Wilson, Vallmitjana, Ekanayake Lead SOFLO In NPB Summer Kickoff’s Session Two; Colmenares, Michael Honored At Franklin Academy


By Sharon Robb

June 1, 2019—South Florida Aquatic Club’s success continued during the second session of the 11th annual North Palm Beach Long Course Summer Kickoff at Plantation Central Park Aquatic Complex.

Izzy Wilson, 12, won the 11-12 200-meter freestyle in a best time 2:21.52, dropping 0.09. She was also seventh in the 50-meter butterfly in a best time 34.78, dropping 0.76 and ninth in the 400-meter individual medley in 5:51.55.

Juan Vallmitjana, 10, won the 200-meter freestyle in a best time 2:31.07, dropping an impressive 3.56. He was also second in the 50-meter freestyle in a best time 33.32, dropping 0.25 and third in the 50-meter butterfly in 37.97.

Hashan Ekanayake, 12, won the 200-meter freestyle in a best time 2:20.38 with a nice time drop of 4.96. He was also fourth in the 50-meter freestyle in a best time 30.83 with a time drop of 0.85.

Other SOFLO top three finishers were:

Anastasia Lutz, 12, second, 50-meter freestyle, 30.00, time drop.

Shelby Evans, 9, third, 100-meter breaststroke, 1:46.57, time drop.

Alexandra Strong, 10, third, 100-meter backstroke, 1:31.59, time drop.

Fiorella Di Salvo, 11, third, 100-meter backstroke, 1:19.47.

Connor Jimenez, 10, third, 200-meter freestyle, 2:43.44.

Martin Petkov, 10, third, 100-meter breaststroke, 1:51.77, time drop.

SOFLO has the largest team with 83 swimmers entered in 394 time final races.

The meet, one of the Florida Gold Coast’s top summer meets, has attracted some of the Florida Gold Coast’s top teams including Azura, Boca Raton Swim Team, SwimFast, Martin County, Swim Fort Lauderdale, Miami Swimming and hosts North Palm Beach and Plantation Swim Team. The meet concludes Sunday with two more sessions.

SOFLO SWIMMERS TAKE TOP HONORS

Juan Colmenares of South Florida Aquatic Club earned Most Valuable Player for Franklin Academy at its recent high school banquet.

SOFLO teammate Yannai Michael was awarded the Golden Panther Award for the high school swim team, the highest honor an athlete can earn. The award is for an athlete that is an example of leadership, positive attitude and hard work in the pool and in the classroom. The team leader exhibits a professional character that is noticed by his coach.

Franklin Academy enjoyed its first year in high school swimming.

SATURDAY SESSION TWO RESULTS
GIRLS

200-meter freestyle:
10-and-under, 1. Natalie Dufflocq, NPB 2:42.06; SOFLO: 8. Mikhel Martin 3:03.97, 15. Shelby Evans 3:11.67, 16. Olivia Wilson 3:11.68; 11-12, 1. Izzy Wilson, SOFLO 2:21.52, time drop; SOFLO: 8. Fiorella Di Salvo 2:30.95, time drop, 21. Caterina Fogli 2:37.62, time drop, 25. Sarah Vasquez 2:40.37, 29. Genesis Escobar 2:44.42, time drop, 31. Pilar Duranti 2:45.04, 34. Jordyn Henry 2:52.96, 39. Cali Harries 3:09.19, 40. Gel’lesa Lewis 3:10.00

100-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Carley Kaplan, CCPR 1:35.03; SOFLO: 3. Shelby Evans 1:46.57, time drop, 4. Caitlin Nguyen 1:46.81, 7. Gianna Martin 1:50.65, 10. Alessandra Gendarmi 1:52.02, 11. Mackenzie McPherson 1:52.31, time drop, 16. Gabriela Marin 1:55.49, time drop, 17. Olivia Wilson 1:56.74, time drop, 18. Amanda Grubbs 1:57.77, 20. Jordan Evans 1:59.69, 21. Sophia Avila 2:02.01; 11-12, 1. Sidney Anton, Azura 1:23.27; SOFLO: 5. Anastasia Lutz 1:30.48, time drop, 9. Gabriela Avila 1:35.11, time drop, 12. Mariana Pinto 1:37.62, time drop, 17. Cali Harries 1:44.35, 18. Gel’lesa Lewis 1:45.60.

100-meter backstroke:
10-and-under, 1. Carley Kaplan, CCPR 1:26.45; SOFLO: 3. Alexandra Strong 1:31.59, time drop, 8. Sophia Avila 1:35.58, time drop, 9. Jemma Baldwin 1:36.88, time drop, 10. Saree Young 1:38.24, time drop, 11. Sofia Gomez 1:39.44, 12. Mackenzie McPherson 1:40.29, time drop; 11-12, 1. Paola Negrin, GRSC 1:19.41; SOFLO: 3. Fiorella Di Salvo 1:19.47, 13. Gabriela Avila 1:25.29, time drop, 24. Jordyn Henry 1:30.77, 26. Sarah Bedoya 1:32.77, time drop, 29. Siena Ladner 1:40.31, time drop, 33. Cali Harries 1:47.09.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Natalie Dufflocq, NPB 36.08; SOFLO: 9. Saree Young 42.80, time drop, 10. Caitlin Nguyen 43.43, time drop, 11. Mikhel Martin 43.51, time drop, 15. Amanda Grubbs 46.31, time drop, 16. Jemma Baldwin 47.86, 24. Sophia Avila 50.88, 29. Gabriela Marin 52.86, time drop; 11-12, 1. Sidney Anton, Azura 31.01; SOFLO: 7. Izzy Wilson 3478, time drop, 9. Fiorella Di Salvo 34.95, time drop, 17. Mariana Pinto 36.06, time drop, 22. Caterina Fogli 37.05, time drop, 31. Genesis Escobar 40.18, 33. Sarah Vasquez 40.40, 36. Siena Ladner 44.88, 38. Sarah Bedoya 46.59, 39. Gel’lesa Lewis 49.81.

50-meter freestyle:
10-and-under, 1. Natalie Dufflocq, NPB 32.99; SOFLO: 8. Mikhel Martin 37.29, time drop, 11. Alessandra Gendarmi 37.85, 12. Alexandra Strong 37.93, time drop, 13. Caitlin Nguyen 38.02, 16. Jemma Baldwin 38.28, time drop, 22. Sofia Gomez 39.45, 23. Olivia Wilson 39.63, time drop, 24. Saree Young 39.84, time drop, 25. Mackenzie McPherson 39.99, 29. Amanda Grubbs 40.53, 32. Gianna Martin 41.27, time drop, 33. Gabriela Martin 41.36, 46. Jordan Evans 45.41, time drop; 11-12, 1. Sidney Araton, Azura 28.96; SOFLO: 2. Anastasia Lutz 30.00, time drop, 6. Mariana Pinto 31.97, time drop, 22. Sarah Vasquez 34.09, time drop, 24. Genesis Escobar 34.56, time drop, 26. Caterina Fogli 34.74, 28. Pilar Duranti 34.81, time drop, 33. Jordyn Henry 36.24, 36. Sarah Bedoya 37.61, time drop, 41. Siena Ladner 38.76.

BOYS

200-meter freestyle:
10-and-under, 1. Juan Vallmitjana, SOFLO 2:31.07, time drop; SOFLO: 3. Connor Jimenez 2:43.44; 11-12, 1. Hashan Ekanayake, SOFLO 2:20.38, time drop; SOFLO: 9. Marvan Ekanayake 2:31.82, time drop, 11. Ethan McPeek 2:32.73, time drop, 12. Luca Hincapie 2:34.42, time drop, 14. Stefano Mazzi 2:36.06, time drop, 23. Matt McVeigh 2:48.75, 28. Mason Jimenez 3:00.40, 29. Matthew Jimenez 3:02.75.

100-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Frank Vincze, SF 1:44.24; SOFLO: 3. Martin Petkov 1:51.77, time drop, 4. Aryav Thakur 1:52.40, 12. Dylan McVeigh 2:01.46, 14. Reed Woodward 2:04.47, 16. Logan McPeek 2:11.86, 17. Preston Christensen 2:12.68, 18. Matthew Ortiz 2:17.63, 19. Lorenzo Bagnuoli 2:19.91; 11-12, 1. Juanfra Gudino, GRSC 1:28.14; SOFLO: 4. Ethan McPeek 1:33.82, time drop, 5. Benjamin Kim 1:33.90, time drop, 9. Felix Gonzalez 1:39.57, time drop, 10. Nicholas Pelaez 1:39.63, time drop, 13. Matt McVeigh 1:42.40, time drop, 16. Thomas Pereira-Ramallo 1:51.69.

100-meter backstroke:
10-and-under, 1. Trace Colton, NPB 1:27.98; SOFLO: 7. Preston Christiansen 1:51.30, time drop, 10. Lorenzo Bagnuoli 2:00.04; 11-12, 1. Jason Cuffe, SFTL 1:11.19; SOFLO: 5. Benjamin Kim 1:23.65, time drop, 7. Alessio Mazzi 1:25.72, time drop, 11. Felix Gonzalez 1:29.81, time drop.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Duy Vuong, NPB 36.47; SOFLO: 3. Juan Vallmitjana 37.97, 4. Connor Jimenez 40.24, 8. Noah Mejias 46.50, 14. Dylan McVeigh 51.78, 16. Matthew Ortiz 52.48, 17. Reed Woodward 52.54, 18. Aryav Thakur 53.53, time drop, 20. Lorenzo Bagnuoli 55.29, 25. Logan McPeek 57.51, 26. Julian Sibug 57.62, time drop, 27. Ryan Harries 57.72, 31. Eric Ferrer 1:00.96; 11-12, 1. Jason Cuffe, SFTL 29.95; SOFLO: 5. Luca Hincapie 33.65, time drop, 7. Ethan McPeek 35.22, time drop, 8. Derek Hau 35.63, time drop, 10. Nicholas Perez 36.72, 20. Thomas Pereira-Ramallo 45.12, 21. Mason Jimenez 46.13.

50-meter freestyle:
10-and-under, 1. Duy Vuong, NPB 32.47; SOFLO: 2. Juan Vallmitjana 33.32, time drop, 4. Connor Jimenez 33.75, 18. Martin Petkov 41.73, 22. Dylan McVeigh 44.04, 24. Reed Woodward 44.44, 25. Preston Christensen 44.67, 28. Logan McPeek 46.41, 31. Matthew Ortiz 47.25, time drop, 33. Eric Ferrer 47.52, 44. Julian Sibug 52.38, 48. Toma Petkov 55.06; 11-12, 1. Alexander Zapata, TSA 28.85; SOFLO: 4. Hashan Ekanayake 30.83, time drop, 5. Marvan Ekanayake 31.43, 8. Luca Hincapie 32.14, time drop, 12. Derek Hau 32.71, time drop, 13. Felix Gonzalez 32.89, time drop, 14. Alessio Mazzi 32.99, time drop, 17. Nicholas Perez 33.38, time drop, 19. Stefano Mazzi 33.60, time drop, 26. Benjamin Kim 35.03, 32. Matt McVeigh 36.22, tme drop, 34. Matthew Jimenez 36.58, time drop, 39. Mason Jimenez 37.85, 43. Thomas Pereira-Ramallo 38.66, time drop.

IF YOU GO

What: 11th annual North Palm Beach Long Course Summer Kickoff

When: Sunday

Where: Plantation Central Park Aquatic Complex, 9141 NW Second Street, off Broward Blvd.

Schedule: Sunday, Session One 9 a.m.-1:37 p.m., Session Two 2-5:29 p.m.

Of note: Plantation Swim Team and City of Plantation are hosting the meet…North Palm Beach Swim Club staff is running the meet for the seventh consecutive year…Admission is $5 each session, heat sheet $2 each session. Meet directors are Alf Aguirre, 305-773-6060 and Dick Cavanah 561-762-7261…Time lines, psych sheets and results are posted at http://www.npbswimming.com and Meet Mobile.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com