Barber, Barrizonte, Naranjo Lead SOFLO At Santa Claus Holiday Sprint Invitational


By Sharon Robb
WEST PALM BEACH, December 3, 2022—South Florida Aquatic Club got in some nice swims and huge time drops at the Santa Claus Holiday Sprint Invitational Saturday at Lake Lytal Aquatic Center.

Molly Barber, 7, won three events and finished second in another and had three time drops.

Barber won the 100-yard freestyle in 1:41.13; 25-yard breaststroke in 26.84 dropping 1.79 and 100-yard individual medley in 1:55.09 dropping an impressive 7.42 seconds off her previous best. She was also second in the 25-yard backstroke in 23.70 dropping 0.18. Barber scored 22 points.

Maya Barrizonte, 8, won the 25-yard butterfly in 21.20 and was second in the 50-yard freestyle in 39.67 dropping 1.33. She was also fourth in the 100-yard freestyle and 100-yard individual medley. Barrizonte scored 23 points.

Sarah Naranjo, 8, won the 25-yard freestyle in 20.42 dropping 2.54. She also had two thirds with best times with 3.16 and 3.65 time drops and one fourth place finish. She scored 16 points.

Thiago Mantilla, 6, with three runner-up finishes and one third place; Andres Gomez, 7, with three second places, one third place and one time drop; Gregory Miralles, 8, with one second place, one fourth, two sixths and one time drop; and Mateo Naranjo, 8, with one third place, one fifth, one seventh and three time drops led the SOFLO boys.

SOFLO had 16 swimmers compete in 63 individual events.

In addition to SOFLO, other Florida Gold Coast teams competing are Wahoos of Wellington, Martin County, North Palm Beach, Boca Raton, Jupiter Dragons, FAST, Tsunamis Swim Team, Indian River and host Lake Lytal Lightning.

GIRLS
25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Reign Belzer, WOW 18.11; 7-8, 1. Sarah Naranjo, SOFLO 20.42, time drop 2.54.

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Reign Belzer, WOW 21.25; 7-8, 1. Scarlett Burgess, JUP 16.79; SOFLO: 2. Molly Barber 23.70.

50-yard freestyle: 6-and-under, 1. Reign Belzer, WOW 42.76; 7, 1. Callie Bevilacqua, NPB 45.65; 8, 1. Karina Aguirre, NPB 38.72, 2. Maya Barrizonte, SOFLO 39.67, time drop 1.33, 3. Sarah Naranjo, SOFLO 43.22, time drop 3.16; SOFLO: 4. Victoria Colmenares 43.75.

50-yard backstroke: 7, 1. Charlotte Witkowski, NPB 53.02, 8, 1. Karina Aguirre, NPB 44.07.

100-yard freestyle: 7, 1. Molly Barber, SOFLO 1:41.13, 2. Charlotte Witkowski, NPB 1:48.38, 3. Natalee Thrasher, TSU 2:0164; 8, 1. Karina Aguirre, NPB 1:27.46; SOFLO: 4. Maya Barrizonte 1:39.41, time drop 5.93, 5. Victoria Colmenares 1:44.67, time drop 8.42.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Sunrise Hahn. JUP 33.79; 7-8, 1. Molly Barber, SOFLO 26.84, time drop 1.79; SOFLO: 4. Sarah Naranjo 31.36.

50-yard breaststroke: 7, 1. Callie Bevilacqua, NPB 55.52; 8, 1. Karina Aguirre, NPB 48.31; SOFLO: 3. Victoria Colmenares 58.04.

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Reign Belzer, WOW 23.87; 7-8, 1. Maya Barrizonte, SOFLO 21.20.

50-yard butterfly: 7, 1. Charlotte Witkowski, NPB 16.55; 8, 1. Isabella Tuttle, RATS 49.60.

100-yard individual medley: 7, 1. Molly Barber, SOFLO 1:55.09, time drop 7.42; 8, 1. McKenna Coddington, RATS 1:40.15; SOFLO: 2. Victoria Colmenares 1:54.28, time drop 5.18, 3. Sarah Naranjo 1:58.78, time drop 3.65, 4. Maya Barrizonte 2:01.14.

BOYS
25-yard freestyle: 6-and-under, 1. Luke Gamino, MC 23.72, 2. Vitor Megathlin, WOW 23.77, 3. Thiago Mantilla, SOFLO 29.52; 7-8, 1. Rylan Helmes, FAST 18.37; SOFLO: 3. Mateo Naranjo 18.97, time drop 1.26, 4. Gregory Miralles 19.10, 8. David Mendoza 20.49.

25-yard backstroke: 6-and-under, 1. Vitor Megathlin, WOW 27.61, 2. Thiago Mantilla, SOFLO 28.67; 7-8, 1. Grant Hurley, WOW 21.06.

50-yard freestyle: 6-and-under, 1. Luke Gamino, MC 52.89; 7, 1. Sebastian Wood, LLL 37.63, 2. Andres Gomez, SOFLO 44.32; 8, 1. Lucas Mango, BR 36.32; SOFLO: 5. Mateo Naranjo 43.20, time drop 5.07, 9. David Mendoza 47.73.

50-yard backstroke: 7, 1. Sebastian Wood, LLL 48.29, 2. Andres Gomez, SOFLO 53.47, time drop 0.05; 8, 1. Vincent Euseppi, NPB 46.88.

100-yard freestye: 7, 1. Sebastian Wood, LLL 1:40.89, 2. Andres Gomez, SOFLO 1:51.72; 8, 1. Lucas Mango, BR 1:21.93.

25-yard breaststroke: 6-and-under, 1. Luke Gamino, MC 30.28, 2. Thiago Mantilla, SOFLO 33.79; 7-8, 1. Cole Robinson, JUP 26.67; SOFLO: 2. Gregory Miralles 26.92, time drop 0.23, 7. Mateo Narnjo 29.86, time drop 1.89, 9. David Mendoza 31.18.

50-yard breaststroke: 7, 1. Sebastian Wood, LLL 1:00.23; SOFLO: 3. Andres Gomez 1:08.27; 8, 1. Max Brodbeck, NPB 49.81.

25-yard butterfly: 6-and-under, 1. Vitor Megathlin, WOW 30.13, 2. Thiago Mantilla, SOFLO 30.66; 7-8, 1. Jack Banfe, JUP 25.34; SOFLO: 6. Gregory Miralles 27.86, 7. David Mendoza 29.75.

50-yard butterfly: 8, 1. Vincent Euseppi, NPb 50.38.

100-yard individual medley: 7, 1. Roman Euseppi, NPB 2:14.32; 8, 1. Lucas Mango, BR 1:37.02; SOFLO: 6. Gregory Miralles 1:59.74.

HIGH POINT AWARDS
GIRLS

6-and-under, 1. Reign Belzer, WOW 44.
7-year-olds, 1. tie, Callie Bevilacqua, NPB 40 and Charlotte Witkowski, NPB 40, 3. Molly Barber, SOFLO 35.
8-year-olds, 1. Karina Aguirre, NPB 44, 4. Victoria Colmenares, SOFLO 30, 5. Maya Barrizonte, OFLO 23.
BOYS
6-and-under, 1. Luke Gamino, MC 41, 3. Thiago Mantilla, SOFLO 35.
7-year-olds, 1. Sebastian Wood, LLL 44, 3. Andres Gomez, SOFLO 35.
8-year-olds, 1. Lucas Mango, BR 42.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Among Teams At Santa Claus Holiday Sprint Invitational Saturday At Lake Lytal


By Sharon Robb
WEST PALM BEACH, December 1, 2022—South Florida Aquatic Club’s young up-and-coming swimmers will compete at the annual Santa Claus Holiday Sprint Invitational Saturday at Lake Lytal Aquatic Center.

SOFLO has 16 swimmers competing in 63 individual events.

Gregory Miralles, 8, is seeded first in the 7-8 25-yard freestyle in 18.84 and 25-yard breaststroke in 27.15.

Maya Barrizonte, 8, is top seed in the 7-8 25-yard butterfly in 20.59.

Other SOFLO swimmers entered are: Molly Barber, 7; Mason Barrizonte, 9; Lincoln Callaway Coy, 9; Victoria Colmenares, 8; Andres Gomez, 7; Camila Juanes, 10; Thiago Mantilla, 6; Daniel Mantjos, 11; David Mendoza, 8; Lilith Napoles, 9; Mateo Naranjo, 8; Sarah Naranjo, 8; Christopher Pozo, 8; and Mattias Tejada, 11.

In addition to SOFLO, other Florida Gold Coast teams competing are Wahoos of Wellington, Martin County, North Palm Beach, Boca Raton, Jupiter Dragons, FAST, Tsunamis Swim Team, RATS and host Lake Lytal Lightning.

Each of the three meet sessions were capped at 225 swimmers. Admission is $5. Meet programs are available for free online or on Meet Mobile.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Ivy Acosta Leads SOFLO Swimmers At Sunrise October Sizzler


By Sharon Robb
SUNRISE, October 8, 2022—Ivy Acosta and her South Florida Aquatic Club teammates got in some great racing Friday in the October Sunrise Swimming Sizzler at Sunrise Civic Center pool.

Acosta, 6, won the 25-yard freestyle in a best time 20.85, dropping 0.75. She was also second in the 25-yard backstroke in 27.23, another best time, dropping 3.33; third in 25-yard breaststroke in 31.70 and sixth in the 25-yard butterfly in 33.37.

SOFLO teammate Maya Barrizonte, 8, was third in the 25-yard butterfly, 20.59, another best time with a time drop of 2.62.

Barrizonte was also a member of the winning 8-and-under 100-yard freestyle relay with teammates Molly Barber, Lilith Napoles and Dalyah Bouti. The foursome won in 1:17.90, a best time with a 1.68 time drop.

Bouti was also fourth in the 25-yard backstroke in 23.01, a best time with a time drop of 0.05.

SOFLO was among a 10-team field that also featured Bravo Swim Team, Coral Springs Swim Club, Midtown Weston Aquatics, Pine Crest Swim Team, Plantation Swim Team, St. Andrew’s Aquatics, Swim Fort Lauderdale, SwimFast and host Sunrise Swimming.

GIRLS
25-yard butterfly:
6-and-under, 1. Kaia Perry, SUN 24.83, 2. Sara Coa, MWA 30.14, 3. Stella Szalay, PC 30.23; SOFLO: 6. Ivy Acosta 33.37.
7-8, 1. Julie Miksik, SAS 19.62, 2. Katherine Polazzi, PC 20.40, 3. Maya Barrizonte, SOFLO 20.59, time drop 2.62; SOFLO: 11. Lilith Napoles 23.47, time drop 4.87, 13. Dalyah Bouti 24.52, time drop 4.64, 21. Molly Barber 27.28.
9-and-over, 1. Mina Busschar, SF 17.90, 2. Lexi Dougherty, SF 19.35, 3. Emmy Camacho, CSSC 20.11.
25-yard backstroke:
6-and-under, 1. Kaila Perry, SUN 24.92, 2. Ivy Acosta, SOFLO 27.23, time drop 3.33, 3. Sara Coa, MWA 29.14.
7-8, 1. Viviana DeRose, PC 21.07, 2. Emmeline Keyser, CSSC 22.,61, 3. Julie Miksik, SAS 23.00; SOFLO: 4. Dalyah Bouti 23.01, time drop 0.05, 10. Maya Barrizonte 23.93, time drop 2.34, 14. Lilith Napoles 24.41, 21. Molly Barber 26.16, time drop 2.12.
9-and-over, 1. Mina Busscher, SF 19.97, 2. Brooklyn Barry, SF 21.80, 3. Lexi Dougherty, SF 22.29; SOFLO: 6. Camila Juanes 23.14.
25-yard breaststroke:
6-and-under, 1. Kaila Perry, SUN 29.43, 2. Maya Ust, SFTL 31.65, 3. Ivy Acosta, SOFLO 3.70.
7-8, 1. Julie Miksik, SAS 22.16, 2. Leah Ortega, CSSC 24.13, 3. Olivia Rubino, SAS 25.02; SOFLO: 9. Dalyah Bouti 27.65, time drop 3.37, 10. Maya Barrizonte 27.77, time drop 1.38, 23. Molly Barber 32.48, time drop 1.88, 24. Lilith Napoles 33.89.
9-and-over, 1. Zarah Naveed, SAS 22.14, 2. Mina Busscher, SF 23.01, 3. Daniella Arena, SAS 23.71; SOFLO: 9. Camila Juanes 26.39, 12. Aranza Reveron 30.76.
25-yard freestyle:
6-and-under, 1. Ivy Acosta, SOFLO 20.85, time drop 0.75, 2. Kaila Perry, SUN 21.17, 3. Stella Szalay, PC 22.54.
7-8, 1. Katherine Polazzi, PC 17.35, 2. Julie Miksik, SAS 18.46, 3. Viviana DeRose, PC 18.53; SOFLO: 5. Dalyah Bouti 18.89, time drop 0.33, 8. Maya Barrizonte 19.37, 16. Molly Barber 21.15, time drop 0.76.
9-and-over, 1. Zarah Naveed, SAS 17.69, 2. Lexi Dougherty, SF 18.31, 3. Sophia Itzkowitz, SF 18.61; SOFLO: 8. Camila Juanes 19.52, 14. Aranza Reveron 24.72.
100-yard freestyle relay: 1. South Florida Aquatic Club 1:17.90, time drop 1.68, (Molly Barber, Maya Barrizonte, Lilith Napoles, Dalyah Bouti), 2. Swim Fort Lauderdale 1:36.22, 3. SwimFast B 1:55.60.

BOYS
25-yard butterfly:
6-and-under, 1. Arnas Thompson, SAS 24.38, 2. Asher Caponera, SAS 25.84, 3. Roman Kuleshov, SAS 26.28.
7-8, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 18.59, 2. Cameron Ives, MWA 19.52, 3. Landon Gusky, PC 20.61; SOFLO: 19. David Mendoza 27.,83, time drop 4.60, 38. Christopher Pozo 36.42.
9-and-over, 1. Matheus Polli, SAS 19.13, 2. Gordon Liu, SF 19.97, 3. Arseniy Yurkoits, SAS 21.17.
25-yard backstroke:
6-and-under, 1. Arnas Thompson, SAS 23.06, 2. Lev Petrovskii, SFTL 24.83, 3. Arsenbil Chebaev, BRV 25.77.
7-8, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 21.14, 2. Landon Gusky, PC 21.36, 3. Cameron Ives, MWA 22.46; SOFLO: 10. Christopher Pozo 24.85, time drop 2.28, 24. David Mendoza 28.12, time drop 0.19.
9-and-over, 1. Arseniy Yurkoits, SAS 20.21, 2. Tyler Szmiga, SAS 20.97, 3. Gordon Liu, SF 21.75.
25-yard breaststroke:
6-and-under, 1. Arnas Thompson, SAS 24.77, 2. Lev Petrovskii, SFTL 29.06, 3. Roman Kuleshov, SAS 29.52.
7-8, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 22.57, 2. Mark Kuleshov, SAS 23.13, 3. Landon Gusky, PC 23.54; SOFLO: 19. David Mendoza 31.64, time drop 2.27, 30. Christopher Pozo 33.08, time drop 0.92.
9-and-over, 1. Matheus Polli, SAS 20.21, 2. Gordon Liu, SF 23.51, 3. Arseniy Yurkoits 24.80.
25-yard freestyle:
6-and-under, 1. Arnas Thompson, SAS 18.59, 2. Roman Kuleshov, SAS 19.90, 3. Lev Petrovskii, SFTL 20.91.
7-8, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 15.74, 2. Mark Kuleshov, SAS 17.71, 3. Landon Gusky, PC 18.60; SOFLO: 14. David Mendoza 20.80, time drop 2.76, 25. Christopher Pozo 23.29, time drop 5.10.
9-and-under, 1. Matheus Polli, SAS 16.13, 2. Konrad Laszczak, SAS 17.07, 3. Tyler Szmiga, SAS 17.62.
100-yard freestyle relay: 1. St. Andrew’s 1:10.41, (Daniel Vaskovtsev, Arnas Thompson, Nicholas Pogrebenko, Mark Kuleshov), 2. Swim Fort Lauderdale 1:19.27, 3. Bravo Swim Team 1:23.36.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Girls Relay, Ivy Acosta Lead SOFLO; Swimmers Race Well, Drop Times At September Sunrise Swimming Sizzler


By Sharon Robb
SUNRISE, September 18, 2022—Against a competitive field, South Florida Aquatic Club swimmers had some nice swims and impressive time drops at the September Sunrise Swimming Sizzler Friday at Sunrise Civic Center pool.

Several SOFLO swimmers were racing in events for the first time.

The race of the day was the girls’ 8-and-under 100-yard freestyle relay where SOFLO’s foursome of Maya Barrizonte, Molly Barber, Ivy Acosta and Lilith Napoles swam their hearts out, just getting out-touched by Sunrise Swimming, 1:19.82-1:20.13.

Six-year-old Ivy Acosta led SOFLO with second place finishes in the 25-yard butterfly (25.75), 25-yard breaststroke (30.15) and 25-yard freestyle (21.89) and third place in the 25-yard backstroke (27.21).

The meet was capped at 125 swimmers. In addition to SOFLO, other teams that competed were Blue Marlins of Hialeah Gardens, Coral Springs Swim Club, Cyclones Swim Team, Heritage Aquatic Team, SwimFast and host Sunrise Swimming.
FRIDAY RESULTS
GIRLS

25-yard butterfly:
6-and-under, 1. Kaila Perry, SUN 24.42, 2. Ivy Acosta, SOFLO 25.75, 3. Isabella Pulido, BM 29.70.
7-8, 1. Angie Cenarruzabeitia, BM 17.64, 2. Brooklyn Barry, SF 19.88, 3. Liz Dewar, HAT 20.32; SOFLO: 5. Maya Barrizonte 21.89, time drop 4.83, 6. Lilith Barrizonte 23.63, 17. Johanna Plaza 30.05, 18. Molly Barber 310.19, time drop 5.71.
9-and-over, 1. Mina Busscher, SF 18.51, 2. Jessica Dima, HAT 19.03, 3. Ziyu Pan, CC 20.08; SOFLO: 13. Dani Ward 26.34.

25-yard backstroke:
6-and-under, 1. Kaila Perry, SUN 23.88, 2. Isabella Pulido, BM 26.89, 3. Ivy Acosta, SOFLO 27.21.
7-8, 1. Lilli Bosco, HAT 20.92, 2. Angie Cenarruzabeitia, BM 21.37, 3. Liv Dewar, HAT 21.67; SOFLO: 9. Maya Barrizonte 24.55, time drop 1.72, 15. Molly Barber 26.09, time drop 3.05, 16. Lilith Napoles 26.95, 24. Johanna Plaza 32.49.
9-and-over, 1. Jessica Dima, HAT 19.90, 2. Ziyu Pan, CC 20.34, 3. Mina Busscher, SF 21.26; SOFLO: 20. Dani Ward 31.10

25-yard breaststroke:
6-and-under: 1. Kaila Perry, SUN 27.57, 2. Ivy Acosta, SOFLO 30.15, 3. Catherine Liao, CC 34.92.
7-8, 1. Angie Cenarruzabeitia, BM 23.99, 2. Liv Dewar, HAT 25.67, 3. Story Wright, SF 26.64; SOFLO: 5. Maya Barrizonte 27.75, time drop 2.96, 12. Johanna Plaza 31.83, 13. Molly Barber 32.00, time drop 4.52, 23. Lilith Napoles 37.21.
9-and-over, 1. Jessica Dima, HAT 23.23, 2. Mina Busscher, SF 23.30, 3. Ziyu Pan, CC 23.4; SOFLO: 14. Dani Ward 32.28.

25-yard freestyle:
6-and-under, 1. Kaila Perry, SUN 19.91, 2. Ivy Acosta, SOFLO 21.89, 3. Isabella Pulido, BM 24.64.
7-8, 1. Angie Cenarruzabeitia, BM 17.07, 2. Liv Dewar, HAT 18.55, 3. Francesca Pineiro Fros, BM 18.96; SOFLO: 6. Maya Barrizonte 19.85, 7. Molly Barber 19.95, time drop 3.92, 12. Lilith Napoles 21.77, 19. Johanna Plaza 24.48.
9-and-over, 1. Jessica Dima, HAT 16.74, 2. Isla Williams, SF 18.30, 3. Lexi Dougherty, SF 18.59; SOFLO: 10. Dani Ward 20.89.

100-yard freestyle relay:
8-and-under, 1. Sunrise Swimming 1:19.82, 2. SOFLO A 1:20.13 (Maya Barrizonte, Molly Barber, Ivy Acosta, Lilith Napoles), 3. Blue Marlins 1:23.41.

BOYS
25-yard butterfly:
6-and-under, 1. Cameron Ehrlich, CSSC 23.48, 2. Flint Wright, SF 27.87, 3. Aiden Serralta, BM 35.26.
7-8, 1. Brandon Infante, BM 18.99, 2. Erik Ellis, SUN 20.30, 3. Preston Ehrlich, CSSC 20.57; SOFLO: 18. David Mendoza 29.83, 19. Gregory Miralles 30.65.
9-and-over, 1. Patrick C. De Collaert, CSSC 14.36, 2. Hayden Abrahamson, CC 16.40, 3. Constantine Lazarou, CC 16.44; SOFLO: 15. Christopher Plaza 26.95.

25-yard backstroke:
6-and-under, 1. Cameron Ehrlich, CSSC 25.38, 2. JC Marquez, HAT 28.14, 3. Flint Wright, SF 29.85.
7-8, No results posted on Meet Mobile, only psych sheet.
9-and-over, 1. Constantine Lazarou, CC 17.96, 2. Hayden Abrahamson, CC 18.80, 3. Patrick C. De Collaert, CSSC 18.86; SOFLO: 18. Christopher Plaza 27.09.

25-yard breaststroke:
6-and-under, 1. JC Marquez, HAT 29.81, 2. Cameron Ehrlich, CSSC 29.96, 3. Flint Wright, SF 29.97.
7-8, 1. Erik Ellis, SUN 20.98, 2. Brandon Infante, BM 25.77, 3. Steve Ramraj, SUN 26.82; SOFLO: 4. Gregory Miralles 27.15, time drop 0.99, 11. David Mendoza 29.30.
9-and-under, 1. Hayyden Abrahamson, CC 20.03, 2. Patrick C. De Collaert, CSSC 20.08, 3. Constantine Lazarou, CC 20.30; SOFLO: 9. Christopher Plaza 28.10.

25-yard freestyle:
6-and-under, 1. Cameron Ehrlich, CSSC 20.20, 2. Flint Wright, SF 24.10, 3. JC Marquez, HAT 30.58.
7-8, 1. Erik Ellis, SUN 16.22, 2. Brandon Infante, BM 16.37, 3. Preston Ehrlich, CSSC 17.88; SOFLO: 8. Gregory Miralles 19.84, time drop 2.29, time drop 2.29, 10. David Mendoza 20.85.
9-and-over, 1. Patrick C. De Collaert, CSSC 14.11, 2. Hayden Abrahamson, CC 14.90, 3. Constantine Lazarou, CC 15.53; SOFLO: 19. Christopher Plaza 22.27.
100-yard freestyle relay:
8-and-under, 1. Blue Marlins B 1:25.54, 2. SwimFast 1:35.52, 3. Blue Marlins C 2:04.63.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Head To September Sunrise Swimming Sizzler On Friday


By Sharon Robb
SUNRISE, September 15, 2022—South Florida Aquatic Club swimmers are ready to show off what they are learning at swim practice.

Ten swimmers (seven girls and three boys) will compete in 40 individual events and one relay at the September Sunrise Swimming Sizzler Friday afternoon at Sunrise Civic Center pool.

SOFLO’s Maya Barrizonte, 8, is seeded first in the 7-8 25-yard freestyle in 18.64. SOFLO’s girls 100-yard freestyle relay is seeded first in 1:27.49 with Victoria Colmenares, 8, Molly Barber, 7, Lilith Napoles, 8, and Barrizonte swimming anchor.

Other SOFLO swimmers entered are Ivy Acosta, 6; Johanna Plaza, 8; David Mendoza, 7; Gregory Miralles, 8; Dani Ward, 10; and Christopher Plaza, 10.

The competition gets under way at 5:30 p.m. and expected to end about 7:07 p.m. according to the timeline. Warm-up is 5 p.m.

The meet is capped at 125 swimmers. In addition to SOFLO, other teams competing are Blue Marlins of Hialeah Gardens, Coral Springs Swim Club, Cyclones Swim Team, Heritage Aquatic Team, SwimFast and host Sunrise Swimming.

Organizers added 9-and-over events for this Sizzler to introduce developmental swimmers to competition.

Admission is $3 and heat sheets are $2. A concession stand will be available during the meet. For any questions call the Sunrise Swimming Office at 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Barrizonte, Martin, McVeigh Lead SOFLO At Lightning Firecracker BC Meet


By Sharon Robb
WEST PALM BEACH, July 2, 2022–South Florida Aquatic Club swimmers got in some good racing Friday night at the Lightning Firecracker BC Meet at Lake Lytal Family Aquatic Center.

Mikhel Martin, 13, was a girls’ double winners. Martin won the 50-yard backstroke in a best time 32.19, dropping 2.04 seconds and 100-yard butterfly in 1:13.14.

Maya Barrizonte, 8, won the 25-yard freestyle in a best time 18.64, dropping 4.07 seconds. She was also third, fourth and fifth in her other events, all with best times.

Dylan McVeigh, 12, led the boys with one win, one second and two thirds with three best times. McVeigh won the 50-yard backstroke in a best time 36.34, dropping 1.05 seconds.

Santiago Zuluaga, 7, won the 25-yard breaststroke in a best time 25.27, dropping 2.42 seconds. He was second in the 25-yard backstroke in a best time 22.00, dropping 0.15. He also had two ninths and one other best time in the 50-yard breaststroke.

Ayden Otero, 15, won the 50-yard freestyle in a best time 25.63, dropping 5.67 seconds. He was also second in the 100-yard freestyle in a best time 56.72, dropping 9.92. He also took two thirds, both with best times.

Benjamin Liss, 12, was second in the 50-yard freestyle in a best time 31.03 dropping 2.35 and second in the 100-yard individual medley in a best time 1:22.29, dropping 6.22. He also had a third and fifth place, both with best times.

Michael Barber, 10, was second in the 100-yard individual medley in a best time 1:29.16, dropping 1.72. He also had two third and one fifth in all best times.

SOFLO had 40 swimmers (21 boys and 19 girls) compete in 155 individual events looking for one or more qualifying times.

SOFLO and host Lake Lytal Lightning headed a large Florida Gold Coast field that also included Pine Crest Swimming, Gulliver Swim Club, TS Aquatics, Tsunami Swim Team, PAQ, St. Andrew’s Swimming, Wahoos of Wellington, Swim Fort Lauderdale, FAST, Boca Raton Swim Team and Swim Fast.

The meet was a combination 8-and-under Sizzler and 9-and-over BC meet, a last chance qualifier for the BB Championships.

The Florida Gold Coast BB Championships are July 8-10 at Ransom Everglades for south teams and Boca Raton High School for north teams.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

25-yard freestyle:
8-and-under, 1. Maya Barrizonte, SOFLO 18.64, time drop 4.07, 2. Maddie Asencio, SAS 20.33, 4. Niayellie Damus, LLL 21.32.

25-yard backstroke:
8-and-under, 1. Katherine Polazzi, PCS 21.42, 2. Reign Belzer, WOW 22.56, 3. Sofia Alvarez, WOW 24.12, 5. Maya Barrizonte, SOFLO 26.27, time dop 0.33.

25-yard breaststroke:
8-and-under, 1. Katherine Polazzi, PCS 25.57, 2. Kaylin Ortner, SFTL 26.32, 3. Reign Belzer, WOW 28.12, 4. Maya Barrizonte, SOFLO 30.71, time drop 2.80.

25-yard butterfly:
8-and-under, 1. Victoria Colmenares, SOFLO 25.31, 2. Katherine Polazzi, PCS 26.33, 3. Maya Barrizonte, SOFLO 26.72, time drop 1.74.

50-yard freestyle:
8-and-under, 1. Katherine Polazzi, PCS 40.91, 2. Mariana Cuesta, GRSC 41.73, 3. Julie Miksik, SAS 41.78.
10-and-under, 1. Aliyana Ordunez, SAS 32.96, 2. Uliana Antonyan, WOW 33.61, 3. Brynn Howell, WOW 34.49
11-12, 1. Siena Rose Evert, SAS 30.00, 2. Lana Zapanta, LLL 30.48, 3. Sienna Kourjakian, SAS 30.95, 4. Mariana Wade, SOFLO 31.09, time drop 12.03.
13-14, 1. Christia Nichols, TSA 27.70, 2. Erika Bello, LLL 29.18, 3. Lauren Avila, GRSC 30.30.
15-and-over, 1. Rwani Ceballos, TSA 30.24, 2. Marlie Leonard, LLL 35.77, 3. Hailey Quinn, TSU 37.93.

50-yard backstroke:
10-and-under, 1. Uliana Antonyan, WOW 38.51, 2. Aliyana Ordunez, SAS 39.11, 3. Brynn Howell, WOW 43.24, 6. Ellie Phan, SOFLO 45.19.
11-12, 1. Kiana Young, LLL 33.68, 2. Skyla McDowell, TSU 35.45, 3. Siena Rose Evert, SAS 36.00, 4. Danielle Brancati, SOFLO 37.19, time drop 1.92.
13-14, 1. Mikhel Martin, SOFLO 32.19, time drop 2.04, 2. Avery Gammons, LLL 32.37, 3. Morgan Thomas, TSA 32.76.
15-and-over, 1. Alyssa Schultz, PAQ 34.96.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Sage Shach, WOW 1:22.12, 2. Hannah Goracy, PCS 1:36.53, 3. Karmina Cartwright, TSU 1:37.67.
11-12, 1. Kiana Young, LLL 1:11.61, 2. Amyrah Pottierre, TSA 1:19.13, 3. Cami Arrue, SAS 1:20.41, 4. Marlena Groves, SOFLO 1:21.82.
13-14, 1. Madelynn Wood, LLL 1:10.26, 2. Missy Barranco, GRSC 1:10.72, 3. Aubrey Hiller, LLL 1:13.59.
15-and-over, 1. Melanie Manzano, LLL 1:09.83, 2. Mikayla Wagner, LLL 1:10.85, 3. Alyssa Schultz, PAQ 1:14.49.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Aliyana Ordunez, SAS 43.69, 2. Sage Shach, WOW 46.28, 3. Leala Reese, FAST 47.23, 4. Gabriela Ekht, SOFLO 47.97, time drop 2.76.
11-12, 1. Sienna Kourjakian, SAS 38.34, 2. Lana Zapanta, LLL 38.45, 3. Kiana Young, LLL 39.31.
13-14, 1. Sophia Francisco, BR 42.76, 2. Mikaella Martinez, SOFLO 45.46, 3. Evangelina Ostrovskaya, SFTL 47.08.
15-and-over, 1. Mikayla Wagner, LLL 37.10, 2. Gracie Auld, LLL 38.71, 3. Hailey Quinn, TSU 49.06.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Leala Reese, FAST 1:43.90, 2. Sara Cuesta, GRSC 1:47.07, 3. Sofia Kourjakian, SAS 2:07.16.
11-12, 1. Kiana Young, LLL 1:22.77, 2. Lana Zapanta, LLL 1:23.65, 3. Sienna Kourjakian, SAS 1:25.06.
13-14, 1. Madelynn Wood, LLL 1:20.52, 2. Avery Gammons, LLL 1:20.88, 3. Aubrey Hiller, LLL 1:21.64.
15-and-over, 1. Teryn Henry, TSA 1:28.50, 2. Raquel Uittenbogaard-Vilas, TSA 1:29.05, 3. Melanie Manzano, LLL 1:31.34.

100-yard individual medley:
10-and-under, 1. Sage Shach, WOW 1:23.58, 2. Uliana Antonyan, WOW 1:26.93, 3. Karen Iino, SOFLO 1:33.26, time drop 4.57, 5. Stephanie Dmitrova, SOFLO 1:36.87, time drop 0.09.
11-12, 1. Sienna Kourjakian, SAS 1:17.24, 2. Siena Rose Evert, SAS 1:17.25, 3. Mariana Wotfe, SOFLO 1:21.36, time drop 4.29, 4. Danielle Brancati, SOFLO 1:22.46, time drop 5.25.
13-14, 1. Venice Guyett, PCS 1:09.11, 2. Avery Gammons, LLL 1:09.44, 3. Madelyn Wood, LLL 1:09.71.
15-and-over, 1. Mikayla Wagner, LLL 1:08.18, 2. Alyssa Schultz, PCS 1:17.41, 3. Gracie Auld, LLL 1:18.01.

50-yard butterfly:
10-and-under, 1. Sage Shach, WOW 36.59, 2. Brynn Howell, WOW 39.98, 3. Hannah Goracy, PCS 40.23, 4. Ellie Phan, SOFLO 43.42, time drop 1.37, 6. Karen Iino, SOFLO 44.56, time drop 5.69.
11-12, 1. Gabriela Candelaria, GRSC 36.18, 2. Nailah Navratil, FAST 37.05, 3. Sofia Martinez, SOFLO 37.66, time drop 4.64.
13-14, 1. Madelynn Wood, LLL 29.95, 2. Avery Gammons, LLL 29.97, 3. Aubrey Hiller, LLL 30.14.
15-and-over, 1. Mikayla Wagner, LLL 29.94, 2. Melanie Manzano, LLL 31.55, 3. Rwani Ceballos, TSA 32.64.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Aliyana Ordunez, SAS 1:14.25, 2. Uliana Antonyan, WOW 1:16.27, 3. Aida Petrovskaia, SFTL 1:17.58.
11-12, 1. Amyrah Pottierre, TSA 1:05.45, 2. Mariana Wotfe, SOFLO 1:08.46, time drop 4.41, 3. Nailah Navrati, FAST 1:10.33.
13-14, 1. Christia Nicholas, TSA 55.23, 2. Erika Bello, LLL 1:04.08, 3. Missy Barranco, GRSC 1:04.22.
15-and-over, 1. Rwani Ceballos, TSA 1:07.58, 2. Raquel Uittenbogaard-Vilas, TSA 1:08.79, 3. Marlie Leonard, LLL 1:26.14.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Leala Reese, FAST 1:39.64.
11-12, 1. Eden Tiscione, WOW 1:14.13, 2. Skyla McDowell, TSU 1:19.22, 3. Abigail Pierre, TSA 1:31.15.
13-14, 1. Mikhel Martin, SOFLO 1:13.14, 2. Anna Davis, LLL 1:18.44, 3. Emi Romanczuk, SAS 1:19.28.
15-and-over, 1. Melanie Manzano, LLL 1:19.73, 2. Gracie Auld, LLL 1:21.08, 3. Alyssa Schultz, PAQ 1:23.43.

BOYS
25-yard freestyle:
8-and-under, 1. William Batson, SFTL 17.13, 2. Max Finkelman, PCS 21.14, 3. Nicholas Pogrebenko, SAS 21.50.

25-yard backstroke:
8-and-under, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 21.20, 2. Santiago Zuluaga, SOFLO 22.00, time drop 0.15, 3. Sebastian Wood, LLL 22.29.

25-yard breaststroke:
8-and-under, 1. Santiago Zuluaga, SOFLO 25.27, time drop 2.42, 2. Mark Kuleshov, SAS 25.33, 3. Enrico Giangiulio, LLL 26.52.

25-yard butterfly:
8-and-under, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 20.51, 2. Sebastian Wood, LLL 23.26, 3. Liam Black, BR 23.54.

50-yard freestyle:
8-and-under, 1. Daniel Vaskovtsev, SAS 35.46, 2. Ethan Schmidt, SAS 36.21, 3. Mark Kuleshov, SAS 39.58.
10-and-under, 1. Valentin Alvarez, WOW 34.51, 2. Calum Bass, SFTL 35.07, 3. Michael Barber, SOFLO 35.20, 5. Sean Tee 35.59, time drop 2.54.
11-12, 1. Ivan Rodriguez, WOW 30.45, 2. Benjamin Liss, SOFLO 31.03, time drop 2.35, . Serge Peshkou, TSA 31.54.
13-14, 1. Gabriel Bacig, PAQ 25.08, 2. Hunter Pradines, FAST 27.23, 3. Matias Cardona, TSI 27.32.
15-and-over, 1. Ayden Otero, SOFLO 25.63, time drop 5.67, 2. Nikita Galkin, PAQ 25.67, 3. Uriah Campbell, TSA 25.77.

50-yard backstroke:
10-and-under, 1. Samuel Ramos, GRSC 41.08, 2. Tim Sorokin, SAS 41.74, 3. Ethan Schmidt, SAS 43.42.
11-12, 1. Dylan McVeigh, SOFLO 35.34, time drop 1.05, 2. Oliver Bekesi, LLL 37.66, 3. Nicolas Cuffe, SFTL 38.77.
13-14, 1. Cash Vinas, PAQ 35.21, 2. Hernandez Perez, TSA 37.20, 3. Arthur Meneghin, TSU 38.68, 4. Asher Labbe, SOFLO 41.56.
15-and-over, 1. Sheldon Win, PAQ 25.41, 2. John Ima, TSU 37.70, 3. Max Fernandez, LLL 39.33.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Calum Bass, SFTL 1:24.96, 2. Bryce Powers, SAS 1:25.91, 3. Timber Wright, SF 1:26.63, 5. Michael Barber 1:29.33, time drop 4.98.
11-12, 1. Zacc Carrera, SF 1:24.34, 2. Cooper Howell, WOW 1:25.19, 3. Dylan McVeigh, SOFLO 1:34.95.
13-14, 1. Xyen Walker, TSA 1:06.83, 2. Gabriel Bacig, PAQ 1:07.44, 3. Aiden Sabocik, LLL 1:08.31, 5. Justin Campos, SOFLO 1:09.97, time drop 7.66.
15-and-over, 1. Sebastian Balfour, LLL 1:07.42, 2. Noel Marzan, TSA 1:08.61, 3. Gabriel Navarro, GRSC 1:14.05.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Levi Vilson, WOW 47.65, 2. Brian Mutuliga, TSU 47.77, 3. Michael Barber, SOFLO 47.82, time drop 0.92, 6. Sean Tee, SOFLO 48.66, time drop 2.38.
11-12, 1. David Bishai, LLL 40.11, 2. Dylan McVeigh, SOFLO 41.03, time drop 1.92, 3. Benjamin Liss, SOFLO 41.44, time drop 3.56.
13-14, 1. Cash Vinas, PAQ 35.85, 2. Zac Bricher, TSA 37.24, 3. Everhart Fergus, WOW 37.39, 6. Adrian Sowma, SOFLO 43.97, time drop 1.43.
15-and-over, 1. Sheldon Win, PAQ 28.60, 2. Kevin Melo, PAQ 30.35, 3. Tyson Elliott, WOW 30.96, 4. Aditya Kapadia, SOFLO 33.56, time drop 1.35.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Timber Wright, SF 1:42.34, 2. Levi Vilson, WOW 1:44.55, 3. Calum Bass, SFTL 1:46.64.
11-12, 1. Oliver Fergus, WOW 1:19.70, 2. Vincent Elliott, WOW 1:22.48, 3. Nicky Diaz, SF 1:29.27.
13-14, 1. Thomas Ramos, GRSC 1:14.54, 2. Kavon Clarke, SFTL 1:17.01, 3. Jorge Aguila, SAS 1:17.50, 4. Justin Campos, SOFLO 1:20.18, time drop 6.63.
15-and-over, 1. Noel Marzan, TSA 1:12.29, 2. Sebastian Balfour, LLL 1:17.63, 3. Vinicus Camargo, TSU 1:19.64.

100-yard individual medley:
10-and-under, 1. Enzo Morabito, SAS 1:28.68, 2. Michael Barber, SOFLO 1:29.16, time drop 1.72, 3. Samuel Ramos, GRSC 1:30.75, 5. Sean Tee, SOFLO 1:34.72, time drop 2.22.
11-12, 1. Andrey Pelykh, PCS 1:05.81, 2. Benjamin Liss, SOFLO 1:22.29, time drop 6.22, 3. Oliver Bekesi, LLL 1:22.30.
13-14, 1. Aiden Sabocik, LLL 1:06.08, 2. Logan Wurtz, LLL 1:08.85, 3. Jorge Aguila, SAS 1:09.13, 4. Justin Campos, SOFLO 1:10.49, time drop 2.49.
15-and-over, 1. Sheldon Win, PAQ 55.45, 2. Kevin Melo, PAQ 1:02.91, 3. Sebastian Balfour, LLL 1:05.78, 7. Aditya Kapadia, SOFLO 1:11.08, time drop 4.80.

50-yard butterfly:
10-and-under, 1. Samuel Ramos, GRSC 39.46, 2. Enzo Morabito, SAS 40.38, 3. Timber Wright, SF 40.75.
11-12, 1. Ivan Rodriguez, WOW 32.96, 2. Nicolas Cuffe, SFTL 36.36, 3. Bo Howell, WOW 37.31, 4. David Gonzalez, SOFLO 44.86, time drop 2.31.
13-14, 1. Aiden Sabocik, LLL 29.08, 2. Jacob Wagner, LLL 29.84, 3. Everhart Fergus, WOW 30.14, 5. Alexander Rahman, SOFLO 32.77, time drop 0.47.
15-and-over, 1. Sheldon Win, PAQ 24.91, 2. Kevin Melo, PAQ 27.45, 3. Ayden Otero, SOFLO 27.67, time drop 4.90.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Valentin Alvarez, WOW 1:18.46, 2. Lucas Barnard, SFTL 1:19.62, 3. Sean Tee, SOFLO 1:20.60, time drop 7.45.
11-12, 1. Bo Howell, WOW 1:02.98, 2. Ivan Rodriguez, WOW 1:08.13, 3. Dylan McVeigh, SOFLO 1:09.92, time drop 4.50, 5. Benjamin Liss 1:10.16, time drop 7.52.
13-14, 1. Gabriel Bacig, PAQ 57.07, 2. Zac Bricher, TSA 59.10, 3. Jacob Wagner, LLL 59.72, 4. Alexander Rahman, SOFLO 1:00.52, time drop 1.44.
15-and-over, 1. Lorenzo Luvizetto, PAQ 56.59, 2. Ayden Otero, SOFLO 56.72, time drop 56.72, time drop 9.92, 3. Nikita Galkin, PAQ 57.50.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Bryce Powers, SAS 1:21.04, 2. Timber Wright, SF 1:27.10, 3. Brian Mutuliga, TSU 1:36.19.
11-12, 1. Oliver Fergus, WOW 1:07.64, 2. Ivan Rodriguez, WOW 1:19.46, 3. David Bishai, LLL 1:20.64.
13-14, 1. Gabriel Bacig, PAQ 1:01.23, 2. Kavon Clarke, SFTL 1:03.20, 3. Aiden Sabocik, LLL 1:04.79.
15-and-over, 1. Sebastian Balfour, LLL 1:01.15, 2. Kevin Melo, PAQ 1:02.85, 3. Ayden Otero, SOFLO 1:04.03, time drop 5.99.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Hosts 10&Under Spring Invitational On Saturday


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, April 8, 2022–A field of nearly 100 up-and-coming young swimmers will compete in the SOFLO 10&Under Spring Invitational Saturday at Academic Village Pool.

The session begins 11 a.m. and expected to end 2:08 p.m.

SOFLO has 48 swimmers (26 girls and 22 boys) entered in 213 individual events and one relay.

SOFLO’s Maya Barrizonte, 8, is seeded first in four events: 25-yard backstroke, 27.43; 25-yard breaststroke, 33.51; 25-yard butterfly, 28.46; and 25-yard freestyle, 22.71.

SOFLO teammate Valentina Remmele, 10, is seeded first in the 100-yard individual medley in 1:28.19.

SOFLO also has two of the three top-seeded mixed 100-yard freestyle relays.

In addition to SOFLO, four teams will compete. They are Cyclones Swim Team, Metro Aquatics, SwimFast and SwimRight Michael-Ann Russell JCC Swim Team.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com