Vallmitjana, Gonzalez Lead SOFLO On Day One Of GRSC Fall Classic


By Sharon Robb

MIAMI, October 22, 2019—Juan Vallmitjana and Logan Gonzalez came up big for South Florida Aquatic Club on Day One of the GRSC Fall Classic Saturday at Gulliver Swim Club.

Vallmitjana, 10, won the 10-and-under 200-yard freestyle in a best time 2:13.38, dropping 1.05 seconds.

Vallmitjana also second in the 50-yard breaststroke in a best time 38.22, dropping 1.31 and second in the 50-yard freestyle in 29.40.

Gonzalez, 14, won the 13-14 100-yard breaststroke in a best time 1:06.11, dropping 0.21.

SOFLO girls were led by Mariana Pinto and Mariann Catalasan. Pinto, 12, was second in the 11-12 200-yard freestyle in 2:06.32.

Catalasan, 13, was second in the 13-14 100-yard breaststroke in a best time 1:15.81. She also had a third place and two fourth places

SOFLO had 47 swimmers (25 girls and 22 boys) compete in 256 individual events.

In addition to SOFLO, among other teams in the field were Metro Aquatics, Blue Marlins, Hurricanes Swimming, Ransom-Everglades, BEST, Hialeah, Midtown Weston, Florida Keys Swim Club, Alper J Swim Team and Shelton Doral Swim Team.

SATURDAY RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle:
10-and-under, 1. Carolina Seoane, MAC 2:16.41; SOFLO: 3. Amanda Grubbs 2:27.75, time drop, 5. Sofia Gomez 2:30.22, time drop, 6. Mikhel Martin 2:33.22, time drop, 9. Jemma Baldwin 2:38.47, time drop, 10. Juliana Cavalcanti 2:38.59, time drop; 11-12, 1. Sofia Jorge, MAC 2:05.42; SOFLO: 2. Mariana Pinto 2:06.32; 13-14, 1. Paola Gonzalez, MAC 1:58.31; SOFLO TOP 10: 9. Leah Pando 2:13.46, time drop, 11. Mariann Catalasan 2:14.59, time drop.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Bianca Nieto, GSC 1:11.18; SOFLO: 8. Elena Dinehart 1:22.38, time drop; 13-14: 1. Abbie Sargent, FKSC 1:11.21; SOFLO: 2. Mariann Catalasan 1:15.81, time drop, 3. Dahlia Hirsch 1:17.01, time drop, 10. Leah Pando 1:22.36.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Makayla Montenegro, MAC 39.31; SOFLO: 3. Shelby Evans 41.30, 5. Alessandra Gendarmi, 41.33, time drop, 7. Gianna Martin 42.92, time drop, 8. Olivia Wilson 44.59, time drop, 9. Sofia Gomez 44.67, time drop, 10. Amanda Grubbs 44.73, time drop.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Carolina Seoane, MAC 28.83; SOFLO: 3. Alessandra Gendarmi 31.47, time drop, 4. Sofia Gomez 32.53, time drop, 6. Amanda Grubbs 32.81, time drop, 8. Mikhel Martin 33.11, time drop, 10. Saree Young 33.75, time drop; 11-12, 1. Sofia Jorge, MAC 26.10; SOFLO: 9. Fiorella Di Salvo 27.93, time drop; 13-14, 1. Abbie Sargent, FKSC 25.79.

200-yard backstroke:
11-12, 1. Erika Duardo, Blue Marlins 2:19.28; SOFLO: 3. Fiorella Di Salvo 2:22.72; 13-14, 1. Giovanna Musiello, GSC 2:14.04; SOFLO: 4. Mariann Catalasan 2:20.92.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Carolina Seoane, MAC 1:13.86; SOFLO: 3. Saree Young 1:19.77, time drop, 4. Alessandra Gendarmi 1:21.09, time drop, 7. Juliana Cavalcanti 1:26.09, 11. Olivia Wilson 1:30.33, time drop.

200-yard butterfly:
11-12, 1. Sahara Idler, MAC 2:19.34; 13-14, 1. Gabriella Deluna, MWA 2:23.49.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Makayla Montenegro, MAC 1:20.12; SOFLO: 3. Mikhel Martin 1:28.15, time drop, 4. Saree Young 1:34.88, 6. Juliana Cavalcanti 1:41.37.

400-yard individual medley:
14-and-under, 1. Paola Gonzalez, MAC 4:36.77; SOFLO: 6. Fiorella Di Salvo, 5:03.50, time drop.

BOYS

200-yard freestyle:
10-and-under, 1. Juan Vallmitjana, SOFLO 2:13.38, time drop; SOFLO TOP 10: 4. Ryan Harries 2:25.83, time drop; 11-12, 1. Andres Tejada, MAC 2:00.48; 4. Felix Gonzalez 2:09.58, time drop; 13-14, 1. Marcelo Mansur, MAC 1:49.87; SOFLO: 7. Javier Colmenares 1:57.49, time drop, 11. Adrian Hernandez 1:59.36, time drop.

100-yard breaststroke:
11-12, 1. Anthony Pineiro, Shelton 1:15.65; SOFLO: 3. Alexander Miller 1:17.93, 7. Abraham Penaloza 1:22.03, time drop, 8. Felix Gonzalez 1:22.71, time drop; 13-14, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:06.11, time drop; SOFLO: 2. Javier Colmenares 1:06.15.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Oliver Cannings, Alper 35.95; SOFLO: 2. Juan Vallmitjana 38.22, time drop.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Nicolas Kokidko, MAC 29.35; SOFLO: 2. Juan Vallmitjana 29.40, 7. Ryan Harries 31.29, time drop; 11-12, 1. Andy Serrano-Pena, Ransom Everglades 26.59; SOFLO: 4. Alexander Miller 27.11, 13-14, 1. Marcoaurelio Lopez-Casula, Hialeah 23.49.

200-yard backstroke:
11-12, 1. Dylan Ferguson, MAC 2:12.33; 13-14, 1. Pablo Lopez Franco, RE 2:04.57; SOFLO: 4. Austin Nelson 2:12.89, time drop, 8. Hashan Ekanayake 2:18.71, time drop, 9. Ethan McPeek 2:20.04.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Jason Milian, Blue Marlins 1:17.82; SOFLO: 7. Ryan Harries 1:23.21, time drop.

200-yard butterfly:
11-12, 1. Andres Tejada, MAC 2:13.02; 13-14, 1. Juan Abella, MAC 2:02.22.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Nicolas Kokidko, MAC 1:23.23; SOFLO: 7. Reed Woodward 1:33.66.

400-yard individual medley:
14-and-under, 1. Marcelo Mansur, MAC 4:21.97; SOFLO: 8. Austin Nelson 4:48.18.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Head Field For This Weekend’s GRSC Fall Classic


By Sharon Robb

MIAMI, October 18, 2019—South Florida Aquatic Club swimmers will get a chance at some good racing at this weekend’s GRSC Fall Classic at Gulliver Swim Club.

SOFLO has 47 swimmers (25 girls and 22 boys) competing in 256 individual events.

Among SOFLO’s top seeds are:

Mariana Pinto, 12, 200-yard freestyle, 2:02.51.

Juan Vallmitjana, 10, 200-yard freestyle, 2:14.43; 50-yard freestyle, 28.91; 100-yard freestyle, 1:04.23; 50-yard butterfly, 35.01.

Javier Colmenares, 13, 100-yard breaststroke, 1:05.73; 200-yard individual medley, 2:08.42.

Shelby Evans, 9, 50-yard breaststroke, 40.20; 100-yard breaststroke, 1:31.06.

Fiorella Di Salvo, 11, 200-yard backstroke, 2:20.98; 200-yard individual medley, 2:25.51.

Logan Gonzalez, 14, 200-yard breaststroke, 2:21.36.

In addition to SOFLO, among other teams in the field are Metro Aquatics, Blue Marlins, Hurricanes Swimming, Ransom-Everglades, BEST, Hialeah, Midtown Weston, Florida Keys Swim Club, Alper J Swim Team and Shelton Doral Swim Team.

The meet is open to all 14-and-under swimmers who are not currently competing in high school swimming preparing for district meets.

IF YOU GO

What: GRSC Fall Classic

When: Saturday-Sunday

Schedule: Saturday, two sessions, 11 a.m; Sunday, two sessions, 10 a.m.

Where: Gulliver Swim Club, 6575 North Kendall Drive, Miami.

Of note: The meet, hosted by Gulliver Swim Club, is timed finals. Admission is $6 per session. Heat sheets are free and available on line. Concessions will be provided.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Pinto, Di Salvo, Gonzalez Lead SOFLO On Day One Of Coral Springs Open Invitational


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, April 26, 2019—South Florida Aquatic Club had three swimmers in the Top 10 on opening night of the Coral Springs Open Invitational at Coral Springs Aquatic Center’s Michael Lohberg Pool of Champions.

Mariana Pinto, 11, was fifth in the 400-meter freestyle in a best time 4:56.82, first time breaking 5 minutes in the distance event. Her previous best was 5:17.86.

Fiorella Di Salvo, 11, was fifth in the 400-meter individual medley in a best time 5:59.35. She dipped below 6 minutes for the first time. Her seed time was 6:05.01.

Logan Gonzalez, 14, led SOFLO boys with a sixth-place finish in the 400-meter individual medley in a best time 5:24.14. His previous best was 5:40.28.

SOFLO has 97 swimmers (54 boys and 43 girls) racing in 472 individual events over three days.

In addition to SOFLO, some of the Florida Gold Coast teams competing are Blue Marlins, City of Miami Parks, East Coast, Heritage Aquatics, Hialeah, Midtown Weston, St. Andrew’s Swimming and host Coral Springs Swim Club.

Among international teams competing are Bulado Swim Club of Curacao and Orca Swim Club, also of Curacao. Shawn Neely, 16, leads Orca and is among top seeds in the boys breaststroke events and 50 freestyle.

The meet resumes on Saturday with a full schedule of events beginning at 9 a.m.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

400-meter freestyle:
1. Ella Martinez, SAS 4:33.96, 2. Mariana Cote, MWA 4:39.20, 3. Michelle Fernandez, HSC 4:42.25; SOFLO: 5. Mariana Pinto 4:56.82, time drop, 15. Sarah Vasquez 5:25.39, time drop, 22. Pilar Duranti 5:35.45, time drop, 25. Valeria Garcia 5:43.22, 29. Genesis Escobar 5:51.97, 30. Sarah Bedoya 5:54.96, 31. Elise Dinehart 5:58.23, 33. Jordyn Henry 6:09.01.

400-meter individual medley:
1. Amber Candido, CSSC 5:33.42, 2. Riley McCormick, CSSC 5:49.78, 3. Sammy Schoenborn, CSSC 5:50.76; SOFLO: 5. Fiorella Di Salvo 5:59.35.

BOYS

400-meter freestyle:
1. Agustin Rodriguez, HSC 4:17.42, 2. Matthew Tarafa, HSC 4:19.14, 3. Santiago Espinoza, SAS 4:27.25; SOFLO: 13. Adrian Hernandez 4:53.29, time drop, 16. Hashan Ekanayake 4:56.00, time drop, 18. Austin Nelson 4:59.36, 25. Marvan Ekanayake 5:26.48, time drop, 26. Juan Vallmitjana 5:27.69, time drop, 27. Felix Gonzalez Maleno 5:29.79, 28. Connor Jimenez 5:37.08, time drop, 31. Mason Jimenez 5:51.43, 36. Matthew Jimenez 6:18.31.

400-meter individual medley:
1. Santiago Gomez, MWA 5:03.18, 2. Grant Aran, CSSC 5:13.98, 3. Brian Gonzalez, CSSC 5:15.59; SOFLO: 6. Logan Gonzalez 5:24.14, time drop.

IF YOU GO

What: Coral Springs Open Invitational.

When: Saturday-Sunday, 9 a.m. timed finals.

Where: Coral Springs Aquatic Center, Michael Lohberg Pool of Champions, 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs.

How To Get There: If taking 1-95, take Copans Road exit and go west approx. 10 miles. Copans turns into Royal Palm Blvd., after crossing 441. The Aquatic Complex will be on the right hand side ½ mile after crossing Coral Ridge Drive. If taking Sawgrass Expressway, exit on Sample Road East.Continue East on Sample to first light, Coral Ridge Drive. Turn Right onto Coral Ridge, continue South to Royal Palm Blvd. Turn right onto Royal Palm. The Aquatic Complex will be on the right hand side (1/2 Mile).

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are free and may be found at http://www.swimcssc.com. Concession stand will be available. For questions or more information call 954-340-5032.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Dominate St. Andrew’s Pumpkin Patch Sizzler & Invite


By Sharon Robb

BOCA RATON, October 22, 2017–South Florida Aquatic Club swimmers had a good showing at Saturday’s St. Andrew’s Swimming Pumpkin Patch Sizzler & Invite at Duff Tyler Aquatic Complex.

The day-long meet featured fourteen Florida Gold Coast teams including top teams AquaKids Sharks, Boca Raton Swim Team, Broward Elite, Flood Aquatics, Lake Lytal Lightning, Pompano Beach and TS Aquatics.

In several events, SOFLO swimmers swept at least the top three places in an event, if not more.

SOFLO’s Sebastian Lares was a triple winner and Kaitlyn Barrios and Logan Gonzalez were double winners.

Among SOFLO’s winners were:

Kaitlyn Barrios, 50-yard freestyle, 28.50, time drop; 50-yard breaststroke, 38.09, time drop; . She was also second in the 50-yard butterfly in 33.75, a time drop; third in the 50-yard backstroke in 34.40, also a time drop; third in the 100-yard individual medley, 1:14.56, time drop.

Samantha Solis, 50-yard butterfly, 33.49, time drop. Solis was also second, 50-yard freestyle, 28.73, time drop; second, 50-yard breaststroke, 39.68, time drop.

Sarah Acevedo, 100-yard butterfly, 1:04.69. She was also second in the 200-yard freestyle in 2:05.82 and second in the 200-yard individual medley in 2:24.57.

Logan Gonzalez, 50-yard breaststroke, 33.87, time drop and 100-yard individual medley, 1:06.33, time drop. He was also second in the 50-yard backstroke in 30.96.

Chris Vasquez, 100-yard freestyle, 55.43, time drop. He was also second in the 100-yard butterfly in 1:02.91.

Sebastian Lares, 100-yard backstroke, 58.15; 100-yard butterfly, 57.80; 400-yard individua medley, 4:29.45.

Christopher Hau, 100-yard breaststroke, 1:10.80, time drop. He was also third in the 200-yard individual medley, 2:19.68, time drop.

Yannai Michael, 200-yard individual medley, 2:12.34. He was also third, 200-yard freestyle, 1:58.88, time drop; third, 100-yard backstroke, 1:03.66, time drop.

Other top three finishers were:

Jena Legaspi, second, 100-yard butterfly, 1:08.35, time drop; third, 200-yard individual medley, 2:29.37.

Kalin Hubbard, second, 100-yard freestyle, 58.97, time drop; second, 100-yard breaststroke, 1:20.32, time drop.

LeeAnn Ranalli, third, 100-yard freestyle, 59.42.

Mia Escudero, third, 100-yard breaststroke, 1:20.74.

Giada Porven, third, 50-yard butterfly, 34.98, time drop.

Lucas Porven, third, 50-yard butterfly, 31.03, time drop; third, 200-yard backstroke, 2:31.06; third, 200-yard breaststroke, 2:50.27.

Sabrina Osorio, third, 50-yard freestyle, 28.80, time drop; third, 400-yard individual medley, 5:13.43.

Mariann Catalasan, third, 50-yard breaststroke, 39.80.

Alex Viazmetinov, second, 25-yard backstroke, 21.94; third, 25-yard freestyle 17.83, time drop.

Moises Rodriguez, second, 100-yard backstroke, 1:03.54, time drop; second, 200-yard individual medley, 2:19.61, time drop.

Enrique Rodriguez, second, 200-yard backstroke, 2:19.47; second, 400-yard individual medley, 4:45.47.

Nathaniel Garrick, third, 50-yard backstroke, 31.45, time drop.

Zackary Harris, third, 100-yard freestyle, 56.39, time drop.

Juancamilo Rivero, third, 100-yard butterfly, 1:03.29.

SATURDAY RESULTS
GIRLS
SESSION ONE

25-yard freestyle: 8-and-under, 1. Dylan Kanell, SAS 16.77.

50-yard freestyle: 12-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 28.50, time drop; SOFLO: 2. Samantha Solis 28.73, time drop, 3. Sabrina Osorio 28.80, time drop; 4. Anastasia Lutz 29.25, time drop, 5. Sofia Osorio 29.47, time drop, 6. Reagan Lowe 30.06, time drop, 7. Judith-Alison Natino 30.53, 10. Giada Porven 31.81, time drop.

25-yard backstroke: 8-and-under, 1. Dylan Kanell, SAS 21.00:

50-yard backstroke: 12-and-under, 1. Maci Hebert, SAS 32.72; SOFLO: 3. Kaitlyn Barrios 34.40, time drop, 4. Mariann Catalasan 34.72, time drop, 6. Anastasia Lutz 36.12, time drop, 7. Samantha Solis 36.59, time drop, 8. Reagan Lowe 36.74, time drop, 10. Judith-Alison Natino 37.38;

25-yard breaststroke: 8-and-under, 1. Dylan Kanell, SAS 25.33.

50-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 38.09, time drop; SOFLO: 2. Samantha Solis 39.68, time drop, 3. Mariann Catalasan 39.80, 5. Anastasia Lutz 41.29, time drop, 8. Judith-Alison Natino 42.24, 9. Mariana Pinto 43.44.

25-yard butterfly: 8-and-under, 1. Danette Vega-Mendez, AC 21.79.

50-yard butterfly: 12-and-under, 1. Samantha Solis, SOFLO 33.49, time drop; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 33.75, time drop, 3. Giada Porven 34.98, time drop, 4. Mariann Catalasan 36.15, time drop, 5. Anastasia Lutz 36.34, time drop, 6. Judith-Alison Natino 36.67, time drop, 9. Mariana Pinto 38.65.

100-yard individual medley: 12-and-under, 1. Maci Hebert, SAS 1:10.52; SOFLO: 3. Kaitlyn Barrios 1:14.56, time drop, 4. Samantha Solis 1:14.63, time drop, 6. Mariann Catalasan 1:15.63, time drop, 7. tie, Giada Porven and Reagan Lowe, 1:17.78, time drops, 9. Judith-Alison Natino, SOFLO 1:19.12, time drop.

SESSION TWO

100-yard freestyle: 14-and-under, 1. Olivia Dinehart, AKS 56.99; SOFLO: 2. Kalin Hubbard 58.97, time drop, 3. LeeAnn Ranalli 59.42, 9. Jena Legaspi 1:01.58, time drop, 10. Victoria Torres 1:01.61, time drop.

200-yard freestyle: Open, 1. Kasey Jordan, HAFL 1:59.45; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 2:05.82, 4. Sofia Osorio 2:13.63, time drop, 6. Victoria Torres 2:14.41, time drop.

100-yard backstroke: 14-and-under, 1. Madelyn Hebert, SAS 1:05.20; SOFLO: 5. Kalin Hubbard 1:10.84, time drop, 7. Fabiana Avendano 1:13.39, 8. Mia Escudero 1:15.00, time drop.

200-yard backstroke: Open, 1. Olivia Dinehart, AKS 2:22.69; SOFLO: 4. Leah Pando 2:31.54, time drop.

100-yard breaststroke: 14-and-under, 1. Elena Dinehart, AKS 1:20.28; SOFLO: 2. Kalin Hubbard 1:20.32, time drop, 3. Mia Escudero 1:20.74, 5. Jena Legaspi 1:24.15, time drop, 6. Shayna Blitz 1:26.41, time drop.

200-yard breaststroke: Open, 1. Olivia Dinehart, AKS 2:35.19; SOFLO: 4. Leah Pando 3:00.32, time drop.

100-yard butterfly: 14-and-under, 1. Sarah Acevedo, SOFLO 1:04.69; SOFLO: 2. Jena Legaspi 1:08.35, time drop, 4. Mia Escudero 1:11.51, time drop.

200-yard butterfly: Open, 1. Olivia Denhart, AKS 2:24.71.

200-yard individual medley: 14-and-under, 1. Madelyn Hebert, SAS 2:17.37; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 2:24.57, 3. Jena Legaspi 2:29.37, 4. Victoria Torres 2:30.07, 6. Mia Escudero 2:35.54, 10. Shayna Blitz 2:46.28, time drop.

400-yard individual medley: Open, 1. Olivia Dinehart, AKS 4:51.41; SOFLO: 3. Sabrina Osorio 5:13.43.

BOYS
SESSION ONE

25-yard freestyle: 8-and-under, 1. Aaron McQueeney, FAST 14.60; SOFLO: 3. Alex Viazmetinov 17.83, time drop.

50-yard freestyle: 12-and-under, 1. Gregory Nordheim, SAS 25.98; SOFLO: 4. Logan Gonzalez 27.20, time drop, 5. Nathaniel Garrick 27.53, time drop, 7. Aldo Zepeda 28.55, time drop, 12. Lucas Porven 29.58, time drop.

25-yard backstroke: 8-and-under, 1. Agustin Iglesias, AKS 21.72; SOFLO: 2. Alex Viazmetinov 21.94.

50-yard backstroke: 12-and-under, 1. Gregory Nordheim, SAS 28.21; SOFLO: 2. Logan Gonzalez 30.96, 3. Nathaniel Garrick 31.45, time drop, 5. Aldo Zepeda 32.06, time drop, 14. Luca Hincapie 38.08.

25-yard breaststroke: 8-and-under, 1. Alex Viazmetinov, SOFGLO 24.77.

50-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 33.87, time drop; SOFLO: 15. Joseph-Blake Natino 45.90, time drop, 18. Sebastian Shy 47.92

25-yard butterfly: 8-and-under, 1. Aaron McQueeney, FAST 20.58; SOFLO: 4. Alex Viazmetinov 24.55.

50-yard butterfly: 12-and-under, 1. Vadim Burunov, HAFL 29.35; SOFLO: 3. Lucas Porven 31.03, time drop, 4. Logan Gonzalez 31.09, time drop, 7. Luca Hincapie 33.07, time drop.

100-yard individual medley: 12-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:06.33, time drop; SOFLO: 4. Nathaniel Garrick 1:08.10, time drop, 6. Aldo Zepeda 1:09.54, time drop, 9. Lucas Porven 1:11.11, time drop.

SESSION TWO

100-yard freestyle: 14-and-under: 1. Chris Vasquez, SOFLO 55.43, time drop; SOFLO: 3. Zackary Harris 56.39, time drop, 5. Christian Tijero 59.75, time drop.

200-yard freestyle: Open, 1. Matthew Petreski, HAFL 1:50.43; SOFLO: 3. Yannai Michael 1:58.88, time drop, 4. Enrique Rodriguez 2:02.11, time drop, 5. Moises Rodriguez 2:07.19, time drop.

100-yard backstroke: 14-and-under, 1. Sebastian Lares, SOFLO 58.15; SOFLO: 2. Moises Rodriguez 1:03.54, time drop, 3. Yannai Michael 1:03.66, time drop, 4. Mark Andre De Gracia 1:05.75, time drop, 5. Chris Vasquez 1:09.59.

200-yard backstroke: Open, 1. Miller Albury, PAQ 2:09.58; SOFLO: 2. Enrique Rodriguez 2:19.47, 3. Lucas Porven 2:31.06.

100-yard breaststroke: 14-and-under, 1. Christopher Hau, SOFLO 1:10.80, time drop; SOFLO: 16. Izaac Garcia 1:42.70.

200-yard breaststroke: Open, 1. Matthew Petreski, HAFL 2:13.63; SOFLO: 3. Lucas Porven 2:50.27, 10. Izaac Garcia 3:40.65.

100-yard butterfly: 14-and-under, 1. Sebastian Lares, SOFLO 57.80; SOFLO: 2. Chris Vasquez 1:02.91, 3. Juancamilo Rivero 1:03.29, 4. Yannai Michael 1:04.13, time drop, 5. Moises Rodriguez 1:04.42, time drop.

200-yard butterfly: Open, 1. Miller Albury, PAQ 2:09.03

200-yard individual medley: 14-and-under, 1. Yannai Michael, SOFLO 2:12.34; SOFLO: 2. Moises Rodriguez 2:19.61, time drop, 3. Christophe Hau 2:19.68, time drop, 4. Chris Vasquez 2:21.35, 5. Mark Andre De Gracia 2:22.48, 6. Juancamilo Rivero 2:23.88

400-yard individual medley: Open, 1. Sebastian Lares, SOFLO 4:29.45; SOFLO: 2. Enrique Rodriguez 4:45.47, 4. Christian Tijero 5:03.39, 5. Juancamilo Rivero 5:12.92.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Boys Highlight Team Swims On Day One Of Sunrise Swimming Open Invite


By Sharon Robb

SUNRISE, September 23, 2017—South Florida Aquatic Club swimmers returned to racing after Hurricane Irma with several good swims and time drops on Day One of the Sunrise Swimming Open Invite at Sunrise Civic Center Pool.

SOFLO boys led the team, one of twelve Florida Gold Coast teams competing in the meet.

Logan Gonzalez, 12, was a double winner to lead the boys team.

Gonzalez won the 200-yard individual medley in 2:27.58 with a time drop of 4.00. He was first in the 100-yard breaststroke in 1:14.32 with a time drop of 0.70. Gonzalez was also second in the 50-yard backstroke in 30.62.

Lucas Porven, 11, was first in the 500-yard freestyle, 5:13.22 with an impressive time drop of 5.85. He was third in the 100-yard butterfly in 1:09.70 with a time drop of 3.78.

Nathaniel Garrick won the 500-yard freestyle in 5:41.06.

Other top three SOFLO boys finishers were:

Matthew Kim was second in the 100-yard individual medley 1:11.29.

Owen Smith was third in the 50-meter freestyle in 31.70.

Jonathan Lozano was third in the 100-yard individual medley 1:18.76.

Among SOFLO’s top girls finishers were:

Giada Porven, 9, was second in the 100-yard butterfly in 1:18.02 with a huge time drop of 8.07 and third in the 500-yard freestyle in 6:18.74.

Fiorella DiSalvo, 9, was second in the 500-yard freestyle in 6:17.02 with an impressive time drop of 9.63. She also shaved 4.56 seconds off her 100-yard breaststroke to finish fourth in 1:30.55.

Nearly every SOFLO swimmer had at least one time drop.

The two-day meet concludes on Sunday with two sessions. The morning session begins 9 a.m. and second session begins 10 minutes after the first session ends.

SATURDAY RESULTS
GIRLS
SESSION ONE

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 2:33.80, 2. Tania Mantilla, YSF 2:47.94, 3. Mia Guerrero, Azura 2:53.22; 11-12, 1. Mariana Cote, Azura 2:25.15, 2. Rafaella Araujo, Azura 2:29.10, 3. Illari Rilo, SUN 2:30.39; 13-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 2:15.16, 2. Adrianna Gooding, Azura 2:16.87, 3. Madelyn Hebert, SAS 2:18.75.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 1:12.57, 2. Giada Porven, SOFLO 1:18.02, time drop, 3. Vivean Nieto, CM 1:25.26; 11-12, 1. Mariana Cote, Azura 1:06.36, 2. Emily Robertson, CSSC 1:07.69, 3. Melissa Gonzalez, SF 1:08.80; SOFLO: 9. Luna Delgado 1:12.85, time drop, 15. Kailey Smith 1:18.57, time drop, 19. Carleigh Schleicher 1:26.28, time drop; 13-and-over, 1. Giulianna Garcia, CSSC 1:02.44, 2. Elizabeth Riley, YSF 1:03.55, 3. Barbara Bernal, Azura 1:03.81.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Carolyn Powell, CSSC 34.55, 2. Tania Mantilla, YSF 36.26, 3. Mia Guerrero, Azura 36.53; SOFLO: 12. Abigail-Marie Natino 39.97, time drop, 18. Annie Schulze 41.82, time drop, 25. Sarah Vasquez 44.08, time drop; 11-12, 1. Emily Lopez-Diaz, YSF 29.63, 2. Gabriella DeLuna, YSF 32.83, 3. Nicole Creed, CSSC 32.97; SOFLO: 10. Judith-Alison Natino 36.88, time drop, 16. Carleigh Schleicher 40.37, time drop; 13-and-over, 1. Jemma Kelly, YSF 30.41, 2. Celenia Lumelski, CCPR 32.91, 3. Lydia Lanahan, CSSC 33.01.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Nicole Bellardi, Azura 2:23.96, 2. Illari Rilo, SUN 2:26.20; 13-and-over, 1. Adriana Gooding, Azura 2:13.36, 2. Isabella DiSalvo, Unattached 2:13.51, 3. Faith Fowler, CSSC 2:17.77.

100-yard breaststroke: 1. Bianca Nieto, CM 1:14.91, 2. Maia Virto, Azura 1:29.14, 3. Brittany Bean, CSSC 1:29.99; SOFLO: 4. Fiorella DiSalvo 1:30.55, time drop, 9. Annie Schulze 1:43.88, time drop; 11-12, 1. Rafaella Araujo, Azura 1:12.21, 2. Brianna Hernandez, YSF 1:14.83, 3. Amari Porter, HAT 1:18.52; SOFLO: 13. Judith-Allison Natino 1:31.37; 13-and-over, 1. Patricia Perdomo, Azura 1:10.17, 2. Isabella Nigro, Unattached 1:10.64, 3. Micaela Sierra, CSSC 1:11.01.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Carolyn Powell, CSSC 29.53, 2. Rhania Suarez, CSSC 30.75, 3. Mariana Montes, CSSC 31.02; SOFLO: 19. Sarah Vasquez 34.82, time drop, 24. Abigail-Marie Natino 36.23, time drop; 11-12, 1. Emily Lopez-Diaz, YSF 25.34, 2. Brianna Hernandez, YSF 26.90, 3. Julianne McCranie, Azura 27.06; SOFLO: 17. Luna Delgado 29.62, time drop, 21. Judith-Alison Natino 30.42, time drop, 24. Kailey Smith 30.79, time drop, 33. Carleigh Schleicher 32.90, time drop; 13-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 24.32, 2. Ulrike Tovilla, Azura 25.63, 3. Jemma Kelley, YSF 25.73.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Shany Ortega, PST 1:16.37, 2. Tania Mantilla, YSF 1:17.09, 3. Mia Guerrero, Azura 1:18.65; SOFLO: 15. Sarah Vasquez 1:26.70, time drop; 11-12, 1. Rafaella Araujo, Azura 1:07.37, 2. Riley McCormick, CSSC 1:08.43, 3. Nicole Bellardi, Azura 1:09.23; SOFLO: 18. Kailey Smith 1:16.60, time drop, 20. Luna Delgado 1:17.71, time drop; 13-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 1:02.38, 2. Adrianna Gooding, Azura 1:02.97, time drop, 3. Giulianna Garcia, CSSC 1:04.79.

SESSION TWO

400-yard individual medley: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 5:38.95; 13-and-over, 1. Daniela Kim, YSF 4:59.70.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Bianca Nieto, CM 6:03.69, 2. Fiorella DiSalvo, SOFLO 6:17.02, time drop, 3. Giada Porven, SOFLO 6:18.74; 11-12, 1. Mariana Cote, Azura 5:38.29, 2. Illari Rilo, SUN 5:51.75, 3. Riley McCormick, CSSC 5:55.69; SOFLO: 5. Judith-Alison Natino 7:02.19, time drop; 13-and-over, 1. Barbara Bernal, Azura 5:22.25, 2. Elizabeth Riley, YSF 5:28.98, 3. Sarah Schimansky, CSSC 5:30.20.

BOYS
SESSION ONE

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Gabriel Landron, SUN 2:51.04; 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 2:27.58, time drop,2. Marco Cancio, CM 2:34.39, 3. Joshua Brezenski, PST 2:38.86; 13-and-over, 1. Brandon Moran, Azura 2:05.09, 2. Tom Liraz, YSF 2:08.18, 3. Samuel Cesin, Azura 2:11.55.

100-yard butterfly: 10-and-under, 1. Rafael Landron, SUN 1:14.57, 2. Matviy Karachun, YSF 1:16.62, 3. William Domokos-Murphy, SAS 1:19.13; SOFLO: 4. Jonathan Lozano 1:19.45, time drop, 6. Owen Smith 1:24.08; 11-12, 1. Gregory Nordheim, SAS 1:03.41, 2. Andres Teran, Azura 1:08.38, 3. Lucas Porven SOFLO 1:09.70, time drop; 13-and-over, 1. Marcos Lavado, Azura 49.80, 2. Daniel Torres, Azura 50.53, 3. Jhonny Perez, Azura 50.86.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Farouk Musa, HAT 34.32, 2. Mario Granizo, Azura 37.96, 3. Diego Villalonga, Azura 38.18; SOFLO: 5. Benjamin Kim 39.07, time drop, 14. Joseph-Blake Natino 42.45, time drop, 15. Lorenzo Laurentys 43.64, time drop, 20. Brandon Lozano 45.88, 22. Juan Vallmitjana 46.08, time drop; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 29.96, 2. Logan Gonzalez, SOFLO 30.62, 3. Rithvik Marri, YSF 32.14; SOFLO: 4. Matthew Kim 32.30, time drop, 11. Sebastian Shy 37.57, time drop; 13-and-over, 1. Eisner Barberena, Azura 23.54, 2. Steven Aimable, Unattached 24.00, 3. Gonzalo Vegas, Azura 25.19.

200-yard backstroke: 11-12, 1. Gregory Nordheim, SAS 2:12.02, 2. Stephen Kim, YSF 2:30.32, 3. Rithvik Marri, YSF 2:35.64; 13-and-over, 1. Daniel Torres, Azura 1:53.81, 2. Eisner Barberena, Azura 1:57.52, 3. Patrick Doyle, SUN 2:07.77.

100-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Farouk Mesa, HAT 1:22.83, 2. Matviy Krachun, YSF 1:27.40, 3. Ares Rilo, SUN 1:27.81; SOFLO: 7. Benjamin Kim 1:33.54, time drop, 8. Joseph-Blake Natino 1:38.00, time drop, 14. Juan Vallmitjana 1:54.40, 15. Martin Petkov 1:58.61; 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:14.32, time drop, 2. Matthew Kim, SOFLO 1:19.62, time drop, 3. Marco Cancio, CM 1:20.55; 13-and-over, 1. Marcos Lavado, Azura 56.99, 2. Cameron Brown, Azura 1:00.82, 3. Brandon Moran, Azura 1:01.34.

50-yard freestyle: 10-and-under, 1. Mario Granizo, Azura 30.67, 2. William Domokos-Murphy, SAS 31.30, 3. Owen Smith, SOFLO 31.70; SOFLO: 19. Joseph-Blake Natino 36.39, time drop, 21. Juan Vallmitjana 37.50, time drop, 30. Lorenzo Laurentys, 40.04, time drop; 11-12, 1. Gregory Nordheim, SAS 26.03, 2. Oscar Rios, CM 27.37, 3. Joshua Brezenski, PST 27.87; SOFLO: 7. Diego Nazario-Vazquez 28.50, 16. Sebastian Shy 31.64, time drop; 13-and-over, 1. Miguel Mena, Unattached 21.06, 2. Daniel Torres, Azura 21.11, 3. Marcos Lavado, Azura 21.18.

100-yard individual medley: 10-and-under, 1. Farouk Musa, HAT 1:14.28, 2. Matviy Karachun, YSF 1:17.57, 3. Jonathan Lozano, SOFLO 1:18.76; SOFLO: 8. Owen Smith 1:23.49, time drop, 11. Benjamin Kim 1:24.53, time drop, 25. Brandon Lozano 1:44.72, 30. Martin Petkov 1:54.65; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 1:07.91, 2. Matthew Kim, SOFLO 1:11.29, 3. Stephen Kim, YSF 1:13.15; SOFLO: 7. Diego Nazario-Vazquez 1:17.94, time drop; 13-and-over, 1. Miguel Mora, Unattached 52.74, 2. Brandon Moran, Azura 56.94, 3. Jesse Marsh, SAS 57.43.

SESSION TWO

400-yard individual medley: 11-12, 1. Lucas Porven, SOFLO 5:13.22, time drop, 2. Marco Cancio, CM 5:19.89.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Jonathan Lozano, SOFLO 6:20.28, 2. Abraham Penaloza, YSF 7:52.86; 11-12, 1. Nathaniel Garrick, SOFLO 5:41.06, 2. Marco Cancio, CM 6:10.48,3. Lucca Smith, Unattached 6:15.54; 13-and-over, 1. Aaron Granadeno, Unattached 4:55.14, 2. Andres McKeon, CSSC 4:56.10, 3. Patrick Doyle, SUN 5:09.03.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Logan Gonzalez Leads SOFLO At BRST Endless Summer Invite


By Sharon Robb

BOCA RATON, August 26, 2017—Logan Gonzalez of South Florida Aquatic Club was a triple winner Saturday at the BRST Endless Summer Invite at Boca Raton Community High School Aquatic Center.

Gonzalez, 12, won the 50-yard backstroke and 50- and 100-yard breaststroke events, all in lifetime-bests.

Gonzalez won the 11-12 50-yard backstroke in 30.61, dropping 0.62; 50-yard breaststroke in 34.09, dropping 1.28 and 100-yard breaststroke in 1:14.93 with an impressive drop of 3.86

Alessandro Pereira, 10, and Enrique Rodriguez, 12, were double winners.

Pereira won the 9-10, 50-yard butterfly in a best time 30.84, dropping 0.31 and 100-yard backstroke in 1:08.70.

Rodriguez won the 12-and-under 100-yard butterfly in a best time 1:03.71 with an impressive 9.36, time drop and 100-yard freestyle in 55.41, also a best time with a 1.03 time drop.

Andrea Guerrero, 14, swimming unattached for SOFLO, won the 13-14 50-yard butterfly in 27.68 and 50-yard backstroke in 29.50

BRST Endless Summer Invite Results

GIRLS

50-yard freestyle: 13-14, 1. Sabrina Cronin, BRST 27.17, time drop, 2. Elizabeth Sikes, BRST 27.63, time drop, 3. Fabiana Avendano, SOFLO 29.29; 15-and-over, 1. Patricia Casellas, Azura 24.03, 2. Solana Capalbo, Azura 24.38, 3. Ulrike Tovilla, Azura 26.36.

50-yard butterfly: 9-10, 1. Mia Guerrero, Azura 33.50, 2. Abbie Sargent, FKSC 34.81, 3. Anastasia Lutz, SOFLO 36.99; 11-12, 1. Julianne McCranie, Azura 29.05, 2. Nicole Bellardi, Azura 30.07, 3. Sidney Anton, Azura 30.14; BRST: 6. Mariana Spada 35.84, time drop, 8. Olivia Mirenda 39.94, time drop, 9. Katya Kapskaya 40.99, time drop; 13-14, 1. Andrea Guerrero, SOFLO 27.68, 2. Adriana Gooding, Azura 27.83, 3. Sabrina Cronin, BRST 28.99, time drop; SOFLO: 5. LeeAnn Ranalli 32.71, 6. Fabiana Avendano 33.15; 15-and-over, 1. Patricia Casellas, Azura 25.78, 2. Solana Capalbo, Azura 27.95, 3. Isabella Di Salvo, Unattached 28.93.

100-yard butterfly: 12-and-under, 1. Sidney Anton, Azura 1:11.15, 2. Kailey Smith, SOFLO 1:22.28, time drop, 3. Daniela Saffon, Azura 1:25.82.

Mixed 200-yard butterfly: 1. Marcos Lavado, Azura 1:47.76, 2. Miguel Bernotti, BRST 1:55.21, time drop, 3. Aaron Granadeno, Unattached 1:59.12; SOFLO: 10. Andrea Guerrero 2:20.09.

50-yard backstroke: 9-10, 1. Mia Guerrero, Azura 36.39, 2. Anastasia Lutz, SOFLO 37.46, time drop, 3. Valentina Foster, Azura 40.26; 11-12, 1. Karli Cronin, BRST 33.54, time drop, 2. Nina Yonamine, Azura 36.96, 3. Olivia Sargent, FKSC 37.36; 13-14, 1. Andrea Guerrero, SOFLO 29.50, 2. Fabiana Avendano, SOFLO 34.67, 3. Darlene Mizrahi, Azura 37.54; 15-and-over, 1. Solana Capalbo, Azura 27.86, 2. Isabella Di Salvo, Unattached 29.98, 3. Ulrike Tovilla, Azura 30.84.

Mixed 200-yard breaststroke: 1. Brandon Moran, Azura 2:12.62, 2. Pedro Bernotti, BRST 2:16.71, time drop, 3. Cameron Taddonio, BRST 2:20.61; SOFLO: 9. Mark Andre De Gracia 2:39.15; SOFLO: 18. Fiorella Di Salvo 3:17.67, time drop.

50-yard breaststroke: 9-10, 1. Abbie Sargent, FKSC 36.58, 2. Anastasia Lutz, SOFLO 41.30, time drop, 3. Anna Nogueira, Azura 46.38; 1-12, 1. Rafaella Araujo, Azura 33.87, 2. Corley Smith, FKSC 38.13, 3. Olivia Sargent, FKSC 38.45; SOFLO: 4. Natalia Sibug 38.83, time drop; 13-14, 1. Adriana Gooding, Azura 35.07, 2. LeeAnn Ranalli, SOFLO 39.96, 3. Lindsay Potts, BRST 40.07, time drop; 15-and-over, 1. Patricia Casellas, Azura 30.39, 2. Patricia Perdomo, Azura 33.43, 3. Natalia Sarmiento, Unattached 35.88.

Mixed 400-yard individual medley: 1. Miguel Bernotti, BRST 4:17.74, 2. Pedro Bernotti, BRST 4:25.79, 3. Cameron Taddonio, BRST 4:26.11; SOFLO: 6. Enrique Rodriguez 4:59.52; SOFLO: 17. LeeAnn Ranalli 5:37.34

25-yard breaststroke: 8-and-under, 1. Adela Mikesz, BISC 26.80, 2. Mia Mascuch, BRST 28.95, time drop, 3. Brianna Muller, BRST 29.14, time drop.

100-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Rafaella Araujo, Azura 1:15.15, 2. Mariann Catalasan, SOFLO 1:25.38, 3. Nicole Cadavid, Azura 1:33.54.

25-yard backstroke: 8-and-under, 1. Adela Mikesz, BISC 22.35, 2. Emma Johnson, BRST 22.42, time drop, 3. Brianna Muller, BRST 23.70, time drop.

100-yard backstroke: 1. Nicole Bellardi, Azura 1:07.22, 2. Julianne McCranie, Azura 1:11.42, 3. Alexis Christensen, SOFLO 1:12.81; SOFLO: 4. Mariann Catalasan 1:17.08.

Mixed 200-yard backstroke: 1. Eisner Barberena, Azura 1:55.47, 2. Miguel Bernotti, BRST 2:07.13, time drop, 3. Pedro Bernotti, BRST 2:11.23, time drop; SOFLO: 16. Natalia Sibug 2:47.48, 17. Fiorella Di Salvo 2:48.74.

50-yard freestyle: 9-10, 1. Mia Guerrero, Azura 30.50, 2. Daniela Saffon, Azura 31.10, 3. Valentina Foster, Azura 32.32; 11-12, 1. Sidney Anton, Azura 28.32, 2. Nina Yonamine, Azura 29.65, 3. Alexis Christensen, SOFLO 29.97.

25-yard freestyle: 8-and-under, 1. Emma Johnson, BRST 19.32, time drop, 2. Mia Mascuch, BRST 19.32, time drop, 3. Adela Mikesz, BISC 22.08.

100-yard freestyle: 12-and-under, 1. Nicole Bellardi, Azura 59.77, 2. Julianne McCranie, Azura 1:01.24, 3. Rafaella Araujo, Azura 1:03.18; SOFLO: 5. Alexis Christensen 1:04.02, time drop, 8. Kailey Smith 1:07.78, time drop, 9. Mariann Catalasan 1:09.10, time drop.

BOYS

50-yard freestyle: 13-14, 1. Ricardo Salas, Azura 24.35, 2. Max Fermayer, Azura 24.75, 3. Juan Medina, Unattached 25.57; SOFLO: 6. Mark Andre De Gracia 27.30, time drop; 15-and-over, 1. Jhonny Perez, Unattached 21.16, 2. Steven Aimable, Unattached 21.43, 3. Daniel Torres, Azura 21.50.

50-yard butterfly: 9-10, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 30.84, time drop, 2. Gabriel Rais, BRST 36.15, 3. Mario Granizo, Azura 36.24; SOFLO: 4. Owen Smith 36.61, time drop; 11-12, 1. Andres Teran, Aura 29.63, 2. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 33.95, time drop, 3. Marcus Johnson, BRST 34.42, time drop; SOFLO: 6. Gavin Sheyda 36.57, time drop, 7. Sebastian Shy 46.50; 13-14, 1. Ricardo Salas, Azura 26.65, 2. Max Fermayer, Azura 27.18, 3. Mattia Giurevich, Azura 27.48; 15-and-over, 1. Edson Lima, Azura 22.39, 2. Marcos Lavado, Azura 22.86, 3. Daniel Torres, Azura 23.06.

100-yard butterfly: 12-and-under, 1. Enrique Rodriguez, SOFLO 1:03.71, time drop, 2. Alessandro Pereira, SOFLO 1:07.07, 3. Luke Weingard, Azura 1:16.31.

50-yard backstroke: 9-10, 1. Gabriel Rais, BRST 38.37, time drop, 2. Alejandro Osorio, Azura 39.30, 3. Diego Villalonga, Azura 40.85; 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 30.61, time drop, 2. Lucca Smith, Unattached 35.31, 3. Daniel Perez Battaglia, Azura 36.52; SOFLO: 6. Sebastian Bozeman 43.87; 13-14, 1. Max Fermayer, Azura 29.65, 2. Mark Andre De Gracia, SOFLO 30.53, time drop, 3. Juan Medina, Azura 31.65; 15-and-over, 1. Edson Lima, Azura 23.55, 2. Eisner Barberena, Azura 23.61, 3. Daniel Torres, Azura 23.82.

25-yard backstroke: 8-and-under, 1. Liam Fothergill, Azura 22.02, 2. William Zaryton, Agua 22.42, 3. Jack Morrison, BRST 23.28, time drop; SOFLO: 5. Preston Christensen 23.98.

100-yard backstroke: 12-and-under, 1. Alessandro Pereira, SOFLO 1:08.70, 2. Luke Weingard, Azura 1:14.28, 3. Gavin Sheyda, SOFLO 1:25.96, time drop.

50-yard breaststroke: 9-10, 1. Karvin Jay Ortiz, Azura 43.96, 2. Diego Villalonga, Azura 44.92, 3. Alejandro Osorio, Azura 46.62; 11-12, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 34.09, time drop, 2. Daniel Perez Battaglia, Azura 38.80, 3. Peter Domokos, BRST 41.32, time drop; 13-14, 1. Mattia Giurevich, Azura 30.10, 2. Joao Nogueira, Azura 36.71; 15-and-over, 1. Marcos Lovado, Azura 26.25, 2. Alessandro Xella, Unattached 27.44, 3. Brandon Moran, Azura 28.70.

25-yard breaststroke: 8-and-under, 1. William Zaryton, Agua 24.24, 2. Liam Fothergill, Azura 24.39, 3. Jack Morrison, BRST 24.43, time drop; SOFLO: 5. Preston Christensen 36.37.

100-yard breaststroke: 12-and-under, 1. Logan Gonzalez, SOFLO 1:14.93, time drop, 2. Sebastian Bozeman, SOFLO 1:51.53.

50-yard freestyle: 9-10, 1. Gabriel Rais, BRST 31.21, time drop, 2. Owen Smith, SOFLO 31.44, time drop, 3. Karvin Jay Ortiz, Azura 32.40; 11-12, 1. Andres Teran, Azura 27.53, 2. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 28.46, time drop, 3. Marcus Johnson, BRST 29.17, time drop.

25-yard freestyle: 8-and-under, 1. Liam Fothergill, Azura 17.58, 2. Jack Morrison, BRST 18.92, time drop, 3. Nicolas Yonamine, Azura 19.10; SOFLO: 5. Preston Christensen 24.45.

100-yard freestyle: 12-and-under, 1. Enrique Rodriguez, SOFLO 55.41, time drop, 2. Andres Teran, Azura 1:00.90, 3. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 1:04.31; SOFLO: 4. Sebastian Shy 1:11.49, time drop, 5. Gavin Sheyda 1:13.33, time drop.

Vank Leads SOFLO At Piranhas Turkey Classic


By Sharon Robb

November 8, 2016—Valerie Vank won the 50-yard breaststroke and turned in four best times to lead South Florida Aquatic Club at the Pompano Beach Piranhas Turkey Classic Sunday at the Pompano Beach Aquatic Center.

Vank, 11, won the sprint event in a best time 35.21. She was also second in the 50-yard backstroke in a best time 33.15, seventh in the 50-yard butterfly in a best time 32.10 and seventh in the 50-yard freestyle in a best time 29.34.

SOFLO boys were led by Logan Gonzalez, 11, who swam three best times. He was third in the 50-yard breaststroke in a best time 36.22

Gonzalez was also fourth in the 50-yard backstroke in a best time 33.27, seventh in the 50-yard freestyle in 28.79 and ninth in the 50-yard butterfly in a best time 32.81.

The majority of SOFLO swimmers turned in at least one best time. The timed final meet was geared for swimmers ages 10-and-under and 11-12.

SOFLO’s talented contingent: Madison Adkins, 10; Colin Alfonso, 12; Clara Bland, 7; Mariann Operana Catalasan, 10; Alexis Christensen, 11; Kaitlyn Consuegra, 10; Fiorella Di Salvo, 8; Matthew Escudero, 10; Mia Escudero, 12; Celeste Estrada, 11; Emma Gomez, 9; Logan Gonzalez, 11; Benjamin Kim, 9; Matthew Kim, 11; Maria Legaspi, 10; Anastasia Lutz, 10; Ella Michael, 7; Abigail-Marie Nation, 9; Judith-Alison Natino, 11; Eddie Oliver, 9; Tess Ruppert, 10; Carleigh Schleicher, 10; Annie Schulze, 10; Gavin Sheyda, 10; Sebastian Shy, 12; Natalia Sibug, 10; Samantha Solis, 11; Victoria Torres, 12; and Valerie Vank, 11.

The one-day meet also served as a food drive for the hungry and homeless in Broward County. Swim meet organizers asked visitors to bring a gift that would help provide food and non-perishable groceries for families battling hunger.

SUNDAY RESULTS

GIRLS

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Tawannah McLemore, BEST 30.63; SOFLO TOP 25: 17. Mariann Catalasan 38.90, 18. Fiorella Di Salvo 39.01, best time, 19. Carleigh Schleicher 40.44, best time; 11-12, 1. Mercy McLemore, BEST 28.20; SOFLO TOP 25: 7. Valerie Vank 32.10, best time, 12. Mia Escudero 33.45, best time, 24. Samantha Solis 37.02, best time.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Tawannah McLemore, BEST 32.62; SOFLO TOP 25: 8. Mariann Catalasan 37.35, 18. Fiorella DiSalvo 40.28, best time, 20. Natalia Sibug 40.52, 24. Anastasia Lutz 41.19; 11-12, 1. Mercy McLemore, BEST 31.59; SOFLO TOP 25: 2. Valerie Vank 33.15, best time, 14. Mia Escudero 36.03, best time, 27. Alexis Christensen 39.09, best time.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Tawannah McLemore, BEST 35.73; SOFLO TOP 25: 10. Mariann Catalasan 42.04, 12. Maria Legaspi 43.49, best time, 17. Fiorella Di Salvo 43.77, best time, 20. Natalia Sibug 44.36, best time, 21. Anastasia Lutz 45.15, best time; 11-12, 1. Valerie Vank, SOFLO 35.21, best time; SOFLO TOP 25: 2. Victoria Torres 36.57, best time, 4. Mia Escudero 38.06, 22. Samantha Solis 42.33, best time, 23. Judith-Alison Natino 42.42.

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Tawannah McLemore, BEST 28.46; SOFLO TOP 25: 14. Anastasia Lutz 32.6, best time, 17. Fiorella Di Salvo 33.89, best time, 18. Mariann Catalasan 33.93, best time, 22. Natalia Sibug 35.03, best time, 23. Maria Legaspi 35.29, best time, 24. Carleigh Schleicher 35.59, best time; 11-12, 1. Mercy McLemore, BEST 27.95; SOFLO TOP 25: 7. Valerie Vank 29.34, best time, 15. Mia Escudero 30.78, best time, 18. Samantha Solis 31.23, best time, 21. Victoria Torres 31.60.

BOYS

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Jason Cuffe, SFTL 30.85; SOFLO TOP 25: 21. Benjamin Kim 42.45, best time; 11-12, 1. Gabriel Munoz, BM 29.52; SOFLO TOP 25: 9. Logan Gonzalez 32.81, best time, 12. Matthew Kim 34.90, best time, 17. Moises Rodriguez 36.36, 25. Sebastian Shy 41.21.

50-yard backstroke:

10-and-under, 1. Jason Cuffe, SFTL 33.01; TOP 25: 16. Benjamin Kim 42.50, best time; 11-12, 1. Joshua Justin, PST 31.48; TOP 25: 4. Logan Gonzalez 33.27, best time, 11. Moises Rodriguez 36.03, 12. Matthew Kim 36.36, best time, 22. Sebastian Shy 41.66.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Giancarlo Suarez, BM 37.86; SOFLO TOP 25: 11. Benjamin Kim 48.22, 25. Gavin Sheyda 52.56; 11-12, 1. Aiden Kohanyi, Unattached 32.74; SOFLO TOP 25: 3. Logan Gonzalez 36.22, best time, 9. Matthew Kim 38.95, best time,

50-yard freestyle:

10-and-under, 1. Jason Cuffe, SFTL 28.64; 11-12, 1. Dylan Smiley, MCDA 26.82; TOP 25: 7. Logan Gonzalez 28.79, 13. Moises Rodriguez 30.54, 15. Matthew Kim 31.41, best time, 24. Sebastian Shy 32.80.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com for results and questions.

http://www.swim4soflo.com