Schleicher, Rojas Lead SOFLO On Final Day Of Bolles TYR Summer Classic; SOFLO Girls Finish Seventh


By Sharon Robb

JACKSONVILLE, June 25, 2018—Marc Rojas and Mallory Schleicher led South Florida Aquatic Club on the final day of the Bolles School Sharks TYR Summer Classic Sunday at the Sharks’ pool.

Rojas, 24, ended up swimming the breaststroke events. After winning the 100 breaststroke on Saturday in 1:06.86, Rojas came back and took the 200 breaststroke on the final day in 2:27.09. Rojas finished with 40 points.

Schleicher, 14, finished with three second places, one third place, one fourth place, one fifth place, three seventh places and one eighth to total 91 points in high point.

On Sunday, she was second in the 100-meter freestyle in a best time 1:01.41 with a time drop of 2.30, second in the 200-meter breaststroke in a best time 1:01.41 with a time drop of 2.30 and seventh in the 200-meter backstroke in 2:31.44

Other top SOFLO finishers were:

Javier Roman, 14, 200-meter breaststroke, second 2:36.21. He finished with 42 points.

Paige Lane, 15, 100-meter freestyle, third, 1:00.35. She finished with 58 points.

Moises Rodriguez, 13, 200-meter backstroke, fifth, 2:23.79. He finished with 21 points.

Kayla Cunningham, 15, 200-meter backstroke, sixth, 2:34.19. She finished with 72 points.

Juan Colmenares, 14, 100-meter freestyle, seventh, 58.34; 200-meter backstroke, 12th, 2:25.84. He finished with 44 points.

Rafael Rodriguez, 16, 100-meter freestyle, eighth, 56.51. He finished with 93 points.

Robert Wilson, 15, 100-meter freestyle, 12th, 57.97. He finished with 30 points.

Host Bolles won the men’s team title with 2,091.5 points. Old Dominion Aquatic Club was runner-up with 1,126.5 points. SOFLO was 11th with 186 points with Rafael Rodriguez accounting for 93 points.

SwimAtlanta won the women’s team title with 1,943.5 points. Bolles was runner-up with 1,523.5. SOFLO was seventh with 163 points with Schleicher accounting for 91 points.

SUNDAY RESULTS

MEN TEAM TOTALS: 1. Bolles 2,091.5, 2. Old Dominion 1,126.5, 3. Swim Atlanta 1,031.5, 4. Nova of Virginia Aquatics 500.5, 5. Logghead 479, 6. Planet Swim 258, 7. CBS Islanders 253, 8. Unattached 223, 9. YMCA Columbia 192, 10. Unattached Bolles 191, 11. South Florida Aquatic Club 186.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Swim Atlanta 1,943.5, 2. Bolles 1,523.5, 3. Loggerhead 825, 4. Old Dominion 651, 5. Planet Swim 540, 6. Nova of Virginia Aquatics 529.5, 7. South Florida Aquatic Club 163, 8. Ohio State Swim Club 133, 9. YMCA Columbia 129, 10. Unattached 116.

GIRLS

50-meter backstroke:
10-and-under, 1. Caroline Gavin, LA 38.89; 11-12, 1. Sadie Clayton, SA 32.16.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Caroline Gavin, LA 35.98; 11-12, 1. Sadie Clayton, SA 31.21.

50-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Victoria Bonev, LA 45.62; 11-12, 1. Savannah Branon, Bolles 36.84.

100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Monica DiGaetani, BAC 1:14.77; 11-12, 1. Sadie Clayton, SA 1:02.56.

200-meter butterfly:
11-12, 1. Emma Morris, SA 2:52.83.

200-meter backstroke:
13-14, 1. Jessica Parish, SA 2:19.44; SOFLO: 7. Mallory Schleicher 2:31.44; 15-16, 1. Elise Fong, Bolles 2:26.38; SOFLO: 6. Kayla Cunningham 2:34.19; 17-and-over, 1. Kate Alexy, SHY 2:29.47.

100-meter freestyle:
13-14, 1. Brooke Arnold, LA 59.76; SOFLO: 2. Mallory Schleicher 1:01.41, time drop 2.30; 15-16, 1. Adair Sand, Bolles 59.87; SOFLO: 3. Paige Lane 1:00.35; 17-and-over, 1. Kathryn Saurborn, PSA 59.23.

200-meter breaststroke:
13-14, 1. Brooke Arnold, LA 59.76; SOFLO: 2. Mallory Schleicher 1:01.41, time drop 2.30; 15-16, 1. Olivia Peoples, Bolles 2:43.50; 17-and-over, 1. Marianne Allard, SA 2:45.64.

1500-meter freestyle:
13-and-over, 1. Leah DeGeoge, Bolles 17:11.76; SOFLO: 13. Emma Twombly 20:58.92.

BOYS

50-meter backstroke:
10-and-under, 1. Walter Kueffer, Bolles 36.70; 11-12, 1. Jay Gerloff, ODAC 31.56.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Antoine Destang, Unattached 31.78; 11-12, 1. Jake Stout, SA 31.80.

50-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Louis Joos, Bolles 40.68; 11-12, 1. Wyatt Porch, Bolles 36.44.

100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Antoine Destang, Unattached 1:06.79; 11-12, 1. Jay Gerloff, ODAC 1:03.38.

200-meter butterfly:
11-12, 1. Jake Stout, SA 2:36.61.

200-meter backstroke:
13-14, 1. Tyler Schroeder, SA 2:15.67; SOFLO: 5. Moises Rodriguez 2:23.79, 12. Juan Colmenares 2:25.84; 15-16, 1. Holden Raffin, MSC 2:12.59; 17-and-over, 1. Jared Zhang, SOLO 2:14.85.

100-meter freestyle:
13-14, 1. Tyler Schroeder, SA 55.15; SOFLO: 7. Juan Colmenares 58.34; 15-16, 1. Jack Alexy, SHY 52.64; SOFLO: 8. Rafael Rodriguez 56.51, 12. Robert Wilson 57.97; 17-and-over, 1. Dillon Hillis, Bolles 54.65.

200-meter breaststroke:
13-14, 1. Harry Herrera, CRIM 2:30.50; SOFLO: 2. Javier Roman 2:36.21; 15-16, 1. Paul DeGrado, Bolles 2:29.00; 17-and-over, 1. Marc Rojas, SOFLO 2:27.09.

1500-meter freestyle:
13-and-over, 1. Rafael Ponce de Leon, Bolles 16:37.50.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements

SOFLO’s Rojas, Cunningham Win On Day Three Of Bolles TYR Summer Classic


By Sharon Robb

JACKSONVILLE, June 23, 2018—Marc Rojas and Kayla Cunningham led South Florida Aquatic Club on Day Three of the Bolles School Sharks TYR Summer Classic.

Rojas, 24, won the 100-meter breaststroke by 1/100ths of a second in 1:06.86 ahead of Bolles 17-year-old junior national champion and University of Florida-bound Dillon Hillis in 1:06.87. Rojas, who represents the Dominican Republic internationally, went 1:06.69 in prelims.

Cunningham, 15, won the 17-and-over 400-meter individual medley in 5:19.04. Cunningham was also fifth in the 200-meter butterfly in 2:30.34. She has 59 points for high point.

Mallory Schleicher, 14, was third in the 200-meter butterfly in a best time of 2:31.45, dropping 3.28 seconds off her previous best. She has 62 points in high point.

Rafael Rodriguez, 16, was second in the 200-meter butterfly in 2:09.72 just behind Bolles Jack Van Deusen in 2:09.67 and second in the 400-meter individual medley in 4:50.43.

Other top nine SOFLO finishers were:

Paige Lane, 200-meter freestyle, ninth, 2:11.13.

Javier Roman, 100-meter breaststroke, ninth, 1:13.70.

The four-day meet concludes Sunday with three sessions.

SATURDAY RESULTS
GIRLS

200-meter freestyle:
10-and-under, 1. Sydney Cronin, LA 2:40.58; 11-12, 1. Sydney Starnes, SA 2:17.88; 13-14, 1. Brooke Arnold, LA 2:09.15; 15-16, 1. Leah DeGeorge, Bolles 2:08.02; SOFLO: 9. Paige Lane, 2:11.13; 17-and-over, 1. Kensey McMahon, Bolles 2:06.25.

200-meter butterfly:
13-14, 1. Zoe Dixon, NOVA 2:19.63; SOFLO: 3. Mallory Schleicher 2:31.45, time drop 3.28; 15-16, 1. Caroline Irwin, SA 2:19.64; SOFLO: 5. Kayla Cunningham 2:30.34; 17-and-over, 1. Kensey McMahn, Bolles 2:22.32.

100-meter butterfly:
10-and-under, 1. Caroline Gavin, LA 1:23.63; 11-12, 1. Sadie Clayton, Sa 1:11.32.

100-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Sydney Cronin, LA 1:33.26; 11-12, 1. Savannah Branon, Bolles 1:20.75; 13-14, 1. Caroline Gray, NOVA 1:18.88; 15-16, 1. Olivia Peoples, Bolles 1:16.36; 17-and-over, 1. Marianne Allard, SA 1:16.31.

400-meter individual medley:
12-and-under, 1. Sydney Starnes, SA 5:24.87; 13-14, 1. Zoe Dixon, NOVA 4:55.36; 15-16, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 5:19.04; 17-and-over, 1. Ashley Neas, SA 5:09.86.

BOYS

200-meter freestyle:
10-and-under, 1. Antoine Destang, Unattached 2:25.52; 11-12, 1. Jay Gerloff, ODAC 2:18.74; 13-14, 1. Charlie Stout, SA 1:59.40; 15-16, 1. Jack Alexy, SHY 1:59.09; SOFLO: 16. Robert Wilson 2:14.10; 17-and-over, 1. Dakota Mahaffey, Bolles 1:55.64.

200-meter butterfly:
13-14, Tyler Schroeder, SA 2:15.07; SOFLO: 14. Moises Rodriguez 2:28.75, time drop 7.80; 15-16, 1. Jack Van Deusen, Bolles 2:09.67; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 2:09.72; 17-and-over, 1. Caleb Mauldin, ODAC 2:05.42.

100-meter butterfly:
10-and-under, 1. Antoine Destang, Unattached 1:13.37; 11-12, 1. Jake Stout, SA 1:09.39.

100-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Louis Joos, Bolles 1:30.57; 11-12, 1. Wyatt Porch, Bolles 1:19.56; 13-14, 1. Harry Herrera, CRIM 1:10.32; SOFLO: 9. Javier Roman 1:13.70; 15-16, 1. Paul DeGrado, BSS 1:08.13; 17-and-over, 1. Marc Rojas, SOFLO 1:06.86.

400-meter individual medley:
12-and-under, 1. Simeon Prosinski, LA 5:32.88; 13-14, 1. Harry Herrera, CRIM 4:54.49; SOFLO: 10. Javier Roman 5:05.18; 15-16, 1. Jack Van Deusen, Bolles 4:41.47; SOFLO: 2. Rafael Rodrigues 4:50.43; 17-and-over, 1. Alexander Petty, LSS 4:47.19.

IF YOU GO

What: Bolles TYR Summer Classic Long Course Meet.

When: Sunday.
Schedule: Sunday, prelims 8 a.m., timed finals, 11:30 a.m., finals 5 p.m.

Where: Uible Pool, The Bolles School, 7400 San Jose Blvd., Jacksonville.

Of note: The closed meet is hosted by the Bolles School Sharks. Timed finals for 12-and-unders and prelims and finals for 13-and-over swimmers. Heat sheets are available at http://www.bollesswimming.org and http://www.floridaswimming.org.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Defending Champion SOFLO Grabs Early Lead On Day One Of FGC Junior Olympics


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, March 16, 2018—South Florida Aquatic Club’s girls’ 800-yard freestyle relay won the closest race of the night to highlight action on opening day of the Florida Gold Coast Junior Olympics on Friday.

The relay of Kayla Cunningham, Molly Golding, Sarah Acevedo and Mallory Schleicher won a thriller in 7:46.30, 14.40 seconds faster than its seed time of 8:00.70, ahead of East Coast Aquatic Club with Megan Murphy, Hailey Rudd, Anna Auld and Elana Papadopoulos second in 7:46.73.

SOFLO boys took two third places in the 400-yard and 800-yard freestyle relays. The 11-12 400 team of Christian Tijero, Diego Nazario-Vazquez, Alessandro Pereira and Alejandro Mateus was third in 3:49.71. The 13-14 800 team of Enrique Rodriguez, Brennan Binder, Javier Roman and Juan Colemanares was third in 7:28.19.

Defending champion South Florida Aquatic Club grabbed the early lead in the combined team standings at the Michael Lohberg Pool of Champions at Coral Springs Aquatic Complex.

SOFLO leads with 295.50 points. Flood Aquatics is second with 242 and St. Andrew’s Aquatics is third with 236.

SOFLO is attempting to win a record eighth consecutive and ninth overall combined short course team title in the club’s 18-year history.

Nearly every SOFLO swimmer swam at least one best time. Among other SOFLO top finishers were:

Alejandro Mateus, second, 100-yard butterfly, 59.66, time drop; fifth, 200-yard backstroke, 2:10.41, time drop.

Valerie Vank, third, 100-yard breaststroke, 1:07.10, time drop and fifth in the 100-yard individual medley in 1:04.25.

Javier Roman, fourth, 100-yard breaststroke, 1:02.47, time drop.

Juan Colmenares, fourth, 200-yard backstroke, 2:01.95, time drop.

Alessandro Pereira, fifth, 100-yard breaststroke, 1:11.96, time drop.

Christian Tijero, fifth, 100-yard butterfly, 1:0196, time drop.

SOFLO has 54 swimmers (27 girls and 27 boys) competing in 277 individual events for JOs. SOFLO also has 38 relays entered.

More than 600 swimmers and 43 teams are competing. The top six finishers in each JO event qualify for the Florida Gold Coast All-Star team.

Among FGC teams competing at Pine Crest, Azura, East Coast, Metro Aquatics, North Palm Beach, Miami Swimming, Wahoos of Wellington, Gulliver and AquaKids Sharks.

FRIDAY RESULTS
COMBINED TEAM TOTALS

1. South Florida Aquatic Club 295.50, 2. Flood Aquatics 242, 3. St. Andrew’s Aquatics 236, 4. Pine Crest Swimming 223, 5. Jupiter 200, 6. East Coast Aquatic Club 137, 7. Swim Fort Lauderdale 128, 8. Metro Aquatics 117, 9. Gulliver 114, 10. North Palm Beach 111.50.

GIRLS

200-yard freestyle relay:
13-14, 1. St. Andrew’s 1:37.39, 7. SOFLO A 1:42.14 (Molly Golding, Victoria Torres, Mallory Schleicher, Kayla Cunningham), 23. SOFLO B 1:48.54 (Emma Twombly, Jena Legaspi, Sabrina Osorio, Sarah Acevedo).

200-yard backstroke:
11-12, 1. Aspen Gersper, SAS 2:04.66; SOFLO: 7. Alexis Christensen 2:21.79, 8. Kerry Cunningham 2:21.97, time drop; 13-14, 1. Anelis Roque, MAC 2:02.21; SOFLO: 4. Kayla Cunningham 2:03.84.

50-yard freestyle:
11-12, 1. Aspen Gersper, SAS 23.46; 13-14, 1. Heidi Smithwick, Jupiter 23.40.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Sara Lin, PC 1:06.02; SOFLO: 3. Valerie Vank 1:07.10, time drop; 13-14, 1. Esther Lin, PC 1:04.77; SOFLO: 3. Molly Golding 1:05.60, time drop, 10. Victoria Torres 1:08.90.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Aspen Gersper, SAS 58.10; SOFLO: 10. Valerie Vank 1:05.90; 13-14, 1. Heidi Smithwick, Jupiter 56.38.

100-yard individual medley:
11-12, 1. Erika Pelaez, East Coast 1:00.87; SOFLO: 5. Valerie Vank 1:04.25; 13-14, 1. Heidi Smithwick, Jupiter 59.02; SOFLO: 4. Molly Golding 1:00.87.

400-yard freestyle relay:
11-12, 1. St. Andrew’s 3:42.49, 5. SOFLO A 4:00.93 (Alexis Christensen, Hartley Pitters-Hans, Luna Delgado, Valerie Vank); 7. SOFLO B 4:03.73 (Anastasia Lutz, Natalia Sibug, Kerry Cunningham, Kaitlyn Barrios).

800-yard freestyle relay:
13-14, 1. SOFLO A 7:46.30 (Kayla Cunningham, Molly Golding, Sarah Acevedo, Mallory Schleicher).

BOYS

200-yard freestyle relay:
1. Flood Aquatics 1:30.27, 7. SOFLO A 1:34.55 (Juan Colmenares, Brennan Binder, Enrique Rodriguez, Sebastian Lares), 11. SOFLO B 1:36.09 (Christian Vasquez, Yannai Michael, Javier Roman, Anthony Robaina).

200-yard backstroke:
11-12, 1. Daniel Givskov, SFTL 2:07.22; SOFLO: 5. Alejandro Mateus 2:10.41, time drop, 6. Christian Tijero 2:15.58, time drop, 7. Aldo Zepeda 2:17.44, time drop; 13-14, 1. Joshua Zuchowski, FAST 1:48.65; SOFLO: 4. Juan Colmenares 2:01.95, time drop, 8. Moises Rodiguez 2:04.84, time drop.

50-yard freestyle:
11-12, 1. Steven Curtis, Jupiter 23.71; 13-14, 1. Tiago Pereira, SAS 21.32.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Steven Curtis, Jupiter 1:07.88; SOFLO: 5. Alessandro Pereira 1:11.96, time drop; 13-14, 1. Joshua Hanks, PC 58.68; SOFLO: 4. Javier Roman 1:02.47, time drop, 7. Yannai Michael 1:03.97, time drop.

100-yard butterfly:
11-12, 1. Daniel Givskov, SFTL 59.19; SOFLO: 2. Alejandro Mateus 59.66, time drop, 5. Christian Tijero 1:01.96, time drop, 6. Lucas Porven 1:02.50, time drop, 7. Alessandro Pereira 1:03.60, time drop; 13-14, 1. Tiago Pereira, SAS 51.79; SOFLO: 7. Juan Colmenares 55.90, time drop, 10. Brennan Binder 57.33, time drop.

100-yard individual medley:
11-12, 1. Steven Curtus, Jupiter 1:01.14; 13-14, 1. Joshua Zuchowski, FAST 51.90.

400-yard freestyle relay:
11-12, 1. Flood Aquatics Swim Team 3:45.72; 3. SOFLO 3:49.71 (Christian Tijero, Diego Nazario-Vazquez, Alessandro Pereira, Alejandro Mateus), 7. SOFLO 4:02.52 (Aldo Zepeda, Javier Colmenares, Kevin Moya, Lucas Porven).

800-yard freestyle relay:
13-14, 1. Flood Aquatics 7:17.51, 3. SOFLO A 7:28.19 (Enrique Rodriguez, Brennan Binder, Javier Roman, Juan Colmenares).

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast 14&Under Junior Olympics Short Course Championships.

When: Saturday-Sunday, 9 a.m., prelims; 5 p.m. finals.

Where: Coral Springs Aquatic Complex, Michael Lohberg Pool of Champions 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs.

Of Note: Admission is $5 for prelims and $3 for finals. Heat sheets will not be sold at the gate. Heat sheets are free and can be located at http://www.swimcssc.com. Meet organizers are running two pools with the boys in the East pool and girls in the West pool. Ten lanes will be used for both pools. For questions call 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Defending Champion SOFLO Heads Field For FGC Junior Olympics


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, March 14, 2018—Defending champion South Florida Aquatic Club is ready to add another title to its impressive list of accomplishments at this weekend’s Florida Gold Coast 14&Under Junior Olympic Short Course Championships.

With a talented contingent of swimmers, SOFLO will attempt to win a record eighth consecutive and ninth overall combined short course team title in the club’s 18-year history.

Last year SOFLO, which led after every evening session, won the combined team title with 935 points at the Michael Lohberg Pool of Champions at Coral Springs Aquatic Complex.

SOFLO qualified 54 swimmers (27 girls and 27 boys) in 277 individual events for JOs. SOFLO also has entered 38 relays.

Among SOFLO top-seeded swimmers are:

Kayla Cunningham, 14, 200-yard backstroke, 2:03.70. It is one of seven events she is qualified in.

Valerie Vank, 12, 200-yard breaststroke, 2:30.52. It is one of seven events she is qualified in.

Alejandro Mateus, 12, 400-yard individual medley, 4:48.16. It is one of seven events she is qualified in.

SOFLO swimmers making their final JO short course appearance before aging up and hoping to make a lasting impression are: Sarah Acevedo, Brennan Binder, Juan Colmenares, Kayla Cunningham, Mark Andre De Gracia, Molly Golding, Yannai Michael, Jena Legaspi, Sara Quintero, Anthony Robaina, Javier Roman, Mallory Schleicher and Christian Vasquez.

More than 600 swimmers and 43 teams are entered. The top six finishers in each JO event qualify for the Florida Gold Coast All-Star team. Among FGC teams competing at Pine Crest, Azura, East Coast, Metro Aquatics, North Palm Beach, Miami Swimming, Wahoos of Wellington, Gulliver and AquaKids Sharks.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast 14&Under Junior Olympics Short Course Championships.

When: Friday-Sunday, 9 a.m., prelims; 5 p.m. finals.

Where: Coral Springs Aquatic Complex, Michael Lohberg Pool of Champions 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs.

Of Note: Admission is $5 for prelims and $3 for finals. Heat sheets will not be sold at the gate. Heat sheets are free and can be located at http://www.swimcssc.com. Meet organizers will run two pools with the boys in the East pool and girls in the West pool. Ten lanes will be used for both pools. For questions call 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Kayla Cunningham Wins On Final Day; SOFLO Finishes Sixth At GSC Holiday Classic


By Sharon Robb

GAINESVILLE, December 4, 2017—South Florida Aquatic Club enjoyed one of its finest road trips in the club’s history.

Competing among a strong field that featured SwimMAC, Bolles, Sarasota YMCA and host Gator Swim Club, SOFLO finished sixth in the combined and boys team standings. The girls placed ninth.

SwimMAC, the nation’s top-ranked age group team, swept the combined, boys and girls team titles.

Kayla Cunningham, 14, won her first event of the three-day meet in the 200-yard backstroke in a best time 2:03.70, shaving 3.76 seconds off her previous best time of 2:07.46. She finished with nine points in high point.

SOFLO boys were outstanding throughout the meet piling up points with talent, depth and relays and swimming best times.

SOFLO boys had three swimmers in the 11-12 100-yard backstroke. All three swimmers turned in best times either in prelims or finals. Alejandro Mateus was third in 1:02.35, Christian Tijero was fifth in 1:04.30 and Logan Gonzalez was seventh in 1:05.60.

Other top finishers on the final day of competition were:

Molly Golding, second, 200-yard breaststroke, 2:22.80.

Giada Porven, second, 100-yard butterfly, 1:13.78, time drop.

Javier Roman, second, 200-yard breaststroke, 2:16.87, time drop.

Alejandro Mateus, second, 400-yard individual medley, 4:48.16, time drop; third, 100-yard backstroke, 1:02.35, time drop; third, 100-yard butterfly, 1:02.03.

Christian Tijero, third, 200-yard backstroke, 2:18.87, time drop; fifth, 100-yard backstroke, 1:04.29, time drop.

Heath Brames, third, 100-yard freestyle, 47.23.

Lucas Proven, third, 400-yard individual medley, 4:52.41, time drop.

Jennifer Rodriguez, fourth, 200-yard breaststroke, 2:30.85 after going 2:28.51 in prelims. She finished with 19 points in high point.

Nathaniel Garrick, fourth, 200-yard backstroke, 2:20.47, time drop.

Samuel Bullen, fourth, 100-yard breaststroke, 1:10.81, time drop.

Alexis Christensen, fifth, 200-yard backstroke, 2:24.87, time drop.

Samuel Quintero, fifth, 200-yard breaststroke, 2:10.12.

Daniela Curbelo, fifth, 200-yard butterfly, 2:13.10.

Mallory Schleicher, fifth, 1,650-yard freestyle, 17:57.03, time drop.

Jonathan Lozano, fifth, 100-yard backstroke, 1:13.68, time drop.

Paige Lane, sixth, 100-yard freestyle, 52.99.

Jonathan Lozano, sixth, 100-yard freestle, 1:03.93, time drop.

GSC HOLIDAY CLASSIC RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. SwimMAC 871, 2. Sarasota YMCA Sharks 735.5, 3. Bolles Sharks 716.5, 4. Gator Swim Club 527, 5. Loggerhead Aquatics 448.5, 6. South Florida Aquatic Club 307.

BOYS TEAM TOTALS: 1. SwimMAC 368.5, 2. Sarasota 344, 3. Bolles 323.5, 4. Gator Swim Club 270, 5. Loggerhead 236.5, 6. South Florida Aquatic Club 227.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. SwimMAC 502.5, 2. Bolles 393, 3. Sarasota 391.5, 4. Gator Swim Club 257, 5. Loggerhead 212, 9. South Florida Aquatic Club 80.

GIRLS RESULTS

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Abbie McGovern, GSC 1:10.18; SOFLO: 7. Giada Porven 1:15.10, time drop; 11-12, 1. Michaela Mattes, Sarasota 1:00.18; SOFLO: 13. Alexis Christensen 1:07.26, time drop, 20. Kerry Cunningham 1:08.73, time drop.

200-yard backstroke:
11-12, 1. Michaela Mattes, Sarasota 2:08.19; SOFLO: 5. Alexis Christensen 2:24.87, time drop, 7. Leah Pando 2:28.97, time drop; 13-14, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 2:03.70, time drop; SOFLO: 34. Mallory Schleicher 2:17.95, 40. Jena Legaspi 2:19.28, time drop; 15-16, 1. Susan Mumford, MAC 2:03.32; Open, 1. Caitlin Brooks, GSC 1:55.80.

100-yard freestye:
10-and-under, 1. Sarnai Chimidkhorl, PYP 1:01.17; SOFLO: 13. Giada Porven 1:07.64, time drop; 11-12, 1. Addison Reese, LAKR 54.12; SOFLO: 26. Alexis Christensen 1:00.30, time drop, 48. Kaitlyn Barrios 1:02.68; 13-14, 1. Emily MacDonald, Bolles 52.12; SOFLO: 15./14. Katrina Del Vecchio 54.58, time drop/54.74, 67. Sara Quintero 57.89, time drop, 104. Emma Twombly 59.85; 15-16, 1. Sophia Francis, MC 51.89; SOFLO: 6. Paige Lane 52.99, 19. Jacqueline Lugo 54.70, time drop, 24. Maya Coffey 55.03, time drop, 65. Daniela Curbelo 57.27; Open, 1. Lindsey Leadbetter, SPA 52.70; SOFLO: 12. Jennifer Rodriguez 55.46.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Savannah Branon, Bolles 1:18.14; 11-12, 1. Gracie Weyant, Sarasota 1:07.77.

200-yard breaststroke:
13-14, 1. Hayley Clark, LAKR 2:22.43; SOFLO: 2. Molly Golding 2:22.80, 36. Victoria Torres 2:40.81. 38. Sara Quintero 2:41.18, time drop; 15-16, 1. Reagan Johnson, MAC 2:24.63; Open, 1. Anna Milia, MAC 2:22.42; SOFLO: 4. Jennifer Rodriguez 2:28.51/2:30.85.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Madison Dampier, CFM 1:09.94; SOFLO: 3. Giada Porven 1:13.78, time drop; 11-12, 1. Athena Meneses Kovacs, Miami Swimming 55.82.

200-yard butterfly:
13-14, 1. Blair Stoneburg, TCA 2:06.52; SOFLO: 15. Kayla Cunningham 2:16.53/22. 2:14.82, time drop; 16/21. Sarah Acevedo 2:19.18, 2:14.07, time drop, 25. Mallory Schleicher 2:17.34, time drop, 30. Katrina Del Vecchio 2:18.53, time drop; 15-16, 1. Luci-Angelina Lozano, Sarasota 2:05.65; SOFLO: 5./7. Daniela Curbelo 2:13.10, 2:13.50, 9. Paige Lane 2:14.10, time drop; Open, 1. Selena Nishihata, TCSC 2:09.03.

1,650-yard freestyle:
13-14, 1. Emily Trieschmann, SAS 17:13.52; SOFLO: 5. Mallory Schleicher 17:57.03, time drop, 15. Sarah Acevedo 18:20.94, time drop; 15-16, 1. Christina Cianciolo, Sarasota 16:45.73; Open 1. Hannah Vandress, SWIM 17:11.25.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Olivia Dinehart, AquaKids Sharks 4:47.99.

BOYS RESULTS

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Gavin Van Kersbergen, LAKR 1:07.30; SOFLO: 5. Jonathan Lozano 1:13.68, time drop; 11-12, 1. Andrew Billitto, WFLA 58.66; SOFLO: 3. Alejandro Mateus 1:02.35, time drop, 1:02.80, time drop. 5. Christian Tijero 1:04.30/1:04.29, time drop, 7. Logan Gonzalez 1:05.46, time drop, 10. Nathaniel Garrick 1:05.60/1:06.02, time drop, 15. Alessandro Pereira 1:08.01, time drop.

200-yard backstroke:
11-12, 1. Andrew Billitto, WFLA 2:07.88; SOFLO: 3. Christian Tijero 2:18.87, time drop, 4. Nathaniel Garrick 2:20.47, time drop; 13-14, 1. Alexander Bungert, GSC 2:00.25; SOFLO: 8. Nicolas Munoz 2:05.39, time drop, 10. Sebastian Lares 2:05.57, time drop/2:06.79, time drop; 15-16, 1. Lukas Cote, SPA 1:49.04; SOFLO: 7. Bryan Rivero 1:57.81/1:58.32, 16. Lance Lesage 2:00.21, 16. Leonardo Mateus 2:00.50; Open, 1. Robert Finke, SPA 1:44.68; SOFLO: 13. Juan Diaz 1:59.44, time drop, 2:01.33, time drop, 14. Samuel Quintero 2:01.30, 30. Kevin Porto 2:10.25.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Simeon Prosinski, LA 59.38; SOFLO: 6. Jonathan Lozano 1:03.93, time drop; 11-12, 1. Andrew Billitt, WFLA 52.19; SOFLO: 20. Logan Gonzalez 1:01.04; 13-14, 1. Dawson Joyce, SA 49.45; SOFLO: 11. Nicolas Rossi 51.13, time drop, 36. Nicolas Munoz 53.79, time drop, 56. Christian Vasquez 55.29, time drop; 15-16, 1. Noah Emerson, Bolles 47.03; SOFLO: 13. Juan Serna 48.33, 34. Bryan Rivero 50.34, time drop, 86. Lance Lesage 53.17; Open, 1. John Corrigan, Sarasota 46.50; SOFLO: 3. Heath Brames 47.23, 20. Kevin Porto 49.46.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Abraham Burangulov, GSC 1:18.75; 11-12, 1. Nicolaas Parnell, Bolles 1:08.14; SOFLO: 4. Samuel Bullen 1:10.81, time drop, 9. Logan Gonzalez 1:14.22, 10. Alessandro Pereira 1:17.03.

200-yard breaststroke:
13-14, 1. Austin Wheeler, STRM 2:12.70; SOFLO: 2. Javier Roman 2:16.87, time drop, 2:18.41, time drop, 19. Mark Andre De Gracia 2:33.65; 15-16, 1. Jack Hattery, Bolles 2:08.52; Open, 1. Brett Riley, Sarasota 2:05.99; SOFLO: 5. Samuel Quintero 2:10.12.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Simeon Prosinski, LA 1:07.32; SOFLO: 9. Jonathan Lozano 1:16.49, time drop; 11-12, 1. Hanson Higdon, ATAC 59.06; SOFLO: 3. Alejandro Mateus 1:02.03, 9. Lucas Porven 1:05.13, time drop, 12. Christian Tijero 1:05.45, time drop, 13. Alessandro Pereira 1:05.66, time drop.

200-yard butterfly:
13-14, 1. Miguel Sierra, AquaKids Sharks 1:58.62; SOFLO: 10. Sebastian Lares 2:02.84, time drop, 12. John Paul Handal 2:06.17, time drop, 14. Javier Roman 2:11.30/2:15.12; 15-16, 1. Nestor Montero, MAC 1:53.75; SOFLO: 27. Bryan Rivero 2:07.22; Open, 1. Brendan Firlie, Sarasota 1:51.22; SOFLO: 29. Juan Diaz 2:07.43.

1,650-yard freestyle:
13-14, 1. Andrew Meyers, WFLA 16:43.28; SOFLO: 10. Nicolas Rossi 17:42.50; 15-16, 1. Zachary Szmania, Sarasota 16:14.02; SOFLO: 9. Leonardo Mateus 16:43.62; Open, 1. Robert Finke, SPA 14:49.90.

400-yard individual medey:
11-12, 1. Raymond Prosinski, LA 4:38.76; SOFLO: 2. Alejandro Mateus 4:48.16, time drop, 3. Lucas Porven 4:52.41, time drop.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Lozano, Cunningham Double Winners, Lead SOFLO On Final Day Of Gulliver Fall Classic


By Sharon Robb

October 29, 2107—Jonathan Lozano and Kayla Cunningham led South Florida Aquatic Club on the second and final day of the Gulliver Fall Classic Sunday at windy Gulliver Prep Aquatic Center.

Lozano, 10, won the 10-and-under 100-yard freestyle in 1:03.88, dropping 4.63 seconds. He also won the 50-yard backstroke in 35.38 with a time drop of 0.94. He was second in 50-yard butterfly in 34.11, with another time drop in 2.62.

On Saturday, he had a pair of seconds in the 50-yard breaststroke and 50-yard freestyle, both with time drops.

Another SOFLO double winner was Kayla Cunningham, 14, in the 13-14 100-yard backstroke in 1:02.82 and 200-yard individual medley in 2:19.88.

Mallory Schleicher, 14, won the 14-and-under 500-yard freestyle in a best time 5:14.03 with a 0.97 time drop. She was also fourth in the 100-yard freestyle in 57.16.

Other top SOFLO finishers were:

Valerie Vank, second, 200-yard breaststroke, 2:37.50.

Luna Delgado, second, 100-yard butterfly, 1:08.46, time drop.

Michael Arias, second 100-yard freestyle, 51.12.

Samuel Bullen, second, 200-yard breaststroke, 2:45.23, time drop.

Logan Gonzalez, second, 200-yard individual medley, 2:25.72; third, 100-yard backstroke, 1:07.96.

Javier Colmenares, third, 200-yard individual medley 2:12.60, time drop.

Brennan Binder, second, 100-yard butterfly, 59.24, time drop; third, 200-yard individual medley, 2:12.89, time drop.

Valerie Vank, third, 100-yard butterfly, 1:08.55.

Kerry Cunninham, fourth, 100-yard backstroke, 1:11.43.

Juan Colmenares, second, 100-yard backstroke, 1:01.81, time drop; third, 100-yard butterfly, 59.27; fourth, 100-yard freestyle

Matthew Kim, fourth, 100-yard backstroke, 1:09.91

The two-day timed final meet featured twelve Florida Gold Coast teams including Blue Marlins of Hialeah Gardens, Florida Keys Swim Club, Heritage Aquatic Team, Pine Crest Swimming and host Gulliver Swim Club.

SESSION TWO RESULTS
GIRLS

200-yard individual medley: 11-12, 1. Camila Saporta, Gulliver 2:28.33; SOFLO: 5. Kerry Cunningham 2:35.44, 9. Kaitlyn Barrios 2:37.62, time drop, 10. Natalia Sibug 2:39.13, time drop, 11. Luna Delgado 2:39.37, 12. Samantha Solis 2:409.47, time drop, 13. Mariann Catalasan 2:40.53, time drop, 14. Kailey Smith 2:40.98, time drop, 17. Anastasia Lutz 2:45.24, time drop; 13-14, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 2:19.88.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Audrey Prado, Heritage Aquatics 1:19.72; SOFLO: 16. Pilar Duranti 1:33.91, time drop.

200-yard breaststroke: 11-12, 1. Sara Lin, Unattached 2:34.63; SOFLO: 2. Valerie Vank 2:37.50, 11. Natalia Sibug 2:54.47, 14. Leah Pando 2:57.65, time drop, 16. Mariann Catalasan 2:59.43, time drop, 19. Kaitlyn Barrios 3:06.07; 13-14, 1. Isabella Taylor, Heritage Aquatics 2:37.19.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 1:14.84; SOFLO: 13. Savini Subasingha 1:45.25.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 1:01.79; SOFLO: 19. Pilar Duranti 1:20.77, time drop; 11-12, 1. Rebecca Montero, Unattached 57.37; SOFLO: 7. Valerie Vank 1:01.80, time drop, 14. Samantha Solis 1:02.98, time drop, 18. Luna Delgado 1:03.40, time drop, 20. Hartley Pitters-Hinds 1:03.60; 13-14, 1. Esther Lin, Unattached 55.07; SOFLO: 4. Mallory Schleicher 57.16.

100-yard backstroke: 11-12, 1. Rebecca Montero, Unattached 1:06.96; SOFLO: 4. Kerry Cunningham 1:11.43, 5. Hartley Pitters-Hinds 1:11.93, time drop, 7. Leah Pando 1:12.42, 12. Kaitlyn Barrios 1:14.35, 14. Kailey Smith 1:14.76, time drop, 17. Natalia Sibug 1:15.69, time drop, 20. Anastasia Lutz 1:19.37, time drop; 13-14, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 1:02.82; SOFLO: 7. Mallory Schleicher 1:07.44, 20. Emma Twombly 1:14.07, time drop.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Mia Patton, PC 34.19; SOFLO: 16. Sofia Lugo 42.34, 19. Pilar Duranti 43.69, time drop.

100-yard butterfly: 11-12, 1. Sophia Perez, Gulliver 1:05.42; SOFLO: 2. Luna Delgado 1:08.46, time drop, 3. Valerie Vank 1:08.55, 6. Kerry Cunningham 1:12.50, 14. Leah Pando 1:18.80, time drop, 17. Carleigh Schleicher 1:26.46, 18. Kaitlyn Consuegra 1:27.31; 13-14, 1. Lara Jones, PC 1:03.70.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Reese Rosenthal, Gulliver 33.41; SOFLO: 9. Savini Subasingha 41.65, time drop, 20. Sofia Lugo 50.01.

500-yard freestyle: 14-and-under, 1. Mallory Schleicher, SOFLO 5:14.03, time drop; SOFLO: 19. Samantha Solis 6:26.80, time drop.

BOYS

200-yard individual medley: 11-12, 1. Landon Kyser, Heritage Aquatics 2:24.45; SOFLO; 2. Logan Gonzalez 2:25.72, 3. Javier Colmenares 2:26.60, time drop, 9. Samuel Bullen 2:36.03; 13-14, 1. Kyle Korvick, Gulliver 2:05.53; SOFLO: 3. Brennan Binder 2:12.89, time drop, 6. Marcos Vazquez 2:16.11, 16. Alex Golding 2:24.18, time drop.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Farouk Musa, Heritage Aquatics 1:12.77; SOFLO: 5. Benjamin Kim 1:22.32, time drop, 8. Kevin Moya 1:24.08, time drop, 18. Brandon Lozano 1:48.84.

200-yard breaststroke: 11-12, 1. Daniel Grant, Gulliver 2:40.02; SOFLO: 2. Samuel Bullen 2:45.23, time drop, 7. Matthew Kim 2:53.13; 13-14, 1. Parker Rosenthal, Gulliver 2:24.68; SOFLO: 10. Johnny Bastos 2:59.67.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Andriy Huertas, Gulliver 1:21.21; SOFLO: 7. Brandon Lozano 1:55.79.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Jonathan Lozano, SOFLO 1:03.88, time drop; SOFLO: 5. Kevin Moya 1:08.37, time drop, 8. Benjamin Kim 1:14.44, time drop; 11-12, 1. Fin Winkler, Miami Swimming 53.52; SOFLO: 5. Logan Gonzalez 59.11, time drop, 14. Samuel Bullen 1:02.72, time drop; 15. Tyler Armbruster, PC 1:03.05, time drop, 16. Diego Nazario-Vazquez 1:03.49, time drop, 18. Matthew Kim 1:03.68, time drop; 13-14, 1. Kyle Korvick, Gulliver 50.16; SOFLO: 2. Michael Arias 51.12, 4. Juan Colmenares 52.38, time drop, 7. Brennan Binder 53.93, time drop.

100-yard backstroke: 11-12, 1. Fin Winkler, Miami Swimming 1:04.45; SOFLO: 3. Logan Gonzalez 1:07.96, 4. Matthew Kim 1:09.91, 6. Javier Colmenares 1:13.68, 12. Diego Nazario-Vazquez 1:18.71; 13-14, 1. Pedro Beron-Vera, Miami Swimming 59.04; SOFLO: 2. Juan Colmenares 1:01.81, time drop, 5. Marcos Vazquez 1:04.19, 10. Alex Golding 1:08.07.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Jonathan Lozano, SOFLO 35.38, time drop; SOFLO: 8. Brandon Lozano 47.00, 18. Jason Moya 52.19.

100-yard butterfly: 11-12, 1. Kaii Winkler, Miami Swimming 59.51; SOFLO: 6. Javier Colmenares 1:08.24, time drop, 11. Diego Nazario-Vazquez 1:13.76, time drop; 13-14, 1. Pedro Beron-Vera, Miami Swimming 58.02; SOFLO: 2. Brennan Binder 59.24, time drop, 3. Juan Colmenares 59.27, 4. Marcos Vazquez 59.69.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Andriy Huertas, Gulliver 32.78; SOFLO: 2. Jonathan Lozano 34.11, time drop, 6. Benjamin Kim 38.97, time drop, 10. Kevin Moya 43.56, 14. Jason Moya 56.53, time drop.

500-yard freestyle: 14-and-under, 1. Kyle Korvick, Gulliver 4:48.15; SOFLO: 7. Alex Golding 5:27.50, time drop.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://wwwswim4soflo.com

SOFLO Has Big Day At Rain-Soaked Gulliver Fall Classic On Day One


By Sharon Robb

October 29, 2017–With so many top three finishers and dropped times, South Florida Aquatic Club had a big day at the Gulliver Fall Classic Saturday at Gulliver Prep Aquatic Center.

Despite a rainy and windy day that featured weather delays, SOFLO swimmers didn’t mind a little adversity and didn’t let it affect them in the pool.

SOFLO’s individual winners were:

Mallory Schleicher, 13-14, 200-yard freestyle 2:02.30.

Kayla Cunningham, 13-14, 200-yard backstroke, 2:13.77.

Molly Golding, 14-and-under, 400-yard individual medley, 4:43.31.

Other Top Three finishers were:

Jonathan Lozano, 10-and-under, 50-yard breaststroke, second, 40.76, time drop; 50-yard freestyle, second, 30.41, time drop.

Brennan Binder, 13-14, 200-yard backstroke, second, 2:16.65.

Marcos Vazquez, 13-14, 200-yard butterfly, second 2:20.02.

Benjamin Kim, 10-and-under, 50-yard breaststroke, third, 42.97, time drop.

Javier Colmenares, 11-12, 100-yard breaststroke, third, 1:17.38.

Juan Colmenares, 13-14, 100-yard breaststroke, third, 1:08.51, time drop; 50-yard freestyle, third, 24.49, time drop.

Molly Golding, 13-14, 200-yard freestyle, second 2:03.40, time drop; 200-yard backstroke, second, 2:16.92, time drop.

Valerie Vank, 11-12, 100-yard breaststroke, second 1:14.27, time drop.

The two-day timed final meet concudes on Sunday at 9:30 a.m.

Among Florida Gold Coast teams competing are Miami Swimming, Pine Crest Swimming, Heritage Aquatics, SwimFast, Swim Fort Lauderdale, City of Miami Parks, Hurricane Swimming, North Miami Swim Team and host Gulliver.

SATURDAY SESSION ONE RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Mia Patton, PC 2:22.45; SOFLO: 17. Savini Subasingha 3:21.10; 11-12, 1. Rebecca Montero, Unattached 2:04.27; SOFLO: 13. Kerry Cunningham 2:20.51, time drop, 16. Leah Pando 2:20.85, time drop, 17. Samantha Solis 2:20.96, 18. Luna Delgado 2:21.64; 13-14, 1. Mallory Schleicher, SOFLO 2:02.30; SOFLO: 2. Molly Golding 2:03.40, time drop, 4. Kayla Cunningham 2:05.00.

100-yard breaststroke: 11-12, 1. Sara Lin, Unattached 1:10.74; SOFLO: 2. Valerie Vank 1:14.27, time drop, 5. Mariann Catalasan 1:21.22, time drop, 6. Natalia Sibug 1:21.78, time drop, 10. Samantha Solis 1:25.38, time drop, 17. Gabriella Lissa 1:35.17; 13-14, 1. Lara Jones, PC 1:11.61; SOFLO: 4. Mallory Schleicher 1:17.84.

50-yard freestyle: 11-12, 1. Eliza Chandler, Miami Swimming 27.04; SOFLO: 4. Valerie Vank 28.13, time drop, 7. Luna Delgado, 28.65, time drop and Samantha Solis 28.65, time drop, 11. Anastasia Lutz 28.80, time drop, 19. Kailey Smith 30.27, time drop, 20. Natalia Sibug 30.36, time drop; 13-14, 1. Esther Lin, Unattached 24.74; SOFLO: 6. Mallory Schleicher 27.21, 11. Emma Twombly 27.72.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Isabella Acosta, Gulliver 2:27.62; SOFLO: 4. Leah Pando 2:31.05, time drop, 7. Mariann Catalasan 2:33.73, time drop, 8. Kerry Cunninham 2:34.58, 10. Natalia Sibug 2:39.93, time drop,11. Hartley Pitters-Hinds 2:40.59, 16. Anastasia Lutz 2:47.90, time drop; 13-14, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 2:13.77; SOFLO: 2. Molly Golding 2:16.92, time drop, 14. Emma Twombly 2:40.44.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Emiliana Chacon, CM 1:17.39.

200-yard butterfly: 11-12, 1. Rebecca Montero, Unattached 2:20.50; SOFLO: 5. Luna Delgado 2:40.13, 7. Kailey Smioth 2:54.30; 13-14, 1. Adriana Roldan, Gulliver 2:25.76; 13-14, 1. Adriana Roldan, Gulliver 2:25.76.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 1:10.46.

400-yard individual medley: 14-and-under, 1. Molly Golding, SOFGLO 4:43.31.

BOYS

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Farouk Musa, HAT 2:16.62; SOFLO: 8. Kevin Moya 2:38.83, time drop; 11-12, 1. Kaii Winkler, Miami Swimming 1:56.68; SOFLO: 6. Logan Gonzalez 2:09.81, time drop, 11. Javier Colmenares 2:13.32, time drop, 17. Matthew Kim 2:19.32, 18. Samuel Bullen 2:20.13, 20. Diego Nazario-Vazquez 2:21.45; 13-14, 1. Kyle Korvick, Gulliver 1:48.87; SOFLO: 2. Juan Colmenares 1:54.65, time drop, 4. Brennan Binder 1:57.58, time drop, 12. Alex Golding 2:06.41, time drop.

100-yard breaststroke: 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:12.42, time drop; SOFLO: 3. Javier Colmenares 1:17.38, 18. Diego Nazario-Vazquez 1:35.14, time drop; 13-14, 1. Parker Rosenthal, Gulliver 1:06.13; SOFLO: 3. Juan Colmenares 1:08.51, time drop, 8. Johnny Bastoas 1:17.17, 9. Alex Golding 1:17.45.
50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Jake Jones, PC 39.71; SOFLO: 2. Jonathan Lozano 40.76, time drop, 3. Benjamin Kim 42.97, time drop, 10. Kevin Moya 50.89, time drop, 18. Brandon Lozano 54.34, time drop.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Andriy Huertas, Gulliver 29.09; SOFLO: 2. Jonathan Lozano 30.41, time drop, 5. Kevin Moya 30.82, time drop, 12. Benjamin Kim 33.89, time drop; 11-12, 1. Kaii Winkler, Miami Swimming 25.04; SOFLO: 8. Samuel Bullen 27.45, time drop, 9. Logan Gonzalez 27.51, time drop, 13. Javier Colmenares 28.73, time drop; 13-14, 1. Kyle Korvick, Gulliver 23.33; SOFLO: 3. Juan Colmenares 24.49, time drop, 4. Brennan Binder 24.71, time drop, 14. Marcos Vazquez 26.30, time drop.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Fin Winkler, Miami Swimming 2:11.69; SOFLO: 6. Matthew Kim 2:31.60, 9. Samuel Bullen 2:42.94, 14. Owen Smith 2:56.57; 13-14, 1. Myles Felt, Swim Fort Lauderdale 2:15.72; SOFLO: 2. Brennan Binder 2:16.65, 5. Alex Golding 2:22.23.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Farouk Musa, Heritage Aquatics 1:12.99; SOFLO: 5. Benjamin Kim 1:23.74, time drop.

200-yard butterfly: 11-12, 1. Kaii Winkler, Miami Swimming 2:19.36; 13-14, 1. AJ Martinez, Swim Fort Lauderdale 2:07.10; SOFLO: 2. Marcos Vazquez 2:20.02; 13-14, 1. AJ Martinez, Swim Fort Lauderdale 2:07.10; SOFLO: 2. Marcos Vazquez 2:20.02.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Farouk Musa, Heritage Aquatics 1:15.60.

400-yard individual medley: 1. Myles Felt, Swim Fort Lauderdale 4:48.19; SOFLO: 11. Matthew Kim 5:26.96, time drop.

IF YOU GO

What: GRSC Fall Classic

When: Sunday, 9:30 a.m.-2:54 p.m.

Where: Gulliver Prep Aquatic Center, 6575 North Kendall Drive, Pine Crest

Of note: All sessions are timed finals….admission is $6 per session. Heat sheets are free and available on line…the results will be posted on Meet Mobile…for more information call pool office, 305-666-7937, ext. 1465.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com