SOFLO Swimmers Back To Racing On Saturday


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, August 24, 2018–South Florida Aquatic Club swimmers return to action on Saturday at the SOFLO Back To School & TYR Aviation Sizzler Developmental Meet.

After a too short summer vacation and students returning to school, more than 50 swimmers will now return to racing in their home pool at Academic Village Pool.

To ease back into competition event distances are limited to 25, 50 and 100 yards. SOFLO swimmers will compete in 194 individual events and three relays.

Among SOFLO’s top seeds are:

Francesca Perry, 8, 25-yard butterfly, 18.31.

Shelby Evans, 8, 25-yard breaststroke, 21.51 and 25-yard backstroke, 20.94.

Mark Andre De Gracia, 14, 50-yard freestyle, 26.24 and 100-yard individual medley, 1:02.46.

In addition to host SOFLO, other teams competing are Cooper City Cyclones, Midtown Weston Aquatics and Flying Fish Swim Club of Miami

The sizzler races for 6-and-unders and 7-8s begin 10 a.m. and end 10:30 a.m. The developmental meet for 9-14s begin after a 15-minute break around 10:45 a.m.

IF YOU GO

What: SOFLO Back To School & TYR Aviation Sizzler Developmental Meet

When: Saturday, 10 a.m.-noon, warm-up 9 a.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Of note: There is no admission. Heat sheets are free and available online at soflomeets.info/Aviation or Meet Mobile. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com.
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Mark Andre De Gracia Leads Team On Day One Of NPB Summer Kickoff At Plantation Central Park


By Sharon Robb

June 4, 2016—Mark Andre De Gracia got South Florida Aquatic Club off on the right track with a win in the 100-meter breaststroke Saturday at the eighth annual North Palm Beach Summer Kickoff at Plantation Central Park Aquatic Complex.

De Gracia, 12, won the 11-12 boys’ race in a best time 1:26.87, shaving 2.35 off his previous best of 1:29.22.

De Gracia was the team’s only individual winner. He was also 11th in the 200-meter backstroke in 2:53.70 and 14th in the 50-meter butterfly in a best time 39.32, dropping 7.68 seconds.

Other top three SOFLO finishers were:

Paige Lane, second, 200-meter freestyle 2:19.27; second, 100-meter butterfly, 1:11.92; third, 50-meter freestyle, 29.01.

Kaitlyn Barrios, second, 100-meter breaststroke, 1:45.25, best time; second, 100-meter backstroke, 1:36.75, best time.

Judith-Alison Nagy, third 100-meter breaststroke, 1:45.45.

Mariann Catalasan, third, 100-meter backstroke, 1:37.11.

Sarah Vasquez, third, 50-meter butterfly, 53.81, best time.

Lance Lesage, second, 200-meter backstroke, 2:32.37.

Chris Vasquez, third, 50-meter freestyle, 30.65, best time.

Plantation Swim Team and City of Plantation are hosting the meet while North Palm Beach Swim Club officials are running it.

SOFLO has the largest team with 61 swimmers entered in 332 races.

The meet, one of the Florida Gold Coast’s top summer meets, is giving SOFLO swimmers a chance to race long course against some of the Florida Gold Coast’s top swimmers and teams including Azura, Coral Springs Swim Club, Plantation, Boca Raton, Miami Swimming and host North Palm Beach.

The two-day meet concludes on Sunday with two sessions at 9 a.m. and 1:30 p.m.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Lilia Blanco, PB 2:47.01; SOFLO: 4. Maria Legaspi 2:59.14; 11-12, 1. Adriana Goodwin, Azura 2:20.64; SOFLO: 6. Emma Twombly 2:28.35, 17. Valeria Garcia 2:40.80, 21. Sofia Osorio 2:43.28, best time, 24. Sabrina Osorio 2:45.52, best time; 13-14, 1. Solana Capalbo, Azura 2:16.94; SOFLO: 2. Paige Lane 2:19.27, 7. Isabella Di Salvo 2:24.86, 15. Rebekah Ling 2:31.47; 15-and-over, 1. Emma Wahlstrom, ACE 2:06.75.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Erin Mooney, NPB 1:44.68; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 1:45.25, best time, 3. Judith-Alison Nagy 1:45.45, best time, 7. Maria Legaspi 1:53.58, 11. Carleigh Schleicher 1:59.83, best time, 13. Anastasia Lutz 2:00.14, best time, 20. Annie Schulze 2:09.30; 11-12, 1. Riley Botting, CSSC 1:24.89; SOFLO: 5. Mia Escudero 1:35.18, 6. Valeria Garcia 1:35.53, best time; 13-14, 1. Jennifer Secrest, NPB 1:21.23; SOFLO: 12. Rebekah Ling 1:37.33, best time, 13. Kalin Hubbard 1:38.06, best time; 15-and-over, 1. Malin Westman, ACE 1:13.21.

100-meter backstroke:

10-and-under, 1. Lilia Blanco, PB 1:32.15; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 1:36.75, best time, 3. Mariann Catalasan 1:37.11, 6. Judith-Alison Natino 1:42.83, best time, 10. Natalia Sibug 1:47.50, best time; 11-12, 1. Adriana Gooding, Azura 1:14.12; SOFLO: 11. Sofia Osorio 1:26.47, best time, 14. Emma Twombly 1:28.22.

200-meter backstroke:

13-14, 1. Jennifer Secrest, NPB 2:31.99; SOFLO: 5. Jena Legaspi 2:46.54, best time, 9. Daniela Curbelo 2:50.03, 13. Sofia Osorio 3:00.38, 15. Kalin Hubbard 3:04.63, 18. Leah Pardo 3:09.73; 15-and-over, 1. Madeline McClosky, ACE 2:30.67.

50-meter butterfly:

8-and-under, 1. Julianna Bell, NPB 51.74; SOFLO: 3. Sarah Vasquez 53.81, best time; 9-10, 1. Sidney Anton, Azura 36.11; SOFLO: 6. Kaitlyn Barrios 44.09, best time, 7. Carleigh Schleicher 45.91, best time, 10. Mariann Catalasan 47.08, 11. Judith-Alison Natino, 48.15 best time, 15. Celeste Estrada 49.67, best time, 16. Natalia Sibug 50.57, 20. Anastasia Lutz 53.84, best time; 11-12, 1. Adriana Gooding, Azura 31.83; SOFLO: 7. Mallory Schleicher 35.01, best time, 16. Jena Legaspi 37.35, best time, 19. Valeria Garcia 38.04, best time, 21. Mia Escudero 38.68, best time.

100-meter butterfly:

13-14, 1. Jennifer Secrest, NPB 1:06.85; SOFLO: 2. Paige Lane 1:11.92, 4. Daniela Curbelo 1:14.51, 6. Isabella Di Salvo 1:17.09, 17. Lily Sines 1:28.94, 18. Kalin Hubbard 1:29.10, best time; 15-and-over, 1. Harper Bruens, Unattached 1:01.40.

50-meter freestyle:

8-and-under, 1. Carolyn Powell, CSSC 38.55; SOFLO: 5. Sarah Vasquez 44.77, best time; 9-10, 1. Logan Ann Zielinski, NPB 33.53; SOFLO: 4. Kaitlyn Barrios 35.61, best time, 9. Mariann Catalasan 38.79, best time, 12. Judith-Alison Natino 40.20, 14. Anastasia Lutz 40.56, best time, 15. Carleigh Schleicher 40.64, 16. Natalia Sibug 41.25; 11-12, 1. Adriana Goodwin, Azura 29.64; SOFLO: 7. Mallory Schleicher 31.86, best time, 9. Emma Twombly 32.16, best time, 24. Valeria Garcia 33.86, 37. Mia Escudero 35.38; 13-14, 1. Solana Capalbo, Azura 28.63; SOFLO: 3. Paige Lane 29.01, 4. Isabella Di Salvo 30.30, 12. Michelle Ordonez 31.63, best time, 16. Daniela Curbelo 31.80, 21. Kalin Hubbard 32.29, best time; 15-and-over, 1. Harper Bruens, Unattached 26.43.

400-meter individual medley:

13-14, 1. Jennifer Secrest, NPB 5:19.28; SOFLO: 4. Mallory Schleicher 5:46.40, best time; 5. Jena Legaspi 6:01.51, 6. Rebekah Ling 6:01.89, 9. Lily Sines 6:10.42; 15-and-over, 1. Tara Leininger, NPB 5:37.30.

BOYS

200-meter freestyle:

10-and-under, 1. Kai Winkler, Unattached 2:21.94; SOFLO: 4. Jonathan Lozano 2:55.28, best time, 9. Kyle Dorn 3:05.73, best time, 15. Owen Smith 3:16.28, best time; 11-12, 1. Tre ‘V Monroe, NPB 2:17.34; SOFLO: 4. Chris Vasquez 2:27.20, best time, 8. Logan Gonzalez 2:37.08, best time, 17. Sebastian Shy 3:13.04, best time; 13-14, 1. Andres McKeon, CSSC 2:06.32; SOFLO: 7. Lance Lesage 2:14.49, 10. Eiza Gantus 2:19.24, 11. Nicolas Munoz 2:21.44, best time, 17. Zackary Harris 2:28.44, 19. Jiovanni Tapia 2:31.76, best time; 15-and-over, 1. Marcelo Acosta, Azura 1:55.69; SOFLO: 12. Tomas Pelaez 2:07.90, 28. Sebastian Sevilla 2:14.27, best time.

100-meter breaststroke:

10-and-under, 1. Kaii Winkler, Unatached 1:32.79; SOFLO: 9. Jonathan Lozano 1:57.13, 12. Joseph-Blake Natino 2:08.35, 19. Matthew Escudero 2:18.96; 11-12, 1. Mark Andre De Gracia, SOFLO 1:26.87, best time; SOFLO: 7. Chris Vasquez 1:38.77, best time; 13-14, 1. Ethan Di Egidio, Unattached 1:19.74; SOFLO: 6. Marcos Vazquez 1:28.32, best time, 12. Jiovanni Tapia 1:34.26, best time, 19. Gabriel Ferdinand 1:45.31, best time; 15-and-over, 1. Marco Guarente, Azura 1:06.08; SOFLO: 8. Tyler Bland 1:14.45, 20. Tomas Pelaez 1:24.50.

100-meter backstroke:

10-and-under, 1. Kaii Winkler, Unattached 1:18.58; SOFLO: 10. Kyle Dorn 1::46.37, best time, 19. Matthew Escudero 2:12.56; 11-12, 1. Fin Winkler, Unattached 1:13.83; SOFLO: 6. Logan Gonzalez 1:24.59, best time.

200-meter backstroke:

14-and-under, 1. Gavin Smith, NPB 2:26.66; SOFLO: 2. Lance Lesage 2:32.37, 6. Nicolas Munoz 2:39.23, best time, 9. Zackary Harris 2:46.41, best time, 11. Mark Andre De Gracia 2:53.70; 15-and-over, 1. Fernando Alatorre, Azura 2:11.59.

50-meter butterfly:

8-and-under, 1. Farouk Musa, HAT 38.99, best time; SOFLO: 4. Joseph-Blake Natino 59.75, best time; 9-10, 1. Kaii Winkler, Unattached 31.82; SOFLO: 7. Jonathan Lozano 45.77, best time, 16. Owen Smith 52.03; 11-12, 1. Tre ‘V Monroe, NPB 31.83; SOFLO: 4. Chris Vasquez 33.44, best time, 11. Logan Gonzalez 37.45, best time, 14. Mark Andre De Gracia 39.32, best time, 20. Sebastian Shy 49.75, best time.

100-meter butterfly:

13-14, 1. Gavin Smith, NPB 1:05.02; SOFLO: 9. Eiza Gantus 1:13.66, 10. Marcos Vazquez 1:15.07, 11. Jiovanni Tapia 1:15.08, best time, 20. Nicolas Munoz 1:19.17, best time, 25. Lucas Porven 1:30.37, best time; 15-and-over, 1. Marcos Lavado, Azura 55.27.

50-meter freestyle:

8-and-under, 1. Rafael Landron, SUN 42.09; SOFLO: 5. Joseph-Blake Natino 49.58; 9-10, 1. Marcus Szabo, PB 35.43; SOFLO: 7. Kyle Dorn 38.16, best time, 8. Owen Smith 38.41, best time, 11. Jonathan Lozano, 38.72; 11-12, 1. Tre ‘V Monroe, NPB 28.82; SOFLO: 3. Chris Vasquez 30.65, best time, 18. Sebastian Shy 40.97, 13-14, 1. Robert Wilson, Unattached 26.73; SOFLO: 5. Eiza Gantus 28.70, best time, 10. Lance Lesage 29.04, 15. Nicolas Munoz 29.88, best time, 22. Jiovanni Tapia 31.39, best time; 15-and-over, 1. Jhonny Perez, Unattached 23.84; SOFLO: 15. Tyler Bland 28.25, 27. Sebastian Sevilla 28.71.

400-meter individual medley:

14-and-under, 1. Gavin Smith, NPB 5:20.16; SOFLO: 6. Lucas Porven 6:53.06; 15-and-over, 1. Marcelo Acosta, Azura 4:42.27.

IF YOU GO

What: 8th annual North Palm Beach Long Course Summer Kickoff

When: Sunday

Where: Plantation Central Park Aquatic Complex, 9141 NW Second Street, off Broward Blvd.

Schedule: Sunday, Session One 9 a.m., Session Two 1:30 p.m.

Of note: Plantation Swim Team and City of Plantation are hosting the meet. North Palm Beach Swim Club staff is running the meet for the third consecutive year.

Admission: $5 each session, heat sheet $2 each session. Meet director is Alf Aguirre, 305-773-6060. Time lines, psych sheets and results will be posted at http://www.npbswimming.com according to meet organizers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

SOFLO Swimmers Win Big, Drop Times In Session One Of Sunrise Meet

SOFLO Swimmers Win Big, Drop Times In Session One Of Sunrise Meet


By Sharon Robb

Sept. 13, 2014—South Florida Aquatic Club swimmers started off on a winning note Saturday during the opening session of the Pre-Junior Olympics Developmental Meet at the Sunrise Civic Center.

With 69 swimmers competing in the Florida Gold Coast-sanctioned meet, SOFLO dominated the opening day races.

SOFLO had five individual boys winners and four individual girls winners.

Kayla Cunningham, 11, won the 11-12 200-yard freestyle in a best time 2:15.52. She dropped 8.03 seconds from her previous best time of 2:23.55.

Jena Legaspi, 10, won the 10-and-under 50-yard butterfly in a best time 36.29, dropping 2.58 from her previous best time of 38.87.

Madison Johnson, 12, won the 11-12 50-yard butterfly in 30.86 in her first appearance in the event.

In the 13-and-over 50-yard butterfly, SOFLO swept second (Isabel Shashaty), third (Zariya Harris), fourth (Raquel Lugo) and fifth places (Camila Alvarez) with three best times turned in.

Zariya Harris, 14, won the 100-yard freestyle in a best time 1:01.36, dropping 1.12 seconds off her previous best of 1:02.48. SOFLO had three swimmers in the top four spots. Shashaty was third and Lugo was fourth.

Zackary Harris, 9, cracked the 3-minute barrier in the 200-yard breaststroke for the first time.

Harris won the 10-and-under 200-yard breaststroke in a best time 2:59.63, dropping 8.62 seconds. His previous best time was 3:08.25.

Other boys individual winners were:

Odin Farkas, 10, 10-and-under 100-yard backstroke, 1:25.72.

Mark Andre De Gracia, 10, 10-and-under 50-yard breaststroke, 44.13, best time.

Samuel Quintero, 14, 13-and-over 50-yard breaststroke, 33.53, best time.

Alejandro Mateus, 9, 10-and-under, 100-yard freestyle, 1:12.66, best time.

The meet continues on Sunday with the final two sessions beginning at 9 a.m.

SESSION ONE GIRLS RESULTS

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Giulianna Garcia, CSSC 2:24.19; SOFLO: 3. Daniela Barreto 2:37.42, best time; 11-12, 1. Kayla Cunningham, SOFLO 2:15.52, best time; SOFLO: 5. Rebekah Ling 2:22.91; 13-and-over, 1. Jodi Kennedy, SwimFast 2:12.33; SOFLO: 2. Zariya Harris 2:13.01, best time, 5. Alexandra Crespo 2:14.18, 9. Alana Acevedo 2:21.72.

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Jena Legaspi, SOFLO 36.29, best time; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 37.27, best time, 7. Mia Escudero 40.19, best time, 21. Kerry Cunningham 43.89, best time, 28. Molly Mason 49.00, best time, 30. Mariann Catalasan 50.85, best time, 33. Judith-Alison Natino 51.53, best time, 39. Leah Pardo 54.32, 48. Carol Lambert 1:05.67; 11-12, 1. Madison Johnson, SOFLO 30.86; SOFLO: 3. Valentina Carrion 32.50, best time, 6. Kayla Cunningham 32.73, best time, 7. Karen Perez 33.46, best time, 19. Michelle Ordonez 36.85, 20. Lauren Siegman 36.88, 26. Zoe Rezende 38.72, 31. Andrea Chacon 41.33, best time; 13-and-over, 1. Pamela Torres, AK Sharks 30.94; SOFLO: 2. Isabel Shashaty 31.21, best time, 3. Zariya Harris 31.22, best time, 4. Raquel Lugo 31.42, 5. Camila Alvarez 31.56, best time, 8. Alana Acevedo 33.14, best time, 9. Alexandra Crespo 33.49, 13. Andrea Avellaneda 36.12, best time.

200-yard butterfly:

10-and-under, 1. Isabella Chambers, PST 2:55.59; 11-12, 1. Margaret Miao, AK Sharks 2:40.58; 13-and-over, 1. Mary Smutny, AK Sharks 2:22.78, best time; SOFLO: 2. Alexandra Crespo 2:34.89, best time.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Olivia Dinehart, AK Sharks 1:22.89; SOFLO: 4. Sarah Acevedo 1:24.94, best time; 11-12, 1. Addy Barone, Pine Crest 1:10.43; SOFLO: 17. Amy-Nicole Toro 1:20.27, 20. Michelle Ordonez 1:23.48, 21. Lily Sines 1:25.06, 22. Zoe Rezende 1:27.47, 27. Andrea Chacon 1:39.42, best time; 13-and-over, 1. Cameron Thomas, SF 1:08.06; SOFLO: 2. Kellie Wilcox 1:09.32, best time, 6. Isabel Shashaty 1:12.46, 11. Andrea Avellaneda 1:23.51, best time.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Briana Dattile, CSSC 39.16; SOFLO: 2. Daniela Barreto 41.66, best time, 8. Jena Legaspi 44.64, best time, 20. Judith-Alison Natino 50.60, best time, 24. Leah Pando 52.19, 26. Kerry Cunningham 52.63, best time, 28. Molly Mason 53.48, 30. Mariann Catalasan 53.80, best time, 41. Jadyn Parks 59.59, 52. Celeste Cuevas 1:17.36, 54. Carol Lambert 1:23.20; 11-12, 1. Kai Kibler, PST 38.29; SOFLO: 5. Madison Johnson 39.63, 19. Amy-Nicole Toro 44.14, best time, 28. Lily Sines 46.19; 13-and-over, 1. Pamela Torres, AK Sharks 36.30; SOFLO: 2. Kellie Wilcox 37.21, best time, 7. Raquel Lugo 41.56.

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Isabella Chambers, PST 3:02.44; 11-12, 1. Margaret Milo, AK Sharks 2:44.30; 13-and-over, 1. Mary Smutny, AK Sharks 2:44.19.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Caroline Udell, PST 1:11.02; SOFLO: 2. Sarah Acevedo 1:11.08, best time, 11. Daniela Barreto 1:15.60, best time, 15. Mia Escudero 1:17.41, best time, 37. Kerry Cunningham 1:28.55, best time, 45. Leah Pando 1:36.02, 50. Celeste Cuevas 1:40.87, 53. Jadyn Parks 1:44.59, 61. Carol Lambert 2:01.72, best time; 11-12, 1. Maddy Schain, AK Sharks 59.80; SOFLO: 2. Valentina Carrion 1:01.36, best time, 5. Madison Johnson 1:04.52, 6. Kayla Cunningham 1:04.66, best time, 7. Karen Perez 1:04.70, best time, 16. Lauren Siegman 1:07.39, 26. Amy-Nicole Toro 1:11.06, best time, 32. Zoe Rezende 1:14.72, 34. Michelle Ordonez 1:15.09, 42. Andrea Chacon 1:23.07, best time; 13-and-over, 1. Zariya Harris, SOFLO 1:01.36, best time; SOFLO: 3. Isabel Shashaty 1:01.53, 4. Raquel Lugo 1:01.97, 10. Kellie Wilcox 1:03.10, best time, 11. Camila Alvarez 1:03.87, best time, 12. Alana Acevedo 1:05.77, best time, 22. Andrea Avellaneda 1:14.04, best time.

SESSION ONE BOYS RESULTS

200-yard freestyle:

10-and-under, 1. Zachary Vasser, YBC 2:35.26; SOFLO: 2. Alejandro Mateus 2:35.89, best time, 3. Aldo Zepeda 2:44.86, best time, 7. Fernando Barreto 2:58.01; 11-12, 1. Daniel Escobar, PST 2:07.97; SOFLO: 15. Lucas Gandarillas 2:44.44, 16. Gabriel Ferdinand 2:47.56, 20. Ryan Alfonso 3:14.96; 13-and-over, 1. Brandon Adelkopf, PST 2:02.63; SOFLO: 3. Juan Medina 2:08.95, best time, 5. Brandon Fratianni 2:10.84, 6. Sebastian Simko 2:16.22, best time, 10. Shane O’Brien 2:37.21,

50-yard butterfly:

10-and-under, 1. Yannai Michael, PST 35.30; SOFLO: 2. Randy Smith 36.48, 4. Nathaniel Garrick 41.53, 8. Mark Andre De Gracia 43.07, best time, 10. Sebastian Navarro 45.30, 11. Matthew Kim 45.57, 12. Jacob Navarro 45.67, 13. Jacob Oram 45.91, best time, 14. Noah Hew 46.04, 22. Samuel Bullen 55.17, 29. Tyler Herring 58.37; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 31.87; SOFLO: 17. Ian Chalmers 40.57, best time, 23. Chris Vasquez 47.90; 13-and-over, 1. Sebastian Manrique, YBC 28.22; SOFLO: 5. Samuel Quintero 29.67, best time; 7. Juan Medina 30.71, best time, 11. Ethan Hew 33.24, best time, 12. Wyatt Jennessee 33.27.

200-yard butterfly:

11-12, 1. Dominic Bono, AK Sharks 2:42.59; 13-and-over, 1. Diego Avellaneda, Sunrise 2:18.69; SOFLO: 3. Andres Arias 2:35.43.

100-yard backstroke:

10-and-under, 1. Odin Farkas, SOFLO 1:25.72; SOFLO: 3. Jacob Oram 1:30.15, 4. Miguel Crespo 1:36.97, best time, 7. Daniel Fiallo 1:52.98; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 1:12.42; SOFLO: 15. Ian Chalmers 1:30.12, 18. Ryan Alfonso 1:36.06, best time; 13-and-over, 1. Brandon Adelkopf, PST 1:04.34; SOFLO: 3. Andres Arias 1:05.89, best time, 6. Brandon Fratianni 1:08.33, best time, 7. Sebastian Simko 1:09.68, best time.

50-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Mark Andre De Gracia, SOFLO 44.13, best time; SOFLO: 3. Samuel Bullen 44.57, best time, 4. Odin Farkas 45.96, best time, 6. Noah Hew 47.26, best time, 7. Randy Smith 47.94, best time, 17. Matthew Kim 51.04, 18. Sebastian Navarro 51.17, best time, 20. Fernando Barreto 51.28, best time, 22. Aldo Zepeda 51.91, 24. Farouk Musa 52.86, best time, 27. Miguel Crespo 55.42, 29. Tyler Hering 56.20, 31. Daniel Romero 57.54, 44. Ethan Greenberg 1:11.64; 11-12, 1. Guillermo Barrios, CSSC 38.88; SOFLO: 9. Gabriel Ferdinand 43.33, best time, 16. Lucas Gandarillas 47.08, 21. Chris Vazquez 48.33, best time; 13-and-over, 1. Samuel Quintero, SOFLO 33.53, best time; SOFLO: 7. Andres Arias 34.88, 8. Ethan Hew 35.68, best time, 11. Wyatt Jennessee 38.12, 16. Shane O’Brien 43.99.

200-yard breaststroke:

10-and-under, 1. Zackary Harris, SOFLO 2:59.63, best time; 11-12, 1. Daniel Escobar, PST 2:53.80; SOFLO: 5. Ryan Alfonso 3:50.58; 13-and-over, 1. Matthew Cooper, SwimFast 2:34.16; SOFLO: 4. Wyatt Jennessee 3:01.03.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Alejandro Mateus, SOFLO 1:12.66, best time; SOFLO: 3. Randy Smith 1:14.74, best time, 5. Mark Andre De Gracia 1:17.23, best time, 6. Noah Hew 1:17.56, 10. Aldo Zepeda 1:21.19, 11. Odin Farkas 1:21.94, best time, 12. Sebastian Navarro 1:21.95, best time, 13. Jacob Oram 1:22.53, best time, 16. Fernando Barreto 1:24.48, best time, 18. Jacob Navarro 1:25.58, best time, 20. Miguel Crespo 1:26.18, 22. Tyler Herring 1:27.80, 28. Samuel Bullen 1:35.64, best time, 32. Daniel Fiallo 1:40.27, 43. Daniel Romero 1:52.52; 11-12, 1. Robert Wilson, PST 59.20; SOFLO: 10. Michael Toro 1:09.94, 16. Ian Chalmers 1:16.52, best time, 21. Gabriel Ferdinand 1:18.39, best time, 24. Chris Vasquez 1:20.92, best time; 13-and-over, 1. Brandon Adelkopf, PST 54.69; SOFLO: 3. Brandon Fratianni 56.37, best time, 6. Samuel Quintero 57.89, best time, 7. Juan Medina 58.32, best time, 9. Sebastian Simko 59.63, best time, 14. Ethan Hew 1:04.10, best time, 20. Shane O’Brien 1:10.27.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com