St. Thomas Aquinas Girls Come Up Big, Win Region 4-3A Team Title; Doral Takes Boys Crown; SOFLO’s Legaspi, Torres, Rodriguez, Lesage Win Titles


By Sharon Robb

PLANTATION, November 10, 2019—St. Thomas Aquinas girls team won the Region 4-3A Swimming and Diving Championships Friday at Plantation Central Park Aquatic Center.

The Raiders scored 522 points to top a field of 22 girls teams. Doral was a distant second with 251.

Doral won the boys team title with 359.5 points. Fort Lauderdale was second with 229.

St. Thomas Aquinas dominated the meet, sweeping all three girls relays.

Gabriella Chambers won an individual title in the 200-yard freestyle in 1:56.91. She was also second in the 500-yard freestyle in 5:15.46.

Fort Lauderdale High’s Rylie Barnhardt won the 500-yard freestyle in 5:12.59.

South Florida Aquatic Club had four individual region champions.

Pembroke Pines Charter sophomores Jena Legaspi won the 100-yard backstroke in 1:01.98 and Victoria Torres won the 100-yard breaststroke in 1:07.00.

Pembroke Pines Charter senior Rafael Rodriguez won the 200-yard individual medley in 1:55.09.

St. Thomas Aquinas junior Lance Lesage won the 100-yard backstroke in 50.54, an All-American consideration time.

Rodriguez and Lesage were the only Broward boys winners.

REGION 4-3A RESULTS
GIRLS TEAM TOTALS
1. St. Thomas Aquinas 522, 2. Doral Academy 251, 3. West Boca Raton 195, 4. Martin County 189, 5. Pembroke Pines Charter 184, 6. Fort Lauderdale 169, 7. Terra 142, 8. Archbishop McCarthy 111, 9. South Fork 82, 10. Mater Academy 65, 11. Barbara Goleman 58, 12. tie, Seminole Ridge, Hialeah 56, 14. McArthur 43, 15. Nova 42, 16. Mourning 27, 17. Westwood 24, 18. Olympic Heights, Northeast, Port St. Lucie 20, 21. Okeechobee 10, 22. Sebastian River 5.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay:
1. St. Thomas Aquinas 1:52.27 (Lalainie Bannister, Isabella Nigro, Samantha Litman, Gina Fimiano), 2. Doral 1:52.59, 3. Pembroke Pines Charter 1:56.63.

200-yard freestyle:
1. Gabriella Chambers, STA 1:56.91, 2. Isabella Farias, TERRA 2:00.56, 3. Olivia Wiebe, STA 2:00.94.

200-yard individual medley:
1. Stephanie Suarez, DOR 2:12.01, 2. Rylie Barnhardt, FTL 2:14.74, 3. Gina Fimiano, STA 2:16.65.

50-yard freestyle:
1. Sarah Evans, PSL 23.91, 2. Shannelle Gonzalez, HIA 24.99, 3. Callie Jordan, STA 25.95.

1-meter diving:
1. Danielle Anglin, OH 474.65, 2. Amelia Lehel, WBR 458.25, 3. Kaitlyn Ross, STA 442.25.

100-yard butterfly:
1. Ana Kondratovitch, MA 59.99, 2. Gabrielle Johnson, MC 1:00.02, 3. Sophia Diaz, DOR 1:00.07.

100-yard freestyle:
1. Shannelle Gonzalez, HIA 53.95, 2. Isabella Jurado, GOLE 55.34, 3. Victoria Torres, PPC 55.95.

500-yard freestyle:
1. Rylie Barnhardt, FTL 5:12.59, 2. Gabriella Chambers, STA 5:15.46, 3. Isabella Farias, TERRA 5:17.87.

200-yard freestyle relay:
1. St. Thomas 1:43.36 (Teresa Landron, Callie Jordan, Gina Fimiano, Gabriella Chambers), 2. Doral 1:43.36 (24.84), 3. Fort Lauderdale 1:45.72.

100-yard backstroke:
1. Jena Legaspi, PPC 1:01.98, 2. Anabela Shearer, STA 1:02.75, 3. Lalainie Bannister, STA 1:03.54.

100-yard breaststroke:
1. Victoria Torres, PPC 1:07.00, 2. Stephanie Suarez, DOR 1:07.14, 3. Samantha Trodick, NOVA 1:07.63.

400-yard freestyle relay:
1. St. Thomas Aquinas 3:42.90 (Lalainie Bannister, Teresa Landron, Samantha Litman, Gabriella Chambers), 2. Doral 3:45.79, 3. Pembroke Pines Charter 3:52.29.

BOYS TEAM TOTALS
1. Doral 359.5, 2. Fort Lauderdale 229, 3. Sebastian River 221, 4. Martin County 207, 5. St. Thomas Aquinas 178, 6. Belen Jesuit 139, 7. Mater Academy 136, 8. Mourning 129, 9. West Boca Raton 125, 10. Barbara Goleman 113, 11. Pembroke Pines Charter 111, 12. Seminole Ridge 64, 13. Terra 62.5, 14. South Fork 47, 15. Plantation 32, 16. Archbishop McCarthy 26, 17. Nova 12, 18. Westwood 10.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay:
1. Doral 1:36.29 (Nestor Montero, Carlos Nava, Juan Mora, David Montana), 2. Fort Lauderdale 1:39.20, 3. Mourning 1:40.24.

200-yard freestyle:
1. Andres Wong, BJ 1:41.44, 2. Mitchell Ledford, SR 1:42.39, 3. Hector Paz, BJ 1:43.55.

200-yard individual medley:
1. Rafael Rodriguez, PPC 1:55.09, 2. Reade Lawson, SR 1:57.88, 3. Santiago Gomez, DA 1:59.54.

50-yard freestyle:
1. Michael Fernandez, WBR 20.98, 2. Michael Arias, MA 21.64, 3. Daniel Lilley, FTL 21.65.

1-meter diving:
1. Bryson Hayden, SE 432.30, 2. James Rudy, MC 336.95.

100-yard butterfly:
1. Mitchell Ledford, SB 50.86, 2. Renato Herran, PLAN 51.31, 3. Juan Mora, DOR 51.61.

100-yard freestyle:
1. Andres Wong, BJ 46.49, 2. Carlos Nava, DOR 46.99, 3. Lance Lesage, STA 47.53.

500-yard freestyle:
1. Nestor Montero, DOR 4:34.36, 2. Hector Paz, BJ 4:39.19, 3. Ty Domster, SR 4:48.41.

200-yard freestyle relay:
1. West Boca Raton 1:29.70 (Michael Cardei, Tesla Radulovic, Jacob Schiff, Michael Fernandez), 2. Doral 1:30.14, 3. Pembroke Pines Charter 1:31.78.

100-yard backstroke:
1. Lance Lesage, STA 50.54, AA-C, 2. Nestor Montero, DOR 51.82, 3. Daniel Givskov, FTL 53.24.

100-yard breaststroke:
1. Carlos Nava, DOR 56.23, AA-C, 2. Michael Fernandez, WBR 57.88, 3. Matthew Beecher, MC 58.01.

400-yard freestyle relay:
1. Doral 3:09.45 (Nestor Montero, Juan Mora, Santiago Gomez, Carlos Nava), 2. Fort Lauderdale 3:12.83, 3. Belen Jesuit 3:15.48.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Jaguars Sweep Miramar, Taravella


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, September 11, 2019–Pembroke Pines Charter boys and girls teams picked up four more wins Wednesday night with victories over Miramar and Taravella at Academic Village Pool.

In the girls’ BCAA competition, Pembroke Pines defeated Taravella, 112-53, and Miramar, 140-11. In the other meet, Taravella topped Miramar, 101-18.

The girls swept all three relays. Daniela Barreto, Jena Legaspi and Mackenzie Ahearn were double winners.

Barreto won the 200-yard freestyle in 2:10.75 and 100-yard butterfly in 1:09.72.

Legaspi won the 200-yard individual medley in 2:28.46 and 100-yard backstroke in 1:04.88.

Ahearn won the 50-yard frestyle in 29.06 and 100-yard breaststroke in 1:22.45.

Taravella’s Matea Smith won the 200-yard freestyle in 2:08.95 against both Pembroke Pines Charter and Miramar.

In the boys’ BCAA meet, Pembroke Pines Charter defeated Taravella 109-58 and Miramar, 142-5. Taravella defeated Miramar, 109-11.

Rafael Rodriguez led the Jaguars with wins in the 200-yard freestyle in 1:49.45 and 100-yard butterfly in 53.13.

Greg Trimble of Taravella was one of his team’s bright spot winning the 500-yard freestyle in 5:04.44 against Pines Charter and Miramar.

Taravella’s Juan Domecq was another bright spot winning two events in the 50-yard freestyle in 24.62 and 100-yard breaststroke in 1:06.87.

GIRLS
Pines Charter 140, Miramar 11

200-yard medley relay:
1. Pembroke Pines Charter A 2:10.33 (Legaspi, Barreto, Ahearn, Herne), 2. Pembroke Pines Charter B 2:23.25, 3, Miramar 3:24.26.

200-yard freestyle:
1. Daniela Barreto, PPC 2:10.75, 2. Molly Mason, PPC 2:24.69, 3. Constanza Jara, PPC 2:26.50.

200-yard individual medley:
1. Jena Legaspi, PPC 2:28.46, 2. Maria Herne, PPC 2:35.94, 3. Mayah Baptiste, MIR 2:57.07.

50-yard freestyle:
1. Mackenzie Ahearn, PPC 29.06, 2. Sarah Sevilla, PPC 31.51, 3. Alyssa Miragliotta, PPC 33.38.

100-yard butterfly:
1. Daniela Barreto, PPC 1:09.72, 2. Silvana Dioguardi, PPC 1:25.93, 3. Sarah Sevilla, PPC 1:27.76.

100-yard freestyle:
1. Maria Herne, PPC 59.94, 2. Kathia Jaramillo, PPC 1:09.91, 3. Saanvi Pottigari, PPC 1:10.81.

500-yard freestyle:
1. Sarah Vazquez, PPC 5:59.87, 2. Molly Mason, PPC 6:30.84, 3. Genesis Hernandez, PPC 7:22.90.

200-yard freestyle relay:
1. Pembroke Pines Charter 1:58.81 (Ahearn, Masson, Jara, Jaramillo), 2. Pembroke Pines Charter B :13.26, 3. xPembroke Pines Charter C 2:19.94.

100-yard backstroke:
1. Jena Legaspi, PPC 1:04.88, 2. Mayah Baptiste, MIR 1:17.19, 3. Constanza Jara, PPC 1:18.70.

100-yard breaststroke:
1. Mackenzie Ahearn, PPC 1:22.45, 2. Kathia Jaramillo, PPC 1:24.39, 3. Alyssa Miragliotta, PPC 1:37.45.

400-yard freestyle relay:
1. Pembroke Pines Charter A 4:14.44 (Barreto, Legaspi, Jara, Herne), 2. Pembroke Pines Charter B 4:46.87, 3. xPembroke Pines Charter C 5:40.39.

Pines Charter 112, Taravella 53

200-yard medley relay:
1. Pembroke Pines Charter 2:10.33 (Legaspi, Barreto, Ahearn, Herne), 2. Taravella 2:14.39, 3. Pembroke Pines Charter 2:23.25.

200-yard freestyle:
1. Matea Smith, TAR 2:08.95, 2. Daniela Barreto, PPC 2:10.75, 3. Molly Masson, PPC 2:24.69.

200-yard individual medley:
1. Jena Legaspi, PPC 2:28.46, 2. Marli Dearen, TAR 2:35.65, 3. Maria Hernez, PPC 2:35.94.

50-yard freestyle:
1. Rianna Martin, TAR 26.59, 2. Matea Smith, TAR 26.69, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 29.06.

100-yard butterfly:
1. Daniela Barrto, PPC 1:09.72, 2. Silvana Dioguardi, PPC 1:25.93, 3. Sarah Sevilla, PPC 1:27.76.

100-yard freestyle:
1. Maria Herne, PPC 59.94, 2. Kathia Jaramillo, PPC 1:09.91, 3. Saanvi Pottigari, PPC 1:10.81.

500-yard freestyle:
1. Sarah Vazquez, PPC 5:59.87, 2. Marli Dearen, TAR 6:08.13, 3. Molly Masson, PPC 6:30.84.

200-yard freestyle relay:
1. Taravella 1:57.02, 2. Pembroke Pines Charter A 1:58.81, 3. Pembroke Pines Charter B 2:13.26.

100-yard backstroke:
1. Jena Legaspi, PPC 1:04.88, 2. Constanza Jara, PPC 1:18.70, 3. Brittney Coote, PPC 1:29.88.

100-yard breaststroke:
1. Mackenzie Ahearn, PPC 1:22.45, 2. Kathia Jaramillo, PPC 1:24.39, 3. Janaina Domecq, TAR 1:35.16.

400-yard freestyle relay:
1. Pembroke Pines Charter 4:14.44 (Barreto, Legaspi, Jara, Herne), 2. Pembroke Pines Charter 4:46.87, 3. Taravella 5:29.63.

Taravella 101, Miramar 18

200-yard medley relay:
1. Taravella 2:14.39 (Dearen, Domecq, Martin, Smith), 2. Taravella 2:44.33, 3. Miramar 3:24.26.

200-yard freestyle:
1. Matea Smith, TAR 2:08.95, 2. Rianna Martin, TAR 2:22.72.

200-yard individual medley:
1. Marli Dearen, TAR 2:35.65, 2. Mayah Baptiste, MIR 2:57.07.

50-yard freestyle:
1. Rianna Martin, TAR 26.59, 2. Matea Smith, TAR 26.69, 3. Terayne Bosch, TAR 32.33.

100-yard freestyle:
1. Janaina Domecq, TAR 1:18.15, 2. Isra Idris, TAR 1:31.09.

500-yard freestyle:
1. Marli Dearen, TAR 6:08.13, 2. Mia Pacarit, TAR 7:20.70.

200-yard freestyle relay:
1. Taravella 1:57.02, 2. Taravella 2:20.83.

100-yard backstroke:
1. Mayah Baptiste, MIR 1:17.19, 2. Gayl Botor, TAR 2:03.26.

100-yard breaststroke:
1. Janaina Domecq, TAR 1:35.16, 2. Madison Dearen, TAR 1:45.45, 3. Alexia Sayers, MIR 1:56.77.

400-yard freestyle relay:
1. Taravella 5:29.63, 2. Taravella 6:34.25.

BOYS
Pines Charter 109, Taravella 58

200-yard medley relay:
1. Pembroke Pines Charter A 1:47.71 (Harris, Ferdinand, Rodriguez, Vasquez), 2. Taravella A 1:49.02, 3. Pembroke Pines Charter B 1:55.50.

200-yard freestyle:
1. Rafael Rodriguez, PPC 1:49.45, 2. Nick Chaimowicz, PPC 1:59.50, 3. Julian Villarta, PPC 2:07.66.

200-yard individual medley:
1. Greg Trimble, TAR 2:06.70, 2. Ryan Alfonso, PPC 2:21.27, 3. Lucas Porven, PPC 2:26.89.

50-yard freestyle:
1. Juan Domecq, TAR 24.62, 2. Justin Rodriguez, PPC 26.64, 3. Javier Gonzalez, PPC 27.16.

100-yard butterfly:
1. Rafael Rodriguez, PPC 53.13, 2. Darion Louis-Jeune, TAR 56.12, 3. Christian Tijero, PPC 1:00.38.

100-yard freestyle:
1. Christian Vasquez, PPC 54.69, 2. Anthony Fernandez, PPC 57.46, 3. Venture Torres, PPC 57.47.

500-yard freestyle:
1. Greg Trimble, TAR 5:04.44, 2. Nick Chaimowicz, PPC 5:06.89, 3. Zackary Harris, PPC 5:16.29.

200-yard freestyle relay:
1. Taravella 1:36.33, 2. Pembroke Pines Charter A 1:36.88, 3. Pembroke Pines Charter B 1:45.70.

100-yard backstroke:
1. Matthew Kim, PPC 1:04.89, 2. Tanner Gibson, PPC 1:06.33, 3. Ventura Torresm PPC 1:13.94.

100-yard breaststroke:
1. Juan Domecq, TAR 1:06.87, 2. Darion Louis-Jeune, TAR 1:08.96, 3. Gabriel Ferdinand, PPC 1:11.25.

400-yard freestyle relay:
1. Pembroke Pines Charter A 3:34.76 (Alfonso, Chaimowicz, Vasquez, Rodriguez), 2. Pembroke Pines Charter B 3:55.79, 3. xPembroke Pines Charter 4:32.40.

Pines Charter 142, Miramar 5

200-yard medley relay:
1. Pembroke Pines Charter A 1:47.71 (Harris, Ferdinand, Rodriguez, Vasquez), 2. Pembroke Pines Charter B 1:55.50, 3. Miramar 2:30.94.

200-yard freestyle:
1. Rafael Rodriguez, PPC 1:49.45, 2. Nick Chaimowicz, PPC 1:59.50, 3. Julian Villarta, PPC 2:07.66.

200-yard individual medley:
1. Ryan Alfonso, PPC 2:14.65, 2. Matthew Kim, PPC 2:21.27, 3. Lucas Porven, PPC 2:26.89.

50-yard freestyle:
1. Justin Rodriguez, PPC 26.64, 2. Javier Gonzalez, PPC 27.16, 3. Tanner Gibson, PPC 27.38.

100-yard butterfly: 1. Rafael Rodriguez, PPC 53.13, 2. Christian Tijero, PPC 1:00.39, 3. Dylan Chaimowicz, PPC 1:16.02.

100-yard freestyle:
1. Christian Vasquez, PPC 54.69, 2. Anthony Fernandez, PPC 57.46, 3. Venture Torres, PPC 57.47.

500-yard freestyle:
1. Nick Chaimowicz, PPC 5:06.89, 2. Zackary Harris, PPC 5:16.29, 3. Christian Tijero, PPC 5:20.77.

200-yard freestyle relay:
1. Pembroke Pines Charter A 1:36.88 (Harris, Ferdinand, Alfonso, Vasquez), 2. Pembroke Pines Charter B 1:45.70, 3. xPembroke Pines Charter C 2:29.52.

100-yard backstroke:
1. Matthew Kim, PPC 1:04.89, 2. Tanner Gibson, PPC 1:06.33, 3. Venture Torres, PPC 1:13.94.

100-yard breaststroke:
1. Gabriel Ferdinand, PPC 1:11.25, 2. Julian Villarta, PPC 1:13.66, 3. Benjamin Kim, PPC 1:19.45.

400-yard freestyle relay:
1. Pembroke Pines Charter A 3:34.76 (Alfonso, Chaimowicz, Vasquez, Rodriguez), 2. Pembroke Pines Charter B 3:55.79, 3. xPembroke Pines Charter 4:32.40.

Taravella 109, Miramar 11

200-yard medley relay:
1. Taravella 1:49.02 (Trimble, Domecq, Louis-Jeune, Martin), 2. Taravella 2:22.06, 3. Miramar 2:30.94.

200-yard freestyle:
1. Matias Ramont, TAR 2:42.40.

200-yard individual medley:
1. Greg Trimble, TAR 2:06.70, 2. R.J. Martin, TAR 2:25.70, 3. Nick Pototsky, TAR 2:36.97.

50-yard freestyle:
1. Juan Domecq, TAR 24.62, 2. Nick Potosky, TAR 28.94, 3. Jarrett Weintraub, TAR 29.57.

100-yard butterfly:
1. Darion Louis-Jeune, TAR 56.12.

100-yard freestyle:
1. Mattias Arguelles, TAR 1:05.32, 2. Rolando Torres, TAR 1:17.14, 3. Tyler Lessa, TAR 1:29.75.

500-yard freestyle:
1. Greg Trimble, TAR 5:04.44.

200-yard freestyle relay:
1. Taravella A 1:36.33, 2. Taravella B 1:58.46.

100-yard backstroke:
1. Ethan Espinol, MIR 1:30.00, 2. Jarrett Weintraub, TAR 1:30.77, 3. Julian Anton, TAR 1:31.10.

100-yard breaststroke:
1. Juan Domecq, TAR 1:06.87, 2. Darion Louis-Jeune, TAR 1:08.96, 3. R.J. Martin, TAR 1:14.89.

400-yard freestyle relay:
1. Taravella 4:43.44.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Swimmers Come Up Big In Season Opener; SOFLO Swimmers Shine


By Sharon Robb

AUGUST 29, 2019—Pembroke Pines Charter boys and girls teams looked impressive in their sweep of Nova and Stranahan Wednesday night in their season-opener.

The Jaguar girls defeated Nova, 118-56, and Stranahan, 140-0. The boys defeated Stranahan, 140-8, and Nova, 125-44.

Pembroke Pines Charter swept all three girls relays.

Maria Herne, Sarah Vazquez and Jena Legaspi were double winners.

Legaspi won the 200-yard individual medley in 2:27.26 and 100-yard backstroke in 1:05.41.

Herne won the 50-yard freestyle in 28.37 and 100-yard freestyle in 1:01.13.

Vazquez won the 100-yard butterfly in 1:16.03 and 500-yard freestyle in 6:03.82.

Nova’s Samantha Trodick was also a double winner in the 200-yard freestyle in 2:07.71 and 100-yard breaststroke in 1:13.01.

Pembroke Pines Charter also swept all three boys relays.

Rafael Rodriguez, coming off the Speedo Junior Nationals, was a double winner and was a member of two winning relays. He won the 200-yard individual medley in 1:59.78 and 100-yard backstroke in 54.96.

Teammate Ryan Alfonso was also a double winner. Alfonso won the 200-yard freestyle in 2:00.44 and 500-yard freestyle in 5:21.18.

Nova’s Orlando Saballos was the Titans’ only double winner. He won the 50-yard freestyle in 24.53 and 100-yard freestyle in 54.60.

GIRLS
Pines Charter 140, Stranahan 0
Pines Charter 118, Nova 56
Nova 121, Stranahan 0

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter A 2:06.21 (Jena Legaspi, Mackenzie Ahearn, Daniela Barreto, Maria Herne), 2. Nova 2:13.19, 3. Pembroke Pines Charter B 2:28.38.

200-yard freestyle: 1. Samantha Trodick, NOVA 2:07.71, 2. Daniela Barreto, PPC 2:09.46, 3. Filomena Selvanik NOVA 2:47.33.

200-yard individual medley: 1. Jena Legaspi, PPC 2:27.26, 2. Mackenzie Ahearn, PPC 2:42.76, 3. Isabella Chen, NOVA 2:46.07.

50-yard freestyle: 1. Maria Herne, PPC 28.37, 2. Cristina Murdock, NOVA 29.26, 3. Analucia Raimont, PPC 33.75.

1-meter diving: 1. Sophia Pfitzenmaier, NOVA 225.30.

100-yard butterfly: 1. Sarah Vazquez, PPC 1:16.03, 2. Silvana Dioguardi, PPC 1:26.90, 3. Stella Dioguardi, PPC 1:29.26.

100-yard freestyle: 1. Maria Herne, PPC 1:01.13, 2. Saanvi Pottigari, PPC 1:11.58, 3. Sarah Sevilla, PPC 1:11.91.

500-yard freestyle: 1. Sarah Vazquez, PPC 6:03.82, 2. Molly Masson, PPC 6:28.16, 3. Genesis Hernandez, PPC 7:23.00.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 1:59.07 (Daniela Barreto, Constanza Jara, Kathia Jaramillo, Sarah Sevilla), 2. Pembroke Pines Charter B 2:05.34, 3. Nova 2:09.21.

100-yard backstroke: 1. Jena Legaspi, PPC 1:05.41, 2. Cristina Murdock, NOVA 1:16.33, 3. Constanza Jara, PPC 1:18.06.

100-yard breaststroke: 1. Samantha Trodick, NOVA 1:13.01, 2. Isabella Chen, NOVA 1:21.20, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:22.18.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 4:11.97 (Daniela Barreto, Jena Legaspi, Constanza Jara, Maria Herne), 2. Pembroke Pines Charter B 4:43.77, 3. Nova A 4:46.52.

BOYS
Pines Charter 140, Stranahan 8
Pines Charter 125, Nova 44
Nova 128, Stranahan 10

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter A 1:47.89 (Zackary Harris, Gabriel Ferdinand, Rafael Rodriguez, Christian Vasquez), 2. Nova A 1:58.06, 3. Pembroke Pines Charter B 2:00.64.

200-yard freestyle: 1. Ryan Alfonso, PPC 2:00.44, 2. Julian Villarta, PPC 2:05.25, 3. Ventura Torres, PPC 2:06.08.

200-yard individual medley: 1. Rafael Rodriguez, PPC 1:59.78, 2. Nick Chaimowicz, PPC 2:13.31, 3. Christian Tijero, PPC 2:21.32.

50-yard freestyle: 1. Orlando Saballos, NOVA 24.53, 2. Zackary Harris, PPC 24.62, 3. Christian Vasquez, PPC 24.90.

1-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Christian Vasquez, PPC 59.84, 2. Zackary Harris, PPC 1:00.02, 3. Daniel Doletina, NOVA 1:13.76.

100-yard freestyle: 1. Orlando Saballos, NOVA 54.60, 2. Christian Tijero, PPC 55.65, 3. Anthony Fernandez, PPC 57.32.

500-yard freestyle: 1. Ryan Alfonso, PPC 5:21.18, 2. Julian Villarta, PPC 5:45.32, 3. Lucas Porven, PPC 5:56.22.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 1:39.93 (Gabriel Ferdinand, Zackary Harris, Nick Chaimowicz, Ryan Alfonso), 2. Pembroke Pines Charter B 1:46.46, 3. Nova 1:55.15.

100-yard backstroke: 1. Rafael Rodriguez, PPC 54.96, 2. Matthew Kim, PPC 1:05.39, 3. Tanner Gibson, PPC 1:08.05.

100-yard breaststroke: 1. Nick Chaimowicz, PPC 1:09.71, 2. Gabriel Ferdinand, PPC 1:10.77, 3. Michael Moy, NOVA 1:11.38.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter A 3:35.32 (Ryan Alfonso, Nick Chaimowicz, Christian Vasquez, Rafael Rodriguez), 2. Pembroke Pines Charter B 3:56.03, 3. Nova 3:57.35.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Creekside Girls, Venice Boys Win State 3A Team Titles; South Broward’s Andy Rogatinsky Top Broward Finisher


By Sharon Robb

STUART, November 9, 2018—St. John’s Creekside and Venice won the girls and boys team titles at the FHSAA State 3A Swimming and Diving Championship Friday at Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center.

St. John’s Creekside captured the girls team title with 241 points. Bartram Trail was second with 237 and Tallahassee Chiles was third with 208.

Creekside won only one event, the 200-yard medley relay in 1:46.03 with Jennifer Bird, Madison Koutavas, Grace Gavin and Emma Chestang. Creekside also took third in the 400-yard freestyle relay in 3:32.37 and third in the 200-yard freestyle with Shannon Campbell in 1:50.69.

Venice won the boys team title with 230 points. Bartram Trail was second with 202 and Creekside was third with 195. Fort Lauderdale was the top Broward team placing 14th with 53 points. South Broward was 16th with 45 points.

Venice won the 400-yard freestyle relay and two individual events. The relay won in 3:05.85 with Chasen Dubs, Rene Stezenicky, Wesley Kephart and Ian Brann. Kephart also won the 50-yard freestyle in 20.74 and Arik Katz won the 500-yard freestyle in 4:23.32.

South Broward Andy Rogatinsky was Broward County’s top state finisher placing second in the 100-yard breaststroke in a season-best 57.67, just behind Charlotte senior Dylan Hacker in 57.63. He had the second fastest time in prelims in 58.16 and lowered it in finals. His previous best was 59.66.

Rogatinsky was also tenth in the 200-yard individual medley in 1:57.26, breaking 2 minutes for the second time. His previous best was 2:00.76. He was ninth in prelims in 1:57.33. He was also a member of the 200-yard medley relay team that finished 11th in 1:41.16. He finished with 24 points.

South Broward boys 200-yard medley relay of Alex Marrero, Andy Rogatinsky, Roni Sobora and Sebastian Santiago turned in its fastest time of the season in prelims in 1:40.90, bettering their previous best of 1:42.15. The foursome finished 11th in 1:41.16.

Fort Lauderdale’s Kevin DeGrijze was fourth in the 100-yard breaststroke in 58.85. He was also fifth in the 200-yard individual medley in 1:53.16.

Pembroke Pines Charter’s three swimmers had a tough day but walked away with plenty of state meet experience for the future.

Freshman Victoria Torres was 17th in the 100-yard breaststroke in 1:07.04. She closed out an outstanding season, ranked third in Broward County in 1:06.71 with district and region titles.

Freshman Jena Legaspi was 21st in the 100-yard backstroke in 1:02.40, just off her best time of 1:02.01, ranked 12th in the county. She also had an outstanding season that included a district title.

Junior Rafael Rodriguez was disqualified in the 200-yard individual medley. He finished the season ranked fifth in 1:57.76.

Rodriguez bounced back and was tenth in prelims of the 500-yard freestyle in 4:40.59, dropping 4.04 off his best. He finished 15th in finals in 4:41.54. Ranked fifth in 4:44.63 before states, he now moves to second in the county.

The top Broward finisher in diving was Northeast’s Blake Shaw, second with 519.55 points. Nova’s Dillon Kadish was fifth with 405 points. Leon’s Taj Cole won the title with 555.75 points. Carina Lumia of Seminole Osceola won the gils title with 479.10 points.

GIRLS TEAM TOTALS
1. Creekside 241, 2. Bartram Trail 237, 3. Chiles 208, 4. Venice 151, 5. Nease 144, 6. Sunlake Land O’Lakes 135, 7. Barron Collier 133, 8. Freedom 127, 9. Gulf Coast 98, 10. Gainesville 91, 16. Martin County 44, 24. West Boca Raton 17, 34. Doral 6, 42. Hialeah Miami Lakes 1.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: tie, 1. Creekside 1:46.03 (Jennifer Bird, Madison Koutavas, Grace Gavin, Emma Chestang), Sunlake Land O’Lakes 1:46.03, 2. Bartram 1:46.12.

200-yard freestyle: 1. Olivia McMurray, FM 1:48.00, 2. Blair Stoneburg, JB 1:48.29, 3. Shannon Campbell, CREE 1:50.69.

200-yard individual medley: 1. Summer Stanfield, BATR 1:59.93, 2. Olivia Peoples, NEAS 2:03.35, 3. Michelle Morgan, FRTP 2:04.88.

50-yard freestyle: 1. Chloe Grime, SUNL 23.04, 2. Ria Malhotra, NEAS 23.16, 3. Madison Feehery, BCOL 23.52.

100-yard butterfly: 1. Summer Stanfield, BATR 54.71, 2. Kristen Nutter, VEN 55.24, 3. Lydia Hanlon, CHI 55.48.

100-yard freestyle: 1. Blair Stoneburg, JB 50.00, 2. Chloe Grimme, SUN 50.43, 3. Ria Malhotra, NEAS 51.22.

500-yard freestyle: 1. Olivia McMurray, FM 4:47.91, 2. Elise Bauer, FORE 4:48.59, 3. Michelle Morgan, FRTP 4:51.38.

200-yard freestyle relay: 1. Nease 1:36.95 (Olivia Peoples, Ria Malhotra, Hannah Kim, Haven Hinkle), 2. Sunlake Land O’Lakes 1:37.09, 3. Chiles 1:37.49.

100-yard backstroke: 1. Lydia Hanlon, CHI 55.28, 2. Clara Williams, OSCS 56.44, 3. Kristen Nutter, VEN 57.17.

100-yard breaststroke: 1. Olivia Peoples, NEAS 1:03.36, 2. Saige Kemeny, LINC 1:03.39, 3. Elise Ballash, SUN 1:03.68.

400-yard freestyle relay: 1. Bartram Trail 3:27.95 (Summer Stanfield, Alexia Smith, Haley Harris, Nicole Sowell), 2. Chiles 3:29.20, 3. Creekside 3:32.37.

1-meter diving: 1. Carina Lumia, OSCS 479.10, 2. Amelia Lehel, WBOC 471.02, 3. Rainey Vause, CHI 463.55.

BOYS TEAM TOTALS
1. Venice 230, 2. Bartram Trail 202, 3. Creekside 195, 4. Chiles 184.5, 5. Barron Collier 166.5, 6. Doral 166, 7. Sebastian River 112, 8. Charlotte 92, 9. Windermere 86, 10. Seminole 58, 12. Belen Jesuit 54, 14. Fort Lauderdale 53, 16. South Broward 45, 20. Martin County 36, 25. Nova 23, 29. Northeast 17, 32. West Boca 15, 39. Mater Academy 6, 42. Pembroke Pines Charter 2.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Doral 1:33.70 (Nestor Montero, Aaron Rodriguez, Adrian Aguilar, Vittorio Parravano), 2. Chiles 1:34.18, 3. Barron Collier 1:34.67, 11. South Broward 1:14.16 (Alex Marrero, Andy Rogatinsky, Roni Sobora, Sebastian Santiago).

200-yard freestyle: 1. Andres Wong, BJES 1:39.02, 2. Rene Strezenicky, VEN 1:40.06, 3. Arik Katz, VEN 1:40.06.

200-yard individual medley: 1. John VanDeusen, BATR 1:49.40, 2. Ethan McCloud, SBR 1:49.49, 3. Hayden Kwan, CHI 1:52.09, 5. Kevin De Grijze, FTL 1:53.16, 10. Andy Rogantinsky, SB 1:57.26.

50-yard freestyle: 1. Wesley Kephart, VEN 20.74, 2. Ian Cooper, CREEK 20.92, 3. Luke Williams, BATR 20.93.

100-yard butterfly: 1. Adrian Aguilar, DOR 48.32, 2. Ryland Sun, CHI 48.73, 3. Derek Ledford SBR 49.89.

100-yard freestyle: 1. Ian Cooper, CREE 45.58, 2. Quintin Scholz, 45.61, 3. Andres Wong, BJ 45.63.

500-yard freestyle: 1. Arik Katz, VEN 4:23.32, 2. John VanDeusen, BATR 4:25.27, 3. Adrian Aguilar, DOR 4:27.41, 15. Rafael Rodriguez, PPC 4:41.54.

200-yard freestyle relay: 1. Bartram Trail, 1:26.09 (Christopher Sylvester, Mason Camobell, Jacob Camp, Luke Williams), 2. Creekside 1:26.53, 3. Chiles 1:26.70.

100-yard backstroke: 1. Hayden Kwan, CHI 48.98, 2. Ethan McCloud, SBR 49.53, 3. Ian Brann, VEN 51.48, 9. Alex Marrero, B 52.56.

100-yard breaststroke: 1. Dylan Hacker, CHAR 57.63, 2. Andy Rogatinsky, SB 57.67, 3. Andrew Garner, BCOL 58.19, 4. Kevin DeGrijze, FTL 58.85.

400-yard freestyle relay: 1. Venice 3:05.85 (Chasen Dubs, Rene Stezenicky, Wesley Kephart, Ian Brann), 2. Doral Academy 3:06.64, 3. Creekside 3:09.58, 7. Fort Lauderdale 3:18.53.

1-meter diving: 1. Taj Cole, LEON 555.75, 2. Blake Shaw, NE 519.55, 3. Brandon Shepherd, SF 433.70.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Girls Third At Region 4-3A Championship; SOFLO’s Victoria Torres Wins First Region Title


By Sharon Robb

FORT MYERS, November 5, 2018—Freshman Victoria Torres of Pembroke Pines Charter will make her state meet debut after an impressive Region 4-3A Swimming and Diving Championship performance.

Torres, one of the youngest swimmers in the meet, won the 100-yard breaststroke in 1:06.71, knocking off Stephanie Suarez of Doral and Samantha Trodick of Nova.

Torres was also third in the 200-yard individual medley in 2:23.49. She was a member of the Jaguars’ second place 200-yard medley relay and fourth place 200-yard freestyle relay.

Pembroke Pines Charter freshman Jena Legaspi, also of SOFLO, was second in the 100-yard backstroke in 1:02.01. She also led off the Jaguars second place 200-yard medley relay that won in 1:55.21 with teammates Torres, Valentina Terry and Gabriella Terry.

Pembroke Pines Charter girls finished third among the 17-team field with 237 points.

Pembroke Pines Charter junior Rafael Rodriguez was second in the 200-yard individual medley in 1:58.31 and third in the 500-yard freestyle in 4:44.63. He also anchored the fifth place 200-yard and 400-yard freestyle relays.

Pembroke Pines Charter seventh grader Lucas Porven, the youngest swimmer in the meet picking up valuable experience for the future, was 18th in the 100-yard butterfly in 1:03.57 and 18th in the 500-yard freestyle in 5:37.71. He was also a member of the Jaguars’ ninth place 200-yard medley relay with Martin Berti, Gabriel Ferdinand and Christian Vasquez that finished in 1:54.22.

GIRLS TEAM TOTALS
1. Martin County 394, 2. Doral Academy 269, 3. Pembroke Pines Charter 237, 4. West Boca Raton 206, 5. Terra Institute 192, 6. Jensen Beach 183, 7. Fort Lauderdale 144, 8. Nova 136, 9. Mater Academy 114, 10. South Broward 92, 11. Hialeah Miami Lakes 80, 12. tie, Dwyer, South Fork 65, 14. Okeechobee 37, 15. Olympic Heights 28, 16. Westland Hialeah 20, 17. Northeast 3.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Doral Academy 1:54.48 (Isabella Alvarez, Stephanie Suarez, Sophia Diaz, Madeleine Peraza), 2. Pembroke Pines Charter 1:55.21 (Jena Legaspi, Victoria Torres, Valentina Terry, Gabriella Terry), 3. Martin County 1:56.80.

200-yard freestyle: 1. Blair Stoneburg, JB 1:51.47, 2. Emily Miller, JB 1:57.12, 3. Emily Cronin, DWY 2:03.52, 10. Vanessa Mesa, MA 2:11.48, 12. Daniela Barreto, PPC 2:14.79

200-yard individual medley: 1. Samantha Trodick, NOVA 2:15.49, 2. Caroline Rodriguez, TI 2:17.25, 3. Victoria Torres, PPC 2:23.49, 7. Julinna Villarta, PPC 2:26.51.

50-yard freestyle: 1. Delaney Simpkins, MC 24.60, 2. Olivia Johnson, FTL 25.73, 3. Dorian Fejzuli, MC 25.97, 6. Valentina Terry, PPC 26.67, 8. Gabriella Terry, PPC 27.21, 18. Mackenzie Ahearn, PPC 29.30.

1-meter diving: 1. Amelia Lehel, WBR 463.70, 2. Ava Koessick, MC 371.60, 3. Alexia French, MC 368.20.

100-yard butterfly: 1. Jocelyn Ruiz, HML 59.58, 2. Gabby Johnson, MC 59.72, 3. Stephanie Suarez, DOR 1:00.32, 12. Julinna Villarta, PPC 1:07.55, 13. Jena Legaspi, PPC 1:07.82.

100-yard freestyle: 1. Blair Stoneburg, JB 52.28, 2. Delaney Simpkins, MC 53.09, 3. Emily Miller, JB 55.19, 12. Maria Herne, PPC 1:01.05.

500-yard freestyle: 1. Caroline Rodriguez, TI 5:24.27, 2. Isabella Farias, TI 5:27.88, 3. Madeleine Peraza, DOR 5:30.71.

200-yard freestyle relay: 1. Jensen Beach 1:42.76 (Madeline Kohs, Naiya Sawtelle, Emily Miller, Blair Stoneburg), 2. Doral 1:44.78, 3. Terra Institute 1:47.09, 4. Pembroke Pines Charter 1:47.20 (Victoria Torres, Maria Herne, Gabriella Terry, Valentina Terry).

100-yard backstroke: 1. Jocelyn Ruiz, HML 1:01.33, 2. Jena Legaspi, PPC 1:02.01, 3. Ana Kondratovitch, MA 1:02.47, 11. Valentina Terry, PPC 1:10.44

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:06.71, 2. Stephanie Suarez, DOR 1:07.23, 3. Samantha Trodick, NOVA 1:09.90, 8. Mackenzie Ahearn, PPC 1:19.79, 10. Kathia Jaramillo, PPC 1:21.18.

400-yard freestyle relay: 1. Martin County 3:42.40 (Dorian Fejzuli, Gabby Johnson, Kylie Eaker, Delaney Simpkins), 2. Jensen Beach 3:43.12, 3. Fort Lauderdale 3:57.99, 4. Pembroke Pines Charter 4:06.34 (Julinna Villarta, Maria Herne, Daniela Barreto, Mackenzie Ahearn).

BOYS TEAM TOTALS
1. Doral Academy 435.5, 2. Martin County 315, 3. Fort Lauderdale 245, 4. Belen Jesuit 176, 5. Pembroke Pines Charter 168, 6. South Broward 164, 7. West Boca Raton 136, 8. tie, Mater Academy, Terra Institute 132, 10. Nova 100, 11. Northeast 69, 12. South Fork 67.5, 13. Hialeah Miami Lakes 41, 14. Olympic Heights 22, 15. Dwyer 20, 16. Jensen Beach 18, 17. Dillard 10, 18. Westland 6.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Doral 1:36.61 (Nestor Montero, Aaron Rodriguez, Adrian Aguilar, Vittorio Parravano), 2. Martin County 1:41.07, 3. South Broward 1:42.15, 9. Pembroke Pines Charter 1:54.22 (Martin Berti, Gabriel Ferdinand, Lucas Porvn, Christian Vasquez).

200-yard freestyle: 1. Andres Wong, BJ 1:41.47, 2. Neil Picon, DOR 1:46.51, 3. Kenax Sweeting, FTL 1:46.69, 5. Sebastian Sevilla, PPC 1:50.63.

200-yard individual medley: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:56.27, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:58.31, 3. Andy Rogatinsky, SB 2:00.76, 18. Julian Villarta, PPC 2:23.13.

50-yard freestyle: 1. Michael Fernandez, WBR 22.07, 2. Vittorio Parravano, DOR 22.09, 3. David Montano, DOR 22.34

1-meter diving: 1. Blake Shaw, NE 536.40, 2. Dillon Kadish, NOV 440.25, 3. Benjamin Loy-Combs, NOV 359.70.

100-yard butterfly: 1. Adrian Aguilar, DOR 50.19, 2. Anthony Martinez, MA 54.04, 3. Luis Salazar, HML 54.63, 12. Christian Vasquez, PPC 1:00.04, 17. Ryan Alfonso, PPC 1:03.41, 18. Lucas Porven, PPC 1:03.57.

100-yard freestyle: 1. Andres Wong, BJ 46.77, 2. Aaron Rodriguez, DOR 48.07, 3. Ralph Meadows, FTL 50.11, 9. Sebastian Sevilla, PPC 51.02.

500-yard freestyle: 1. Adrian Aguilar, DOR 4:32.28, 2. Hector Paz, BJ 4:44.21, 3. Rafael Rodriguez, PPC 4:44.63, 9. Nick Chaimowicz, PPC 5:05.82, 14. Ryan Alfonso, PPC 5:29.01, 18. Lucas Porven, PPC 5:37.71.

200-yard freestyle relay: 1. Doral 1:27.94 (David Montana, Aaron Rodriguez, Nestor Montero, Vittorio Parravano), 2. Martin County 1:32.28, 3. South Broward 1:33.08, 5. Pembroke Pines Charter 1:35.66 (Sebastian Sevilla, Ryan Alfonso, Christian Vasquez, Rafael Rodriguez).

100-yard backstroke: 1. Nestor Montero, DOR 53.06, 2. Alex Marrero, SB 53.99, 3. Christian Martinez, MC 55.54, 7. Martin Berti, PPC 1:01.58, 15. Matthew Kim, PPC 1:05.98, 17. Tanner Gibson, PC 1:06.28.

100-yard breaststroke: 1. Andy Rogatinsky, SB 59.66, 2. Jon Skarie, MC 59.68, 3. Michael Fernandez, WBR 59.87, 16. Gabriel Ferdinand, PPC 1:10.69, 22. Julian Villarta, PPC 1:14.60.

400-yard freestyle relay: 1. Doral 3:11.60 (Adrian Aguilar, Aaron Rodriguez, Nestor Montero, Vittorio Parravano), 2. Fort Lauderdale 3:18.60, 3. Belen Jesuit 3:22.97, 5. Pembroke Pines Charter 3:24.89 (Sebastian Sevilla, Nick Chaimowicz, Ryan Alfonso, Rafael Rodriguez).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Girls Capture District 11-3A Title; Legaspi, Torres Win District Titles


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, October 24, 2018—Pembroke Pines Charter knocked off defending champion Fort Lauderdale to win the District 11-3A Swimming and Diving Championship Wednesday at Fort Lauderdale High.

The Jaguars, coached by SOFLO age group coach Rose Lockie, swept all three girl relays and relied on depth and young talent to pile up the points while freshmen Jena Legaspi and Victoria Torres won their first individual district titles and were members of winning relays.

Pembroke Pines Charter, which defeated the Flying L’s during the regular season, looked even more impressive winning the girls team title with 523 points. Fort Lauderdale was second with 358.

Legaspi, 14, won the 100-yard backstroke in 1:03.24 and was second in the 100-yard butterfly in 1:05.30.

Torres, 14, won the 100-yard breaststroke in 1:08.29 and was second in the 200-yard individual medley in 2:22.09.

Legaspi and Torres were members of the winning 200-yard medley relay and Torres led off the winning 400-yard freestyle relay.

Fort Lauderdale defended its boys team title with 535 points. Pembroke Pines Charter was runner-up with 414 points.

In the boys competition, the Flying L’s won the 200- and 400-yard freestyle relays and had five individual winners including double winner Kevin De Grijze.

The Jaguars’ lone winner was junior Rafael Rodriguez in the 500-yard freestyle in 4:49.63. He was second in the 200-yard individual medley in 1:58.99. Teammate Sebastian Sevilla was second in the 100-yard freestyle in 51.51.

The Region 4-3A meet will be hosted by Estero High School on Nov. 3 at 8:30 a.m. at Florida Gulf Coast Aquatic Center. The psych sheet is posted on fhsaa.org.

GIRLS TEAM TOTALS
1. Pembroke Pines Charter 523, 2. Fort Lauderdale 358, 3. South Broward 292, 4. Nova 283, 5. Northeast 149, 6. Dillard 43.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:59.09 (Jena Legaspi, Victoria Torres, Julinna Villarta, Valentina Terry), 2. Nova 2:04.97, 3. South Broward 2:05.66.

200-yard freestyle: 1. Victoria Bruno, SB 2:06.52, 2. Gabriella Terry, PPC 2:11.79, 3. Daniela Barreto, PPC 2:12.27.

200-yard individual medley: 1. Samantha Trodick, NOVA 2:18.52, 2. Victoria Torres, PPC 2:22.09, 3. Julinna Villarta, PPC 2:27.56.

50-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 25.97, 2. Valentina Terry, PPC 26.64, 3. Gabriella Terry, PPC 27.36.

1-meter diving: 1. Taylor Brittain, FTL 418.05, 2. Sophia Pfitzenmaier, NOVA 343.30.

100-yard butterfly: 1. Victoria Bruno, SB 1:04.18, 2. Jena Legaspi, PPC 1:05.30, 3. Alexandra Ruiz, SB 1:05.50.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 56.29, 2. Alexandra Ruiz, SB 58.00, 3. Maria Herne, PPC 59.97.

500-yard freestyle: 1. Luiza Patrocinio, FTL 5:36.21, 2. Daniela Barreto, PPC 5:51.68, 3. Helen Saunders, NOVA 6:04.93.

200-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:50.60 (Maria Herne, Daniela Barreto, Mackenzie Ahearn, Gabriella Terry), 2. South Broward 1:51.33, 3. Nova 1:51.65.

100-yard backstroke: 1. Jena Legaspi, PPC 1:03.24, 2. Luiza Patrocinio, FTL 1:05.63, 3. Valentina Terry, PPC 1:10.25.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:08.29, 2. Samantha Trodick, NOVA 1:09.02, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:20.32.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:57.17 (Victoria Torres, Maria Herne, Daniela Barreto, Valentina Terry), 2. Fort Lauderdale 4:07.13, 3. Northeast 4:34.32.

BOYS TEAM TOTALS
1. Fort Lauderdale 535, 2. Pembroke Pines Charter 414, 3. South Broward 380, 4. Nova 261, 5. Northeast 154, 6. Dillard 29, 7. Blanche Ely 5.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. South Broward 1:42.85 (Alex Marrero, Andy Rogatinsky, Roni Sobora, Sebastian Santiago), 2. Fort Lauderdale 1:42.88, 3. Pembroke Pines Charter 1:51.11 (Tanner Gibson, Gabriel Ferdinand, Rafael Rodriguez, Sebastian Sevilla).

200-yard freestyle: 1. Kenaz Sweeting, FTL 1:46.29, 2. Matthew Gocke, FTL 1:49.89, 3. Sebastian Sevilla, PPC 1:51.86.

200-yard individual medley: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:55.71, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:58.99, 3. Andy Rogatinsky, SB 2:04.77.

50-yard freestyle: 1. Alex Marrero, SB 22.67, 2. Ralph Meadows, FTL 23.10, 3. Sebastian Santiago, SB 23.73.

1-meter diving: 1. Blake Shaw, NE 547.55, 2. Dillon Kadish, NOVA 462.90, 3. Benjamin Loy-Coombs, NOVA 357.75.

100-yard butterfly: 1. Dylan Felt, FTL 57.56, 2. Myles Felt, FTL 59.53, 3. Christian Vasquez, PPC 59.74.

100-yard freestyle: 1. Ralph Meadows, FTL 49.97, 2. Sebastian Sevilla, PPC 51.51, 3. Matthew Gocke, FTL 51.64.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:49.63, 2. Kenaz Sweeting, FTL 4:51.69, 3. Dylan Felt, FTL 4:57.96.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:31.26 (Kevin De Grijze, Ralph Meadows, Ofek Amasay, Kenaz Sweeting), 2. South Broward 1:33.91, 3. Pembroke Pines Charter 1:41.32 (Martin Berti, Gabriel Ferdinand, Ryan Alfonso, Christian Vasquez).

100-yard backstroke: 1. Alex Marrero, SB 53.91, 2. Myles Felt, FTL 1:00.14, 3. Kobe Novaton, SB 1:03.24.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:00.08, 2. Andy Rogatinsky, SB 1:01.86, 3. Georgy Goncharov, FTL 1:06.75.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:28.32, 2. Pembroke Pines Charter 3:28.48 (Sebastian Sevilla, Christian Vasquez, Ryan Alfonso, Rafael Rodriguez), 3. Nova 3:43.06

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pines Charter Girls, Fort Lauderdale Boys Win In Dual Meet


By Sharon Robb

FORT LAUDERDALE, September 25, 2018—Pembroke Pines Charter girls and Fort Lauderdale boys won Monday in a dual meet at the Flying L’s Aquatic Complex.

Pines Charter girls defeated Fort Lauderdale, 115-63 and Fort Lauderdale boys topped Pines Charter, 108-62.

Pines Charter swept all three girls relays.

Pies Charter swept all three top places in the 200-yard individual medley with freshman Victoria Torres, senior Julinna Villarta and freshman Jena Legaspi.

The Jaguars also swept the top three places in the 100-yard breaststroke with freshmen Victoria Torres and Kathia Jaramillo and sophomore Mackenzie Ahearn.

In addition to freshman double winner Victoria Torres, Daniela Barreto, Julinna Villarta and freshman Jena Legaspi were individual winners for the Jaguars.

The Flying L’s took the top three spots in the boys 50-yard freestyle with Ralph Meadows, Ofek Amasay and Will Douthard and 100-yard backstroke with Myles Felt, Andrew Brantmeyer and Dylan Felt.

Pines Charter’s only individual winners were junior Rafael Rodriguez in the 500-yard freestyle in 4:45.20 and senior Sebastian Sevilla in the 100-yard freestyle in 52.10.

Both teams will compete Saturday in the BCAA Championships in Plantation.

GIRLS
Pembroke Pines Charter 115, Fort Lauderdale 63

200-yard medley relay: 1. Pines Charter A 2:02.62 (Jena Legaspi, Victoria Torres, Julinna Villarta, Valentina Terry), 2. Fort Lauderdale 2:11.39, 3. Pines Charter B 2:11.56.

200-yard freestyle: 1. Daniela Barreto, PPC 2:12.00, 2. Valentina Terry, PPC 2:12.51, 3. Rhonda Buckner, FTL 2:24.58.

200-yard individual medley: 1. Victoria Torres, PPC 2:22.42, 2. Julinna Villarta, PPC 2:27.45, 3. Jena Legaspi, PPC 2:27.84.

50-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 27.30, 2. Gabriela Terry, PPC 27.51, 3. Maria Herne, PPC 28.37.

1-meter diving: 1. Taylor Brittain, FTL 202.15, 2. Hannah Coan, FTL 143.20.

100-yard butterfly: 1. Julinna Villarta, PPC 1:09.66, 2. Gabriela Terry, PPC 1:11.19, 3. Maya Coan, FTL 1:16.31.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 59.26, 2. Valentina Terry, PPC 1:00.08, 3. Daniela Barreto, PPC 1:00.95.

500-yard freestyle: 1. Luiza Patrocinio, FTL 5:52.13, 2. Maria Herne, PPC 6:03.93, 3. Jennifer Zukoski, PPC 6:27.01.

200-yard freestyle relay: 1. Pines Charter 1:52.56 (Valentina Terry, Julinna Villarta, Maria Herne, Gabriela Terry), 2. Pines Charter B 2:01.37, 3. Fort Lauderdale 2:02.68.

100-yard backstroke: 1. Jena Legaspi, PPC 1:07.66, 2. Luiza Patrocinio, FTL 1:11.44, 3. Sarah El-Ali, FTL 1:28.32.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Torres, PPC 1:12.82, 2. Kathia Jaramillo, PPC 1:20.67, 3. Mackenzie Ahearn, PPC 1:21.20.

400-yard freestyle relay: 1. Pines Charter A 4:03.65 (Victoria Torres, Daniela Barreto, Jena Legaspi, Valentina Terry), 2. Fort Lauderdale 4:14.32, 3. Pines Charter B 4:41.17.

BOYS
Fort Lauderdale 108, Pembroke Pines Charter 62

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale A 1:45.07 (Myles Felt, Kevin De Grijze, Ralph Meadows, Kenaz Sweeting), 2. Fort Lauderdale B 1:57.13, 3. Pines Charter B 1:58.19.

200-yard freestyle: 1. Kenaz Sweeting, FTL 1:51.63, 2. Matthew Gocke, FTL 1:58.09, 3. Nick Chaimowicz, PPC 1:59.77.

200-yard individual medley: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:53.84, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:56.44, 3. Georgy Goncharov, FTL 2:09.17.

50-yard freestyle: 1. Ralph Meadows, FTL 24.09, 2. Ofek Amasay, FTL 24.49, 3. Will Douthard, FTL 25.20.

100-yard butterfly: 1. Dylan Felt, FTL 59.13, 2. Christian Vasquez, PPC 1:00.18, 3. Myles Felt, FTL 1:00.65.

100-yard freestyle: 1. Sebastian Sevilla, PPC 52.10, 2. Ralph Meadows, FTL 52.86m 3, Ofek Amasay, FTL 53.69.

500-yard freestyle: 1. Rafael Rodriguez, PPC 4:45.20, 2. Kenaz Sweeting, FTL 4:54.52, 3. Nick Chaimowicz, PPC 5:22.76.

200-yard freestyle relay: 1. Pines Charter 1:36.22 (Sebastian Sevilla, Ryan Alfonso, Christian Vasquez, Rafael Rodriguez), 2. Fort Lauderdale A 1:36.41, 3. Fort Lauderdale B 1:42.35.

100-yard backstrokeL 1. Myles Felt, FTL 59.92, 2. Andrew Brantmeyer, FTL 1:05.25, 3. Dylan Felt, FTL 1:05.46.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 59.92, 2. Georgy Goncharov, FTL 1:09.88, 3. Gabriel Ferdinand, PPC 1:13.86.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:26.56 (Georgy Goncharov, Kenaz Sweeting, Matthew Gocke, Kevin De Grijze), 2. Pines Charter A 3:31.93, 3. Pines Charter B 4:01.97.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

TYR OCTOBER SWIMMER OF THE MONTH: Jena Legaspi


By Sharon Robb

November 28, 2016—Jena Legaspi loves living the life of a swimmer.

The South Florida Aquatic Club swimmer is enjoying one of her best seasons in the sport training with SOFLO age group coach Rose Lockie and her Bronze group teammates.

Legaspi, 12, a seventh grader at Pembroke Pines Charter west campus, has been swimming since she was 5-years-old.

“I went on vacation with my family and I didn’t know how to swim,” Legaspi remembered. “My parents wanted me to learn so they put me in a swim school and I really liked it.”

So when Legaspi was 8 she joined her first swim club, South Florida Aquatic Club, and has been improving ever since.

“It’s really fun working with Coach Rose,” Legaspi said. “Sometimes the workout is really hard but that helps me get better.”

Legaspi swims all four strokes, but admits she loves the backstroke. So far she said her best meet has been the SOFLO Halloween Meet last month.

“I improved all my times,” Legaspi said. “Some swimmers were having a bad meet and I thought I was going to have a bad meet, too. But I was really happy when my times improved.”

Legaspi is hoping for another good meet when SOFLO competes at the Dec. 9-11 YCF Winter Classic at the Orlando YMCA.

“That’s the meet I am training for now,” Legaspi said. “I like the competition. It helps you improve. I am pretty competitive. I try to work very hard. I like that about swimming. I like my teammates and swimming with them.

“I would like to get faster, work on my strokes and win more races,” said Legaspi when asked about her goals.

School and swimming doesn’t leave much down time for Legaspi but she’s not complaining.

“I have a tight schedule, my only day off is Sundays,” Legaspi said. “It makes me disciplined but I can’t waste time. I have a schedule. I wake up, go to school, come home, get a snack, go to swimming practice and then go back home.

“I like being healthy and fit because of swimming,” Legaspi said. “If I didn’t do swimming I wouldn’t be doing anything after school except maybe a few clubs. I’m glad I have swimming and the schedule I have.”

Each TYR Swimmer of the Month receives a free TYR backpack.

SOFLO sponsor TYR is a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories and one of the nation’s top companies.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Win Big, Drop Times In Session One Of Sunrise Meet

SOFLO Swimmers Win Big, Drop Times In Session One Of Sunrise Meet


By Sharon Robb

Sept. 13, 2014—South Florida Aquatic Club swimmers started off on a winning note Saturday during the opening session of the Pre-Junior Olympics Developmental Meet at the Sunrise Civic Center.

With 69 swimmers competing in the Florida Gold Coast-sanctioned meet, SOFLO dominated the opening day races.

SOFLO had five individual boys winners and four individual girls winners.

Kayla Cunningham, 11, won the 11-12 200-yard freestyle in a best time 2:15.52. She dropped 8.03 seconds from her previous best time of 2:23.55.

Jena Legaspi, 10, won the 10-and-under 50-yard butterfly in a best time 36.29, dropping 2.58 from her previous best time of 38.87.

Madison Johnson, 12, won the 11-12 50-yard butterfly in 30.86 in her first appearance in the event.

In the 13-and-over 50-yard butterfly, SOFLO swept second (Isabel Shashaty), third (Zariya Harris), fourth (Raquel Lugo) and fifth places (Camila Alvarez) with three best times turned in.

Zariya Harris, 14, won the 100-yard freestyle in a best time 1:01.36, dropping 1.12 seconds off her previous best of 1:02.48. SOFLO had three swimmers in the top four spots. Shashaty was third and Lugo was fourth.

Zackary Harris, 9, cracked the 3-minute barrier in the 200-yard breaststroke for the first time.

Harris won the 10-and-under 200-yard breaststroke in a best time 2:59.63, dropping 8.62 seconds. His previous best time was 3:08.25.

Other boys individual winners were:

Odin Farkas, 10, 10-and-under 100-yard backstroke, 1:25.72.

Mark Andre De Gracia, 10, 10-and-under 50-yard breaststroke, 44.13, best time.

Samuel Quintero, 14, 13-and-over 50-yard breaststroke, 33.53, best time.

Alejandro Mateus, 9, 10-and-under, 100-yard freestyle, 1:12.66, best time.

The meet continues on Sunday with the final two sessions beginning at 9 a.m.

SESSION ONE GIRLS RESULTS

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Giulianna Garcia, CSSC 2:24.19; SOFLO: 3. Daniela Barreto 2:37.42, best time; 11-12, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 2:15.52, best time; SOFLO: 5. Rebekah Ling 2:22.91; 13-and-over, 1. Jodi Kennedy, SwimFast 2:12.33; SOFLO: 2. Zariya Harris 2:13.01, best time, 5. Alexandra Crespo 2:14.18, 9. Alana Acevedo 2:21.72.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Jena Legaspi, SOFLO 36.29, best time; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 37.27, best time, 7. Mia Escudero 40.19, best time, 21. Kerry Cunningham 43.89, best time, 28. Molly Mason 49.00, best time, 30. Mariann Catalasan 50.85, best time, 33. Judith-Alison Natino 51.53, best time, 39. Leah Pardo 54.32, 48. Carol Lambert 1:05.67; 11-12, 1. Madison Johnson, SOFLO 30.86; SOFLO: 3. Valentina Carrion 32.50, best time, 6. Kayla Cunningham 32.73, best time, 7. Karen Perez 33.46, best time, 19. Michelle Ordonez 36.85, 20. Lauren Siegman 36.88, 26. Zoe Rezende 38.72, 31. Andrea Chacon 41.33, best time; 13-and-over, 1. Pamela Torres, AK Sharks 30.94; SOFLO: 2. Isabel Shashaty 31.21, best time, 3. Zariya Harris 31.22, best time, 4. Raquel Lugo 31.42, 5. Camila Alvarez 31.56, best time, 8. Alana Acevedo 33.14, best time, 9. Alexandra Crespo 33.49, 13. Andrea Avellaneda 36.12, best time.

200-yard butterfly:

10-and-under, 1. Isabella Chambers, PST 2:55.59; 11-12, 1. Margaret Miao, AK Sharks 2:40.58; 13-and-over, 1. Mary Smutny, AK Sharks 2:22.78, best time; SOFLO: 2. Alexandra Crespo 2:34.89, best time.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Olivia Dinehart, AK Sharks 1:22.89; SOFLO: 4. Sarah Acevedo 1:24.94, best time; 11-12, 1. Addy Barone, Pine Crest 1:10.43; SOFLO: 17. Amy-Nicole Toro 1:20.27, 20. Michelle Ordonez 1:23.48, 21. Lily Sines 1:25.06, 22. Zoe Rezende 1:27.47, 27. Andrea Chacon 1:39.42, best time; 13-and-over, 1. Cameron Thomas, SF 1:08.06; SOFLO: 2. Kellie Wilcox 1:09.32, best time, 6. Isabel Shashaty 1:12.46, 11. Andrea Avellaneda 1:23.51, best time.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Briana Dattile, CSSC 39.16; SOFLO: 2. Daniela Barreto 41.66, best time, 8. Jena Legaspi 44.64, best time, 20. Judith-Alison Natino 50.60, best time, 24. Leah Pando 52.19, 26. Kerry Cunningham 52.63, best time, 28. Molly Mason 53.48, 30. Mariann Catalasan 53.80, best time, 41. Jadyn Parks 59.59, 52. Celeste Cuevas 1:17.36, 54. Carol Lambert 1:23.20; 11-12, 1. Kai Kibler, PST 38.29; SOFLO: 5. Madison Johnson 39.63, 19. Amy-Nicole Toro 44.14, best time, 28. Lily Sines 46.19; 13-and-over, 1. Pamela Torres, AK Sharks 36.30; SOFLO: 2. Kellie Wilcox 37.21, best time, 7. Raquel Lugo 41.56.

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Isabella Chambers, PST 3:02.44; 11-12, 1. Margaret Milo, AK Sharks 2:44.30; 13-and-over, 1. Mary Smutny, AK Sharks 2:44.19.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Caroline Udell, PST 1:11.02; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 1:11.08, best time, 11. Daniela Barreto 1:15.60, best time, 15. Mia Escudero 1:17.41, best time, 37. Kerry Cunningham 1:28.55, best time, 45. Leah Pando 1:36.02, 50. Celeste Cuevas 1:40.87, 53. Jadyn Parks 1:44.59, 61. Carol Lambert 2:01.72, best time; 11-12, 1. Maddy Schain, AK Sharks 59.80; SOFLO: 2. Valentina Carrion 1:01.36, best time, 5. Madison Johnson 1:04.52, 6. Kayla Cunningham 1:04.66, best time, 7. Karen Perez 1:04.70, best time, 16. Lauren Siegman 1:07.39, 26. Amy-Nicole Toro 1:11.06, best time, 32. Zoe Rezende 1:14.72, 34. Michelle Ordonez 1:15.09, 42. Andrea Chacon 1:23.07, best time; 13-and-over, 1. Zariya Harris, SOFLO 1:01.36, best time; SOFLO: 3. Isabel Shashaty 1:01.53, 4. Raquel Lugo 1:01.97, 10. Kellie Wilcox 1:03.10, best time, 11. Camila Alvarez 1:03.87, best time, 12. Alana Acevedo 1:05.77, best time, 22. Andrea Avellaneda 1:14.04, best time.

SESSION ONE BOYS RESULTS

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Zachary Vasser, YBC 2:35.26; SOFLO: 2. Alejandro Mateus 2:35.89, best time, 3. Aldo Zepeda 2:44.86, best time, 7. Fernando Barreto 2:58.01; 11-12, 1. Daniel Escobar, PST 2:07.97; SOFLO: 15. Lucas Gandarillas 2:44.44, 16. Gabriel Ferdinand 2:47.56, 20. Ryan Alfonso 3:14.96; 13-and-over, 1. Brandon Adelkopf, PST 2:02.63; SOFLO: 3. Juan Medina 2:08.95, best time, 5. Brandon Fratianni 2:10.84, 6. Sebastian Simko 2:16.22, best time, 10. Shane O’Brien 2:37.21,

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Yannai Michael, PST 35.30; SOFLO: 2. Randy Smith 36.48, 4. Nathaniel Garrick 41.53, 8. Mark Andre De Gracia 43.07, best time, 10. Sebastian Navarro 45.30, 11. Matthew Kim 45.57, 12. Jacob Navarro 45.67, 13. Jacob Oram 45.91, best time, 14. Noah Hew 46.04, 22. Samuel Bullen 55.17, 29. Tyler Herring 58.37; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 31.87; SOFLO: 17. Ian Chalmers 40.57, best time, 23. Chris Vasquez 47.90; 13-and-over, 1. Sebastian Manrique, YBC 28.22; SOFLO: 5. Samuel Quintero 29.67, best time; 7. Juan Medina 30.71, best time, 11. Ethan Hew 33.24, best time, 12. Wyatt Jennessee 33.27.

200-yard butterfly:

11-12, 1. Dominic Bono, AK Sharks 2:42.59; 13-and-over, 1. Diego Avellaneda, Sunrise 2:18.69; SOFLO: 3. Andres Arias 2:35.43.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Odin Farkas, SOFLO 1:25.72; SOFLO: 3. Jacob Oram 1:30.15, 4. Miguel Crespo 1:36.97, best time, 7. Daniel Fiallo 1:52.98; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 1:12.42; SOFLO: 15. Ian Chalmers 1:30.12, 18. Ryan Alfonso 1:36.06, best time; 13-and-over, 1. Brandon Adelkopf, PST 1:04.34; SOFLO: 3. Andres Arias 1:05.89, best time, 6. Brandon Fratianni 1:08.33, best time, 7. Sebastian Simko 1:09.68, best time.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Mark Andre De Gracia, SOFLO 44.13, best time; SOFLO: 3. Samuel Bullen 44.57, best time, 4. Odin Farkas 45.96, best time, 6. Noah Hew 47.26, best time, 7. Randy Smith 47.94, best time, 17. Matthew Kim 51.04, 18. Sebastian Navarro 51.17, best time, 20. Fernando Barreto 51.28, best time, 22. Aldo Zepeda 51.91, 24. Farouk Musa 52.86, best time, 27. Miguel Crespo 55.42, 29. Tyler Hering 56.20, 31. Daniel Romero 57.54, 44. Ethan Greenberg 1:11.64; 11-12, 1. Guillermo Barrios, CSSC 38.88; SOFLO: 9. Gabriel Ferdinand 43.33, best time, 16. Lucas Gandarillas 47.08, 21. Chris Vazquez 48.33, best time; 13-and-over, 1. Samuel Quintero, SOFLO 33.53, best time; SOFLO: 7. Andres Arias 34.88, 8. Ethan Hew 35.68, best time, 11. Wyatt Jennessee 38.12, 16. Shane O’Brien 43.99.

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Zackary Harris, SOFLO 2:59.63, best time; 11-12, 1. Daniel Escobar, PST 2:53.80; SOFLO: 5. Ryan Alfonso 3:50.58; 13-and-over, 1. Matthew Cooper, SwimFast 2:34.16; SOFLO: 4. Wyatt Jennessee 3:01.03.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 1:12.66, best time; SOFLO: 3. Randy Smith 1:14.74, best time, 5. Mark Andre De Gracia 1:17.23, best time, 6. Noah Hew 1:17.56, 10. Aldo Zepeda 1:21.19, 11. Odin Farkas 1:21.94, best time, 12. Sebastian Navarro 1:21.95, best time, 13. Jacob Oram 1:22.53, best time, 16. Fernando Barreto 1:24.48, best time, 18. Jacob Navarro 1:25.58, best time, 20. Miguel Crespo 1:26.18, 22. Tyler Herring 1:27.80, 28. Samuel Bullen 1:35.64, best time, 32. Daniel Fiallo 1:40.27, 43. Daniel Romero 1:52.52; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 59.20; SOFLO: 10. Michael Toro 1:09.94, 16. Ian Chalmers 1:16.52, best time, 21. Gabriel Ferdinand 1:18.39, best time, 24. Chris Vasquez 1:20.92, best time; 13-and-over, 1. Brandon Adelkopf, PST 54.69; SOFLO: 3. Brandon Fratianni 56.37, best time, 6. Samuel Quintero 57.89, best time, 7. Juan Medina 58.32, best time, 9. Sebastian Simko 59.63, best time, 14. Ethan Hew 1:04.10, best time, 20. Shane O’Brien 1:10.27.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com