2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Four


2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Four

September 28, 2015

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:52.69, 2. Fort Lauderdale 1:56.41, 3. St. Thomas Aquinas 1:56.95, 4. South Florida Heat 1:57.40, 5. American Heritage 1:57.79, 6. Cardinal Gibbons 1:58.21, 7. Deerfield Beach 1:58.22, 8. Westminster Academy 1:58.81, 9. University School 1:59.04, 10. Cooper City 2:00.05, 11. Calvary Christian 2:01.02, 12. Nova 2:02.56, 13. Pembroke Pines Charter 2:02.96; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:43.11 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Mary Smutny, SFH 1:56.15, 2. Kathleen Golding, CC 1:56.78, 3. Alexandra Meszaros, PC 1:57.37, 4. Audrey Mason, AH 1:58.31, 5. Elizabeth Zubero, WA 1:58.61, 6. Marissa Brannan, PC 1:59.92, 7. Sabrina Gornisiewicz, PC 2:00.33, 8. Rachel Contich, CALV 2:00.67; 9. Megan Schimansky, CG 2:01.38, 10. Morgan Meadows, FTL 2:02.46, 11. Daniela Gomez, PC 2:02.90, 12. Jessica Nava, WA 2:03.03, 13. Allison Kopas, US 2:03.76, 14. Andrea Van Den Berg, CB 2:04.28, 15. Abby Oyetunji, SOM 2:05.60, 16. Cortes-Urbina, NOVA 2:06.33; 2014 BEST: 1. Tyla Martin, Pine Crest 1:51.11.

200-yard Individual Medley: 1. Kathleen Golding, CC 2:07.97, 2. Elizabeth Zubero, PC 2:11.70, 3. Allison Kopas, US 2:12.85, 4. Hannah Virgin, PC 2:12.32; 5. Alexandra Meszaros, PC 2:13.88, 6. Kelley Heron, PPC 2:14.96, 7. Fajardo, CG 2:18.28, 8. Kelly Gest, CG 2:19.72, 9. Amanda Kopas, US 2:20.02, 10. Serrao, CB 2:20.55, 11. Jessica Nava, WA 2:20.95, 12. Kim, CB 2:21.13, 13. Sarah Asseraf, STA 2:22.09, 14. Yates, CG 2:22.16, 15. Megan Schimansky, CG 2:23.80, 16. Molly See, PC 2:23.75, 17. Madison Kozel, US 2:23.96, 18. Thea Mckenna, AH 2:24.01; 19. Adri Goodwin, SAGE 2:24.68, 20. Kaitlyn Moreschi, FTL 2:24.99; 2014 BEST: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:03.24.

50-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 23.33, 2. Catharine Cooper, AH 23.90, 3. Fatimah Westbrook, FTL 24.77, 4. Racine Ross, HH 25.11, 5. Jessica Nava, WA 25.27, 6. tie, Courtney Stewart, PB and Fajardo, CG 25.44, 8. Jillian Contich, CALV 25.63, 9. Brooke Bernstein, PC 25.81, 10. Sarah Bucaro, CB, 26.12, 11. Juliana Russell, CG 26.33, 12. Sabrina Gornisiewicz, PC 26.43, 13. Emily Puia, STA 26.47, 14. Samantha Roth, DOUG 26.50, 15. Morgan Meadows, FTL 26.51, 16. Kyrsten Chen, SP 26.68, 17. Marissa Brannan, PC 26.77, 18. Abigail Carswell, US 27.06, 19. Annita Huang, AH 27.07, 20. Windsor Anderton, SFH 27.13, 21. Carly Swanson, CB 27.20, 22. Jade Grabow, AH 27.21, 23. Brianna Hickey, CALV 27.28, 24. Alex Sanchez, Nova 27.30, 25. Muir, NOVA 27.38, 26. Alicja Zielinski, NE 27.56, 27. Sara Souza, CALV 27.65, 28. Molly Weidner, AH 27.69, 29. Eva Sher, PC 27.76, 30. Chloe Grabow, AH 27.78; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 22.60.

1-meter Springboard Diving: 1. Juliette Pozzuoli, PC 427.60 (11 dives), 2. Maia Goldstein, US 420.70, 3. Daniela Castillo, SAGE 414.30, 4. Ishani Singh, PC 391.05, 5. Karlee Price, STA 295.75, 6. Johanna Holloway, WA 293.40, 7. Ali Watson, PC 253.50, 8. Carly Ehrlich, PB 235.20, 9. Leanne Sheffer, SP 226.15, 10. Shiraz Shiff, PC 208.65, 11. Fernandez, CB 206.00, 12. Skye Warriner, FTL 182.70, 13. Jasmine Messiah, STA 176.50, 14. Cassandra Catesson, FTL 174.55, 15. Gabi Sampo, WA 152.35; 2014 BEST: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest 520.75.

100-yard Butterfly: 1. Jessica Nava, WA 57.85, 2. Elizabeth Zubero, WA 58.52, 3. Mary Smutny, SFH 59.32, 4. Alexandra Meszaros, PC 59.36, 5. Molly See, PC 1:00.59, 6. Allison Kopas, US 1:01.60, 7. Racine Ross, HH 1:02.50, 8. Violeta Tumolo, FTL 1:03.48, 9. Natasha Testa, CC 1:03.50, 10. Natasha Testa, CC 1:03.66, 11. Rachel Contich, CALV 1:03.83, 12. Rachel Milazzo, FTL 1:03.92, 13. Sarah Asseraf, STA 1:03.94, 14. Quinn Connor, STA 1:03.98, 15. Thomas, WES 1:04.03, 16. Amanda Kopas, US 1:04.30, 17. Marquez, PB 1:04.37, 18. Megan Schimansky, CG 1:04.84, 19. Marissa Brannan, PC 1:06.11, 20. Kelley Heron, PPC 1:06.13, 21. Brooke Gest, CG 1:06.60, 22. Lauren Noyola, PC 1:06.95; 2014 BEST: 1. Jessica Nava, Westminster Academy 54.05.

100-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 51.11, 2. Catharine Cooper, AH 53.13, 3. Mary Smutny, SFH 53.58, 4. Jessica Nava, WA 54.02, 5. Kelly Gest, CG 55.77, 6. Morgan Meadows, FTL 55.89, 7. Courtney Stewart, PB 56.06, 8. Savanah Yates, CG 56.34, 9. Sabrina Gornisiewicz, PC 56.40, 10. Fajardo, CG 56.63, 11. Brooke Bernstein, PC 56.76, 12. Capalbo, CC 57.40, 13. Marissa Brannan C 57.52, 14. Pelaez, CB 57.74, 15. Abby Oyetunji, SOM 57.93,16. Serrao, CB 58.41, 17. Samantha Stinemire, STA 59.25, 18. Emily Puia, STA 59.58, 19. Annita Huang, AH 1:00.01, 20. Lauren Noyola, PC 1:00.28, 21. Jade Grabow, AH 1:00.31; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 49.30.

500-yard Freestyle: 1. Audrey Mason, AH 5:07.10, 2. Alexandra Meszaros, PC 5:16.20, 3. Marissa Brannan, PC 5:18.11, 4. Sabrina Gornisiewicz, PC 5:22.21, 5. Jessica Nava, WA 5:22.57, 6. Allison Kopas, US 5:22.74, 7. Elizabeth Zubero, WA 5:26.81, 8. Andrea Van Den Berg, CB 5:28.24, 9. Daniela Gomez, PC 5:31.82, 10. Julianna Russell, CG 5:35.03, 11. Amanda Kopas, US 5:39.43, 12. Abby Oyetunji, SOM 5:43.22, 13. Isabella Comunale, STA 5:44.03, 14. Cortes-Urbina, NOVA 5:45.83, 15. Pelaez, CB 5:46.26, 16. Lilli Calero, PPC 5:48.25, 17. Alexis Hicks, FTL 5:49.76; 18. Adriana Rodriguez, CG 5:50.51; 19. Zoe Abovitz, POS 5:50.79, 20. Anna Montgomery, PC 5:52.78; 2014 BEST: 1. Melissa Marinheiro, West Broward 4:52.96.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:40.20, 2. St. Thomas Aquinas 1:42.49, 3. American Heritage 1:44.65, 4. Cardinal Gibbons 1:44.89, 5. Fort Lauderdale 1:46.41, 6. Westminster Academy 1:46.56, 7. South Florida Heat 1:46.60, 8. Calvary Christian 1:52.27, 9. Cypress Bay 1:52.78, 10. University School 1:54.17, 11. South Plantation 1:54.56, 12. Nova 1:55.06, 13. Deerfield Beach 1:55.59; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:36.09 (Marta Ciesla, Brooke Bernstein, Tyla Martin, Jamie Flores).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 58.50, 2. Elizabeth Zubero, WA 1:02.07, 3. Allison Kopas, US 1:02.34, 4. Jillian Contich, CALV 1:02.54, 5. Kelley Heron, PPC 1:02.57, 6. Molly See, PC 1:03.99, 7. Samantha Stinemire, STA 1:05.03, 8. Emily Chen, DB 1:05.13, 9. Carly Swanson, CB 1:05.72, 10. Sarah Bucaro, CB 1:06.28, 11. Annita Huang, AH 1:06.47, 12. Victoria Abad, SP 1:06.60, 13. Daniela Munoz, PC 1:06.73, 14. Adri Gooding, SAGE 1:07.06, 15. Carly Hyman, STA 1:07.20, 16. Kristen Sauer, SFH 1:07.28, 17. Stephanie Mlujeak, WB 1:08.22, 18. Lauren Noyola, PC 1:08.33, 19. Hiriam, PPC 1:09.33, 20. Simone Vale, SAGE 1:09.36, 21. Amanda Wood, WA 1:09.88, 22. Jade Grabow, AH 1:10.34, 23. Rebecca Kanter, FTL 1:10.47, 24. tie, Nadya Yanova, PC and Ashley Tan, CSC 1:10.56; 2014 BEST: 1. Amanda Tipton, Nova 56.63.

100-yard Breaststroke: 1. Elizabeth Zubero, PC 1:07.66, 2. Hannah Virgin, PC 1:08.53, 3. Marta Ciesla, PC 1:08.90, 4. Fatimah Westbrook, FTL 1:08.97, 5. Savanah Yates, CG 1:09.41, 6. Hayley Johnson, DB 1:10.71, 7. Kim, CB 1:11.32, 8. Thea Mckenna, AH 1:12.92, 9. Natalya Wozab, STA 1:13.09, 10. Alicja Zielinski, NE 1:13.80, 11. Amanda Kopas, US 1:14.33, 12. Rachel Botting, SFH 1:15.60, 13. Elise Larin, SOM 1:15.78, 14. Kelley Heron, PPC 1:16.38, 15. Kaitlyn Moreschi, FTL 1:16.97, 16. Cortes-Urbina, N, 1:17.39, 17. Molly Weidner, AH 1:17.93, 18. Vallarta, PPC 1:18.31, 19. Julie Mason, AH 1:18.47, 20. Cook, SB 1:18.54, 21. Acacia Jones, SFH 1:18.98; 2014 BEST: 1. Caitlin Ahern, St. Thomas Aquinas 1:03.30.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:36.82, 2. American Heritage 3:39.57, 3. Fort Lauderdale 3:56.79, 4. University School 3:56.85, 5. Westminster Academy 3:59.55, 6. Cardinal Gibbons 4:01.12, 7. St. Thomas Aquinas 4:01.22, 8. Cooper City 4:01.57; 2014 BEST: 1. American Heritage 3:35.30 (Catharine Cooper, Lindsay Hay, Marissa Brannan, Alexandra Pacitti).

GIRLS RANKINGS

  1. Pine Crest, 2. American Heritage, 3. Westminster Academy, 4. St. Thomas Aquinas, 5. Cooper City, Fort Lauderdale, University School.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:40.68, 2. American Heritage 1:41.25, 3. Fort Lauderdale 1:42.60, 4. Sagemont 1:43.05, 5. Cypress Bay 1:44.38, 6. University School 1:44.66, 7. Pembroke Pines Charter 1:45.2, 8. Calvary Christian 1:45.79, 9. St. Thomas Aquinas 1:47.31, 10. West Broward 1:48.62, 11. Flanagan 1:49.33, 12. South Florida Heat 1:49.75, 13. Cooper City 1:50.62, 14. Somerset 1:50.96, 15. Monarch 1:50.97; 2014 BEST: 1. American Heritage 1:36.90 (Nico Medina, Jonathan Farah, Fernando Bohorquez, Taylor Eaddy).

200-yard Freestyle: 1. Julien Pinon, AH 1:41.82, 2. Raphael Marcoux, FTL 1:47.67, 3. CJ Kopecki, AH 1:47.83, 4. Daniel Jacobs, US 1:48.05, 5. Maxamillian Asnis, US 1:48.54, 6. Andres Lares, PPC 1:48.58, 7. Padraic Cassidy, STA 1:48.78, 8. Nicholas Pacitti, AH 1:49.38, 9. Tyler Zuyus, FTL 1:49.57, 10. Jaime Esteban Lasso, SOM 1:49.65, 11. Luke Smutny, SFH 1:49.80, 12. Joao Vitor Pereira, PC 1:51.59, 13. Barros, CB 1:51.62, 14. Samuel Asnis, US 1:51.38, 15. Juan Imposiamato, SAGE 1:51.98, 16. Matthew Petreski, PC 1:52.39, 17. Christian Soderberg, PC 1:52.81, 18. Hank Contich, CALV 1:53.66, 19. Alejandro Alvaro, STA 1:53.95, 20. Nick Vale, SAGE 1:54.03, 21. James Dika, FTL 1:54.28, 22. Chase Perry, WA 1:54.85, 23. Rodriguez, SB 1:54.97; 2014 BEST: 1. Julien Pinon, American Heritage 1:38.66

200-yard Individual Medley: 1. Fernando Alatorre, SAGE 1:55.17, 2. Marco Guarente, CB 1:59.56, 3. Patrick Groters, US 1:59.77, 4. Jonathan Farah, AH 2:02.09, 5. Philippe Marcoux, FTL 2:02.25, 6. Jonathan Farah, AH 2:02.65, 7. Sebastian Vargas, AH 2:02.99, 8. Ryan Graff, PC 2:04.43, 9. Juan Lucas, PPC 2:05.66, 10. Matthew Petreski, PC 2:05.64, 11. Ricardo Roche, SOM 2:06.21,12. Juan Zapata, STA 2:06.27, 13. Tyler Zuyus, FTL 2:06.54, 14. Christian Carlson, CALV 2:06.92, 14. Andres Lares, PPC 2:07.54, 15. Sebastian Vargas, AH 2:07.76; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 1:49.65.

50-yard Freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 21.09, 2. Anton Voronin, NBP 21.69, 3. Weissman, FLAN 22.01, 4. Hank Contich, CALV 22.12, 5. Ryan Capote, PPC 22.27, 6. Philippe Marcoux, FTL 22.33, 7. Kearn Kurbanali, STA 22.48, 8. Ryan Capote, PPC 22.56, 9. Veit, CB 22.57, 10. Carlos Rodriguez, AH 22.65, 11. Gustavo Valery, FL 22.66, 12. Patrick Groters, US 22.85, 13. Tristan Celestin, DOUG 23.00, 14. Christian Soderberg, PC 23.21, 15. Navaretta, CB 23.22, 16. Christian Soderberg, PC 23.58, 17. Christian Carlson, CALV 23.66, 18. Ryan Graff, PC and Chase Perry, SFH 23.73, 19. Clement Bowe, STA 23.96, 20. Alejandro Lombo, AH 24.02, 21. Tyler Zuyus, FTL 24.03, 22. Keegan O’Leary, CALV 24.19, 23. Eduardo Graziano, SOM 24.28, 24. Seb Wright, CALV and Andre Bacic, DB 24.38, 26. Uzzo, MON 24.27, 27. Yani Fabre, PC 24.49, 28. Jack Anderton, SFH 24.67, Amani McFarlane, SP 24.76; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 20.61.

1-meter Springboard Diving: 1. Kevin Mendez, PC 491.35 (11 dives), 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 417.40, 3. Austin Fields, PC 349.65, 4. Dane Gailitis, PC 326.10, 5. Logan Downey, SP 325.25, 6. Louis Giroire, FTL 266.55, 7. Zach Allen, CG 266.30, 8. Sky Geovanni, FTL 257.45, 9. Hunter Fields, PC 255.60, 10. Sky Geovanni, FTL 251.70, 11. Devin Nugent, STA 232.35; 2014 BEST: 1. Logan Downey, South Plantation 591.65.

100-yard butterfly: 1. Julien Pinon, AH 50.95, 2. Sebastian Vargas, AH 53.06, 3. Luke Smutny, SFH 53.69, 4. Nico Medina, AH 54.33, 5. Phillipe Marcoux, FTL 54.74, 6. Fernando Alatorre, SAGE 54.78, 7. Maxamillian Asnis, US 54.86, 8. Carlos Gallego, CB 54.95, 9. Raphael Marcoux, FTL 55.02, 10. Joao Vitor Pereira, PC 55.49, 11. Juan Lucas, PPC 55.78, 12. Patrick Groters, US 56.04, 13. Andres Lares, PPC 56.37, 14. Labaton, CC 57.01, 15. Freire, CB 57.13, 16. Roth, MON 57.82, 17. Juan Imposiamato, SAGE 57.87; 18. Juan Zapata, STA 57.90; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 48.06.

100-yard Freestyle: 1. Anton Voronin, NBP 45.19, 2. Raphael Marcoux, FTL 47.18, 3. Philippe Marcoux, FTL 47.95, 4. Julien Pinon, AH 48.35, 5. Daniel Jacobs, US 49.66, 6. Ryan Capote, PPC 49.89, 7. tie, Juan Imposiamato, SAGE and Anton Generalov, PC 49.99, 9. Hank Contich, CALV 50.52,10. Kearn Kurbanali, STA 50.63, 11. Sebastian Vargas, AH 50.95, 12. Chase Perry, WA 50.96, 13. Christian Soderberg, PC 51.31, 14. Navarette, CB 51.40, 15. Ospina 52.53, 16. Alejandro Alvaro, STA 52.56, 17. James Dika, FTL 52.62, 18. Perez, CC 52.88, 19. Carlos Rodriguez, AH 53.15, 20. Rodriguez, SB 53.54, 21. Parker Strickman, STA 53.69; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 45.17.

500-yard Freestyle: 1. Nicholas Pacitti, AH 4:47.94, 2. Andres Lares, PPC 4:50.25, 3. Patrick Groters, US 4:51.88, 4. CJ Kopecki, AH 4:52.50, 5. Luke Smutny, SFH 4:52.68, 6. Samuel Asnis, US 4:53.36, 7. Jaime Esteban Lasso, SOM 5:02.70, 8. Matthew Pereski, PC 5:02.86, 9. Juan Lucas, PPC 5:05.15, 10. Diaz, CB 5:06.34, 11. Elad Fraiman, POS 5:06.79, 12. Juan Zapata, STA 5:11.88, 13. Ricardo Roche, SOM 5:12.10, 14. Diego Avellaneda, STA 5:13.40, 15. Padraic Cassidy, STA 5:13.96, 16. Nicholas DiStefano, AH 5:18.62, 17. Sam Bauta, SFH 5:19.44, 18. Nick Vale, SAGE 5:20.05; 2014 BEST: 1. Patrick Groters, University School 4:31.82.

200-yard Freestyle Relay: 1. American Heritage 1:28.84, 2. Fort Lauderdale 1:30.68, 3. Pine Crest 1:31.84, 4. Cypress Bay 1:32.28, 5. Calvary Christian 1:32.60, 6. St. Thomas Aquinas 1:34.44, 7. South Florida Heat 1:36.25, 8. Flanagan 1:38.00, 9. University School 1:38.51, 10. Douglas 1:39.39, 11. South Plantation 1:41.20, 12. Deerfield Beach 1:42.22, 13. Fort Lauderdale 1:42.72, 14. South Broward 1:44.20, 15. Westminster Academy 1:45.03, 16. Posnack 1:45.62; 2014 BEST: St. Thomas Aquinas 1:26.50 (Gabriel Perez Silva, Andrew Szatkowski, Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali).

100-yard Backstroke: 1. Fernando Alatorre, SAGE 52.94, 2. Patrick Groters, US 55.03, 3. Anton Generalov, PC 55.41, 4. Joao Vitor Pereira, PC 55.46, 5. Juan Imposiamato, SAGE 57.24, 6. Tyler Zuyus, FTL 57.52, 7. Nico Medina, AH 58.08, 8. Gustavo Valery, FL 58.19, 9. Carlos Gallego, CB 1:00.00; 10. Fererra, NBP 1:00.21, 11. Kearn Kurbanali, STA 1:00.44, 12. Kyle-Anthony Kaufman, STA 1:00.72, 13. Ryan Capote, PPC 1:01.07, 14. Chase Perry, WA 1:01.40, 15. James Burnette, STA 1:01.58, 16. Brandon Adelkopf, WB 1:02.46; 2014 BEST: Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 52.31.

100-yard Breaststroke: 1. Marco Guarente, CB 57.63, 2. Hank Contich, Calvary Christian 1:00.88, 3. Ryan Graff, PC 1:01.11, 4. Matthew Petreski, PC 1:02.64, 5. Fernando Alatorre, SAGE 1:03.30, 6. Jonathan Farah, AH 1:03.32, 7. Christian Carlson, Calvary Christian 1:03.34, 8. Francisco Cantu, N 1:04.46, 9. Elad Fraiman, POS 1:04.50, 10. Tristan Celestin, DOUG 1:04.69, 11. Veit, CB 1:05.56, 12. Brendan Cassie, WB 1:05.63, 13. Tyler Gibson, PPC 1:06.36, 14. Yona Rubin, FTL 1:07.21, 15. Andre Bacic, DB 1:07.90, 16. Ricardo Roche, SOM 1:08.06, 17. Samuel Quintero, SAGE 1:08.27, 18. Capalbo, CC 1:08.48; 2014 BEST: Daniel Pereira, University School 58.43.

400-yard Freestyle Relay: 1. American Heritage 3:15.81, 2. Pine Crest 3:20.00, 3. University School 3:21.18, 4. Fort Lauderdale 3:24.77, 5. Cypress Bay 3:25.08, 6. Sagemont 3:25.31; 7. St. Thomas Aquinas 3:33.15, 8. Cooper City 3:35.66; 2014 BEST: American Heritage 3:09.17 (Taylor Eaddy, Chris Garcia, Nico Medina, Julien Pinon).

BOYS RANKINGS

1. American Heritage, 2. Fort Lauderdale, 3. Cypress Bay, 4. Pine Crest, 5. University School.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Pinon, Huang Lead American Heritage At FSPA Invitational


By Sharon Robb

September 26, 2015—South Florida Aquatic Club’s Julien Pinon and Annita Huang of American Heritage Plantation won individual and relay events Saturday at the FSPA High School Invitational at the Sailfish Splash Aquatics Athletic Center in Stuart.

Huang, 14, was a member of the Patriots’ winning 400-yard freestyle relay that won in 3:39.57 with teammates Audrey Mason, Jade Grabow and Catharine Cooper.

Huang was also 13th in the 100-yard backstroke in 1:06.47 and 26th in the 100-yard freestyle in 57.77.

Pinon, 17, won the 200-yard freestyle in 1:14.82 and 100-yard butterfly in a season-best 50.95, dropping 2.12. His previous best was 53.07.

SOFLO and American Heritage teammates CJ Kopecki was sixth in the 200-yard freestyle in 1:48.07 and eighth in the 500-yard freestyle in 4:53.66. Jonathan Farah was tenth in the 200-yard individual medley in 2:02.65.

Doral and Plant topped an elite field of 39 teams to win the boys and girls team titles.

GIRLS

TEAM TOTALS: 1. H.B. Plant 255, 2. Creekside 205, 3. Boca Raton 185, 4. Doral Prep Firebirds 162, 5. Jupiter 161, 6. American Heritage Plantation 157, 7. Wellington 131, 8. Newsome 109, 9. Gulf Coast 103, 10. Fort Myers 87.

1-meter diving: 1. Juliette Pozzuoli, PC 427.60, 2. Alssa Brander, AH 397.55, 3. Ishani Singh, PC 391.05.

200-yard medley relay: 1. Plant 1:50.02 (Morgan Tankersley, Caroline Rossi, Catarina Sterlacci, Sarah Rossi), 2. Creekside 1:50.90, 3. Doral Prep 1:54.43.

200-yard freestyle: 1. Morgan Tankersley, PLAN 1:50.66, 2. Klaudia Greer, NEWS 1:52.21, 3. Elizabeth Richardson, VB 1:53.45.

200-yard individual medley: 1. Melanie Vargas, DOR 2:09.62, 2. Caroline Rossi, PLAN 2:10.01, 3. Savannah Bowser, CCOR 2:10.72.

50-yard freestyle: 1. Catharine Cooper, AH 23.93, 2.Victoria Fonville, PROV 24.37, 3. Kelly Harrington, BR 24.73.

100-yard butterfly: 1. Celi Guzman, SCHS 56.81, 2. Madison Conway, WIRE 57.18, 3. Sherridon Dressel, CHS 57.28.

100-yard freestyle: 1. Morgan Tankersley, PLAN 51.99, 2. Klaudia Greer, NEWS 52.32, 3. Sherridon Dressel, CHS 52.83.

500-yard freestyle: 1. Audrey Mason, AH 5:07.10, 2. Emma Feehery, CSNA 5:07.63, 3. Lacy Phillips, PBC 5:10.50.

200-yard freestyle relay: 1. Plant (Morgan Tankersley, Catarina Sterlacci, Caroline Rossi, Sidney Whitfield) 1:39.50, 2. Boca Raton 1:40.97, 3. Creekside 1:42.39.

100-yard backstroke: 1. Celi Guzman, SCHS 56.72, 2. Madison Conway, WIRE 56.95, 3. Francesca Choy, JUP 59.36.

100-yard breaststroke: 1. Victoria Miyamoto, BR 1:07.52, 2. Caroline Rossi, PLAN 1:07.67, 3. Kate Revels, CREEK 1:09.16.

400-yard freestyle relay: 1. American Heritage (Audrey Mason, Jade Grabow, Annita Huang, Catharine Cooper) 3:39.57, 2. Boca Raton 3:40.00, 3. Creekside 3:40.80.

BOYS

TEAM TOTALS: 1. Doral 257, 2. Belen Jesuit 242.5, 3. Creekside 241, 4. American Heritage Plantation 220, 5. Wellington 140, 6. Gulf Coast 129, 7. Clay 105.5, 8. Strawberry Crest 99, 9. Plant 93, 10. Boca Raton 86.

1-meter diving: 1. Kevin Mendez, PC 491.35, 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 417.40, 3. Alex Farrow, SEAC 411.20.

200-yard medley relay: 1. Doral (Adrian Aguilar, Mumy Llenin, Adrian Moya, Diego Faucher) 1:36.58, 2. Belen Jesuit 1:37.29, 3. Creekside 1:38.32.

200-yard freestyle: 1. Julien Pinon, AH 1:41.82, 2. Alex Arrieta, DOR 1:42.06, 3. Aitor Fungairino, BEL 1:43.52, 6. CJ Kopecki, AH 1:48.07.

200-yard individual medley: 1. Brandon Vives, COL 1:53.70, 2. Rip Lyster, GUCO 1:53.73, 3. Joseph Perez, DOR 1:54.69, 10. Jonathan Farah, AH 2:02.65.

50-yard freestyle: 1. Cody Cline, WELL 20.44, 2. Adrian Moya, DOR 21.88, 3. Blake McGovern, NEWS 22.04.

100-yard butterfly: 1. Julien Pinon, AH 50.95, 2. Max Garcia-del Pozo, BEL 52.51, 3. Diego Faucher, DOR 52.66.

100-yard freestyle: 1. Cody Cline, WELL 45.39, 2. Adrian Moya, DOR 47.58, 3. Carter Strickland, CREE 48.88.

500-yard freestyle: 1. Alex Arrieta, DOR 4:38.30, 2. Aitor Fungairino, BEL 4:43.62, 3. Dakota Mahaffey, CHS 4:43.62, 8. CJ Kopecki, AH 4:53.66.

200-yard freestyle relay: 1. American Heritage Plantation 1:29.22, 2. Doral 1:29.34, 3. Wellingon 1:30.34.

100-yard backstroke: 1. Dakota Mahaffey, CHS 51.51, 2. Alejandro Carriazo, BEL 53.23, 3. Ethan Chestang, CREEK 53.58.

100-yard breaststroke: 1. Al Madden, JENB 57.27, 2. Paxton Rhoads, PLAN 58.05, 3. Brandon Vives, COL 58.37, 13. Jonathan Farah, AH 1:03.32.

400-yard freestyle relay: 1. Doral 3:09.44 (Alex Arrieta, Adrian Moya, Adrian Aguilar, Diego Faucher), 2. Belen Jesuit 3:12.14, 3. Creekside 3:14.26.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

BROWARD COUNTY HONOR ROLL: Week Three


2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Three

September 21, 2015

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:52.69, 2. Fort Lauderdale 1:56.41, 3. St. Thomas Aquinas 1:58.00, 4. Cardinal Gibbons 1:58.21, 5. South Florida Heat 1:58.31, 6. Deerfield Beach 1:58.68, 7. Westminster Academy 1:58.81, 8. University School 1:59.04, 9. American Heritage 1:59.94, 10. Cooper City 2:00.05, 11. Calvary Christian 2:01.02, 12. Nova 2:02.56; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:43.11 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Kathleen Golding, CC 1:56.78, 2. Alexandra Meszaros, PC 1:57.37, 3. Elizabeth Zubero, WA 1:58.61, 4. Marissa Brannan, PC 1:59.92, 5. Mary Smutny, SFH 2:00.25, 6. Sabrina Gornisiewicz, PC 2:00.33, 7. Rachel Contich, CALV 2:00.67; 8. Audrey Mason, AH 2:00.86, 9. Megan Schimansky, CG 2:01.38, 10. Morgan Meadows, FTL 2:02.46, 11. Daniela Gomez, PC 2:02.90, 12. Allison Kopas, US 2:03.76, 13. Andrea Van Den Berg, CB 2:04.28, 14. Cortes-Urbina, NOVA 2:06.33, 15. Abolade Oyetunji, SOM 2:06.73; 2014 BEST: 1. Tyla Martin, Pine Crest 1:51.11.

200-yard Individual Medley: 1. Kathleen Golding, CC 2:07.97, 2. Elizabeth Zubero, PC 2:12.76, 3. Allison Kopas, US 2:12.85, 4. Alexandra Meszaros, PC 2:14.44, 5. Kelley Heron, PPC 2:14.96, 6. Hannah Virgin, PC 2:15.68, 7. Fajardo, CG 2:18.28, 8. Kelly Gest, CG 2:19.72, 9. Amanda Kopas, US 2:20.02, 10. Serrao, CB 2:20.55, 11. Jessica Nava, WA 2:20.95, 12. Kim, CB 2:21.13, 13. Yates, CG 2:22.16, 14. Sarah Asseraf, STA 2:23.27, 15. Megan Schimansky, CG 2:23.80, 16. Molly See, PC 2:23.75, 17. Madison Kozel, US 2:23.96, 18. Thea Mckenna, AH 2:24.01; 19. Adri Goodwin, SAGE 2:24.68, 20. Kaitlyn Moreschi, FTL 2:24.99; 2014 BEST: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:03.24.

50-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 23.33, 2. Catharine Cooper, AH 23.90, 3. Fatimah Westbrook, FTL 24.77, 4. Racine Ross, HH 25.11, 5. Jessica Nava, WA 25.27, 6. tie, Courtney Stewart, PB and Fajardo, CG 25.44, 8. Jillian Contich, CALV 25.63, 9. Brooke Bernstein, PC 25.81, 10. Sarah Bucaro, CB, 26.12, 11. Juliana Russell, CG 26.33, 12. Samantha Roth, DOUG 26.50, 13. Morgan Meadows, FTL 26.51,14. Marissa Brannan, PC 26.77, 15. Sabrina Gornisiewicz, PC 26.87, 16. Emily Puia, STA 26.93, 17. Abigail Carswell, US 27.06, 18. Annita Huang, AH 27.07, 19. Windsor Atherton, SFH 27.13, 20. Carly Swanson, CB 27.20, 21. Jade Grabow, AH 27.21, 22. Brianna Hickey, CALV 27.28, 23. Alex Sanchez, Nova 27.30, 24. Muir, NOVA 27.38, 25. Alicja Zielinski, NE 27.56, 26. Sara Souza, CALV 27.65, 27. Molly Weidner, AH 27.69, 28. Eva Sher, PC 27.76, 29. Chloe Grabow, AH 27.78; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 22.60.

1-meter Springboard Diving: 1. Maia Goldstein, US 420.70, 2. Daniela Castillo, SAGE 414.30, 3. Johanna Holloway, WA 293.40, 4. Juliette Pozzuoli, PC 254.10, 5. Ali Watson, PC 253.50, 6. Carly Ehrlich, PB 235.20, 7. Ishani Singh, PC 234.97, 8. Shiraz Shiff, PC 208.65, 9. Fernandez, CB 206.00, 10. Skye Warriner, FTL 182.70, 11. Cassandra Catesson, FTL 174.55, 12. Gabi Sampo, WA 152.35; 2014 BEST: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest 520.75.

100-yard Butterfly: 1. Jessica Nava, WA 57.85, 2. Elizabeth Zubero, WA 58.52, 3. Mary Smutny, SFH 59.32, 4. Alexandra Meszaros, PC 59.36, 5. Molly See, PC 1:00.75, 6. Allison Kopas, US 1:01.60, 7. Racine Ross, HH 1:02.50, 8. Violeta Tumolo, FTL 1:03.48, 9. Natasha Testa, CC 1:03.50, 10. Natasha Testa, CC 1:03.66, 11. Rachel Contich, CALV 1:03.83, 12. Rachel Milazzo, FTL 1:03.92, 13. Quinn Connor, STA 1:03.98, 14. Thomas, WES 1:04.03, 15. Amanda Kopas, US 1:04.30, 16. Sarah Asseraf, STA 1:04.31, 17. Marquez, PB 1:04.37, 18. Megan Schimansky, CG 1:04.84, 19. Marissa Brannan, PC 1:06.11, 20. Kelley Heron, PPC 1:06.13, 21. Gest, CG 1:06.60, 22. Lauren Noyola, PC 1:06.98; 2014 BEST: 1. Jessica Nava, Westminster Academy 54.05.

100-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 51.11, 2. Catharine Cooper, AH 53.13, 3. Mary Smutny, SFH 53.76, 4. Kelly Gest, CG 55.77, 5. Morgan Meadows, FTL 55.89, 6. Courtney Stewart, PB 56.06, 7. Savanah Yates, CG 56.34, 8. Sabrina Gornisiewicz, PC 56.85, 9. Fajardo, CG 56.63, 10. Capalbo, CC 57.40, 11. Brooke Bernstein, PC 57.42, 12. Marissa Brannan C 57.52, 13. Pelaez, CB 57.74, 14. Serrao, CB 58.41, 15. Abolade Oyetunji, SOM 58.77, 16. Emily Puia, STA 59.59, 17. Annita Huang, AH 1:00.01, 18. Lauren Noyola, PC 1:00.28, 19. Jade Grabow, AH 1:00.31; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 49.30.

500-yard Freestyle: 1. Alexandra Meszaros, PC 5:16.20, 2. Audrey Mason, AH 5:16.52, 3. Marissa Brannan, PC 5:18.11, 4. Sabrina Gornisiewicz, PC 5:22.21, 5. Jessica Nava, WA 5:22.57, 6. Allison Kopas, US 5:22.74, 7. Elizabeth Zubero, WA 5:26.81, 8. Andrea Van Den Berg, CB 5:28.24, 9. Daniela Gomez, PC 5:32.39, 10. Juliana Russell, CG 5:35.03, 11. Amanda Kopas, US 5:39.43, 12. Cortes-Urbina, NOVA 5:45.83, 13. Pelaez, CB 5:46.26, 14. Lilli Calero, PPC 5:48.25, 15. Alexis Hicks, FTL 5:49.76;16. Adriana Rodriguez, CG 5:50.51; 17. Zoe Abovitz, CALV 5:50.79, 18. Anna Montgomery, PC 5:52.78, 19. Sara Quintero, SAGE 5:53.45; 2014 BEST: 1. Melissa Marinheiro, West Broward 4:52.96.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:40.20, 2. St. Thomas Aquinas 1:42.49, 3. American Heritage 1:44.65, 4. Cardinal Gibbons 1:44.89, 5. Fort Lauderdale 1:46.41, 6. Westminster Academy 1:46.56, 7. South Florida Heat 1:48.28, 8. Calvary Christian 1:52.27, 9. Cypress Bay 1:52.78, 10. University School 1:54.17, 11. Nova 1:55.06, 12. Deerfield Beach 1:55.59; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:36.09 (Marta Ciesla, Brooke Bernstein, Tyla Martin, Jamie Flores).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 58.50, 2. Elizabeth Zubero, WA 1:02.07, 3. Allison Kopas, US 1:02.34, 4. Jillian Contich, CALV 1:02.54, 5. Kelley Heron, PPC 1:02.57, 6. Molly See, PC 1:05.22, 7. Chen, DB 1:05.31, 8. Samantha Stinemire, STA 1:05.48, 9. Carly Swanson, CB 1:05.72, 10. Sarah Bucaro, CB 1:06.28, 11. Daniela Munoz, PC 1:06.73, 12. Annita Huang, AH 1:06.97, 13. Adri Gooding, SAGE 1:07.06, 14. Stephanie Mlujeak, WB 1:08.22, 15. Hiriam, PPC 1:09.33, 16. Simone Vale, SAGE 1:09.36, 17. Amanda Wood, WA 1:09.88, 18. Jade Grabow, AH 1:10.34, 19. Rebecca Kanter, FTL 1:10.47, 20. tie, Nadya Yanova, PC and Ashley Tan, CSC 1:10.56; 2014 BEST: 1. Amanda Tipton, Nova 56.63.

100-yard Breaststroke: 1. Elizabeth Zubero, PC 1:07.66, 2. Marta Ciesla, PC 1:08.90, 3. Fatimah Westbrook, FTL 1:08.97, 4. Hannah Virgin, PC 1:09.23, 5. Savanah Yates, CG 1:09.41, 6. Johnson, DB 1:11.15, 7. Kim, CB 1:11.32, 8. Alicja Zielinski, NE 1:13.80, 9. Amanda Kopas, US 1:14.33, 10. Natalya Wozab, STA 1:14.35, 11. Rachel Botting, SFH 1:15.60, 12. Elise Larin, SOM 1:15.78, 13. Thea Mckenna, AH 1:16.22, 14. Kelley Heron, PPC 1:16.38, 15. Kaitlyn Moreschi, FTL 1:16.97, 16. Cortes-Urbina, N, 1:17.39, 17. Molly Weidner, AH 1:17.93, 18. Vallarta, PPC 1:18.31, 19. Julie Mason, AH 1:18.47, 20. Cook, SB 1:18.54; 2014 BEST: 1. Caitlin Ahern, St. Thomas Aquinas 1:03.30.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:36.82, 2. American Heritage 3:48.31, 3. Fort Lauderdale 3:56.79, 4. University School 3:56.85, 5. Westminster Academy 3:59.55, 6. Cardinal Gibbons 4:01.12, 7. St. Thomas Aquinas 4:01.22, 8. Cooper City 4:01.57; 2014 BEST: 1. American Heritage 3:35.30 (Catharine Cooper, Lindsay Hay, Marissa Brannan, Alexandra Pacitti).

GIRLS RANKINGS

1. Pine Crest, 2. Westminster Academy, 3. American Heritage, 4. St. Thomas Aquinas, 5. Cooper City, Fort Lauderdale, University School.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:37.57, 2. American Heritage 1:41.25, 3. Fort Lauderdale 1:42.60, 4. Sagemont 1:43.05, 5. Cypress Bay 1:44.38, 6. University School 1:44.66, 7. Calvary Christian 1:45.79, 8. Pembroke Pines Charter 1:46.26, 9. St. Thomas Aquinas 1:47.94, 10. West Broward 1:48.62, 11. Flanagan 1:49.33, 12. South Florida Heat 1:49.75, 13. Cooper City 1:50.62, 14. Somerset 1:50.96, 15. Monarch 1:50.97; 2014 BEST: 1. American Heritage 1:36.90 (Nico Medina, Jonathan Farah, Fernando Bohorquez, Taylor Eaddy).

200-yard Freestyle: 1.Julien Pinon, AH 1:45.00, 2. Raphael Marcoux, FTL 1:47.67, 3. Daniel Jacobs, US 1:48.05, 4. CJ Kopecki, AH 1:48.42, 5. Maxamillian Asnis, US 1:48.54, 6. Padraic Cassidy, STA 1:48.78, 7. Tyler Zuyus, FTL 1:49.57, 8. Jaime Esteban Lasso, SOM 1:49.65, 9. Luke Smutny, SFH 1:49.80, 10. Nicholas Pacitti, AH 1:51.43, 11. Joao Vitor Pereira, PC 1:51.59, 12. Barros, CB 1:51.62, 13. Samuel Asnis, US 1:51.38, 14. Juan Imposiamato, SAGE 1:51.98, 15. Matthew Petreski, PC 1:52.39, 16. Hank Contich, CALV 1:53.66, 17. Nick Vale, SAGE 1:54.03, 18. James Dika, FTL 1:54.28, 19. Andres Lares, PPC 1:54.52, 20. Chase Perry, WA 1:54.85; 2014 BEST: 1. Julien Pinon, American Heritage 1:38.66

200-yard Individual Medley: 1. Fernando Alatorre, SAGE 1:55.17, 2. Marco Guarente, CB 1:59.56, 3. Patrick Groters, US 1:59.77, 4. Jonathan Farah, AH 2:02.09, 5. Philippe Marcoux, FTL 2:02.25, 6. Sebastian Vargas, AH 2:03.71, 7. Ryan Graff, PC 2:04.43, 8. Juan Lucas, PPC 2:05.66, 9. Matthew Petreski, PC 2:05.64, 10. Ricardo Roche, SOM 2:06.21, 11. Tyler Zuyus, FTL 2:06.54, 12. Christian Carlson, CALV 2:06.92, 13. Jonathan Farah, AH 2:07.21, 14. Andres Lares, PPC 2:07.54, 15. Sebastian Vargas, AH 2:07.76; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 1:49.65.

50-yard Freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 21.09, 2. Anton Voronin, NBP 21.69, 3. Hank Contich, CALV 22.12, 4. Philippe Marcoux, FTL 22.33, 5. Kearn Kurbanali, STA 22.48, 6. Ryan Capote, PPC 22.56, 7. Veit, CB 22.57, 8. Carlos Rodriguez, AH 22.65, 9. Gustavo Valery, FL 22.66, 10. Patrick Groters, US 22.85, 11. Tristan Celestin, DOUG 23.00, 12. Christian Soderberg, PC 23.21, 13. Navaretta, CB 23.22, 14. Christian Carlson, CALV 23.66, 15. Ryan Graff, PC 23.73, 16. Alejandro Lombo, AH 24.02, 17. Tyler Zuyus, FTL 24.03, 18. Keegan O’Leary, CALV 24.19, 19. Eduardo Graziano, SOM 24.28, 20. Seb Wright, CALV and Bacic, DB 24.38, 22. Uzzo, MON 24.27, 23. Yani Fabre, PC 24.49, 24. Cristian Rossi, AH 24.94; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 20.61.

1-meter Springboard Diving: 1. Austin Fields, PC 349.65, 2. Kevin Mendez, PC 285.75, 3. Louis Giroire, FTL 266.55, 4. Zach Allen, CG 266.30, 5. Lyle Hayes-Macaluso, PC 262.85, 6. Sky Geovanni, FTL 257.45, 7. Hunter Fields, PC 255.60, 8. Sky Geovanni, FTL 251.70, 9. Blake Shaw, WA 209.80, 10. Dane Gailitis, PC 199.65; 2014 BEST: 1. Logan Downey, South Plantation 591.65.

100-yard butterfly: 1. Julien Pinon, AH 53.07, 2. Luke Smutny, SFH 53.69, 3. Nico Medina, AH 54.33, 4. Sebastian Vargas, AH 54.45, 5. Phillipe Marcoux, FTL 54.74, 6. Maxamillian Asnis, US 54.86, 7. Carlos Gallego, CB 54.95, 8. Raphael Marcoux, FTL 55.02, 9. Joao Vitor Pereira, PC 55.49, 10. Juan Lucas, PPC 55.78, 11. Patrick Groters, US 56.04, 12. Andres Lares, PPC 56.37, 13. Labaton, CC 57.01, 14. Freire, CB 57.13, 15. Roth, MON 57.82, 16. Juan Imposiamato, SAGE 57.87; 17. Juan Zapata, STA 57.90; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 48.06.

100-yard Freestyle: 1. Anton Voronin, NBP 45.19, 2. Raphael Marcoux, FTL 47.18, 3. Philippe Marcoux, FTL 47.95, 4. Julien Pinon, AH 48.35, 5. Daniel Jacobs, US 49.66, 6. Ryan Capote, PPC 49.89, 7. Juan Imposiamato, SAGE 49.99, 8. Anton Generalov, PC 50.27, 9. Hank Contich, CALV 50.52,10. Kearn Kurbanali, STA 50.63, 11. Sebastian Vargas, AH 50.95, 12. Chase Perry, WA 50.96, 13. Christian Soderberg, PC 51.31, 14. Navarette, CB 51.40, 15. Alejandro Alvaro, STA 52.56, 16. James Dika, FTL 52.62, 17. Perez, CC 52.88, 18. Carlos Rodriguez, AH 53.15, 19. Rodriguez, SB 53.54; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 45.17.

500-yard Freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:50.25, 2. Nicholas Pacitti, AH 4:50.91, 3. Patrick Groters, US 4:51.88, 4. CJ Kopecki, AH 4:52.50, 5. Luke Smutny, SFH 4:52.68, 6. Samuel Asnis, US 4:53.36, 7. Jaime Esteban Lasso, SOM 5:02.70, 8. Juan Lucas, PPC 5:05.15, 9. Diaz, CB 5:06.34, 10. Padraic Cassidy, STA 5:13.96, 11. Nicholas DiStefano, AH 5:18.62, 12. Nick Vale, SAGE 5:20.05, 13. Nicholas DiStefano, AH 5:20.48; 2014 BEST: 1. Patrick Groters, University School 4:31.82.

200-yard Freestyle Relay: 1. Fort Lauderdale 1:30.68, 2. American Heritage 1:31.47, 3. Pine Crest 1:31.84, 4. Cypress Bay 1:32.28, 5. Calvary Christian 1:32.60, 6. St. Thomas Aquinas 1:34.44, 7. South Florida Heat 1:36.25, 8. University School 1:38.51, 9. Flanagan 1:39.09, 10. Douglas 1:39.39, 11. Fort Lauderdale 1:42.72, Deerfield Beach 1:43.10, 12. South Broward 1:44.20, 13. Westminster Academy 1:45.03, 14. Posnack 1:45.62; 2014 BEST: St. Thomas Aquinas 1:26.50 (Gabriel Perez Silva, Andrew Szatkowski, Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali).

100-yard Backstroke: 1. Fernando Alatorre, SAGE 52.94, 2. Patrick Groters, US 55.03, 3. Anton Generalov, PC 55.41, 4. Joao Vitor Pereira, PC 55.46, 5. Juan Imposiamato, SAGE 57.24, 6. Tyler Zuyus, FTL 57.52, 7. Nico Medina, AH 58.08, 8. Gustavo Valery, FL 58.56, 9. Carlos Gallego, CB 1:00.00; 10. Fererra, NBP 1:00.21, 11. Kyle-Anthony Kaufman, STA 1:00.72, 12. Ryan Capote, PPC 1:01.07, 13. James Burnette, STA 1:01.58, 14. Brandon Adelkopf, WB 1:02.46; 2014 BEST: Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 52.31.

100-yard Breaststroke: 1. Marco Guarente, CB 57.63, 2. Hank Contich, Calvary Christian 1:00.88, 3. Ryan Graff, PC 1:01.11, 4. Matthew Petreski, PC 1:02.64, 5. Christian Carlson, Calvary Christian 1:03.34, 6. Francisco Cantu, N 1:04.46, 7. Elad Fraiman, POS 1:04.50, 8. Tristan Celestin, DOUG 1:04.69, 9. Jonathan Farah, AH 1:04.76, 10. Veit, CB 1:05.56, 11. Brendan Cassie, WB 1:05.63, 12. Tyler Gibson, PPC 1:06.36, 13. Yona Rubin, FTL 1:07.21, 14. Samuel Quintero, SAGE 1:08.27, 15. Bacic, DB 1:08.34, 16. Ricardo Roche, SOM 1:08.45, 17. Capalbo, CC 1:08.48; 2014 BEST: Daniel Pereira, University School 58.43.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:15.92, 2. University School 3:21.18, 3. American Heritage 3:21.25, 4. Fort Lauderdale 3:24.77, 5. Cypress Bay 3:25.08, 6. Sagemont 3:25.31; 7. St. Thomas Aquinas 3:35.64, 8. Cooper City 3:35.66; 2014 BEST: American Heritage 3:09.17 (Taylor Eaddy, Chris Garcia, Nico Medina, Julien Pinon).

BOYS RANKINGS

1. American Heritage, 2. Fort Lauderdale, 3. Cypress Bay, 4. Pine Crest, 5. University School.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Pinon, Farah, Kopecki, Rossi Lead American Heritage Boys Team; Huang Takes First, Second For Girls Team


By Sharon Robb

September 15, 2015—American Heritage Plantation boys’ team remained undefeated with a 99-84 victory over Pine Crest Tuesday at the Woodson Pool in Fort Lauderdale.

The Patriots are now 4-1 during Week Three of the high school swimming and diving season.

It was Pine Crest’s (3-1) first loss of the season.

American Heritage won six individual boys’ events and swept the 200- and 400-yard freestyle relays.

Julien Pinon won two events and anchored both winning relays. Pinon won the 200-yard freestyle in 1:45.00 and 100-yard freestyle in 48.35, both season-bests.

SOFLO teammate CJ Kopecki was second in the 200-yard freestyle in 1:50.75 and second in the 500-yard freestyle in 4:52.50, a season-best dropping from 4:59.27. He was also a member of the winning 400-yard freestyle relay.

Jonathan Farah won the 200-yard individual medley in 2:02.09, also a season-best and third in the 100-yard breaststroke in 1:05.74. Farah was a member of the second-place 200-yard medley relay that finished in 1:41.25.

American Heritage won the 200-yard freestyle relay in 1:31.47 with Kopecki, Farah, Carlos Rodriguez and Pinon and 400-yard freestyle relay in 3:21.25 with Sebastian Vargas, Kopecki, Nico Medina and Pinon.

SOFLO’s Cristian Rossi was a member of the third-place 200-yard medley relay that finished in 1:52.77 and third-place 200-yard freestyle relay that finished in 1:42.78. Rossi was fifth in the 50-yard freestyle in 24.94 and fifth in the 100-yard freestyle in 57.56.

Other American Heritage individual winners were: Carlos Rodriguez, 50-yard freestyle, 22.65; Nico Medina, 100-yard butterfly, 54.33; Nicholas Pacitti, 500-yard freestyle, 4:50.91.

Pine Crest’s Anton Generalov won the 100-yard backstroke in 56.81 and Matthew Petreski won the 100-yard breaststroke in 1:02.64. The Panthers also won the 200-yard medley relay in 1:40.68 with Generalov, Ryan Graff, Joao Vitor Pereira and Christian Soderberg.

Pine Crest swept the 1-meter springboard diving events. Juliette Pozzuoli won the girls event with 249.60 points and Austin Fields won the boys title with 288.60 points, edging teammate Kevin Mendez with 285.75.

“All the boys and girls improved their times including the relays so I can’t complain about anything,” American Heritage coach Nobutaka Tan said.

Pine Crest girls remained undefeated (4-0) with a 117-66 victory over American Heritage Plantation. The Patriot girls’ team dropped to 3-2.

SOFLO’s Annita Huang led off the Patriots’ winning 200-yard freestyle relay that won in 1:44.65. Huang was also second in the 100-yard backstroke in 1:07.36.

Pine Crest girls were led by double winners Marta Ciesla and Molly See.

Ciesla, a member of the USA Swimming junior national team, won the 50-yard freestyle in a showdown with Catharine Cooper, another top sprinter, 23.33-23.90. Ciesla also won the 100-yard freestyle in 51.50. Cooper was second in 53.13.

Ciesla was a member of the winning 200-yard medley relay team that won in 1:56.37 with teammates Molly See, Alexandra Meszaros and Brooke Bernstein.

See won the 100-yard butterfly in 1:07.60 and 100-yard backstroke in 1:06.40.

Other individual girls’ winners were: Audrey Mason of American Heritage, 200-yard freestyle, season-best 2:00.00; Thea Mckenna of American Heritage, 200-yard individual medley in a season-best 2:00.00; No. 1–ranked Alexandra Meszaros of Pine Crest, 500-yard freestyle in a season-best 5:16.20 and Julie Mason of American Heritage, 100-yard breaststroke, 1:18.47.

Pine Crest also won the 400-yard freestyle relay with Daniela Munoz, Daniela Gomez, See and Eva Sher.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

BROWARD COUNTY HONOR ROLL, Week One


BROWARD COUNTY HIGH SCHOOL SWIMMING & DIVING
September 8, 2015

GIRLS
200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:52.69, 2. St. Thomas Aquinas 1:58.80, 3. Cooper City 2:01.95, 4. Westminster Academy 2:01.98, 5. Coral Glades 2:03.84, 6. American Heritage 2:08.00; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:43.11 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Audrey Mason, AH 2:01.08, 2. Elizabeth Zubero, WA 2:01.23, 3. Megan Schimansky, CG 2:01.38, 4. Sabrina Gornisiewicz, PC 2:01.49, 5. Marissa Brannan, PC 2:02.14, 6. Daniela Gomez, PC 2:03.10, 7. Abolade Oyetunji, SOM 2:06.73; 2014 BEST: 1. Tyla Martin, Pine Crest 1:51.11.

200-yard Individual Medley: 1. Kathleen Golding, CC 2:07.97, 2. Hannah Virgin, PC 2:15.68, 3. Fajardo, CG 2:18.28, 4. Serrao, CB 2:20.55, 5. Jessica Nava, WA 2:20.95, 6. Sarah Asseraf, STA 2:23.27, 7. Thea Mckenna, AH 2:24.01; 8. Adri Goodwin, SAGE 2:24.68; 2014 BEST: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:03.24.

50-yard Freestyle: 1. Catharine Cooper, AH 24.03, 2. Brooke Bernstein, PC 25.81, 3. Sarah Bucaro, CB, 26.12, 4. Meadows, FTL 26.51, 5. Emily Puia, STA 26.93, 6. Alex Sanchez, Nova 27.30, 7. Skove, SB 28.04, 8. Zariya Harris, WB 28.15, 9. A. Zielinski, NE 28.20, 10. Malone, CG 29.34, 11. Madison Parelle, AH 29.37,12. Lauren Noyola, PC 29.56; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 22.60.

1-meter Springboard Diving: 1. Daniela Catillo, SAGE 258.15, 2. Juliette Pozzuoli, PC 254.10, 3. Ali Watson, PC 253.50, 4. Shiraz Shiff, PC 208.65, 5. Fernandez, CB 206.00, 6. Gabi Sampo, WA 152.35; 2014 BEST: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest 520.75.

100-yard Butterfly: 1. Alexandra Meszaros, PC 59.84, 2. Jessica Nava, WA 1:01.00, 3. Molly See, PC 1:01.01, 4. Natasha Testa, CC 1:03.87, 5. Quinn Connor, STA 1:03.98, 6. Tumolo, FTL 1:04.27, 7. Sarah Asseraf, STA 1:04.31, 8. Megan Schimansky, CG 1:04.84, 9. Marissa Brannan, PC 1:06.11, 10. Simone Vale, SAGE 1:08.14, 11. Z. Zielinski, NE 1:08.66; 2014 BEST: 1. Jessica Nava, Westminster Academy 54.05.

100-yard Freestyle: 1. Catharine Cooper, AH 53.72, 2. Marta Ciesla, PC 54.18, 3. Fajardo, CG 57.19, 4. Brooke Bernstein, PC 57.42, 5. Serrao, CB 58.41, 6. Abolade Oyetunji, SOM 58.77, 7. Emily Puia, STA 59.59, 8. Lauren Noyola, PC 1:00.28, 9. Muir, N, 1:01.13, 10. Kellie Wilcox, WB 1:01.34, 11. Jade Grabow, AH 1:01.49; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 49.30.

500-yard Freestyle: 1. Audrey Mason, AH 5:20.52, 2. Elizabeth Zubero, WA 5:26.81, 3. Daniela Gomez, PC 5:32.39, 4. Pelaez, CB 5:46.26, 5. Sara Quintero, SAGE 5:53.45, 6. Samantha Knight, STA 5:56.05; 2014 BEST: 1. Melissa Marinheiro, West Broward 4:52.96.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:43.37, 2. St. Thomas Aquinas 1:49.08, 3. American Heritage 1:50.98, 4. Cypress Bay 1:54.45, 5. Nova 1:55.06, 6. Westminster Academy 2:00.03, 7. Sagemont 2:00.37, 8. West Broward 2:02.46; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:36.09 (Marta Ciesla, Brooke Bernstein, Tyla Martin, Jamie Flores).

100-yard Backstroke: 1. Samantha Stinemire, STA 1:05.48, 2. Molly See, PC 1:05.57, 3. Sarah Bucaro, CB 1:06.28, 4. Stephanie Mlujeak, WB 1:08.22, 5. Daniela Munoz, PC 1:08.29, 6. Hiriam, PPC 1:09.33, 7. Simone Vale, SAGE 1:09.36, 8. Nadya Yanova, PC 1:10.56, 9. Kanter, FTL 1:10.95, 10. Cantu, N, 1:12.49; 2014 BEST: 1. Amanda Tipton, Nova 56.63.

100-yard Breaststroke: 1. Hannah Virgin, PC 1:09.23, 2. Fatimah Westbrook, FTL 1:10.67, 3. Kim, CB 1:11.32, 4. Natalya Wozab, STA 1:14.35, 5. Elise Larin, SOM 1:15.78, 6. Kelley Heron, PPC 1:16.38, 7. Thea Mckenna, AH 1:16.40, 8. Cortes-Urbina, N, 1:17.39, 9. Julie Mason, AH 1:18.74; 2014 BEST: 1. Caitlin Ahern, St. Thomas Aquinas 1:03.30.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:48.21, 2. American Heritage 3:58.93, 3. Westminster Academy 4:00.03, 4. Cooper City 4:01.57, 5. St. Thomas Aquinas 4:01.69; 2014 BEST: 1. American Heritage 3:35.30 ( Catharine Cooper, Lindsay Hay, Marissa Brannan, Alexandra Pacitti).

GIRLS RANKINGS
1. Pine Crest, 2. Westminster Academy, 3. American Heritage, 4. St. Thomas Aquinas, 5. Cooper City.

BOYS
200-yard Medley Relay: 1. Fort Lauderdale 1:42.60, 2. Pine Crest 1:43.61, 3. American Heritage 1:44.00, 4. Sagemont 1:44.89, 5. Cypress Bay 1:46.25, 6. St. Thomas Aquinas 1:47.94, 7. West Broward 1:48.62, 8. Cooper City 1:50.62, 9. Somerset 1:50.96; 2014 BEST: 1. American Heritage 1:36.90 (Nico Medina, Jonathan Farah, Fernando Bohorquez, Taylor Eaddy).

200-yard Freestyle: 1. Julien Pinon, AH 1:47.14, 2. Jaime Esteban Lasso, SOM 1:49.65, 3. CJ Kopecki, AH 1:50.05, 4. Padraic Cassidy, STA 1:51.28, 5. Juan Imposiamato, SAGE 1:51.98, 6. Andres Lares, PPC 1:54.52, 7. Diaz, CB 1:55.53, 8. Rodriguez, SB 1:56.12, 9. Nicholas Pacitti, AH 1:57.05; 2014 BEST: 1. Julien Pinon, American Heritage 1:38.66

200-yard Individual Medley: 1. Fernando Alatorre, SAGE 2:00.24, 2. Sebastian Vargas, AH 2:05.01, 3. Jonathan Farah, AH 2:05.05, 4. Ricardo Roche, SOM 2:06.21, 5. Tyler Zuyus, FTL 2:06.54, 6. Marco Guarente, CB 2:06.74, 7. Matthew Petreski, PC. 2:07.23, 8. Juan Zapata, STA 2:08.07, 9. Matthew Menocal, PPC 2:09.23; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 1:49.65.

50-yard Freestyle: 1. Kearn Kurbanali, STA 22.48, 2. Gustavo Valery, FL 22.66, 3. Christian Soderberg, PC 23.21, 4. Carlos Rodriguez, AH 23.28, 5. Eduardo Graziano, SOM 24.28, 6. Yani Fabre, PC 24.77, 7. Lopez, SB 25.05, 8. Brendan Cassie, WB 25.65, 9. Schleicher, CC 26.10, 10. Adrian Marrero, SOM 26.46, 11. Kim, PPC 26.71; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 20.61.

1-meter Springboard Diving: 1. Austin Fields, PC 349.65, 2. Kevin Mendez, PC 284.10, 3. Louis Giroire, FTL 265.55, 4. Hunter Fields, PC 236.55, 5. Blake Shaw, WA 209.80, 6. Dane Gailitis, PC 199.65; 2014 BEST: Logan Downey, South Plantation 591.65.

100-yard butterfly: 1. Julien Pinon, AH 53.07, 2. Raphael Marcoux, FTL 55.02, 3. Joao Vitor Pereira, PC 55.49, 4. Carlos Gallego, CB 55.79, 5. Nico Medina, AH 56.22, 6. Labaton, CC 57.01, 7. Juan Imposiamato, SAGE 57.87; 8. Juan Zapata, STA 57.90; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 48.06.

100-yard Freestyle: 1. Philippe Marcoux, FTL 47.95, 2. Sebastian Vargas, AH 50.95, 3. Navarette, CB 51.40, 4. Chase Perry, WA 51.89, 5. Alejandro Alvaro, STA 52.56, 6. Perez, CC 52.88, 7. Carlos Rodriguez, AH 53.15, 8. Yani Fabre, PC 56.54; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 45.17.

500-yard Freestyle: 1. CJ Kopecki, AH 4:59.27, 2. Jaime Esteban Lasso, SOM 5:02.70, 3. Juan Lucas, PPC 5:05.15, 4. Nicholas Pacitti, AH 5:06.69, 5. Diaz, CB 5:07.47, 6. Padraic Cassidy, STA 5:13.96, 7. Nicholas DiStefano, AH 5:18.62, 8. Nick Vale, SAGE 5:20.05; 2014 BEST: 1. Patrick Groters, University School 4:31.82.

200-yard Freestyle Relay: 1. American Heritage 1:32.94, 2. Cypress Bay 1:34.08, 3. St. Thomas Aquinas 1:35.42, 4. Pine Crest 1:38.14, 5. Fort Lauderdale 1:42.72, 6. South Broward 1:47.77, 7. Westminster Academy 1:48.71; 2014 BEST: St. Thomas Aquinas 1:26.50 (Gabriel Perez Silva, Andrew Szatkowski, Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali).

100-yard Backstroke: 1. Fernando Alatorre, SAGE 54.90, 2. Joao Vitor Pereira, PC 56.46, 3. Tyler Zuyus, FTL 57.81, 4. Nico Medina, AH 58.08, 5. Gustavo Valery, FL 59.27, 6. Kyle-Anthony Kaufman, STA 1:00.72, 7. Ryan Capote, PPC 1:01.07, 8. James Burnette, STA 1:01.58, 9. Brandon Adelkopf, WB 1:02.46; 2014 BEST: Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 52.31.

100-yard Breaststroke: 1. Matthew Petreski, PC 1:03.64, 2. Ryan Graff, PC 1:04.11, 3. Francisco Cantu, N 1:04.46, 4. Jonathan Farah, AH 1:04.76, 5. Veit, CB 1:05.56, 6. Brendan Cassie, WB 1:05.63, 7. Ricardo Roche, SOM 1:08.45, 8. Matthew Cooper, STA 1:10.25, 9. Samuel Quintero, SAGE 1:10.47; 2014 BEST: Daniel Pereira, University School 58.43.

400-yard Freestyle Relay: 1. American Heritage 3:25.11, 2. Sagemont 3:29.06; 3. Pine Crest 3:31.75, 4. Cypress Bay 3:32.37; 5. St. Thomas Aquinas 3:35.64, 6. Cooper City 3:35.66; 2014 BEST: American Heritage 3:09.17 (Taylor Eaddy, Chris Garcia, Nico Medina, Julien Pinon).
BOYS RANKINGS
1. American Heritage, 2. Fort Lauderdale, 3. University School, 4. Pine Crest, 5. Cypress Bay.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4solfo.com

South Florida Aquatic Club Second After Day One Of Inaugural USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb

July 30, 2015—South Florida Aquatic Club, in the midst of an outstanding year, is among early leaders at the the inaugural USA Swimming Futures Championships.

After opening day action at Purdue’s Boilermaker Aquatic Center in West Lafayette, Ind., SOFLO is second in the combined team standings with 75 points and third among women’s teams with 49 points.

Kathleen Golding, 14, of SOFLO, one of the youngest swimmers in the meet, was sixth in the 800-meter freestyle in a best time 9:06.15, dropping 1.69 seconds.

Golding was also a member of SOFLO’s fourth place 800-meter freestyle relay team in 8:35.70 with teammates Kelley Heron and Florida Gulf Coast swimmers and sisters Marcella and Melissa Marinheiro.

SOFLO boys was sixth in the 800-meter freestyle relay in 7:51.04 with Julien Pinon, CJ Kopecki, Ervin Marin and Ryan Capote. Pinon led off with a best time 1:53.43 for 200.

“Our kids did well on the national stage,” said SOFLO head coach Chris Anderson, now headed to the XVI FINA World Championships to coach five swimmers from Jamaica, Colombia and U.S.

The Futures Championships are a trio of meets in Greensboro, N.C., Mt. Hood, Ore. and West Lafayette, Ind.

The meets are designed to bridge the gap between Sectionals and Junior Nationals enabling swimmers not qualified for Junior Nationals to compete in their own meet.

The meet continues today with prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m. The results are posted on Meet Mobile under FUTURES West Lafayette 2015.

THURSDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Columbia Swim Club 91, 2. South Florida Aquatic Club 75, 3. Highlander 68, 4. Rockwood Swim Club 56, 5. Kansas City Blazers 54, 6. Dynamo Swim Club 46, 7. Boilermaker Aquatics 40, 8. tie, Area Tallahassee Aquatic Club, Stingrays 36, 10. Indiana University Swim Team 30.

WOMEN’S TEAM TOTALS: 1. Columbia Swim Club 57, 2. Kansas City Blazers 54, 3. South Florida Aquatic Club 49, 4. Rockwood Swim Club 34, 5. Riptide 29, 6. Highlander Aquatic Club 28, 7. Southwest Stars Swim Club 26, 8. Michiana Stars Swimming 20, 9. Stingrays 16, 10. Area Tallahassee Aquatic Club 14.

MEN’S TEAM TOTALS: 1. Boilermaker Aquatics, Highlander Aquatics 40, 3. Dynamo 37, 4. Columbia 34, 5. Indiana University 30, 6. Memphis Thunder Aquatic Club 28, 7. South Florida Aquatic Club 26, 8. tie, Rockwood Swim Club, Area Tallahassee Aquatic Club, Spartan Swim Club 22.

WOMEN

800-meter freestyle relay: 1. Columbia 8:31.51, 2. Rockwood 8:31.81, 3. Kansas City Blazers 8:32.92; FLORIDA: 4. South Florida Aquatic Club 8:35.70 (Kelley Heron, Kathleen Golding, Marcella Marinheiro, Melissa Marinheiro).

800-meter freestyle: 1. Emily Meckstroth, STAR 8:51.02, 2. Elizabeth Walker, CSC 8:53.88, 3. Caitlyn McHugh, RAYS 8:58.87; FLORIDA: 6. Kathleen Golding, SOFLO 9:06.15, 11. Melissa Marinheiro, SOFLO 9:11.19.

MEN

800-meter freestyle relay: 1. Boilermaker Aquatics 7:41.20, 2. Columbia 7:45.20, 3. Dynamo 7:47.98; FLORIDA: 6. South Florida Aquatic Club 7:51.04 (Julien Pinon, CJ Kopecki, Ervin Marin, Ryan Capote).

1500-meter freestyle: 1. Jackson Gunning, RAYS 15:59.41, 2. James Koval, Unattached 16:12.11, 3. Hayden Curley, Highlander 16:12.11.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Well-Represented At Inaugural USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb

July 29, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers will make history when they compete in one of three inaugural USA Swimming Futures Championships.

The Futures Championships are a trio of meets in Greensboro, N.C., Mt. Hood, Ore. and West Lafayette, Ind.

SOFLO along with several Florida Gold Coast and Florida Swimming swimmers will compete against other swimmers from the mid-region of the United States in the four-day meet that begins on Thursday.

The meets are designed to bridge the gap between Sectionals and Junior Nationals enabling swimmers not qualified for Junior Nationals to compete in their own meet.

While the meets are intended for swimmers ready to make the jump to Junior National level, the meets are technically an open age meet not limited to 18-and-unders.

SOFLO swimmers will compete at Purdue’s Boilermaker Aquatic Center in West Lafayette. The meet in Indiana is larger and more competitive than the other two meets.

South Florida Aquatic Club has nine swimmers competing in the meet. “This is really a great opportunity for these swimmers to rise to the occasion,” SOFLO CEO and head coach Chris Anderson said.

Florida State senior Marc Rojas leads the SOFLO contingent.

Rojas will be joined by French junior national age group champion Julien Pinon, Ryan Capote, Kathleen Golding, Kelley Heron, CJ Kopecki, Ervin Marin, sisters Marcella and Melissa Marinheiro of Florida Gulf Coast and Jessica Rodriguez.

SOFLO has also entered six boys and girls relays.

Pinon, 16, is seeded third in the 200-meter freestyle.

Melissa Marinheiro, 18, is seeded fourth in the 800-meter freestyle, the opening event of the meet. Teammate Kathleen Golding, 14, one of the youngest swimmers in the meet, is seeded eighth.

Golding is seeded second in the 400 IM and fourth in the 200 IM. Melissa Marinheiro is also seeded fourth in the 400 freestyle and fourth in the 1500 freestyle.

Thursday’s opening day events are the 800-meter freestyle, 1500-meter freestyle and 800-meter freestyle relay, all timed finals.

The remainder of the meet will be prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com