Cypress Bay Lightning Sweeps BCAA Team Titles; Cooper City’s Kathleen Golding Breaks Two BCAA Records


By Sharon Robb

PLANTATION, OCTOBER 7, 2017—Before the season started, Cypress Bay veteran swim coach John Spire said he could have the best girls team since 2006 when it finished sixth at the State 4A meet. He just may be right.

And the boys team isn’t too shabby either.

With both talent and depth, which can take a high school team a long way during the championship season, Cypress Bay looked impressive Saturday night sweeping the boys and girls team titles at the Broward County Athletic Association Swimming and Diving Championship.

The Lightning, led by freshman sensation Paige Lane, winner in the 200-yard freestyle and third in the 100-yard freestyle; Gaby Banks, winner in the 50-yard freestyle; and winning 400-yard freestyle relay with Lane, Elizabeth Riley, Ulrike Tovilla and Banks, the girls team won with 554 points, the only team, boys or girls, to crack the 500-point barrier.

2015 defending girls champion St. Thomas Aquinas was second with 426 and much-improved Cooper City was third with 334, edging Fort Lauderdale by two points (332).

Cypress Bay, the 2015 defending boys champion, defended its title with 419 points ahead of Fort Lauderdale with 345 and St. Thomas Aquinas was third with 321.

The Lightning was led by individual winner Diego Machado in the 200-yard freestyle, also second in the 100-yard butterfly. Machado was swimming on very little sleep after returning to the U.S. Saturday morning at 4 a.m. after competing in the Junior South American Youth Games in Santiago, Chile.

The 2016 BCAA meet was cancelled because of Hurricane Matthew. This season’s swimmers, despite missing more than a week of training because of Hurricane Irma, were excited to compete for BCAA bragging rights and gauge their training for the upcoming district, region and state meets.

Cooper City junior Kathleen Golding, who as a freshman won the 200-yard individual medley (2:06.86) and 100-yard butterfly (56.80, BCAA record) at the BCAA meet, was outstanding among the girls field breaking two more BCAA records.

Golding, the only Florida Gold Coast swimmer recently selected for USA Swimming’s National Select Camp at the Olympic Training Center in Colorado Springs, set records in the 200-yard individual medley and 100-yard freestyle.

Golding led from wire-to-wire in the 200-yard medley relay to finish in 2:02.93 ahead of her freshman teammate and sister Molly Golding in 2:13.44. She broke the 2009 record of 2:03.64 set by Lindsey McKnight of Douglas.

Golding also broke the 100-yard freestyle record in 51.14. The previous mark of 52.10 was held by Tiffany Oliver of Cypress Bay. Oliver trained at the same South Florida Aquatic Club that Golding now trains at. Oliver went on to Florida State and successfully passed her bar exam and recently was sworn into the Florida Bar.

Oliver took to Facebook late Saturday night after learning her record was broken.

“Congratulations Kathleen Golding for breaking my 8-year-old Broward County High School record in the 100-freestyle,” Oliver wrote. “Must be one helluva swimmer.”

Golding finished with 48 points and tied Fort Lauderdale’s Giulia Guerre-Montes for high point honors.

At the mid-season point, Golding was pleased with her record swims and also happy the select camp will not interfere with her high school championship season.

“Those were two records I wasn’t really expecting at all,” Golding said. “I thought I could get close to the records, I knew that it was possible but because of the hurricane we have been training hard to catch up to the time lost. I didn’t think I would go best times, untaper and unshaved. I just wanted to see what I could.

“I am so happy for Cooper City, it’s exciting to have a team there,” Golding said. “The best part is they help me swim well. We talk and have fun.”

The only other girls’ double winner was Giulia Guerre Montes of Fort Lauderdale in the 500-yard freestyle and 100-yard backstroke.

Fort Lauderdale also had a boys’ double winner. Kevin De Grijze won the 200-yard individual medley in 1:55.03 and 100-yard breaststroke in 1:00.33. He finished with 48 points and tied for high point award with Douglas sprinter Nicholas Dworet also a double winner in the 50- and 100-yard freestyles.

Douglas swept the 1-meter springboard diving titles.

Connor Dietrich won the boys with 206.55 points. Tyler Flowers of Cooper City was runner-up with 193.40. Six divers competed with four no-shows. Olivia Rosen won the girls title with 232.45 points ahead of Cooper City’s Courtney Russo with 225.95.

Several swimmers did not compete because of Saturdays SATs college placement testing.

ELSEWHERE

Gulf Coast High School captured its eighth Collier County Athletic Conference overall title on Saturday. A scoring error of calculating points for only top five instead of top 16 was discovered after Barron Collier was initially announced the winner. Gulf Coast girls finished with 628 followed by Barron Collier with 451 and Naples with 344. Barron Collier won the boys with 511 and Gulf Coast was runner-up with 450.

2017 BCAA SWIMMING & DIVING RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Cypress Bay 973, 2. St. Thomas Aquinas 747, 3. Fort Lauderdale 677.5, 4. Cooper City 648, 5. Douglas 475, 6. Pembroke Pines Charter 349, 7. Pompano Beach 335, 8. Deerfield Beach 291, 9. Coral Glades 286, 10. South Broward 234, 11. Everglades 215, 12. Cardinal Gibbons 204, 13. Nova 200, 14. Coral Springs Charter 189, 15. West Broward 167, 16. Western 165, 17. Taravella 164, 18. South Plantation 134.5, 19. Coral Springs 99, 20. Northeast 90, 21. Monarch 59, 22. Flanagan 58, 23. McArthur 20.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. Cypress Bay 554, 2. St. Thomas Aquinas 426, 3. Cooper City 334, 4. Fort Lauderdale 332, 5. Cardinal Gibbons 166, 6. Deerfield Beach 165, 7. Coral Springs Charter 164, 8. Douglas 159, 9. Everglades 157, 10. Taravella 118, 11. Pembroke Pines Charter 115, 12. Pompano Beach 113, 13. Coral Glades 112, 14. Nova 107, 15. South Broward 92, 16. Western, West Broward 72, 18. South Plantation 64, 19. Monarch 38, 20. Northeast 30, 21. Flanagan 25, 22. Coral Springs, McArthur 20.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Cypress Bay 1:51.15 (Ellie Koch, Isabella Nigro, Paige Lane, Gaby Banks), 2. Cooper City 1:51.39, 3. St. Thomas Aquinas 1:53.90.

200-yard freestyle: 1. Paige Lane, CB 1:54.20, 2. Ulrike Tovilla, CB 1:58.26, 3. Elizabeth Riley, CB 1:58.69.

200-yard individual medley: 1. Kathleen Golding, CC 2:02.93, 2. Molly Golding, CC 2:13.44, 3. Lalainie Bannister, STA 2:17.23.

50-yard freestyle: 1. Gaby Banks, CB 24.23, 2. Solana Capalbo, CC 24.26, 3. Savannah Yates, CG 24.98.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, FTL 57.95, 2. Delaney Biro, CSC 59.84, 3. Elizabeth Riley, CB 1:00.82.

100-yard freestyle: 1. Kathleen Golding, CC 51.14, 2. Solana Capalbo, CC 52.57, 3. Paige Lane, CB 52.98.

1-meter diving: 1. Olivia Rosen, DOUG 232.45, 2. Courtney Russo, CC 225.95, 3. Leanne Sheffer, SP 215.55.

500-yard freestyle: 1. Giulia Guerre Montes, FTL 5:12.65, 2. Summer Schulte, PB 5:14.18, 3. Barbara Bernal, CC 5:21.41.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City 1:40.88 (Solana Capalbo, Barbara Bernal, Molly Golding, Kathleen Golding), 2. Cypress Bay 1:43.75, 3. St. Thomas Aquinas 1:45.94.

100-yard backstroke: 1. Giulia Guerre Montes, FL 59.48, 2. Kayla Cunningham, EVER 1:02.04, 3. Ellie Koch, CB 1:02.67.

100-yard breaststroke: 1. Savannah Yates, CG 1:07.45, 2. Molly Golding, CC 1:07.98, 3. Daniela Kim, CB 1:09.37.

400-yard freestyle relay: 1. Cypress Bay 3:40.92 (Paige Lane, Elizabeth Riley, Ulrike Tovilla, Gaby Banks), 2. St. Thomas 3:45.85, 3. Fort Lauderdale 3:57.89.

BOYS TEAM TOTALS: 1. Cypress Bay 419, 2. Fort Lauderdale 345.5, 3. St. Thomas Aquinas 321, 4. Douglas 316, 5. Cooper City 314, 6. Pembroke Pines Charter 234, 7. Pompano Beach 222, 8. Coral Glades 174, 9. South Broward 142, 10. Deerfield Beach 126, 11. West Broward 95, 12. Western, Nova 93, 14. Coral Springs 79, 15. South Plantation 70.5, 16. Northeast 60, 17. Everglades 58, 18. Taravella 46, 19. Cardinal Gibbons 38, 20. Flanagan 33, 21. Coral Springs Charter 25, 22. Monarch 21.

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:39.51 (Andres Lares, Ricky Roche, Rafael Rodriguez, Casey Moya), 2. Cypress Bay 1:40.82, 3. Fort Lauderdale 1:41.64.

200-yard freestyle: 1. Diego Machado, CB 1:42.92, 2. Rafael Rodriguez, PPC 1:44.90, 3. Luis Bucaro, CB 1:45.36.

200-yard individual medley: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:55.03, 2. Juan Zapata, STA 1:55.20, 3. Rafael Santos, PB 1:59.83.

50-yard freestyle: 1. Nicholas Dworet, DOUG 21.77, 2. Dante Poe, PB 22.36, 3. Robert Wilson, CC 22.46.

100-yard butterfly: 1. Rafael Rodriguez, PPC 52.46, 2. Diego Machado, CB 53.02, 3. Juan Serna, WB 53.27.

100-yard freestyle: 1. Nicholas Dworet, DOUG 47.87, 2. Heath Brames, CC 49.01, 3. Juan Serna, WB 49.18.

1-meter diving: 1. Connor Dietrich, DOUG 206.55, 2. Tyler Flowers, CC 193.40, 3. Dillon Kadish, NOVA 177.90.

500-yard freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:36.77, 2. Carlos Vasquez, STA 4:38.17, 3. Luis Bucaro, CB 4:45.05.

200-yard freestyle relay: 1. Cooper City 1:31.50 (Heath Brames, Ivan Capalbo, Mark Zhang, Robert Wilson), 2. Douglas 1:31.96, 3. Cypress Bay 1:32.06.

100-yard backstroke: 1. Ricky Roche, PPC 52.58, 2. Juan Zapata, STA 53.52, 3. Alex Marrero, SB 55.13.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:00.33, 2. Yona Rubin, FTL 1:01.36, 3. Andrew Rogantinsky, SB 1:01.52.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter 3:15.80 (Ricky Roche, Sebastian Sevilla, Rafael Rodriguez, Andres Lares), 2. St. Thomas Aquinas 3:16.91, 3. Cypress Bay 3:17.60.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Fort Lauderdale Remains Undefeated Against Pompano Beach


By Sharon Robb

August 30, 2017—In a much-anticipated early season boys’ showdown, Fort Lauderdale edged Pompano Beach, 156-144, Wednesday at the Flying L’s pool.

The boys were led by double winner Kevin De Grijze, a sophomore, in the 100-yard butterfly (52.97) and 100-yard breaststroke (1:02.54) and one-two finish by divers Kylian Lorient, a junior, (190.75) and Swan Martinetti, a sophomore, (152.95).

The Flying L’s won one relay and four individual events. Pompano Beach, led by Mattheus and Rafael Santos, won two relays and five individual events, but had no divers.

Pompano Beach swept the top three spots in the 100-yard freestyle with freshman Rafael Santos, junior Dante Poe and sophomore Ethan Arias.

The Flying L’s girls team had a little more breathing room with its 198-103 victory over Pompano Beach.

Senior Giulia Guerre Montes was a double winner in the 500-yard freestyle in 5:24.98 and 100-yard backstroke in 1:04.76.

Senior Racine Ross was also a double winner for Fort Lauderdale in the 200-yard individual medley in 2:23.18 and 100-yard butterfly in 1:01.49.

The Flying L’s swept all three relays and won eight individual events. Senior sprinter Gabrielle Cissone was the only Pompano Beach winner in the 50-yard freestyle in 27.48 just out-touching Fort Lauderdale’s Diana Freshour in 27.51.

“This was a tough meet,” Fort Lauderdale second-year coach Carrie Becker said. “We knew it would come down to the wire and that we would be tested. It took everyone together as a team to get the win. Pompano had a lot of depth and a lot of fast swimmers but so do we.”

The Flying L’s are now 2-0 with Cardinal Gibbons and Northeast next up.

WEDNESDAY RESULTS

GIRLS

Fort Lauderdale 198, Pompano Beach 103

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale 1:59.27 (Giulia Guerre Montes, Alexis Hicks, Diana Freshour, Racine Ross), 2. Pompano Beach 2:05.44 (Summer Schulte, Emma Gurdus, Gabriella Costello, Taylor Zascavage), 3. Fort Lauderdale 2:11.42 (Luiza Patrocinio, Conner Bennett, Rebecca Kanter, Olivia Johnson).

200-yard freestyle: 1. Sarah El-Ali, FTL 2:01.00, 2. Kaia Hein, FTL 2:11.65, 3. Summer Schulte, PB 2:17.02.

200-yard individual medley: 1. Racine Ross, FTL 2:23.18, 2. Alexis Hicks, FTL 2:25.32, 3. Mia Marquez, PB 2:34.07.

50-yard freestyle: 1. Gabrielle Cissone, PB 27.48, 2. Diana Freshour, FTL 27.51, 3. Olivia Johnson, FTL 27.82.

1-meter springboard diving: 1. Taylor Brittain, FTL 225.40, 2. Mareena Reedy, PB 202.65, 3. Cassandra Catesson, FTL 170.20.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, FTL 1:01.49, 2. Mia Marquez, PB 1:06.05, 3. Diana Freshour, FTL 1:06.42.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 1:01.76, 2. Tess Buccarelli, FTL 1:03.47, 3. Kathrina Jackson, FTL 1:15.69.

500-yard freestyle: 1. Giulia Guerre Montes, FTL 5:24.98, 2. Summer Schulte, PB 5:31.66, 3. Gina Rodriguez, FTL 5:49.49.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:48.92 (Gina Rodriguez, Giulia Guerre Montes, Alexis Hicks, Racine Ross), 2. Pompano Beach 1:52.92 (Mia Marquez, Gabriella Cissone, Taylor Zascavage, Emma Gurdus), 3. Fort Lauderdale 2:05.30 (Tess Buccarelli, Hannah Clark, Conner Bennett, Taylor Brittain).

100-yard backstroke: 1. Giulia Guerre Montes, FTL 1:04.76, 2. Rebecca Kanter, FTL 1:10.62, 3. Luiza Patrocinio, FTL 1:15.22.

100-yard breaststroke: 1. Alexis Hicks, FTL 1:13.58, 2. Emma Gurdus, PB 1:22.18, 3. Isabella Zapata, PB 1:24.72.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 4:05.21 (Tess Buccarelli, Olivia Johnson, Luiza Patrocinio, Gina Rodriguez), 2. Pompano Beach 4:05.51 (Summer Schulte, Mia Marquez, Gabriella Costello, Gabrielle Cissone), 3. Fort Lauderdale 4:28.19 (Kaia Hein, Hannah Clark, Rebecca Kanter, Diana Freshour).

BOYS

Fort Lauderdale 156, Pompano Beach 144

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale 1:43.36 (Lance Lesage, Yona Rubin, Kevin DeGrijze, Kenaz Sweeting), 2. Pompano Beach 1:46.82, 3. Fort Lauderdale 1:54.67 (Myles Felt, Greyson Auclair, Ryo Reis, Veejay Parsotan).

200-yard freestyle: 1. Mattheus Santos, PB 1:48.19, 2. Rafael Santos, PB 1:50.59, 3. Kenaz Sweeting, FTL 1:52.65.

200-yard individual medley: 1. Yona Rubin, FTL 2:07.52, 2. Shane Schulte, PB 2:12.61, 3. Carlos Garriga, PB 2:18.16.

50-yard freestyle: 1. Dante Poe, PB 23.27, 2. Lance Lesage, FTL 23.63, 3. Alejandro Quinones, PB 24.09.

1-meter springboard diving: 1. Kylian Lorient, FTL 190.75, 2. Swan Martinetti, FTL 152.95.

100-yard butterfly: 1. Kevin De Grijze, FTL 52.97, 2. Alejandro Quinones, PB 58.39, 3. Ralph Meadows, FTL 59.41.

100-yard freestyle: 1. Rafael Santos, PB 50.88, 2. Dante Poe, PB 51.50, 3. Ethan Arias, PB 54.41.

500-yard freestyle: 1. Mattheus Santos, PB 4:55.48, 2. Kenaz Sweeting, FTL 5:05.34, 3. Alexandro Marquez, PB 5:09.95.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 1:31.34 (Mattheus Santos, Rafael Santos, Alejandro Quinones, Dante Poe), 2. Fort Lauderdale 1:32.48 (Lance Lesage, Kevin DeGrijze, Georgy Goncharov, Kenaz Sweeting), 3. Fort Lauderdale 1:39.17 (Yona Rubin, Chad Kersey, Matthew Gocke, Ryo Reis).

100-yard backstroke: 1. Alexandro Marquez, PB 59.02, 2. Tommy Lukic, FTL 1:02.47, 3. Chad Kersey, FTL 1:03.47.

100-yard breaststroke: 1. Kevin DeGrijze, FTL 1:02.54, 2. Yona Rubin, FTL 1:03.81, 3. Shane Schulte, PB 1:07.20.

400-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 3:28.59 (Mattheus Santos, Rafael Santos, Shane Schulte, Alexandro Marquez), 2. Fort Lauderdale 3:39.14 (Ralph Meadows, Matthew Gocke, Tommy Lukic, Georgy Goncharov), 3. Pompano Beach 3:39.34 (Dante Poe, Ethan Arias, Ronald Hache, Carlos Garriga).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

HIGH SCHOOL NOTEBOOK: Fort Lauderdale Sweeps Flanagan In Season Opener


By Sharon Robb

August 24, 2017—Defending District 11-3A girls and boys champion Fort Lauderdale High School opened its 2017 swimming and diving season on a winning note.

Fort Lauderdale swept Flanagan in a home dual meet.

The Flying L’s girls, led by double winners, Gina Rodriguez, Alexis Hicks and Racine Ross, defeated Flanagan, 213-39. The trio was also members of the winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

The boys’ team topped Flanagan, 236-41. Kenaz Sweeting and Kevin De Grijze were double winners.

Fort Lauderdale won every individual event and all six relays.

Last year the Flying L’s won the girls’ district title with 552 points ahead of Pembroke Pines Charter with 352. The boys’ team won with 562, also ahead of Pembroke Pines Charter with 497.

WEDNESDAY RESULTS

GIRLS

Fort Lauderdale 213, Flanagan 39

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale A 2:03.20 (Gina Rodriguez, Alexis Hicks, Racine Ross, Olivia Johnson), 2. Fort Lauderdale B 2:12.57, 3. Fort Lauderdale C 2:24.42.

200-yard freestyle: 1. Gina Rodriguez, FTL 2:11.65, 2. Amy-Nicole Toro, FLAN 2:17.02, 3. Kaia Hein, FTL 2:25.63.

200-yard individual medley: 1. Alexis Hicks, FTL 2:29.40, 2. Rebecca Kanter, FTL 2:39.19, 3. Conner Bennett, FTL 2:44.66.

50-yard freestyle: 1. Racine Ross, FTL 26.63, 2. Tess Buccarelli, FTL 27.16, 3. Olivia Johnston, FTL 27.40.

1-meter diving: 1. Taylor Brittain, FTL 235.65.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, FTL 1:01.62, 2. Diana Freshour, FTL 1:07.01, 3. None.

100-yard freestyle: 1. Olivia Johnson, FTL 1:01.78, 2. Tess Buccarelli, FTL 1:03.95, 3. Ana Roca, FLAN 1:07.41.

500-yard freestyle: 1. Gina Rodriguez, FTL 5:46.32, 2. Luiza Patrocinio, FTL 6:05.68, 3. Hannah Coan, FTL 7:00.84.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale A 1:54.96 (Tess Buccarelli, Rebecca Kanter, Kaia Hein, Diana Freshour), 2. Fort Lauderdale B 2:13.77, 3. Flanagan A 2:15.82.

100-yard backstroke: 1. Luiza Patrocinio, FTL 1:12.98, 2. Rebecca Kanter, FTL 1:13.51, 3. Alice Brossard, FTL 1:39.84.

100-yard breaststroke: 1. Alexis Hicks, FTL 1:16.48, 2. Kaia Hein, FTL 1:26.46, 3. Amy-Nicole Toro, FLAN 1:27.05.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale A 4:08.55 (Olivia Johnson, Racine Ross, Alexis Hicks, Gina Rodriguez), 2. Fort Lauderdale B 4:27.90, 3. Fort Lauderdale C 5:45.08.

BOYS

Fort Lauderdale 236, Flanagan 41

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale A 1:53.92 (Myles Felt, Yona Rubin, Kevin De Grijze, Kenaz Sweeting), 2. Fort Lauderdale B 1:55.79, 3. Fort Lauderdale C 1:59.61.

200-yard freestyle: 1. Kenaz Sweeting, FTL 1:50.64, 2. Matthew Gocke, FTL 1:59.79, 3. Robert Clifford, FTL 2:12.99.

200-yard individual medley: 1. Kevin DeGrijze, FTL 1:59.66, 2. Yona Rubin, FTL 2:11.58, 3. Georgy Goncharov, FTL 2:18.12.

50-yard freestyle: 1. Chad Kersey, FTL 24.67, 2. Tommy Lukic, FTL 25.88, 3. Gian Santos, FTL 26.49.

1-meter diving: 1. Kylian Lorient, FTL 193.15, 2. Swan Martinetti, FTL 149.85.

100-yard butterfly: 1. Ralph Meadows, FTL 59.40, 2. Ryo Reis, FTL 1:01.14, 3. Myles Felt, FTL 1:02.52.

100-yard freestyle: 1. Matthew Gocke, FTL 54.12, 2. Sebastian Simko, FLAN 55.80, 3. Ofek Amasay, FTL 56.62.

500-yard freestyle: 1. Kenaz Sweeting, FTL 5:09.96, 2. Ralph Meadows, FTL 5:15.84, 3. Veejay Parsotan, FTL 6:03.98.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale A 1:38.23 (Chad Kersey, Ryo Reis, Georgy Goncharov, Yona Rubin), 2. Fort Lauderdale B 1:43.78, 3. Flanagan A 1:45.46.

100-yard backstroke: 1. Myles Felt, Fort Lauderdale 1:02.99, 2. Chad Kersey, FTL 1:04.69, 3. Ryo Reis, FTL 1:08.62.

100-yard breaststroke: 1. Kevin De Grijze, FTL 1:02.47, 2. Yona Rubin, FTL 1:03.47, 3. Georgy Goncharov, FTL 1:11.26.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale A 3:30.33 (Georgy Goncharov, Kenaz Sweeting, Ralph Meadows, Kevin De Grijze), 2. Fort Lauderdale B 3:58.36, 3. Fort Lauderdale C 4:05.10.

STRANAHAN POOL TO BE RENOVATED

The Broward County School Board approved a contract for renovations for Stranahan High School’s pool which has laid dormant since 2014.

The district closed the pool for safety reasons. Swimmers had been shuttled to a different pool for practice sessions but it proved to be too difficult and costly. As a result, Dragons athletic director Thomas Harrison said the school will not have a swim team this season for the first time in decades.

After the $1.5 million renovation and repairs, the pool is expected to be completed by the end of the year and varsity team is expected to be reinstated for the 2018 fall season. The school also uses the pool to teach kids how to swim.

The Broward County district has 15 pools. Nova, Northeast, Fort Lauderdale and South Broward have gotten new pools in the last ten years.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com