Golding Sisters, Rodriguez, Lee Lead SOFLO On Final Day Of Mike Horgan Memorial Invite

Golding Sisters, Rodriguez, Lee Lead SOFLO On Final Day Of Mike Horgan Memorial Invite


WRITTEN BY SHARON ROBB

October 31, 2013

Molly and Kathleen Golding, Joseph Lee and Rafael Rodriguez were red-hot on the final day of the Mike Horgan Memorial Invitational at Lake Lytal in West Palm Beach.

Molly Golding, 10, won the 10-and-under 100-yard freestyle in 1:03.42. She was also second in the 100-yard breaststroke in 1:20.46, second in the 200-yard individual medley in 2:34.22 and second in the 100-yard butterfly in 1:13.43.

Kathleen Golding, 13, won the 13-14 100-yard freestyle in 54.17 and 100-yard butterfly in 59.91. She was also second in the 100-yard breaststroke in 1:12.89 and second in the 200-yard backstroke in 2:17.53.

Annita Huang, 12, was third in the 200-yard individual medley in 2:27.35.

Rafael Rodriguez, 11, won the 11-12 100-yard freestyle in 54.17 and 200-yard individual medley in 2:09.95. He was also second in the 100-yard butterfly in 59.98 and third in the 50-yard backstroke in 29.17.

Joseph Lee, 10, won the 200-yard individual medley in 2:30.21 and 100-yard butterfly in 1:08.82. He was third in the 50-yard backstroke in 33.56.

Leonardo Mateus, 11, was third in the 1,650-yard freestyle in 18:25.62. CJ Kopecki, 14, was also third in the 13-14 1,650-yard freestyle in 17:20.61.

SUNDAY, DAY 3 RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle relay: 10-and-under, 1. Jupiter Dragons 2:08.60; 11-12, 1. Metro Aquatics 1:43.41; 13-and-over, 1. Lake Lytal 1:33.75.

200-yard mixed 200-yard freestyle relay: 1. Metro Aquatics 1:45.41; 13-and-over, 1. Lake Lytal 1:33.75

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 1:03.42; SOFLO: 14. Kayla Cunningham 1:09.56, 22. Elizabeth Chevaldova 1:11.83, 23. Erika Pelaez 1:12.37, 37. Sally Golding 1:15.87, 11-12, 1. Adrianna Cortes Urbina, Unattached 55.62; SOFLO: 6. Annita Huang 59.06, 18. Kyana Castro 1:01.45, 19. Marianna Serrao 1:01.86, 21. Isabella DiSalvo 1:01.88, 23. Alexandra Crespo 1:02.45; 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 54.17; SOFLO: 10. Abolade Oyetunji 59.73, 17. Natasha Testa 1:00.82; 15-and-over, 1. Alina Schulhofer, PAQ 53.11.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Mattie Barfield, FLA 1:20.00; SOFLO: 2. Molly Golding 1:20.46, 4. Katrina Del Vecchio 1:24.29, 19. Sally Golding 1:36.43, 20. Elizabeth Chevaldova 1:36.60; 11-12, 1. Savannah Yates, Pine Crest 1:13.04; SOFLO: 5. Annita Huang 1:16.74, 6. Marianna Serrao 1:16.87, 11. Alexandra Crespo 1:21.01, 15. Isabella DiSalvo 1:22.43, 23. Valentina Carrion 1:25.12; 13-14, 1. Victoria Miyamoto, PB 1:12.11; SOFLO: 2. Kathleen Golding 1:12.89, 18. Abolade Oyetunji 1:24.56, 19. Natasha Testa 1:24.68; 15-and-over, 1. Merle Liivand, Unattached 1:13.26.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Hanna Elks Smith, Pine Crest 33.22; SOFLO: 5. Katrina Del Vecchio 36.41, 8. Kayla Cunningham 37.15, 12. Erika Pelaez 37.82, 17. Elizabeth Chevaldova 39.54; 11-12, 1. Halie Murphy, Pine Crest 30.17; SOFLO: 6. Isabella DiSalvo 33.56, 8. Marianna Serrao 34.09.

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Mattie Barfield, FLA 2:25.92; SOFLO: 2. Molly Golding 2:34.22; 11-12, 1. Adrianna Cortes Urbina, Unattached 2:21.12; SOFLO: 3. Annita Huang 2:27.35, 9. Alexandra Crespo 2:32.72, 22. Valentina Carrion 2:42.55.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Ana Kondratovitch, Miami-Dade 1:07.94; SOFLO: 2. Molly Golding 1:13.43, 5. Katrina Del Vecchio 1:20.05, 6. Kayla Cunningham 1:21.47; 11-12, 1. Adrianna Cortes Urbina, Unattached 1:05.66; SOFLO: 6. Kyana Castro 1:09.30, 7. Isabella DiSalvo 1:09.88, 14. Alexandra Crespo 1:11.72; 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 59.91; SOFLO: 10. Natasha Testa 1:08.44, 15-and-over, 1. Alina Schulhofer, PAQ 58.41.

200-yard backstroke: 12-and-under, 1. Adrianna Cortes Urbina, Unattached 2:21.04; 13-14, 1. Megan Schimansky, CSSC 2:11.93; SOFLO: 2. Kathleen Golding 2:17.53, 9. Abolade Oyetunji 2:32.64, 15-and-over, 1. Katie Ligon, Unattached 2:09.99.

Mixed 1,650-yard freestyle: 12-and-under, 1. Nicholas Vale, Unattached 18:01.94; 13-14, 1. Megan Schimansky, CSSC 18:31.78; SOFLO: 8. Abolade Oyetunji 20:26.78; 15-and-over, 1. Adriana Hunt, WOW 22:56.83.

BOYS

200-yard freestyle relay: 10-and-under, 1. Jupiter Dragons 2:08.60; 11-12, 1. Metro Aquatics 1:43.41; 13-and-over, 1. Lake Lytal 1:33.75.

200-yard mixed freestyle relay: 10-and-under, 1. Jupiter 2:08.60.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Reese Branzell, Lake Lytal 59.49; SOFLO: 23. Akira Huang 1:13.57, 36. Alex Golding 1:18.80, 41. Randy Smith 1:21.25, 43. Alejandro Mateus 1:22.43; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 51.84; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 54.17, 19. Bryant Segui 1:00.75; 13-14, 1. Sebastian Vargas, CSSC 50.69; SOFLO: 6. CJ KOpecki 52.26, 13. Kevin Porto 53.46, 14. Jonathan Strid 53.64, 24. Christopher Sanchez 58.02, 27. Andres Arias 58.25, 30. Samuel Quintero 58.84; 15-and-over, 1. Thiago Sickert, Unattached 44.55.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Joao Roberto Ramos, Unattached 1:21.22; SOFLO: 5. Joseph Lee 1:22.66, 15. Akira Huang 1:33.98, 20. Alex Golding 1:38.16; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 1:05.80; SOFLO: 4. Brandon Moran 1:13.35, 12. Leonardo Mateus 1:19.87; 13-14, 1. Alberto Gomez, Metro Dade 1:04.55; SOFLO: 7. CJ Kopecki 1:10.13, 9. Samuel Quintero 1:12.53, 13. Jonathan Strod 1:12.98; 15-and-over, 1. Alexander Morgan, Unattached 56.89.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Joshua Zuchowski, Jupiter 32.80; SOFLO: 3. Joseph Lee 33.56, 12. Akira Huang 37.29, 32. Randy Smith 40.66, 36. Alex Golding 41.54, 37. Alejandro Mateus 41.58; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 27.88; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 29.17.

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Joseph Lee, SOFLO 2:30.21; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:09.95; SOFLO: 7. Leonardo Mateus 2:22.20, 12. Bryant Segui 2:25.32, 14. Brandon Moran 2:27.20.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Joseph Lee, SOFLO 1:08.82; SOFLO: 16. Akira Huang 1:31.70; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 56.89; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 1:00.49, 12. Leonardo Mateus 1:05.89, 16. Brandon Moran 1:07.82; 13-14, 1. Gabriel Munoz, Unattached 55.74; SOFLO: 4. CJ Kopecki 57.29, 7. Jonathan Strod 58.64, 23. Samuel Quintero 1:06.40; 15-and-over, 1. Thiago Sickert, Unattached 48.47.

200-yard backstroke: 12-and-under, 1. Elvis Kotikovski, Unattached 2:11.15; SOFLO: 7. Bryant Segui 2:28.15; 13-14, 1. Alberto Gomez, Metro Dade 1:59.46; SOFLO: 4. Kevin Porto 2:07.81, 11. Samuel Quintero 2:17.10, 12. Christopher Sanchez 2:20.71; 15-and-over, 1. Joey Pedraza, Unattached 1:52.29.

1,650-yard mixed freestyle: 1. Nicholas Vale, Unattached 18:01.94; SOFLO: 3. Leonardo Mateus 18:25.62, 6. Annita Huang 19:33.94, 7. Marianna Serrao 19:35.33, 9. Kyana Castro 20:00.74, 19. Valentina Carrion 22:38.09.

1,650-yard freestyle: 13-14, 1. Alberto Gomez, Metro-Dade 16:44.14; SOFLO: 3. CJ Kopecki 17:20.61, 5. Kevin Porto 17:26.53, 10. Andres Arias 18:41.28; 15-and-over, 1. Joey Pedraza, Unattached 15:29.00;

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Dominates Day Two Of Mike Horgan Memorial Invitational

SOFLO Dominates Day Two Of Mike Horgan Memorial Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

October 24, 2013

South Florida Aquatic Club dominated second day action at the Florida Gold Coast Mike Horgan Memorial Invitational Saturday at Lake Lytal.

Kathleen Golding, 13, led the girls team and CJ Kopecki, 14, led the boys team in the opening session.

Golding won the 13-14 200-yard freestyle in 1:56.63, 200-yard individual medley in 2:11.50 and 50-yard freestyle in 25.22.

Golding was also second in the 200-yard breaststroke in 2:33.00.

Kopecki won the 13-14 200-yard freestyle in 1:50.63, was second in the 200-yard butterfly in 2:02.65 and was also third in the 200-yard individual medley in 2:08.06.

Kevin Porto, 13, was third in the 100-yard backstroke in 1:00.68.

In the second session, it was another Golding, little sister Molly Golding, 10, who won the 10-and-under 200-yard freestyle in 2:17.24. Golding was also second in the 50-yard breaststroke in 38.44 and 50-yard freestyle in 29.69.

Annita Huang, 12, won the 11-12 200-yard freestyle in 2:05.59.

Katrina Del Vecchio, 10, won the 50-yard breaststroke in 37.31.

Joseph Lee, 10, won the 100-yard individual medley in 1:11.44 and was second in the 100-yard backstroke in 1:10.86.

Rafael Rodriguez, 11, won the 50-yard freestyle in 25.76 and was second in the 50-yard butterfly in 27.81.

Brandon Moran was second in the 200-yard breaststroke in 2:40.85 and Leonardo Mateus was third in the 100-yard backstroke in 1:07.24.

SATURDAY, SESSION TWO RESULTS

GIRLS

200-yard medley relay: 13-and-over, 1. Lake Lytal 1:52.89.

200-yard freestyle: 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 1:56.63; SOFLO: 8. Abolade Oyetunji 2:07.51; 15-and-over, 1. Jennifer Marquez, Unattached 1:51.12.

200-yard breaststroke: 13-14, 1. Victoria Miyamoto, Pompano 2:32.48; SOFLO: 2. Kathleen Golding 2:33.00; 15-and-over, 1. Madison Hudson, Lake Lytal 2:47.41.

200-yard individual medley: 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 2:11.50; SOFLO: 13. Abolade Oyetunji 2:32.02; 15-and-over, 1. Alina Schulhofer, PAQ 2:11.10.

50-yard freestyle: 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 25.22; SOFLO: 14. Abolade Oyetunji 28.23; 15-and-over, 1. Jennifer Marquez, Unattached 24.33.

200-yard butterfly: 13-14: 1. Marissa Brannan, PC 2:20.35; 15-and-over, 1. Daniella van den Berg, Unattached 2:20.02.

100-yard backstroke: 13-14, 1. Megan Schimansky, CSSC 1:02.01; SOFLO: 17. Abolade Oyetunji 1:12.55; 15-and-over, 1. Katie Ligon, Unattached 1:02.75.

BOYS

200-yard medley relay: 13-and-over, 1. Lake Lytal 1:52.89.

200-yard mixed medley relay: 13-and-over, 1. Lake Lytal 1:52.89.

200-yard freestyle: 13-14, 1. CJ Kopecki, SOFLO 1:50.63; SOFLO: 4. Kevin Porto 1:53.44, 6. Jonathan Strod 1:55.68, 15. Christopher Sanchez 2:02.19, 19. Samuel Quintero 2:03.54, 26. Andres Arias 2:07.50; 15-and-over, 1. Joshua Romany, Unattached 1:39.81;

200-yard breaststroke: 13-14, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 2:16.67; SOFLO: 6. Samuel Quintero 2:35.41, 9. Jonathan Strod 2:38.38; 15-and-over, 1. Brian Arnaud, CSSC 2:11.20.

200-yard individual medley: 13-14, 1. Jorge Depassier, Unattached 2:05.11; SOFLO: 3. CJ Kopecki 2:08.06, 10. Samuel Quintero 2:19.31, 14. Christopher Sanchez 2:21.96, 17. Andres Arias 2:25.81; 15-and-over, 1. Thiago Sickert, Unattached 1:52.49.

50-yard freestyle: 13-14, 1. Bryan Quintero, Miami-Dade 24.48; SOFLO: 7. Kevin Porto 24.91, 13. Christopher Sanchez 25.57, 19. Andres Arias 26.98; 15-and-over, 1. Thiago Sickert, Unattached 21.07; SOFLO: 25. Bryan Moran 27.20.

200-yard butterfly: 13-14, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 2:01.88; SOFLO: 2. CJ Kopecki 2:02.65; 15-and-over, 1. Joshua Romany, Unattached 1:58.62.

100-yard backstroke: 13-14, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 56.71; SOFLO: 3. Kevin Porto 1:00.68, 10. Samuel Quintero 1:04.38, 12. CJ Kopecki 1:05.84, 20. Andres Arias 1:09.49; 15-and-over, 1. Thiago Sickert, Unattached 51.43.

SATURDAY, SESSION THREE RESULTS

GIRLS

200-yard medley relay: 10-and-under, 1. Lake Lytal 2:19.70; 11-12, 1. Metro Aquatics 1:57.90.

200-yard mixed medley relay: 11-12, 1. Metro Aquatics 1:57.90.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 2:17.24; SOFLO: 22. Sally Golding 2:42.99; 11-12, 1. Annita Huang, SOFLO 2:05.59; SOFLO: 16. Alexandra Crespo 2:14.81, 18. Kyana Castro 2:15.92.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Katrina Del Vecchio, SOFLO 37.31; SOFLO: 2. Molly Golding 38.44, 14. Elizabeth Chevaldova 41.66, 28. Kayla Cunningham 45.39, 29. Sally Golding 46.00; 11-12, 1. Hannah Virgin, CSSC 33.98; SOFLO: 14. Alexandra Crespo 38.85, 17. Valentina Carrion 39.11, 19. Isabella DiSalvo 39.20, 28. Kyana Castro 40.67.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Mattie Barfield, FLA 1:09.38; SOFLO: 12. Erika Pelaez 1:22.11, 20. Elizabeth Chevaldova 1:23.60; 11-12, 1. Adriana Cortes Urbina, Unattached 1:04.19; SOFLO: 3. Annita Huang 1:07.71, 7. Isabella DiSalvo 1:11.35, 12. Kyana Castro 1:12.86, 19. Alexandra Crespo 1:14.22.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Hanna Elks Smith, PC 28.87; SOFLO: 2. Molly Golding 29.69, 4. Katrina Del Vecchio 29.99, 13. Elizabeth Chevaldova 32.67, 19. Erika Pelaez 33.13, 22. Kayla Cunningham 33.28, 41. Sally Golding 37.14; 11-12, 1. Dorian Fejzulia, MCA 26.30; SOFLO: 22. Isabella Di Salvo 28.96, 30. Alexandra Crespo 30.56, 40. Valentina Carrion 31.81.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Mattie Barfield, FLA 31.50; SOFLO: 5. Katrina Del Vecchio 34.75, 9. Erika Pelaez 37.28, 10. Kayla Cunningham 37.59, 15. Elizabeth Chevaldova 38.68; 11-12, 1. Gaby Antonini, FLA 27.87; SOFLO: 5. Isabella DiSalvo 30.27.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Mattie Barfield, FLA 1:08.27; SOFLO: 5. Katrina Del Vecchio 1:18.92, 7. Kayla Cunningham 1:20.20, 9. Erika Pelaez 1:22.50; 11-12, 1. Gaby Antonini, FLA 1:01.86; SOFLO: 4. Annita Huang 1:06.89.

200-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Halie Murphy, PC 2:36.96; SOFLO: 5. Annita Huang 2:48.25, 8. Molly Golding 2:49.85.

200-yard butterfly: 12-and-under, 1. Jennifer Secrest, NPB 2:29.95.

BOYS

200-yard medley relay: 10-and-under, 1. Jupiter 2:16.55; 11-12, 1. Metro Aquatics 1:57.90.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Reese Branzell, Lake Lytal 2:13.58; SOFLO: 21. Alex Golding 2:45.85; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 1:52.42; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 1:56.47, 9. Leonardo Mateus 2:05.09, 13. Bryant Segui 2:08.94.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Kae Bittencourt, Unattached 37.48; SOFLO: 4. Joseph Lee 38.72, 15. Akira Huang 43.79, 22. Alex Golding 45.48, 33. Alejandro Mateus 49.90; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 30.09; SOFLO: 3. Brandon Moran 34.01.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Joseph Lee, SOFLO 1:11.44; SOFLO: 18. Akira Huang 1:23.71, 26. Alex Golding 1:27.96, 36. Alejandro Mateus 1:35.90; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 57.36; SOFLO: 4. Rafael Rodriguez 1:03.12, 8. Leonardo Mateus 1:07.93, 10. Brandon Moran 1:08.40.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Colin Rymarz, Jupiter 25.25; SOFLO: 36. Alejandro Mateus 38.75; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 25.76; SOFLO: 9. Bryant Segui 27.82.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Joshua Zuchowski, Jupiter 30.92; SOFLO: 22. Akira Huang 39.38; 11-12, 1. Nicholas Vale, Unattached 27.76; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 27.81.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Joshua Zuchowski, Jupiter 1:09.72; SOFLO: 2. Joseph Lee 1:10.86, 11. Akira Huang 1:21.08; 11-12, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 59.69; SOFLO: 3. Leonardo Mateus 1:07.24.

200-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Drake Gil, FLA 2:40.65; SOFLO: 2. Brandon Moran 2:40.85.

200-yard butterfly: 12-and-under, 1. Nicholas Vale, Unattached 2:14.70; SOFLO: 4. Bryant Segui 2:26.13, 5. Brandon Moran 2:26.77, 6. Leonardo Mateus 2:28.69, 9. Joseph Lee 2:36.71.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Dominates Distance Events On Day One Of Mike Horgan Invitational

SOFLO Dominates Distance Events On Day One Of Mike Horgan Memorial Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

October 23, 2013

South Florida Aquatic Club dominated the boys and girls distance events on the opening day of the third annual Mike Horgan Memorial Invitational Meet at Lake Lytal in West Palm Beach.

SOFLO swimmers got off to an outstanding start winning six individual events on Friday.

Double winner CJ Kopecki led the boys team.

Kopecki, 14, swept the 400-yard individual medley in 4:24.18 and 500-yard freestyle in 4:57.92.

Rafael Rodriguez, 11, won the 500-yard freestyle in 507.29.

Sisters Kathleen and Molly Golding and Annita Huang led the girls team.

Kathleen Golding, 13, won the 13-14 400-yard individual medley in 4:38.08.

Molly Golding, 10, won the 10-and-under 500-yard freestyle in 5:55.59.

Huang, 12, won the 11-12 500-yard freestyle in 5:37.31.

SOFLO age group swimmers, from age 8 to 19, competed in the three-day meet.

The Florida Gold Coast Top 16 Fall Invitational is named in honor of one of the most beloved and well-respected coaches in the Florida Gold Coast. Horgan, Lake Lytal’s head developmental coach, died of a heart attack at age 50 in August, 2011.

FRIDAY SESSION ONE RESULTS

GIRLS

400-yard individual medley:

12-and-under, 1. Erika Wesch, JDST 5:06.95; 13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 4:38.08; 15-and-over, 1. Fabiana Ingram, Lake Lytal 4:51.25.

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 5:55.59; 11-12, 1. Annita Huang, SOFLO 5:37.31; SOFLO: 8. Alexandra Crespo 5:51.36, 14. Valentina Carrion 6:24.93; 13-14, 1. Camryn Hudson, Lake Lytal 5:25.14; SOFLO: 6. Abolade Oyetunji 5:46.64; 15-and-over, 1. Katie Ligon, GRS 5:11.48.

BOYS

400-yard individual medley:

12-and-under, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 4:29.25; SOFLO: 4. Brandon Moran 5:04.30; 13-14, 1. CJ Kopecki, SOFLO 4:24.18; 15-and-over, 1. William Pisani, Lake Lytal 4:21.18.

500-yard freestyle:

10-and-under, 1. Reese Branzell, Lake Lytal 6:07.05; 11-12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 5:07.29; SOFLO: 4. Leonardo Mateus 5:31.00 13-14, 1. CJ Kopecki, SOFLO 4:57.92; SOFLO: 2. Kevin Porto 4:59.14, 9. Samuel Quintero 5:22.28, 12. Andres Arias 5:30.37, 15-and-over, 1. Joey Pedraza, Unattached 4:28.28.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers, Coaches, Parents, Booster Club Come Together For Successful Meet

SOFLO Swimmers, Coaches, Parents, Booster Club Come Together For Successful Meet


WRITTEN BY SHARON ROBB

October 2, 2013

South Florida Aquatic Club dominated the third and final day of the IMX/IMR Challenge Meet this past weekend at Academic Village Pool.

Most SOFLO swimmers swam at least one lifetime-best, several others made Florida Gold Coast Junior Olympics and Senior Championships qualifying cut times.

SOFLO coach Chris Anderson was pleased with not only his team’s results, but also the meet atmosphere in and out of the pool. He praised the team’s Booster Club along with parents apprenticing as stroke and turn officials.

“The meet went wonderfully,” Anderson said. “The kids did a great job and really closed it out. I am very happy with that.

“There was a huge amount of improvement,” Anderson said. “The things that Stephanie is doing in the Asteroid Group is tremendous. That group is coming along nicely. We had a lot of first-timers making JO cuts.”

Anderson said team newcomers also did well including sisters Kathleen, 12, and Molly Golding, 10, and Ervin Marin, 13.

“They have been here a short time and done a great job of dropping time,” Anderson said.

Anderson was also pleased with the energy in and out of the pool.

“The Booster Club did a great job,” Anderson said. “The atmosphere was really good. Jay Thomas and all the new apprentices did a good job. There were a lot of parents apprenticing and that’s a real positive to have more officials at our future meets.”

On the final day of competition, SOFLO’s individual winners were:

Michael Arias, 10, 50-yard backstroke, 34.16, JO, best time; 50-yard butterfly, 32.16, JO, best time.

Isabella DiSalvo, 11, 100-yard backstroke, 1:09.75, JO, best time; 100-yard breaststroke, 1:21.25, JO, best time; 100-yard butterfly, 1:08.86, JO, best time.

Rafael Rodriguez, 11, 100-yard backstroke, 1:04.09, JO, best time; 100-yard breaststroke, 1:12.69, JO, best time; 100-yard butterfly 1:02.87, JO, best time.

Kathleen Golding, 12, 100-yard backstroke, 1:04.04, JO, best time; 100-yard breaststroke 1:11.93, JO, best time; 100-yard butterfly, 1:00.99, JO.

Molly Golding, 10, 50-yard breaststroke, 38.38, JO.

Delanie Perez, 13, 200-yard butterfly, 2:24.54, JO; 200-yard individual medley 2:22.17, JO.

Ervin Marin, 13, 200-yard butterfly, 2:04.63, JO; 200-yard individual medley 2:05.65, JO.

CJ Kopecki, 14, 200-yard butterfly, 2:04.71, JO, best time.

Maria Lopez, 17, 200-yard butterfly, 2:11.08, SC.

Kelley Heron, 14, 200-yard individual medley, 2:16.59, JO; 500-yard freestyle 5:17.16, SC.

Jonathan Strod, 14, 200-yard individual medley, 2:05.12, JO, best time.

Melissa Marinheiro, 16, 200-yard individual medley, 2:15.32, SC.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-yard medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO A 2:06.05, 3. SOFLO C 2:14.70, 4. SOFLO B 2:17.04, 5. SOFLO D 2:31.46, 7. SOFLO E 2:46.31; 13-and-over, 1. SOFLO A 1:59.60, 2. SOFLO B 2:07.50, 3. SOFLO D 2:14.75.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Claudia Acosta, Hialeah 33.29; SOFLO: 2. Molly Golding 35.00, JO, best time, 3. Katrina del Vecchio 35.18, JO, best time, 5. Kayla Cunningham 36.20, JO, best time, 8. Michelle Marinheiro 37.42, JO, 9. Sara Quintero 37.44, JO, 10. Trinity Hoyos 38.62, JO, best time, 12. Jena Legaspi 38.70, JO, best time, 13. Elizabeth Chevaldova 38.85, JO, best time, 14. Erika Pelaez 39.34, best time, 22. Sally Golding 42.18, 32. Daniela Barreto 46.55, 33. Jasmine Ahmet 47.00, 35. Sabrina Osorio 50.07, best time, 36. Vivian Chevaldova 50.37, best time, 37. Sofia Osorio 50.55, best time, 38. Lara Chevaldova 51.07, best time, 40. Molly Masson 53.97, 41. Mariann Catalasan 55.64.

100-yard backstroke:

11-year-olds, 1. Isabella Di Salvo, SOFLO 1:09.75, JO, best time; SOFLO: 2. Kyana Castro 1:12.40, JO, best time, 3. Vanessa Mesa 1:13.62, JO, 6. Valentina Carrion 1:20.81, best time, 9. Celenia Lumelski 1:25.13, best time, 11. Lauren Siegman 1:29.27, best time; 12-year-olds, 1. Kathleen Golding, SOFLO 1:04.04, JO, best time; SOFLO: 2. Annita Huang 1:08.57, JO, 4. Anabal Vazquez 1:10.75, JO, best time, 5. Marianna Serrao 1:12.94, JO, 6. Elisa Larin 1:13.18, JO, best time, 7. Kellie Wilcox 1:13.43, JO, best time, 11. Alexandra Crespo 1:16.53, best time.

200-yard butterfly:

13-year-olds, 1. Delanie Perez, SOFLO 2:24.54, JO; SOFLO: 4. Jennifer Rodriguez 2:35.82, best time, 5. Zaroya Harris 2:42.88, best time, 7. Katherine DeBarros 2:49.00; 14-year-olds, 1. Renata Peralta, Rockway 2:25.73; 15-and-over, 1. Maria Lopez, SOFLO 2:11.08, SC; SOFLO: 2. Melissa Marinheiro 2:20.64, 3. Andrea Melendez 2:31.62, 4. Victoria Hill 2:44.65.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Molly Golding, SOFLO 38.38, best time; SOFLO: 3. Katrina Del Vecchio 40.42, JO, best time, 8. Sally Golding 43.28, best time, 10. Elizabeth Chevaldova 43.75, best time, 11. Trinity Hoyos 43.94, best time, 13. Sara Quintero 44.27, 14. Michelle Marinheiro 44.50, best time, 17. Kayla Cunningham 47.55, best time, 20. Jena Legaspi 48.81, best time, 23. Sabrina Osorio 49.49, best time, 24. Erika Pelaez 49.89, 30. Daniela Barreto 52.33, 36. Sofia Osorio 55.79, best time, 37. Lara Chevaldova 56.67, best time, 38. Jasmine Ahmet 57.53, 39. Vivian Chevaldova 1:00.14, 40. Judith-Alison Natino 1:00.39, 41. Kerry Cunningham 1:01.09, 42. Mariann Catalasan 1:01.99, 43. Molly Masson 1:05.22.

100-yard breaststroke:

11-year-olds, 11-year-olds, 1. Isabella DiSalvo, SOFLO 1:21.25, JO, best time; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 1:21.74, JO, best time, 4. Valentina Carrion 1:26.51, best time, 5. Kyana Castro 1:27.87, best time, 11. Lauren Siegman 1:48.42, best time; 12-year-olds, 1. Kathleen Golding, SOFLO 1:11.92, JO, best time; SOFLO: 2. Elise Larin 1:14.55, JO, best time, 5. Marianna Serrao 1:18.03, JO, 6. Annita Huang 1:18.80, JO, best time, 7. Alexandra Crespo 1:21.08, JO, best time, 9. Anabel Vazquez 1:22.89, JO, best time, 11. Kelli Wilcox 1:25.55.

200-yard individual medley:

13-year-olds, 1. Delanie Perez, SOFLO 2:22.17, JO; SOFLO: 4. Jennifer Rodriguez 2:27.65, JO, best time, 5. Katherine DeBarros 2:29.88, 7. Isabel Shashaty 2:39.19, best time, 11. Zariya Harris 2:44.30; 14-year-olds, 1. Kelley Heron, SOFLO 2:16.59, JO; 15-and-over, 1. Melissa Marinheiro, SOFLO 2:14.32, SC; SOFLO: 2. Maria Lopez 2:22.48, SC, 3. Andrea Melendez 2:28.76, 4. Lilli Calero 2:31.61, 5. Astrid Rigau 2:34.83, 6. Jessie Cordero 2:43.03, 7. Andrea Iglesia 2:46.75, 8. Lisa Marie Handal 2:52.64, 9. Emely Nunez 3:01.91.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Claudia Acosta, Hialeah 32.71; SOFLO: 2. Sara Quintero 34.33, JO, best time, 4. Molly Golding 34.80, JO, best time, 5. Kayla Cunningham 35.51, JO, 6. Katrina Del Vecchio 36.13, 12. Michelle Marinheiro 38.03, 14. Erika Pelaez 38.45, best time, 15. tie, Sally Golding 38.66, best time, Elizabeth Chevaldova 38.66, best time, 19. Jena Legaspi 41.06, best time, 26. Jasmine Ahmet 43.90, 30. Daniela Barreto 50.61, 35. Molly Masson 1:03.86, 36. Mariann Catalasan 1:06.43, 37. Judith-Alison Natino 1:09.57.

100-yard butterfly:

11-year-olds, 1. Isabella DiSalvo, SOFLO 1:08.86, JO, best time; SOFLO: 2. Vanessa Mesa 1:09.10, JO, best time, 3. Kyana Castro 1:11.00, best time, JO, 7. Valentina Carrion 1:23.49, 12. Lauren Siegman 1:34.04; 12-year-olds, 1. Kathleen Golding, SOFLO 1:00.99, JO; SOFLO: 3. Alexandra Crespo 1:10.28, JO, best time, 4. Annita Huang 1:10.80, JO, best time, 5. Elisa Larin 1:12.63, JO, best time, 6. Marianna Serrao 1:15.41, best time, 7. Anabel Vazquez 1:16.11, best time, 12. Kellie Wilcox 1:23.60, best time.

500-yard freestyle:

13-and-over, 1. Kelley Heron, SOFLO 5:17.16, SC; SOFLO: 2. Lilli Calero 5:28.93, SC, 3. Stephanie Mlujeak 5:35.07, JO, best time, 5. Delanie Perez 5:36.59, JO, 7. Jennifer Rodriguez 5:43.90, best time, 9. Abolada Oyentunji 5:47.28, best time, 10. Katherine DeBarros 5:48.53, 11. Astrid Rigau 5:58.94, 14. Jessie Cordero 6:08.78, 15. Zariya Harris 6:14.07, best time, 18. Andrea Iglesia 6:32.91, 20. Victoria Lumelski 7:06.57.

BOYS

200-yard medley relay:

12-and-under, 1. SOFLO A 2:06.29, 2. SOFLO B 2:17.32, 3. SOFLO C 2:22.85, 5. SOFLO D 2:49.15, 6. SOFLO E 2:52.31; 13-and-over, 1. SOFLO A 1:49.46, 2. SOFLO C 1:50.47, 3. SOFLO B 1:51.78, 4. SOFLO D 2:05.57, 5. SOFLO E 2:06.07.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Michael Arias, SOFLO 34.16, JO, best time; SOFLO: 2. John Paul Handal 34.34, JO, best time, 3. Joseph Lee 34.79, JO, 5. Akira Huang 36.63, JO, best time, 6. Alex Golding 37.05, JO, best time, 8. Nicolas Rossi 37.79, JO, 13. Marcos Vazquez 39.47, JO, best time, 15. Zackary Harris 40.60, 17. Tanner Gibson 41.79, best time, 18. Randy Smith 41.83, best time, 22. Thomas Bogota 42.94, 27. Alejandro Mateus 44.12, 31. Mark Andre De Gracia 44.96, best time, 32. Odin Farkas 45.45, 35. Ian Chalmers 46.92, 37. Aldo Zepeda 48.58, 39. Fernando Barreto 49.14, 40. Daniel He 50.14, 42. Kane Dong 52.37, 43. Erick Quintero 52.57, 45. Gabriel Ferdinand 53.92, 46. Miguel Crespo 53.95, best time, 47. Chris Vasquez 56.78, 48. Samuel Bullen 59.30.

100-yard backstroke:

11-year-olds, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:04.09, JO, best time; SOFLO: 2. Leonardo Mateus 1:08.85, JO, best time, 6. Aamir Lacewala 1:13.62, JO, 7. Derek Tom 1:15.14, best time, 10. Roberto Garrido 1:20.70, best time; 12-year-olds, 1. Aaron Rodriguez, Hialeah 1:03.43; SOFLO: 7. Bryant Segui 1:12.05, JO, 11. Brandon Moran 1:14.17, JO, 12. Victor Rodriguez 1:14.83, 15. Gabriel Saavedra 1:20.26, 17. Sebastian Sierra 1:25.45, best time, 18. Ethan Hew 1:26.04, best time.

200-yard butterfly:

13-year-olds, 1. Ervin Marin, SOFLO 2:04.63, JO; SOFLO: 2. Kevin Porto 2:14.77, JO, best time, 3. Samuel Quintero 2:28.66, best time; 14-year-olds, 1. CJ Kopecki, SOFLO 2:04.71, JO, best time; SOFLO: 2. Jonathan Strod 2:06.66, JO, 3. Juan Lucas 2:09.00, JO, best time, 4. Alfredo Mesa 2:14.92, JO, 6. Esteban Diaz-Velasco 2:27.02, best time, 7. Bruno Berti 2:30.26, 8. Tyler Gibson 2:30.42, best time, 10. Juan Osorio 2:34.54; 15-year-olds, 1. Luke Smutny, AK Sharks 2:03.34, SC; SOFLO: 8. Ryan Capote 2:22.85, best time, 9. Simon Ortiz 2:26.00, best time, 10. Bowie Suen 2:26.18, best time, 12. Federico Molina 2:54.58.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Victor Valdes, Hialeah 37.48, JO; SOFLO: 2. Michael Arias 37.63, JO, best time, 3. Joseph Lee 38.88, JO, best time, 5. Nicolas Rossi 41.09, JO, 6. John Paul Handal 41.11, JO, best time, 7. Zackary Harris 43.21, JO, best time, 10. Akira Huang 44.12, JO, best time, 13. Alex Golding, 45.82, best time, 19. Mark Andre De Gracia 48.51, best time, 22. Alejandro Mateus 50.72, best time, 23. Gabriel Ferdinand 50.91, 24. Odin Farkas 51.20, 25. Samuel Bullen 51.79, best time, 27. Randy Smith 52.21, best time, 29. Aldo Zepeda 52.59, best time, 30. Thomas Bogota 53.20, 33. Tanner Gibson 54.86, 36. Fernando Barreto 56.92, 37. Miguel Crespo 57.84, best time, 39. Kane Dong 58.28, 40. Daniel He 58.37, 41. Chris Vasquez 58.68, 43. Erick Quintero 1:01.63.

100-yard breaststroke:

11-year-olds, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:12.69, JO, best time; SOFLO: 3. Leonardo Mateus 1:23.32, best time, 5. Derek Tom 1:32.21, best time, 10. Aamir Lacewala 2:03.87; 12-year-olds, 1. Aaron Rodriguez, Hialeah 1:13.98; SOFLO: 2. Brandon Moran 1:15.42, JO, 10. Victor Rodriguez 1:22.64, JO, best time, 12. Bryant Segui 1:23.16, 13. Ethan Hew 1:23.25, JO, best time, 17. Sebastian Sierra 1:36.66, best time, 18. Gabriel Saavedra 1:37.90.

200-yard individual medley:

13-year-olds, 1. Ervin Marin, SOFLO 2:05.65, JO; SOFLO: 2. Kevin Porto 2:11.91, JO, best time, 3. Samuel Quintero 2:20.77, best time, 6. Andres Arias 2:28.86, best time, 7. Sebastian Simko 2:38.12; 14-year-olds, 1. Jonathan Strod, SOFLO 2:05.12, JO, best time; SOFLO: 2. Juan Lucas 2:07.14, JO, best time, 3. CJ Kopecki 2:10.31, JO, 4. Alfredo Mesa 2:18.46, JO, 8. Matthew Menocal 2:22.50, best time, 9. Tyler Gibson 2:23.62, best time; 15-and-over, 1. Francisco Real 2:06.63; SOFLO: 4. Gustavo Valery 2:11.71, best time, 5. Ryan Capote 2:13.63, 6. Bowie Suen 2:14.23, 9. Simon Ortiz 2:22.44, best time, 10. Baldwin Suen 2:24.96, 12. Brendan Cassie 2:29.99, 13. Adrian Marrero 2:41.47, best time.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Michael Arias, SOFLO 32.16, JO, best time; SOFLO: 2. John Paul Handal 32.85, JO, best time, 3. Joseph Lee 33.50, JO, 4. Zackary Harris 34.71, JO, best time, 5. Nicolas Rossi 35.88, JO, best time, 10. Marcos Vazquez 38.27, best time, 12. Akira Huang 38.80, best time, 19. Randy Smith 41.82, 21. Tanner Gibson 43.58, best time, 22. Alex Golding 43.83, best time, 24. Thomas Bogota 45.60, 25. Alejandro Mateus 46.09, best time, 27. Aldo Zepeda 47.02, best time, 28. Mark Andre De Gracia 47.23, best time, 31. Ian Chalmers 48.60, 34. Gabriel Ferdinand 52.59, 36. Samuel Bullen 54.76, 39. Fernando Barreto 56.51, 40. Erick Quintero 58.38, 41. Daniel He 58.71, 42. Kane Dong 59.01, 43. Odin Farkas 1:01.66, 44. Miguel Crespo 1:01.69.

100-yard butterfly:

11-year-olds, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:02.87, JO, best time; SOFLO: 2. Leonardo Mateus 1:09.34, JO, best time, 4. Derek Tom 1:19.05, best time, 5. Roberto Garrido 1:27.16, best time; 12-year-olds, 1. Bryan Rivero, Hialeah 1:04.59; SOFLO: 3. Bryant Segui 1:07.31, JO, best time, 6. Brandon Moran 1:10.51, JO, 11. Sebastian Sierra 1:17.92, best time, 15. Gabriel Saavedra 1:26.36, 17. Ethan Hew 1:28.97, best time.

500-yard freestyle:

13-and-over, 1. Francisco Real, Hialeah 4:56.56; SOFLO: 2. Ervin Marin 4:59.30, 3. Juan Lucas 5:00.18, JO, best time, 4. CJ Kopecki 5:00.97, JO, 6. Kevin Porto 5:04.82, SC, best time, 8. Gustavo Valery 5:09.18, SC, 9. Ryan Capote 5:12.78, JO, 10. Esteban Diaz-Valeasco 5:12.99, JO, best time, 11. Jonathan Strod 5:14.55, JO, 15. Matthew Menocal 5:22.53, JO, best time, 17. Alfredo Mesa 5:27.12, JO, 18. Simon Ortiz 5:27.19, JO, 19. Juan Osorio 5:32.31, JO, best time, 20. Samuel Quintero 5:35.78, 22. Bruno Berti 5:39.16, 23. Tyler Gibson 5:42.89, best time, 24. Andres Arias 5:44.08, best time, 25. Rodrigo Rodriguez 5:45.88, 26. Bowie Suen 5:48.19, best time, 27. Baldwin Suen 5:51.48, 29. Brendan Cassie 6:29.13, 30. Adrian Marrero 6:47.15.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com