SOFLO Swimmers Shine On Day One Of FGC South SCY BB Spring Championships


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, March 2, 2019–South Florida Aquatic Club swimmers always seem to rise to the occasion in their home pool.

And, opening day of the Florida Gold Coast South SCY BB Spring Championships Friday at Academic Village Pool was no exception.

Top three finishes and time drops highlighted SOFLO swims against the large field of Florida Gold Coast swimmers from Dade and south Broward.

Among winners were:

Sofia Lugo, 200-yard freestyle, 2:32.48, time drop.

Ava Kuznik, 500-yard freestyle, 5:28.25, time drop.

Anastasia Lutz, 400-yard individual medley, 5:11.99.

Mason Jimenez, 200-yard freestyle, 2:26.40, time drop.

Nathaniel Garrick, 500-yard freestyle, 5:09.70, time drop.

SOFLO boys swept the second through fifth spots in the 13-14 200-yard freestyle, all with time drops. Nathaniel Garrick, 14, was top finisher placing second in 1:56.39, shaving 1.63 seconds off his previous best.

SOFLO heads a field of 33 Florida Gold Coast teams from Miami-Dade and south Broward. SOFLO has the largest team entered with 82 swimmers (48 girls and 34 boys) competing in 330 individual events and 16 relays.

The meet is open to all swimmers on Broward County Florida Gold Coast registered teams who achieved a BB national time age group motivational time standard in one or more events.

Lake Lytal Lightning is hosting the FGC SCY BB North Championships in West Palm Beach.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle:
7-10, 1. Sofia Lugo, SOFLO 2:32.48, time drop; SOFLO: 3. Isabella Perry 2:39.22, time drop, 6. Alessandra Gendarmi 2:43.17, time drop, 7. Mikhel Martin 2:46.93, time drop; 11-12, 1. Belinda Muzil, MCDA 2:11.35; SOFLO: 4. Sarah Vasquez 2:15.30, time drop; 13-14, 1. Camille Schechter, CANE 2:04.87; SOFLO: 6. Kaitlyn Barrios 2:08.07, time drop, 7. Hartley Pitters-Hinds 2:09.31, time drop; 15-18, 1. Valentina Rosa, GRSC 2:01.97; SOFLO: 7. Jena Legaspi 2:07.50, time drop.

200-yard individual medley:
7-10, 1. Rosalia La Pietra, Azura 2:50.49; SOFLO: 3. Elise Dinehart 2:54.01, time drop, 7. Alessandra Gendarmi 3:08.96; 11-12, 1. Reese Rosenthal, GRSC 2:30.53; SOFLO: 8. Gabriela Avila 2:37.68, time drop; 13-14, 1. Maya Sorunmu, SF 2:21.58; SOFLO: 9. Emma Schain 2:31.54, time drop, 11. Hartley Pitters-Hinds 2:32.39, time drop; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 2:16.84; SOFLO: 2. Jena Legaspi 2:21.34, time drop, 3. Jennamarie Brames 2:21.43.

500-yard freestyle:
7-10, 1. Carolina Seaone, MAC 6:31.62; 11-12, 1. Katelyn Gembicki, GRSC 6:05.20; SOFLO: 10. Pilar Duranti 6:18.87, time drop; 13-14, 1. Ava Kuznik, SOFLO 5:28.25, time drop; SOFLO: 5. Sofia Osorio 5:39.70, time drop, 7. Kaitlyn Barrios 5:42.15, time drop, 11. Kaitlyn Consuegra 5:57.69, time drop; 15-18, 1. Sara Custodio, MAC 5:38.74.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Anastasia Lutz, SOFLO 5:11.99; 13-14, 1. Beverly Muzii, MCDA 4:52.81; SOFLO: 3. Sabrina Osorio 4:59.07, time drop; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 4:57.50.

BOYS

200-yard freestyle:
7-10, 1. Mason Jimenez, SOFLO 2:27.40, time drop; SOFLO: 2. Olek Viazmetinov 2:30.71, time drop; 11-12, 1. Luke Weingard, MWA 2:10.35; 13-14, 1. Dylan Smiley, MCDA 1:55.04; SOFLO: 2. Nathaniel Garrick 1:56.39, 3. Zackary Harris 1:57.12, time drop, 4. Diego Nazario-Vazquez 1:57.29, time drop, 5. Christian Tijero 1:57.50, time drop; 15-18, 1. Pedro Beron-Vera, Unattached 1:54.03; SOFLO: 11. Manuel Melendez 1:58.44, time drop.

200-yard individual medley:
7-10, 1. Elan Baker, NMST 2:53.46; SOFLO: 4. Ryan Harries 3:00.56, time drop; 11-12, 1. Reese Rosenthal, GRSC 2:30.53; SOFLO: 8. Gabriela Avila 2:37.68, time drop; 13-14, 1. Gustavo Tunon, Unattached 2:16.41; SOFLO: 5. Samuel Bullen 2:20.55; 15-18, 1. Luca Lesentier, Unattached 2:08.13; SOFLO: 6. Manuel Melendez 2:15.69, time drop.

500-yard freestyle:
7-10, 1. Frank Vincze, SF 6:47.22; 11-12, 1. Peyton Selts, GRSC 5:47.28; SOFLO: 6. Ethan McPeek 5:55.45, time drop; 13-14, 1. Nathaniel Garrick, SOFLO 5:09.70, time drop; SOFLO: 3. Zackary Harris 5:17.02, time drop, 6. Lucas Porven 5:25.39, 10. Adrian Hernandez 5:39.83; 15-18, 1. Mateo Jaime-Luna, GRSC 5:15.42.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Peyton Selts, GRSC 5:43.90; 13-14, 1. Dylan Smiley, MCDA 4:36.90; SOFLO: 3. Zackary Harris 4:48.23, 4. Christian Tijero 4:49.46; 15-18, 1. Jorge Lopez, MAC 4:41.70.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast South SCY BB Spring Championships South

When: Saturday-Sunday

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Schedule: Saturday, 8:30 a.m. and 5:30 p.m.; Sunday, 8:30 a.m. and 5:30 p.m.

Teams: SOFL, AKS, AAST, ASC, BMHG, BISC, CANE, CM, DRSC, EA, FLA, FKSC, FFSC, FIU, GRSC, HSC, MACM, MLB, MBS, MCDA, MSA, MS, NMST, OSC, SDST, SWAT, SGST, UofM, YSF, AZFL, SF, CCPR, BKSC.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are available for free at soflomeets.info/BB South or Meet Mobile. The meet is short course yards. For more information, call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com