Aussies Dominate; Dylan Carter Qualifies For Sprint Butterfly Final On Day One Of Commonwealth Games


By Sharon Robb
BIRMINGHAM, England—Reigning world champion Elijah Winnington led an Australian sweep in the 400 freestyle on opening day of the Commonwealth Games Friday at Sandwell Aquatic Center.

Winnington, 22, led from start to finish to win the 400-meter distance event in 3:43.06, slower than his world championship time and lifetime-best of 3:41.22. Aussie teammates Sam Short was second in 3:45.07 and Mack Horton was third in 3:46.49.

In other final events:
Canadian teenager Summer McIntosh, 15, broke her own Games and national record to win the 400-meter individual medley in 4:29.01. Her previous best time was 4:29.12.

Aussie Ariarne Titmus won the 200-meter freestyle in a Games record 1:53.89. It was another Aussie sweep with Mollie O’Callaghan (1:54.01) and Madi Wilson (1:56.17).

In an exciting men’s 200-meter breaststroke final, Aussie Olympic champion and world record holder Zac Stubblety-Cook overtook early leader Brit James Wilby down the stretch for the gold, 2:08.07-2:08.59.

Australia (William Yang, Kyle Chalmers, Mollie O’Callaghan, Emma McKeon) finished with a gold in the first-ever 4×100-meter mixed freestyle relay in 3:21.18 ahead of England in 3:22.45 and Canada in 3:24.86.

Two-time Olympian and national record holder Dylan Carter of Trinidad and Tobago, a Plantation American Heritage alum, was top local finisher qualifying for the final in the 50-meter butterfly. Carter qualified third fastest in semis in 23.41 behind Brit Ben Proud in 23.06 and Singapore’s Tzen Wei Teong. Carter went 23.59 in his opening heat.

Other Florida Gold Coast/South Florida swimmers results:
50 butterfly: Sidrell Williams, Jamaica, Azura, eighth in heat, 25.32.
200 breaststroke: Kito Campbell, Jamaica, Azura, sixth in heat, 2:29.95.

The meet continues Saturday with prelims at 5:30 a.m. EST and finals 2 p.m. EST.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Five South Florida, Florida Gold Coast Swimmers Will Compete At Commonwealth Games


By Sharon Robb
BIRMINGHAM, England, July 26, 2022–Five swimmers with South Florida and Florida Gold Coast connections will compete in the XXII Commonwealth Games at Sandwell Aquatic Center.

The meet begins Friday and ends Wednesday, August 3.

Azura Florida Aquatics is sending three swimmers: St. Andrew’s School alum Sidrell Williams of Jamaica, Kito Campbell of Jamaica and Jayhan Odlum-Smith of St. Lucia.

Two-time Olympian Dylan Carter of Trinidad and Tobago and Plantation American Heritage alum and St. Andrew’s School alum and Florida State’s Izaak Bastian of the Bahamas will also compete.

Seven reigning world champions will compete including Ben Proud, Elijah Winnington, Zac Stubblety-Cook, Mollie O’Callaghan, Kylie Masse, Kaylee McKeown and Summer McIntosh.

Other notables competing are Adam Peaty, Ariarne Titmus, Emma McKeon, Tatjana Schoenmaker, Duncan Scott and Maggie MacNeil.

The Opening Ceremony of the 2022 Commonwealth Games will take place at Alexander Stadium on Thursday with all 72 countries within the Commonwealth. While the Closing Ceremony is scheduled to take place on 8 August 2022, with all 72 countries returning to Alexander Stadium.

Commonwealth Games Federation’s Executive Board has included 3 new sports namely Women’s T20 cricket, beach volleyball, and Para table tennis for the 2022 edition of the Commonwealth Games.

ESPN, BBC and Canadian Broadcasting Corporation will live stream the events on their platforms. Prelims are 10:30 a.m. local time (5:30 a.m. EST) and finals 7 p.m. (2 p.m. EST).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Auld, Campbell Shine; Horrego, Dinehart Sisters, Women’s Relay Top Finishers For Second Place SOFLO At Southern Zone South Sectional Championships


By Sharon Robb
PLANTATION, July 7, 2022—Two swimmers coming off the 19th FINA World Aquatics Championships had plenty left in the tank Thursday at the Southern Zone South Sectional Championships at Plantation Aquatic Complex.

A week after competing in the 25K open water event in Budapest Hungary, Anna Auld, 19, of St. Andrew’s Aquatics won the 800-meter freestyle in 8:51.08, just 0.11 off her entry time.

In Hungary, the University of Florida freshman was the top American finisher in the 25K, placing seventh in 5:25:25.60, just two minutes off the leader. She was also 20th in the 5K in 1:00:57.20.

In the best men’s race of the evening, Jamaican Kito Campbell, 19, of Azura Florida Aquatics out-touched South Florida Aquatic Club’s Julio Horrego, 23, by 1/100ths of a second to win the 50-meter breaststroke 28.65-28.66. They were the only two swimmers to dip below 29 seconds among the 31-swimmer field. In Hungary, Campbell competed in the 50 and 100 breaststrokes.

In the men’s 800 freestyle, Philip Moldovanu, 19, of the Wahoos of Wellington won in 8:26.75 ahead of Swim Fort Lauderdale’s Dylan Felt in 8:29.21. SOFLO’s Enrique Rodriguez, 17, dropped 3.12 seconds off his 800 time in 8:46.77 to finish 13th.

South Florida Aquatic Club had three swimmers among the top three finishers in their events. In addition to Horrego, Elena Dinehart, 17, was third in the 50-meter backstroke in 31.39. Olivia Dinehart, 17, was third in the 50-meter breaststroke in 33.87.

SOFLO’s women’s 800-meter freestyle relay was third in 8:44.81 with Olivia Dinehart, Natalie Gembicki, Mallory Schleicher and Elena Dinehart.

SOFLO women and men’s teams are both second among 50 teams. Azura leads the men’s team standings and Planet Swim Aquatics lead the women’s.

On Friday and Saturday, prelims are 8 a.m. and finals 6 p.m. On Sunday, prelims are 8 a.m., 1500-meter freestyle distance events 3:15 p.m. and finals at 5 p.m.

SOFLO has 29 swimmers (16 girls and 13 boys) qualified in 131 individual events (77 girls and 54 boys) and 10 relays.

Some of the top teams entered are Azura Florida Aquatics, St. Petersburg Swimming, Treasure Coast Swimming, Flood Aquatics, Sarasota Tsunami, Pine Crest Swimming, Eagle Aquatics and Gulliver Swim Club.

THURSDAY RESULTS
WOMEN TEAM TOTALS
: 1. Planet Swim Aquatics 125, 2. SOFLO 93, 3. Azura 77, 4. FAST 62, 5. Academy Aquatics 57, 6. Berkeley 48, 7. Golden Panther 38, 8. Pine Crest 36, 9. Hurricane Aquatics 35.5, 10. St. Andrew’s Aquatics 33.
MEN TEAM TOTALS: 1. Azura 145, 2. SOFLO 87.5, 3. St. Andrew’s Aquatics 81, 4. Academy Aquatic 73.5, 5. Plantation Swim Team 49, 6. Planet Swim 43, 7. Metro Aquatics 41, 8. FAST 36, 9. Gulf Coast 31, 10. Eagle Aquatics 21.

WOMEN
800-meter freestyle: 1. Anna Auld, St. Andrew’s Swimming 8:51.08, 2. Riley Botting, PC 9:11.06, 3. Cadence Fort, GCST 9:11.44; SOFLO: 10. Izzy Wilson 9:25.16, 12. Mallory Schleicher 9:25.82.

50-meter butterfly: 1. Kelsie Campbell, GPA 28.73, 2. Mia Zahab, GPA 28.97, 3. Adrianna Cera, CANE 28.97; SOFLO: 25. Natalie Gembicki 30.19, 26. Molly Golding 30.24, 39. Sara Quintero 31.90.

50-meter backstroke: 1. Annie Wohlgemuth, PSA 31.04, 2. Alyssa Bozzuto, FAST 31.15, 3. Elena Dinehart, SOFLO 31.39; SOFLO: 21. Gabriella DeLuna 33.31, 29. Sara Quintero 34.29.

50-meter breaststroke: 1. Alyssa Bozzuto, FAST 33.77, 2. Nicole Frank Rodriguez, Azura 33.80, 3. Olivia Dinehart, SOFLO 33.87; SOFLO: 8. Ana Villamil 34.26, 11. Sophia Grubbs 34.55, 15. Molly Golding 35.01, 37. Mariann Catalasan 37.17, 48. Sally Golding 39.47.

800-meter freestyle relay: 1. Planet Swim Aquatics 8:41.49, 2. Azura 8:44.48, 3. SOFLO A 8:44.81 (Olivia Dinehart, Natalie Gembicki, Mallory Schleicher, Elena Dinehart).

MEN
800-meter freestyle: 1. Philip Moldovanu, WOW 8:26.75, 2. Dylan Felt, SFTL 8:29.21, 3. Cole Firile, SRQ 8:30.98; SOFLO: 13. Enrique Rodriguez 8:46.77, time drop 3.12

50-meter butterfly: 1. Mitchell Ledford, Treasure Coast 24.50, 2. Josiah Morales, PAQ 25.12, 3. Kaii Winkle, EA 25.18; SOFLO: 23. Alejandro Mateus 27.89.

50-meter backstroke: 1. Josh Zuchowski, FAST 27.09, 2. Lance Lesage, PC 27.63, 3. Steven Aimable, Azura 27.97; SOFLO: 6. Ricardo Roche 28.94, 8. Aldo Zepeda 29.04, 12. Alex Golding 29.80, 27. Nathaniel Garrick 32.42.

50-meter breaststroke: 1. Kito Campbell, Azura 28.65, 2. Julio Horrego, SOFLO 28.66, 3. Noah Sipowski, FAST 30.17; SOFLO: 11. Javier Colmenares 31.33, 13. Manuel Melendez 31.49.

800-meter freestyle relay: 1. Azura 7:46.43, 2. Academy Aquatic Club 7:49.81, 3. St. Andrew’s Aquatics 7:58.88, 5. SOFLO A 8:07.41 (Agustin Rodriguez, Ricardo Roche, Wisthon Rendon, Alex Golding).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Luciano Gonzalez Takes Silver At Puerto Rico International Swimming Open


By Sharon Robb
SALINAS, Puerto Rico, April 21, 2022—Luciano Gonzalez was South Florida Aquatic Club’s top finisher Thursday at the Puerto Rico International Swimming Open at Albergue Olimico German Rieckehoff.

Gonzalez, 27, was SOFLO’s top finisher placing second in the 50-meter butterfly in 25.04. He was fourth fastest in prelims in 25.29.

SOFLO’s Enrique Rodriguez, 17, finished sixth in the 800-meter freestyle in 8:47.40, dropping 10.65 off his previous best of 8:58.05.

SOFLO’s Aldo Zepeda, 16, placed ninth in the 50-meter backstroke prelims in a best time 28.67, dropping 3.73 and came back in finals to finish ninth in 28.83.

Azura Florida Aquatics had three individual winners.

Julimar Avila, 24, Kito Campbell, 18, and Jayhan Odlum-Smith, 19, won individual events.

Avila, the top seed, won the 50-meter butterfly in 28.40.

Campbell, also the fastest morning qualifier, won the 50-meter breaststroke in a best time 28.36, dropping 1.16.

Odlum-Smith, second fastest in morning prelims, won the 50-meter butterfly in 24.63.

The four-day meet runs through Sunday. Prelims are 9 a.m. and finals are 5:30 p.m. Friday, Satuday and Sunday.

In addition to SOFLO, swimmers from Azura Florida Aquatics (21 swimmers) and Plantation Swim Team (24 swimmers) are among the 35-team field. Swimmers from Mexico, Honduras, Guatemala and Puerto Rico head the field.

The FINA meet is a qualifying event for the May 13-29 19th FINA World Swimming Championship in Hungary and 8th FINA World Junior Swimming Championships.

THURSDAY FINALS
WOMEN

50-meter backstroke: 1. Liznel Ortiz, CAM 29.99, 2. Daniela Gutierrez, UN-CC 30.52, 3. Maria Jose Arrua, Azura 30.66.

50-meter breaststroke: 1. Emily Santos, MVAC 32.87, 2. Nicole Frank Rodriguez, Azura 33.10, 3. Marissa Marie Lugo, HUM 33.69.

50-meter butterfly: 1. Julimar Avila, Azura 28.40, 2. Alexandria Hope Cotter, FPN 28.83, 3. Regina Torres Pomar, MVAC 29.22.

MEN
50-meter backstroke: 1. Yeziel Morales, Puerto Rico 26.19, 2. Erick Gordillo, GUA 26.98, 3. Carlos Cobos, Azura 27.33.

50-meter breaststroke: 1. Kito Campbell, Azura 28.36, 2. Kebo Stubbs, MVAC 29.77, 3. Xavier Ruiz, SJC 29.94.

50-meter butterfly: 1. Jayhan Odlum-Smith, Azura 24.6; 2. Luciano Gonzalez, SOFLO 25.04, 3. Davidson Vincent, Azura 25.08.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://swim4soflo.com