SOFLO’s Heron, Calero, Capote Win Four Region 4-3A Titles; Pembroke Pines Charter Second Among Teams


By Sharon Robb

November 1, 2014—South Florida Aquatic Club swimmers had an outstanding day at the Region 4-3A Swimming and Diving Championships Saturday at Ransom Everglades.

“The kids did an outstanding job,” said Pembroke Pines Charter coach Rose Lockie.

Pembroke Pines Charter freshman Kelley Heron won two individual titles in the 200-yard individual medley in a season-best 2:11.75, dropping 1.98 seconds.

The SOFLO swimmer also won the 100-yard backstroke in 1:00.18.

Teammate Lilli Calero, a junior, won the 500-yard freestyle in a season-best 5:17.35, shaving off a impressive 19.75 seconds off her previous best. She was seeded fourth in 5:37.10. Calero was also fifth in the 200-yard individual medley in 2:01.46.

Heron and Calero were also members of Pembroke Pines Charter’s runner-up 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

The pair played a big role in Pembroke Pines Charter finishing runner-up among the 18-team field with 281 points, just 36 points out of first place.

Pembroke Pines Charter junior Ryan Capote, also of SOFLO, won the 200-yard freestyle in a season-best 1:45.47, dropping 3.66 seconds. He was also third in the 100-yard freestyle in 48.49, another season-best dropping 0.81.

Other SOFLO swimmers among the top four finishers were: Jordan Colon of Mater Academy, third in the 200-yard freestyle in 1:46.62 and fourth in the 100-yard breaststroke in 1:02.12; Juan Lucas of Pembroke Pines Charter, third in the 100-yard backstroke in 55.56 and fourth in the 200-yard individual medley in 2:02.41; Vanessa Mesa of Mater, fourth in the 500-yard freestyle in 5:31.31; Liz Travieso of Mater, second in the 100-yard backstroke in 1:02.37; and Delanie Perez of Goleman, third in the 100-yard breaststroke in 1:09.41.

Stuart Martin County, led by double winner Hannah Burdge, individual champion Sara Lacusky and winning 200-yard medley relay, won the girls title with 317 points.

Burdge, a senior, won the 200-yard freestyle in 1:56.24 and 100-yard freestyle in 53.00. Burdge also led off the winning 200-yard medley relay that won in 1:56.20 with teammates Sara Lacusky, Erin Proctor, Antonella Ambrosini).

Lacusky, also a senior, won the 100-yard breaststroke in a season-best 1:07.19.

Pembroke Pines Charter girls team was second with 281 points ahead of rival Fort Lauderdale with 265.

In the boys competition, Miami Belen Jesuit defended its title with 341 points. Pembroke Pines Charter was second ahead of Jensen Beach and Fort Lauderdale with 247 points.

Belen won the boys 200-yard medley and 400-yard freestyle relays. Alejandro Carriazo was a double winner for Belen. He won the 100-yard butterfly in 51.60 and 100-yard backstroke in 53.66. Teammate Mario Basalo won the 500-yard freestyle in 4:48.28.

Fort Lauderdale’s boys team had a roller coaster meet. Raphael Marcoux was a double winner in the 50-yard freestyle on 20.92 and 100-yard freestyle in 46.09. He was also a member of the winning 200-yard freestyle relay that won in 1:28.70.

The Flying L’s were dealt a severe blow losing its boys 400-yard freestyle to a disqualification for an early start. Fort Lauderdale had won the relay in 3:13 and would have finished second among the team standings. The Flying L’s also had one of its top girls swimmers disqualified in the 50 freestyle also costing them second place.

The top qualifiers advance into the Pinch-A-Penny State 3A Meet next Saturday in Stuart.

GIRLS TEAM TOTALS

1. Martin County 317, 2. Pembroke Pines Charter 281, 3. Fort Lauderdale 265, 4. Mater Academy 220, 5. Terra Institute 126, 6. Northeast 125, 7. Jensen Beach 105, 8. Hollywood Hills 96, 9. Forest Hill 92, 10. South Fork 86, 11. Hialeah American 80, 12. Okeechobee 60, 13. Goleman 49, 14. Hialeah-Miami Lakes 28, 15. Mourning 22, 16. Stranahan 17, 17. Olympic Heights 6, 18. Port St. Lucie 4.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Martin County 1:56.20 (Hannah Burdge, Sara Lacusky, Erin Proctor, Antonella Ambrosini), 2. Pembroke Pines Charter 1:59.96 (Kelley Heron, Lilli Calero, Andrea Melendez, Victoria Hill), 3. Mater Academy 2:01.62 (Liz Travieso, Dayme Delgado, Vanessa Mesa, Nataly Jimenez).

200-yard freestyle: 1. Hannah Burdge, MC 1:56.24, 2. Morgan Meadows, FTL 1:58.98, 3. Antonella Ambrosini, MC 1:59.75; SOFLO: 5. Lilli Calero, PPC 2:01.46, 10. Katherine De Barros, PPC 2:11.15.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:11.75, 2. Delanie Perez, GOLE 2:16.45, 3. Rachel Tompkins, JB 2:20.30.

50-yard freestyle: 1. Osianna McReed, NE 24.18, 2. Racine Ross, HH 25.43, 3. Kristen Suarez, FH 25.68; SOFLO: 5. Victoria Hill, PPC 26.08, 6. Liz Travieso, MAT 26.24, 8. Vanessa Mesa, MAT 26.47.

100-yard butterfly: 1. Racine Ross, HH 58.78, 2. Julia Talamo, TERR 1:00.36, 3. Omaira German, AMER 1:00.40.

100-yard freestyle: 1. Hannah Burdge, MC 53.00, 2. Sara Lacusky, MC 53.08, 3. Osianna McReed, NE 54.32; SOFLO: 6. Victoria Hill, PPB 56.62.

500-yard freestyle: 1. Lilli Calero, PPC 5:17.35, 2. Antonella Ambrosini, MC 5:19.44, 3. Maria Perez, HML 5:29.22; SOFLO: 4. Vanessa Mesa, MAT 5:31.31, 6. Katherine De Barros, PPC 5:51.23.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:41.95 (Adrienne Aponte, Morgan Meadows, Angela Petrillo, Fatimah Westbrook), 2. Martin County 1:41.96, 3. Terra Institute 1:48.46, 6. Pembroke Pines Charter 1:52.09 (Monica Rodriguez, Katheine De Barros, Justrina Villarta, Melissa Gonzalez).

100-yard backstroke: 1. Kelley Heron, PPC 1:00.18, 2. Liz Travieso, MAT 1:02.37, 3. Rachel Tompkins, JB 1:02.82; SOFLO: 12. Maya Hirian, PPC 1:11.92.

100-yard breaststroke: 1. Sara Lacusky, MC 1:07.19, 2. Fatimah Westbrook, FTL 1:07.74, 3. Delanie Perez, GOLE 1:09.41.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:43.13 (Morgan Meadows, Adrienne Aponte, Angela Petrillo, Fatimah Westbrook), 2. Pembroke Pines Charter 3:44.39 (Kelley Heron, Lilli Calero, Andrea Melendez, Victoria Hill), 3. Mater 3:47.99.

1-meter diving: 1. Margo Wustrau, JB 377.65, 2. Autumn Bros, MC 360.70, 3. Adaliz Pelcastre, FTL 357.40.

BOYS TEAM TOTALS

1. Miami Belen Jesuit 341, 2. Pembroke Pines Charter 247, 3. Jensen Beach 224, 4. Fort Lauderdale 221, 5. Mater Academy 194, 6. Martin County 152, 7. South Fork 123, 8. Olympic Heights 92, 9. Forest Hill 76, 10. Terra Institute 62, 11. Mourning 34, 12. Hialeah Miami Lakes 32, 13. American 29, 14. Okeechobee 25, 15. tie, Hollywood Hills, Port St. Lucie, Northeast 18, 18. Goleman 13.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Belen Jesuit 1:39.52 (Alejandro Carriazo, Bernardo Lima, Max Garcia-del Pozo, Daniel Simpson), 2. Mater 1:41.15 (Alfredo Mesa, Julio Horrego, Jose Llanio, Jordan Colon), 3. Pembroke Pines Charter 1:42.57 (Juan Lucas, Tyler Gibson, Andres Lares, Ryan Capote).

200-yard freestyle: 1. Ryan Capote, PPC 1:45.47, 2. Miguel Basalo, BEL 1:45.49, 3. Jordan Colon, MAT 1:46.62; SOFLO: 5. Alfredo Mesa, MAT 1:49.40.

200-yard individual medley: 1. Julio Horrego, MAT 1:58.19, 2. Michael Limia, BEL 2:00.68, 3. Bernardo Lima, BEL 2:01.35; SOFLO: 4. Juan Lucas, PPC 2:02.41, 6. Bruno Berti, PPC 2:05.18, 7. Matthew Menocal, PPC 2:08.11.

50-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 20.92, 2. Ivan Light, MC 21.57, 3. Antonio Perez, HML 21.91; SOFLO: 24. Brandon Fratianni, PPC 25.51.

100-yard butterfly: 1. Alejandro Carriazo, BEL 51.60, 2. Max Garcia-del Pozo, BEL 52.14, 3. Antonio Perez, HML 52.58; SOFLO: 7. Alfredo Mesa, MAT 55.58, 21. Brandon Fratianni, PPC 1:05.22.

100-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 46.09, 2. Philippe Marcous, FTL 47.19, 3. Ryan Capote, PPC 48.49.

500-yard freestyle: 1. Miguel Basalo, BEL 4:48.28, 2. Rafael Mora, AMER 4:49.22, 3. Andres Lares, PPC 4:49.44.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:28.70, 2. Jensen Beach 1:30.26, 3. Belen Jesuit 1:31.02, 5. Pembroke Pines Charter 1:32.65.

100-yard backstroke: 1. Alejandro Carriazo, BEL 53.66, 2. Phillipe Marcoux, FTL 54.62, 3. Juan Lucas, PPC 55.56; SOFLO: 8. Bruno Berti, PPC 59.45.

100-yard breaststroke: 1. Julio Horrego, MAT 59.54, 2. Al Madden, JB 1:00.64, 3. Bernardo Lima, BEL 1:00.87; SOFLO: 4. Jordan Colon, MAT 1:02.12, 17. Matthew Menocal, PPC 1:09.95.

400-yard freestyle relay: 1. Belen Jesuit 3:16.14 (Max Garcia-del Pozo, Alejandro Carriazo, Daniel Simpson, Miguel Basalo), 2. Mater 3:18.53, 3. Pembroke Pines Charter 3:18.88 (Ryan Capote, Juan Lucas, Matthew Menocal, Andres Lares).

1-meter diving: 1. Louis Giroire, FTL 377.95, 2. Javier Saumell, BEL 328.45, 3. Ryan Coppedge, SF 295.10.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Lucas, Colon, Calero, Capote, Mesa Make Top 16 At State 3A Meet

SOFLO’s Lucas, Colon, Calero, Capote, Mesa Make Top 16 At State 3A Meet


By Sharon Robb

November 16, 2013

Miami Belen Jesuit, making its debut in a new classification in the FHSAA State 3A Swimming and Diving Championships, won its seventh state boys title and second consecutive Friday night at the Sailfish Splash Water Park in Stuart.

The boys title came down to the final event, the 400-yard freestyle relay where Bolko De Pawlikowski anchored the winning relay to clinch the title.

Belen Jesuit won by nine points with 249 points ahead of Gainesville with 240 and Venice with 165.

“I was trying not to think about finishing first, just going fast,” De Pawlikowski said after the meet. “Whatever the outcome, I was going to be happy, but my teammates gave me a great start and I had enough left to win it.”

Those relay mates were Ryan Guso, Juan Perez Costa and Alejandro Carriazo that won in 3:09.55. Belen also won the 200-yard medley relay and finished second in the 200-yard freestyle.

De Pawlikowski, a senior, making his final state meet appearance, won the 100-yard backstroke in 50.13 and was fourth in the 500-yard freestyle in 4:30.73.

Tallahassee Chiles won the girls team title with 250 points. Fort Lauderdale was 15th with 53 points.

CeCe Williams of Chiles, Logan Samuelson of Fort Myers, Andrew Wojcik of Sebastian River and Danny Hartley of Jensen Beach each won two individual events to highlight 3A action.

Pembroke Pines Charter freshman Juan Lucas was 11th in the 100-yard backstroke overall and third in the “B” final in 54.86, duplicating his prelim time.

Lucas was also 24th in the 200-yard freestyle in 1:49.28.

Pembroke Pines Charter sophomore Lilli Calero was 16th in the 500-yard freestyle in 5:23.55.

Alfredo Mesa, a freshman, led off and Jordan Colon anchored Mater Academy’s 15th place 200-yard medley relay that finished in 1:44.50.

Colon led off and Mesa swam the third leg of the 15th place 400-yard freestyle relay that finished in 3:24.92.

Colon, a junior, was 11th in the 100-yard breaststroke in 1:01.26, faster than his prelim time of 1:01.39 and was also 14th in the 200-yard individual medley in 2:00.67, faster than his prelim time of 2:01.16.

American High sophomore Ryan Capote was 11th in the 100-yard freestyle in 48.36, slower than his prelim time of 48.05 and 15th in the 50-yard freestyle in 22.37, slower than his prelim time of 22.11.

STATE 3A RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.Chiles 250, 2. Gulf Coast 220, 3. Niceville 144, 4. Osceola 132, 5. St. Petersburg Northeast 121, 6. Gainesville 116, 7. Creekside 114, 8. Fleming Island 108, 9. Columbia 107, 10. Lakewood Ranch 92, 11. Martin County 87, 15. Fort Lauderdale 53, 16. Forest Hill 46, 32. Oakland Park Northeast 14, 45. Pembroke Pines Charter 1.

INDIVIDUAL RESULTS

1-meter diving: 1. Caylie Hirapara, AC 428.85, 2. Alex Martorana, FI 416.70, 3. Abigail Howell, ER 413.40.

200-yard medley relay: 1. Gulf Coast 1:46.26, AA-C, 2. Columbia 1:49.70, 3. Creekside 1:50.38.

200-yard freestyle: 1. CeCe Williams, CHI 1:47.31, AA-A, 2. Hannah James, CHAR 1:49.46, AA-C, 3. Alexander Wittman, OS 1:49.58, AA-C, 7. Chloe Adams, FTL 1:55.66.

200-yard individual medley: 1. Hannah Burns, COL 2:00.95, AA-A, 2. Meghan Haila, CR 2:04.16, AA-C, 3. Kayla Tennant, GC 2:06.90.

50-yard freestyle: 1. Taylor Anderson, MIT 23.39, AA-A, 2. Elise Haan, GC 23.55, AA-C, 3. Caitlin Myers, NICE 24.02, 10. Fatimah Westbrook, FTL 24.61.

100-yard butterfly: 1. Kayla Tennant, GC 55.39, AA-C, 2. Madison Jean, LR 55.47, AA-C, 3. Hannah James, CHAR 55.58, AA-C .

100-yard freestyle: 1. Delaney Barnard, CHI 51.02, AA-C, 2. Hannah Bridge, MC 51.80, 3. Caitlin Myers, NICE 52.75, 5. Chloe Adams, FTL 53.04.

500-yard freestyle: 1. CeCe Williams, CHI 4:45.67, AA-A, 2. Hannah Burns, COL 4:48.99, AA-A, 3. Kendall Brent, FTM 4:50.95, AA-A, 16. Lilli Calero, PPC 5:23.55.

200-yard freestyle relay: 1. Chiles 1:37.71, AA-C, 2. Gainesville 1:38.64, 3. Fleming Island 1:39.89.

100-yard backstroke: 1. Elise Haan, GC 53.22, AA-A, 2. Julie Suarez, FH 55.58, AA-C, 3. Lindsay Lee, COL 57.46.

100-yard breaststroke: 1. Meghan Haila, CR 1:02.73, AA-A, 2. Dani Gordon, CR 1:04.88, AA-C, 3. Sydney Simpson, LIN 1:05.43, 7. Fatimah Westbrook, FTL 1:08.53.

400-yard freestyle relay: 1. Chiles 3:30.77, AA-C, 2. Gulf Coast 3:32.82, AA-C, 3. Niceville 3:33.56, 13. Fort Lauderdale 3:44.25 (Morgan Meadows, Adrienne Aponte, Fatimah Westbook, Chloe Adams).

BOYS TEAM TOTALS

1.Miami Belen Jesuit 249, 2. Gainesville 240, 3. Venice 165, 4. Lakewood Ranch 159, 5. Sebastian River 124, 6. Charlotte 120, 7. Jensen Beach 106, 8. Winter Haven 75, 9. Bartram Trail 74, 10. Niceville 73, 15. Fort Lauderdale 53, 17. Pace 49, 19. Mater 45, 36. American 8, 40. Pembroke Pines Charter 6, 45. Martin County 2.

INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 1. Belen Jesuit 1:34.95, AA-C (Boleck De Pawlikowski, Manuel Lopez, Alejandro Carriazo, Ryan Guso), 2. Gainesville 1:35.83, AA-C, 3. Sebastian River 1:37.37.

200-yard freestyle: 1. Logan Samuelson, FTM 1:38.58, AA-A, 2. Calvin Bryant, OSC 1:39.37, AA-C, 3. Jonathan Ratliff, MOS 1:39.74, AA-C.

200-yard individual medley: 1. Andrew Wojcik, SR 1:53.17, AA-C, 2. Marco Leo, BC 1:53.65, 3. Peyton Leeson, VEN 1:53.84, 7. Manuel Lopez, BJ 1:57.67, 9. Julio Horrego,, MA 1:57.88, 14. Jordon Colon, MA 2:00.67.

50-yard freestyle: 1. Danny Hartley, JB 20.73, AA-A, 2. Nathaniel Thomas, PACE 20.95, AA-C, 3. Ryan Guso, BJ 21.20, 4. Raphael Marcoux, FTL 21.22, 15. Ryan Capote, AH 22.37.

100-yard butterfly: 1. Danny Hartley, JB 49.57, AA-A, 2. Jonathan Ratliff, MOS 49.83, AA-C, 3. Aleja Carriazo, BJ 50.82, 11. Max Garcia del Pozo, BJ 53.39, 14. Ian Vicnansky, FTL 53.63, 15. Jose Llanio, MA 53.75.

100-yard freestyle: 1. Nathaniel Thomas, PACE 45.91, AA-C, 2. Cameron Guy, GAI 47.15, 3. John Hutton, FI 47.65, 7. Raphael Marcoux, FTL 48.15, 9. Juan Perez Costa, BJ 47.90.

500-yard freestyle: 1. Logan Samuelson, FTM 4:22.77, AA-A, 2. Calvin Bryant, OSC 4:23.47, AA-A, 3. Rafael Davila, GAI 4:30.46, AA-C, 4. Bolko De Pawlikowski, BJ 4:30.73, AA-C.

200-yard freestyle relay: 1. Venice 1:27.35, 2. Belen Jesuit 1:27.79 (Juan Perez Costa, Ryan Guso, Max Garcia Del Pozo, Daniel Simpson), 3. Gainesville 1:28.64.

100-yard backstroke: 1. Bolko De Pawlikowski, BJ50.13, AA-A, 2. Erin Erlenmeyer, LR 52.39, 3. Harrison Howerton, BT 52.44, 5. Alejandro Carriazo, BJ 53.63, 11. Juan Lucas, PPC 54.86, 12. Juan Perez Costa, BJ 55.13.

100-yard breaststroke: 1. Andrew Wojcik, SR 56.77, AA-A, 2. Julio Horrego, MA 58.21, 3. I.V. Simons, WH 58.55, 4. Manuel Lopez, BJ 59.30, 10. Bernardo Lima, BJ 1:00.91, 11. Jordan Colon, MA 1:01.26.

400-yard freestyle relay: 1. Belen Jesuit 3:09.55, AA-C (Ryan Guso, Juan Perez Costa, Alejandro Carriazao, Boleck DePawlikowski), 2. Venice 3:09.57, AA-C, 3. Gainesville 3:11.17, 8. Fort Lauderdale 3:18.40 (Philippe Marcoux, Ian Vicnansky, James Dika, Raphael Marcoux), 15. Mater Academy 3:24.92 (Jordon Colon, Jose Llanio, Alfredo Mesa, Julio Horrego).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Lucas, Calero Win Region Titles For Pembroke Pines Charter

SOFLO’s Lucas, Calero Win Region Titles For Pembroke Pines Charter


BY SHARON ROBB

November 12, 2013

Freshman Juan Lucas of Pembroke Pines Charter captured his first region title at last week’s Region 4-3A Swimming and Diving Championships at Ransom-Everglades.

Lucas won the 200-yard freestyle in a season-best 1:47.94. His seed time was 1:51.03.

Lucas was also third in the 100-yard backstroke in 55.42, bettering his seed time of 57.29.

Lucas and several of his teammates are now preparing for this weekend’s state meet in Stuart.

Lucas led off his team’s fourth-place 200-yard medley relay with teammates Joshue Kon, Blake Kelley and Noah Hernandez, who finished in a season-best 1:44.93. Lucas also anchored the sixth-place 400-yard freestyle relay with Kelley, Kon and Alexander Viloria that finished in 3:26.82.

It was a meet where several South Florida Aquatic Club swimmers did well and dropped times.

Jordan Colon, a junior at Mater Academy, also swam well. The SOFLO swimmer was third in the 200-yard individual medley in 2:00.33, bettering his seed time of 2:04.94 and was third in the 100-yard breaststroke in 1:01.40, bettering his seeded time of 1:04.76.

Colon anchored the third-place 200-yard medley relay team that finished in 1:42.56 with teammates Alfredo Mesa, Julio Horrego and Jose Llanio.

American High sophomore Ryan Capote was second in the 100-yard freestyle in 48.25, bettering his seed time of 49.04. Capote was fifth in the 50-yard freestyle in 22.19, bettering his seed time of 22.45.

Ervin Marin, a freshman at Barbara Goleman High School in Miami, had a successful region meet debut. He was fourth in the 100-yard breaststroke in 1:02.52, improving his seed time of 1:04.75 and sixth in the 200-yard individual medley in 2:04.38, bettering his seed time of 2:04.67.

He was also a member of the tenth-place 200-yard medley relay that finished in 1:57.92 and anchored the 12th-place 400-yard freestyle relay that finished in 3:55.31.

Mater Academy freshman Alfredo Mesa was sixth in the 500-yard freestyle in 5:09.47 and seventh in the 200-yard freestyle in 1:52.19.

In the girls competition, Pembroke Pines Charter sophomore Lilli Calero won the 500-yard freestyle in 5:19.48, bettering his seed time of 5:33.07 and was fifth in the 200-yard freestyle in 2:03.48. She was also a member of the fourth-place 400-yard freestyle relay that finished in 3:52.13 with Leysha Caraballo, Nicole Cordoba and Victoria Hill.

Pembroke Pines Charter girls team was third with 258 points and boys team was fourth with 189 points.

Fort Lauderdale High girls team continued its success winning its first region crown in more than 20 years with 378 points. Defending state champion Belen Jesuit had no trouble winning the region title in its new classification with 417 points, nearly 200 points ahead of Mater Academy.

REGION 4-3A RESULTS

GIRLS TEAM TOTALS

1.Fort Lauderdale 378, 2. Martin County 320, 3. Pembroke Pines Charter 258, 4. Forest Hill 205, 5. Mater Academy 200, 6. Terra Institute 147, 7. Northeast 116, 8. Jensen Beach 110, 9. American 106, 10. Hollywood Hills 78, 11. Okeechobee 77, 12. Mourning 55, 13. South Fork 55, 14. Olympic Heights 43, 15. Hialeah Miami Lakes 30, 16. Stranahan 24, 17. Dillard 11.

GIRLS INDIVIDUAL EVENTS

200-yard medley relay: 1. Martin County 1:57.51, 2. Fort Lauderdale 2:00.12, 3. Mater Academy 2:03.82 (Liz Travieso, Loana Nardoni, Vanessa Mesa, Nataly Jimenez), 4. Pembroke Pines Charter 2:06.67 (Maya Hirian, Justrina Villarta, Monica Rodriguez, Nicole Cordoba).

200-yard freestyle: 1. Julie Suarez, FH 1:53.54, 2. Chloe Adams, FTL 1:55.94, 3. Julia Talamo, TI 2:01.14, 5. Lilli Calero, PPC 2:03.48, 8. Astrid Rigau, PPC 2:10.07.

200-yard individual medley: 1. Sarah Auld, FH 2:15.55, 2. Kaitlyn Moreschi, FTL 2:21.80, 3. Rebecca Amar, FTL 2:21.81, 21. Alisa Huang, PPC 3:02.06.

50-yard freestyle: 1. Osianna McReed, NE 24.77, 2. Omaira German, American 25.10, 3. Fatimah Westbrook, FTL 25.13, 5. Victoria Hill, PPC 25.91, 6. Nicole Cordoba, PPC 26.50, 9. Vanessa Mesa, MA 27.05.

1-meter diving: 1. Margo Wustrau, JB 369.00, 2. Adaliz Pelcastre, FTL 307.80, 3. Kelsa Kuchera, JB 300.70.

100-yard butterfly: 1. Omaira German, AM 58.49, 2. Julia Talamo, TI 1:01.57, 3. Arianna Quel-Agudelo, HH 1:03.30, 7. Leysha Caraballo, PPC 1:08.32.

100-yard freestye: 1. Chloe Adams, FTL 52.86, 2. Hannah Burdge, MC 52.93, 3. Sara Lacuskey, MC 54.19, 7. Victoria Hill, PPC 56.81, 10. Vanessa Mesa, Mater 58.25, 12. Astrid Rigau, PPC 59.10.

500-yard freestyle: 1. Lilli Calero, PPC 5:19.48, 2. Maria Perez, HML 5:30.63, 3. Shannon McCulloch, FTL 5:40.98.

200-yard freestyle relay: 1. Martin County 1:47.27, 2. Northeast 1:52.30, 3. Terra Institute 1:52.65.

100-yard backstroke: 1. Julie Suarez, FH 57.17, 2. Kristen Suarez, FH 1:02.16, 3. Hannah Burdge, MC 1:02.45, 7. Maya Hirian, PPC 1:10.47.

100-yard breaststroke: 1. Sara Lacuskey, MC 1:08.66, 2. Tara Lawson-Corley, FTL 1:08.04, 3. Sarah Auld, FH 1:09.02.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:42.32, 2. Forest Hill 3:44.05, 3. Martin County 3:44.12, 4. Pembroke Pines Charter 3:52.13 (Leysha Caraballo, Lilli Calero, Nicole Cordoba, Victoria Hill), 5. Mater Academy 3:58.57 (Nataly Jimenez, Liz Travieso, Loana Nardoni, Vanessa Mesa).

BOYS TEAM TOTALS

1.Miami Belen Jesuit 417, 2. Mater Academy 247, 3. Fort Lauderdale 238.5, 4. Pembroke Pines Charter 189, 5. Jensen Beach 188, 6. Mourning 181, 7. South Fork 141, 8. Terra Institute 140, 9. Martin County 137, 10. Olympic Heights 77.5, 11. Hialeah Miami Lakes 57, 12. Goleman 52, 13. Hollywood Hills 50, 14. Okeechobee 44, 15. American 39, 16. Forest Hill 33, 17. Northeast 20.

BOYS INDIVIDUAL EVENTS

200-yard medley relay: 1. Belen Jesuit 1:38.40, 2. Jensen Beach 1:41.34, 3. Mater Academy 1:42.56 (Alfredo Mesa, Julio Horeego, Jose Llanio, Jordan Colon), 4. Pembroke Pines Charter 1:44.93 (Juan Lucas, Joshue Kon, Blake Kelley, Noah Hernandez), 13. American 2:02.24 (Ryan Capote, Mario Chacon, Alejandro Suarez, Anthon Rizo), 10. Goleman 1:57.92 (Michael Finn, Ervin Marin, Anthon Riveron, Austin Iglesias).

200-yard freestyle: 1. Juan Lucas, PPC 1:47.94, 2. Miguel Basalo, BJ 1:48.15, 3. Gabriel Ribeiro, MOU 1:49.03, 7. Alfredo Mesa, MA 1:52.19, 9. Alexander Viloria, PPC 1:55.17.

200-yard individual medley: 1. Julio Horrego, MA 1:57.35, 2. Manuel Lopez, BJ 1:57.52, 3. Jordan Colon, MA 2:00.33, 6. Ervin Marin, GOLE 2:04.38, 9. Joshue Kon, PPC 2:09.22, 13. Juan Saldana, PPC 2:17.88.

50-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 21.55, 2. Danny Hartley, JB 21.67, 3. Ivo Smink, TI 21.81, 5. Ryan Capote, AM 22.19, 9. Blake Kelley, PPC 23.54.

1-meter diving: 1. Louis Giroire, FTL 312.60, 2. Ryan Cppedge, SF 283.05, 3. Adam Kacprowicz, OH 273.95.

100-yard butterfly: 1. Danny Hartley, JB 52.85, 2. Alejandro Carriazo, BJ 53.27, 3. Ian Vicnansky, FTL 53.53, 9. Blake Kelley, PPC 56.09.

100-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 47.69, 2. Ryan Capote, AM 48.25, 3. Ivo Smink, TI, 48.32.

500-yard freestyle: 1. Boleck DePawlikowski, BJ 4:35.73, 2. Miguel Basalo, BJ 4:47.43, 3. Daniel Angeles, MOU 4:56.58, 6. Alfredo Mesa, MA 5:09.47, 8. Alexander Viloria, PPC 5:19.04, 15. Juan Saldana, PPC 5;41.24, 20. Tomas Legaspi, PPC 6:05.09.

200-yard freestyle relay: 1. Belen Jesuit 1:30.23, 2. Jensen Beach 1:30.77, 3. Mourning 1:32.08, 8. Pembroke Pines Charter 1:39.46 (Noah Hernandez, Bruno Berti, Juan Saldana, Alexander Viloria).

100-yard backstroke: 1. Boleck DePawlikowski, BJ 53.47, 2. Alejandro Carriazo, BJ 55.10, 3. Juan Lucas, PPC 55.42, 9. Jose Llanio, MA 1:01.26, 10. Bruno Berti, PPC 1:03.32.

100-yard breaststroke: 1. Julio Horrego, MA 59.85, 2. Manuel Lopez, BJ 59.87, 3. Jordan Colon, MA 1:01.40, 4. Ervin Marin, GOLE 1:02.52, 8. Joshue Kon, PPC 1:04.73.

400-yard freestyle relay: 1. Belen Jesuit 3:16.55, 2. Mater Academy 3:21.80, 3. Fort Lauderdale 3:22.91, 6. Pembroke Pines Charter 3:26.82 (Blake Kelley, Joshue Kon, Alexander Viloria, Juan Lucas), 12. Goleman 3:55.31 (Austin Iglesias, Anthon Riveron, Michael Finn, Ervin Marin).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Lucas, Kon, Kelley, Calero Win District 11-3A Titles; PPC Misses Team Title By Two Points

SOFLO’s Lucas, Kon, Kelley, Calero Win District 11-3A Titles; PPC Misses Team Title By Two Points


WRITTEN BY SHARON ROBB

October 31, 2013

Freshman Juan Lucas, sophomore Lilli Calero, seniors Joshue Kon and Blake Kelley of South Florida Aquatic Club won individual and relay titles for Pembroke Pines Charter Wednesday at the District 11-3A Swimming and Diving Championships at Fort Lauderdale High pool.

The boys team just missed winning the team title.

In one of the most exciting district meet finishes, Fort Lauderdale edged Pembroke Pines Charter 542-540. Before the diving scores were added, Pembroke Pines Charter led 540-505.

But Flying L’s sophomore divers Louis Giroire and Aidan Rohr picked up 37 points on 1-meter springboard to clinch the title.

Fort Lauderdale girls team won handily with 625 points.

“You need divers,” said Cavanaugh. Despite having a 1-meter board at Academic Village Pool, Pembroke Pines Charter had no divers.

Pembroke Pines Charter dominated the swimming competition, however, behind its boys.

Lucas, a freshman, won the 200-yard freestyle in 1:51.03 and 100-yard backstroke in 57.29.

Kon, a senior making his final appearance at districts, won the 100-yard breaststroke in 1:04.52. Kon was second in the 200-yard individual medley in a season-best 2:08.60.

Lucas, Kon, senior Blake Kelley and junior Noah Hernandez won the 200-yard medley relay in 1:47.52. Kelley was also second in the 100-yard butterfly in 56.75 and third in the 50-yard freestyle in 23.38.

Pembroke Pines Charter’s Lilli Calero and Astrid Rigau finished one-two in the 200-yard freestyle. Calero was second in 2:05.34 and Rigau is third in 2:07.85.

Calero, a sophomore, won the 500-yard freestyle in 5:33.07.

Teammate Victoria Hill was second in a season-best 56.42.

Fort Lauderdale High fifth-year swim coach Deb Cavanaugh’s message to her swimmers before the District 11-3A Swimming and Diving Championships was simple: “Just Do It.”

And the Flying L’s did just that, sweeping the boys and girls team titles for the first time in more than twenty years.

Cavanaugh, a top masters swimmer and world age group relay record breaker, did her homework before the meet.

“I took the BCAA results, looked at their kids and put down what I thought they would swim and compared it to my kids,” Cavanaugh said. “I did it a couple different ways. I gave them the advantage and they won by 11. I gave us the advantage and we won by 6. I made it equal and we had tied.

“It was very, very exciting to win,” Cavanaugh said. “Our girls pulled off two relays and our boys got second in a relay we needed to win it.”

Chloe Adams, the daughter of two-time Olympic gold medalist Tiffany Cohen, was a double winner. Adams captured the 200-yard freestyle in 1:59.57 and 100-yard freestyle in 54.73. She also anchored the winning 200- and 400-yard freestyle relays.

Sophomore Fatimah Westbrook was also a double winner in the 50-yard freestyle in 24.94 and 100-yard breaststroke in 1:09.02.

Other individual Flying L’s winners were Kaitlyn Moreschi, a freshman in the 200-yard individual medley in 2:21.49; sophomore Adaliz Pelcastre, 1-meter diving (373.25); and freshman Morgan Meadows in the 100-yard backstroke in 1:06.57.

Fort Lauderdale’s boys were led by double winners Raphael Marcoux, a sophomore, in the 50-yard freestyle in 21.97 and 100-yard freestyle in a season-best 47.80 and sophomore James Dika in the 200-yard individual medley (2:05.80) and 500-yard freesyle in 5:04.05. The only other individual team winner was senior Ian Vicnansky in the 100-yard butterfly (54.81).

“It was amazing, no words can describe it…it was very exciting,” Cavanaugh said. “It was a team effort from not just the club kids, but also the kids who were finishing ninth and tenth.”

GIRLS TEAM TOTALS

1.Fort Lauderdale 625, 2. Pembroke Pines Charter 479.50, 3. Northeast 221.50, 4. Hollywood Hills 206, 5. Dillard 103, 6. Stranahan 52.

200-yard medley relay: 1. Fort Lauderdale 2:00.56 (Kaitlyn Moreschi, Tara Lawson-Coley, Anegla Petrillo, Shannon McCulloch), 2. Pembroke Pines Charter 2:02.82 (Maya Hirian, Justrina Villarta, Monica Rodriguez, Nicole Cordoba), 3. Northeast 2:05.84 (Agni Stavrinaky, Brooke Mallin, Osianna McReed, Jade Chalkley).

200-yard freestyle: 1. Chloe Adams, FTL 1:59.57, 2. Lilli Calero, PPC 2:05.34, 3. Astrid Rigau, PPC 2:07.85.

200-yard individual medley: 1. Kaitlyn Moreschi, FTL 2:21.49, 2. Rebecca Amar, FTL 2:24.00, 3. Monica Rodriguez, PPC 2:30.74.

50-yard freestyle: 1. Fatimah Westbrook, FTL 24.94, 2. Osianna McReed, NE 25.25, 3. Victoria Hill, PPC 25.89.

1-meter diving: 1. Adaliz Pelcastre, FTL 373.25, 2. Skye Cassanelli-Warriner, FTL 317.55, 3. Aisha Cassagnol, FTL 286.05.

100-yard butterfly: 1. Arianna Quel-Argudelo, HH 1:02.35, 2. Angela Petrillo, FTL 1:04.51, 3. Rebecca Amar, FTL 1:06.48.

100-yard freestyle: 1. Chloe Adams, FTL 54.73, 2. Victoria Hill, PPC 56.42, 3. Osianna McReed, NE 56.59.

500-yard freestyle: 1. Lilli Calero, PPC 5:33.07, 2. Shannon McCulloch, FTL 5:41.68, 3. Jessica Cordero, PPC 5:49.41.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:44.83 (Fatimah Westbrook, Adrienne Aponte, Morgan Meadows, Chloe Adams), 2. Pembroke Pines Charter 1:46.63 (Nicole Cordoba, Lilli Calero, Leysha Caraballo, Victoria Hill), 3. Northeast 1:52.28 (Agni Stavrinaky, Cecelia Smith, Jade Chalkley, Osianna McReed).

100-yard backstroke: 1. Morgan Meadows, FTL 1:06.57, 2. Keyana Williams, DILL 1:10.72, 3. Maya Hirian, PPC 1:10.99.

100-yard breaststroke: 1. Fatimah Westbrook, FTL 1:09.02, 2. Tara Lawson-Corley, FTL 1:09.24, 3. Kaitlyn Moreschi, FTL 1:13.83.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:50.55 (Morgan Meadows, Adrienne Aponte, Fatimah Westbrook, Chloe Adams), 2. Pembroke Pines Charter 3:52.93 (Nicole Cordoba, Lilli Calero, Astrid Rigau, Victoria Hill), 3. Hollywood Hills 4:21.65 (Flavia Ruiz, Jordan Wilkie, Jessica Amrani, Arianna Quel-Agudelo).

BOYS

1.Fort Lauderdale 542, 2. Pembroke Pines Charter 540, 3. Hollywood Hills 246, 4. Northeast 211, 5. Dillard 69, 6. Boyd Anderson 68, 7. Stranahan 35.

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:47.52 (Juan Lucas, Joshue Kon, Blake Kelley, Noah Hernandez), 2. Fort Lauderdale 1:56.61 (Jeremy Kleiman, Anthony Temelirscu, Chayse Auclair, Trent Quist), 3. Hollywood Hills 2:01.76 (Ricardo Barcelo, Jose Valle, Bennett Rodriguez, David DeQuesda).

200-yard freestyle: 1. Juan Lucas, PPC 1:51.03, 2. Ian Vicnansky, FTL 1:52.94, 3. Bennett Rodriguez, HH 1:54.29.

200-yard individual medley: 1. James Dika, FTL 2:05.80, 2. Joshue Kon, PPC 2:08.60, 3. Alejandro Santos, HH 2:14.23.

50-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 21.97, 2. Philippe Marcoux, FTL 22.86, 3. Blake Kelley, PPC 23.38.

1-meter diving: 1. Louis Giroire, FTL 391.40, 2. Aidan Rohr, FTL 363.60.

100-yard butterfly: 1. Ian Vicnansky, FTL 54.81, 2. Blake Kelley, PPC 56.75, 3. Jeremy Kleiman, FTL 59.38.

100-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 47.80, 2. Philippe Marcoux, FTL 50.49, 3. Bennett Rodriguez, HH 52.06.

500-yard freestyle: 1. James Dika, FTL 5:04.05, 2. Alexander Viloria, PPC 5:26.41, 3. Juan Saldana, PPC 5:41.98.

200-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 1:32.58 (Philippe Marcoux, Ian Vicnansky, James Dika, Raphael Marcoux) 1:32.58, 2. Pembroke Pines Charter 1:36.47 (Noah Hernandez, Bruno Berti, Juan Saldana, Alexander Viloria), 3. Hollywood Hills 1:41.34 (Alejandro Santos, Ricardo Barcelo, Jose Valle, Bennett Rodriguez).

100-yard backstroke: 1. Juan Lucas, PPC 57.29, 2. Bruno Berti, PPC 1:01.83, 3. Jeremy Kleiman, FTL 1:03.84.

100-yard breaststroke: 1. Joshue Kon, Pembroke Pines Charter 1:04.52, 2. Anthony Temeliescu, FTL 1:12.43, 3. Adrian Cortez, PPC 1:12.44.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:21.70 (Philippe Marcoux, Ian Vicnansky, James Dika, Raphael Marcoux), 2. Pembroke Pines Charter 3:27.98 (Blake Kelley, Joshue Kon, Alexander Viloria, Juan Lucas), 3. Northeast 4:10.24 (Thomas Daberko, Augusto Andrade, Brian Mahan, Skyler Adnerson).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Sweeps Season-Opener; SOFLO’s Calero, Lucas, Kon Double Winners

Pembroke Pines Charter Sweeps Season-Opener; SOFLO’s Calero, Kon, Lucas Double Winners


WRITTEN BY SHARON ROBB
August 28, 2013

Pembroke Pines Charter boys and girls swim teams, loaded with talent, depth and several newcomers, started the 2013 high school swimming season off successfully Wednesday at Academic Village Pool.

The Jaguars swept Hollywood Hills in their District 11-3A season-opener.

The girls, led by double winner Lilli Calero, defeated the Spartans 156-45. The Jaguars won all eight individual girls events and all three relays.

The boys, led by freshman newcomer Juan Lucas and Joshue Kon, both double winners, won 144-72. The boys won six individual events and two relays.

Pembroke Pines Charter girls team, defending District 12-2A champions, moved up to Class 3A this season but will still be a contender in the district race.

“We had an awesome season last year so I am really hoping we have a really good season this year,” said Calero, a sophomore. “We have most of our swimmers back from last year. I just feel we are a really good team. We’re strong and we push each other in every meet.”

Pembroke Pines Charter and SOFLO age group coach Rose Lockie was happy with her team’s showing so early in the season.

“I am really happy with the results of tonight’s meet because there are so many new kids who I just don’t know yet,” Lockie said. “I tried to put every swimmer in an event with it being our home meet and we tried taking as many splits as possible so we could get some times. I think they did really well and I hope they had a good time.

“Our relays were really looking good. It’s the first meet of the season and hopefully the kids will get pumped up and train a little harder.

“It’s looking good,” Lockie said. “I am actually pretty pumped and excited.”

Calero, coming off a solid long course club season including Florida Gold Coast Senior Championships, won the 200-yard freestyle in 2:11.34 and 500-yard freestyle in 5:44.65. She was also a member of the winning 200-yard medley and 400-yard freestyle relays.

Calero, 15, has been swimming for six years. She played soccer and was a cheerleader but said “I fell in love with the sport and I don’t think I can do anything else. It’s all swimming for me.”

Calero was excited to start the high school season and reunite with her teammates including several SOFLO swimmers.

“I am really looking forward to the high school season,” Calero said. “My freshman year I really didn’t know about high school meets. Now I know I have to pick up my pace and go best times and try to do my hardest in every meet.”

Calero loves high school swimming because of the camaraderie with her friends and team spirit at meets.

“I like high school because you’re with your friends from school and you go on the bus rides and have a blast joking around,” she said. “Everyone is so excited to swim, it’s a lot of fun.

“Our captain Marcella got us all pumped up for this first meet,” Calero said. “We were all excited. We came here and it was like ‘oh my God, it’s our first meet.’ All the seniors were all sad because it’s their last season. The freshmen coming in didn’t know what to expect but they were all excited swimming their first high school meet ever. It was really fun to see everybody really excited.”

The boys team will not have to contend with defending district, region and state champion Miami Belen and could also challenge for the District 11-3A crown.

Lucas, 14, a state and national age group holder in club swimming, won the 200-yard freestyle in 1:56.46 and 100-yard backstroke in 1:00.31.

Lucas will fill the void left by the graduation of Ivan Parada, a state 2A qualifier.

Kon, 17, won the 200-yard individual medley in 2:16.94 and 100-yard breaststroke in 1:09.03.

“We got a lot of very new kids and they are so enthusiastic,” Lockie said. “They are so brand new and some are still learning to swim but they wanted to swim tonight which is great. I’m hoping they stick with it and just get better.”

GIRLS

Pembroke Pines Charter 156, Hollywood Hills 45

200-yard medley relay: 1. PPC “A” 2:10.00 (Astrid Rigau, Lilli Calero, Monica Rodriguez, Leysha Caraballo), 2. PPC “B” 2:10.15 (Maya Hirian, Melissa Gonzalez, Caroline Cabeza, Victoria Hill), 3. HH 2:11.43.

200-yard freestyle: 1. Lilli Calero, PPC 2:11.34, 2. Melissa Gonzalez, PPC 2:20.37, 3. Johmi Vargas, PPC 2:35.84.

200-yard individual medley: 1. Astrid Rigau, PPC 2:29.84, 2. Monica Rodriguez, PPC 2:32.25, 3. Arianna Quelagudelo, HH 2:36.94.

50-yard freestyle: 1. Nicole Cordoba, PPC 27.84, 2. Caroline Cabeza, PPC 28.28, 3. Jessica Amrani HH 31.00.

100-yard butterfly: 1. Leysha Caraballo, PPC 1:08.20, 2. Arianna Quelagudelo, HH 1:09.32, 3. Melissa Gonzalez, PPC 1:14.64.

100-yard freestyle: 1. Victoria Hill, PPC 59.27, 2. Cristina Villegas, PPC 1:04.06, 3. Jordan Wilkie, HH 1:05.90.

500-yard freestyle: 1. Lilli Calero, PPC 5:44.65, 2. Leysha Caraballo, PPC 6:09.35, 3. Jessica Cordero, PPC 6:21.13.

200-yard freestyle relay: 1. PPC “A” 1:56.64 (Caroline Cabeza, Nicole Cordoba, Cristina Villegas, Marcella Gallardo), 2. HH 1:59.44, 3. PPC “B” 2:09.02 (Viviana Calero, Mariana Chacon, Catalina Villegas, Leila Hathaway).

100-yard backstroke: 1. Maya Hirian, PPC 1:11.88, 2. Astrid Rigau, PPC 1:18.82, 3. Flavia Ruiz, HH 1:19.71.

100-yard breaststroke: 1. Justrina Villarta, PPC 1:18.46, 2. Madison Martinez, HH 1:23.70, 3. Mollie Bayer, PPC 1:33.81.

400-yard freestyle relay: 1. PPC “A” 4:11.01 (Lilli Calero, Astrid Rigau, Caroline Cabeza, Victoria Hill), 2. PPC “B” 4:16.44 (Nicole Cordoba, Leysha Caraballo, Monica Rodriguez, Cristina Villegas), 3. HH 5:09.12.

BOYS

Pembroke Pines Charter 144, Hollywood Hills 72

200-yard medley relay: 1. PPC “B” 1:54.63 (Bruno Berti, Juan Saldana, Nikolas Ujueta, Noah Hernandez), 2. HH 2:03.84, 3. PPC “C” 2:26.07 (Tomas Legaspi, Thomas Bayer, Colin Gonzalez, Tahj Giordano).

200-yard freestyle: 1. Juan Lucas, PPC 1:56.46, 2. Alexander Viloria 1:59.63, 3. Cody Pisut, HH 2:43.09.

200-yard individual medley: 1. Joshue Kon, PPC 2:16.94, 2. Juan Saldana, PPC 2:25.07, 3. Luis Montoya, HH 2:41.03.

50-yard freestyle: 1. Bennet Rodriguez, HH 25.14, 2. Noah Hernandez, PPC 25.60, 3. Jose Valle, HH 26.63.

100-yard butterfly: 1. Blake Kelley, PPC 57.77, 2. Nickolas Ujueta, PPC 1:01.71, 3. Bennet Rodriguez, HH 1:04.39.

100-yard freestyle: 1. Alejandro Santos, HH 53.97, 2. Adrian Cortez, PPC 1:01.20, 3. Marcos Pagella, PPC 1:08.22.

500-yard freestyle: 1. Alexander Viloria, PPC 5:27.52, 2. Jose Valle, HH 6:53.76, 3. Pedro Lopez, HH 7:49.77.

200-yard freestyle relay: 1. PPC “A” 1:43.08 (Noah Hernandez, Alexander Viloria, Nikolas Ujueta, Adrian Cortez), 2. HH 1:44.59, 3. PPC “B” 2:00.57 (Baer, Ryan Corona, Santiago Guarin, Juan-Lucas Hernandez).

100-yard backstroke: 1. Juan Lucas, PPC 1:00.31, 2. Brunto Berti, PPC 1:03.28, 3. Alejandro Santos, HH 1:03.54.

100-yard breaststroke: 1. Joshue Kon, PPC 1:09.03, 2. Adrian Cortez, PPC 1:17.32, 3. Colin Gonzalez, PPC 1:18.53.

400-yard freestyle relay: 1. PPC “A” 3:40.50 (Joshue Kon, Juan Saldana, Juan Lucas, Blake Kelley), 2. PPC “B” 3:55.65 (Noah Hernandez, Bruno Berti, Adrian Cortez, Nikolas Ujueta), 3. HH 5:07.02.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pembroke Pines Charter Girls Win District 12-2A Title; Rodriguez, Calero Win

Pembroke Pines Charter Girls Win District 12-2A Title; Rodriguez, Calero Win


WRITTEN BY SHARON ROBB

October 29, 2012

Can Mother Nature really be this cruel?

Not only did Hurricane Sandy force the rescheduling of the District 12-2A Swimming and Diving Championships to Monday, the same week as Thursday’s Region 4-2A at Florida Gulf Coast but the weather dipped in the low 60s with winds gusting up to 20 mph.

Despite the adversity, Pembroke Pines Charter girls’ team rose to the occasion, braved the biting cold weather and brisk wind, to defend its team title and turn back upset-minded Fort Lauderdale High, 403-378. Archbishop McCarthy was fourth among the 10-team girls field with 240 points.

Miami Belen Jesuit defended its boys title with 515 points. Archbishop McCarthy, enjoying one of its finest boys seasons, was runner-up with 274.50 points. Pembroke Pines Charter was fourth with 255 and Mater Academy, with SOFLO’s Jordan Colon, was fifth with 182 points.

What makes the girls’ victory so impressive was the fact Pembroke Pines Charter did it without any diving points. Fort Lauderdale had five divers that scored 82 points.

Pembroke Pines Charter overcame the disadvantage with its depth where every point mattered.

“The girls definitely stepped up,” Pembroke Pines head coach and SOFLO age group coach Rose Lockie said. “There were some girls who weren’t suppose to make it to regions and made it which is really nice.

“I think for those honestly trying to make it to states having two qualifying meets in one week could be a problem,” Lockie said. “For a lot of these kids this is really the furthest they have gone and they are excited about perhaps making relays through to states. A lot of them realize in the individual events they probably may not make it but relays they could. We’ll see what happens.

“I think our girls really did well, the girls made it in the events they were suppose to make it in,” Lockie said.

Pembroke Pines Charter freshman Monica Rodriguez won the 200-yard individual medley in 2:26.38 and earned 20 points. Senior teammate Maddy Fernandez picked up another 15 points with her fourth place and Jessica Cordero and Leysha Caraballo combined for 23 points with their seventh and eighth place finishes in the event.

In the girls 50-yard freestyle, Pembroke Pines Charter had four girls (Victoria Hill, Nicole Cordoba, Astrid Rigau and Cristina Villegas) in the top seven scoring 57 points.

Freshman Lilli Calero of Pembroke Pines Charter won the 500-yard freestyle in 5:29.77, just off her best time of 5:29.12 and was fifth in the 100-yard breaststroke in 1:21.49. She picked up 34 points in two events.

Fernandez and Rigau finished two-three in the 100-yard backstroke for 33 points. Caraballo and Cordero combined for 24 more points in the 100-yard butterfly with sixth and eighth places.

Hill was third in the 100-yard freestyle in 58.71 and sophomore Caroline Cabeza was fifth in 1:00.59 to total 30 points.

Pembroke Pines Charter boys were led by Ivan Parada, second in the 100-yard freestyle in 49.36 and third in the 100-yard backstroke in 58.76.

Mater Academy sophomore Jordan Colon was second in the 100-yard breaststroke in a best time 1:04.47, lowering his previous best of 1:04.77 and third in the 200-yard individual medley in a best time 2:09.54. His previous best was 2:09.81.

For Archbishop McCarthy, it was bittersweet for head coach Megan Garland who had several swimmers just miss qualifying by finishing ninth.

Archbishop McCarthy junior Kry Nichlany led the boys with a second place in the 100-yard butterfly in a best time 53.47, lowering his seed time of 54.28 and fifth in the 100-yard backstroke in a best time 1:00.18. Ryan Hall was third in the 200-yard freestyle in 1:51.62 and fifth in the 100-yard freestyle in 50.30. Matt Mila was fourth in the 100-yard freestyle in 50.24. All three are favorites to make state along with the boys relays.

The Mustang girls were led by Kaitlin Armstrong, who also has a shot at the state meet in the 50- and 100-yard freestyle. She was second in the 50 in 26.85 and fourth in the 100 in 59.06.

Jojo Perez, a sophomore, finished ninth in the 200-yard individual medley and 500-yard freestyle. Junior Jeremy Piacente was ninth in the 100-yard breaststroke. Sophomore Raleigh McDonald was ninth in the girls 500-yard freestyle and team captain Grace Slaton was ninth in the 100-yard breaststroke by .1.

“There were some disappointments,” Garland said. “But there were positives, too. A lot of kids went best times today. I was very pleased with the meet in general. This was a tough meet. If you look at what it took last year to make it to regionals, it has gotten so much faster this year.

“We have a tough district,” Garland said. “I told the kids to look at the psych sheet when it came out. I told them we can’t mess around, we got to race. They did a good job with the way the weather was and the meet getting pushed back. I am really happy with how we did.”

Archbishop McCarthy and Pembroke Pines Charter will leave for regions on Wednesday.

“We have to re-prepare ourselves for Thursday. They have to get up and swim fast on Thursday because it’s do-or-die in the morning,” Garland said.

DISTRICT 12-2A RESULTS

At Academic Village Pool, Pembroke Pines

GIRLS

1.Pembroke Pines Charter 403, 2. Fort Lauderdale 378, 3. Pompano Beach 361, 4. Archbishop McCarthy 240, 5. Key West 211, 6. Mater Academy 203, 7. Hollywood Hills 97, 8. Stranahan 52, 9. Hialeah Miami Lakes 51, 10. Dillard 44.

200-yard medley relay: 1. Pompano Beach 2:00.89, 2. Pembroke Pines Charter 2:08.21, 3. Archbishop McCarthy 2:09.86.

200-yard freestyle:  1. Maria Aponte (FTL) 2:01.00, 2. Chloe Adams (FTL) 2:01.65, 3. Maria Perez (HML) 2:04.48; SOFLO: 4. Juliann Plasencia (ABM) 2:09.12, 6. Maria Fernandez (ABM) 2:25.18, 8. Marcella Gallardo (PPC) 2:30.36, 9. Viviana Calero (PPC) 2:30.51, 12. Melanie Quintero (PPC) 2:43.00.

200-yard individual medley: 1. Monica Rodriguez (PPC) 2:26.38, 2. Courtney Stewart (PB) 2:29.55, 3. Margaret Collier (PB) 2:29.94; SOFLO: 4. Maddy Fernandez (PPC) 2:32.76, 7. Jessica Cordero (PPC) 2:38.33, 8. Leysha Caraballo (PPC) 2:39.61.

50-yard freestyle: 1. Julia Schulte (PB) 26.03, 2. Kaitlin Armstrong (PPC) 26.85, 3. Victoria Hill (PPC) 26.91; SOFLO: 4. Nicole Cordoba (PPC) 26.93, 5. Astrid Rigau (PPC) 27.77, 7. Cristina Villegas (PPC) 28.35.

100-yard butterfly: 1. Maria Aponte (FTL) 1:00.93, 2. Adrienne Aponte (FTL) 1:07.20, 3. Angela Petrillo (FTL) 1:08.23; SOFLO: 4. Juliann Plasencia (ABM) 1:08.58, 6. Leysha Caraballo (PPC) 1:10.62, 8. Jessica Cordero (PPC) 1:13.26, 15. Johmi Vargas (PPC) 1:18.48.

100-yard freestyle: 1. Chloe Adams (FTL) 56.67, 2. Taylor Aseere (PB) 57.05, 3. Victoria Hill (PPC) 58.71; SOFLO: 4. Kaitlin Armstrong (PPC) 59.06, 8. Melissa Gonzalez (PPC) 1:05.55, 19. Cara Jacob (ABM) 1:12.41.

500-yard freestyle: 1. Lilli Calero (PPC) 5:29.77, 2. Maria Perez (HML) 5:39.83, 3. Adrienne Aponte (FTL) 5:48.10; SOFLO: 11. Vivi Calero (PPC) 6:50.60, 13. Catalina Villegas (PPC) 7:02.00.

200-yard freestyle relay: 1. Pompano Beach 1:46.53, 2. Fort Lauderdale 1:47.65, 3. Pembroke Pines Charter 1:50.03, 6. Archbishop McCarthy 2:01.92.

100-yard backstroke: 1. Taylor Aseere (PB) 1:03.43, 2. Maddy Fernandez (PPC) 1:08.21, 3. Astrid Rigau (PPC) 1:12.35; SOFLO: 4. Maria Fernandez (ABM) 1:14.90.

100-yard breaststroke: 1. Julia Schulte (PB) 1:13.95, 2. Tara Lawson-Corley (FTL) 1:18.97, 3. Victoria Portella (PB) 1:19.55; SOFLO: 5. Lilli Calero, PPC 1:21.49.

400-yard freestyle relay: 1. Fort Lauderdale 3:58.94, 2. Pembroke Pines Charter 4:02.84, 3. Archbishop McCarthy 4:08.13.

1-meter springboard diving: 1. Jade Degouveia (FTL) 343.10, 2. Skye Cassanelli-Warriner (FTL) 310.90, 3. Bonnie Rutherford (FTL) 306.20.

BOYS

1.Miami Belen Jesuit 515, 2. Archbishop McCarthy 274.50, 3. Fort Lauderdale 268, 4. Pembroke Pines Charter 255, 5. Mater Academy 182, 6. Pompano Beach 148, 7. Key West 107.50, 8. Hialeah Miami Lakes 84, 9. Stranahan 75, 10. Hollywood Hills 72, 11. Dillard 22.

200-yard medley relay: 1. Miami Belen Jesuit 1:45.29, 2. Pembroke Pines Charter 1:50.33, 3. Mater Academy 1:52.62, 4. Archbishop McCarthy 1:56.11.

200-yard freestyle: 1. Julian Ballestas (BJ) 1:43.33, 2. Lance Rutkin (FTL) 1:43.70, 3. Ryan Hall (ABM) 1:51.62; SOFLO: 9. Joshua Coote (PPC) 2:03.03, 15. Tomas Legaspi (PPC) 2:20.44, 17. Stefano Dioguardi (PPC) 2:25.38.

200-yard individual medley: 1. Manuel Lopez (BJ) 2:05.74, 2. Alexander Viloria (PPC) 2:09.43, 3. Jordan Colon (MA) 2:09.54; SOFLO: 5. Joshue Kon (PPC) 2:11.47, 9. Jojo Perez (ABM) 2:15.08, 10. Diego Rodriguez (PPC) 2:16.47, 11. Juan Saldana (PPC) 2:17.80, 16. Daniel Reyna (ABM) 2:28.79.

50-yard freestyle: 1. Raphael Marcoux (FTL) 22.67, 2. Ryan Guso (BJ) 23.04, 3. Matthew Mila (ABM) 23.19; SOFLO: 11. Nikolas Ujueta (PPC) 24.87, 18. Noah Hernandez (PPC) 25.75.

100-yard butterfly: 1. Jose Alvarez (BJ) 52.69, 2. Kry Nichlany (ABM) 53.47, 3. Joseph Ring (PB) 56.84; SOFLO: 10. Joshua Coote (PPC) 59.97, 11. Jose Miguel Fernandez (ABM) 1:00.33, 12. Nikolas Ujueta (PPC) 1:01.02.

100-yard freestyle: 1. Julian Ballestas (BJ) 47.47, 2. Ivan Parada (PPC) 49.36, 3. Raphael Marcoux (FTL) 49.95; SOFLO: 4. Matthew Mila (ABM) 50.24, 5. Ryan Hall (ABM) 50.30.

500-yard freestyle: 1. Lance Rutkin (FTL) 4:41.35, 2. Boleck DePawlikowski (BJ) 4:41.80, 3. Ronald Santos (MA) 4:49.47; SOFLO: 5. Joshue Kon (PPC) 5:06.64, 6. Alexander Viloria (PPC) 5:07.35, 9. Jojo Perez (ABM) 5:16.08, 12. Jose Miguel Fernandez (ABM) 5:34.71, 17. Stefano Dioguardi (PPC) 6:39.61.

200-yard freestyle relay: 1. Miami Belen Jesuit 1:31.62, 2. Fort Lauderdale 1:32.00, 3. Archbishop McCarthy 1:35.09, 6. Pembroke Pines Charter 1:39.34.

100-yard backstroke: 1. Boleck DePawlikowski (BJ) 53.56, 2. Jose Alvarez (BJ) 54.65, 3. Ivan Parada (PPC) 58.76; SOFLO: 9. Juan Saldana (PPC) 1:06.17, 13. Daniel Reyna (ABM) 1:07.98, 17. Tomas Legaspi (PPC) 1:11.78.

100-yard breaststroke: 1. Manuel Lopez (BJ) 1:03.25, 2. Jordan Colon (MA) 1:04.47, 3. Sebastian Wermuth (BJ) 1:06.08; SOFLO: 5. Diego Rodriguez (PPC) 1:10.27.

400-yard freestyle relay – 1. Archbishop McCarthy 3:24.90, 2. Fort Lauderdale 3:26.43, 3. Belen Jesuit 3:26.89, 4. Pembroke Pines Charter 3:33.16.

1-meter diving: 1. Alex Honner, FTL 312.90, 2. Daniel Hardegree (HML) 295.65.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflocom

SOFLO’s Davies, Herman, Rojas, Melendez, Strod, Martin, Malberg Shine At Swim Miami

SOFLO’s Davies, Herman, Rojas, Melendez, Strod, Martin, Malberg Shine At Swim Miami


WRITTEN BY SHARON ROBB

April 21, 2012

Braving wind gusts and choppy water conditions, South Florida Aquatic Club’s Leonie Davies won an overall title Saturday at Swim Miami presented by Nike at the Miami Yacht Club on Watson Island.

Due to bad weather, the 10K and 5K races were shortened to a mile. The scheduled 800-meter and one mile events at Swim Miami were completed.

Davies, 15, originally entered in the 5K, topped the field of 5K entrants to win the mile race in 24 minutes, 5.21 seconds. She was also second in her age group. Christina Herfurth, 15, of Lake Lytal Lightning was second in 26:15 and Miami triathlete Isabel Olivas, 27, was third in 26:46. SOFLO teammate Kylie Herman, 14, was fourth overall and won her age group in 27:03.

SOFLO’s Marc Rojas, 18, was third male overall and second in his age group in 22:46.62, just behind runner-up Ronald Santos, 16, in 22:46.53 and winner Derek Chait, 17, in 22:43.

“Luckily the weather cooperated as best as possible,” race organizers said after the race. “Congratulations to all the swimmers that made it and swam and also to all that understood that the change in race distance was necessary to ensure the safety and security of both all the swimmers and on-water support staff.”

Pembroke Pines police officer Jennifer Martin, who trains with the South Florida Aquatic Club at Academic Village Pool, was second overall among the women’s field in the 800-meter event and won her age group in 3:25.65.

Martin, 31, was coming off her gold medal haul at the YMCA Short Course Masters Nationals last weekend in Fort Lauderdale. Martin also won six gold medals and two silvers at last year’s World Police and Fire Games in New York City.

Martin, who took time off after the World Games, is back competing and getting in race shape for the June 17th Florida Police and Fire Games in Sebastian and Masters Nationals in Omaha, Neb.

While driving to the Swim Miami site, Martin said she wasn’t sure whether the race would go off.

“I was very worried about the weather,” Martin said. “I knew it would be horrible. I got down there and it was raining. The water was very choppy. It’s not my style to quit or not to race. When they said it was going on I was ready.”

A few years ago, Martin competed in the K-9 Krawl World Championships and won with her black lab.

Martin was pleased with her finish despite the bad weather and seaweed.

“There were no dead bodies, but there was a ton of seaweed, it was like swimming a maze of seaweed,” Martin said.

“I felt good, I wish I could have done it again,” Martin said. “I felt comfortable.”

Martin is planning to compete in the Last Chance Meet at Coral Springs Aquatic Complex and may do a local triathlon.

Other South Florida Aquatic Club swimmers weathered the storm and did well in the races.

SOFLO girls’ finishers were Andrea Melendez, 15, third in 29:08; Stephanie Mlujeak, 13, sixth in 28:36.18 and Lilliana Calero, 13, seventh in 28:36.57.

SOFLO’s boys’ finishers were Jonathan Strod, 13, third in 29:01; Alexander Monti, 13, fourth in 27:49; Jack Davies, 13, fifth in 29:09; Roger Capote, 16, fifth in 25:18; Ryan Capote, 14, eighth overall and second in his age group in 28:16; and Daniel Reyna, 16, 11th in 30.04.

Lake Lytal Lightning and John I. Leonard High School swim coach Gordon Andrews, 52, was second in his age group in 28:22 ahead of SOFLO masters swimmer Miles Malberg, 52, of Pembroke Pines, third in 31:52. Former Cooper City swim and water polo coach Lee Childs won his age group in 34:51.

The field attracted local, national and international swimmers including former University of Alabama All-American and current American masters record holder Ricardo Valdivia; former Cuban national team swimmer, triathlete and open water swimmer Boris Fernandez; 2008 Ukraine Olympian Sergey Fesenko; and former University of Virginia distance swimmer Stefan Bartl and English Channel swimmer Ramses Rodriguez.

Double amputee Hector Picard, 45, of Fort Lauderdale, originally entered in the 5K, finished 14th in the 45-49 age group in 55:47 for the mile.

Race proceeds benefitted the H2Os Foundation (Helping Others Swim). Race organizers said Swim Miami will return in 2012 at the Miami Yacht Club on Watson Island. Discounted registration will soon be available. Keep checking the official Swim Miami website.

SWIM MIAMI PRESENTED BY NIKE RESULTS

10K RESULTS (Shortened To One Mile)

OVERALL WOMEN: 1. Caitlin Nolan 24:26, 2. Rose Smiddy 25:45, 3. Daniela Vega 25:49, 4. Lexie Kelly 26:11, 5. Ana Elisa Rodal 26:17, 6. Diana Torres Lopez 29:03, 7. Kate Conklin 30:55, 8. Veronica Verduzco 31:38, 9. Andrea Guzman Marx 31:38, 10. Monica Rossi-Montero 32:09.

AGE GROUP WOMEN: 13-14, 1. Rose Smiddy 25:45; 17-18, 1. Daniela Vega 25:49; 19-24, 1. Caitlin Nolan 24:26; 25-29, 1. Lexie Kelly 26:11, 2. Ana Elisa Rodal 26:17, 3. Diana Torres Lopez 29:03; 30-34, 1. Maria Ontiveros 37:43, 2. Alissa Inman 40:06; 35-39, 1. Kate Conklin 30:55, 2. Kirstie Bolitho 40:23; 40-44, 1. Monica Rossi-Montero 32:09, 2. Michelle Nelson 34:14; 45-49, 1. Veronica Verduzco 31:38, 2. Adriana Colado 35:54, 3. Ana Laura Pulido 40:23; 50-54, 1. Cristina Marx Orta 37:49, 2. Monica Villalpando 47:23; 55-59, None; 60-64, 1. Guillermina Christ 45:41.

OVERALL MEN: 1. Sergey Fesenko 21:00, 2. Samuel Smiddy 22:14, 3. Miguel Portes 22:18, 4. Ricardo Valdivia 22:23, 5. Jorge Andrade 24:37, 6. Marco Murari 25:10, 7. Parks Wesson 25:47, 8. Stefan Bartl 25:52, 9. Victor Mestre 26:34, 10. Bill Ireland 26:44.

AGE GROUP MEN: 13-14, None; 15-16, 1. Silvano Perez 33:20; 17-18, 1. Samuel Smiddy 22:14, 2. Jonathan Davies 39:54; 19-24, 1. Miguel Portees 22:18, 2. Jorge Andrade 24:37, 3. Fernando Garibay 29:20; 25-29, 1. Sergey Fesenko 21:00, 2. Stefan Bartl 25:52, 3. Richard Garz 26:53; 30-34, 1. Taylor Henderson 28:54, 2. Michael Ferencz 29:17, 3. Edmund Haskins 31:19; 35-39, 1. Gerardo Cantu 29:33, 2. David Ortega 31:05, 3. Garrett Powers 31:29; 40-44, 1. Marco Murari 25:10, 2. Victor Mestre 26:34, 3. Jorge Luja 29:19; 45-49, 1. Ricardo Valdivia 22:23, 2. Noel Taylor 43:04; 50-54, 1. Parks Wesson 25:47, 2. Bill Ireland 26:44, 3. Gregory Nelson 27:33; 55-59, 1. Jorge Villegas 26:51, 2. Carlos Lloreda 28:55, 3. Robert Strauss 33:06; 60-64, 1. John Brackett 41:40;  

5K RESULTS (Shortened To One Mile)

OVERALL WOMEN: 1. Leonie Davies 24:05, 2. Christina Herfurth 26:15, 3. Isabel Olivas 26:46, 4. Kylie Herman 27;03, 5. Clair LaFontaine 27:30, 6. Dana Barrow 27:31, 7. Sarah Auld 27:31.55, 8. Liz Gallardo 27:31.84, 9. Nastassja Posso 27:34, 10. Tatiana Mamola 27:38.

AGE GROUP WOMEN: 10-and-under, 1. Giselle Kleiban 40:29, 2. Camila Torres 40:30; 11-12, 1. Barbara Carbonell 40:37; 13-14, 1. Kylie Herman 27:03, 2. Clair LaFontaine 27:30, 3. Dana Barrow 27:31, SOFLO: 6. Stephanie Mlujeak 28:36.18, 7. Liliana Calero 28:36.57; 15-16, 1. Leonie Davies, SOFLO 24:05, 2. Christina Herfurth 26:15, 3. Andrea Melendez 29:08; 17-18, 1. Liz Gallardo 27:31, 2. Tatiana Mamola 27:38, 3. Angel Wong 27:50; 19-24, 1. Alejandra Rodrigue 35:44, 2. Lorraine Fuentes 37:17; 25-29, 1. Isabel Olivas 26:45, 2. Carolina Bolado 37:11, 3. Katelyn Healy 37:18; 30-34, 1. Barrett Wright 30:31, 2. Brenda Cortes 46:38; 35-39, 1. Sonja Koppenwallner 29:09, 2. Suzanne Dearworth 30:12, 3. Yolanda Hernandez 31:27; 40-44, 1. Diane Babec 32:11, 2. Portia Culley 35:50, 3. Andrea Flynn 38:10; 45-49, 1. Elisabeth Sanchez 31:27, 2. Kristin Larson 32:08, 3. Araceli Vazquez 32:47; 50-54, 1. Barbara Randolph 31:17, 2. Ilene Schnall 41:16, 3. Tammy Zitello 43:09; 55-59, 1. Laurie Samuelson 29:47, 2. Darcy LaFountain 30:14.

OVERALL MEN: 1. Derek Chait 22:43, 2. Ronald Santos 22:46, 3. Marc Rojas 22:46, 4. Richard Andrews 23:21, 5. Blake Manganiello 23:40, 6. Patrick Woodruff 23:45, 7. Roland Samuelson 23:59, 8. Andres Rintel 24:08, 9. Yousef Abdelraouf 24:54, 10. Andrew Jones 25:03.

AGE GROUP MEN: 10-and-under, None; 11-12, 1. Nicholas Sharp 26:45, 2. Dylan Brisco 28:27, 3. Toshi Kirton 28.43; 13-14, 1. Roland Samuelson 23:59, 2. Andres Rintel 24:08, 3. Yousef Abdelraouf 24:54; SOFLO: 4. Alexander Monti 27:49, 5. Jack Davies 29:09; 15-16, 1. Ronald Santos 22:46, 2. Blake Manganiello 23:40, 3. Andrew Jones 25:03; SOFLO: 5. Roger Capote 25:18, 11. Daniel Reyna 30:04; 17-18, 1. Derek Chait 22:43, 2. Marc Rojas, SOFLO 22:46, 3. Jacob Percy 25:05; 19-24, 1. Richard Andrews 23:21, 2. Lucas Forte 25:32; 25-29, 1. Patrick Woodruff 23:45, 2. Paul Weir 27:13, 3. Diego Ruiz 35:36; 30-34, 1. Michael McFerron 28:37, 2. Juan Antonio Boter 33:26, 3. Rafael Naranjo 33:33; 35-39, 1. Juan Zambrano 37:05, 2. Vlaunir Da Silva 45:57, 3. Jason Dinter 46:02; 40-44, 1. Michael Stus 26:39, 2. Barry Holcomb 28:26, 3. Gian Gil 30:24; 45-49, 1. Alejandro Tellkamp 28:20, 2. Paul Loughrin 28:34, 3. Dennis Dawson 30:36; 50-54, 1. Greg Sanchez 27:14, 2. Gordon Andrews 28:22, 3. Miles Malberg 31:52; 55-59, 1. Tomas Perez 41:40, 2. Aldo Carugat 53:43, 3. Gregory Rotole 55:01; 60-64, 1. Stuart Pechter 34:10, 2. Steve Foote 40:03.

MIAMI MILE RESULTS 

OVERALL WOMEN: 1. Elizabeth Dwors 28:25, 2. Maricarmen Saleta 28:51, 3. Marissa Brannan 29:10, 4. Rosamaria Meyer 29:41, 5. Alexis Gomes 30:27, 6. Camile Etchart 30:32, 7. Karin Meyerfreund 31:01, 8. Abigail Exner 32:11, 9. Renata Peralta 32:19, 10. Camryn Grussmark 32:44.

WOMEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Dakota Brisco 35:38, 2. Gabriela Sanabria 45:39, 3. Agustina D’Iglesia 49:38; 11-12, 1. Marissa Brannan 29:10, 2. Jane Mena 35:40, 3. Romina Montenegro 47:35; 13-14, 1. Camile Etchart 30:32, 2. Renata Peralta 32:19, 3. Camryn Grussmark 32:44; 15-16, 1. Alexis Gomes 30:27, 2. Abigail Exner 32:11, 3. Erin Ruben 35:57; 17-18, 1. Sarah Acosta 33:23, 2. Isaura Echevestre 40:26; 19-24, None; 25-29, 1. Elspeth Gibb 34:30, 2. Daniela Edwards 40:35, 3. Kimberly Paez 46:13; 30-34, 1. Elizabeth Dwors 28:25, 2. Maricarmen Saleta 28:51, 3. Yanet Benitez 32:59; 35-39, 1. Patricia Gonzalez 35:53, 2. Kristin Volz 41:49, 3. Christina Warren 45:10;  40-44, 1. Karin Meyerfreund 31:01, 2. Lara Pavageau 38:06, 3. Karen Davis 43:37; 45-49, 1. Joanne Linley 48:34, 2. Jocelyn Lummis 58:04; 50-54, 1. Rosamaria Meyer 29:41, 2. Ann Thomas 35:34, 3. Jeannette Steppan 38:52; 55-59, 1. Janet Simiscalchi 37:44, 2. Janet Peterson 47:28, 3. Karen Lewin 54:37; 60-64, 1. Ann-Lynn Denker 42:25; 65-69, 1. Lois Leon 57:29; 70-and-over, 1. Carmen Echeverria 48:49.

OVERALL MEN: 1. Ramses Rodriguez 24:43, 2. Luis Rivadeneira 25:25, 3. Juan Perez-Costa 26:44, 4. Michael Walsh 26:57, 5. Boris Fernandez 27:04, 6. Diego De Los Rios 27:26, 7. Luis Comulada 28:16, 8. Ryan Capote 28:16, 9. Justin Vega 28:43, 10. Jonathan Strod 29:01.

MEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Rene Peralta 30:54, 2. Ryan Flynn 37:21, 3. Mario Aguilera 46:44; 11-12, 1. Dante Poe 31:02, 2. Ethan Hauber 31:30, 3. Adrain Agapi 33:00; 13-14, 1. Michael Walsh 26:57, 2. Ryan Capote 28:16, 3. Jonathan Strod 29:01; 15-16, 1. Luis Rivadeneira 25:25, 2. Juan Perez-Costa 26:44, 3. Justin Vega 28:43; 17-18, None; 19-24, 1. Vicente Echeveste 53:07; 25-29, 1. Guilherme Salgado 33:01, 2. Jeffrey Moskovitz 43:02, 3. David Quinones 50:24; 30-34, 1. Diego De Los Rios 27:26, 2. Jon Finkel 30:49, 3. John McLenaghan 32:24; 35-39, 1. Boris Fernandez 27:04, 2. Luis Comulada 28:16, 3. Clinton Fuller 31:22; 40-44, 1. Ramses Rodriguez 24:43, 2. Juan Lopez 29:08, 3. David Edwards 29:14; 45-49, 1. Hugo Vila 30:51, 2. Ian Jarrett 33:06, 3. Erick Gomez 33:35; 50-54, 1. Dennis Amoils 30:17, 2. Juan Medel 31:57, 3. Kirk Meyer 33:24; 55-59, 1. Barry Gollop 30:54, 2. Richard Weinstein 34:23, 3. Jim Alabiso 40:58; 60-64, 1. Lee Childs 34:51, 2. Richard Roski 45:00; 65-69, 1. Ronald Samuelson 41:51, 2. Jack Gallagher 57:10; 70-and-over, 1. Ronald Samson 41:30, 2. Carlos Korte 1:02:50. 

800-METER RESULTS

OVERALL WOMEN: 1. April Mullen 3:12, 2. Jennifer Martin 3:25, 3. Sabrina Perna 3:37, 4. Velentina Rios 3:43.

WOMEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Velentina Rios 3:43, 2. Julia Chermin 3:55, 3. Hanna Elks Smith 4:02; 11-12, 1. April Mullen 3:12, 2. Sabrina Perna 3:37, 3. Leila Isyandarani 4:20; 13-14, 1. Brooke Ellis 3:52, 2. Gabrielle Leon 3:53, 3. Sophie Leon 3:55; 15-16, None; 17-18, 1. Krystal Novaton 3:58.20; 19-24, 1. Andrea Lopez 4:10, 2. Kristen Spillane 4:28, 3. Victoria Asuaje 4:49; 25-29, 1. Erin McAdams 4:10, 2. Mathilde Routy 4:34; 30-34, 1. Jennifer Martin 3:25; 35-39, 1. Katie Abbott 4:23, 2. Emily Minor 5:45, 3. Ximena Hernandez 6:13; 40-44, 1. Lynn Davis 5:32.97; 45-49, 1. Adalba Brun 9:13; 50-54, 1. Mairi Callam 5:35; 55-59, None;  

OVERALL MEN: 1. Bennet Rodriguez 3:05, 2. Christopher Hughes 3:26, 3. Joaquin Riojas 3:31, 4. Christian Wood 3:32.

MEN AGE GROUP: 10-and-under, 1. Pedro Beron-Vene 4:17, 2. Cameron Shinnick 4:20, 3. Colin Wilson 4:44; 11-12, 1. Joaquin Riojas 3:31, 2. Christian Wood 3:32, 3. Nick Gamarra 3:59; 13-14, 1. Bennet Rodriguez 3:05, 2. Kamren Novaton 3:52.44, 3. Nicolai Bazaka 4:11.83; 15-16, None; 17-18, 1. Juan Ramirez 3:59; 19-24, 1. Christopher Hughes 3:26, 2. Ricardo Mederos 3:43, 3. Derrick Vaughn 3:50; 25-29, 1. Allen Lingle 4:15, 2. Garnett Pollock 4:33, 3. Daniel Balick 5:21; 30-34, 1. Hugo Mirabel 4:38.45, 2. Antonio Yunez 5:00.78; 35-39, None; 40-44, 1. Eli Cepeda 5:45; 45-49, 1. Glamicos Frizzera 3:45, 2. Scott Mershon 5:12; 50-54, 1. Michael Kelly 3:57, 2. Mario Flota 4:44, 3. Mikal Grass 5:17; 55-59, 1. Leonid Bekker 6:41.   

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com