3. Aitor Arrese-Igo, SAS 4:46.27.

400-meter freestyle relay: 1. St. Andrew’s 3:29.37, 2. Swim Fort Lauderdale 3:37.49, 3. SOFLO A 3:38.70 (Rafael Rodriguez, Alex Golding, Philo Ibrahim, Sebastian Lares), 13. SOFLO B 3:49.87 (Adrian Hernandez, Enrique Rodriguez, Ivan Grass, Brennan Binder).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Leads Combined After Day One Of FGC Senior Championships


By Sharon Robb
CORAL SPRINGS, July 30, 2021—Defending champion South Florida Aquatic Club took the early lead after opening day of the Florida Gold Coast Senior Championships Friday at Coral Springs Aquatic Complex.

In what promises to be a close competition, SOFLO leads the combined team standings with 648 points followed by St. Andrew’s Aquatics with 567 and Jupiter Dragons with 483 points.

St. Andrew’s Aquatics leads the men’s competition with 428 followed by SOFLO with 388 and Swim Fort Lauderdale with 342 points.

Jupiter Dragons leads the girls field with 314 points followed by Gulliver with 302. SOFLO is fourth with 260.

After a challenging 16 months of COVID-19 protocols, empty pools and restrictions, parity has returned to Florida Gold Coast swimming.

Four different girls teams and four different boys teams won senior titles on the first of three days of competition.

Pine Crest had two individual champions with Paige Maceachern in the 200-meter butterfly in 2:19.47 and Riley Botting in the 400-meter freestyle in 4:29.40.

St. Andrew’s dominated the boys competition with individual champion Reese Branzell in the 100-meter freestyle in 50.92. St. Andrew’s swept the 200-meter freestyle and 200-meter medley relays.

SOFLO’s Top 10 finishers were:

Sebastian Lares, 200-meter backstroke, fifth 2:12.82, time drop 6.37.

Alex Golding, 200-meter backstroke, sixth 2:13.09, time drop 1.44.

Gaby Banks, 100-meter freestyle, sixth 1:00.31.

Michelle Marinheiro, 200-meter butterfly, seventh 2:31.76, time drop 4:57.22.

Nat Gembicki, 400-meter freestyle, seventh 4:38.37, time drop 13.18.

Javier Roman, 200-meter butterfly, seventh 2:11.95, time drop 1.77.

Ivan Grass, 400-meter freestyle, seventh 4:18.37.

Rafael Rodriguez, 100-meter freestyle, ninth 53.68, time drop 3.19.

Enrique Rodriguez, 200-meter butterfly, tenth 2:11.99, time drop 0.57.

SOFLO’s women’s relays finished fourth in the 200-meter medley relay and fifth in the 200-meter freestyle relay. The men’s relays finished fourth in the 200 medley and fifth in the 200 freestyle.

In March, SOFLO won its seventh title in at its home pool. SOFLO swept the combined (2,007 points), women (1,013.50) and men (993.50) team titles.

The meet continues on Saturday. Prelims are 8:30 a.m. and finals 5 p.m. each day. On Sunday, the men’s and women’s 1500 freestyle distance finals are 11:25 a.m. with the remaining finals at 5 p.m.

For the three-day long course meet in the Michael Lohberg Pool of Champions, 41 SOFLO swimmers, ages 15-and-over, (26 men and 15 women) have qualified for 174 individual and eight relay events.

Everyone is encouraged to wear face coverings or face masks while at the facility. Hand sanitation stations are available throughout the facility.

FRIDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS:
1. South Florida Aquatic Club 648.5, 2. St. Andrew’s Aquatics 567, 3. Jupiter Dragons 483, 4. Pine Crest 437, 5. Gulliver 373, 6. Swim Fort Lauderdale 370, 7. Midtown Weston 349, 8. TS Aquatics 283, 9. Coral Springs Swim Club 245, 10. Metro Aquatics 228.

MEN TEAM TOTALS: 1. St. Andrew’s Aquatics 428, 2. SOFLO 388, 3. Swim Fort Lauderdale 342, 4. Jupiter Dragons 169, 5. Metro Aquatics 166, 6. Eagle Aquatics 162, 7. TS Aquatics 144, 8. Pine Crest Swimming 142, 9. Pompano Beach Piranhas 106, 10. Coral Springs Swim Club 99.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Jupiter Dragons 314, 2. Gulliver 302, 3. Pine Crest Swimming 295, 4. SOFLO 260.5, 5. Midtown Weston 255, 6. Coral Springs Swim Club 146, 7. tie, TS Aquatics, St. Andrew’s 139, 9. Golden Panther Aquatics 127, 10. Sunrise Swimming 110.

WOMEN
200-meter backstroke: 1. Solana Capalbo, AZFL 2:23.86, 2. Riley Macvane, NPB 2:27.41, 3. Sophia Perez, GRSC 2:27.83; SOFLO: 12. Sally Golding 2:33.07, 20. Sara Quintero 2:34.70, 21. Mariann Catalasan 2:35.09, time drop 3.64.

100-meter freestyle: 1. Heidi Smithwick, JUP 57.41, 2. Eriana Temperino, GPA 58.49, 3. Nicole Aguilar, WOW 59.24; SOFLO: 6. Gaby Banks 1:00.31, 26. Nat Gembicki 1:00.91, time drop 0.13.

200-meter butterfly: 1. Paige Maceachern, PC 2:19.47, 2. Julian Atkinson, MTSC 2:19.80, 3. Heidi Smithwick, JUP 2:21.27; SOFLO: 7. Michelle Marinheiro 2:31.76, time drop 4.57, 22. Jennamarie Brames 2:40.34.

400-meter freestyle: 1. Riley Botting, PC 4:29.40, 2. Faith Mutschler, WOW 4:33.10, 3. Helvina Huet, GPA 4:33.56; SOFLO: 7. Nat Gembicki 4:38.37, time drop 13.18, 12. Michelle Marinheiro 4:42.78, time drop 1.08, 13. Mariangela Cincotti 4:43.20, 18. Jennamarie Brames 4:46.00, time drop 5.81.

200-meter freestyle relay: 1. Jupiter 1:47.16, 2. Pine Crest 1:51.09, 3. Midtown Weston 1:51.15, 5. SOFLO 1:53.47 (Nat Gembicki, Mariangela Cincotti, Sally Golding, Gaby Banks), 21. SOFLO B 2:05.49 (Jennamarie Brames, Sabrina Osorio, Sofia Osorio, Jena Legaspi).

200-meter medley relay: 1. Midtown Weston 2:01.78, 2. Jupiter 2:01.98, 3. Pine Crest 2:02.84, 4. SOFLO A 2:06.41 (Jena Legaspi, Michelle Fernandez, Michelle Marinheiro, Gaby Banks), 17. SOFLO B 2:13.93 (Jennamarie Brames, Sabrina Osorio, Mariangela Cincotti, Nat Gembicki).

MEN
200-meter backstroke: 1. Joshua Zuchowski, FAST 2:01.62, 2. Lance Lesage, PC 2:11.35, 3. Jack Faulkner, SFTL 2:11.87; SOFLO: 5. Sebastian Lares 2:12.82, time drop 6.37, 6. Alex Golding 2:13.09, time drop 1.44.

100-meter freestyle: 1. Reese Branzell, SAS 50.92, 2. Kaii Winkler, EA 51.51, 3. Jorge Depassier, AZFL 51.94; SOFLO: 9. Rafael Rodriguez 53.68, time drop 3.19

200-meter butterfly: 1. Gabriel Araya, AZFL 2:03.6, 2. Dario Martin, OSC 2:04.49, 3. Caleb Petranchuk, JUP 2:07.98; SOFLO: 7. Javier Roman 2:11.95, time drop 1.77, 10. Enrique Rodriguez 2:11.99, time drop 0.57, 15. Alejandro Mateus 2:17.61, 17. Adrian Hernandez 2:15.15, 23. Brennan Binder 2:17.89, time drop 3.80, 24. Christian Tijero 2:20.04, time drop 6.03.

400-meter freestyle:1. Dylan Felt, SFTL 4:04.02, 2. Kaii Winkler, EA 4:07.40, 3. Dylan Brisco, SAS 4:07.54; SOFLO: 7. Ivan Grass 4:18.37, 15. Christian Tijero 4:26.12, time drop 12.81, 22. Nathaniel Garrick 4:28.08, time drop 6.95, 30. Zachary Harris 4:34.64.

200-meter freestyle relay: 1. St. Andrew’s Aquatics A 1:32.48, 2. Eagle Aquatics 1:37.54, 3. St. Andrew’s B 1:38.55, 5. SOFLO A 1:40.31 (Alex Golding, Brennan Binder, Sebastian Lares, Rafael Rodriguez), 12. SOFLO B 1:42.55 (Philo Ibrahim, Zackary Harris, Adrian Hernandez, Aldo Zepeda).

200-meter medley relay: 1. St. Andrew’s Aquatics A 1:44.47, 2. St. Andrew’s Aquatics B 1:47.51, 3. Pine Crest 1:50.96, 4. SOFLO A 1:51.33 (Sebastian Lares, Javier Roman, Rafael Rodriguez, Alex Golding), 12. SOFLO B 1:55.10 (Alejandro Mateus, Manuel Melendez, Enrique Rodriguez, Brennan Binder).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com