Three SOFLO Swimmers Earn Broward All-County First Team Honors


By Sharon Robb

December 26, 2017—-For the second year in a row, South Florida Aquatic Club had three of its high school swimmers earn 2017 Broward All-County first team honors.

Selected by the Sun-Sentinel and announced last week, Kathleen Golding of Cooper City, Kelley Heron of Pembroke Pines Charter and Juan Diaz of Cypress Bay earned first team honors.

Golding, a junior and University of Florida commit, was named to the first team for the third consecutive year. Golding was selected in the 200-yard individual medley and 100-yard freestyle.

Golding is a three-time state champion in the 200-yard individual medley with a best time of 1:59.72. She was a state runner-up in the 100-yard freestyle in 49.79. She was a member of the seventh place 200-yard medley relay team making its state meet debut.

Golding is joined by her high school coach Jill Ankney for the first time. The Cowboys finished 7-1 and were district and region runners-up. The Cowboys were eighth at the state meet with 10 swimmers and two divers.

Heron, a senior and Michigan State commit, was named first team for the second straight year in the 100-yard backstroke. The MVP leaves behind two high school records in the 200-yard individual medley in 2:05.22 and 100-yard backstroke in 56.33.

Diaz made first team on the 400-yard freestyle relay with teammates Diego Machado, Luis Bucaro and Diego Homes with a season-best 3:11.47. Diaz was also among the county’s Top 10 in the 100-yard backstroke and 200-yard freestyle.

Diaz’ high school coach John Spire was named Boys Coach of the Year. The Lightning won BCAA, district and region boys team titles and was 11th at state.

Junior Ricardo Roche of Pembroke Pines Charter and freshman Paige Lane of Cypress Bay earned second team honors. Roche was selected for the 500-yard freestyle and Lane, making her high school debut, was picked in the 200-yard freestyle.

Earning Honorable Mention honors were CJ Kopecki and Kevin Porto of American Heritage Plantation; Heath Brames of Cooper City; Rafael Rodriguez of Pembroke Pines Charter; Juan Serna of West Broward; Sam Quintero of Sagemont; Molly Golding of Cooper City; and Sarah Acevedo of Everglades.

Patrick Groters of NSU University School and Aruba was named the Boys Swimmer of the Year. The University of Denver commit won a state title in the 100-yard backstroke and was state runner-up in the 200-yard individual medley.

Westminster Academy senior and University of Virginia commit Jessica Nava was named Girls Swimmer of the Year for the second consecutive year. She defended her title in the 100-yard butterfly in a state record 53.39 and won the 100-yard backstroke in 55.10

It was one of SOFLO’s finest showings on an all-county team since the program’s inception. Only Broward County swimmers were eligible. The Miami Herald is expected to announce its Broward and Dade all-county teams in January.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Luke Lezotte Double Winner On Final Day Of FGC Senior Championships


By Sharon Robb

July 31, 2017—Luke Lezotte won two events on the final day of the Florida Gold Coast LCM Senior Championships Sunday at Michael Lohberg Pool of Champions at Coral Springs Aquatic Complex.

Lezotte, 16, won the 15-16 50-meter butterfly in 25.30 with a time drop of 1.13 and 50-meter freestyle in 23.88 with a time drop of 0.22.

Also during Senior Champs, SOFLO’s Kevin Porto and Juan Diaz made their first cuts for this week’s USA Swimming Futures Championships and are on their way to Nashville.

Porto, 17, made it in the 100-meter freestyle off his 50 freestyle relay leadoff leg and Diaz, 17, made it in the 200-meter backstroke.

Other Top 8 SOFLO finishes:

Leonardo Mateus, 15, second, 1500-meter freestyle, 16:54.58, time drop of 16.63, breaking 17 minutes for the first time.

Samuel Quintero, 16, fourth, 100-meter breaststroke, 1:09.40, time drop of 0.06.

Kylie Herman, eighth, 200-meter individual medley, 2:37.44.

Jonathan Farah, eighth, 100-meter backstroke, 1:01.71.

With 37 swimmers competing in 125 individual events and 14 relays, South Florida Aquatic Club finished seventh with 540 points.

Azura Florida Aquatics won the combined team title with 1,295.50 points. Defending champion Swim Fort Lauderdale finished sixth with 586.

Several SOFLO swimmers did not compete because of this week’s Southern Zones (Aug. 1-5) in Tupelo, Miss., USA Futures Championships (Aug. 3-5) in Nashville, Tenn., and Junior Nationals (Aug. 8-12) in Long Island, N.Y.

SUNDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Azura Florida Aquatics 1,295.50, 2. Gulliver Swim Club 1,245, 3. Metro Aquatics 930, 4. Miami Swimming 760, 5. Westminster Academy 638.50, 6. Swim Fort Lauderdale 586, 7. South Florida Aquatic Club 540, 8. North Palm Beach 467, 9. Pine Crest Swimming 423.50, 10. Jupiter Dragons 393.50.

HIGH POINT TOTALS: GIRLS: 15-16, 1. Amanda Kopas, Swim Fort Lauderdale 113, 2. Solana Capalbo, Azura 94, 3. Olivia Hernandez, Gulliver 84, 30. Isabella Di Salvo, SOFLO 32, 69. Elise Larin, SOFLO 4; Open, 1. Brooke Ellis, Gulliver 105, 2. Elizabeth Zubero, SFTL 101, 3. Kyla Valls, Miami Swimming 91; 22. Daniela Curbelo, SOFLO 42, 24. Alia Atkinson, SOFLO 40, 27. Kylie Herman, SOFLO 35, 86. Katrina Del Vecchio, SOFLO 2.

BOYS: 15-16, 1. Mattheus Santos, PB 110, 2. John Torres, FFSC 108.50, 3. Alexander Gardner, Sarasota 104.50; 16. Luke Lezotte, SOFLO 49, 19. Leonardo Mateus, SOFLO 45, 35. Samuel Quintero, SOFLO 30, 47. David Avalos Aday, SOFLO 13; Open, 1. Tyler Zuyus, PB 102.50, 2. Miguel Cancel, Gulliver 89, 3. David Lambert, Westminster Academy 80, 24. Jonathan Farah, SOFLO 42, 36. Juan Diaz, SOFLO 30, 37. Ryan Capote, SOFLO 29.50, 53. Leonardo Mateus, SOFLO 12, 81. Heath Brames, SOFLO 4, 85. Kevin Porto, SOFLO 3.

GIRLS

200-meter medley relay: 1. Gulliver 2:02.28, 2. Miami Swimming 2:03.00, 3. Azura 2:03.53, 16. SOFLO A 2:13.93 (Isabella Di Salvo, Kellie Wilcox, Daniela Curbelo,. Kylie Herman).

100-meter backstroke: 15-16, 1. Gabriella Antonini, Gulliver 1:05.64, 2. Kayla Kraft, Gulliver 1:07.13, 3. Allora Williams. SwimFast 1:09.26; SOFLO: 15. Isabella Di Salvo 1:12.18, time drop, 1:12.90, time drop, prelims, 28. Kellie Wilcox 1:16.34, 30. Maya Coffey 1:16.53, 33. Rebekah Ling 1:16.76, time drop, 44. Alana Acevedo 1:20.12; Open, 1. Andrea Sansores de la Fuente, QROO 1:05.47, 2. Roxanne Yu, Hurricanes 1:05.58, 3. Suzanne Afchain, WA 1:07.38; SOFLO: 29. Daniela Curbelo 1:15.32, time drop.

50-meter butterfly: 15-16, 1. Sydney Torres, SAS 29.62, 2. Victoria Holcomb, SRQ 29.78, 3. Daniela Salcedo, LLL 29.84; SOFLO: 10. Isabella Di Salvo 30.88, time drop, 31.61, time drop prelims, 18. Maya Coffey 31.87, 62. Rebekah Ling 35.01, 65. Alexandra Crespo 35.41; 54. Shelley Sikes 34.44; Open, 1. Kyla Valls, Miami Swimming 27.89, 2. Fabiana Pesce, Unattached 28.23, 3. Victoria Fonville, WA 28.43; SOFLO: 21. Kylie Herman 31.74, time drop, 37. Michelle Marinheiro 33.16.

100-meter breaststroke: 15-16, 1. Hannah Virgin, PC 1:15.16, 2. Madison Lichtig, NPB 1:18.17, 3. Stephanie Suarez, MAC 1:18.54; SOFLO: 13. Elise Larin 1:21.95, time drop, 33. Katherine DeBarros 1:27.22, 44. Valentina Carrion; Open, 1. Nicole Hunnewell, FIU 1:13.58, 2. Elizabeth Zubero, SFTL 1:13.67, 3. Patricia Casellas, Azura 1:14.52; SOFLO: 35. Daniela Curbelo 1:28.53.

50-meter freestyle: 15-16, 1. Solana Capalbo, Azura 26.99, 2. Allora Williams, SF 27.29, 3. Sydney Torres, SAS 27.64; SOFLO: 42. Maya Coffey 29.83, 61. Kellie Wilcox 30.79, time drop, 66. Sophia Bedoya 30.95, time drop, 73. Alana Acevedo 31.25, 75. Rebekah Ling 31.32, 78. Valentina Carrion 31.47; Open, 1. Victoria Fonville, WA 25.36, 2. Kyla Valls, Miami Swimming 26.10, 3. Iliana Oikonomou, Hurricanes 26.57; SOFLO: 45. Abby Oyetunji 29.89, 60. Michelle Marinheiro 30.50.

200-meter individual medley: 15-16, 1. Emily Cordovi, Gulliver 2:22.91, 2. Hannah Virgin, PC 2:26.26, 3. Victoria Holcomb, SRQ 2:29.55; Open, 1. Elizabeth Zubero, PC 2:21.73, 2. Brooke Ellis, Gulliver 2:28.86, 3. Andrea Kyriakidis, Hurricanes 2:29.77; SOFLO: 8. Kylie Herman 2:37.44.

1500-meter freestyle: 14-and-under, 1. Caroline Pennington, Unattached 18:08.88, 2. Lucia Miller, SAS 18:46.20; 15-16, 1. Sidney Starman, Gulliver 18:22.33, 2. Adrianna Barone, PC 18:40.84, 3. Taylor Spillman, Unattached 18:50.17; 17-and-over, 1. Catalina Galea Berraud, SFTL 17:53.42, 2. Avery Sanquist, JDST 18:12.08, 3. Lacy Phillips, ECAC 18:46.75.

BOYS

200-meter medley relay: 1. Westminster Academy 1:46.08, 2. Azura 1:46.37, 3. Metro Aquatics 1:46.56, 7. SOFLO A 1:50.23 (Jonathan Farah, Samuel Quintero, Luke Lezotte, Kevin Porto), 14. SOFLO B 1:58.08 (Leonardo Mateus, Michael Arias, Juan Diaz, Heath Brames).

100-meter backstroke: 15-16, 1. tie, John Torres, FFSC and Joshua Balbi, SAS 1:00.70, 3. Gavin Smith, NPB 1:02.20; SOFLO: 10. Leonardo Mateus 1:04.24, time drop; Open, 1. Nikita Tretyakov, SFTL 57.50, 2. Edson Lima, Azura 57.90, 3. Patrick Groters, PC 58.32; SOFLO: 8. Jonathan Farah 1:01.71, 9. Juan Diaz 1:02.30, time drop 1:02.30, 10. Ryan Capote 1:02.83; SOFLO: 21. Wyatt Jennessee 1:08.78, 25. Ty Lezotte 1:10.90.

50-meter butterfly: 15-16, 1. Luke Lezotte, SOFLO 25.30, time drop, 2. Adrian Aguilar, MAC 25.41, 3. Diego Machado, TSA 26.42; SOFLO: 18. David Avalos Aday 28.54, 39. Sebastian Sevilla 29.78, 44. Eiza Gantus 29.90, time drop; Open, 1. David Lambert, WA 24.34, 2. Raphael Marcoux, SFTL 24.82, 3. Edison Lima, Azura 25.12; SOFLO: 25. Juan Diaz 27.33, time drop, 26. Heath Brames 27.36, time drop, 53. Wyatt Jennessee 28.87, time drop.

100-meter breaststroke: 15-16, 1. Diego Duarte Sulvaran, QROO 1:07.88, 2. Brandon Moran, Azura 1:08.58, 3. Alexander Gardner, SRQ 1:08.58; SOFLO: 4. Samuel Quintero 1:09.40, time drop, 10. David Avalos Aday 1:12.58, time drop; Open, 1. Adan Diaz, Azura 1:05.11, 2. Marco Guarente, Azura 1:05.20, 3. Marcelo Lauzurique, Gulliver 1:05.95; SOFLO: 33. Jonathan Strod 1:19.10.

50-meter freestyle: 15-16, 1. Luke Lezotte, SOFLO 23.88, time drop, 2. Mattheus Santos, PB 24.13, 3. Massimo Ogliari, Unattached 24.43; SOFLO: 28. David Avalos Aday 26.48, time drop, 54. Eiza Gantus 27,22, time drop; Open, 1. David Lambert, WA 22.35, 2. Raphael Marcoux, SFTL 23.01, 3. Daniel Torres, Azura 23.38; SOFLO: 15. Ryan Capote 24.47, 25. Heath Brames 25.03, time drop, 39. Casey Moya 25.82, time drop, 44. Michael Arias 25.89, time drop, 65. Wyatt Jennessee 26.98.

200-meter individual medley: 15-16, 1. Juan Zapata, TSA 2:11.31, 2. Alexander Gardner, SRQ 2:12.69, 3. Jose Ochoa, MAC 2:14.79; SOFLO: 21. Sebastian Sevilla 2:26.93; Open 1. Adan Diaz, Azura 2:09.24, 2. Sean Arrington, Miami Swimming 2:12.74, 3. Patrick Groters, PC 2:13.78; SOFLO: 10. Jonathan Farah 2:17.12, 29. Jonathan Strod 2:33.49.

1500-meter freestyle: 15-16, 1. Mattheus Santos, PB 16:41.78, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 16:54.58, time drop, 3. Sebastian Silva, Unattached 16:57.73; 17-and-over, 1. Franco Lupoli, Azura 16:24.90, 2. Bernardo Abascal, Azura 16:27. 91, 3. Andres Lares, Azura 16:30.39.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine Over Two Days Of FGC Senior Championships With National Record, Two Futures Cuts


By Sharon Robb

July 30, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers are making their mark at the Florida Gold Coast LCM Senior Championships at Michael Lohberg Pool of Champions at Coral Springs Aquatic Complex.

Over two days, four-time Jamaican Olympian Alia Atkinson broke her own national record in the 100-meter freestyle in 55.35, lowering her own record of 56.06 she set three years ago. She now heads to Moscow for the Aug. 2 FINA/Airweave Swimming World Cup Series begins.

Kevin Porto and Juan Diaz made their first cuts for the Aug. 3-6 USA Swimming Futures Championships in Nashville, Tenn.

Porto made it in the 100-meter freestyle off his 50 freestyle relay leadoff leg and Juan Diaz made it in the 200-meter backstroke.

There were other good swims on Saturday night.

Daniela Curbelo was second in the 400-meter individual medley in 5:20.27 with a time drop of 2.27. She was also ninth in the 100-meter butterfly in 1:06.39 with a time drop of 1.75.

Kylie Herman was sixth in the 400-meter individual medley in 5:30.19 with a time drop of 0.59.

Leonardo Mateus was fourth in the 400-meter individual medley in 4:49.40 with a time drop of 3.27.

South Florida Aquatic Club is fifth among combined teams with 372 points. Gulliver, Azura and Metro Aquatics are the top three teams battling it out for the team title headed into the third and final day on Sunday.

SOFLO has 37 swimmers competing in 125 individual events and 14 relays in 10 events. Several swimmers are not competing because of upcoming Futures and Junior Nationals.

The field features 42 Florida Gold Coast teams including Azura Florida Aquatics, Swim Fort Lauderdale, Gulliver Swim Club, Jupiter Dragons, Metro Aquatics, Pine Crest Swimming and East Coast Aquatic Club and several non-FGC teams including Wyoming Aquatics, Quintana Roo, Stone Crabs Swim Team and Sarasota Tsunami.

SATURDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Gulliver Swim Club 820, 2. Azura Florida Aquatics 786, 3. Metro Aquatics 706, 4. Miami Swimming 485.50, 5. South Florida Aquatic Club 372, 6. Westminster Academy 363,7. North Palm Beach 345, 8. Swim Fort Lauderdale 324, 9. Jupiter Dragons 299, 10. Pine Crest Swimming 292.50.

HIGH POINT LEADERS: GIRLS, 15-16, 1. Amanda Kopas, SFTL 72, 2. Olivia Hernandez, Gulliver 60, 3. Nicole Gomez, NPB 60; SOFLO: 37. Isabella Di Salvo 19; BRST: 47. Emily Chen 9; Open, 1. Elizabeth Zubero, SFTL 64, 2. Brooke Ellis, Gulliver 63, 3. Kyla Valls, Miami Swimming 54; SOFLO: 6. Daniela Curbelo 42, 7. Alia Atkinson 40, 25. Kylie Herman 24, 69. Katrina Del Vecchio 2, 75. Michelle Marinheiro, 1; BRST: 44. Frances Morales 15, 9. Kaley Creighton 2.

BOYS, 15-16, 1. Mattheus Santos, PB 80, 2. Alexander Gardner, Sarasota 71, 3. John Torres, FFSC 69, SOFLO: 12. Leonardo Mateus 38, 39. Samuel Quintero 15, 44. Luke Lezotte 9, 52. David Avalos Aday 6; Open, 1. Tyler Zuyus, PB 79, 2. Miguel Cancel, Gulliver 70, 3. Luke Smutny, AquaKids Sharks 54; BRST: 22. Miguel Bernotti 27, 47. Jose Garcia 11; SOFLO: 26. Jonathan Farah 24, 32. Juan Diaz 21, 35. Ryan Capote, 18, 68. Heath Brames 4, 73. Kevin Porto 3.

GIRLS

200-meter freestyle: 15-16, 1. Jennifer Secrest, NPB 2:06.87, 2. Olivia Hernandez, Gulliver 2:09.19, 3. Sarah Abril, Gulliver 2:10.53; SOFLO: 19. Maya Coffey 2:17.25, 51. Rebekah Ling 2:24.01, 58. Valentina Carrion 2:31.07; Open, 1. Kyla Valls, Miami Swimming 2:02.81, 2. Daniela Hernandez, Azura 2:08.88, 3. Mariangela Cincotti, Unattached 2:09.85 SOFLO: 16. Michele Marinheiro 2:15.98, 2:15.50, prelims time drop, 34. Abby Oyetunji 2:20.56.

50-meter backstroke: 15-16, 1. Kayla Kraft, Gulliver 31.75, 2. Gabriella Beltrano, SAS 31.81, 3. Allora Williams, SwimFast 31.88; BRST: 9. Emily Chen 32.19, time drop, 21. Naomi Glanzman 34.80, time drop; SOFLO: 14. Isabella Di Salvo 34.34, 27. Kellie Wilcox 35.32, time drop, 31. Maya Coffet 35.61, time drop, 41. Rebekah Ling 36.30, 45. Alana Acevedo 36.99; Open, 1. Andrea Sansores De La Fuente, QROO 29.95, 2. Suzanne Afchan, WA 30.51, 3. Miriyam, Ghali, PC 31.24; BRST: 26. Frances Morales 34.31, 36. Elizabeth Sikes 35.57, time drop, 46. Jillian Fisher 36.54; SOFLO: 40. Michelle Marinheiro 35.87.

200-meter breaststroke: 15-16, 1. Hannah Virgin, PC 2:36.14, 2. Adrianna Barone, PC 2:48.77, 3. Stephanie Suarez, MAC 2:49.31; SOFLO: 18. Katherine DeBarros 3:06.48; Open, 1. Nicole Hunnewell, FIU 2:37.38, 2. Elizabeth Zubero, SFTL 2:37.84, 3. Andrea Kyriakidis, Hurricanes 2:44.41; BRST: 7. Frances Morales 2:57.82.

100-meter butterfly: 15-16, 1. Alexandra Meszaros, PC 1:01.92, 2. Jennifer Secrest,NPB 1:01.99, 3. Keeley Maduro, PC 1:05.44; SOFLO: 13. Isabella DiSalvo 1:09.86, time drop, 28. Maya Coffey 1:10.72; BRST: 29. Naomi Glanzman 1:11.15; Open, 1. Alessandra Baldari, Unattached 1:01.47, 2. Kyla Valls, Miami Swimming 1:02.89, 3. Elizabeth Zubero, SFTL 1:03.70; SOFLO: 9. Daniela Curbelo 1:06.39, time drop, 15. Katrina Del Vecchio 1:08.66, 22. Kylie Herman 1:09.51, time drop.

400-meter individual medley: 15-16, 1. Nicole Gomez, NPB 5:08.30, 2. Adrianna Barone, PC 5:17.47, 3. Erin Tague, LLL 5:18.28; Open, 1. Brooke Ellis, Gulliver 5:11.14, 2. Daniela Curbelo, SOFLO 5:20.27, time drop, 3. Acadia Rubin, NPB 5:22.14; SOFLO: 6. Kylie Herman 5:30.19, time drop.

800-meter freestyle relay: 1. Metro Aquatics 8:53.63, 2. Miami Swimming 8:54.91, 3. Gulliver 8:54.98, 6. SOFLO A 9:15.89 (Maya Coffey, Abby Oyetunji, Michelle Marinheiro, Kylie Herman).

BOYS

200-meter freestyle: 15-16, 1. Mattheus Santos, PB 1:55.33, 2. Diego Machado, TSA 1:56.43, 3. Alexander Gardner, SRQ 1:56.68; SOFLO: 14. Leonardo Mateus 2:03.04, time drop; Open, 1. Alex Cronin, Jupiter 1:53.38, 2. Miguel Cancel, Gulliver 1:53.52, 3. Tyler Zuyus, PB 1:54.21; SOFLO: 12. Ryan Capote 1:59.74, time drop prelims, 2:00.43, 13. Heath Brames 2:00.39, time drop, 18. Juan Diaz 2:01.64, 48. Michael Arias 2:07.39; BRST: 11. Carlos Bernotti 1:57.38, time drop.

50-meter backstroke: 15-16, 1. Elvis Kotikovski, PC 27.74, 2. John Torres, FFSC 28.49, 3. Samuel Medina, Unattached 28.63; SOFLO. 28. David Avalos Aday 31.71; Open, 1. Nikita Tretyakov, SFTL 26.78, 2. Patrick Groters, PC 26.89, 3. Daniel Torres, Azura 27.18; SOFLO: 8. Jonathan Farah 28.19, time drop, 11. Ryan Capote 28.82, time drop, 12. Juan Diaz 28.84, 24. Heath Brames 30.74, 30. Wyatt Jennessee 31.33, time drop, 37. Ty Lezotte 31.70, time drop.

200-meter breaststroke: 15-16, 1. Alexander Gardner, SRQ 2:28.62, 2. Miguel Angel Caballero, Unattached 2:30.13, 3. Brandon Moran, Azura 2:31.68; Open, 1. Adan Diaz, Azura 2:19.07, 2. Marcelo Lauzurique, Gulliver 2:23.64, 3. Marco Guarente, Azura 2:24.64; 14. Pedro Bernotti 2:41.37 prelims/2:42.64, 22. David Genz 2:53.45

100-meter butterfly: 15-16, 1. Adrian Aguilar, MAC 56.19, 2. Quoctuan Ho, ECAC 58.36, 3. Diego Machado, TSA 58.39; SOFLO: 23. David Avalos Aday 1:03.16; Open, 1. Nikita Tretyakov, SFTL 55.07, 2. Felipe Zapata, WA 55.18, 3. Edson Lima, Azura 55.43; SOFLO: 19. Jonathan Farah 1:00.10, time drop; BRST: 6. Miguel Bernotti 56.46, time drop, 44. Matthew Taddonio 1:03.85, time drop.

400-meter individual medley: 15-16, 1. Juan Zapata, TSA 4:39.57, 2. Manuel Lopez, MAC 4:45.05, 3. Nestor Montero, MAC 4:48.12; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 4:49.40, time drop; Open, 1. Miguel Cancel, Gulliver 4:36.70, 2. Bernardo Abascal, Azura 4:44.00, 3. Julian Enrique Iturbe, Azura 4:48.94.

800-meter freestyle relay: 1. Metro Aquatics 7:47.27, 2. Azura 7:50.74, 3. Gulliver 8:09.87, 5. SOFLO A 8:29.87 (Leonardo Mateus, Heath Brames, Ty Lezotte, Juan Diaz).

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast LCM Senior Championships

When: Sunday

Where: Michael Lohberg Pool of Champions, Coral Springs Aquatic Complex, 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs.

Schedule: Sunday, Session V, 8:30 a.m.-1:43 p.m., Session VI, 5-8:04 p.m.

Defending champion: Swim Fort Lauderdale.

Of note: Admission is $5 per session for prelims and $3 per session for finals.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Atkinson, Diaz, Curbelo Top Three Finishes Lead SOFLO On Day One Of FGC Senior Championships This Weekend


By Sharon Robb

July 28, 2017—South Florida Aquatic Club started off on a winning note on opening day of the Florida Gold Coast LCM Senior Championships Friday at Michael Lohberg Pool of Champions at Coral Springs Aquatic Complex.

Four-time Jamaican Olympian Alia Atkinson was a double winner. Atkinson, 28, won the 100-meter freestyle in a best time 55.35, shaving 0.73 off her previous best of 56.08.

Atkinson also won the 50-meter breaststroke in 30.54, just off her best time of 30.11.

Atkinson skipped the FINA World Aquatic Championships and is preparing for the FINA World Cup Prize Money Series.

Daniela Curbelo, 14, was third in the 200-meter butterfly in a best time 2:26.33, dropping 5.52 seconds and dripping below 2:30 for the first time. Her previous best was 2:31.85. Teammate Kylie Herman was eighth in the event in 2:33.12.

Juan Diaz, 17, was third in the 200-meter backstroke in a best time 2:12.34. He went 2:15.07 in prelims to earn the fourth seed and dropped 6.44. He dropped a total of 9.17.

Samuel Quintero, 16, was fourth in the 50-meter breaststroke in a best time 31.42, dropping 0.34.

Jonathan Farah was sixth in the open 50-meter breaststroke in 31.18. Leonardo Mateus was sixth in the 200-meter backstroke in the 15-16 2:16.15 and tenth in the 400 freestyle in 4:18.62 with a time drop of 5.18.

South Florida Aquatic Club is sixth among combined teams. Gulliver (449), Metro Aquatics (420) and Azura Florida Aquatics (412) are the top three teams. Defending champion Swim Fort Lauderdale is tenth with 139 points.

SOFLO has 31 swimmers competing in 125 individual events and 14 relays in 10 events.

Several swimmers are not competing because of upcoming Futures and Junior Nationals.
The field features 42 Florida Gold Coast teams including Azura Florida Aquatics, Swim Fort Lauderdale, Gulliver Swim Club, Jupiter Dragons, Metro Aquatics, Pine Crest Swimming and East Coast Aquatic Club.

FRIDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Gulliver Swim Club 449, 2. Metro Aquatics 420, 3. Azura Florida Aquatics 412, 4. Westminster Academy Swim Club 280, 5. Miami Swimming 262.50, 6. South Florida Aquatic Club 231, 7. North Palm Beach 194, 8. Jupiter Dragons 159, 9. TS Aquatics 148, 10. Swim Fort Lauderdale 139.

HIGH POINT LEADERS: GIRLS, 15-16, 1. tie, Gabriella Antonini, Gulliver, Nicole Gomez, NPB 40, 3. Olivia Hernandez, Gulliver 31; SOFLO: 30. Isabella DiSalvo 12; Open, 1. Alia Atkinson, SOFLO 40, 2. tie, Victoria Fonville, Westminster Academy and Elizabeth Zubero, Swim Fort Lauderdale 31, 19. Daniela Curbelo 16, 35. Kylie Herman 11; BOYS, 15-16, 1. Mattheus Santos, PB 43, 2. John Torres, FFSC 40, 3. Alexander Gardner, Sarasota 35, SOFLO: 10. Leonardo Mateus 20, 21. Samuel Quintero 15, 37. Luke Lezotte 9, 43. David Avalos Aday 6; Open 1. Tyler Zuyus, PB 42, 2. David Lambert, Westminster Academy 40, 3. Miguel Cancel, Guliver 33; SOFLO: 14. Juan Diaz 16, 24. Jonathan Farah 13, 37. Ryan Capote 9, 55. Kevin Porto 3.

GIRLS

200-meter freestyle relay: Open, 1. Westminster Academy 1:50.65, 2. Miami Swimming 1:51.28, 3. Azura 1:51.52, 13. SOFLO A 1:56.86.

200-meter backstroke: 15-16, 1. Gabriel Antonini, Gulliver 2:25.82, 2. Kayla Kraft, Gulliver 2:27.34, 3. Carolina Frette, Gulliver 2:30.00; SOFLO: 7. Isabella DiSalvo 2:34.02, time drop, 17. Rebekah Ling 2:44.31; Open: 1. Roxanne Yu, Hurricanes 2:19.75, 2. Megan Schimansky, CSSC 2:24.69, 3. Laia Coma, Unattached 2:28.02.

100-meter freestyle: 15-16, 1. Nicole Gomez, North Palm Beach 57.36, 2. Jennifer Secrest North Palm Beach 58.44, 3. Solana Capalbo, Azura 59.47; SOFLO: 19. Maya Coffey 1:02.92, time drop, 46. Isabella DiSalvo 1:04.74, time drop, 63. Rebekah Ling 1:05.64, time drop, 71. Alana Acevedo 1:07.00, 77. Valentina Carrion 1:08.06, 85. Kellie Wilcox 1:10.53; Open, 1. Alia Atkinson, SOFLO 55.35, time drop, 2. Kyla Valls, Miami Swimming 56.33, 3. Victoria Fonville, WA 57.52; SOFLO: 22. Kylie Herman 1:02.23, time drop, 29. Katrina Del Vecchio 1:02.92, 45. Abby Oyetunji 1:04.39, 50. Daniela Curbelo 1:04.83.

200-meter butterfly: 15-16, 1. Gabriella Antonini, Gulliver 2:26.81, 2. Paola Carlesso, Unattached 2:27.89, 3. Taylor Spillman, Unattached 2:29.34; SOFLO: 16. Alexandra Crespo 3:07.90; Open, 1. Brooke Ellis, Gulliver 2:18.20, 2. Cloe Bedard-Khalid, Metro Aquatics 2:21.00, 3. Daniela Curbelo, SOFLO 2:26.33, time drop; SOFLO: 8. Kylie Herman 2:33.12.

50-meter breaststroke: 15-16, 1. Hannah Virgin, Pine Crest 34.62, 2. Stephanie Suarez, Metro Aquatics34.91, 3. Madison Lichtig, North Palm Beach 35.20; SOFLO: 38. Kellie Wilcox 40.69, 41. Valentina Carrion 41.72; Open, 1. Alia Atkinson, SOFLO 30.54, 2. Patricia Casellas, Azura 32.94, 3. Elizabeth Zubero, SFTL 33.32; SOFLO: 20.Elise Larin 37.13, 37.60.

400-meter freestyle: 15-16, 1. Nicole Gomez, NPB 4:26.77, 2. Olivia Hernandez, Gulliver 4:28.70, 3. Keeley Maduro, Pine Crest 4:32.25; SOFLO: 20. Maya Coffey 4:50.67, time drop; Open, 1. Alessandra Baldari, Unattache 4:21.16, 2. Giulia Guerra Montes, Pine Crest 4:28.25, 3. Mariangela Cincotti, Unattached 4:33.89; SOFLO: 17. Michelle Marinheiro 4:47.11, 23. Abby Oyetunji 4:53.57, time drop, 24. Katrina Del Vecchio 4:53.72, time drop.

400-meter freestyle relay: 1. North Palm Beach 4:00.73, 2. Azura 4:03.37, 3. Miami Swimming 4:04.15, 17. SOFLO A 4:19.46 (Maya Coffey, Isabella Di Salvo, Abby Oyetunji, Kylie Herman.

BOYS

200-meter freestyle relay: 1. Unattached Azura 1:34.57, 2. Westminster Academy 1:34.59, 3. Metro Aquatics 1:35.11, 7. SOFLO A 1:39.22 (Kevin Porto, Heath Brames, Michael Arias, Luke Lezotte), 13. SOFLO B 1:42.44.

200-meter backstroke: 15-16, 1. John Torres, FFSC 2:09.17, 2. Gavin Smith, NPB 2:10.98, 3. Juan Zapata, TSA 2:14.45; SOFLO: 6. Leonardo Mateus 2:16.15; Open, 1. Felipe Zapata, WA 1:09.57, 2. Tyler Zuyus, PB 2:12.34, 3. Juan Diaz, SOFLO 2:12.34, time drop.

100-meter freestyle: 15-16, 1. Mattheus Santos, PB 52.37, 2. Diego Machado, TSA 53.07, 3. Massimo Ogliari, Unattached 53.67; SOFLO: 9. Luke Lezotte 54.69, 41. Sebastian Sevilla 58.14, 51. David Avalos Aday 58.80, time drop; Open, 1. David Lambert, WA 51.35, 2. Miguel Madeira, MAC 52.22, 3. Alex Cronin, Jupiter 52.32; SOFLO: 12. Ryan Capote 52.95, time drop, 17. Kevin Porto 53.77, time drop, 26. Heath Brames 55.03, time drop, 33. Jonathan Farah 55.68, time drop, 44. Michael Arias 56.32, time drop, 84. Wyatt Jennessee 59.55.

200-meter butterfly: 15-16, 1. John Torres, FFSC 2:09.31, 2. Juan Zapata, TSA 2:09.61, 3. Nestor Montero, MAC 2:09.96; Open, 1. Luke Smutny, Unattached 2:03.54, 2.Brandon Vives, MAC 2:03.96, 3. Miguel Cancel, Gulliver 2:04.06.

50-meter breaststroke: 15-16, 1. Diego Duarte Sulvaran, QROO 30.38, 2. Cameron Brown, Azura 31.15, 3. Brandon Moran, Azura 31.36; SOFLO: 4. Samuel Quintero 31.42, time drop, 11. David Avalos Aday 32.97; Open, 1. David Lambert, WA 29.62, 2. Patrick Groters, PC 29.78, 3. Adan Diaz, Azura 29.79; SOFLO: 6. Jonathan Farah 31.18, 3a0. Wyatt Jennessee 35.38.

400-meter freestyle: 15-16, 1. Alexander Gardner, SRQ 4:04.07, 2. Mattheus Santos, PB 4:04.43, 3. Adrian Aguilar, MAC 4:05.67; SOFLO: 10. Leonardo Mateus 4:18.62, time drop, 26. Samuel Quintero 4:28.53, time drop; Open, 1. Franco Lupoli, Azura 4:03.10, 2. Miguel Cancel, Gulliver 4:03.29, 3. Blake Manganiello, AquaKids Sharls 4:04.61.

400-meter freestyle relay: 1. Metro Aquatics 3:28.20, 2. Azura 3:34.12, 3. Metro Aquatics 3:34.37, 7. SOFLO A 3:41.48 (Luke Lezotte, Heath Brames, Jonathan Farah, Kevin Porto), 14. SOFLO B 3:49.94 (Michael Arias, Samuel Quintero, Juan Diaz, Leonardo Mateus).

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast LCM Senior Championships
When: Saturday-Sunday
Where: Michael Lohberg Pool of Champions, Coral Springs Aquatic Complex, 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs.
Schedule: Saturday, Session III, 8:30 a.m.-12:49 p.m., Session IV, 5-7:17 p.m.; Sunday, Session V, 8:30 a.m.-1:43 p.m., Session VI, 5-8:04 p.m.
Defending champion: Swim Fort Lauderdale (Combined).
Of note: Admission is $5 per session for prelims and $3 per session for finals.
Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine With Best Times On Opening Day Of Southern Zone Senior Long Course Championships


By Sharon Robb

August 5, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers turned in four individual best times and one relay best time Tuesday at the Southern Zone Senior Long Course Championships in Greenville, S.C.

SOFLO, known for its strong distance program, had four boys turn in life-time bests in the 800-meter freestyle.

Max Asnis, 15, broke nine minutes for the first time with an impressive 8:47.10. His previous best was 9:00.51.

Sam Asnis, 16, swam 8:53.07, dropping from 8:59.17.

Juan Diaz, 15, turned in a 9:02.53, dropping from 9:03.84.

Leonardo Mateus, 13, swam 9:02.64, dropping from 9:04.16.

SOFLO was also eighth in the 200-meter medley relay in 1:53.74, bettering its seed time of 1:58.66. Relay members were Esteban Diaz-Velasco, 16, Jonathan Farah, 17, Juan Diaz, 15, and Max Asnis, 15.

The five-day meet continues with prelims and finals on Wednesday.

TUESDAY RESULTS

GIRLS

800-meter freestyle: 1. Dorothy Halmy, Woodlands 8:59.21, 2. Ashlyn Butkowski, TAC 9:12.42, 3. Flo Almada, Swim Florida 9:20.57; FLORIDA: 12. Emma Volz, CVST 9:48.91, 20. Alex Griffith, Swim Florida 10:08.70, 23. Abby Forman, CVST 10:20.01.

200-meter medley relay: 1. Gators NC 2:03.96, 2. FCST 2:04.78, 3. MMST 2:04.82, 10. Plantation Swim Team, Florida Gold Coast 2:09.48 (Meagan Abad, Krissa Robinson, Aly Pacitti, Camila Manrique), 16. Plantation Swim Team, Florida Gold Coast 2:16.84 (Carly Hyman, Skye Downey, Quinn Connor, Angie Petrillo.

BOYS

800-meter freestyle: 1. Rhory Legendre, Woodlands 8:24.08, 2. Darrin Asphall, FCST 8:32.48, 3. Ryan Sharkey, Woodlands 8:32.71; FLORIDA: 6. Matthew Strickland, SWIM Florida 8:40.43, 7. Max Asnis, SOFLO FGC 8:47.10, 10. Dan Young, SWIM, Florida 8:49.06, 11. Nick Pacitti, PST, FGC 8:50.24, 13. Jason Tillotson, SWIM, Florida 8:52.27, 15. Sam Asnis, SOFLO, FGC 8:53.07, 17. Zach Bowles, CVST 8:54.73, 25. Juan Diaz, SOFLO 9:02.53, 27. Leonardo Mateus, SOFLO 9:02.64, 28. Andrew Pittman, ACE, FGC 9:03.32, 43. Dylan Weiss, PST, FGC 9:32.59, 44. Daryl Pickerell, CVST, FL 9:33.08, 45. Jack Pellegrino, SWIM, FL 9:59.17.

200-meter medley relay: 1. NFS, Florida 1:47.84 (Mel Nash II, David Li, Trista Burroughs, Tate Callahan), 2. Woodlands 1:49.47, 3. TG 1:50.11; FLORIDA: 8. South Florida Aquatic Club 1:53.74 (Esteban Diaz-Velasco, Jonathan Farah, Juan Diaz, Max Asnis), 17. Plantation Swim Team 1:59.01 (Leonardo Manrique, John Silvera, Bennett Rodriguez, Felipe Farias).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com