Somerset Academy Girls Finish Second At District 12-2A Championship; SOFLO Swimmers Shine


By Sharon Robb

MIAMI, November 5, 2018–Somerset Academy, led by a talented group of swimmers from South Florida Aquatic Club, finished runner-up to defending champion and host Gulliver Prep at the District 12-2A Swimming and Diving Championship.

Somerset turned in its finest district showing with 315 points. Gulliver Prep won with 592.

SOFLO teammates Isabella DiSalvo, Elise Larin, Kyana Castro and Katrina Del Vecchio led Somerset to a second place finish in the 200-yard medley relay in 1:57.23 to open the meet and second place in the 400-yard freestyle relay in 3:54.99 to finish the meet.

SOFLO swimmers Kaitlyn Barrios, Luna Delgado and Natalia Sibug were members of Somerset’s third place 200-yard freestyle relay in 1:54.31.

Kyana Castro, Katrina Del Vecchio and Isabella DiSalvo were Somerset’s top individual finishers. Castro was second in the 100-yard butterfly in 1:03.28 and third in the 200-yard freestyle in 2:05.06. Del Vecchio was also third in the 50-yard freestyle in 25.91. DiSalvo was third in the 100-yard backstroke in 1:04.19.

GIRLS TEAM TOTALS
1. Gulliver Prep 592, 2. Somerset Academy 315, 3. Mater Lakes 237, 4. Mast Academy 232, 5. Key West 172, 6. Mourning 136, 7. St. Brendan 121, 8. Goleman 120, 9. Miami Springs 56.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Gulliver Prep 1:53.43 (Kayla Kraft, Olivia Hernandez, Emily Cordovi, Daniela Luchau), 2. Somerset Academy 1:57.23 (Isabella DiSalvo, Elise Larin, Kyana Castro, Katrina Del Vecchio), 3. Mast Academy 2:01.79.

200-yard freestyle: 1. Olivia Hernandez, GP 1:57.33, 2. Sarah Abril, GP 2:01.77, 3. Kyana Castro, SOM 2:05.06, 9. Luna Delgado, SOM 2:14.66.

200-yard individual medley: 1. Emma Ballestas, GP 2:16.80, 2. Gabriela Fernandez, ML 2:17.69, 3. Iliza Aguiar, MA 2:19.61, 7. Elise Larin, SOM 2:28.56.

50-yard freestyle: 1. Chloe Hernandez, GP 24.54, 2. Cassandra Kraft, GP 25.60, 3. Katrina Del Vecchio, SOM 25.91, 13. Kaitlyn Barrios, SOM 28.39.

1-meter diving: None.

100-yard butterfly: 1. Emily Cordovi, GP 57.42, 2. Kyana Castro, SOM 1:03.28, 3. Nicole Luchau, GP 1:03.55, 5. Isabella Di Salvo, SOM 1:05.21, 7. Luna Delgado, SOM 1:06.06.

100-yard freestyle: 1. Chloe Hernandez, GP 54.29, 2. Sarah Abril, GP 56.03, 3. Isabella Jurado, GOLE 56.36, 4. Katrina Del Vecchio,SOM 56.46.

500-yard freestyle: 1. Michelle Fernandez, ML 5:20.57, 2. Aria Torretta, GP 5:32.76, 3. Emma Ballestas, GP 5:40.75, 4. Natalia Sibug, SOM 5:49.12.

200-yard freestyle relay: 1. Gulliver Pep 1:41.32 (Emily Cordovi, Chloe Hernandez, Sarah Abril, Cassandra Kraft), 2. Key West 1:52.04, 3. Somerset 1:54.31 (Kaitlyn Barrios, Luna Delgado, Isabella Rodriguez-Sanchez, Natalia Sibug).

100-yard backstroke: 1. Emily Cordovi, GP 58.90, 2. Kayla Kraft, GP 1:03.28, 3. Isabella DiSalvo, SOM 1:04.19, 8. Kaitlyn Barrios, SOM 1:11.69.

100-yard breaststroke: 1. Olivia Hernandez, GP 1:07.98, 2. Michelle Fernandez, ML 1:08.61, 3. Gabriela Fernandez, ML 1:11.57, 6. Elise Larin, SOM 1:12.62, 9. Natalia Sibug, SOM 1:14.12.

400-yard freestyle relay: 1. Gulliver Prep 3:44.89 (Daniela Luchau, Chloe Hernandez, Sarah Abril, Olivia Hernandez), 2. Somerset Academy 3:54.99 (Isabella DiSalvo, Elise Larin, Kyana Castro, Katrina Del Vecchio), 3. Mast 3:59.52.

BOYS TEAM TOTALS
1. Gulliver Prep 514, 2. Mater Lakes 351.5, 3. Mourning 252, 4. Mast Academy 220, 5. Goleman 170, 6. Key West 158, 7. Miami Springs 107, 8. Somerset 95, 9. North Miami Beach 60.5, 10. St. Brendan 44.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Gulliver Prep 1:42.10 (Isaiah Jimenez, Parker Rosenthal, Philip Meira, Lucas Jaramillo), 2. Mater Lakes 1:43.69, 3. Goleman 1:46.91.

200-yard freestyle: 1. Jonathan Rodriguez, GP 1:46.78, 2. Salvador Perez, MA 1:52.14, 3. Jose Perdomo, ML 1:57.98.

200-yard individual medley: 1. Michael Fernandez, ML 2:01.18, 2. Rene Peralta, GP 2:02.15, 3. Brandon Moran, ML 2:02.64.

50-yard freestyle: 1. Cruse Sweeney, KW 21.94, 2. Andrew Garcia, MOU 22.22, 3. Philip Meira, GP 22.58.

1-meter diving: 1. Skylar Mignon, Gp 459.90.

100-yard butterfly: 1. Isaiah Jimenez, GP 53.08, 2. Reid Banciella, MA 53.95, 3. Kevin Fanjul, GOLE 56.68.

100-yard freestyle: 1. Jonathan Rodriguez, GP 48.21, 2. Mathew Tarafa, GOLE 49.67, 3. Andrew Garcia, Mou 50.01.

500-yard freestyle: 1. Rene Peralta, Gp 4:52.05, 2. Michael Fernandez, ML 4:54.26, 3. Agustin Rodriguez, ML 4:59.02.

200-yard freestyle relay: 1. Gulliver Prep 1:29.65 (Jonathan Rodriguez, Philip Meira, Michael Sejas, Rene Peralta), 2. Mourning 1:31.61, 3. Mast Academy 1:33.69.

100-yard backstroke: 1. Cruse Sweeney, KW 55.00, 2. Isaiah Jimenez, GP 56.33, 3. Steven Perdomo, ML 58.11.

100-yard breaststroke: 1. Brandon Moran, ML 1:.04, 2. Juan Pablo Pineda, ML 1:01.26, 3. Parker Rosenthal, GP 1:02.58.

400-yard freestyle relay: 1. Gulliver Prep 3:19.99 (Isaiah Jimenez, Jonathan Rodriguez, Rene Peralta, Philip Meira), 2. Mourning 3:32.02, 3. Mast Academy 3:32.53.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine In First Session Of FGC Open Invite NMST


By Sharon Robb

NORTH MIAMI, September 27, 2018—South Florida Aquatic Club’s older age group swimmers dominated the opening session of the FGC Open Invite NMST Saturday at Miami-Dade College North Aquatic Center.

The 11-and-over swimmers posted seven wins and personal-best times in the first of two sessions during the one-day meet.

Among SOFLO’s winners were:

Luna Delgado, 11-12 50-yard butterfly, 30.42.

Kaitlyn Barrios, 11-12 100-yard individual medley, 1:11.60.

Kevin Moya, 11-12, 50-yard backstroke, 32.83, best time.

Diego Nazario-Vazquez, 11-12, 100-yard backstroke, 1:06.26; 100-yard freestyle, 56.30.

Javier Colmenares, 11-12, 50-yard breaststroke, 34.23, best time; 100-yard individual medley, 1:05.04.

Other SOFLO top three finishers were:

Kaitlyn Barrios, 50-yard backstroke, second, 33.47, best time; 50-yard butterfly, third, 33.43.

Luna Delgado, 50-yard backstroke, third, 33.51; 100-yard freestyle, third, 1:01.29, best time.

Judith-Alison Natino, 100-yard breaststroke, second 1:26.57; 100-yard individual medley, third, 1:13.22, best time.

Gabriella Lissa, 50-yard freestyle, third, 31.43, best time.

Natalia Sibug, 200-yard breaststroke, third, 2:41.72, best time.

Mariann Catalasan, 50-yard breaststroke, second 38.39; 200-yard backstroke, second, 2:26.11, best time.

Javier Colmenares, 100-yard breaststroke, second, 1:12.36, best time; 50-yard butterfly, second, 30.06, best time.

Diego Nazario-Vazquez, 200-yard butterfly, second, 2:12.81; 100-yard individual medley, second, 1:06.14, best time.

Kevin Moya, 50-yard freestyle, third, 27.51.

GIRLS

200-yard freestyle:
Open, 1. Olivia Dinehart, Unattached 2:02.17; SOFLO: 14. Kaitlyn Consuegra 2:24.17.

50-yard backstroke:
11-12, 1. Mia Gelin, EA 32.23; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 33.47, time drop, 3. Luna Delgado 33.51, 4. Mariann Catalasan 33.99, 9. Abigail-Marie Natino 35.62; 13-14, 1. Sydney Sever, Unattached 36.56; 15-and-over, 1. Jocelyn Ruiz, BM 30.64.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Alexa Avila, BM 1:19.21; SOFLO: 2. Judith-Alison Natino 1:26.57, 4. Abigail-Marie Natino 1:33.92, time drop, 10. Cali Harries 1:42.93; 13-14, 1. Olivia Dinehart, Unattached 1:10.44; SOFLO: 5. Gabriela Lissa 1:28.66, time drop; 15-and-over, 1. Anamaria Paulus, CANE 2:05.90.

200-yard butterfly:
1. Jocelyn Ruiz, BM 2:13.93; SOFLO: 5. Luna Delgado 2:26.13, 8. Natalia Sibug 2:54.71.

50-yard freestyle:
11-12, 1. Izzy Wilson, Unattached 29.06; SOFLO: 7. Isabella Rodriguez 30.44, time drop, 10. Carleigh Schleicher 31.51, time drop; 13-14, 1. Luna Balzano, EA 27.32; SOFLO: 3. Gabriella Lissa 31.43, time drop; 15-and-over, 1. Kaya Martin, MCDA 28.40.

100-yard backstroke:
11-12, 1. Alexa Vila, BM 1:09.30; SOFLO: 4. Judith-Alison Natino 1:14.52, time drop, 5. Leanne Sorensen 1:18.88, 6. Abigail-Marie Natino 1:20.23; 13-14, 1. Elena Dinehart, Unattached 1:03.58; SOFLO: 5. Gabriella Lissa 1:18.87, time drop; 15-and-over, 1. Jocelyn Ruiz, BM 1:05.96.

200-yard breaststroke:
1. Olivia Dinehart, Unattached 2:32.14; SOFLO: 3. Natalia Sibug 2:41.72, time drop, 4. Mariann Catalasan 2:51.18, time drop, 5. Kaitlyn Barrios 2:51.47, time drop.

50-yard butterfly:
11-12, 1. Luna Delgado, SOFLO 30.42; SOFLO: 3. Kaitlyn Barrios 33.43, 4. Carleigh Schleicher 33.69; 13-14, 1. Beverly Muzii, MCDA 29.94; 15-and-over, 1. Jocelyn Ruiz, BM 28.74.

100-yard freestyle:
11-12, 1. Casey Perez, BM 59.97; SOFLO: 3. Luna Delgado 1:01.29, time drop, 7. Judith-Alison Natino 1:04.83, time drop, 9. Kaitlyn Consuegra 1:07.09, time drop; 13-14, 1. Carmen Sanchez-Tembleque, MS 1:05.22; 15-and-over, None.

50-yard breaststroke:
11-12, 1. Erika Pelaez, EA 34.52; SOFLO: 2. Mariann Catalasan 38.39, 10. Cali Harries 46.42; 13-14 1. Arina Muravyeva, NMST 46.16; 15-and-over, 1. Kaya Martin, MCDA 38.37.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Erika Pelaez, EA 1:00.16; SOFLO: 4. Carleigh Schleicher 1:19.66, 5. Kaitlyn Consuegra 1:20.01, time drop; 13-14, 1. Elena Dinehart, Unattached 1:04.93; 15-and-over, 1. Jocelyn Ruiz, BM 1:01.49.

100-yard individual medley:
11-12, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 1:11.60; SOFLO: 3. Judith-Alison Natino 1:13.22, time drop, 6. Carleigh Schleicher 1:20.32, time drop, 8. Leanne Sorenen 1:22.34, time drop, 9. Abigail-Marie Natino 1:22.42, time drop; 13-14, 1. Olivia Dinehart, Unattached 1:05.78; 15-and-over, 1. Giovanna Key, MCDA 1:16.58.

200-yard backstroke:
1. Elena Dinehart, Unattached 2:17.79; SOFLO: 2. Mariann Catalasan 2:26.11, time drop, 4. Natalia Sibug 2:32.84, 5. Kaitlyn Barrios 2:34.24, 7. Kaitlyn Consuegra 2:43.53, time drop, 8. Gabriella Lissa 2:51.66.

200-yard individual medley:
1. Brooke Mundd, MCDA 2:22.78; SOFLO: 4. Natalia Sibug 2:31.53, 6. Luna Delgado 2:37.01, 7. Judith-Alison Natino 2:38.92, time drop.

200-yard freestyle relay:
1. Miami Country Day Aquatics 1:50.37.

500-yard freesyle:
1. Olivia Dinehart, Unattached 5:14.87; SOFLO; 6. Natalia Sibug 6:05.77, 8. Kaitlyn Consuegra 6:18.03.

BOYS

200-yard freestyle:
1. Tomas Farias, ASC 1:54.25; SOFLO: 16. Hashan Ekanayake 2:19.59, time drop.

50-yard backstroke:
11-12, 1. Kevin Moya, SOFLO 32.83, time drop; SOFLO: 6. Alessio Mazzi 36.61, time drop, 9. Benjamin Kim 37.22, time drop; 13-14, 1. Henry Ajo, BM 30.17; 15-and-over, 1. Tim Phung, NMST 28.80.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Evan Wilson, MCDA 1:12.21; SOFLO: 2. Javier Colmenares 1:12.36, time drop, 4. Derek Hau 1:22.71, time drop; 13-14, 1. Finn Winkler, EA 1:08.95; 15-and-over, 1. Max Uttenreuther, NMST 1:06.28.

200-yard butterfly:
1. Brayan Perez, BM 1:59.65; SOLO: 2. Diego Nazario-Vazquez 2:12.81.

50-yard freestyle:
11-12, 1. Kaii Winkler, EA 24.84; SOFLO: 3. Kevin Moya 27.51, 6. Javier Colmenares 27.82, time drop; 13-14, 1. Finn Winkler, EA 24.12; 15-and-over, 1. Ben Phung, NMST 23.04.

100-yard backstroke:
11-12, 1. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 1:06.26; 13-14, 1. Luca Lesentier, MS 58.56; 15-and-over, 1. Ben Wilson, MCDA 58.01.

200-yard breaststroke:
1. Alan Bertea, Unattached 2:40.88; SOFLO: 5. Ryan Harries 3:25.49.

50-yard butterfly:
11-12, 1. Kaii Winkler, EA 27.57; SOFLO: 2. Javier Colmenares 30.06, time drop, 4. Kevin Moya 31.36, time drop, 5. Luca Hincapie 32.0, time drop; 13-14, 1. Finn Winkler, EA 26.57; 15-and-over, 1. Brayan Perez, BM 24.95.

100-yard freestyle:
11-12, 1. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 56.30; SOFLO: 4. Kevin Moya 1:00.32, time drop, 5. Hashan Ekanayake 1:04.45, time drop, 9. Marvan Ekanayake 1:0-8.18, time drop, 10. Luca Hincapie 1:08.47, time drop; 13-14, 1. David Chavez, MS 52.56; 15-and-over, 1. Ben Wilson, MCDA 52.04.

50-yard breaststroke:
11-12, 1. Javier Colmenares, SOFLO 34.23, time drop; SOFLO: 7. Derek Hau 40.20, time drop, 10. Benjamin Kim 41.71, time drop; 13-14, 1. Charles Wingold, HAFL 34.81; 15-and-over, 1. Max Uttenreuther, NMST 30.90.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Kaii Winkler, EA 1:00.34; SOFLO: 5. Luca Hincapie 1:14.37; 13-14, 1. David Chavez, MS 57.86; 15-and-over, 1. Brayan Perez, BM 53.73.

100-yard individual medley:
11-12, 1. Javier Colmenares, SOFLO 1:05.04; SOFLO: 2. Diego Nazario-Vazquez 1:06.14, time drop, 4. Kevin Moya 1:12.75, time drop; 13-14, 1. Finn Winkler, EA 1:01.15; 15-and-over, 1. Jr. Blandon, SWAT 1:05.23.

200-yard backstroke:
1. Luca Lesentier, MS 2:17.57.

200-yard individual medley:
1. Max Uttenreuther, NMST 2:14.12.

200-yard freestyle relay:
1. Miami Country Day Aquatics 1:37.65.

500-yard freestyle:
1. Tomas Farias, ASC 5:02.96; SOFLO: 5. Hashan Ekanayake 6:03.81, time drop, 7. Marvan Ekanayake 6:27.95, time drop.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Bedoya, Gonzalez, Barrios, Vallmitjana, McVeigh, Harris Lead SOFLO On Day Two Of FGC Area 3 Championships


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, July 15, 2018–South Florida Aquatic Club swimmers continued to turn in some impressive performances on Day Two of the Florida Gold Coast Area 3 Championships Saturday at Academic Village Pool.

SOFLO had six individual winners. They were:

Sophia Bedoya, 100-meter breaststroke, 1:35.78.

Sofia Gonzalez, 50-meter freestyle, 32.68, time drop 5.55.

Kaitlyn Barrios, 200-meter backstroke, 2:53.47, time drop 7.19.

Juan Vallmitjana, 50-meter butterfly, 41.23, time drop 2.86.

Matt McVeigh, 100-meter breaststroke, 1:50.65.

Zackary Harris, 100-meter breaststroke, 1:20.30, time drop 3.62.

SOFLO also swept the 200-meter freestyle relays.

Other top three finishers were:

Daniela Rodriguez, 100-meter backstroke, second, 1:22.99.

Carleigh Schleicher, 50-meter butterfly, second 35.61, time drop 2.18.

Connor Jimenez, 100-meter breaststroke, second 1:54.11, time drop 5.51; 50-meter freestyle, second, 35.73, time drop 2.38.

Alex Golding, 100-meter breaststroke, second 1:21.50, time drop 2.28.

Leah Pando, 100-meter breaststroke, second, 1:34.46, time drop 1.65; 50-meter butterfly, third, 35.67, time drop 2.13; 50-meter freestyle, third, 33.28, time drop 2.58.

Juan Vallmitjana, 100-meter breaststroke, third, 1:54.67.

Caterina Fogli, 100-meter backstroke, third, 1:37.74.

Logan Gonzalez, 200-meter backstroke, third, 2:37.68, time drop 3.72.

Maria Herne, 100-meter breaststroke, second 1:44.05; 50-meter butterfly, third, 37.76, time drop 0.29.

Twenty eight teams, including host SOFLO, are competing in the long course developmental championship meet including the AquaKids Sharks, Hurricane Swimming, Florida International, Gulliver, Metro Aquatics, Blue Marlins and Hialeah.

SOFLO has 86 swimmers (46 girls and 40 boys) competing in 426 individual events in addition to relays over three days.

The three-day meet concludes today with two sessions. Two other Area Championships are being held simultaneously. Sunrise is hosting the Area 2 Championships and Area 1 is at Boca Raton High School Aquatic Center.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-meter butterfly:
13-14, 1. Emily Franco, MAC 2:44.96.

100-meter backstroke:
7-10, 1. Lydia Smutny, AKS 1:36.92; SOFLO: 3. Caterina Fogli 1:37.74, 4. Pilar Duranti 1:38.27, time drop 1.61; 11-12, 1. Brianna Ray, MCDA 1:21.99; SOFLO: 5. Judith-Alison Natino 1:26.87, time drop 0.76, 7. Leanne Sorensen 1:28.33, time drop 1.57, 8. Kaitlyn Consuegra 1:28.88, time drop, 1.37; 13-14, 1. Sophie Lamelas, Gulliver 1:17.58; SOFLO: 5. Shayna Blitz 1:23.35, time drop 2.98; 15-18, 1. Daniela Jorge, MAC 1:22.08; SOFLO: 2. Daniela Rodriguez 1:22.99, 6. Maria Herne 1:33.07, time drop 0.37.

50-meter butterfly:
7-10, 1. Madison Newman, EA 40.03; SOFLO: 7. Caterina Fogli 45.16, time drop 0.68, 9. Pilar Duranti 47.20, 10. Isabella Perry 47.76; 11-12, 1. Reese Rosenthal, Gulliver 35.40; SOFLO: 2. Carleigh Schleicher 35.61, time drop 2.18, 3. Leah Pando 35.67, time drop 2.13, 4. Ava Kuznik 35.71, time drop 1.18, 6. Anastasia Lutz 36.37, time drop 0.86, 8. Sofia Gonzalez 37.11, time drop 4.94; 13-14, 1. Giovanna Key, MCDA 32.43; 15-18, 1. Emma Benoudiz, CANE 35.66; SOFLO: 3. Maria Herne 37.76, time drop 0.29, 4. Daniela Rodriguez 37.87.

100-meter breaststroke:
7-10, 1. Madison Newman, EA 1:45.25; SOFLO: 11. Anjan Andapally 2:05.01, time drop 1.60, 12. Alessandra Gendarmi 2:05.69; 11-12, 1. Ariadne Villar, CANE 1:33.29; SOFLO: 2. Leah Pando 1:34.46, time drop 1.65, 5. Anastasia Lutz 1:34.96, time drop 3.04, 7. Ava Kuznik 1:36.63; 13-14, 1. Natalie Gembicki, Gulliver 1:27.22; 15-18, 1. Sophia Bedoya, SOFLO 1:35.78; SOFLO: 2. Maria Herne 1:44.05.

50-meter freestyle:
7-10, 1. Penelope Rodriguez, MCDA 34.55; SOFLO: 5. Caterina Fogli 38.14, time drop 0.22, 9. Isabella Perry 39.17. 11. Pilar Duranti 39.51; 11-12, 1. Sofia Gonzalez, SOFLO 32.68, time drop 5.55; SOFLO: 3. Leah Pando 33.28, time drop 2.58, 5. Judith-Alison Natino 33.71, 6. Kaitlyn Consuegra, 33.76, time drop 0.17; 13-14, 1. Natalie Gembicki, Gulliver 30.19; 15-18, 1. Lauren van Hemert, CANE 32.16; SOFLO: 3. Daniela Rodriguez 33.97.

200-meter backstroke:
11-12, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 2:53.47, time drop 7.19; SOFLO: 7. Kaitlyn Consuegra 3:09.36, 8. Leanne Sorensen 3:13.33, time drop 10.68; 13-14, 1. Fabiana Avendano, SDST 2:44.39; 15-18, 1. Andrea Toledano, Unattached 2:45.32.

200-meter freestyle relay:
7-18, 1. SOFLO E 2:07.44 (Victoria Torres, Samantha Solis, Shayna Blitz, Sofia Osorio), 2. SOFLO C 2:09.58 (Anastasia Lutz, Ava Kuznik, Judith-Alison Natino, Kaitlyn Barrios), 8. SOFLO D 2:22.37 (Savini Subaingha, Gabriella Lissa, Carleigh Schleicher, Kaitlyn Consuegra).

BOYS

200-meter butterfly:
13-14, 1. Ivan Grass, AKS 2:55.82; 15-18, 1. Byron Norris, CANE 2:31.09.

100-meter backstroke:
7-10, 1. Gabriel Navarro, NMST 1:31.94; SOFLO: 3. Joseph-Blake Natino 1:37.34, time drop 3.47, 4. Connor Jimenez 1:38.01, time drop 1.50, 5. Brandon Lozano 1:38.41, 6. Leo Shee 1:40.21, 7. Matthew Jimenez 1:41.44, time drop 0.01; 11-12, 1. Erick Collazo, BM 1:17.91; SOFLO: 6. Hashan Ekanayake 1:24.55, time drop 1.21; 13-14, 1. Henry Ajo, BM 1:12.00; SOFLO: 2. Logan Gonzalez 1:12.49, time drop 1.35, 3. Manuel Melendez 1:12.71, time drop 0.90, 4. Christopher Hau 1:12.80, time drop, time drop 2.71, 6. Nathaniel Garrick 1:13.26, time drop 3.56, 7. Chris Vasquez 1:14.47, time drop 0.12; 15-18, 1. Zach Schechter, CANE 1:09.01; SOFLO: 3. Juancamilo Rivero 1:11.54, time drop 5.80.

50-meter butterfly:
7-10, 1. Juan Vallmitjana, SOFLO 41.23, time drop 2.86; SOFLO: 2. Joseph-Blake Natino 42.24, time drop 2.05, 3. Benjamin Kim 42.56, time drop 2.24, 7. Mason Jimenez 46.53, time drop 6.30, 9. Leo Shee 49.19, 10. Emiliano Cavani 49.88; 11-12, 1. Michael Baltodano, MS 33.44; SOFLO: 3. Gavin Sheyda 36.37, time drop 1.63; 13-14, 1. Samuel Arias, Gulliver 31.11; 15-18, 1. Lauro Garza, CM 29.35; SOFLO: 2. Michael Toro 31.56, time drop 2.64.

100-meter breaststroke:
7-10, 1. Matt McVeigh, SOFLO 1:50.65; SOFLO: 2. Connor Jimenez 1:54.11, time drop 5.51, 3. Juan Vallmitjana 1:54.67, 5. Mason Jimenez 1:55.73, time drop 11.78, 6. Matthew Jimenez 1:57.71, 10. Martin Petkov 2:04.58; 11-12, 1. Adrian Hernandez, AKS 1:30.16; 13-14, 1. Zackary Harris, SOFLO 1:20.30, time drop 3.62; SOFLO: 2. Alex Golding 1:21.50, time drop 2.28, 8. Matthew Kim 1:27.00, time drop 1.08; 15-18, 1. Zach Schechter, CANE 1:18.98; SOFLO: 5. Juancamilo Rivero 1:23.65, time drop 7.21.

50-meter freestyle:
7-10, 1. Lucas Fernandez-Chung, Unattached 35.57; SOFLO: 2. Connor Jimenez 35.73, time drop 2.38, 4. Benjamin Kim 36.31, time drop 0.22, 11. Matt McVeigh 38.25, time drop 2.09, 12. Joseph-Blake Natino 38.26, time drop 0.28; 11-12, 1. Michael Baltodano, MS 31.00; 13-14, 1. Chuli Martin, OSC 27.41; SOFLO: 2. Anthony Robaina 27.55, time drop 1.03, 7. Zackary Harris 29.00, time drop 0.46, 8. Manuel Melendez 29.01, time drop 0.61; 15-18, 1. Zach Schechter, CANE 28.31; SOFLO: 5. Michael Toro 2898, time drop 1.38.

200-meter backstroke:
11-12, 1. Evan Wilson MCDA 2:53.49; SOFLO: 4. Gavin Sheyda 2:59.72; 13-14, 1. David Campos, Gulliver 2:35.62; SOFLO: 3. Logan Gonzalez 2:37.68, time drop 3.72, 4. Nathaniel Garrick 2:37.99, time drop 6.83, 6. Aldo Zepeda 2:43.62, time drop 2.05, 10. Matthew Kim 2:48.46, time drop 5.03; 15-18, 1. Ben Wilson, MCDA 2:39.77.

200-meter freestyle relay:
7-18, 1. SOFLO F 1:51.96 (Robert Wilson, Juancamilo Rivero, Michael Toro, Casey Moya), 2. SOFLO D 1:54.63 (Chris Vasquez, Manuel Melendez, Zackary Harris, Anthony Robaina), 6. SOFLO E 1:59.52 (Logan Gonzalez, Samuel Bullen, Christopher Hau, Mark Andre De Gracia).

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast Area 3 Long Course Developmental Championships

When: Sunday

Schedule: Sunday, prelims 8:30 a.m., finals 5:30 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Of note: The meet is open to 7-18 year-olds with qualifying times. Admission is $5 per person, per session. Heat sheets are free and can be found online and Meet Mobile along with results. Parking is free. Concession stand will be available for all sessions. Team results are not being scored. For more information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Dominate St. Andrew’s Pumpkin Patch Sizzler & Invite


By Sharon Robb

BOCA RATON, October 22, 2017–South Florida Aquatic Club swimmers had a good showing at Saturday’s St. Andrew’s Swimming Pumpkin Patch Sizzler & Invite at Duff Tyler Aquatic Complex.

The day-long meet featured fourteen Florida Gold Coast teams including top teams AquaKids Sharks, Boca Raton Swim Team, Broward Elite, Flood Aquatics, Lake Lytal Lightning, Pompano Beach and TS Aquatics.

In several events, SOFLO swimmers swept at least the top three places in an event, if not more.

SOFLO’s Sebastian Lares was a triple winner and Kaitlyn Barrios and Logan Gonzalez were double winners.

Among SOFLO’s winners were:

Kaitlyn Barrios, 50-yard freestyle, 28.50, time drop; 50-yard breaststroke, 38.09, time drop; . She was also second in the 50-yard butterfly in 33.75, a time drop; third in the 50-yard backstroke in 34.40, also a time drop; third in the 100-yard individual medley, 1:14.56, time drop.

Samantha Solis, 50-yard butterfly, 33.49, time drop. Solis was also second, 50-yard freestyle, 28.73, time drop; second, 50-yard breaststroke, 39.68, time drop.

Sarah Acevedo, 100-yard butterfly, 1:04.69. She was also second in the 200-yard freestyle in 2:05.82 and second in the 200-yard individual medley in 2:24.57.

Logan Gonzalez, 50-yard breaststroke, 33.87, time drop and 100-yard individual medley, 1:06.33, time drop. He was also second in the 50-yard backstroke in 30.96.

Chris Vasquez, 100-yard freestyle, 55.43, time drop. He was also second in the 100-yard butterfly in 1:02.91.

Sebastian Lares, 100-yard backstroke, 58.15; 100-yard butterfly, 57.80; 400-yard individua medley, 4:29.45.

Christopher Hau, 100-yard breaststroke, 1:10.80, time drop. He was also third in the 200-yard individual medley, 2:19.68, time drop.

Yannai Michael, 200-yard individual medley, 2:12.34. He was also third, 200-yard freestyle, 1:58.88, time drop; third, 100-yard backstroke, 1:03.66, time drop.

Other top three finishers were:

Jena Legaspi, second, 100-yard butterfly, 1:08.35, time drop; third, 200-yard individual medley, 2:29.37.

Kalin Hubbard, second, 100-yard freestyle, 58.97, time drop; second, 100-yard breaststroke, 1:20.32, time drop.

LeeAnn Ranalli, third, 100-yard freestyle, 59.42.

Mia Escudero, third, 100-yard breaststroke, 1:20.74.

Giada Porven, third, 50-yard butterfly, 34.98, time drop.

Lucas Porven, third, 50-yard butterfly, 31.03, time drop; third, 200-yard backstroke, 2:31.06; third, 200-yard breaststroke, 2:50.27.

Sabrina Osorio, third, 50-yard freestyle, 28.80, time drop; third, 400-yard individual medley, 5:13.43.

Mariann Catalasan, third, 50-yard breaststroke, 39.80.

Alex Viazmetinov, second, 25-yard backstroke, 21.94; third, 25-yard freestyle 17.83, time drop.

Moises Rodriguez, second, 100-yard backstroke, 1:03.54, time drop; second, 200-yard individual medley, 2:19.61, time drop.

Enrique Rodriguez, second, 200-yard backstroke, 2:19.47; second, 400-yard individual medley, 4:45.47.

Nathaniel Garrick, third, 50-yard backstroke, 31.45, time drop.

Zackary Harris, third, 100-yard freestyle, 56.39, time drop.

Juancamilo Rivero, third, 100-yard butterfly, 1:03.29.

SATURDAY RESULTS
GIRLS
SESSION ONE

25-yard freestyle: 8-and-under, 1. Dylan Kanell, SAS 16.77.

50-yard freestyle: 12-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 28.50, time drop; SOFLO: 2. Samantha Solis 28.73, time drop, 3. Sabrina Osorio 28.80, time drop; 4. Anastasia Lutz 29.25, time drop, 5. Sofia Osorio 29.47, time drop, 6. Reagan Lowe 30.06, time drop, 7. Judith-Alison Natino 30.53, 10. Giada Porven 31.81, time drop.

25-yard backstroke: 8-and-under, 1. Dylan Kanell, SAS 21.00:

50-yard backstroke: 12-and-under, 1. Maci Hebert, SAS 32.72; SOFLO: 3. Kaitlyn Barrios 34.40, time drop, 4. Mariann Catalasan 34.72, time drop, 6. Anastasia Lutz 36.12, time drop, 7. Samantha Solis 36.59, time drop, 8. Reagan Lowe 36.74, time drop, 10. Judith-Alison Natino 37.38;

25-yard breaststroke: 8-and-under, 1. Dylan Kanell, SAS 25.33.

50-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 38.09, time drop; SOFLO: 2. Samantha Solis 39.68, time drop, 3. Mariann Catalasan 39.80, 5. Anastasia Lutz 41.29, time drop, 8. Judith-Alison Natino 42.24, 9. Mariana Pinto 43.44.

25-yard butterfly: 8-and-under, 1. Danette Vega-Mendez, AC 21.79.

50-yard butterfly: 12-and-under, 1. Samantha Solis, SOFLO 33.49, time drop; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 33.75, time drop, 3. Giada Porven 34.98, time drop, 4. Mariann Catalasan 36.15, time drop, 5. Anastasia Lutz 36.34, time drop, 6. Judith-Alison Natino 36.67, time drop, 9. Mariana Pinto 38.65.

100-yard individual medley: 12-and-under, 1. Maci Hebert, SAS 1:10.52; SOFLO: 3. Kaitlyn Barrios 1:14.56, time drop, 4. Samantha Solis 1:14.63, time drop, 6. Mariann Catalasan 1:15.63, time drop, 7. tie, Giada Porven and Reagan Lowe, 1:17.78, time drops, 9. Judith-Alison Natino, SOFLO 1:19.12, time drop.

SESSION TWO

100-yard freestyle: 14-and-under, 1. Olivia Dinehart, AKS 56.99; SOFLO: 2. Kalin Hubbard 58.97, time drop, 3. LeeAnn Ranalli 59.42, 9. Jena Legaspi 1:01.58, time drop, 10. Victoria Torres 1:01.61, time drop.

200-yard freestyle: Open, 1. Kasey Jordan, HAFL 1:59.45; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 2:05.82, 4. Sofia Osorio 2:13.63, time drop, 6. Victoria Torres 2:14.41, time drop.

100-yard backstroke: 14-and-under, 1. Madelyn Hebert, SAS 1:05.20; SOFLO: 5. Kalin Hubbard 1:10.84, time drop, 7. Fabiana Avendano 1:13.39, 8. Mia Escudero 1:15.00, time drop.

200-yard backstroke: Open, 1. Olivia Dinehart, AKS 2:22.69; SOFLO: 4. Leah Pando 2:31.54, time drop.

100-yard breaststroke: 14-and-under, 1. Elena Dinehart, AKS 1:20.28; SOFLO: 2. Kalin Hubbard 1:20.32, time drop, 3. Mia Escudero 1:20.74, 5. Jena Legaspi 1:24.15, time drop, 6. Shayna Blitz 1:26.41, time drop.

200-yard breaststroke: Open, 1. Olivia Dinehart, AKS 2:35.19; SOFLO: 4. Leah Pando 3:00.32, time drop.

100-yard butterfly: 14-and-under, 1. Sarah Acevedo, SOFLO 1:04.69; SOFLO: 2. Jena Legaspi 1:08.35, time drop, 4. Mia Escudero 1:11.51, time drop.

200-yard butterfly: Open, 1. Olivia Denhart, AKS 2:24.71.

200-yard individual medley: 14-and-under, 1. Madelyn Hebert, SAS 2:17.37; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 2:24.57, 3. Jena Legaspi 2:29.37, 4. Victoria Torres 2:30.07, 6. Mia Escudero 2:35.54, 10. Shayna Blitz 2:46.28, time drop.

400-yard individual medley: Open, 1. Olivia Dinehart, AKS 4:51.41; SOFLO: 3. Sabrina Osorio 5:13.43.

BOYS
SESSION ONE

25-yard freestyle: 8-and-under, 1. Aaron McQueeney, FAST 14.60; SOFLO: 3. Alex Viazmetinov 17.83, time drop.

50-yard freestyle: 12-and-under, 1. Gregory Nordheim, SAS 25.98; SOFLO: 4. Logan Gonzalez 27.20, time drop, 5. Nathaniel Garrick 27.53, time drop, 7. Aldo Zepeda 28.55, time drop, 12. Lucas Porven 29.58, time drop.

25-yard backstroke: 8-and-under, 1. Agustin Iglesias, AKS 21.72; SOFLO: 2. Alex Viazmetinov 21.94.

50-yard backstroke: 12-and-under, 1. Gregory Nordheim, SAS 28.21; SOFLO: 2. Logan Gonzalez 30.96, 3. Nathaniel Garrick 31.45, time drop, 5. Aldo Zepeda 32.06, time drop, 14. Luca Hincapie 38.08.

25-yard breaststroke: 8-and-under, 1. Alex Viazmetinov, SOFGLO 24.77.

50-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 33.87, time drop; SOFLO: 15. Joseph-Blake Natino 45.90, time drop, 18. Sebastian Shy 47.92

25-yard butterfly: 8-and-under, 1. Aaron McQueeney, FAST 20.58; SOFLO: 4. Alex Viazmetinov 24.55.

50-yard butterfly: 12-and-under, 1. Vadim Burunov, HAFL 29.35; SOFLO: 3. Lucas Porven 31.03, time drop, 4. Logan Gonzalez 31.09, time drop, 7. Luca Hincapie 33.07, time drop.

100-yard individual medley: 12-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:06.33, time drop; SOFLO: 4. Nathaniel Garrick 1:08.10, time drop, 6. Aldo Zepeda 1:09.54, time drop, 9. Lucas Porven 1:11.11, time drop.

SESSION TWO

100-yard freestyle: 14-and-under: 1. Chris Vasquez, SOFLO 55.43, time drop; SOFLO: 3. Zackary Harris 56.39, time drop, 5. Christian Tijero 59.75, time drop.

200-yard freestyle: Open, 1. Matthew Petreski, HAFL 1:50.43; SOFLO: 3. Yannai Michael 1:58.88, time drop, 4. Enrique Rodriguez 2:02.11, time drop, 5. Moises Rodriguez 2:07.19, time drop.

100-yard backstroke: 14-and-under, 1. Sebastian Lares, SOFLO 58.15; SOFLO: 2. Moises Rodriguez 1:03.54, time drop, 3. Yannai Michael 1:03.66, time drop, 4. Mark Andre De Gracia 1:05.75, time drop, 5. Chris Vasquez 1:09.59.

200-yard backstroke: Open, 1. Miller Albury, PAQ 2:09.58; SOFLO: 2. Enrique Rodriguez 2:19.47, 3. Lucas Porven 2:31.06.

100-yard breaststroke: 14-and-under, 1. Christopher Hau, SOFLO 1:10.80, time drop; SOFLO: 16. Izaac Garcia 1:42.70.

200-yard breaststroke: Open, 1. Matthew Petreski, HAFL 2:13.63; SOFLO: 3. Lucas Porven 2:50.27, 10. Izaac Garcia 3:40.65.

100-yard butterfly: 14-and-under, 1. Sebastian Lares, SOFLO 57.80; SOFLO: 2. Chris Vasquez 1:02.91, 3. Juancamilo Rivero 1:03.29, 4. Yannai Michael 1:04.13, time drop, 5. Moises Rodriguez 1:04.42, time drop.

200-yard butterfly: Open, 1. Miller Albury, PAQ 2:09.03

200-yard individual medley: 14-and-under, 1. Yannai Michael, SOFLO 2:12.34; SOFLO: 2. Moises Rodriguez 2:19.61, time drop, 3. Christophe Hau 2:19.68, time drop, 4. Chris Vasquez 2:21.35, 5. Mark Andre De Gracia 2:22.48, 6. Juancamilo Rivero 2:23.88

400-yard individual medley: Open, 1. Sebastian Lares, SOFLO 4:29.45; SOFLO: 2. Enrique Rodriguez 4:45.47, 4. Christian Tijero 5:03.39, 5. Juancamilo Rivero 5:12.92.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Heads Field For NPB Summer Kickoff This Weekend At Plantation Central Park


By Sharon Robb

June 3, 2016— South Florida Aquatic Club heads the field for this weekend’s eighth annual North Palm Beach Summer Kickoff at Plantation Central Park Aquatic Complex.

Plantation Swim Team and City of Plantation are hosting the meet while North Palm Beach Swim Club officials are running it.

SOFLO has the largest team with 61 swimmers entered in 332 races.

Among a mix of talented SOFLO swimmers are:

Isabella Adkins, 9; Madison Adkins, 9; Kaitlyn Barrios, 10; Clara Bland, 6; Tyler Bland, 15; Mariann Catalasan, 10; Alexis Christensen, 10; Daniela Curbelo, 13; Mark Andre De Gracia, 12; Isabella DiSalvo, 14; Fiorella Di Salvo, 7; Kyle Dorn, 10; Matthew Escudero, 9; Mia Escudero, 11; Celeste Estrada, 10; Gabriel Ferdinand, 13; Eiza Gantus, 14; Valeria Garcia, 12; Alex Golding, 12; Logan Gonzalez, 11; Zackary Harris, 11; Kalin Hubbard, 12; Paige Lane, 13; Jena Legaspi, 12; Maria Legaspi, 10; Lance Lesage, 13; Rebekah Ling, 14; Jonathan Lozano, 9; Anastasia Lutz, 9; Nicolas Munoz, 13; Abigail Natino, 9; Joseph-Blake Natino, 7; Judith Natino, 10; Michelle Ordonez, 13; Sabrina Osorio, 11; Sofia Osorio, 11; Leah Pando, 10; Tomas Pelaez, 15; Giada Porven, 8; Lucas Porven, 10; Javier Roman, 12; Carleigh Schleicher, 10; Mallory Schleicher, 12; Annie Schulze, 9; Sebastian Sevilla, 15; Sebastian Shy, 11; Natalia Sibug, 10; Lily Sines, 13; Owen Sines, 10; Kailey Smith, 11; Owen Smith, 9; Samantha Solis, 11; Jiovanni Tapia, 13; Amy-Nicole Toro, 14; Michael Toro, 14; Emma Twombly, 12; Nicholas Upchurch, 15; Valerie Vank, 10; Christian Vasquez, 12; Sarah Vasquez, 8; and Marcos Vazquez, 13.

Zackary Harris, 11, is top seed in the 11-12 200-meter individual medley. Kaitlyn Barrios, 10, is No. 1 seed in the 10-and-under 100-meter freestyle and 50-meter breaststroke.

The meet, one of the Florida Gold Coast’s top summer meets, will give SOFLO swimmers a chance to race long course against some of the Florida Gold Coast’s top swimmers and teams including Azura, Coral Springs Swim Club, Plantation, Boca Raton, Miami Swimming and host North Palm Beach.

IF YOU GO

What: 8th annual North Palm Beach Long Course Summer Kickoff

When: Saturday-Sunday

Where: Plantation Central Park Aquatic Complex, 9141 NW Second Street, off Broward Blvd.

Schedule: Saturday, Session One, 9 a.m.; Session Two, 1:30 p.m.; Sunday, Session One 9 a.m., Session Two 1:30 p.m.

Of note: Plantation Swim Team and City of Plantation are hosting the meet. North Palm Beach Swim Club staff is running the meet for the third consecutive year.

Admission: $5 each session, heat sheet $2 each session. Meet director is Alf Aguirre, 305-773-6060. Time lines, psych sheets and results will be posted at http://www.npbswimming.com according to meet organizers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

SOFLO Rocks Nine-and-Under Age Group Races In Sprint Meet


By Sharon Robb

January 25, 2015—South Florida Aquatic Club’s younger swimmers got the chance to flex their swimming muscles Saturday at the Sharks & Piranhas 14-and-Under Mixed 50 Sprint Invitational at Nova Southeastern University Aquatic Complex.

Kaitlyn Barrios, 9, Mariann Catalasan, 8, and Luna Delgado, 9, swept the top three places in the 50-meter butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle girls races.

SOFLO swimmers have never swept the top three spots in every event at a swim meet.

The trio also finished in the top three in high point. Barrios led with 76 points followed by Pando with 64 and Delgado with 63.

SOFLO boys nearly pulled off the same feat.

Jacob Navarro, 9, Lucas Porven, 9, and Samuel Bullen, 9, also finished in the top three in three of the four events. Bullen and Navarro finished in the top three in all four events.

Navarro, Porven and Bullen also swept the top three spots in high point. Navarro was first with 72, Porven second with 68 and Bullen third with 67.

In the age 10 group, Sebastian Navarro, 10, was third in the butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle events. He was third in high point with 64 points.

NSU/PST 14-AND-UNDER RESULTS

GIRLS

50-meter butterfly:

9-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 50.65, 2. Luna Delgado, SOFLO 56.71, 3. Mariann Catalasan, SOFLO 57.35; 10, 1. Isabella Chambers, PST 38.60, 2. Megan Smith, PST 46.28, 3. Kate Kaplan, PST 47.62; 11, 1. Giovanna Key, FLA 36.87, 2. Little Bit Arentsen, PST 40.39, 3. Amy Hernandez, PST 42.13; 12, 1. Endeara Deskin, PST 34.82, 2. Regina Rodriguez, PST 39.73, 3. Gaby Chambers, PST 40.23; 13, 1. Emily Fernandez, PST 38.69, 2. Jacqueline Gonoretzky, FLA 41.56, 3. Cayla Deitz, FLA 47.61; 14, 1. Jennifer Zukoski, PST 47.23, 2. Ashley Ross, PST 53.22.

50-meter backstroke:

9-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 51.35, 2. Mariann Catalasan, SOFLO 52.81, 3. Luna Delgado, SOFLO 53.29; 10, 1. Isabella Chambers, PST 38.43, 2. Megan Smith, PST 43.88, 3. Kate Kaplan, PST 48.52; 11, 1. Little Bit Arentsen, PST 42.49, 2. Giovanna Key, FLA 46.10, 3. Amy Hernandez, PST 48.67; 12, 1. Endeara Deskin, PST 40.21, 2. Gaby Chambers, PST 40.57, 3. Regina Rodriguez, PST 40.94; 13, 1. Jacqueline Gonoretzky, FLA 43.71, 2. Emily Fernandez, PST 44.25, 3. Cayla Deitz, FLA 50.72; 14, 1. Jennifer Zukoski, PST 47.23, 2. Ashley Ross, PST 47.92.

50-meter breaststroke:

9-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 55.64, 2. Leah Pando, SOFLO 57.66, 3. Mariann Catalasan, SOFLO 1:00.25; 10, 1. Isabella Chambers, PST 42.48, 2. Kate Kaplan, PST 46.70, 3. Eva Pierre-Antoine, PST 51.64; 11, 1. Little Bit Arentsen, PST 46.30, 2. Giovanna Key, FLA 50.85, 3. Amy Hernandez, PST 52.99; 12, 1. Gaby Chambers, PST 44.11, 2. Endeara Deskin, PST 46.70, 3. Jillian Zelch, PST 51.73; 13, 1. Emily Hernandez, PST 46.97, 2. Jacqueline Gonoretzky, FLA 49.09, 3. Cayla Deitz, FLA 1:08.20; 14, 1. Jennifer Zukoski, PST 46.93, 2. Ashley Ross, PST 57.12.

50-meter freestyle:

9-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 40.37, 2. Leah Pando, SOFLO 45.13, 3. Luna Delgado, SOFLO 45.75; 10, 1. Isabella Chambers, PST 33.45, 2. Megan Smith, PST 36.09, 3. Kate Kaplan, PST 37.17; 11, 1. Little Bit Arentsen, PST 33.30, 2. Giovanna Key, FLA 35.61, 3. Amy Hernandez, PST 38.30; 12, 1. Endeara Deskin, PST 31.94, 2. Regina Rodriguez, PST 32.87, 3. Gaby Chambers, ST 33.12; 13, 1. Jacqueline Gonoretzky, FLA 32.18, 2. Emily Fernandez, PST 36.06, 3. Sophie Berday, FLA 36.56; 14, 1. Jennifer Zukoski, PST 36.42, 2. Ashley Ross, PST 37.98.

HIGH POINT AWARDS

9-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 76, 2. Leah Pando, SOFLO 64, 3. Luna Delgado, SOFLO 63; 10, 1. Isabella Chambers, PST 76, 2. Megan Smith, PST 66, 3. Kate Kaplan, PST 65; 11, 1. Little Bit Arentsen, PST 74, 2. Giovanna Key, FLA 70, 3. Amy Hernandez, PST 64; 12, 1. Endeara Deskin, PST 74, 2. Gaby Chambers, PST 68, 3. Regina Rodriguez, PST 65; 13, 1. Emily Fernandez, PST, Jacqueline Gonoretzky, FLA 72, 3. Cayla Deitz, FLA 63; 14, 1. Jennifer Zukoski, PST 76, 2. Ashley Ross, PST 68.

BOYS

50-meter butterfly:

9-and-under, 1. Jacob Navarro, SOFLO 53.14, 2. Lucas Porven, SOFLO 54.99, 3. Samuel Bullen, SOFLO 59.69; 10, 1. Yannai Michael, PST 39.89, 2. Joshua Brezenski, PST 39.92, 3. Sebastian Navarro, SOFLO 43.70; 11, 1. Troy Spratley, PST 41.20, 2. Spence Grosso, PST 42.03, 3. Anthony Fernandez, PST 45.26; 12, 1. Robert Wilson, PST 33.95, 2. Mikey Cline, PST 36.95, 3. Jio Tapia, FLA 37.97; 13, 1. Eli Levit, FLA 38.77, 2. Chey Sirota, PST 40.66, 3. Liam Kilroy, PST 44.35; 14, 1. Aaron Blanco, PST 36.45.

50-meter backstroke:

9-and-under, 1. Lucas Porven, SOFLO 53.20, 2. Jacob Navarro, SOFLO 53.33, 3. Samuel Bullen, SOFLO 55.09; 10, 1. Yannai Michael, PST 43.74, 2. Joshua Brezenski, PST 46.22, 3. Sebastian Navarro, SOFLO 49.15; 11, 1. Troy Spratley, PST 43.71, 2. Julian Dynek, Shorewood 46.51, 3. Anthony Fernandez, PST 47.40; 12, 1. Robert Wilson, PST 37.89, 2. Mikey Cline, PST 40.44, 3. Misha Perez, FLA 43.68; 13, 1. Eli Levit, FLA 43.65, 2. Liam Kilroy, PST 44.90, 3. Chey Sirota, PST 45.28; 14, 1. Aaron Blanco, PST 42.08.

50-meter breaststroke:

9-and-under, 1. Samuel Bullen, SOFLO 53.04, 2. Jacob Navarro, SOFLO 55.65, 3. Ryan Kibler, PST 59.48; 10, 1. Yannai Michael, PST 44.93, 2. Matthew Kim, SOFLO 56.35, 3. Sebastian Navarro, SOFLO 58.12; 11, 1. Wilson Ward, FLA 48.22, 2. Julian Dynek, Shorewood 49.47, 3. Troy Spratley, PST 50.15; 12, 1. Mikey Cline, PST 46.03, 2. Robert Wilson, PST 46.54, 3. Jio Tapia, FLA 48.10; 13, 1. Eli Levit, FLA 46.00, 2. Chey Sirota, PST 47.13, 3. Liam Kilroy, PST 51.01; 14, 1. Aaron Blanco, PST 46.65.

50-meter freestyle:

9-and-under, 1. Jacob Navarro, SOFLO 40.47, 2. Lucas Porven, SOFLO 43.09, 3. Samuel Bullen, SOFLO 46.70; 10, 1. Yannai Michael, PST 34.17, 2. Joshua Brezenski, PST 36.58, 3. Sebastian Navarro, SOFLO 38.91; 11, 1. Julian Dynek, Shorewood 35.93, 2. Troy Spratley, PST 36.24, 3. Anthony Fernandez, PST 36.52; 12, 1. Robert Wilson, PST 29.83, 2. Mikey Cline, PST 32.96, 3. Jio Tapia, FLA 35.32; 13, 1. Eli Levit, FLA 32.94, 2. Chey Sirota, PST 36.55, 3. Liam Kilroy, PST 37.69; 14, 1. Aaron Blanco, PST 31.45.

HIGH POINT AWARDS

9-and-under, 1. Jacob Navarro, SOFLO 72, 2. Lucas Porven, SOFLO 68, 3. Samuel Bullen, SOFLO 67; 10, 1. Yannai Michael, PST 76, 2. Joshua Brezenski, PST 66, 3. Sebastian Navarro, SOFLO 64; 11, 1. Troy Spratley, PST 71, 2. Julian Dynek, Shorewood 68, 3. Anthony Fernandez, PST 63; 12, 1. Robert Wilson, PST 74, 2. Mikey Cline, PST 70, 3. Jio Tapia, FLA 62; 13, 1. Eli Levit, FLA 76, 2. Chey Sirota, PST 67, 3. Liam Kilroy, PST 65; 14, 1. Aaron Blanco, PST 76.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Di Salvo, Musa Sweep Events At SOFLO Sizzler

Di Salvo, Musa Sweep Events At SOFLO Sizzler


By Sharon Robb

September 21, 2014—The hard work by South Florida Aquatic Club swimmers is paying off.

The girls turned in thirty-four best times and the boys had eight best times at the SOFLO Sizzler Friday at Academic Village Pool in Pembroke Pines.

The swimmers got the opportunity to show off their training and what they are learning against some of the Florida Gold Coast top teams Metro Aquatics, Gulliver and Boca Raton Swim Club.

SOFLO’s Fiorella Di Salvo and Farouk Musa swept all four sprint events.

Di Salvo won the 25-yard butterfly (21.88), 25-yard backstroke (24.16), 25-yard breaststroke (23.75) and 25-yard freestyle (17.68), all in best times.

Musa also won all four events with three best times. Musa won the 25-yard butterfly in 21.06. He posted best times in the 25-yard backstroke (22.07), 25-yard breaststroke (24.56) and 25-yard freestyle (18.83).

SOFLO’s Erika Pelaez won three events in the 7-8 25-yard butterfly in 16.92, 25-yard backstroke in a best time 16.39 and 25-yard breaststroke in 19.20, also a best time.

Kaitlyn Barrios of SOFLO won the 7-8 25-yard freestyle in a best time 17.47.

SOFLO girls also won the 100-yard freestyle relay in 1:04.51 with Valerie Vank, Fiorella Di Salvo, Kaitlyn Barrios and Erika Pelaez.

SOFLO’s Colin Kim won the 7-8 25-yard butterfly in 22.36.

GIRLS RESULTS

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 21.88, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 16.92; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 19.93, best time, 3. Luna Delgado 20.32, best time, 4. Kerry Cunningham 20.45, best time, 9. Mariann Catalasan 22.47, best time, 10. Leah Pando 22.93, best time, 11. Judith-Alison Natino 23.07, equaled best time, 16. Mya Wolf 25.00, 17. Maria Legaspi 26.16, best time, 19. Antonia Ortiz 27.56.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 24.16, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 16.39, best time; SOFLO: 2. Valerie Vank 17.25, best time, 3. Luna Delgado 21.34, best time, 5. Kaitlyn Barrios 21.89, best time, 6. Kerry Cunningham 21.94, best time, 8. Mariann Catalasan 22.32, best time, 10. Leah Pando 24.09, best time, 14. Judith-Alison Natino 24.99, 17. Maria Legaspi 25.64, best time, 20. Mya Wolf 26.32, 21. Antonia Ortiz 27.25, best time.

25-yard breaststroke:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 23.75, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 19.20, best time; SOFLO: 2. Valerie Vank 19.72, best time, 3. Leah Pando 23.65, best time, 4. Kaitlyn Barrios 24.24, 5. Judith-Alison Natino 24.75, best time, 7. Mariann Catalasan 25.06, best time, 9. Kerry Cunningham 25.41, best time, 11. Luna Delgado 26.16, 13. Maria Legaspi 27.13, best time, 21. Antonia Ortiz 32.08, 22. Mya Wolf 33.77.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 17.68, best time; 7-8, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 17.47, best time; SOFLO: 4. Luna Delgado 18.67, best time, 5. Leah Pando 19.62, best time, 7. Kerry Cunningham 20.01, best time, 8. Judith-Alison Natino 20.21, best time, 12. Mariann Catalasan 21.06, 18. Maria Legaspi 23.03, best time, 20. Antonia Ortiz 23.56, best time, 23. Mya Wolf 25.91.

100-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. SOFLO “A” 1:04.51 (Valerie Vank, Fiorella Di Salvo, Kaitlyn Barrios, Erika Pelaez), 2. SOFLO “B” 1:15.31 (Mariann Catalasan, Judith-Alison Natino, Leah Pando, Luna Delgado).

BOYS RESULTS

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Farouk Musa, SOFLO 21.06; 7-8, 1. Julian Lezcano, Metro Aquatics 19.50; SOFLO: 3. Luca Hincapie 21.19, 4. Clint Kim 22.45, 6. Alessandro Pereira 23.23, 7. Luciano Del Carpio 23.25, best time, 10. Colin Kim 25.01, 13. Owen Sines 27.92, 17. Benjamin Kim 29.50.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Farouk Musa, SOFLO 22.07, best time; 7-8, 1. Colin Kim, SOFLO 22.36; SOFLO: 2. Alessandro Pereira 22.59, 3. Clint Kim 23.31, 4. Luca Hincapie 24.60, 8. Jacob Navarro 25.79, 13. Owen Sines 26.90, 16. Benjamin Kim 28.75, 18. Luciano Del Carpio 30.19.

25-yard breaststroke:

1. Farouk Musa, SOFLO 24.56, best time; 7-8, 1. Julian Lezcano, Metro Aquatics 23.32; SOFLO: 2. Owen Sines 24.45, best time, 3. Alessandro Pereira 24.49, 4. Clint Kim 24.67, 9. Luca Hincapie 28.47, 10. Luciano Del Carpio 29.02, best time, 13. Colin Kim 30.92, 20. Benjamin Kim 34.77.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Farouk Musa, SOFLO 18.83, best time; 7-8, 1. Julian Lezcano, Metro Aquatics 16.79; SOFLO: 4. Alessandro Pereira 18.90, 6. Luciano Del Carpio 19.89, best time, 7. Luca Hincapie 19.97, 8. Owen Sines 20.14, best time, 11. Clint Kim 20.77, 12. Colin Kim 21.82, 18. Benjamin Kim 25.77.

100-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. Metro Aquatics 1:10.00, 2. SOFLO “A” 1:14.82 (Farouk Musa, Luciano Del Carpio, Owen Sines, Jacob Navarro).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Getting Ready For Saturday’s Sizzler At Sunrise

SOFLO Swimmers Getting Ready For Saturday’s Sizzler At Sunrise


By Sharon Robb

January 28, 2014

South Florida Aquatic Club’s young up-and-coming swimmers are working hard for this weekend’s Sunrise Swimming 8-and-Under Sizzler at the Sunrise Civic Center.

Six girls and one boy will take turns competing in the 25-yard butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle events.

SOFLO girls will also compete in the 100-yard freestyle relay.

SOFLO swimmers will get an opportunity to see how their training is going with their coaches and how they stack up against other swimmers in their age groups in the Florida Gold Coast.

SOFLO girls entered are Kaitlyn Barrios, 8; Luna Delgado, 8; Isabella Muralles, 7; Judith-Alison Natino, 8; Erika Pelaez, 7; and Valerie Vank, 8.

Sebastian Gonzalez, 8, will represent SOFLO boys.

IF YOU GO

What: Sunrise Swimming 8-and-Under Sizzler

When: Saturday, 10 a.m., warm-up 9:30 a.m.

Where: Sunrise Civic Center, 10610 W. Oakland Park Blvd.

Admission: $2 per session, heats sheets $2. For information call 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com