SOFLO Swimmers Finish On Winning Note On Final Day Of GCST Winter Invitational


By Sharon Robb

January 15, 2017—Yannai Michael and Alessandro Pereira of South Florida Aquatic Club finished strong against some stiff competition at the GCST Winter Invitational Sunday at Florida Gulf Coast University Aquatics Center in Fort Myers.

Michael won the 11-12 100-yard individual medley in a best time 1:04.02. Michael also had three runner-up finishes. He was second in the 50-yard breaststroke in a best time 33.24; 50-yard freestyle in a best time 26.30 and 50-yard butterfly in a best time 29.58.

Pereira won the 10-and-under 200-yard freestyle in a best time 2:13.50. Pereira was also third in the 50-yard breaststroke in 37.05, another best time and 50-yard freestyle in a best time 28.88. He was fourth in the 50-yard butterfly in a best time 31.96.

SOFLO also took a pair of thirds in the 200-yard medley relay competition. The boys team of Nathaniel Garrick, Samuel Bullen, Yannai Michael and Lucas Porven was third in 2:12.12.

The girls relay team of Kailey Smith, Mia Escudero, Kaitlyn Barrios and Emma Twombly finished third in 2:20.35.

With only a handful of swimmers, SOFLO finished fifth among teams with 193 points in the combined and fourth in the boys competition with 150.

Gulf Coast Swim Team hosted eleven clubs and 609 swimmers, including 16 from SOFLO, for three days. The meet was SOFLO’s first road trip of the New Year.

SUNDAY RESULTS

COMBINED TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA 2,067, 2. Swim Florida 1,014, 3. Gulf Coast 456, 4. Greater Tampa Swim 262.5, 5. SOFLO 193, 6. Blue Wave 153.5, 7. Tornadoes 136, 8. Charlotte County 134, 9. Carrollwood Village 113, 10. YMCA Sea Dragons 53, 11. Swim Florida Unattached 19.

BOYS TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA 1,280.50, 2. Swim Florida 525, 3. Gulf Coast 164.50, 4. SOFLO 150.

GIRLS TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA 983.50, 2. Swim Florida 556, 3. Gulf Coast 324.50, 4. Greater Tampa 191, 5. Blue Wave 97, 6. SOFLO 84.

SOFLO HIGH POINT: (Girls) 8-and-under, 6. Giada Porven, 9; 10-and-under, 5. Leah Pando 38, 18. Giada Porven, 2; 11-12, 14. Mia Escudero 7, 19. Emma Twombly 4; 13-14, 25. Sarah Acevedo, 4; 15-and-over, None; (Boys) 8-and-under, None; 10-and-under, 2. Alessandro Pereira 60; 11-12, 1. Yannai Michael 58, 15. Nathaniel Garrick 7; 13-14, None; 15-and-over, None; Open, 32. Christian Vasquez 3.

GIRLS

100-yard individual medley:

11-12, 1. Natalie Stafford, Sarasota YMCA 1:06.30; SOFLO: 13. Mia Escudero 1:13.92, 24. Kaitlyn Barrios 1:18.71, best time.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 2:15.61; SOFLO: 21. Sarah Acevedo 2:29.03; Open, 1. Maddy Burt, Swim Florida 2:14.48.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Maeve Eckerman, Sarasota YMCA 39.15; SOFLO: 6. Leah Pando 41.86, 26. Sarah Vasquez 50.14, best time; 11-12, 1. Evelyn Negrette, CCS 34.62; SOFLO: 6. Mia Escudero 37.41, 10. Emma Twombly 39.40, 24. Kailey Smith 44.73, best time.

200-yard breaststroke:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 2:34.66; Open, 1. Shae Clifton, Swim Florida 2:30.44.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 32.15; SOFLO: 7. Leah Pando 36.47, best time, 40. Sarah Vasquez 48.93; 11-12, 1. Sumner Chmielewski, Sarasota YMCA 30.14; SOFLO: 20. Kaitlyn Barrios 38.18, best time, 24. Kailey Smith 39.42.

100-yard backstroke:

13-14, 1. Reagan Flynn, GTSA 1:01.96; SOFLO: 21. Sarah Acevedo 1:11.70; Open, 1. Paige Madden, Gulf Coast 1:03.10.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Maeve Eckerman, Sarasota YMCA 28.93; SOFLO: 12. Leah Pando 32.53, best time, 21. Giada Porven 34.18, best time, 45. Sarah Vasquez 39.01; 11-12, 1. Jewels Carlini, Swim Florida 26.12; SOFLO: 13. Emma Twombly 28.05, 24. Kaitlyn Barrios 30.37, 27. Mia Escudero 30.49, best time, 43. Kailey Smith 33.20; 13-14, 1. Maddy Burt, Swim Florida 24.73; Open, 1. Olivia McMurray, Swim Florida 25.05; SOFLO: 21. Sarah Acevedo 28.36.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 30.96; SOFLO: 23. Giada Porven 42.62; 11-12, 1. Natalie Stafford, Sarasota YMCA 29.18; SOFLO: 26. Kaitlyn Barrios 36.53.

100-yard butterfly:

13-14, 1. Maddy Burt, Swim Florida 56.92; Open, 1. Miah Lopez, Sarasota YMCA 59.77; SOFLO: 15. Alana Acevedo 1:08.97.

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 2:09.22; SOFLO: 4. Leah Pando 2:24.06, best time, 10. Giada Porven 2:35.32; 11-12, 1. Michaela Mattes, Sarasota YMCA 2:00.62; SOFLO: 6. Emma Twombly 2:14.16, 21. Kailey Smith 2:34.61, best time.

200-yard medley relay:

10-and-under, 1. Sarasota YMCA 2:17.76, 2. Greater Tampa 2:34.87, 3. Sarasota YMCA 2:37.83; 11-12, 1. Sarasota YMCA 2:01.75, 2. Swim Florida 2:07.41, 3. SOFLO 2:20.35 (Kailey Smith, Mia Escudero, Kaitlyn Barrios, Emma Twombly); 1. Open, 1. Swim Florida 1:55.19, 2. Gulf Coast 1:57.46, 3. Greater Tampa 1:58.33.

BOYS

100-yard individual medley:

11-12, 1. Yannai Michael, SOFLO 1:04.02, best time; SOFLO: 13. Nathaniel Garrick 1:13.98, best time, 17. Samuel Bullen 1:16.06, best time.

200-yard individual medley:

13-14, 1. Rene Strezenicky, Sarasota YMCA 2:05.66; SOFLO: 19. Christian Vasquez 2:33.24; Open, 1. Dylan Hacker, CCS 2:04.75.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Elias Corn, Sarasota YMCA 36.49; SOFLO: 3. Alessandro Pereira 37.05, best time; 11-12, 1. Nikolos Gordon-Somers, Tornadoes 31.88; SOFLO: 2. Yannai Michael 33.24, best time, 13. Samuel Bullen 37.35, best time.

200-yard breaststroke:

13-14, 1. Matt Stitzman, Sarasota YMCA 2:27.78; Open, 1. Sean-Douglas Gooden, Tornadoes 2:14.24.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 32.67; SOFLO: 16. Owen Smith 41.27; 11-12, 1. Liam Custer, Sarasota YMCA 30.24; SOFLO: 16. Samuel Bullen 39.08, best time.

100-yard backstroke:

13-14, 1. Ian Brann, Sarasota YMCA 56.82; SOFLO: 23. Christian Vasquez 1:12.44; Open, 1. Niko Milosavljevic, Blue Wave 54.55.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 27.89; SOFLO: 3. Alessandro Pereira 28.88, best time, 26. Owen Smith 34.84; 11-12, 1. Nikolos Gordon-Somers, Tornadoes 26.18, best time; SOFLO: 2. Yannai Michael 26.30, best time, 17. Nathaniel Garrick 29.61, best time, 26. Samuel Bullen 32.10; 13-14, 1. Ian Brann, Sarasota YMCA 23.36; Open, 1. Patrick Amistoso, Sarasota YMCA 23.37.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 29.69; SOFLO: 4. Alessandro Pereira 31.96, best time, 17. Owen Smith 39.66; 11-12, 1. Liam Custer, Sarasota YMCA 28.40; SOFLO: 2. Yannai Michael 29.58, 14. Lucas Porven 33.49, best time.

100-yard butterfly:

13-14, 1. Joshua Benzon, Gulf Coast 1:00.17, best time; SOFLO: 15. Christian Vasquez 1:11.22; Open, 1. Beau Hutchins, Sarasota YMCA 54.04, best time.

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 2:13.50, best time; SOFLO: 18. Owen Smith 2:47.98, best time; 11-12, 1. Jordan Jansen, Blue Wave 2:06.45; SOFLO: 4. Nathaniel Garrick 2:14.85.

1000-yard freestyle: Open, SOFLO: 30. Lucas Porven 13:08.85.

200-yard medley relay:

10-and-under, 1. Sarasota YMCA “A” 2:13.43, 2. Sarasota YMCA “B” 2:27.54, 3. Swim Florida 2:29.02; 11-12, 1. Sarasota YMCA 2:00.61, 2. Sarasota YMCA B 2:05.06, 3. SOFLO 2:12.12 (Nathaniel Garrick, Samuel Bullen, Yannai Michael, Lucas Porven); Open, 1. Swim Florida 1:51.04, 2. Greater Tampa 1:52.64, 3. Swim Florida B 1:53.09.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Pando, Porven, Michael & Pereira Come Up Big On Day Two Of GCST Winter Invitational


By Sharon Robb

January 14, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers captured three individual titles and several top three finishes against a top-caliber field at the GCST Winter Invitational Saturday at Florida Gulf Coast University Aquatics Center in Fort Myers.

Leah Pando won the 10-and-under 100-yard breaststroke in a best time 1:26.95.

Pando was also third in the 100-yard backstroke in a best time 1:11.67; sixth in the 100-yard individual medley in another best time 1:18.00 and sixth in the 100-yard freestyle, also in a best time 1:08.66.

Giada Porven won the 8-and-under 25-yard butterfly in 19.26.

Yannai Michael won the 11-12 100-yard breaststroke in 1:10.89.

Michael was also runner-up in the 200-yard individual medley in a best time 2:17.86 and 100-yard freestyle in a best time 57.52 and fourth in the 100-yard backstroke in 1:08.27.

Alessandro Pereira was second in the 100-yard breaststroke in 1:20.80, third in the 100-yard freestyle in a best time 1:03.19 and fourth in the 100-yard individual medley in 1:10.94.

With only a handful of swimmers, SOFLO is fifth among teams with 131 points.

Gulf Coast Swim Team is hosting eleven clubs and 609 swimmers, including 16 from SOFLO, during the three-day meet. The meet, which concludes on Sunday, is SOFLO’s first road trip of the New Year.

SATURDAY RESULTS

TEAM SCORES: 1. Sarasota YMCA Sharks 1,307.5, 2. Swim Florida 579.5, 3. Gulf Coast 241, 4. Greater Tampa 131, 5. South Florida Aquatic 124, 6. Blue Wave 80, 7. Carrollwood Village 70, 8. Charlotte County 63, 9. Tornadoes 44, 10. YMCA Sea Dragons 33, 11. Swim Florida Unattached 10.

GIRLS

200-yard freestyle:

11-12, 1. Maddy Burt, Swim Florida 1:56.99; SOFLO: 22. Alana Acevedo 2:13.01, best time; 13-14, 1. Nicole Rodriguez, Gulf Coast 2:01.78; SOFLO: 14. Sarah Acevedo 2:08.55, best time.

100-yard breaststroke:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 1:09.69; 15-16, 1. Shae Clifton, Swim Florida 1:09.54.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Nicole Rodriguez, Gulf Coast 2:16.79; Open, 1. Shae Clifton, Swim Florida 2:15.32.

100-yard freestyle:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 56.02; SOFLO: 20. Sarah Acevedo 1:01.32; Open, 1. Maddy Burt, Swim Florida 53.94; SOFLO: 25. Alana Acevedo 1:02.81.

200-yard butterfly:

13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 2:15.63; SOFLO: 9. Sarah Acevedo 2:26.19, best time; Open, 1. Olivia McMurray, Swim Florida 2:10.91.

200-yard freestyle relay:

Open, 1. Swim Florida 1:41.47, 2. Gulf Coast 1:45.91, 3. Greater Tampa 1:46.71.

1,650-yard freestyle:

Open, 1. Susan Faremouth, Swim Florida 18:40.70.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 1:08.56; SOFLO: 6. Leah Pando 1:18.00, best time, 22. Giada Porven 1:26.68, best time, 34. Sarah Vasquez 1:36.62.

200-yard individual medley:

11-12, 1. Sumner Chmielewski, Sarasota YMCA 2:17.69; SOFLO: 14. Emma Twombly 2:38.08.

25-yard breaststroke:

8-and-under, 1. Adrianna Dinofa, Sarasota YMCA 23.54.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Leah Pando, SOFLO 1:26.95, best time; 11-12, 1. Gracie Wevant, Sarasota YMCA 1:14.17; SOFLO: 6. Mia Escudero 1:20.69, 16. Kaitlyn Barrios 1:28.51.

25-yard backstroke:

8-and-under, 1. Adrianna Dinofa, Sarasota YMCA 20.65.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YCA 1:04.96; SOFLO: 3. Leah Pando 1:11.67, best time; 11-12, 1. Sumner Chmielewski, Sarasota YMCA 1:04.09; SOFLO: 10. Mia Escudero 1:16.11, best time, 15. Kaitlyn Barrios 1:18.43, best time, 21. Kailey Smith 1:21.72, best time.

25-yard freestyle:

8-and-under, 1. Adrianna Dinofa, Sarasota YMCA 16.81.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 1:00.51; SOFLO: 6. Leah Pando 1:08.66, best time, 12. Giada Porven 1:12.78, best time, 26. Sarah Vasquez 1:22.72, best time; 11-12, 1. Jewels Carlini, Swim Florida 56.17; SOFLO: 10. Emma Twombly 1:00.59, 22. Mia Escudero 1:06.34, 28. Kaitlyn Barrios 1:08.23, 47. Kailey Smith 1:14.04, best time.

25-yard butterfly:

8-and-under, 1. Giada Porven, SOFLO 19.26.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Addie Sauickie, Sarasota YMCA 1:10.06; 11-12, 1. Sumner Chmielewski, Sarasota YMCA 1:03.16; SOFLO: 34. Kailey Smith 1:28.67.

100-yard freestyle relay:

8-and-under, 1. Sarasota YMCA 1:27.52, 2. Gulf Coast 1:45.50, 3. Swim Florida 1:51.71.

200-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. Sarasota YMCA A 2:00.85, 2. Greater Tampa 2:18.79, 3. Sarasota B 2:19.63; 11-12, 1. Sarasota YMCA A 1:47.97, 2. Sarasota YMCA B 1:53.83, 3. Swim Florida 1:56.91, 5. SOFLO A 2:02.30 (Mia Escudero, Kaitlyn Barrios, Kailey Smith, Emma Twombly).

BOYS

200-yard freestyle:

11-12, 1. Nikola Milosavljevic, Blue Wave 1:47.84; 13-14, 1. Jace Chouinard, Swim Florida 1:49.57; SOFLO: 24. Christian Vasquez 2:16.65.

100-yard breaststroke:

13-14, 1. Edison Ooi, Sarasota YMCA 1:06.81; SOFLO: 14. Christian Vasquez 1:18.18, best time; 15-16, 1. Dylan Hacker, Charlotte County 1:02.84.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Ian Brann, Sarasota YMCA 2:03.51; Open, 1. Matthew Strickland, Swim Florida 1:56.11.

100-yard freestyle:

13-14, 1. Jace Chouinard, Swim Florida 50.43; SOFLO: 21. Chris Vasquez 59.98; Open, 1. Santi Corredor, Swim Florida 49.86;

200-yard butterfly:

13-14, 1. Antonio Medina, Gulf Coast 2:17.56; Open, 1. Matthew Strickland, Swim Florida 2:02.88; SOFLO: 20. Lucas Porven, 2:46.32.

200-yard freestyle relay:

Open, 1. Swim Florida A 1:34.55, 2. Swim Florida B 1:34.95, 3. Greater Tampa 1:41.78.

1,650-yard freestyle:

Open, 1. Ryan Staunch, Swim Florida 16:08.97; SOFLO: 6. Christian Vasquez 20:21.52.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 1:08.44; SOFLO: 4. Alessandro Pereira 1:10.94, 24. Owen Smith 1:28.18.

200-yard individual medley:

11-12, 1. Amadeusz Knop, Sarasota YMCA 2:15.94; SOFLO: 2. Yannai Michael 2:17.86, best time, 10. Nathaniel Garrick 2:35.31, best time, 16. Lucas Porven 2:39.59, best time, 22. Samuel Bullen 2:55.26.

25-yard breaststroke:

8-and-under, 1. Ryan Wadsworth, Sarasota YMCA 21.79.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Elias Corn, Sarasota YMCA 1:17.71; SOFLO: 2. Alessandro Pereira 1:20.80; 11-12, 1. Yannai Michael, SOFLO 1:10.89; SOFLO: 13. Samuel Bullen 1:24.21.

25-yard backstroke:

8-and-under, 1. Bogdan Zverev, Sarasota YMCA 18.78.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 1:09.00; SOFLO: 17. Owen Smith 1:28.88, best time; 11-12, 1. Amadeusz Knop, Sarasota YMCA 1:01.80; SOFLO: 4. Yannai Michael 1:08.27, 7. Nathaniel Garrick 1:11.50, best time, 18. Samuel Bullen 1:26.13, best time.

25-yard freestyle:

8-and-under, 1. Bruno Borowiec, GTSA 16.03.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Aidan Clements, Swim Florida 59.11; SOFLO: 3. Alessandro Pereira 1:03.19, best time, 23. Owen Smith 1:18.20, best time; 11-12, 1. Liam Custer, Sarasota YCA 56.89; SOFLO: 2. Yannai Michael 57.52, best time, 14. Nathaniel Garrick 1:03.11, best time, 33. Samuel Bullen 1:12.46, best time.

25-yard butterfly:

8-and-under, 1. Bogdan Zverev, Sarasota YMCA 17.36.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. William Wadsworth, Sarasota YMCA 1:06.64; 11-12, 1. Amadeusz, Sarasota YMCA 1:01.04; SOFLO: 16. Lucas Porven 1:14.68.

100-yard freestyle relay:

8-and-under, 1. Sarasota YMCA A 1:04.37, 2. Sarasota YMCA B 1:12.85, 3. Sarasota YMCA C 1:16.73.

200-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. Sarasota YMCA A 1:56.59, 2. Sarasota YMCA B 2:04.65, 3. Gulf Coast 2:11.87; 11-12, 1. Sarasota YMCA A 1:48.53, 2. Sarasota YMCA B 1:54.53, 3. Sarasota YMCA C 1:58.37, 4. SOFLO 1:58.50 (Nathaniel Garrick, Lucas Porven, Samuel Bullen, Yannai Michael).

IF YOU GO

What: GCST Winter Invitational

When: Sunday

Schedule: Sunday morning session 8:30 a.m. (13-14 and senior); Sunday distance sessions begin 15 minutes following the end of the morning sessions. Sunday afternoon sessions will begin approximately 30 minutes after the distance session ends.

Where: Lee County/Florida Gulf Coast University Aquatics Center, 10501 FGCU Blvd. S., Fort Myers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Pereira Leads SOFLO On Opening Night Of GCST Winter Invitational


By Sharon Robb

January 13, 2017—Alessandro Pereira of South Florida Aquatic Club was top finisher on opening night of the GCST Winter Invitational Friday at Florida Gulf Coast University Aquatics Center in Fort Myers.

Pereira, 10, won the 200-yard individual medley in an exciting race. Pereira turned in a best time 2:28.32, just ahead of runner-up Nicholas Cavic, 10, of the Sarasota YMCA Sharks in 2:28.91.

Pereira was also runner-up in the 500-yard freestyle in 5:44.24, also a best time.

SOFLO’s top girls’ finisher was Leah Pando in the 200-yard individual medley. Pando, 10, finished fourth in 2:44.80. She was also seventh in the 500-yard freestyle in 6:24.97, a best time.

Sarah Acevedo, 13, was fifth in the 500-yard freestyle in a best time 5:31.06. Emma Twombly, 12, was eighth in the distance event in 5:52.05.

Giada Porven, 8, was seventh in the 200-yard individual medley in 2:58.85 and Mia Escudero, 12, was eighth in a best time 5:21.83.

SOFLO is fourth overall with 31 points. Sarasota YMCA Sharks, with its full team, lead with 279 points. Swim Florida is second with 151. SOFLO is the only Florida Gold Coast swim team competing.

Gulf Coast Swim Team is hosting eleven clubs and 609 swimmers, including 16 from SOFLO, during the three-day meet. The meet, which continues on Saturday, is SOFLO’s first road trip of the New Year.

FRIDAY RESULTS

TEAM RESULTS: 1. Sarasota YMCA Sharks 279, 2. Swim Florida 151, 3. Gulf Coast 58, 4. SOFLO 31, 5. Carrollwood Village 20, 6. Greater Tampa 16, 7. Charlotte County 15, 8. Swim Florida Unattached 9, 9. YMCA Sea Dragons 3, 10. Blue Wave, 0, 11. Tornadoes Swim Club 0.

GIRLS

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Addison Sauickie, Sarasota YMCA 5:48.16; SOFLO: 7. Leah Pando 6:24.97, best time; 11-12, 1. Michaela Mattes, Sarasota YMCA 5:12.03; SOFLO: 8. Emma Twombly 5:52.05; 13-14, 1. Rachel Moran, Swim Florida 5:24.68; SOFLO: 5. Sarah Acevedo 5:31.06, best time; 15-and-over, 1. Phoebe Langius, Swim Florida 5:18.11.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Jessica Beede, Greater Tampa 2:34.26; SOFLO: 4. Leah Pando 2:44.80, 7. Giada Porven 2:58.85.

400-yard individual medley:

11-12, 1. Sumner Chmielewski, Sarasota YMCA 4:45.52; SOFLO: 8. Mia Escudero 5:21.83, best time; 13-14, 1. Mikayla Puckett, Gulf Coast 4:42.38; 15-and-over, 1. Shae Clifton, Swim Florida 4:40.23.

BOYS

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Nicholas Cavic, Sarasota YMCA 5:40.46; SOFLO: 2. Alessandro Pereira 5:44.24, best time; 11-12, 1. Liam Custer, Sarasota YMCA 5:19.96; SOFLO: 11. Lucas Porven 6:21.42; 13-14, 1. Ryan Staunch, Swim Florida 4:44.05; SOFLO: 19. Christian Vasquez 5:58.36, best time; 15-and-over, 1. Santi Corredor, Swim Florida 4:36.70.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 2:28.32, best time.

400-yard individual medley:

11-12, 1. John Kirby, Sarasota YMCA 4:58.86; 13-14, 1. Ian Brann, Sarasota YMCA 4:28.87; 15-and-over, 1. Santi Corredor, Swim Florida 4:08.47.

IF YOU GO

What: GCST Winter Invitational

When: Saturday-Sunday

Schedule: Saturday and Sunday morning session 8:30 a.m. (13-14 and senior); Saturday and Sunday distance sessions begin 15 minutes following the end of the morning sessions. Saturday and Sunday afternoon sessions will begin approximately 30 minutes after the distance session ends.

Where: Lee County/Florida Gulf Coast University Aquatics Center, 10501 FGCU Blvd. S., Fort Myers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Hit The Road For GCST Winter Invitational


By Sharon Robb

January 12, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers are on their first road trip of the New Year.

Swimmers will compete in the three-day GCST Winter Invitational at Florida Gulf Coast University Aquatics Center in Fort Myers.

The meet begins Friday at 5:30 p.m. with the 500 freestyle and 200 and 400 individual medleys.

Two SOFLO swimmers, Marcella and Melissa compete for the women’s swim team at Florida Gulf Coast University.

Sixteen SOFLO swimmers will compete in 114 individual events and four relays under the watchful eye of age group coach Rose Lockie.

They are: Alana Acevedo, 15; Sarah Acevedo, 13; Kaitlyn Barrios, 11; Samuel Bullen, 11; Mia Escudero, 12; Nathaniel Garrick, 12; Yannai Michael, 12; Leah Pando, 10; Alessandro Pereira, 10; Giada Porven, 8; Lucas Porven, 11; Kailey Smith, 12; Owen Smith, 10; Emma Twombly, 12; Christian Vasquez, 13; and Sarah Vasquez, 9.

The Gulf Coast Swim Team of the Florida Swimming Association is hosting the three-day age group and senior meet. The 25-yard meet will be run in two eight-lane courses each day except Sunday afternoon.

IF YOU GO

What: GCST Winter Invitational

When: Friday-Sunday

Schedule: Friday, 5:30 p.m.; Saturday and Sunday morning session 8:30 a.m. (13-14 and senior); Saturday and Sunday distance sessions begin 15 minutes following the end of the morning sessions. Saturday and Sunday afternoon sessions will begin approximately 30 minutes after the distance session ends.

Where: Lee County/Florida Gulf Coast University Aquatics Center, 10501 FGCU Blvd. S., Fort Myers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Pinon, Rodriguez Lead SOFLO On Day Two Of GCST Winter Invitational

Pinon, Rodriguez Lead SOFLO On Day Two Of GCST Winter Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 19, 2013

Julien Pinon of South Florida Aquatic Club was a workhorse Saturday night at the GCST Winter Invitational at Florida Gulf Coast University.

Pinon, entered in eight events during the three-day meet, won two events and finished second in two others against a strong field that included Metro Aquatics, Swim Florida and host GCST.

Pinon, a freshman at American Heritage Plantation, won the 100-yard freestyle in 49.43 and 200-yard butterfly in 2:02.83.

He was second in the 200-yard freestyle in 1:46.00 and second in the 200-yard backstroke with a huge time drop, swimming a best time 2:04.87. His previous best was 2:16.14.

Brandon Moran, 11, won the 100-yard breaststroke in a best time 1:16.26, dropping from 1:16.73.

Rafael Rodriguez, 11, won the 100-yard freestyle in 58.97, just off his 58.08 best time and 100-yard butterfly in a best time 1:04.05, dropping from 1:10.52.

Rodriguez was also second in the 200-yard individual medley in 2:19.54, dropping from 2:21.43. Samuel Quintero was fourth in the event in a best time 2:25.39, dropping from 2:26.02 and Brandon Moran also swam a best time 2:30.41 dropping from 2:30.88.

Abolade Oyetunji, 13, turned in two best times. She finished the 200 freestyle in 2:11.65 dropping from 2:28.42 and 200-yard backstroke in 2:43.45, dropping from 2:45.81.

Astrid Rigau, 16, had three best times. In the 200-yard freestyle, Rigau swam 2:09.55, dropping from 2:10.85; 1:21.03 in the 100-yard breaststroke dropping from 1:24.90; and 2:33.94 in the 200 backstroke, dropping from 2:37.16.

Younger sister Adrianna Rigau, 10, swam a best time in the 100-yard individual medley in 1:46.86 dropping from 1:50.37.

In the 100-yard breaststroke, Matthew Menocal, 13, swam a best time of 1:22.00, dropping from 1:23.66.

The meet, SOFLO’s first of 2013, concludes Sunday.

Saturday Results

GIRLS

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Gabriela Donahue, GTSA 1:11.03; SOFLO: 26. Gretchen Montgomery 1:34.98, 29. Valentina Carrion 1:36.79, 36. Adrianna Rigau 1:46.86, best time.

200-yard individual medley:

11-12, 1. Sarah Abril, Metro Aquatics 2:26.83; SOFLO: 14. Anna Montgomery 2:39.76, 17. Alexandra Crespo 2:42.41.

25-yard breaststroke:

8-and-under, 1. Jenna Santiago, SRO 22.51; COMETS: 3. Erika Pelaez 25.13, best time.

25-yard freestyle:

8-and-under, 1. Jenna Santiago 15.87; COMETS: 3. Erika Pelaez 17.39.

200-yard freestyle:

13-14, 1. Savannah Bowser, GCST 1:57.85; SOFLO: 16. Abolade Oyetunji 2:11.65, best time, 28. Natasha Testa 2:18.20; Open, 1. Isabella Paez, Metro Aquatics 1:57.09; SOFLO: 19. Astrid Rigau 2:09.55, best time.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Christina Walch, SWIM 1:20.09; SOFLO: 11. Sara Quintero 1:37.76, best time, 13. Valentina Carrion 1:40.49, best time, 18. Gretchen Montgomery 1:44.25, 28. Adrianna Rigau 2:11.69; 11-12, 1. Olivia Schwartz, SRQ 1:17.68; SOFLO: 14. Alexandra Crespo 1:27.86, 21. Anna Montgomery 1:32.60, 13-14, 1. Alina Faunce, GCST 1:14.23; SOFLO: 28. Abolade Oyetunji 1:29.84, Open, 1. Evita Leter, Metro Aquatics 1:07.60; SOFLO: 17. Astrid Rigau 1:21.03, best time.

25-yard backstroke:

8-and-under, 1. Jenna Santiago, SRO 20.31; COMETS: 2. Erika Pelaez 20.64.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Gabriela Donahue, GTSA 1:12.36; SOFLO: 11. Gretchen Montgomery 1:31.75, 22. Valentina Carrion 1:42.64, 26. Adrianna Rigau 1:46.69; 11-12, 1. Sarah Abril, Metro Aquatics 1:09.13; SOFLO: 9. Anna Montgomery 1:14.10.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Savannah Bowser, GCST 2:15.13; SOFLO: 18. Abolade Oyetunji 2:43.45, best time; Open: 1. Carter Flynn, GTSA 2:16.24; SOFLO: 16. Astrid Rigau 2:33.94, best time.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Mikayla Puckett, GCST 1:03.06; SOFLO: 11. Sara Quintero 1:12.83, best time, 25. Valentina Carrion 1:22.74, best time, 29. Gretchen Montgomery 1:24.48, 39. Adrianna Rigau 1:37.73; 11-12, 1. Sarah Abril, Metro Aquatics 58.64; SOFLO: 21. Anna Montgomery 1:06.94, 24. Alexandra Crespo 1:07.47; 13-14, 1. Stephanie Hernandez, Metro Aquatics 55.82; SOFLO: 16. Natasha Testa 1:01.27, 20. Abolade Oyetunji 1:01.87; Open: 1. Evita Leter, Metro Aquatics 55.21; SOFLO: 15. Astrid Rigau 59.75.

25-yard butterfly:

8-and-under, 1. Jenna Santiago, SRQ 19.27; COMETS: 2. Erika Pelaez 21.64.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Mikayla Puckett, GCST 1:10.44; SOFLO: 13. Sara Quintero 1:35.35; 11-12, 1. Makenna Subbert, GCST 1:08.29; SOFLO: 19. Alexandra Crespo 1:21.30.

200-yard butterfly:

13-14, 1. Chloe Bedard-Khalid, Metro Aquatics 2:16.20; SOFLO: 10. Natasha Testa 2:38.79; Open, 1. Isabella Paez, Metro Aquatics 2:09.05.

1,650-yard freestyle:

Open, 1. Kaitlyn Hauser, GCST 17:35.11.

BOYS

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Santiago Gomez, Metro Aquatics 1:12.47.

200-yard individual medley:

11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 2:17.50; 2. Rafael Rodriguez 2:19.54, best time, 4. Samuel Quintero 2:25.39, best time, 9. Brandon Moran 2:30.41, best time.

25-yard breaststroke:

8-and-under, 1. Jack Lambert, LRSA 21.27; COMETS: 16. Noah Hew 28.48, best time, 22. Miguel Crespo 29.80, best time.

25-yard freestyle:

8-and-under, 1. Jack Lambert 15.80; COMETS: 23. Noah Hew 22.16, best time, 27. Miguel Crespo 23.35.

200-yard freestyle:

13-14, 1. Alejandro Carriazo, Metro Aquatics 1:51.25; SOFLO: 18. Kevin Porto 2:07.60, 22. Matthew Menocal 2:09.77, 28. Rodrigo Rodriguez 2:16.32; Open, 1. Julian Ballestas, Metro Aquatics 1:42.72; SOFLO: 2. Julien Pinon 1:46.00.

100-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Santiago Gomez, Metro Aquatics 1:20.37; 11-12, 1. Brandon Moran, SOFLO 1:16.26, best time, 3. Samuel Quintero 1:18.60, 13. Ethan Hew 1:34.95, best time; 13-14, 1, Adrian Moya, Metro Aquatics 1:09.19; SOFLO: 14. Matthew Menocal 1:22.00, best time, 16. Rodrigo Rodriguez 1:24.04; Open, 1. Wayne Denswil, Metro Aquatics 1:00.91.

25-yard backstroke:

8-and-under, 1. Jack Lambert, LRSA 18.72; COMETS: 9. Noah Hew 23.31, best time, 24. Miguel Crespo 27.06, best time.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Joshua Benzon, GCST 1:15.03; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 1:03.94; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:06.41, best time, 27. Ethan Hew 1:30.25, best time.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Joseph Perez, Metro Aquatics 2:01.45; SOFLO: 2. Julien Pinon 2:04.87, best time, 13. Kevin Porto 2:22.46; Open: 1. Boleck DePawlikowski, Metro Aquatics 1:56.13.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 1:01.60; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 58.97; SOFLO: 3. Samuel Quintero 1:01.09, bes time, 10. Brandon Moran 1:04.80, 36. Ethan Hew 1:21.74, best time; 13-14, 1. Julien Pinon, SOFLO 49.43; SOFLO: 19. Matthew Menocal 58.66, 23.Kevin Porto 1:00.80, 26. Rodrigo Rodriguez 1:01.38; Open, 1. Logan Samuelson, SWIM 49.31.

25-yard butterfly:

8-and-under, 1. Jack Lambert, LRSA 17.43; COMETS: 19. Miguel Crespo 31.25.

100-yard butterfly:

10-and-under, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 1:13.69; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:04.05; SOFLO: 6. Samuel Quintero 1:09.74, 9. Brandon Moran 1:12.58, best time.

200-yard butterfly:

13-14, 1. Julien Pinon, SOFLO 2:02.83; Open, 1. Julian Ballestas, Metro Aquatics 1:55.52.

1,650-yard freestyle:

Open, 1. Boleck DePawlikowski, Metro Aquatics 16:18.88.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Quintero Top Finisher On Day One Of GCST Winter Invitational

SOFLO’s Quintero Top Finisher On Day One Of GCST Winter Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 18, 2013

Samuel Quintero of South Florida Aquatic Club was the team’s top finisher Friday night on the opening day of the GCST Winter Invitational at Florida Gulf Coast University.

Quintero, 12, was second in the 400-yard individual medley in 5:08.13. Teammate Brandon Moran was fourth in a best time 5:13.95, dropping from 5:22.01.

Abolade Oyetunji, 13, lowered her best time in the 500-yard freestyle, dropping from 6:08.85 to 5:56.20 and finished 18th. Natasha Testa, 14, was 22nd in a best time 6:07.06, dropping from 6:07.68.

Sara Quintero, 9, was eighth in the 200-yard individual medley in a best time 2:54.13, dropping from 2:59.18.

Kevin Porto, 13, was eighth in the 500-yard freestyle in 5:14.78.

The meet, SOFLO’s first of 2013, ends on Sunday. SOFLO has 21 swimmers competing against some of the state’s top teams and swimmers.

Friday Results

GIRLS

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Christina Walch, SWIM 5:58.89; 12-and-under, 1. Jessica Walsh, GCST 5:29.76; 13-14, 1. Savannah Bowser, GCST 5:06.76; SOFLO: 18. Abolade Oyetunji 5:56.20, best time, 22. Natasha Testa 6:07.06, best time; 15-and-over, 1. Isabella Paez, Metro Aquatics 4:59.39.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Christina Walch, SWIM 2:31.98; SOFLO: 8. Sara Quintero 2:54.13, best time.

400-yard individual medley:

11-12, 1. Jessica Walsh, GCST 5:04.20; 13-14, 1. Savannah Bowser, GCST 4:40.42; 15-and-over, 1. Isabella Paez, Metro Aquatics 4:31.99.

BOYS

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Conor Cranfield, SWIM 5:50.10; 11-12, 1. Fernando Rodriguez, Metro Aquatics 5:25.01; 13-14, 1. Santiago Corredor, SWIM 4:57.04; SOFLO: 8. Kevin Porto 5:14.78; 15-and-over, 1. Matt Nielsen, GCST 4:40.32.

200-yard individual medley:

10-and-under, 1. Andres Wong, Metro Aquatics 2:32.75.

400-yard individual medley:

11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 4:58.73; SOFLO: 2. Samuel Quintero 5:08.13, 4. Brandon Moran 5:13.95, best time; 13-14, 1. Alejandro Carriazo, Metro Aquatics 4:25.47; 15-and-over, 1. Boleck DePawlikowski, Metro Aquatics 4:07.74.

Austin Grand Prix

Olympians Nathan Adrian and Missy Franklin took up where they left off in 2012 by winning on the opening night of the Arena Austin Grand Prix at the Lee and Joe Jamail Texas Swimming Center.

In the marquis event of the meet, Adrian won 100-meter freestyle in a pool record 48.32 against a stacked field.

Adrian of Bremerton, Wash. finished ahead of locals Ricky Berens (49.35), the morning’s top seed, and Jimmy Feigen (50.01) while breaking the 25-year-old pool record of Matt Biondi (48.42). Anthony Ervin was fifth in 50.49.

Ryan Lochte won the B final of the 100-meter freestyle in 51.09. Lochte was also fourth in the 100-meter butterfly in 54.14.

Missy Franklin of Centennial, Colo. cruised to victory in the 100-meter freestyle in 54.68. Simone Manuel was second in 55.52 and Nathalie Lindborg was third in 56.16. Franklin was also fourth in the 400-meter freestyle in 4:12.56.

Other individual winners:

Rachel Nicol of SMU won the 200-meter breaststroke in 2:28.79.

B.J. Johnson of Palo Alto, Calif. won the men’s 200-meter breaststroke in 2:13.02 finishing ahead of favorite Clark Burckle in 2:13.36.

Eugene Godsoe won the men’s 100-meter butterfly in 53.54.

Noemie Thomas won the 100-meter butterfly in 58.88.

Canada’s two-time Olympian Ryan Cochrane won the 400-meter freestyle in 3:52.07.

Chloe Sutton won the 400-meter freestyle in 4:09.35.

More than $30,000 was earned on the opening night of finals of the Arena Grand Prix Tour event, the second of six stops. Franklin won $3,000 but will turn it down to protect her college eligibility at California next fall.

Because of the collegiate season and other swimmers in the midst of heavy training, the meet has less than 600 swimmers competing.

“It’s not a big meet,” said Texas men’s coach Eddie Reese. “There’s not a whole lot of people but there are big people in the meet. Staying out of the water does not make you a better swimmer. It’s good that the best swimmers are getting back in so soon.”

The meet is being webcast on usaswimming.org and televised live on Universal Sports 7-8:30 p.m.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Hits Road For First Swim Meet Of The Year

SOFLO Hits The Road For First Swim Meet Of The Year


WRITTEN BY SHARON ROBB

January 17, 2013

South Florida Aquatic Club will open the 2013 season on Friday at the Gulf Coast Swim Team Winter Invitational at Florida Gulf Coast University’s Aquatics Center.

The meet with nearly 700 swimmers and seventeen clubs including Metro Aquatics, Miami Country Day, North Miami and Swim Florida will feature swimmers competing in the age group and senior 25-yard timed final meet.

The meet is Friday, Saturday and Sunday. Friday’s session begins at 5:30 p.m. There are two sessions on Saturday and Sunday.

SOFLO will have 21 athletes competing.

The girls contingent is Valentina Carrion, 10, Alexandra Crespo, 12, Anna Montgomery, 12, Gretchen Montgomery, 9, Abolade Oyetunji, 13, Sara Quintero, 9, Adrianna Rigau, 10, Astrid Rigau, 16, and Natasha Testa, 14.

The boys are Ethan Hew, 12, CJ Kopecki, 13, Matthew Menocal, 13, Brandon Moran, 11, Julien Pinon, 14, Kevin Porto, 13, Samuel Quintero, 12, Rafael Rodriguez, 11, and Rodrigo Rodriguez, 13.

Pinon is seeded first in the 13-14 100-yard freestyle (48.44), 200-yard butterfly (1:59.16), 100-yard butterfly (53.23) and 50-yard freestyle (22.39). Rafael Rodriguez is top-seed in the 11-12 100-yard freestyle (58.08) and 200-yard freestyle (2:02.09).

The Comets have three swimmers entered including Miguel Crespo, 8, Noah Hew, 8, and Erika Pelaez, 6.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com