Cypress Bay Defends Titles, Captures Broward County Athletic Association Championship; Lance Lesage Breaks Only Meet Record


By Sharon Robb

PLANTATION, October 5, 2019—Cypress Bay owns the Broward County Athletic Association Swimming and Diving Championship.

The Lightning defended their titles sweeping the boys and girls team titles Saturday night at rain-soaked Plantation Aquatic Complex.

It was the Lightning’s third consecutive boys’ team title and girls second team title in three years. Since 2013, Cypress Bay has finished first or second at the BCAA meet.

“Our swim teams have been very consistent,” Cypress Bay veteran coach John Spire said. “We have a strong feeder system that has helped us remain in the mix. I don’t know if we’ll remain on the top for years to come, but we should remain in the top three because of the nature of the school.”

Cypress Bay boys totaled 403 points. Fort Lauderdale was second with 314 and Cooper City with 289.

The girls finished with 577 points. Cooper City was runner-up with 382 points and St. Thomas Aquinas was third with 344.50.

Cypress Bay senior Luis Bucaro was a double winner. He won the 200-yard freestyle in 1:42.96 and 500-yard freestyle in 4:39.06. Both were season-best times.

Bucaro was also a member of the Lightning’s 400-yard freestyle relay that won in 3:13.49 along with Philopatier Ibrahim, Jack D’Avi and Diego Machado.

Pompano Beach junior Rafael Santos was the only other boys double winner. He won the 50-yard freestyle in 21.11 and 100-yard freestyle in 46.54. Both times were season-best.

St. Thomas Aquinas junior Lance Lesage broke the only meet record. Lesage won the 100-yard backstroke in 51.73, breaking the previous mark of 52.03 set by Brandon Goldman of St. Thomas Aquinas in 2012.

Cooper City’s Tyler Flowers won the boys 1-meter diving title with 276.75 points.

Other individual champions were Patrick Doyle, Coral Glads, 200-yard individual medley, 1:55.77; Renato Herron, Plantation, 100-yard butterfly, 51.83; and Andy Rogatinsky of South Broward, 100-yard breaststroke, 58.79.

Deerfield Beach won the 200-yard medley relay in 1:41.10 and Cooper City won the 200-yard freestyle relay in 1:30.68 with Robert Wilson as anchor.

Cypress Bay girls were even more dominant than the boys team, sweeping all three girls relays.

The Lightning won three individual events. Nicol Bellardi won the 200-yard individual medley in 2:08.75; Gaby Banks won the 50-yard freestyle in 24.46; and Ellie Koch won the 100-yard backstroke in 59.39.

Other individual champions were Mallory Schleicher of Cooper City, 200-yard freestyle, 1:53.99; Giulianna Garcia of Monarch, 100-yard butterfly, 58.11; Delaney Biro of Coral Springs Charter, 100-yard freestyle, 52.67; Sarah Acevedo of Everglades, 500-yard freestyle, 5:04.11 and Molly Golding of Cooper City, 100-yard breaststroke in 1:06.82

Kaitlyn Ross of St. Thomas Aquinas won the girls 1-meter diving title with 232.30 points.

Banks, Garcia, Koch, Golding, Bucaro, Lesage and Rogatinsky were repeat BCAA champions.

GIRLS TEAM TOTALS
1. Cypress Bay 577, 2. Cooper City 382, 3. St. Thomas Aquinas 344.50, 4. Coral Springs Charter 278, 5. Douglas 220, 6. Cardinal Gibbons 188, 7. Coral Glades 165, 8. Pompano Beach 154, 9. Nova 140, 10. Monarch 132, 11. Fort Lauderdale 129, 12. South Broward 121, 13. West Broward 114, 14. Everglades 101, 15. Western 100.50, 16. Pembroke Pines Charter 82, 17. Taravella 63 18. Flanagan 45, 19. McArthur 28, 20. Deerfield Beach 26, 20. Coral Springs 24, 22. Piper 21, 23. South Plantation 14.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Cypress Bay 1:37.08 (Ellie Koch, Ana Villamil, Jacqueline Lugo, Gaby Banks), 2. Cooper City 1:39.75, 3. Cardinal Gbbons 1:42.39.

200-yard freestyle:
1. Mallory Schleicher, CC 1:53.99, 2. Delaney Biro, CSC 1:54.04, 3. Paige Lane, CB 1:54.62.

200-yard individual medley:
1. Nicol Bellardi, CB 2:08.75, 2. Molly Gooding, CC 2:10.13, 3. Giulianna Garcia, MON 2:11.88.

50-yard freestyle:
1. Gaby Banks, CB 24.46, 2. Jemma Kelly, CB 25.09, 3. Riley McCormick, CSC 25.31.

1-meter springboard diving:
1. Kaitlyn Ross, STA 232.30, 2. Penelope Jacobson, DOUG 219.00, 3. Christina Hilton, PB 207.40.

100-yard butterfly:
1. Giulianna Garcia, MON 58.11, 2. Paige Lane, CB 58.19, 3. Riley McCormick, CSC 59.10.

100-yard freestyle:
1. Delaney Biro, CSC 52.67, 2. Gaby Banks, CB 53.49, 3. Emily Lopez Diaz, WB 54.35.

500-yard freestyle:
1. Sarah Acevedo, EVER 5:04.11, 2. Mallory Schleicher, CC 5:04.58, 3. Nicol Bellardi, CB 5:09.81.

200-yard freestyle relay:
1. Cypress Bay 1:40.75 (Paige Lane, Nicol Bellardi, Jacqueline Lugo, Gaby Banks), 2. St. Thomas Aquinas 1:45.21, 3. Douglas 1:46.12.

100-yard backstroke:
1. Ellie Koch, CB 59.39, 2. Imriel Coughlin, CC 1:01.51, 3. Lalainie Bannister, STA 1:01.93.

100-yard breaststroke:
1. Molly Golding, CC 1:06.82, 2. Samantha Trodick, NOVA 1:07.72, 3. Ana Villamil, CB 1:08.19.

400-yard freestyle relay:
1. Cypress Bay 3:40.04 (Paige Lane, Elizabeth Riley, Ellie Koch, Nicol Bellardi), 2. St. Thomas Aquinas 3:44.72, 3. Coral Springs Charter 3:46.41.

BOYS TEAM TOTALS
1. Cypress Bay 403, 2. Fort Lauderdale 314, 3. Cooper City 289, 4. Coral Glades 259, 5. Everglades 230, 6. South Broward 207, 7. Western 201, 8. Deerfield Beach 177, 9. Pompano Beach 170, 10. St. Thomas Aquinas 156, 11. Douglas 154, 12. Taravella 150, 13. West Broward 122, 14. Pembroke Pines Charter 109, 15. Cardinal Gibbons 88, 16. Plantation 51, 17. Coral Springs 45, 18. Coral Springs Charter 34, 19. Flanagan 32, 20. Nova 26, 21. Piper 23, 22. Monarch 22, 23. South Plantation 17, 24. Northeast 4.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Deerfield Beach 1:41.10 (Brian Bencie, Ben Simonson, Emilio Barrantes, Carter Carlson), 2. Fort Lauderdale 1:41.66, 3. Cypress Bay 1:42.05.

200-yard freestyle:
1. Luis Bucaro, CB 1:42.96, 2. Diego Machado, CB 1:43.63, 3. Emilio Barrantes, DB 1:46.59.

200-yard individual medley:
1. Patrick Doyle, CGL 1:55.77, 2. Andy Rogatinsky, SB 1:58.14, 3. Philopatier Ibrahim, CB 1:59.46.

50-yard freestyle:
1. Rafael Santos, PB 21.11, 2. Robert Wilson, CC 21.99, 3. Alex Marrero, SB 22.04.

1-meter springboard diving:
1. Tyler Flowers, CC 276.75, 2. tie, Jude Waring, STA 101.50 and Brady Wampler, SB 101.50.

100-yard butterfly:
1. Renato Herron, PTTN 51.83, 2. Rafael Rodriguez, PPC 51.89, 3. Trent Albury, CGIB 52.37.

100-yard freestyle:
1. Rafael Santos, PB 46.54, 2. Lance Lesage STA 47.25, 3. Carter Carlson, DB 48.21.

500-yard freestyle:
1. Luis Bucaro, CB 4:39.06, 2. Leonardo Mateus, EVER 4:45.08, 3. Brian Gonzalez, CGL 4:49.14.

200-yard freestyle relay:
1. Cooper City 1:30.68 (Mark Zhang, Christopher Christakis, Michael Cline, Robert Wilson), 2. Deerfield Beach 1:30.77, 3. Cypress Bay 1:31.04.

100-yard backstroke:
1. Lance Lesage, STA 51.73, 2. Patrick Doyle, CGL 52.49, 3. Alex Marrero, SB 53.30.

100-yard breaststroke:
1. Andy Rogatinsky, SB 58.79, 2. Aiden Kohanyi, WES 59.29, 3. Rafael Rodriguez, PPC 1:00.41.

400-yard freestyle relay:
1. Cypress Bay 3:13.49 (Philopatier Ibrahim, Jack D’Avi, Luis Bucaro, Diego Machado), 2. Cooper City 3:18.57, 3. Coral Glades 3:20.27.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Fort Lauderdale Boys, Coral Springs Charter Girls Sweep


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 26, 2019—In the Flying Ls last home meet of the regular season, the boys’ team swept all three relays and won all eight individual events to dominate its home finale.

In the BCAA meet, Fort Lauderdale defeated McArthur, 142-23, and Coral Springs Charter, 138-24. In the other matchup, Coral Springs Charter topped McArthur, 72-61.

Matthew Gocke, Dylan Felt and Georgy Goncharov were double winners.

Gocke won the 200-yard freestyle in 1:55.18 and 100-yard frestyle in 53.99.

Felt won the 100-yard butterfly in 56.93 and 500-yard freestyle in 5:01.70.

Goncharov won the 200-yard individual medley in 2:08.83 and 100-yard breaststroke in 1:05.70.

In the girls’ competition, Coral Springs Charter swept McArthur, 128-31, and Fort Lauderdale, 96-83. In the other competition, Fort Lauderdale defeated McArthur, 131-35.

Delaney Biro and Amber Candido each won two events for Coral Springs Charter.

Biro won the 200-yard freestyle in 2:01.63 and 100-yard butterfly in 1:00.92.

Candido won the 200-yard individual medley in 2:20.66 and 100-yard backstroke in 1:06.05.

Coral Springs Charter swept all three girls relays.

Julia Maier of Fort Lauderdale won the girls diving meet. There was no boys diving.

Fort Lauderdale will return to its pool in late October when it hosts its district meet on October 29.

GIRLS TEAM TOTALS
Coral Springs Charter 128, McArthur 31
Coral Springs Charter 96, Fort Lauderdale 83
Fort Lauderdale 131, McArthur 35

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Coral Springs Charter A 1:58.61 (Amber Candido, Briana Dattile, Delaney Biro, Riley McCormick), 2. Fort Lauderdale 2:05.60, 3. Coral Springs Charter B 2:20.40.

200-yard freestyle:
1. Delaney Biro, CSC 2:01.63, 2. Hailey Wells, CSC 2:12.66, 3. Milagros Gonzalez, MCA 2:12.80.

200-yard individual medley:
1. Amber Candido, CSC 2:20.66, 2. Rylie Barnhardt, FTL 2:22.72, 3. Melissa Gonzalez, MCA 2:40.87.

50-yard freestyle:
1. Riley McCormick, CSC 26.46, 2. Charlotte Lucas, FTL 27.66, 3. Isabella Maisonette, FTL 28.34.

1-meter diving:
1. Julia Maier, FTL 209.55, 2. Carole Hynes, FTL 138.75.

100-yard butterfly:
1. Delaney Biro, CSC 1:00.92, 2. Riley McCormick, CSC 1:02.86, 3. Giuliana, CSC 1:02.86.

100-yard freestyle:
1. Luiza Patrocinio, FTL 58.74, 2. Isabella Maisonette, FTL 1:03.08, 3. Alejandra Gil Restrepo, CSC 1:04.78.

500-yard freestyle:
1. Rylie Barnhardt, FTL 5:34.97, 2. Milagros Gonzalez, MCA 5:47.69, 3. Hailey Wells, CSC 5:50.57.

200-yard freestyle relay:
1. Coral Springs Charter A 1:48.88 (Sahara Ethridge, Briana Dattile, Hailey Wells, Amber Candido), 2. Fort Lauderdale 1:48.92, 3. McArthur 2:01.81.

100-yard backstroke:
1. Amber Candido, CSC 1:06.05, 2. Luiza Patrocinio, FTL 1:08.83, 3. Sahara Ethridge, CSC 1:12.43.

100-yard breaststroke:
1. Charlotte Lucas, FTL 1:15.99, 2. Briana Dattile, CSC 1:16.00, 3. Gaby Bautista, CSC 1:20.24.

400-yard freestyle relay:
1. Coral Springs Charter A 4:01.48 (Riley McCormick, Hailey Wells, Briana Dattile, Delaney Biro), 2. Fort Lauderdale 4:44.11, 3. Coral Springs Charter B 5:12.81.

BOYS TEAM TOTALS
Fort Lauderdale 142, McArthur 23
Fort Lauderdale 138, Coral Springs Charter 24
Coral Springs Charter 72, McArthur 61

BOYS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Fort Lauderdale A 1:45.34 (Daniel Givskov, Georgy Goncharov, Dominick Mitchell, Daniel Lilley), 2. Coral Springs Charter 1:53.57, 3. Fort Lauderdale B 1:53.61.

200-yard freestyle:
1. Matthew Gocke, FTL 1:55.18, 2. Andrew Brantmeyer, FTL 2:01.85, 3. James McCrady, FTL 2:07.21.

200-yard individual medley:
1. Georgy Goncharov, FTL 2:08.83, 2. Myles Felt, FTL 2:10.84, 3. Sam McCormick, CSC 2:14.78.

50-yard freestyle:
1. Daniel Lilley, FTL 22.53, 2. Andres Gill, FTL 25.91, 3. Keith Rogers, FTL 26.03.

1-meter diving:
None

100-yard butterfly:
1. Dylan Felt, FTL 56.93, 2. Myles Felt, FTL 57.43, 3. Dominick Mitchell, FTL 59.55.

100-yard freestyle:
1. Matthew Gocke, FTL 53.99, 2. Daniel Lilley, FTL 57.02, 3. Daniel Givskov, FTL 58.95.

500-yard freestyle:
1. Dylan Felt, FTL 5:01.70, 2. Andres Gil, FTL 5:35.53, 3. Veejay Parsotan, FTL 6:42.29.

200-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale C 1:22.53 (Roman Bennett, Owen Aube, Andrew Cambron, Kyle Weiner), 2. McArthur 1:36.40, 3. Fort Lauderdale A 1:38.87.

100-yard backstroke:
1. Daniel Givskov, FTL 58.41, 2. Dominick Mitchell, FTL 1:06.74, 3. Aidan Tajalli, CSC 1:13.94.

100-yard breaststroke:
1. Georgy Goncharov, FTL 1:05.70, 2. Sam McCormick, CSC 1:06.32, 3. Sean Meyler, FTL 1:17.00.

400-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale A 3:35.98 (Daniel Givskov, Georgy Goncharov, Matthew Gocke, Daniel Lilley), 2. Fort Lauderdale B 3:55.24, 3. Fort Lauderdale C 4:06.00.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Fort Lauderdale Sweeps Ely, Western; Lilley, Barnhardt, Lucas, Patrocinio Double Winners For Flying Ls


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 18, 2019—Host Fort Lauderdale boys and girls teams swept Western and Ely in a BCAA tri-meet Wednesday at the Flying Ls pool.

The girls team defeated Western in a close matchup, 96-83, and Ely, 143-0. In the other meet, Western blanked Ely, 134-0.

Fort Lauderdale had three double winners including Rylie Barnhardt, Luiza Patrocinio and Charlotte Lucas. They were also members of the 200-yard medley and 200-yard freestyle relays.

Barnhardt won the 200-yard individual medley in 2:23.27 and 500-yard freestyle in 5:36.62.

Patrocinio won the 100-yard freestyle in 58.29 and 100-yard backstroke in 1:07.32.

Lucas won the 50-yard freestyle in 27.52 and 100-yard breaststroke in 1:17.53.

In the boys’ competition, the Flying Ls defeated Western, 112-57 and Ely, 137-5. In the other meet, Western topped Ely, 130-6.

Double winner Daniel Lilley led the Flying Ls winning the 50-yard freestyle in 22.64 and 100-yard freestyle in 51.17. He was also a member of the winning 400-yard freestyle relay.

Western won three girls’ events. Hannah Egret won the 1-meter diving competition. Natalia Palacios won the 100-yard butterfly in 1:17.10.

The Wildcats also finished one-two in the 400-yard freestyle relay including winners Alanna Arentsen, Victoria Gonzales, Rachel Llanos and Ilari Rilo in 4:16.39.

Western’s only boys winner was double winner Aiden Kohanyi in the 200-yard individual medley in 2:06.20 and 100-yard breaststroke in 1:02.34.

GIRLS TEAM TOTALS
Fort Lauderdale 96, Western 83
Fort Lauderdale 143, Ely 0
Western 134, Ely 0

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Fort Lauderdale A 2:06.96 (Luiza Patrocinio, Charlotte Lucas, Rylie Barnhardt, Maya Coan), 2. Western A 2:16.84, 3. Western B 2:24.57.

200-yard freestyle:
1. Maya Coan, FTL 2:24.39, 2. Camryn Kreitman, WES 2:29.47, 3. Maria Marquicio, FTL 2:30.59.

200-yard individual medley:
1. Rylie Barnhardt, FTL 2:23.27, 2. Ilari Rilo, WES 2:28.40, 3. Conner Bennett, FTL 2:48.66.

50-yard freestyle:
1. Charlotte Lucas, FTL 27.52, 2. Morgan Carpenter, WES 31.14, 3. Samantha Switken, FTL 31.99.

1-meter diving:
1. Hannah Egret, WES 265.35, 2. Sophia Egert, WES 207.65, 3. Julia Maier, FTL 181.80.

100-yard butterfly:
1. Natalia Palacios, WES 1:17.10, 2. Rachel Llanos, WES 1:18.23, 3. Sarah El-Ali, FTL 1:27.95.

100-yard freestyle:
1. Luiza Patrocinio, FTL 58.29, 2. Alanna Arentsen, WES 59.41, 3. Maya Coan, FTL 1:06.18.

500-yard freestyle:
1. Rylie Barnhardt, FTL 5:36.62, 2. Breanna Gonzalez, WES 6:42.91.

200-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale A 1:53.79 (Rylie Barnhardt, Luiza Patrocinio, Maya Coan, Charlotte Lucas), 2. Fort Lauderdale B 2:05.82, 3. Western C 2:17.37.

100-yard backstroke:
1. Luiza Patrocinio, FTL 1:07.32, 2. Ilari Rilo, WES 1:07.58, 3. Maria Marquicio, FTL 1:16.96.

100-yard breaststroke:
1. Charlotte Lucas, FTL 1:17.53, 2. Alanna Arentsen, WES 1:19.10, 3. Victoria Gonzales, WES 1:23.29.

400-yard freestyle relay:
1. Western A 4:16.39 (Alanna Arentsen, Victoria Gonzales, Rachel Llanos, Ilari Rilo), 2. Western B 4:50.53, 3. Fort Lauderdale 4:52.11.

BOYS TEAM TOTALS
Fort Lauderdale 112, Western 57
Fort Lauderdale 137, Ely 5
Western 130, Ely 6

BOYS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Fort Lauderdale A 1:45.87 (Daniel Givskov, Georgy Goncharov, Myles Felt, Matthew Gocke), 2. Western A 1:47.55, 3. Fort Lauderdale B 1:52.24.

200-yard freestyle:
1. Matthew Gocke, FTL 1:54.83, 2. Andrew Brantmeyer, FTL 1:55.59, 3. Grant Voet, FTL 32.14.

200-yard individual medley:
1. Aiden Kohanyi, WES 2:06.20, 2. Georgy Goncharov, FTL 2:08.90, 3. Myles Felt, FTL 2:09.51.

50-yard freestyle:
1. Daniel Lilley, FTL 22.64, 2. Daniel Givskov, FTL 23.28, 3. Diego Diaz, WES 25.53.

100-yard butterfly:
1. Myles Felt, FTL 56.23, 2. Yanni Michael, WES 56.80, 3. Dylan Felt, FTL 57.20.

100-yard freestyle:
1. Daniel Lilley, FTL 51.17, 2. Matthew Gocke, FTL 53.19, 3. Arie Van Tol, WES 56.78.

500-yard freestyle:
1. Dylan Felt, FTL 4:57.03, 2. Andre Declet, WES 5:24.50, 3. Andres Gill, FTL 5:32.77.

200-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale A 1:35.73 (Daniel Givskov, Georgy Goncharov, Andrew Brantmeyer, Matthew Gocke), 2. Fort Lauderdale B 1:41.33, 3. Fort Lauderdale C 1:42.45.

100-yard backstroke:
1. Daniel Givskov, FTL 58.59, 2. Yannai Michael, WES 1:00.79, 3. Justin Fox, WES 1:04.49.

100-yard breaststroke:
1. Aiden Kohanyi, WES 1:02.34, 2. Georgy Goncharov 1:05.42, 3. Andre Declet, WES 1:09.67.

400-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale A 3:30.73 (Dylan Felt, James McCrady, Daniel Lilley, Myles Felt), 2. Western A 3:34.31, 3. Fort Lauderdale B 4:00.56.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Fort Lauderdale Flying Ls, Pompano Beach Tornadoes Split


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 13, 2019—In one of the more competitive BCAA dual meets of the season, Pompano Beach girls and Fort Lauderdale boys won Wednesday at the Flying Ls pool.

In the girls’ competition, Pompano Beach edged Fort Lauderdale, 97-86.

Junior Summer Schulte won two events for Pompano Beach and led off the winning 400-yard freestyle relay. She won the 50-yard freestyle in 26.23 and 100-yard freestyle in 58.27.

Christina Hilton of Pompano Beach won the girls’ 1-meter diving but Fort Lauderdale showed its depth with a second and third place finish.

Fort Lauderdale won the 200-yard medley and 200-yard freestyle relays.

Rylie Barnhardt was a double winner for the Flying Ls and a member of two winning relays.

Barnhardt won the 200-yard freestyle in 2:07.64 and 500-yard freestyle in 5:34.98.

The girls meet came down to the final event which the Tornadoes finished one-two in the 400-yard freestyle relay.

In the boys competition, Fort Lauderdale defeated Pompano Beach 95-65. Plantation, the third boys team in the meet, finished with 10 points.

The boys’ races were just as competitive as the girls.

The Flying Ls won the 200-yard medley and 200-yard freestyle relays and four individual events.

Brothers Myles and Dylan Felt each won an event for the Flying Ls. Myles Felt won the 100-yard butterfly in 56.04 and Dylan Felt captured the 500-yard freestyle in 4:59.67, the only swimmer to crack 5 minutes.

Pompano Beach was led by double winner Rafael Santos in the 50-yard freestyle in 21.85 and 100-yard freestyle in 48.12.

GIRLS
Pompano Beach 97, Fort Lauderdale 86

200-yard medley relay:
1. Fort Lauderdale 2:05.19 (Luiza Patrocinio, Charlotte Lucas, Rylie Barnhardt, Isabella Maisonette), 2. Pompano Beach A 2:06.98, 3. Pompano Beach B 2:24.72.

200-yard freestyle:
1. Rylie Barnhardt, FTL 2:07.64, 2. Lorelei Bennett, PB 2:12.44, 3. Maya Coan, FTL 2:24.23.

200-yard individual medley:
1. Conner Bennett, FTL 2:44.48, 2. Megan Roberson, PB 2:55.24, 3. Veronica Meyer, PB 2:55.31.

50-yard freestyle:
1. Summer Schulte, PB 26.23, 2. Charlotte Lucas, FTL 27.35, 3. Isabella Maisonette, FTL 27.96.

1-meter diving:
1. Christina Hilton, PB 276.30, 2. Julia Maier, FTL 155.35, 3. Carole Hynes, FTL 90.80.

100-yard butterfly:
1. Emma Lieber, PB 1:11.76, 2. Kamryn Phillips, PB 1:23.39, 3. Sarah El-Ali, FTL 1:30.94.

100-yard freestyle:
1. Summer Schulte, PB 58.27, 2. Luiza Patrocinio, FTL 58.65, 3. Victoria Zlateva, PB 59.88.

500-yard freestyle:
1. Rylie Barnhardt, FTL 5:34.98, 2. Lorelei Bennett, PB 5:49.26, 3. Sophie Lichtenstein, PB 6:42.18.

200-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale A 1:51.25 (Rylie Barnhardt, Charlotte Lucas, Isabella Maisonette, Luiza Patrocinio), 2. Pompano Beach 1:53.04, 3. Fort Lauderdale B 2:07.26.

100-yard backstroke:
1. Luiza Patrocinio, FTL 1:09.01, 2. Veronica Meyer, PB 1:21.09, 3. Megan Roberson, PB 1:21.33.

100-yard breaststroke:
1. Charlotte Lucas, FTL 1:17.13, 2. Victoria Zlateva, PB 1:18.10, 3. Emma Gurdus, PB 1:19.89.

400-yard freestyle relay:
1. Pompano Beach A 4:19.87 (Summer Schulte, Emma Lieber, Lorelei Bennett, Victoria Debrito), 2. Pompano Beach B 4:54.73, 2. Fort Lauderdale 5:23.29.

BOYS
Fort Lauderdale 95, Pompano Beach 65, Plantation 10

200-yard medley relay:
1. Fort Lauderdale A 1:45.24 (Daniel Givskov, Georgy Goncharov, Myles Felt, Matthew Gocke), 2. Pompano Beach 1:47.01, 3. Fort Lauderdale B 1:56.35.

200-yard freestyle:
1. Matthew Gocke, FTL 1:56.39, 2. Andrew Brantmeyer, FTL 1:58.30, 3. Joshua Cajuste, PB 2:01.85.

200-yard individual medley:
1. Alexandro Marquez, PB 2:06.35, 2. Myles Felt, FTL 2:07.38, 3. Georgy Goncharov, FTL 2:11.27.

50-yard freestyle:
1. Rafael Santos, PB 21.85, 2. Renaulto Herron, PLAN 22.14, 3. Daniel Givskov, FTL 23.40.

1-meter diving:
None

100-yard butterfly:
1. Myles Felt, FTL 56.04, 2. Dylan Felt, FTL 57.77, 3. Fabrizio Parraga, PB 1:03.13.

100-yard freestyle:
1. Rafael Santos, PB 48.12, 2. Daniel Lilley, FTL 51.70, 3. Matthew Gocke, FTL 52.32.

500-yard freestyle:
1. Dylan Felt, FTL 4:59.67, 2. Steven Gary, PB 5:15.55, 3. James McCrady, FTL 5:34.45.

200-yard freestyle relay:
1. Fort Lauderdale A 1:35.70 (Daniel Givskov, Georgy Goncharov, Daniel Lilley, Matthew Gocke), 2. Pompano Beach 1:39.36, 3. Fort Lauderdale B 1:45.02.

100-yard backstroke:
1. Renaulto Herron, PLAN 55.29, 2. Alexandro Marquez, PB 56.25, 3. Daniel Givskov, FTL 59.74.

100-yard breaststroke:
1. Georgy Goncharov, FTL 1:06.31, 2. Jake Schulte, PB 1:11.27, 3. Sean Meyler, FTL 1:16.21.

400-yard freestyle relay:
1. Pompano Beach 3:26.30 (Rafael Santos, Alexandro Marquez, Joshua Cajuste, Steven Gary), 2. Fort Lauderdale A 3:36.80, 3. Fort Lauderdale B 3:46.10.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Cypress Bay Lightning Strikes Again, Sweeps Fort Lauderdale, Everglades


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 4, 2019—Cypress Bay High School’s swim teams continue to impress with talent and depth.

The Lightning girls’ team remained undefeated with a 136-49 victory over Fort Lauderdale and 142-36 win over Everglades. In the other dual, host Fort Lauderdale defeated Everglades, 114-60.

The Lightning boys also remained undefeated with a 107-62 win over Everglades and 110-60 victory over Fort Lauderdale. In the third dual, Fort Lauderdale defeated Everglades, 93-76.

Cypress Bay had two girls’ double winners. Freshman Nicol Bellardi won the 200-yard individual medley in 2:16.32 and 500-yard freestyle in 5:18.20.

Senior Gaby Banks won the 50-yard freestyle in 24.38 and 100-yard freestyle in 53.71.

Cypress Bay won the 200-yard medley and 400-yard freestyle relays. Fort Lauderdale won the 200-yard freestyle relay in 1:39.35.

Cypress Bay ended up winning eight individual events.

The only non-Cypress Bay individual winner was junior Sarah Acevedo of Everglades, winner of the 100-yard butterfly in 1:03.43.

The boys’ team also had two double winners.

Senior Diego Machado won the 200-yard freestyle in 1:50.45 and 100-yard butterfly in 55.55.

Junior Philopatier Ibrahim won the 200-yard individual medley in 2:02.97 and 500-yard freestyle in 4:56.37.

Cypress Bay also won the 200- and 400-yard freestyle relays.

Everglades also had a double winner. Samuel Jackson won the 50-yard freestyle in 22.68 and 100-yard freestyle in 50.40. He also anchored the winning 200-yard medley relay that won in 1:44.28 with teammates Juan Colmenares and Leonardo and Alejandro Mateus.

Fort Lauderdale’s Georgy Goncharov won the 100-yard breaststroke in 1:06.31.

GIRLS
Fort Lauderdale 114, Everglades 60
Cypress Bay 136, Fort Lauderdale 49
Cypress Bay 142, Everglades 36

200-yard medley relay: 1. Cypress Bay A (Koch, Perdomo, Lugo, Banks), 2. Cypress Bay B 2:04.92, 3. Fort Lauderdale 2:04.93.

200-yard freestyle: 1. Paige Lane, CB 2:02.14, 2. Elizabeth Riley, CB 2:07.30, 3. Riley Barnhardt, FTL 2:08.37.

200-yard individual medley: 1. Nicol Bellardi, CB 2:16.32, 2. Ellie Koch, CB 2:23.88, 3. Patricia Perdomo, CB 2:27.50.

50-yard freestyle: 1. Gaby Banks, CB 24.38, 2. Jemma Kelly, CB 26.48, 3. Karina Manrique, CB 27.28.

1-meter springboard diving: 1. Cecilia Bernardi, CB 218.80, 2. Anastacia Van Gent, CB 202.95, 3. Maria Peralta, CB 190.55.

100-yard butterfly: 1. Sarah Acevedo, EVER 1:03.43, 2. Elizabeth Riley, CB 1:03.91, 3. Jacqueline Lugo, CB 1:04.16.

100-yard freestyle: 1. Gaby Banks, CB 53.71, 2. Paige Lane, CB 56.95, 3. Karina Manrique, CB 59.61.

500-yard freestyle: 1. Nicol Bellardi, CB 5:18.20, 2. Sarah Acevedo, EVER 5:18.20, 3. Rylie Barnhardt, FTL 5:37.54.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:39.35 (Barnhardt, Lucas, Maisonette, Patrocinio), 2. Cypress Bay A 1:46.09 (Koch, Kelly, Lane, Bellardi), 3. Cypress Bay B 1:51.11.

100-yard backstroke: 1. Ellie Koch, CB 1:03.84, 2. Jacqueline Lugo, CB 1:08.20, 3. Luiza Patrocinio, FTL 1:09.03.

100-yard breaststroke: 1. Patricia Perdomo, CB 1:13.26, 2. Charlotte Lucas, FTL 1:16.83, 3. Camila Gonzalez, CB 1:18.95.

400-yard freestyle relay: 1. Cypress Bay A 3:50.64 (Banks, Bellardi, Lugo, Lane), 2. Cypress Bay B 4:00.47, 3. Everglades 4:39.44.

BOYS
Cypress Bay 107, Everglades 62
Cypress Bay 110, Fort Lauderdale 60
Fort Lauderdale 93, Everglades 76

200-yard medley relay: 1. Everglades 1:44.28 (Juan Colmenares, Leonardo Mateus, Alejandro Mateus, Samuel Jackson), 2. Fort Lauderdale 1:44.78, 3. Cypress Bay 1:45.17.

200-yard freestyle: 1. Diego Machado, CB 1:50.45, 2. Luis Bucaro, CB 1:51.60, 3. Juan Colmenares, EVER 1:54.36.

200-yard individual medley: 1. Philopatier Ibrahim, CB 2:02.97, 2. Leonardo Mateus, EVER 2:04.38, 3. Alejandro Mateus, EVER 2:08.29.

50-yard freestyle: 1. Samuel Jackson, EVER 22.68, 2. Juan Rosas, CB 23.35, 3. Daniel Lilley, FTL 23.49.

1-meter springboard diving: None

100-yard butterfly: 1. Diego Machado, CB 55.55, 2. Myles Felt, FTL 55.80, 3. Juan Colmenares, EVER 56.38.

100-yard freestyle: 1. Samuel Jackson, EVER 50.40, 2. Jack D’Avi, CB 50.59, 3. Daniel Lilley, FTL 51.71.

500-yard freestyle: 1. Philopatier Ibrahim, CB 4:56.37, 2. Luis Bucaro, CB 4:47.98, 3. Leonardo Mateus, EVER 5:06.65.

200-yard freestyle relay: 1. Cypress Bay 1:34.04 (Luis Bucaro, Philopatier Ibrahim, Samuel Manrique, Diego Machado), 2. Fort Lauderdale 1:34.46, 3. Cypress Bay 1:35.11.

100-yard backstroke: 1. Yesh Mandava, CB 57.73, 2. Daniel Givskov, FTL 57.79, 3. Alejandro Mateus, EVER 58.01.

100-yard breaststroke: 1. Georgy Goncharov, FTL 1:06.31, 2. Manuel Melendez, EVER 1:07.11, 3. Santiago Homes, CB 1:08.25.

400-yard freestyle relay: 1. Cypress Bay A 3:22.85 (Philopatier Ibrahim, Jack D’Avi, Luis Bucaro, Diego Machado), 2. Everglades 3:29.31, 3. Cypress Bay B 3:43.10.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Girls Capture District 11-3A Title; Legaspi, Torres Win District Titles


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, October 24, 2018—Pembroke Pines Charter knocked off defending champion Fort Lauderdale to win the District 11-3A Swimming and Diving Championship Wednesday at Fort Lauderdale High.

The Jaguars, coached by SOFLO age group coach Rose Lockie, swept all three girl relays and relied on depth and young talent to pile up the points while freshmen Jena Legaspi and Victoria Torres won their first individual district titles and were members of winning relays.

Pembroke Pines Charter, which defeated the Flying L’s during the regular season, looked even more impressive winning the girls team title with 523 points. Fort Lauderdale was second with 358.

Legaspi, 14, won the 100-yard backstroke in 1:03.24 and was second in the 100-yard butterfly in 1:05.30.

Torres, 14, won the 100-yard breaststroke in 1:08.29 and was second in the 200-yard individual medley in 2:22.09.

Legaspi and Torres were members of the winning 200-yard medley relay and Torres led off the winning 400-yard freestyle relay.

Fort Lauderdale defended its boys team title with 535 points. Pembroke Pines Charter was runner-up with 414 points.

In the boys competition, the Flying L’s won the 200- and 400-yard freestyle relays and had five individual winners including double winner Kevin De Grijze.

The Jaguars’ lone winner was junior Rafael Rodriguez in the 500-yard freestyle in 4:49.63. He was second in the 200-yard individual medley in 1:58.99. Teammate Sebastian Sevilla was second in the 100-yard freestyle in 51.51.

The Region 4-3A meet will be hosted by Estero High School on Nov. 3 at 8:30 a.m. at Florida Gulf Coast Aquatic Center. The psych sheet is posted on fhsaa.org.

GIRLS TEAM TOTALS
1. Pembroke Pines Charter 523, 2. Fort Lauderdale 358, 3. South Broward 292, 4. Nova 283, 5. Northeast 149, 6. Dillard 43.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:59.09 (Jena Legaspi, Victoria Torres, Julinna Villarta, Valentina Terry), 2. Nova 2:04.97, 3. South Broward 2:05.66.

200-yard freestyle: 1. Victoria Bruno, SB 2:06.52, 2. Gabriella Terry, PPC 2:11.79, 3. Daniela Barreto, PPC 2:12.27.

200-yard individual medley: 1. Samantha Trodick, NOVA 2:18.52, 2. Victoria Torres, PPC 2:22.09, 3. Julinna Villarta, PPC 2:27.56.

50-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 25.97, 2. Valentina Terry, PPC 26.64, 3. Gabriella Terry, PPC 27.36.

1-meter diving: 1. Taylor Brittain, FTL 418.05, 2. Sophia Pfitzenmaier, NOVA 343.30.

100-yard butterfly: 1. Victoria Bruno, SB 1:04.18, 2. Jena Legaspi, PPC 1:05.30, 3. Alexandra Ruiz, SB 1:05.50.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 56.29, 2. Alexandra Ruiz, SB 58.00, 3. Maria Herne, PPC 59.97.

500-yard freestyle: 1. Luiza Patrocinio, FTL 5:36.21, 2. Daniela Barreto, PPC 5:51.68, 3. Helen Saunders, NOVA 6:04.93.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:50.60 (Maria Herne, Daniela Barreto, Mackenzie Ahearn, Gabriella Terry), 2. South Broward 1:51.33, 3. Nova 1:51.65.

100-yard backstroke: 1. Jena Legaspi, PPC 1:03.24, 2. Luiza Patrocinio, FTL 1:05.63, 3. Valentina Terry, PPC 1:10.25.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:08.29, 2. Samantha Trodick, NOVA 1:09.02, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:20.32.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:57.17 (Victoria Torres, Maria Herne, Daniela Barreto, Valentina Terry), 2. Fort Lauderdale 4:07.13, 3. Northeast 4:34.32.

BOYS TEAM TOTALS
1. Fort Lauderdale 535, 2. Pembroke Pines Charter 414, 3. South Broward 380, 4. Nova 261, 5. Northeast 154, 6. Dillard 29, 7. Blanche Ely 5.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. South Broward 1:42.85 (Alex Marrero, Andy Rogatinsky, Roni Sobora, Sebastian Santiago), 2. Fort Lauderdale 1:42.88, 3. Pembroke Pines Charter 1:51.11 (Tanner Gibson, Gabriel Ferdinand, Rafael Rodriguez, Sebastian Sevilla).

200-yard freestyle: 1. Kenaz Sweeting, FTL 1:46.29, 2. Matthew Gocke, FTL 1:49.89, 3. Sebastian Sevilla, PPC 1:51.86.

200-yard individual medley: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:55.71, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:58.99, 3. Andy Rogatinsky, SB 2:04.77.

50-yard freestyle: 1. Alex Marrero, SB 22.67, 2. Ralph Meadows, FTL 23.10, 3. Sebastian Santiago, SB 23.73.

1-meter diving: 1. Blake Shaw, NE 547.55, 2. Dillon Kadish, NOVA 462.90, 3. Benjamin Loy-Coombs, NOVA 357.75.

100-yard butterfly: 1. Dylan Felt, FTL 57.56, 2. Myles Felt, FTL 59.53, 3. Christian Vasquez, PPC 59.74.

100-yard freestyle: 1. Ralph Meadows, FTL 49.97, 2. Sebastian Sevilla, PPC 51.51, 3. Matthew Gocke, FTL 51.64.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:49.63, 2. Kenaz Sweeting, FTL 4:51.69, 3. Dylan Felt, FTL 4:57.96.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:31.26 (Kevin De Grijze, Ralph Meadows, Ofek Amasay, Kenaz Sweeting), 2. South Broward 1:33.91, 3. Pembroke Pines Charter 1:41.32 (Martin Berti, Gabriel Ferdinand, Ryan Alfonso, Christian Vasquez).

100-yard backstroke: 1. Alex Marrero, SB 53.91, 2. Myles Felt, FTL 1:00.14, 3. Kobe Novaton, SB 1:03.24.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:00.08, 2. Andy Rogatinsky, SB 1:01.86, 3. Georgy Goncharov, FTL 1:06.75.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:28.32, 2. Pembroke Pines Charter 3:28.48 (Sebastian Sevilla, Christian Vasquez, Ryan Alfonso, Rafael Rodriguez), 3. Nova 3:43.06

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pines Charter Girls, Fort Lauderdale Boys Win In Dual Meet


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 25, 2018—Pembroke Pines Charter girls and Fort Lauderdale boys won Monday in a dual meet at the Flying L’s Aquatic Complex.

Pines Charter girls defeated Fort Lauderdale, 115-63 and Fort Lauderdale boys topped Pines Charter, 108-62.

Pines Charter swept all three girls relays.

Pies Charter swept all three top places in the 200-yard individual medley with freshman Victoria Torres, senior Julinna Villarta and freshman Jena Legaspi.

The Jaguars also swept the top three places in the 100-yard breaststroke with freshmen Victoria Torres and Kathia Jaramillo and sophomore Mackenzie Ahearn.

In addition to freshman double winner Victoria Torres, Daniela Barreto, Julinna Villarta and freshman Jena Legaspi were individual winners for the Jaguars.

The Flying L’s took the top three spots in the boys 50-yard freestyle with Ralph Meadows, Ofek Amasay and Will Douthard and 100-yard backstroke with Myles Felt, Andrew Brantmeyer and Dylan Felt.

Pines Charter’s only individual winners were junior Rafael Rodriguez in the 500-yard freestyle in 4:45.20 and senior Sebastian Sevilla in the 100-yard freestyle in 52.10.

Both teams will compete Saturday in the BCAA Championships in Plantation.

GIRLS
Pembroke Pines Charter 115, Fort Lauderdale 63

200-yard medley relay: 1. Pines Charter A 2:02.62 (Jena Legaspi, Victoria Torres, Julinna Villarta, Valentina Terry), 2. Fort Lauderdale 2:11.39, 3. Pines Charter B 2:11.56.

200-yard freestyle: 1. Daniela Barreto, PPC 2:12.00, 2. Valentina Terry, PPC 2:12.51, 3. Rhonda Buckner, FTL 2:24.58.

200-yard individual medley: 1. Victoria Torres, PPC 2:22.42, 2. Julinna Villarta, PPC 2:27.45, 3. Jena Legaspi, PPC 2:27.84.

50-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 27.30, 2. Gabriela Terry, PPC 27.51, 3. Maria Herne, PPC 28.37.

1-meter diving: 1. Taylor Brittain, FTL 202.15, 2. Hannah Coan, FTL 143.20.

100-yard butterfly: 1. Julinna Villarta, PPC 1:09.66, 2. Gabriela Terry, PPC 1:11.19, 3. Maya Coan, FTL 1:16.31.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 59.26, 2. Valentina Terry, PPC 1:00.08, 3. Daniela Barreto, PPC 1:00.95.

500-yard freestyle: 1. Luiza Patrocinio, FTL 5:52.13, 2. Maria Herne, PPC 6:03.93, 3. Jennifer Zukoski, PPC 6:27.01.

200-yard freestyle relay: 1. Pines Charter 1:52.56 (Valentina Terry, Julinna Villarta, Maria Herne, Gabriela Terry), 2. Pines Charter B 2:01.37, 3. Fort Lauderdale 2:02.68.

100-yard backstroke: 1. Jena Legaspi, PPC 1:07.66, 2. Luiza Patrocinio, FTL 1:11.44, 3. Sarah El-Ali, FTL 1:28.32.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:12.82, 2. Kathia Jaramillo, PPC 1:20.67, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:21.20.

400-yard freestyle relay: 1. Pines Charter A 4:03.65 (Victoria Torres, Daniela Barreto, Jena Legaspi, Valentina Terry), 2. Fort Lauderdale 4:14.32, 3. Pines Charter B 4:41.17.

BOYS
Fort Lauderdale 108, Pembroke Pines Charter 62

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale A 1:45.07 (Myles Felt, Kevin De Grijze, Ralph Meadows, Kenaz Sweeting), 2. Fort Lauderdale B 1:57.13, 3. Pines Charter B 1:58.19.

200-yard freestyle: 1. Kenaz Sweeting, FTL 1:51.63, 2. Matthew Gocke, FTL 1:58.09, 3. Nick Chaimowicz, PPC 1:59.77.

200-yard individual medley: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:53.84, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:56.44, 3. Georgy Goncharov, FTL 2:09.17.

50-yard freestyle: 1. Ralph Meadows, FTL 24.09, 2. Ofek Amasay, FTL 24.49, 3. Will Douthard, FTL 25.20.

100-yard butterfly: 1. Dylan Felt, FTL 59.13, 2. Christian Vasquez, PPC 1:00.18, 3. Myles Felt, FTL 1:00.65.

100-yard freestyle: 1. Sebastian Sevilla, PPC 52.10, 2. Ralph Meadows, FTL 52.86m 3, Ofek Amasay, FTL 53.69.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:45.20, 2. Kenaz Sweeting, FTL 4:54.52, 3. Nick Chaimowicz, PPC 5:22.76.

200-yard freestyle relay: 1. Pines Charter 1:36.22 (Sebastian Sevilla, Ryan Alfonso, Christian Vasquez, Rafael Rodriguez), 2. Fort Lauderdale A 1:36.41, 3. Fort Lauderdale B 1:42.35.

100-yard backstrokeL 1. Myles Felt, FTL 59.92, 2. Andrew Brantmeyer, FTL 1:05.25, 3. Dylan Felt, FTL 1:05.46.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 59.92, 2. Georgy Goncharov, FTL 1:09.88, 3. Gabriel Ferdinand, PPC 1:13.86.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:26.56 (Georgy Goncharov, Kenaz Sweeting, Matthew Gocke, Kevin De Grijze), 2. Pines Charter A 3:31.93, 3. Pines Charter B 4:01.97.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com