SOFLO’s Jennifer Martin Preps For World Games At U.S. Police & Fire Championships On Saturday


By Sharon Robb

SAN DIEGO, June 27, 2019—With the Aug. 8-18 World Police and Fire Games just 41 days away in China, Jennifer Martin will get her first big test Saturday at the United States Police & Fire Championships.

The City of Pembroke Pines police sergeant will compete in the one-day swimming competition at Southwestern College in Chula Vista. The championships got under way on June 2 with various other sports.

Martin, 38, representing the Pembroke Pines Police Department, will compete in nine events including four relays.

When not working full-time, Martin has been training and fine tuning with SOFLO head coach Chris Anderson at SOFLO’s Academic Village Pool, where she use to coach with the Comets Swim Team. She has also been cross training in the gym and local road races.

For the second consecutive year, Martin is being sponsored by the Broward County PBA (Police Benevolent Association).

Over three hours, Martin has a Herculean lineup of individual and relay events. She will compete in the 30-39 50-yard breaststroke, 50-yard freestyle, 50-yard butterfly, 100-yard freestyle and 50-yard backstroke. She will also swim four relays: 200 freestyle, 200 medley, 200 medley mixed and 200 freestyle mixed.

“It’s a very challenging day for me,” Martin said.

Martin has been among top athletes in several local, state, national and international competitions. It is the second time she will compete in the United States Police & Fire Championships.

At the 2018 competition in less than three hours, Martin won nine gold medals and broke three USPFC meet records including an 18-year-old record. She competed in three races in less than seven minutes which included two meet-record performances.

Martin won the 50 breaststroke, 50 freestyle, 50 butterfly, 100 breaststroke, 100 freestyle, 50 backstroke and was a member of the winning 200 freestyle relay, 200 medley relay mixed relay and 200 freestyle mixed relay.

She broke meet records in the 50 breaststroke (1990 record of 33.93) in 33.11, 100 breaststroke (1994 record of 1:17.89) in 1:13 and 50 butterfly (2016 record of 28.36) in 28.1.

In her last major international competition, the 2017 World Police & Fire Games in Los Angeles, Martin won seven gold medals and one silver and broke five world records over four days of open water and pool racing.

The eight-day United States Police & Fire Championships is an Olympic-style competition with athletes representing law enforcement, firefighters and officers from corrections, probation, border protection, immigration and customs from across the country. It got under way June 22 and ends on Saturday.

Athletes compete in 54 different sports at 33 venues throughout the San Diego county.

It began in 1967 as the California Police Olympics, in 1990 was the California Police Summer Games, in 2000 was the California Police and Fire Games, and since 2012 has been known as the U.S. Police and Fire Championships.

The California Police Athletic Federation is the governing body for the U.S. Police & Fire Championships. Its mission is to promote sport and physical fitness among personnel representing various agencies.

The World Police & Fire Games are set for 2019 in Chengdu, China. The World Games are held every two years.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine On Day One Of FGC South SCY BB Spring Championships


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, March 2, 2019–South Florida Aquatic Club swimmers always seem to rise to the occasion in their home pool.

And, opening day of the Florida Gold Coast South SCY BB Spring Championships Friday at Academic Village Pool was no exception.

Top three finishes and time drops highlighted SOFLO swims against the large field of Florida Gold Coast swimmers from Dade and south Broward.

Among winners were:

Sofia Lugo, 200-yard freestyle, 2:32.48, time drop.

Ava Kuznik, 500-yard freestyle, 5:28.25, time drop.

Anastasia Lutz, 400-yard individual medley, 5:11.99.

Mason Jimenez, 200-yard freestyle, 2:26.40, time drop.

Nathaniel Garrick, 500-yard freestyle, 5:09.70, time drop.

SOFLO boys swept the second through fifth spots in the 13-14 200-yard freestyle, all with time drops. Nathaniel Garrick, 14, was top finisher placing second in 1:56.39, shaving 1.63 seconds off his previous best.

SOFLO heads a field of 33 Florida Gold Coast teams from Miami-Dade and south Broward. SOFLO has the largest team entered with 82 swimmers (48 girls and 34 boys) competing in 330 individual events and 16 relays.

The meet is open to all swimmers on Broward County Florida Gold Coast registered teams who achieved a BB national time age group motivational time standard in one or more events.

Lake Lytal Lightning is hosting the FGC SCY BB North Championships in West Palm Beach.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle:
7-10, 1. Sofia Lugo, SOFLO 2:32.48, time drop; SOFLO: 3. Isabella Perry 2:39.22, time drop, 6. Alessandra Gendarmi 2:43.17, time drop, 7. Mikhel Martin 2:46.93, time drop; 11-12, 1. Belinda Muzil, MCDA 2:11.35; SOFLO: 4. Sarah Vasquez 2:15.30, time drop; 13-14, 1. Camille Schechter, CANE 2:04.87; SOFLO: 6. Kaitlyn Barrios 2:08.07, time drop, 7. Hartley Pitters-Hinds 2:09.31, time drop; 15-18, 1. Valentina Rosa, GRSC 2:01.97; SOFLO: 7. Jena Legaspi 2:07.50, time drop.

200-yard individual medley:
7-10, 1. Rosalia La Pietra, Azura 2:50.49; SOFLO: 3. Elise Dinehart 2:54.01, time drop, 7. Alessandra Gendarmi 3:08.96; 11-12, 1. Reese Rosenthal, GRSC 2:30.53; SOFLO: 8. Gabriela Avila 2:37.68, time drop; 13-14, 1. Maya Sorunmu, SF 2:21.58; SOFLO: 9. Emma Schain 2:31.54, time drop, 11. Hartley Pitters-Hinds 2:32.39, time drop; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 2:16.84; SOFLO: 2. Jena Legaspi 2:21.34, time drop, 3. Jennamarie Brames 2:21.43.

500-yard freestyle:
7-10, 1. Carolina Seaone, MAC 6:31.62; 11-12, 1. Katelyn Gembicki, GRSC 6:05.20; SOFLO: 10. Pilar Duranti 6:18.87, time drop; 13-14, 1. Ava Kuznik, SOFLO 5:28.25, time drop; SOFLO: 5. Sofia Osorio 5:39.70, time drop, 7. Kaitlyn Barrios 5:42.15, time drop, 11. Kaitlyn Consuegra 5:57.69, time drop; 15-18, 1. Sara Custodio, MAC 5:38.74.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Anastasia Lutz, SOFLO 5:11.99; 13-14, 1. Beverly Muzii, MCDA 4:52.81; SOFLO: 3. Sabrina Osorio 4:59.07, time drop; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 4:57.50.

BOYS

200-yard freestyle:
7-10, 1. Mason Jimenez, SOFLO 2:27.40, time drop; SOFLO: 2. Olek Viazmetinov 2:30.71, time drop; 11-12, 1. Luke Weingard, MWA 2:10.35; 13-14, 1. Dylan Smiley, MCDA 1:55.04; SOFLO: 2. Nathaniel Garrick 1:56.39, 3. Zackary Harris 1:57.12, time drop, 4. Diego Nazario-Vazquez 1:57.29, time drop, 5. Christian Tijero 1:57.50, time drop; 15-18, 1. Pedro Beron-Vera, Unattached 1:54.03; SOFLO: 11. Manuel Melendez 1:58.44, time drop.

200-yard individual medley:
7-10, 1. Elan Baker, NMST 2:53.46; SOFLO: 4. Ryan Harries 3:00.56, time drop; 11-12, 1. Reese Rosenthal, GRSC 2:30.53; SOFLO: 8. Gabriela Avila 2:37.68, time drop; 13-14, 1. Gustavo Tunon, Unattached 2:16.41; SOFLO: 5. Samuel Bullen 2:20.55; 15-18, 1. Luca Lesentier, Unattached 2:08.13; SOFLO: 6. Manuel Melendez 2:15.69, time drop.

500-yard freestyle:
7-10, 1. Frank Vincze, SF 6:47.22; 11-12, 1. Peyton Selts, GRSC 5:47.28; SOFLO: 6. Ethan McPeek 5:55.45, time drop; 13-14, 1. Nathaniel Garrick, SOFLO 5:09.70, time drop; SOFLO: 3. Zackary Harris 5:17.02, time drop, 6. Lucas Porven 5:25.39, 10. Adrian Hernandez 5:39.83; 15-18, 1. Mateo Jaime-Luna, GRSC 5:15.42.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Peyton Selts, GRSC 5:43.90; 13-14, 1. Dylan Smiley, MCDA 4:36.90; SOFLO: 3. Zackary Harris 4:48.23, 4. Christian Tijero 4:49.46; 15-18, 1. Jorge Lopez, MAC 4:41.70.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast South SCY BB Spring Championships South

When: Saturday-Sunday

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Schedule: Saturday, 8:30 a.m. and 5:30 p.m.; Sunday, 8:30 a.m. and 5:30 p.m.

Teams: SOFL, AKS, AAST, ASC, BMHG, BISC, CANE, CM, DRSC, EA, FLA, FKSC, FFSC, FIU, GRSC, HSC, MACM, MLB, MBS, MCDA, MSA, MS, NMST, OSC, SDST, SWAT, SGST, UofM, YSF, AZFL, SF, CCPR, BKSC.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are available for free at soflomeets.info/BB South or Meet Mobile. The meet is short course yards. For more information, call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Evelyn Salama Checks Another One Off Bucket List: Kona’s Ironman World Championship


By Sharon Robb

KAILUA-KONA, HAWAII—October 15, 2017—Evelyn Herrmann Salama made it to the greatest finish line in the sport of triathlon.

And now she can say there is nothing in the world like it. A day later, she can probably still hear the cheers along the grueling course.

On Saturday, with her family and friends waiting for her at the finish line, the 44-year-old Pembroke Pines wife and mother of two completed the emotionally-charged race in 13 hours, 2 minutes and 51 seconds.

On a brutal day, Salama completed the 140.6-mile journey that is the ultimate test of body, mind and spirit.

She was 79th out of 93 in the women’s 40-44 age group; 439th out of 617 women; and 1,765th out of 2,221 overall finishers.

She completed the 2.4-mile swim in 1:07:44 for 27th in her age group; the 112-mile bike in 6:43:59, 85th in her age group and 4:46:20 in the 26.2-mile run, 72nd in her age group.

Salama qualified for her first Kona appearance at Cabo Ironman 2016 in Cabo San Lucas. After Cabo she ran the Cocoa Beach Marathon and qualified for the 2018 Boston Marathon. Kona was her fourth Ironman distance event.

Other South Florida Ironman finishers were:

Cobi Morales, Miami, 40-44, 10:36:32, 127th out of 252 in age group.

Carolina Ponce, Miami, 45-49, 11:20:26, 27th out of 88 in age group.

Jenny Alcorn, Miami, 55-59, 11:20:38, second out of 53 in age group.

Brian Smith, Jupiter, 55-59, 12:25:57, 73rd out of 134 in age group.

Mandi Nilsen, North Miami, 30-34, 12:28:20, 63rd out of 71 in age group.

Fidel Rotondaro, Miami, 75-79, 14:17:56, first out of six in age group.

Leanda Cave, Miami Beach, pro, DNF

Fan favorite Andy Potts, 41, of Colorado Springs was the first American finisher in 8:14:43. He was seventh among 41 male pros. Potts competed in the second Olympic triathlon at the 2004 Summer Olympics less than a year and a half after starting the sport.

German Patrick Lange, 31, came alive late on the run to win the men’s title in a course record in 8 hours, 1 minute and 40 seconds.

Lange, who was third last year, came off the bike more than nine minutes behind Canadian Lionel Sanders and trailed by more than six minutes midway through the run course. With 5K left, he kicked it into another gear to overtake Sanders.

“It’s everything I ever dreamed of,” Lange said. “Oh my God, I cannot believe it. I always, always, always since I was a child dreamed to have this crown.”

Switzerland’s Daniela Ryf won her third consecutive women’s title in 8:50:47. She took the lead late in the bike leg and was never challenged during the run to win by a nine-minute margin of victory.

“It was the hardest I’ve ever had to fight to win,” Ryf said.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http:www.swim4soflo.com

SOFLO Finishes On Winning Note On Final Day Of Area 3 Long Course Championships At SOFLO


By Sharon Robb

July 12, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers look ready, willing and able for the championship season.

The host team dominated the third and final day of the Florida Gold Coast Area 3 Long Course Developmental Championships Sunday at Academic Village Pool in Pembroke Pines.

Sara Quintero, 11, led the girls’ team with two individual wins and relay victory. Quintero won the 11-12 200-meter breaststroke in 3:22.51 and 200-meter backstroke in 2:52.91. She was also a member of the winning 200-meter medley relay with teammates Michelle Ordonez, Katrina Del Vecchio and Sarah Acevedo.

Alex Golding, 11, was a triple winner for the boys’ team. Golding won the 100-meter freestyle in 1:10.52, 50-meter backstroke in 38.50 and 50-meter breaststroke in 43.29.

Other individual winners were:

Mia Escudero, 7-10, 100-meter freestyle, 1:21.59.

Naomi Easton, 13-14, 100-meter freestyle, 1:06.19; 50-meter breaststroke 39.36.

Katrina Del Vecchio, 11-12, 50-meter backstroke, 36.47.

Isabella Di Salvo, 13-14 50-meter backstroke, 34.29.

Zariya Harris, 15-18 100-meter butterfly, 1:18.04.

Natasha Testa, 15-18, 50-meter breaststroke, 44.61.

Annita Huang, 13-14 200-meter backstroke, 2:43.27.

Mark Andre De Gracia, 11-12, 200-meter breaststroke, 3:25.74.

Eiza Gantus, 13-14 100-meter butterfly, 1:10.20.

Tyler Gibson, 15-18, 100-meter butterfly, 1:04.68.

Enrique Rodriguez, 7-10, 50-meter breaststroke, 51.27.

Andres Arias, 15-18 200-meter backstroke, 2:35.90.

Roberto Garrido, 13-14, 1500-meter freestyle, 20:48.97.

The three-day meet featured 22 teams including Miami Swimming, Gulliver Swimming, Blue Marlins of Hialeah Gardens, Metro Aquatics and AquaKids Sharks. SOFLO and the Comets Booster Club took over meet host duties when another FGC team was unable to host the meet.

Next up for swimmers with time standard cuts will be the July 17-19 FGC Senior Championships at Coral Springs and July 24-26 FGC Junior Olympics at Plantation.

AREA 3 SUNDAY RESULTS

GIRLS

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 3:22.51, 2. Jiana Scipione, Gulliver 3:31.54, 3. Shakira Jaime, Metro Aquatics 3:39.66; 13-14, 1. Taylor Politi, FLA 3:06.98; 2. Katherine DeBarros, SOFLO 3:09.35, 3. Naomi Eaton, SOFLO 3:17.14; 15-18, 1. Madisyn Jones, MCDA 3:21.83, 2. Natasha Testa, SOFLO 3:29.76.

100-meter freestyle:

7-10, 1. Mia Escudero, SOFLO 1:21.59, 2. Sabrina Osorio, SOFLO 1:22.03, 3. Sofia Osorio, SOFLO 1:22.08; 11-12, 1. Camila Gomez, Miami Beach 1:12.78, 2. Daniela Campos, City of Miami Parks 1:13.39, 3. Jena Legaspi, SOFLO 1:14.36; 13-14, 1. Naomi Eaton, SOFLO 1:06.19, 2. Taylor Politi, FLA 1:06.59, 3. Caroline Rodriguez, Atlantis 1:06.63; 15-18, 1. Sofia Rodriguez, Atlantis 1:05.84, 2. Zariya Harris, SOFLO 1:10.17, 3. Jess Palacios, Gulliver 1:13.79.

50-meter backstroke:

7-10, 1. Maddie Smutny, AquaKids Sharks 42.73, 2. Rebecca Yordi, North Miami 43.40, 3. Sofia Osorio, SOFLO 44.46; 11-12, 1. Katrina Del Vecchio, SOFLO 36.47, 2. Ysabella Farias, Atlantis 38.06, 3. Jena Legaspi, SOFLO 38.23; 13-14, 1. Isabella Di Salvo, SOFLO 34.29, 2. Annita Huang, SOFLO 36.05, 3. Courtney Nelson, Florida Keys 36.86; 15-18, 1. Sofia Rodriguez, Atlantis 37.21, 2. Zariya Harris, SOFLO 38.15, 3. Natasha Testa, SOFLO 38.26.

100-meter butterfly:

7-10, 1. Rebecca Yordi, North Miami 1:34.57, 2. Maddie Smutny, AquaKids Sharks 1:35.14, 3. Angelina Baucells, BGS 1:42.81; 11-12, 1. Chloe Gonzalez, Miami Beach 1:18.59, 2. Ysabella Farias, Atlantis 1:20.03, 3. Sarah Acevedo, SOFLO 1:22.28; 13-14, 1. Caroline Rodriguez, Atlantis 1:12.86, 2. Alexandra Crespo, SOFLO 1:13.72, 3. Madison Johnson, SOFLO 1:16.49; 15-18, 1. Zariya Harris, SOFLO 1:18.04, 2. Raquel Lugo, SOFLO 1:22.92.

50-meter breaststroke:

7-10, 1. Corley Smith, Florida Keys 48.49, 2. Anaveronica Rosano, City of Miami Parks 49.31, 3. Rebecca Yordi, North Miami 49.39; 11-12, 1. Lily Iglesias, Miami Swimming 41.64, 2. Camila Nunez, FLA 44.06, 3. Daniela Barreto, SOFLO 44.88; 13-14, 1. Naomi Eaton, SOFLO 39.36, 2. Sophia Pacheco, Metro Aquatics 41.06, 3. Jacqueline Lesentier, North Miami 42.89; 15-18, 1. Natasha Testa, SOFLO 44.61, 2. Dalila Alvarez, Metro Aquatics 45.39, 3. Jess Palacios, Gulliver 46.72.

200-meter backstroke:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 2:52.91, 2. Jenna Legaspi, SOFLO 2:57.03, 3. Gabriela Molina, AquaKids Sharks 3:09.69; 13-14, 1. Annita Huang, SOFLO 2:43.27, 2. Vanessa Mesa, SOFLO 2:48.57, 3. Rebekah Ling, SOFLO 2:50.07; 15-18, None.

200-meter medley relay:

7-10, 1. SOFLO A 3:01.58 (Kerry Cunningham, Sabrina Osorio, Mia Escudero, Kaitlyn Barrios), 2. SOFLO B 3:09.99, 3. Florida Keys 3:13.22; 11-12, 1. SOFLO A 2:30.60 (Michelle Ordonez, Katrina Del Vecchio, Sara Quintero, Sarah Acevedo), 2. SOFLO B 2:45.87; None; 15-18, None.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Sara Quintero, SOFLO 20:27.80; 13-14, 1. Sidney Starman, BGS 18:53.93, 2. Annita Huang, SOFLO 20:12.96, 3. Penelope Roca, Blue Marlins 20:23.18; 15-18, None.

BOYS

200-meter breaststroke:

11-12, 1. Mark Andre De Gracia, SOFLO 3:25.74, best time; 13-14, 1. John Torres, Unattached 2:52.02, 2. Bryant Segui, SOFLO 2:55.59, 3. Roberto Valdes, Gulliver 2:56.80; 15-18, 1. Jason Perez, Gulliver 2:55.64, 2. Wyatt Jennessee, SOFLO 3:06.68.

100-meter freestyle:

7-10, 1. Thomas Kunkel, MCDA 1:22.40, 2. Ernesto Cabrera, Metro Aquatics 1:24.15, 3. Carlos Osorio, SOFLO 1:24.94; 11-12, 1. Alex Golding, SOFLO 1:10.52, 2. Ricky Nguyen, BGS 1:11.30, 3. Misha Perez, FLA 1:11.91; 13-14, 1. Tyler Bland, Unattached 1:02.65, 2. Orlando Llamas, Gulliver 1:04.64, 3. Rodrigo Gomez, Metro Aquatics 1:05.44; 15-18, 1. Teolio Darias, City of Miami Parks 1:00.16, 2. Tyler Gibson, SOFLO 1:01.23, 3. Tomas Farias, Atlantis 1:01.38.

50-meter backstroke:

7-10, 1. David Chavez, FLA 45.71, 2. Enrique Rodriguez, SOFLO 46.56, 3. Matthew Kim, SOFLO 46.62; 11-12, 1. Alex Golding, SOFLO 38.50, 2. Misha Perez, FLA 39.76, 3. Odin Farkas, SOFLO 39.93; 13-14, 1. Reid Banciella, Miami Swimming 31.86, 2. Samuel Quintero, SOFLO 32.41, 3. Breixo Pereda, City of Miami 35.37; 15-18, 1. Santiago Calle, SWAT 33.10, 2. Marcelo Mourraille, BGS 33.43, 3. Ronald Lara, SWAT 34.87.

100-meter butterfly:

7-10, 1. David Chavez, FLA 1:34.52, 2. Nathaniel Garrick, SOFLO 1:41.45, 3. Lucas Porven, SOFLO 1:42.37; 11-12, 1. Luca Lesentier, North Miami 1:18.20, 2. Misha Perez, FLA 1:20.63, 3. Ricky Nguyen, BGS 1:21.23; 13-14, 1. Eiza Gantus, SOFLO 1:10.20, 2. Orlando Llamas, Gulliver 1:10.50, 3. Alex Deybach, Miami Beach 1:11.72; 15-18, 1. Tyler Gibson, SOFLO 1:04.68, 2. Alessandro Marchesani, MCDA 1:05.50, 3. Daimyo Alonso, Atlantis 1:07.73.

50-meter breaststroke:

7-10, 1. Enrique Rodriguez, SOFLO 51.27, best time, 2. Peter Roca, Blue Marlins 51.97, 3. Henry Ajo, Blue Marlins 53.99; 11-12, 1. Alex Golding, SOFLO 43.29, 2. Garrett Oliver, AquaKids Sharks 44.11, 3. Nicolas Munoz, SOFLO 44.49; 13-14, 1. Tyler Bland, Unattached 33.55, 2. Breixo Pereda, City of Miami 38.04, 3. Roberto Valdes, Gulliver 38.52; 15-18, 1. Ronald Lara, SWAT 35.55, 2. Santiago Calle, SWAT 37.58, 3. Wyatt Jennessee, SOFLO 37.62.

200-meter backstroke:

11-12, 1. None; 13-14, 1. Joseph Perdomo, Blue Marlins 2:34.83, 2. Jake Sanchez, AquaKids Sharks 2:41.57, 3. Henry Urquidi, Gulliver 2:44.90; 15-18, 1. Andres Arias, SOFLO 2:35.90, best time.

200-meter medley relay:

7-10, 1. SOFLO B 3:01.53 (Noah Hew, Matthew Kim, Lucas Porven, Enrique Rodriguez), 2. SOFLO A 3:07.04; 11-12, 1. SOFLO B (Odin Farkas, Gabriel Ferdinand, Ryan Alfonso, Chris Vasquez) 2:44.86.

1500-meter freestyle:

11-12, 1. Eddy Chen, Gulliver 23:29.19, best time; 13-14, 1. Roberto Garrido, SOFLO 20:48.97, 2. Sebastian Andrades, Metro Aquatics 21:32.00.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine On Day One Of IMX-IMR Challenge

SOFLO Swimmers Shine On Day One Of IMX-IMR Challenge


By Sharon Robb

October 4, 2014—South Florida Aquatic Club swimmers and coaches got the opportunity to gauge their progress at the IMX-IMR Challenge Saturday at Academic Village Pool.

Several SOFLO swimmers turned in best times while competing against teammates and other Florida Gold Coast swimmers.

Among SOFLO’s top finishers posting best short course times were:

Sara Quintero, 100-yard individual medley, 1:13.82.

Molly Golding, 200-yard individual medley, 2:26.23; 500-yard freestyle, 5:44.52.

Kathleen Golding, 200-yard backstroke, 2:11.06.

Joseph Lee, 200-yard individual medley, 2:22.36; 500-yard freestyle, 5:32.02.

Rafael Rodriguez, 200-yard individual medley, 2:04.74.

Nicolas Rossi, 1,650-yard freestyle, 19:06.06.

Ervin Marin, 200-yard breaststroke, 2:13.40.

Both the IMR and IMX programs are USA Swimming-sanctioned.

The IMR Challenge allows swimmers to see how they compare to other swimmers around the nation in their age group.

Swimmers must compete in all the events required for their age group to establish a score. Once a swimmer competes in each IM Ready event at least once in an official meet, swimmers and parents can check their rankings on USA Swimming’s website.

The IMX (Xtreme) Challenge is the next step-up from the IMR competition. It includes a series of five or six events. Once swimmers complete the IMX program they can also see where their score ranks nationally, among their local LSC and own swim club.

In addition to host SOFLO, other Florida Gold Coast clubs competing are Boca Raton Swim Team, AquaKids Sharks, Metro Aquatics, Kendall, Coral Springs Swim Club, North Miami and Hialeah Storm. Several high school swimmers, heading into the second month of the season, are also competing.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-yard freestyle relay:

12-and-under, 1. SOFLO “C” 1:54.47 (Amy-Nicole Toro, Sally Golding, Leah Pando, Katrina Del Vecchio), 2. SOFLO “B” 2:00.56, 3. SOFLO “H” 2:10.22; 13-and-over, 1. SOFLO “A” 1:44.59 (Kathleen Golding, Kelley Heron, Carly Swanson, Melissa Marinheiro), 2. SOFLO “B” 1:47.62, 3. Boca Raton Swim Team 1:47.82.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Sara Quintero, SOFLO 1:13.82, best time, 2. Michelle Fernandez, HSC 1:14.55, 3. Erika Pelaez, SOFLO 1:17.33.

200-yard individual medley:

11, 1. Molly Golding, SOFLO 2:26.23, best time, 2. Margaret Miao, AquaKids Sharks 2:31.55, 3. Kayla Cunningham, SOFLO 2:33.61; 12, 1. Claudia Acosta, Hialeah 2:22.38, 2. Kyana Castro, SOFLO 2:23.48, 3. Maddy Schain, AquaKids Sharks 2:29.51.

400-yard individual medley: 1. Kathleen Golding, SOFLO 4:28.26, 2. Cloe Bedard-Khalid, Metro Aquatics 4:36.00, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 4:39.76.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Michelle Fernandez, Hialeah 1:03.02, 2. Sara Quintero, SOFLO 1:04.19, 3. Becca Montero, AquaKids Sharks 1:06.10.

500-yard freestyle:

11-12, 1. Molly Golding, SOFLO 5;44.52, best time, 2. Kayla Cunningham, SOFLO 5:55.75, best time, 3. Katrina Del Vecchio, SOFLO 6:04.59.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 2:11.06, best time, 2. Gabriela Fernandez, Hialeah 2:22.25, 3. Annita Huang, SOFLO 2:22.88; 15-and-over, 1. Kelley Heron, SOFLO 2:08.22, 2. Rose Smiddy, AquaKids Sharks 2:12.56, 3. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:13.65.

200-yard breaststroke:

13-14, 1. Kathleen Golding, SOFLO 2:27.24, 2. Hailey Jerew, AquaKids Sharks 2:33.85, 3. Delanie Perez, SOFLO 2:35.81; 15-and-over, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:24.28, 2. Rebecca Wilkerson, CSSC 2:29.34, 3. Arianna Noya, Metro Aquatics 2:29.53.

BOYS

200-yard freestyle relay:

12-and-under, 1. SOFLO “F” (Roberto Garrido, Aldo Zepeda, Odin Farkas, John Paul Handal), 2. SOFLO “D” 2:06.01, 3. SOFLO “H” 2:06.44; 13-and-over, 1. SOFLO “A” 1:30.07 (Ryan Capote, Ervin Marin, Gustavo Valery, Timothy Wynter), 2. SOFLO “B” 1:34.26, 3. Boca Raton Swim Team 1:34.95.

100-yard individual medley:

10-and-under, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 1:12.01, 2. Nikita Efimov, North Miami 1:12.25, 3. Zackary Harris, SOFLO 1:12.32.

200-yard individual medley:

11, 1. Joseph Lee, SOFLO 2:22.36, best time, 2. Michael Arias, SOFLO 2:25.81, 3. John Paul Handal, SOFLO 2:26.16; 12, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 2:04.74, best time, 2. Leonardo Mateus, SOFLO 2:15.28, best time, 3. Eiza Gantus, SOFLO 2:25.64, best time.

400-yard individual medley: 1. Julio Horrego, Hialeah 4:06.40, 2. Ervin Marin, SOFLO 4:11.95, 3. Alejandro Carriazo, Metro Aquatics 4:13.87.

100-yard freestyle:

10-and-under, 1. Matthew Tarafa, Hialeah 1:02.41, 2. Agustin Rodriguez, Hialeah 1:02.68, 3. Zackary Harris, SOFLO 1:02.74, best time.

500-yard freestyle:

11-12, 1. Joseph Lee, SOFLO 5:32.02, best time, 2. Michael Arias, SOFLO 5:35.76, best time, 3. Nicolas Rossi, SOFLO 5:35.90, best time.

1,650-yard freestyle mixed:

8-12, 1. Nicolas Rossi, SOFLO 19:06.06, best time, 2. Eiza Gantus, SOFLO 19:14.29, 3. Janet D’Alessandro, AquaKids Sharks 19:44.13; 13-14, 1. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 16:49.57, 2. Juan Diaz, Unattached 17:38.27, 3. Marianna Serrao, SOFLO 18:23.17.

200-yard backstroke:

13-14, 1. Bryan Rivero, Hialeah 2:07.88, 2. Lester Machado, Hialeah 2;15.30, 3. Michael Fernandez, Hialeah 2:19.29; 15-and-over, 1. Timothy Wynter, SOFLO 1:54.35, 2. Alejandro Carriazo, Metro Aquatics 1:58.85, 3. Julio Horrego, Hialeah 1:58.92.

200-yard breaststroke:

13-14, 1. Ervin Marin, SOFLO 2:13.40, best time, 2. Adrian Aguilar, Metro Aquatics 2:19.62, 3. Ricardo Roche, SOFLO 2:27.74; 15-and-over, 1. Julio Horrego, Hialeah 2:06.34, 2. Jordan Colon, SOFLO 2:14.88, 3. Bernardo Lima, Metro Aquatics 2:16.15.

Full results can be found at swim4soflo.com or meet mobile.

IF YOU GO

What: IMX-IMR Challenge

When: Sunday

Schedule: Sunday, Session 4, 8:30-10:21 a.m.; Session 5, 11:30 a.m.-2:42 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $3 per session, $3 heat sheets. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

SOFLO Hosts Annual Friday Distance, Weekend IMX-IMR Challenge

SOFLO Hosts Annual Friday Distance, IMX-IMR Challenge


By Sharon Robb

October 2, 2014—South Florida Aquatic Club, the largest club entered, will have the home pool advantage when it hosts the Friday Distance and IMX-IMR Challenge at Academic Village Pool.

Swimmers will not only get some racing in, but will also get a chance to see how they stack up against the rest of the nation’s age group swimmers.

The up-and-coming swimmers will compete in the IMR (Ready) Challenge. All sessions are timed finals.

The USA Swimming-sanctioned meet is a fun, motivational meet to help young swimmers reach the next level in their swimming careers.

The IMR Challenge allows swimmers to see how they compare to other swimmers around the nation in their age group. Swimmers must compete in all the events required for their age group to establish a score.

Once a swimmer competes in each IM Ready event at least once in an official meet, swimmers and parents can check their rankings on USA Swimming’s website.

The IMX (Xtreme) Challenge is the next step-up from the IMR competition. It includes a series of five or six events. Once swimmers complete the IMX program they can also see where their score ranks nationally, among their local LSC and own swim club.

SOFLO swimmers dominate the top seed spots. They are:

Rafael Rodriguez, 12, 400-yard individual medley, 4:31.45; 200-yard individual medley, 2:07.35; 500-yard freestyle, 4:58.01; 100-yard backstroke, 1:01.91; 100-yard breaststroke, 1:10.00; 100-yard butterfly, 58.58.

Julien Pinon, 16, 1,650-yard freestyle, 16:18.62; 200-yard butterfly, 1:51.67; 200-yard individual medley, 1:55.01.

Sara Quintero, 10, 100-yard individual medley, 1:15.67.

Vanessa Mesa, 12, 200-yard individual medley, 2:18.91; 500-yard freestyle 5:19.69; 100-yard butterfly, 1:04.25.

Molly Golding, 11, 200-yard individual medley, 2:28.28; 500-yard freestyle, 5:48.10; 100-yard breaststroke, 1:16.25; 100-yard butterfly, 1:13.43.

Kathleen Golding, 13, 200-yard backstroke, 2:17.53; 200-yard breaststroke 2:21.48; 400-yard individual medley, 4:21.14; 200-yard individual medley, 2:04.55.

John Paul Handal, 11, 500-yard freestyle, 5:40.46; 100-yard backstroke, 1:09.30.

Kevin Porto, 14, 200-yard backstroke, 2:02.13.

Timothy Wynter, 18, 200-yard backstroke, 1:50.01.

Melissa Marinheiro, 17, 200-yard backstroke, 2:02.88.

Ervin Marin, 14, 200-yard breaststroke, 2:13.70; 200-yard butterfly, 1:59.86; 200-yard individual medley, 1:58.51.

Jessica Rodriguez, 15, 200-yard breaststroke, 2:19.68; 200-yard individual medley, 2:10.74; 1,000-yard freestyle, 10:51.31

Kayla Cunningham, 11, 100-yard backstroke 1:11.28.

Michael Arias, 11, 100-yard breaststroke, 1:17.35.

Isabella Di Salvo, 12, 100-yard breaststroke, 1:21.25.

Joseph Lee, 11, 100-yard butterfly, 1:08.19.

Delanie Perez, 14, 200-yard butterfly, 2:15.37.

CJ Kopecki, 15, 1,000-yard freestyle, 9:59.67.

Other Florida Gold Coast clubs competing are Boca Raton Swim Team, AquaKids Sharks, Metro Aquatics, Kendall, Coral Springs Swim Club, North Miami and Hialeah Storm. Several high school swimmers, heading into the second month of the season, are also competing.


IF YOU GO

What: Friday Distance and IMX-IMR Challenge

When: Friday-Sunday

Schedule: Friday, Session 1, 5:30-10:05 p.m.; Saturday, Session 2, 8:30-10:50 a.m.; Session 3, 12:30-3:42 p.m.; Sunday, Session 4, 8:30-10:21 a.m.; Session 5, 11:30 a.m.-2:42 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $3 per session, $3 heat sheets. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Earns Level 4 USA Swimming Highest Club Ranking

South Florida Aquatic Club Earns Level 4 USA Swimming Highest Club Ranking


By Sharon Robb

October 1, 2014—South Florida Aquatic Club is among one of the nation’s top USA Swimming club teams.

It’s nothing that SOFLO swimmers, coaches and parents didn’t already know since the club started in 2010, but it is now official after USA Swimming awarded its highest Level 4 status.

The Comets, the original team at Academic Village Pool in Pembroke Pines before changing its name to SOFLO to encompass all of South Florida, had reached only Level 3 status in its fourteen years of existence.

The Club Recognition Program offers USA Swimming club members a working blueprint for developing strong, stable, financially-sound and athletically productive organizations.

Designed by USA Swimming’s Club Development Committee, comprised mostly of coaches, the voluntary program presents four levels of achievement across four component areas deemed critical to long-term club success.

The program encourages clubs to establish organizational goals and to benchmark their progress toward those goals.

“It’s the highest we have ever been,” SOFLO head coach Chris Anderson said. “It’s the last leg and the completion of the recognition program. You can’t get any higher than Level 4. We have risen so quickly.”

It didn’t come automatically.

It was the hard work of swimmers and coaches, parents, volunteers, sponsors and Comets Booster Club that SOFLO was able to reach the pinnacle of age group swimming.

Only two clubs in the Florida Gold Coast have Level 4 status.

SOFLO, which has an 18-member staff including eight coaches, met all Level 4 requirements to help create a “great club” including business and organizational success; parent and volunteer development; coach development and education; and athlete development and education.

SOFLO swimmers and coaches have excelled at every level from the Olympic and world level to age group and sizzler meets. SOFLO has also sent several swimmers to college swim programs at the NCAA Division I, II and III and NAIA levels.

In July, SOFLO added to its amazing run in the Florida Gold Coast Junior Olympics by sweeping the combined, boys and girls team titles.

It was the second consecutive year the talented swimmers won back-to-back short course and long course titles in the same year. It was also SOFLO’s fifth consecutive JO title and 11th overall.

“It’s definitely been about the building blocks in the club support system,” Anderson said. “Basically, our infrastructure of the club allows us to get to these levels much quicker than normal. It’s also the experience of our staff and head coach.

“I am very excited about it,” Anderson said. “It’s a great reward for what we are doing and the realization that SOFLO is doing things correctly and doing it better than most.

“I still think we can do more,” Anderson said. “This doesn’t mean we stop doing what we are doing because we are Level 4. We need to go into new areas to make the club more efficient.”

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Di Salvo, Musa Sweep Events At SOFLO Sizzler

Di Salvo, Musa Sweep Events At SOFLO Sizzler


By Sharon Robb

September 21, 2014—The hard work by South Florida Aquatic Club swimmers is paying off.

The girls turned in thirty-four best times and the boys had eight best times at the SOFLO Sizzler Friday at Academic Village Pool in Pembroke Pines.

The swimmers got the opportunity to show off their training and what they are learning against some of the Florida Gold Coast top teams Metro Aquatics, Gulliver and Boca Raton Swim Club.

SOFLO’s Fiorella Di Salvo and Farouk Musa swept all four sprint events.

Di Salvo won the 25-yard butterfly (21.88), 25-yard backstroke (24.16), 25-yard breaststroke (23.75) and 25-yard freestyle (17.68), all in best times.

Musa also won all four events with three best times. Musa won the 25-yard butterfly in 21.06. He posted best times in the 25-yard backstroke (22.07), 25-yard breaststroke (24.56) and 25-yard freestyle (18.83).

SOFLO’s Erika Pelaez won three events in the 7-8 25-yard butterfly in 16.92, 25-yard backstroke in a best time 16.39 and 25-yard breaststroke in 19.20, also a best time.

Kaitlyn Barrios of SOFLO won the 7-8 25-yard freestyle in a best time 17.47.

SOFLO girls also won the 100-yard freestyle relay in 1:04.51 with Valerie Vank, Fiorella Di Salvo, Kaitlyn Barrios and Erika Pelaez.

SOFLO’s Colin Kim won the 7-8 25-yard butterfly in 22.36.

GIRLS RESULTS

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 21.88, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 16.92; SOFLO: 2. Kaitlyn Barrios 19.93, best time, 3. Luna Delgado 20.32, best time, 4. Kerry Cunningham 20.45, best time, 9. Mariann Catalasan 22.47, best time, 10. Leah Pando 22.93, best time, 11. Judith-Alison Natino 23.07, equaled best time, 16. Mya Wolf 25.00, 17. Maria Legaspi 26.16, best time, 19. Antonia Ortiz 27.56.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 24.16, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 16.39, best time; SOFLO: 2. Valerie Vank 17.25, best time, 3. Luna Delgado 21.34, best time, 5. Kaitlyn Barrios 21.89, best time, 6. Kerry Cunningham 21.94, best time, 8. Mariann Catalasan 22.32, best time, 10. Leah Pando 24.09, best time, 14. Judith-Alison Natino 24.99, 17. Maria Legaspi 25.64, best time, 20. Mya Wolf 26.32, 21. Antonia Ortiz 27.25, best time.

25-yard breaststroke:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 23.75, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 19.20, best time; SOFLO: 2. Valerie Vank 19.72, best time, 3. Leah Pando 23.65, best time, 4. Kaitlyn Barrios 24.24, 5. Judith-Alison Natino 24.75, best time, 7. Mariann Catalasan 25.06, best time, 9. Kerry Cunningham 25.41, best time, 11. Luna Delgado 26.16, 13. Maria Legaspi 27.13, best time, 21. Antonia Ortiz 32.08, 22. Mya Wolf 33.77.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Fiorella Di Salvo, SOFLO 17.68, best time; 7-8, 1. Kaitlyn Barrios, SOFLO 17.47, best time; SOFLO: 4. Luna Delgado 18.67, best time, 5. Leah Pando 19.62, best time, 7. Kerry Cunningham 20.01, best time, 8. Judith-Alison Natino 20.21, best time, 12. Mariann Catalasan 21.06, 18. Maria Legaspi 23.03, best time, 20. Antonia Ortiz 23.56, best time, 23. Mya Wolf 25.91.

100-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. SOFLO “A” 1:04.51 (Valerie Vank, Fiorella Di Salvo, Kaitlyn Barrios, Erika Pelaez), 2. SOFLO “B” 1:15.31 (Mariann Catalasan, Judith-Alison Natino, Leah Pando, Luna Delgado).

BOYS RESULTS

25-yard butterfly:

6-and-under, 1. Farouk Musa, SOFLO 21.06; 7-8, 1. Julian Lezcano, Metro Aquatics 19.50; SOFLO: 3. Luca Hincapie 21.19, 4. Clint Kim 22.45, 6. Alessandro Pereira 23.23, 7. Luciano Del Carpio 23.25, best time, 10. Colin Kim 25.01, 13. Owen Sines 27.92, 17. Benjamin Kim 29.50.

25-yard backstroke:

6-and-under, 1. Farouk Musa, SOFLO 22.07, best time; 7-8, 1. Colin Kim, SOFLO 22.36; SOFLO: 2. Alessandro Pereira 22.59, 3. Clint Kim 23.31, 4. Luca Hincapie 24.60, 8. Jacob Navarro 25.79, 13. Owen Sines 26.90, 16. Benjamin Kim 28.75, 18. Luciano Del Carpio 30.19.

25-yard breaststroke:

1. Farouk Musa, SOFLO 24.56, best time; 7-8, 1. Julian Lezcano, Metro Aquatics 23.32; SOFLO: 2. Owen Sines 24.45, best time, 3. Alessandro Pereira 24.49, 4. Clint Kim 24.67, 9. Luca Hincapie 28.47, 10. Luciano Del Carpio 29.02, best time, 13. Colin Kim 30.92, 20. Benjamin Kim 34.77.

25-yard freestyle:

6-and-under, 1. Farouk Musa, SOFLO 18.83, best time; 7-8, 1. Julian Lezcano, Metro Aquatics 16.79; SOFLO: 4. Alessandro Pereira 18.90, 6. Luciano Del Carpio 19.89, best time, 7. Luca Hincapie 19.97, 8. Owen Sines 20.14, best time, 11. Clint Kim 20.77, 12. Colin Kim 21.82, 18. Benjamin Kim 25.77.

100-yard freestyle relay:

10-and-under, 1. Metro Aquatics 1:10.00, 2. SOFLO “A” 1:14.82 (Farouk Musa, Luciano Del Carpio, Owen Sines, Jacob Navarro).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Hosts Friday Sizzler At Academic Village Pool

SOFLO Hosts Friday Sizzler At Academic Village Pool


By Sharon Robb

September 19, 2014—South Florida Aquatic Club swimmers are ready to sizzle in their home pool Friday when SOFLO hosts a Florida Gold Coast Sizzler.

The SOFLO Sizzler begins 5:30 p.m. and features 25-yard sprint distances in the butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle along with a fun 100-yard freestyle relay.

SOFLO will have sixteen swimmers competing in 64 events in the meet which will serve as a gauge for both coaches and swimmers for starts, wall work and stroke technique in a fun, social atmosphere.

SOFLO swimmers in the meet are:

Kaitlyn Barrios, 8; Mariann Operana Catalasan, 8, Luciano Del Carpio, 8, Luna Delgado, 8, Fiorella Di Salvo, 6, Benjamin Kim, 7, Maria Legaspi, 8, Farouk Musa, 6, Judith-Alison Natino, 8, Jacob Jeremiah Navarro, 8, Antonia Ortiz, 7, Leah Danielle Pando, 8, Erika Pelaez, 8, Owen Michael Sines, 8, Valerie Vank, 8, and Mya Wolf, 8.

IF YOU GO

What: SOFLO Sizzler

When: Friday, 5:30 p.m., warm-up 5 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $2, heat sheets $2. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

SOFLO Swimmers Play Big Role In Pembroke Pines Charter’s Success At Four-Team Meet

SOFLO Swimmers Play Big Role In Pembroke Pines Charter’s Success At Four-Team Meet


By Sharon Robb

September 16, 2014—Pembroke Pines Charter boys won two dual meets and tied St. Thomas Aquinas for the first time in the swim program’s history Tuesday night.

Pembroke Pines Charter boys, led by double winner Juan Lucas of South Florida Aquatic Club and coached by Rose Lockie, a Top Ten finalist for ASCA Age Group Coach of the Year, tied St. Thomas Aquinas, 51-51, and defeated Piper, 85-4, and Coconut Creek, 87-9.

St. Thomas Aquinas also defeated Piper, 79-4, and Coconut Creek, 82-11.

Lucas won the 200-yard individual medley in 2:05.08, 500-yard freestyle in 4:59.20 and led off the winning 200-yard medley relay. Lucas was joined by teammates Tyler Gibson, Andres Lares and Ryan Capote on the relay.

SOFLO’s Andre Lares won the 100-yard backstroke in 1:01.95 followed by teammate Bruno Berti in 1:04.26.

Lares, Matthew Menocal, Capote, Nikolas Ujueta, Brandon Fratianni, Bruno Berti, Tyler Gibson, Ryan Capote and Noah Hernandez all placed in individual or relay events.

Esteban Velasquez and Gabriel Perez-Silva each won two events for St. Thomas Aquinas. The Raiders also won the 200- and 400-yard freestyle relays.

Pembroke Pines Charter also defeated Piper, 90-1, and Coconut Creek, 90-3. St. Thomas Aquinas girls defeated Piper, 90-1; Pembroke Pines Charter, 65-37 and Coconut Creek, 90-3.

SOFLO girls also played a key role in keeping their dual meet against St. Thomas Aquinas close.

Kelley Heron of Pembroke Pines Charter won the 200-yard individual medley in 2:14.69 and was second in the 100-yard breaststroke and was a member of the winning 400-yard freestyle relay.

Lilli Calero, Victoria Hill, Andrea Melendez, Katherine DeBarros, Leysha Caraballo and Maya Hirian all placed in the top three in individual or relay events.

St. Thomas Aquinas won the 200-yard medley relay and 200-yard freestyle relay and had seven individual winners including diver Karlee Price with 301.90 points and sisters Isabella and Vanessa Comunale.

GIRLS TEAM TOTALS

St. Thomas 90, Piper 1

St. Thomas 65, Pembroke Pines Charter 37

Pembroke Pines Charter 90, Piper 1

Pembroke Pines Charter 90, Coconut Creek 3

St. Thomas 90, Coconut Creek 3

Coconut Creek 11, Piper 4

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay: 1. St. Thomas “A” 1:54.27 (Samantha Stinemire, Caitlin Ahern, Quinn Connor, Natalya Wozab), 2. Pembroke Pines Charter “A” (Kelley Heron, Lilli Calero, Justrina Villarta, Victoria Hill), 3. St. Thomas “B” 2:07.65.

200-yard freestyle: 1. Isabella Comunale, ST 2:04.57, 2. Lilli Calero, PPC 2:05.53, 3. Vanessa Comunale, ST 2:06.83.

200-yard individual medley: 1. Kelley Heron, PPC 2:14.69, 2. Sarah Asseraf, ST 2:21.97, 3. Chloe Gerena, ST 2:32.97.

50-yard freestyle: 1. Victoria Hill, PPC 26.06, 2. Samantha Stinemire, ST 26.68, 3. Andrea Melendez, PPC 27.22.

1-meter springboard diving: 1. Karlee Price, STA 301.90, 2. Gabriella Comunale, ST 279.55, 3. Taylor Alfonso, PPC 173.00.

100-yard butterfly: 1. Sarah Asseraf, ST 1:03.25, 2. Quinn Connor, ST 1:04.36, 3. Monica Rodriguez, PPC 1:10.29.

100-yard freestyle: 1. Natalya Wozab, ST 57.71, 2. Victoria Hill, PPC 58.22, 3. Isabella Comunale, ST 59.38.

500-yard freestyle: 1. Vanessa Comunale, ST 5:31.99, 2. Lilli Calero, PPC 5:32.40, 3. Katherine DeBarros, PPC 5:49.89.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 1:50.11 (Natalya Wozab, Sofia Pozsonyiova, Samantha Knight, Theresa Sandbrook), 2. Pembroke Pines Charter 1:50.81 (Leysha Caraballo, Justrina Villarta, Katherine DeBarros, Andrea Melendez), 3. St. Thomas “B” 1”59.20.

100-yard backstroke: 1. Samantha Stinemire, ST 1:06.84, 2. Carly Hyman, ST 1:10.97, 3. Maya Hirian, PPC 1:15.07.

100-yard breaststroke: 1. Caitlin Ahern, ST 1:07.13, 2. Kelley Heron, PPC 1:13.32, 3. Chloe Gerena, ST 1:20.17.

400-yard freestyle relay: 1. Pembroke Pines Charter “A” 3:50.60 (Andrea Melendez, Lilli Calero, Kelley Heron, Victoria Hill), 2. St. Thomas “A” 3:54.89, 3. St. Thomas “B” 4:02.40.

BOYS TEAM TOTALS

St. Thomas 79, Piper 4

Pembroke Pines Charter 51, St. Thomas 51

Pembroke Pines Charter 85, Piper 4

Pembroke Pines Charter 87, Coconut Creek 9

St. Thomas 82, Coconut Creek 11

Coconut Creek 40, Piper 11

BOYS RESULTS

200-yard medley relay: 1. Pembroke Pines Charter 1:44.83 (Juan Lucas, Tyler Gibson, Andres Lares, Ryan Capote), 2. St. Thomas “A” 1:46.12, 3. Pembroke Pines Charter “B” 1:51.56 (Bruno Berti, Matthew Menocal, Stephen Duhaney, Noah Hernandez).

200-yard freestyle: 1. Esteban Velasquez, ST 1:49.32, 2. Andres Lares, PPC 1:53.51, 3. Alejandro Alvaro, ST 1:56.95.

200-yard individual medley: 1. Juan Lucas, PPC 2:05.08, 2. Kearn Kurbanali, ST 2:08.51, 3. Matthew Menocal, PPC 2:17.34.

50-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, ST 22.09, 2. Ryan Capote, PPC 22.71, 3. Andrew Szatkowski, ST 23.33.

1-meter springboard diving: 1. Devin Nugent, ST 212.55, 2. Colin Gonzalez, PPC 164.00.

100-yard butterfly: 1. Esteban Velasquez, ST 56.81, 2. Nikolas Ujueta, PPC 59.33, 3. Brandon Fratianni, PPC 1:05.06.

100-yard freestyle: 1. Gabriel Perez-Silva, ST 49.31, 2. Ryan Capote, PPC 49.89, 3. Amani McFarline, PIP 54.32.

500-yard freestyle: 1. Juan Lucas, PPC 4:59.20, 2. Padraic Cassidy, ST 4:59.88, 3. Christopher Litts, ST 5:29.64.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 1:33.99 (Esteban Velasquez, Andrew Szatkowski, Justin Falcon, Eric Goldenberg), 2. Pembroke Pines Charter 1:35.96 (Stephen Duhaney, Nikolas Ujueta, Bruno Berti, Noah Hernandez), 3. St. Thomas “B” 1:42.28.

100-yard backstroke: 1. Andres Lares, PPC 1:01.95, 2. Bruno Berti, PPC 1:04.26, 3. Kyle-Anthony Kaufman, ST 1:09.58.

100-yard breaststroke: 1. Andrew Szatkowski, ST 1:06.09, 2. Tyler Gibson, PPC 1:06.52, 3. Matthew Menocal, PPC 1:11.62.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas “A” 3:26.27 (Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali, Justin Falcon, Gabriel Perez Silva), 2. Pembroke Pines Charter “A” 3:34.33 (Juan Lucas, Nikolas Ujueta, Andres Lares, Ryan Capote), 3. Pembroke Pines Charter “B” 3:47.09 (Brandon Fratianni, Tyler Gibson, Matthew Menocal, Noah Hernandez).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com