SOFLO’s Joseph-Blake Natino, Boys’ Relay Shine At Sunrise Sizzler


By Sharon Robb

SUNRISE, October 6, 2017—Joseph-Blake Natino was the top finisher for South Florida Aquatic Club on Friday at the Sunrise Swimming 8&Under Sizzler at Sunrise Civic Center Pool.

Natino, 8, won the 25-yard breaststroke in a best time 21.95. He dropped 0.60 off his previous best.

Natino was also second in the 25-yard butterfly in 18.97 with a time drop of 1.00; fourth in the 25-yard backstroke in 21.35 and second in the 25-yard freestylein 16.32 with a time drop of 1.52.

South Florida Aquatic Club won the boys’ 8-and-under 100-yard freestyle relay in 1:06.23.

Ella Michael, 8, was the girls’ top finisher placing fourth in the 25-yard breaststroke in 24.44 with a time drop of 1.76.

GIRLS RESULTS

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, BM 22.38; 7-8, 1. Daryna Karachun, YSF 19.42; SOFLO: 16. Ella Michael 25.72.

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, BM 21.71; 7-8, 1. Dilcia Jimenez Pena, BM 19.43; SOFLO: 8. Ella Michael 23.15.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Yurika Duardo,BM 27.03; 7-8, 1. Daryna Karachun, YSF 22.39; SOFLO: 4. Ella Michael 24.44, time drop.

25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Yurika Duardo, BM 18.84; 7-8, 1. Dilcia Jimenez Pena, BM 15.52; SOFLO: 9. Shelby Evans 19.33, time drop, 22. Ella Michael 21.49, time drop.

100-yard freestyle relay: 8-and-under, 1. Blue Marlins 1:13.42.

BOYS RESULTS

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Daniel Gil-Restrepo, CSSC 24.12; 7-8, 1. Daniel Ella, SUN 16.65; SOFLO: 2. Joseph-Blake Natino 18.97, time drop, 4. Connor Jimenez 19.40, time drop, 9. Juan Vallmitjana 21.32, 14. Alex Viazmetinov 22.70, time drop, 18. Aryav Thakur 23.98, time drop, 35. Brandon Lozano 29.00.

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Guillermo Mantilla, YSF 24.93; 7-8, 1. Daniel Ella, SUN 19.57; SOFLO: 3. Connor Jimenez 20.69, 4. Joseph-Blake Natino 21.35, 10. Alex Viazmetinov 22.22, 12. Brandon Lozano 22.32, time drop, 13. Juan Vallmitjana 22.57, 26. Aryav Thakur 24.66, 30. Martin Petkov 25.25, time drop.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Ryan Ortega, PST 31.82; 7-8, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 21.95, time drop; SOFLO: 4. Connor Jimenez 23.76, 7. Alex Viazmetinov 24.72, 11. Juan Vallmithana 25.78, 12. Martin Petkov 25.86, time drop, 22. Brandon Lozano 27.94, 23. Aryav Thakur 28.02, time drop.

25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Guillermo Mantilla, YSF 20.82; 7-8, 1. Daniel Ella, SUN 14.89; SOFLO: 2. Joseph-Blake Natino 16.32, time drop, 3. Connor Jimenez 16.33, 7. Juan Vallmitjana 17.29, 11. Alex Viazmetinov 18.29, 20. Brandon Lozano 19.37, time drop, 24. Aryav Thakur 19.89, time drop, 30. Martin Petkov 20.87, time drop.

100-yard freestyle relay: 8-and-under, 1. SOFLO 1:06.23.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements

SOFLO Swimmers Ready To Sizzle At Friday HAT Sizzler


By Sharon Robb

May 4, 2017—-Joseph-Blake Natino leads South Florida Aquatic Club’s six-swimmer contingent for the 8&Under Sizzler Meet hosted by Heritage Aquatic Team and American Heritage School Friday at American Heritage School in Plantation.

Blake, 8, will compete in all four sprint events for 7-8-year-olds.

Other SOFLO swimmers entered are Clara Bland, 7; Sofia Lugo, 8; Stefano Mazzi, 8; Ella Michael, 7; and Aryav Thakur, 8. All five will also compete in all four individual sprint events.

The pool features six short course racing lanes (25 yards x 25 meters) with separate warm-up and swim-down lanes.

The events in order are girls and boys 25-butterfly, 6-and-under and 7-8; girls and boys 25-yard backstroke, 6-and-under and 7-8; girls and boys 25-yard breaststroke, 6-and-under and 7-8; girls and boys 25-yard freestyle 6-and-under and 7-8; and 100-yard freestyle relay for 8-and-under.

Warm-up is 5 p.m. and competition begins 5:30 p.m.

IF YOU GO

What: 8&Under Sizzler Meet.

When: Friday, 5:30 p.m., warm-up 5 p.m.

Where: American Heritage School, 12200 W. Broward Blvd., Plantation.

Of note: Admission is $2 and heat sheet is $1. For more information call 954-325-0400.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Joseph-Blake Natino Dominates Opening Day Of Sprint Holiday Classic


By Sharon Robb

December 3, 2016—South Florida Aquatic Club swimmers kicked off the holiday month on a winning note Saturday at the Sprint Holiday Classic at Academic Village Pool.

There were plenty of wins and time drops during the day’s two sessions for swimmers ages 11-and-over and 10-and-under.

Joseph-Blake Natino, 7, dominated the day winning five events. He won the 100-yard individual medley, 1:41.19; 50-yard backstroke, 48.03; 50-yard breaststroke, 51.43; 50-yard butterfly, 45.17, best time; and 50-yard freestyle, 40.98, best time.

Among SOFLO’s other multiple winners were:

Kalin Hubbard, 12, 50-yard backstroke, 33.14, best time; 50-yard freestyle, 28.34, best time.

Giada Porven, 8, 100-yard freestyle, 1:15.24, best time; 50-yard butterfly, 41.92; 100-yard individual medley, 1:29.13.

Kaitlyn Barrios, 10, 100-yard freestyle, 1:07.14, best time; 50-yard freestyle, 30.36, best time.

Sebastian Lares, 12, 100-yard butterfly, 1:01.55; 100-yard individual medley, 1:04.97.

Yannai Michael, 12, 500-yard freestyle, 5:42.13; 100-yard breaststroke, 1:13.42.

Meet officials are scoring only the 10-and-under races. SOFLO’s girls lead with 1,106 and the boys lead with 694.5.

On Sunday there is one session for 11-and-over swimmers at 8:30 a.m.

SATURDAY RESULTS

BOYS TEAM SCORES: 1. South Florida Aquatic Club 694.5, 2. Cooper City Cyclones 292, 3. Hammerhead Aquatics 286.5, 4. Flying Fish Swim Club 268.

GIRLS TEAM SCORES: 1. South Florida Aquatic Club 1,106, 2. Cooper City Cyclones 375, 3. Flying Fish Swim Club 169, 4. Hammerhead Aquatics 48.

GIRLS SESSION ONE

100-yard butterfly:

11-12, 1. Sarah Acevedo, SOFLO 1:07.51, 2. Madi James, FFSC 1:15.05, 3. Mia Escudero, SOFLO 1:17.30; SOFLO TOP 10: 5. Celeste Estrada 1:43.61, best time; 13-and-over, 1. Sophia Ruppert, Unattached 1:03.63, 2. Natasha Testa, SOFLO 1:04.86, 3. Michelle Marinheiro, SOFLO 1:06.74, best time; SOFLO TOP 10: 5. Mallory Schleicher 1:09.66, best time, 7. Alana Acevedo 1:10.23.

50-yard backstroke:

11-12, 1. Kalin Hubbard, SOFLO 33.14, best time, 2. Madison Deperalto, CC 34.95, 3. Jenna-Marie Brames, Unattached 35.09; SOFLO TOP 10: 6. Alexis Christensen 37.37, best time, 8. Judith-Alison Natino 37.78; 13-and-over, 1. Isabella Di Salvo, SOFLO 31.09, 2. Kellie Wilcox, SOFLO 31.47, 3. Rebekah Ling, SOFLO 31.57, best time; SOFLO TOP 10: 4. Mallory Schleicher 32.83, best time, 5. Zariya Harris 33.66, 7. Fabiana Avendano 34.10, best time, 9. Cassandra Oliver 36.45.

100-yard breaststroke:

11-12, 1. Sally Golding, CC 1:14.90, 2. Kate Kaplan, CC 1:16.69, 3. Eva Pierre-Antoine, CC 1:22.60; SOFLO TOP 10: 4. Mia Escudero 1:23.06, 6. Shayna Blitz 1:33.18, best time; 13-and-over, 1. Natasha Hantakova, FFSC 1:12.52, 2. Tori Webster, PAQ 1:16.44, 3. Kasey Jordan, HAFL 1:18.82; SOFLO TOP 10: 4. Natasha Testa 1:23.35, 5. Sophia Bedoya 1:27.19, 7. Lisette Castellanos 1:29.22, 8. Mackenzie Ahearn 1:30.28.

50-yard freestyle:

11-12, 1. Kalin Hubbard, SOFLO 28.34, best time, 2. Madison Deperalto, CC 28.77. 3. Sally Golding, CC 28.88; SOFLO TOP 10: 5. Sarah Acevedo 28.98, best time, 9. Samantha Solis 30.80, best time; 13-and-over, 1. Sophia Ruppert, Unattached 26.86, 2. Abby Oyetunji, SOFLO 27.07, 3. Valentina Rios, FFSC 27.22; SOFLO TOP 10: 5. Kellie Wilcox 27.59, 7. Rebekah Ling 27.89, best time, 9. Alana Acevedo 28.80, 10. Zariya Harris 28.88.

100-yard individual medley:

13-and-over, 1. Sophia Ruppert, Unattached 1:04.98, 2. Natasha Hantakova, FF 1:05.93, 3. Isabella Di Salvo, SOFLO 1:07.61; SOFLO TOP 10: 5. Abby Oyetunji 1:08.34, 6. Michelle Marinheiro 1:08.97, best time, 8. Rebekah Ling 1:09.24, best time, 9. Mallory Scheicher 1:09.38, best time.

500-yard freestyle:

11-12, 1. Paola Gonzalez, FF 5:53.67, 2. Jenna-Marie Brames, Unattached 6:11.74, 3. Kailey Smith, SOFLO 7:01.99; SOFLO: 4. Alexis Christensen 7:02.84; 13-and-over, 1. Michelle Marinheiro, SOFLO 5:29.81, 2. Isabella Di Salvo, SOFLO 5:53.30, 3. Alanna Arentsen, CC 5:58.16; SOFLO TOP 10: 4. Sophia Bedoya 6:41.15.

GIRLS SESSION TWO

100-yard freestyle:

7-8, 1. Giada Porven, SOFLO 1:15.24, best time, 2. Anjana Andapally, SOFLO 1:43.91, 3. Pauline Hala, CC 1:55.01; SOFLO TOP 10: 4. Asana Easton 1:59.70; 9-10, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 1:07.14, best time, 2. Luna Delgado, SOFLO 1:09.51, 3. Mariann Catalasan 1:13.84, best time; SOFLO TOP 10: 5. Mary Sawyer 1:18.87, best time, 8. Tess Ruppert 1:27.33, 9. Melissa Nassery 1:29.44, best time.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Shelby Evans, CC 22.53, 2. Jordan Evans, CC 26.02; 7-8, 1. Giada Porven, SOFLO 34.60, best time, 2. Sarah Vasquez, SOFLO 36.79, best time, 3. Carley Kaplan, CC 39.31; SOFLO TOP 10: 4. Pilar Duranti 43.79, best time, 6. Ella Michael 46.91, best time, 7. Clara Bland 48.15, 8. Anjana Andapally 48.27, 10. Asana Easton 53.79.

50-yard freestyle:

9-10, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 30.36, best time, 2. Luna Delgado, SOFLO 31.05, best time, 3. Paola Negrin, FF 32.28; SOFLO TOP 10: 4. Mariann Catalasan 33.25, best time, 5. Anastasia Lutz 33.40, 6. Maria Legaspi 35.24, best time, 8. Kaitlyn Consuegra 36.84, 10. Tess Ruppert 37.13, best time.

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Shelby Evans CC 27.52.

50-yard butterfly:

7-8, 1. Giada Porven, SOFLO 41.92, 2. Sarah Vasquez, SOFLO 47.18, best time, 3. Pilar Duranti, SOFLO 54.53; SOFLO TOP 10:4. Ella Michael 1:00.42, best time, 5. Asana Easteron 1:05.30, 6. Anja Andapally 1:05.43; 9-10, 1. Luna Delgado, SOFLO 33.87, best time, 2. Mariann Catalasan, SOFLO 37.51, best time, 3. Paola Negrin, FF 37.77; SOFLO TOP 10: 4. Mary Sawyer 41.21, 7. Abigail-Marie Natino 46.77, 8. Kaitlyn Consuegra 47.42, best time, 9. Melissa Nassery 48.43, best time, 10. Madison Adkins 53.84.

25-yard breaststroke:

6-and-under, 1. Shelby Evans, CC 29.52, 2. Jordan Evans, CC 31.28.

50-yard breaststroke:

7-8, 1. Carley Kaplan, CC 47.78, 2. Sarah Vasquez, SOFLO 51.42, best time, 3. Ella Michael, SOFLO 55.87, best time; SOFLO TOP 10: 4. Pilar Duranti 56.83, best time, 5. Anjana Andapally 1:02.19; 9-10, 1. Paola Negrin, FF 41.39, 2. Luna Delgado, SOFLO 42.85, best time, 3. Maria Legaspi, SOFLO 42.87; SOFLO TOP 10: 5. Abigail-Marie Natino 52.64, 6. Anvitaa Pottigari 53.13, 7. Melissa Nassery 53.74, 8. Madison Adkins 54.10, 10. Kaitlyn Consuegra 54.71.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Shelby Evans, CC 26.47, 2. Jordan Evans, CC 27.24.

50-yard backstroke:

7-8, 1. Carley Kaplan, CC 44.58, 2. Sarah Vasquez, SOFLO 46.90, best time, 3. Anjana Andapally, SOFLO 53.46; SOFLO TOP 10: 4. Ella Michael 53.95, best time, 5. Pilar Duranti 54.05, best time, 6. Clara Bland 55.03, best time; 9-10, 1. Anastasia Lutz, SOFLO 40.23, 2. Abigail-Marie Natino, SOFLO 43.92, 3. Tess Ruppert, SOFLO 44.33; SOFLO TOP 10: 4. Melissa Nassery 45.32, 6. Kaitlyn Consuegra 47.76, 7. Madison Adkins 47.88.

100-yardindividual medley:

7-8, 1. Giada Porven, SOFLO 1:29.13, 2. Sarah Vasquez, SOFLO 1:35.32, best time; 9-10, 1. Mariann Catalasan, SOFLO 1:18.55, best time, 2. Luna Delgado, SOFLO 1:18.86, best time, 3. Paola Negrin, FF 1:19.44; SOFLO: 4. Anastasia Lutz 1:27.55, best time, 5. Maria Legaspi 1:32.71, best time, 8. Abigail-Marie Natino 1:40.38, best time, 10. Madison Adkins 1:44.92.

100-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. SOFLO 1:02.88, 2. SOFLO B 1:05.02, 3. SOFLO C 1:18.71.

BOYS SESSION ONE

100-yard butterfly:

11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 1:01.55, 2. Brennan Binder, SOFLO 1:05.38, 3. Lucas Porven, SOFLO 1:15.25; SOFLO TOP 10: 4.Moises Rodriguez 1:25.89, 5. Steven Sawyer 1:26.77, best time; 13-and-over, 1. Runar Borgen, PAQ 50.03, 2. Miller Albury, PAQ 54.28, 3. Ricardo Roche, SOFLO 55.36, best time; SOFLO TOP 10: 4. Kevin Porto 56.59, 7. Heath Brames 57.37, best time, 8. Tyler Gibson 59.48, 10. Michael Arias 1:01.77, best time.

50-yard backstroke:

11-12, 1. Zackary Harris, SOFLO 30.89, best time, 2. Logan Gonzalez, SOFLO 32.54, best time 32.54, best time, 3. Alex Golding, SOFLO 32.76; SOFLO TOP 10: 4. Diego Dulieu 33.54, 5. Nathaniel Garrick 34.42, 6. Moises Rodriguez 34.71, best time, 7. Matthew Kim 35.36, best time, 13-and-over, 1. Miller Albury, PAQ 25.56, 2. Geno Darin, PAQ 27.02, 3. Juan Diaz, SOFLO 27.52, best time; SOFLO TOP 10: 6. Marcos Vazquez 29.51, best time, 7. Wyatt Jennessee 29.53, best time, 9. Nicolas Munoz 29.82, 10. Ty Lezotte 30.10, best time.

100-yard breaststroke:

11-12, 1. Yannai Michael, SOFLO 1:13.42, 2. Sebastian Lares, SOFLO 1:15.36, 3. Zackary Harris, SOFLO 1:18.90; SOFLO TOP 10: 4. Logan Gonzalez 1:19.74, best time, 5. Matthew Kim 1:22.94, best time, 6. Samuel Bulfin 1:23.80, best time, 7. Steven Sawyer 1:32.08, best time, 13-and-over, 1. Ricardo Roche, SOFLO 1:04.35, best time, 2. Tyler Gibson, SOFLO 1:08.56, 3. Henry Furman, PAQ 1:10.16; SOFLO Top 10: 4. Michael Arias 1:10.48, 6. Eiza Gantus 1:15.58, best time, 7. Marcos Vasquez 1:17.05, best time, 10. Ryan Alfonso 1:20.38, best time.

50-yard freestyle:

11-12, 1. Brennan Binder, SOFLO 26.57, 2. Diego Dulieu, SOFLO 29.01, 3. Enrique Perez-Miralles, FF 29.14; SOFLO Top 10: 4. Alex Golding 29.34, 5. Nathaniel Garrick 29.92, 6. Moises Rodriguez 30.30, best time, 7. Matthew Kim 30.87, best time, 9. Lucas Porven 31.48, 10. Samuel Bullen 31.78, best time; 13-and-over, 1. Runar Borgen, PAQ 21.04, 2. Luke Lezotte, SOFLO 21.61, best time, 3. Miller Albury, PAQ 21.81; SOFLO TOP 10: 4. Kevin Porto 22.94, 5. Heath Brames 23.08, best time, 9. Juan Diaz 23.92.

100-yard individual medley:

11-12, 1. Sebastian Lares, SOFLO 1:04.97, 2. Yannai Michael, SOFLO 1:05.56, best time, 3. Brennan Binder, SOFLO 1:06.48, best time; SOFLO TOP 10: 4. Zackary Harris 1:06.72, best time, 5. Logan Gonzalez 1:11.55, best time, 8. Samuel Bullen 1:21.44, best time; 13-and-over, 1. Runar Borgen, PAQ 52.28, 2. Ricardo Roche, SOFLO 55.71, 3. Kevin Porto, SOFLO 58.75, best time; SOFLO TOP 10: 4. Juan Diaz 59.09, best time, 6. Sebastian Sevilla 1:02.00, 7. Michael Arias 1:02.27, best time, 8. Wyatt Jennessee 1:02.36.

500-yard freestyle:

11-12, 1. Yannai Michael, SOFLO 5:42.13, 2. Diego Dulieu, SOFLO 5:50.37, 3. Lucas Porven, SOFLO 6:14.43; SOFLO TOP 10: 4. Steve Sawyer 7:26.87; 13-and-over, 1. Geno Darin, PAQ 4:55.84, 2. Heath Brames, SOFLO 5:05.25, 3. Aleandro Ramirez, PAQ 5:06.24; SOFLO Top 10: 4. Tyler Bland 5:13.83, best time, 6. Nicholas Chaimowicz 5:43.93, best time, 8. Roberto Garrido 5:48.72, best time.

BOYS SESSION TWO

100-yard freestyle:

7-8, 1. Juan Vallmitjana, SOFLO 1:39.53, 2. Giancarlo DaSilva, CC 1:59.98, 3. Walter Tena, CC 2:12.02; 9-10, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 1:04.83, best time, 2. Cole Jordan, HAF 1:07.79, 3. Owen Smith, SOFLO 1:18.83; SOFLO TOP 10: 4. Luca Hincapie 1:19.12, 6. Kyle Dorn 1:19.27.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Gabriel Soto, CC 21.00, 2. Elliot White, HAF 23.24.

50-yard freestyle:

7-8, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 40.98, best time, 2. Juan Vallmitjana, SOFLO 41.67, 3. Jonmarc Hall, FF 43.47; SOFLO TOP 10: 6. Martin Petkov 52.30; 9-10, 1. George Gonzalez, FF 29.03, 2. Cole Hordan, HAF 30.56, 3. Owen Smith, SOFLO 33.87; SOFLO TOP 10: 4. Kyle Dorn 34.13, best time, 6. Eddie Oliver 37.86, best time, 7. Benjamin Kim 38.19, best time, 9. Gavin Sheyda 38.49, best time.

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Elliot White, HAF 33.37.

50-yard butterfly:

7-8, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 45.17, best time, 2. Jonmarc Hall, FF 1:06.65; 9-10, 1. George Gonzalez, FF 30.72, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 32.06, best time, 3. Owen Smith, SOFLO 38.58; SOFLO TOP 10: 4. Luca Hincapie 40.87, 5. Benjamin Kim 41.72, best time, 6. Kyle Dorn 46.05, 7. Eddie Oliver 48.36, 9. Gavin Sheyda 52.71, best time.

25-yard breaststroke:

6-and-under, 1. Elliot White, HAF 34.35.

50-yard breaststroke:

7-8, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 51.43, 2. Mazen Negm, CC 1:01.60, 3. Martin Petkov, SOFLO 1:05.51; 9-10, 1. George Gonzalez, FF 35.01, 2. Luca Hincapie, SOFLO 46.71, best time, 3. Benjamin Kim, SOFLO 49.26; SOFLO TOP 10: 7. Kyle Dorn 51.40, 8. Gavin Sheyda 51.50, best time.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Gabriel Soto, CC 28.45, 2. Elliot White, HAF 32.92.

50-yard backstroke:

7-8, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 48.03, 2. Walter Tena, CC 57.60, 3. Jonmarc Hall, FF 59.30; SOFLO TOP 10: 7. Martin Petkov 1:04.14; 9-10, 1. George Gonzalez, FF 33.88, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 34.19, best time, 3. Cole Jordan, HAF 38.93; SOFLO TOP 10: 4. Luca Hincapie 41.31, best time, 5. Owen Smith 41.44, 6. Benjamin Kim 42.32, best time, 7. Kyle Dorn 45.91, 9. Gavin Sheyda 47.49, best time.

100-yard individual medley:

7-8, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 1:41.19; 9-10, 1. George Gonzalez, FF 1:09.01, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 1:10.64, best time, 3. Cole Jordan, HAF 1:22.87; SOFLO; 4. Owen Smith 1:27.91, 5. Benjamin Kim 1:31.19, 6. Luca Hincapie 1:32.19, 8. Gavin Sheyda 1:42.27, 9. Eddie Oliver 1:42.93, best time.

100-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. Hammerhead Aquatics 1:01.99, 2. SOFLO A 1:03.53, 3. SOFLO B 1:07.41.

IF YOU GO:

What: SOFLO Sprint Holiday Classic

When: Sunday

Schedule: Sunday, Session, 8:30 a.m.-9:22 (11-and-under).

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Admission: $3 per person, $2 heat sheets. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Erika Pelaez Sweeps Events At Azura Sizzler


By Sharon Robb
June 6, 2015—-Erika Pelaez of South Florida Aquatic Club swept all four of her individual events Friday at the Florida Gold Coast Broward Sizzler Azura at Caporella Aquatic Center.

Pelaez, 8, the top seed in all four events, won the 25-meter butterfly, 25-meter backstroke, 25-meter breaststroke and 25-meter freestyle.

SOFLO teammate Joseph-Blake Natino, 6, won the 25-meter breaststroke and was second in two events and third in another.

Pompano Beach Piranhas teammates Riley Andres and Lucia Blanco each won two events. Teammate Becket Menacho won two boys events.

Luke Weingard of YBC Barracudas was a triple winner in the 25-meter backstroke, 25-meter freestyle and 25-meter butterfly. He was also second in the 25-meter breaststroke.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

25-meter butterfly:
6-and-under, 1. Riley Andres, Pompano Beach 32.09, best time, 2. Hayden Anton, Azura 37.99, 3. Lucia Blanco, Pompano Beach 51.32; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 15.88, 2. Sidney Anton, Azura 17.71, best time, 3. Sophia Echeumuna, Azura 19.03, best time.
25-meter backstroke:
6-and-under, 1. Lucia Blanco, Pompano Beach 28.37, 2. Riley Andres, Pompano Beach 28.97, 3. Hayden Anton, Azura 38.47; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 17.50, 2. Lillia Blanco, Pompano Beach 21.50, 3 Sophia Echeumuna, Azura 21.65.
25-meter breaststroke:
6-and-under, 1. Lucia Blanco, Pompano Beach 32.03, 2. Riley Andres, Pompano Beach 37.28, 3. Hayden Anton, Azura 40.66, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 20.66, 2. Lillia Blanco, Pompano Beach 20.90, 3. Sophia Echeumuna, Azura 21.09, best time.
25-meter freestyle:
6-and-under, 1. Riley Andres, Pompano Beach 24.94, 2. Lucia Blanco, Pompano Beach 26.18, 3. Hayden Anton, Azura 27.40; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 15.35, 2. Sophia Echeumuna, Azura 16.47, 3. Lillia Blanco, Pompano Beach 17.00.
100-meter freestyle relay:
1.Azura 1:14.63 (Echeumuna, Anton, Kamar, Guerrero), 2. SOFLO 1:25.07, 3. Coral Springs Swim Club 1:25.93.
BOYS

25-meter butterfly:
6-and-under, 1. Becket Menacho, Pompano Beach 33.08, best time, 2. Joseph-Blake Natino, SOFLO 34.47, best time; 7-8, 1. Luke Weingard, YBC Barracudas 21.97, 2. Gabriel Tortola, Azura 22.39, best time, 3. Sebastian Guio, YBC Barracudas 22.91, best time.
25-meter backstroke:
6-and-under, 1. Charlie Russo, YBC Barracudas 27.12, best time, 2. Joseph-Blake Natino, SOFLO 30.31, best time, 3. Becket Menacho, Pompano Beach 31.06, best time; 7-8, 1. Luke Weingard, YBC Barracudas 22.66, best time, 2. Sebastian Guio, YBC Barracudas 22.88, best time, 3. Gabriel Tortola, Azura 25.21, best time.
25-meter breaststroke:
6-and-under, 1. Joseph-Blake Natino, SOFLO 35.00, best time, 2. Becket Menacho, Pompano Beach 35.88, best time; 7-8, 1. Paul Pokatragool, Coral Springs Swim Club 24.69, 2. Luke Weingard, YBC Barracudas 24.90, best time, 3. Tyler Fortson, YBC Barracudas 26.41.
25-meter freestyle:
6-and-under, 1. Becket Menacho, Pompano Beach 25.06, best time, 2. Charlie Russo, YBC Barracudas 27.13, best time, 3. Joseph-Blake Natino, SOFLO 27.15, best time; 7-8, 1. Luke Weingard, YBC Barracudas 19.15, best time, 2. Gabriel Tortola, Azura 19.22, 3. Tyler Fortson, YBC Barracudas 19.41.
100-meter freestyle relay:
1.YBC Barracudas 1:23.71 (Weingard, Guio, Livsey, Castro), 2. SOFLO 1:42.16.
Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Pelaez Leads SOFLO Contingent For Friday Sizzler


By Sharon Robb

June 4, 2015—-Erika Pelaez of South Florida Aquatic Club is among three SOFLO top seeds entered in Friday’s Florida Gold Coast Broward Sizzler hosted by Azura in Tamarac.

Pelaez, 8, is seeded first in the 25-meter butterfly, 25-meter backstroke, 25-meter breaststroke and 25-meter freestyle.

Other top seeds are:

Joseph-Blake Natino, 6, 25-meter butterfly, 25-meter breaststroke and 25-meter freestyle.

Jake Roman, 7, 25-meter backstroke.

Other SOFLO swimmers entered are: Matthew Escudero, 8; Benjamin Kim, 7; Armando Rafael Morillo, 8; Abigail Pangilinan Natino, 8; Giada Porven, 7; Owen Smith, 8; and Sarah Vasquez, 7.

The events are divided into two age groups, 6-and-under and 7-8.

The boys and girls races are 25-meter butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle. There is also an 8-and-under 100-meter freestyle relay.

Swimmers are allowed to enter in all four individual events and relay.

IF YOU GO

What: Azura 8&Under June Sizzler

When: Friday, warm-up 5 p.m., meet starts 5:30 p.m.

Where: Caporella Aquatic Center, 9300 NW 58th Street, Tamarac

Admission: $2, heat sheets $2. For more information call 954-696-8457 or email tamaracswimming@gmail.com.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Erika Pelaez Sweeps All Four Events At SOFLO May Sizzler


By Sharon Robb

May 15, 2015—Erika Pelaez of South Florida Aquatic Club swept all four girls events Friday night at the SOFLO May Sizzler at Academic Village Pool in Pembroke Pines.
Pelaez, 8, won the 7-8 25-yard butterfly in a best time 14.20, dropping from 15.37; 25-yard backstroke in a best time 15.93, dropping from 16.39; 25-yard breaststroke in a best time 18.47, dropping from 19.30 and 25-yard freestyle in a best time 13.72, dropping from 14.44.
Pelaez was also a member of SOFLO’s winning 100-yard medley relay.
In the boys competition, Joseph Blake Natino, 6, of SOFLO each won three events.
Natino, making his Sizzler debut, won the 25-yard backstroke in 28.36, 25-yard breaststroke in 33.56 and 25-yard freestyle in 25.68.
Azura Florida Aquatics will host the June Sizzler.

FRIDAY RESULTS

GIRLS

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Jenesys Amores, AquaKids Sharks 22.47, 2. Isabel Viera, MAC 29.55; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 14.20, 2. Fiorella Di Salvo, SOFLO 19.69, 3. Chloe Alfonso, AquaKids Sharks 19.82.

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Jenesys Amores, AquaKids Sharks 24.81, 2. Esther Nawyn, AquaKids Sharks 26.70, 3. Isabel Viera, MAC 28.68; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 15.93, 2. Izzy Wilson, AquaKids Sharks 21.05, 3. Fiorella Di Salvo, SOFLO 21.76.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Jenesys Amores, AquaKids Sharks 31.63, 2. Isabel Viera, MAC 35.46, 3. Andrea Viera, AquaKids Sharks 39.06; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 18.47, 2. Fiorella Di Salvo, SOFLO 22.53, 3. Izzy Wilson, AquaKids Sharks 23.54.

25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Jenesys Amores, AquaKids Sharks 20.88, 2. Isabel Viera, MAC 24.32, 3. Esther Nawyn, AquaKids Sharks 25.81; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 13.72, 2. Izzy Wilson, AquaKids Sharks 16.82, 3. Fiorella Di Salvo, SOFLO 17.00.

100-yard medley relay: 8-and-under, 1. SOFLO “A” 1:19.77 (Celeste Cuevas, Fiorella Di Salvo, Erika Pelaez, Giada Porven), 2. AquaKids Sharks 1:29.99 (Stella Nawyn, Chloe Alfonso, Jenesys, Izzy Wilson).

BOYS

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Oscar Lewerth, MCDA 47.70; 7-8, 1. Julian Lezcano, MAC 17.73, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 17.97, 3. Andriy Huertas, MAC 20.51.

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Joseph Blake Natino, SOFLO 28.36, 2. Oscar Lewerth, MCDA 32.78; 7-8, 1. Riley Carbonell, MAC 19.54, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 19.54, 3. Julian Lezcano, MAC 20.39.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Joseph Blake Natino, SOFLO 33.56; 7-8, 1. Julian Lezcano, MAC 21.90, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 22.34, 3. Andriy Huertas, MAC 23.94.

25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Joseph Blake Natino, SOFLO 25.68, 2. Oscar Lewerth, MCDA 31.27; 7-8, 1. Julian Lezcano, MAC 15.46, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 17.20, 3. Andriy, Huertas, MAC 17.30.

100-yard medley relay: 8-and-under, 1. SOFLO 1:32.61 (Gabriel Campanioni, Benjamin Kim,Alessandro Pereira, Armando Morillo).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com