SOFLO’s Marcella Marinheiro Wins Title On Day Three Of Southern Zone Senior LC Championships

SOFLO’s Marcella Marinheiro Wins Title On Day Three Of Southern Zone Senior LC Championships


By Sharon Robb

July 31, 2014—There’s no place like home when it’s your college team’s pool.

South Florida Aquatic Club’s Marcella Marinheiro, 19, won the 50-meter backstroke at the USA Swimming Southern Zone Senior Long Course Championships Thursday night at Florida Gulf Coast Aquatic Center in Fort Myers.

Marinheiro, a sophomore at Florida Gulf Coast, was relentless from the start winning in 31.34. She went a lifetime-best 31.18 in morning prelims dropping from 31.79 to earn the top seed.

Marcella Marinheiro was also 11th in the 50-meter butterfly in 30.23 in prelims and 14th in 30.38 in finals.

Her SOFLO teammates all dropped time in several events during the morning session.

Esteban Diaz-Velasco, 15, swam a life-time best 29.86 in the 50- meter backstroke. It was the first time Diaz-Velasco broke the 30-second barrier bettering his previous best of 30.01, dropping 0.15 seconds. He went 29.89 in morning prelims.

In the men’s 200-meter freestyle, three SOFLO swimmers bettered their times. Matthew Gonzalez, 19, first swam 2:01.26 in prelims and 2:00.87 in finals, dropping 5.48 seconds from his previous best of 2:05.35.

Diaz-Velasco went 2:03.44, dropping 5.67 seconds from his previous best of 2:09.11.

Jordan Colon, 17, swam 2:03.91, a huge time drop from his previous best time of 2:09.16.

In the 50-meter butterfly, Gonzalez swam a best time 27.43, dropping from 28.21. Diaz-Velasco went a best time of 28.69, dropping 1.78 seconds off his previous best time of 30.47, breaking another 30-second barrier for the first time.

In the women’s 200-meter freestyle, five of the top finishers were Florida swimmers including runner-up Kendall Dawson in a best time 2:04.56.

THURSDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. SwimMAC 565, 2. The Woodlands 443, 3. First Colony 417, 4. Charles River 289, 5. Team Greenville 283, 6. Metroplex 281, 7. New Wave 243, 8. Mansfield 231, 9. Fast Lane 202, 10. Princeton Piranhas 195.

WOMENS TEAM TOTALS: 1. The Woodlands 319, 2. SwimMAC 263, 3. First Colony 217, 4. Charles River 172, 5. Metroplex 162, 6. Fast Lane Aquatics 147, 14. Gulf Coast 40, 20. SOFLO 28.

MENS TEAM TOTALS: 1. SwimMAC 302, 2. Team Greenville 273, 3. First Colony 200, 4. Princeton Piranhas 177, 5. New Wave 171, 11. North Florida Swimming 112, 15. Fast Lane Aquatics 55, 21. Gulf Coast Swim Team 26, 24. SOFLO 16.

GIRLS

50-meter backstroke: 1. Marcella Marinheiro, SOFLO 31.34 (31.18 prelims, best time); 6. Paige Madden, GCST 32.47, 11. Varvara Klyueva, FSLA 32.40, 13. Varvara Klyueva, FSLA 33.08, 19. Ellen Vann, SWIM 33.48, 36. Polina Rukosuev, FSLA 34.79, 43. Aly Pacitti, PST 35.09, 44. Meagan Abad, PST 35.16, 47. Kealyn Bowie, FSLA 35.53, 52. Becca Hays 36.20, 53. Emily Summa, SWIM 36.75.

200-meter freestyle: 1. Haley Yelle, MAC 2:04.32; 2. Kendall Dawson, FSLA 2:04.56, best time, 3. Bryanna Vasquez, FCST 2:06.47, best time, 4. Kseniya Lepkhina, FSLA 2:07.11, 5. Delia Weber, FCST 2:08.30, 17. Cassie Niles, CVST 2:09.66, 21. Alex Simpson, SWIM 2:10.68 25. Savannah Bowser, GCST 2:11.72, 26. Alex Wittman, Unattached-FL 2:11.78, 35. Kellie Roedig, CVST 2:13.58, 39. Ashley Mercadel, FCST 2:13.93, best time, 44. Lexi Faunce, GCST 2:14.31, 58. Mali Rodriguez, FSLA 2:15.81, 60. Emma Volz, CVST 2:16.00, 67. Emily Summa, SWIM 2:16.38, 76. Allie Surrency, NFS 2:16.84, 78, Kylie Keys 2:17.12, 79. Samantha Hurley, SWIM 2:17.21, 88. Polina Rukosuev, FSLA 2:17.91.

400-meter individual medley: 1. Lindsay Looney, MTRO 5:03.65, 3. Natalie Clausen, Unattached-FL 5:07.37, 8. Ben Faunce, GCST 5:18.84, 14. Daria Korostina, FSLA 5:17.95, 18. Alex Wittman, Unattached-FL 5:19.64, 37. Kellie Roedig, CVST 5:28.47, 38. Varvara Klyueva, FSLA 5:29.22, 48. Aly Pacitti, PST 5:35.54, 50. Kylie Keys, SWIM 5:35.89, 57. Kealyn Bowie, FSLA 5:43.89, 59. Maria Zambito, CVST 5:46.86.

50-meter butterfly: 1. Kseniya Lepikhina, FSLA 28.41, 12. Brittany Bull, FCST 30.28, 14. Marcella Marinheiro, SOFLO-FGC 30.38, 17. Alexandra Remy, FCST 30.67, 24. Allie Surrency, NFS 31.02, 25. Bean Faunce, GCST 31.15, 38. Meagan Abad, PST 31.55, best time, 46. Aly Pacitti, PST 31.78, 46. Savannah Bowser, GCST 31.78, best time, 49. Mali Rodriguez, FSLA 31.84.

800-meter freestyle relay: 1. The Woodlands Swim Team 8:43.05, 12. Gulf Coast Swim Team 9:01.80, 29. Swim Florida 9:35.29.

BOYS

50-meter backstroke: 1. Will Stange, PPST 27.02, 8. Nicholas Landi, FSLA 29.05, best time, 20. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO-FGC 29.86, best time, 22. Jackson Auer, Blue Dolphins-FL 30.14, 30.02 prelims best time, 26. Dylan Keer, SWIM 30.41, 40. Leonardo Manrique, PST 32.81, best time, 47. Felipe Farias, PST 33.90, 48. Justin Falcon, PST 35.17.

200-meter freestyle: 1. Will Stange, PPST 1:54.46, 5. Eddie ZackaIV, GCST 1:58.51, 11. Joao Pedro Barreto, EAJ 1:58.29, 21. Mel Nash II, NFS 2:00.37, 26. Matthew Gonzalez, SOFLO-FGC 2:01.26, best time, 42. Adriel Ortiz, 51. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO 2:03.44, best time, 57. Austin Childers, CV 2:03.65, 63. Jordan Colon, SOFLO 2:03.91, best time.

400-meter individual medley: 1. Harrison Jones, AGS 4:32.78, 4. Mel Nash II, NFS 4:41.54, best time, 19. Eddie Zacka IV, GCST 4:51.73, 22. Alec Bowie, FSLA 4:53.29, 56. Darrien Heil, GCST 5:07.65, 67. Alex Cook, NFS 5:17.63.

50-meter butterfly: 1. Connor Johnson, WAVE 25.45, 10. Rapha Arcain, FCST 26.90, 17. Cory Klemm, SWIM 27.31, 21. Matthew Gonzalez, SOFLO 27.43, best time, 23. Mel Nash II, NFS 27.48, 34. David Li, NFS 27.95, 37. TristanBurroughs, NFS 28.05, 41. Victor Santos, EAJ 28.25, 49. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO 28.69, best time, 50. Felipe Farias, PST 28.81, best time, 69. Eitan Ghelman, PST 30.04, best time, 75. Leonardo Manrique, PST 31.51, 76. Justin Falcon, PST 31.85.

800-meter freestyle relay: 1. SwimMAC 7:59.43, 20. Swim Florida 8:26.52.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Esteban Diaz-Velasco Top FGC Finisher On Day Two Of Southern Zone Senior LC Championships

SOFLO’s Esteban Diaz-Velasco Top FGC Finisher On Day Two Of Southern Zone Senior LC Championships


By Sharon Robb

July 30, 2014—Esteban Diaz-Velasco of South Florida Aquatic Club was the top Florida Gold Coast finisher at the USA Swimming Southern Zone Senior Long Course Championships Wednesday night at Florida Gulf Coast Aquatic Center in Fort Myers.

Diaz-Velasco, 15, was ninth in the 200-meter backstroke in a lifetime-best 2:12.41, dropping 5.73 seconds off his previous best. He bettered his best time of 2:18.14 in prelims in 2:13.34 and lowered it again in finals.

SOFLO teammate and Florida Gulf Coast sophomore Marcella Marinheiro, was 12th in the 200-meter backstroke in 2:28.42, also a best time, dropping 1.36 seconds. Her previous best was 2:28.91. She first lowered it in prelims in 2:27.55.

Marinheiro also swam 1:02.03 in the 100-meter freestyle.

Jordan Colon, 17, of SOFLO was 22nd in the 200-meter breaststroke in 2:37.93. He was also 24th in the 50-meter breaststroke in 34.07 after going 33.28 in prelims, just .09 off his best time. Colon was coming off a training camp in Corby, England with the Jamaican national team.

SOFLO’s Matthew Gonzalez, 19, swam 2:15.40 in the 200-meter butterfly.

WEDNESDAY RESULTS

GIRLS

200-meter medley relay:

1.The Woodlands Swim Team-GU 2:02.54 (Carly Pratt, Victoria Hunt, Isabel Tank, Alex Brosvik), 2. SwimMAC “B” 2:03.24, 3. SwimMAC “A” 2:03.75, 17. Gulf Coast Swim Team 2:11.47 (Paige Madden, Bean Faunce, Savannah Bowser, Lexi Faunce).

100-meter freestyle:

1.Haley Yelle, MAC 58.60, 2. Sydney Lee, CRA 58.61, 3. Kendall Dawson, FSLA-FL 58.75, 7. Kseniya Lepikhina, FSLA FL 59.52, 22. Savannah Bowser, GCST-FL 1:01.75, 32. Marcella Marinheiro, SOFLO-FGC 1:02.03.

200-meter breaststroke:

1.Victoria Hunt, TWST 2:42.34, 2. Rozhina McClanahan, MAC 2:44.51, 3. Elizabeth Underkoffler, WAVE 2:45.50, 22. Bridget Woods, NFS-FL 2:52.25, 32. Bean Faunce, GCST-FL 3:01.32.

200-meter backstroke:

1.Carly Pratt, TWST 2:22.29, 2. Kendall Dawson, FSLA-FL 2:22.52, 3. Daria Korostina, FSLA-FL 2:24.98, 8. Kseniya Lepikhina, FSLA-FL 2:28.35, 12. Marcella Marinheiro, SOFLO-FGC 2:28.42, 25. Varvara Klyueva, FSLA-FL 2:29.19, 27. Polina Rukosuev, FSLA-FL 2:31.95.

200-meter butterfly:

1.Isabel Tank, TWST-GU 2:19.49, 2. Brittany Bui, FCST-GU 2:21.81, 3. Catherine Maxwey, MAC 2:22.20, 12. Bean Faunce, GCST-FL 2:28.12, 17. Alex Wittman, Unattached-FL 2:26.83, 26. Kellie Roedig, CVST-FL 2:32.14, 27. Mail Rodriguez, FSLA-FL 2:32.96.

50-meter breaststroke:

1.Victoria Hunt, TWST-GU 35.12, 2. Taylor Ballard, MMST-MS 35.23, 3. Kalyn Fetter, MAC-NC 35.26, 5. Daria Korostina, FSLA-FL 35.81, 23. Allie Surrency, NFS-FL 38.79.

200-meter freestyle relay:

1.The Woodlands Swim Team 1:50.63, 2. SwimMAC “A” 1:50.74, 3. Charles River Aquatics 1:51.97, 17. Carrollwood Village-FL 1:55.74, 22. Gulf Coast Swim Team 1:57.02, 29. Swim Florida 1:58.74.

BOYS

200-meter medley relay:

1.New Wave Swim Team 1:49.11 (Petch Lamson, Sean Yeh, Connor Johnson, Sammy Brinkley), 2. Team Greenville 1:49.98, 3. Aggie Swim Club 1:51.20, 6. North Florida Swimming 1:52.22, 23. Swim Florida 1:57.99, 31. Plantation Swim Team 2:06.08 (Leonardo Manrique, Justin Falcon, Felipe Farias, Eitan Ghelman).

100-meter freestyle:

1.Michael Thibert, MAC 52.32, 2. Mitchell Harwood, MAC 53.10, 3. Will Stange, PPST-NJ 53.41, 14. Joao Pedro Barreto, EAJ-FL 54.50.

200-meter breaststroke:

1.Francois Van Wynsberghe, TG-SC 2:21.95, 2. Mel Nash II, NFS-FL 2:26.11, 3. Sean Yeh, WAVE-NC 2:27.64, 9. Nicholas Landi, FSLA-FL 2:27.36, 10. Paul Camargo, FSLA-FL 2:28.42, 17. David Li, NFS-FL 2:34.77, 22. Jordan Colon, SOFLO 2:37.93.

200-meter backstroke:

1.Will Stange, PPST-NJ 2:04.12, 2. Tal Davis, TG-SC 2:06.00, 3. Cameron Kerr, COOG-GU 2:09.19, 8. Mel Nash, NFS-FL 2:19.36, 9. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO-FGC 2:12.41, 11. Nicholas Landi, FSLA-FL 2:12.66.

200-meter butterfly:

1.Harrison Jones, AGS-GU 2:04.76, 2. Tal Davis, TG-SC 2:05.45, 3. Griff Hutton, PPST-NJ 2:06.92, 21. Matthew Gonzalez, SOFLO-FGC 2:15.40.

50-meter breaststroke:

1.Chance Whinnery, Unattached 30.00, 2. Paul Camargo, FSLA-FL 30.22, 3. Sean Yeh, WAVE-NC 30.22, 4. David Li, NFS-FL 30.87, 9. Cory Klemm, SWIM-FL 31.73, 11. Nicholas Landi, FSLA-FL 32.10, 24. Jordan Colon, SOFLO 34.07, 30. Spencer Greaves, SEA-FL 34.10.

200-meter freestyle relay:

1.SwimMAC 1:38.11, 2. Coastal Bend All Stars 1:38.22, 3. Metroplex Aquatics 1:39.24, 5. North Florida Swimming 1:40.02, 27. Swim Florida 1:47.31, 29. Plantation Swim Team 1:48.41, 30. St. Edward’s 1:48.85.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com