June 4, 2011
WRITTEN BY SHARON ROBB
Robert O’Gorman swam his guts out literally at Session Three of the Florida Gold Coast Long Course Comets Invitational Saturday at Academic Village Pool.
The South Florida Aquatic Club swimmer qualified for the July 22-25 Swedish Youth National Championships in Koping, Sweden in the 200-meter backstroke.
O’Gorman, 16, won the 15-and-over event by more than 4 seconds in 2 minutes, 24.34 seconds, his first cut for a major international junior event. He put his celebration on hold, however, when he got sick after the race.
“I ate way too much,” O’Gorman said. “I had pancakes for lunch, cereals and sandwiches. I am feeling better. It was a first time.
“I felt pretty good in the water. I felt a little heavy in the water and sore and stuff from training but my swimming felt pretty good.”
O’Gorman, who will be a junior at Grandview Prep in Boca Raton this fall, has been trying to get his youth national cuts in the backstroke and freestyle since last summer. He will try to get his second cut on Sunday in the 100-meter freestyle, his favorite event.
“I have been trying for one year,” O’Gorman said. “I have been practicing very hard and working on my stroke. I didn’t expect to get it but I felt pretty good. It’s the biggest meet I’ve qualified for internationally.
“I just started swimming backstroke again two weeks ago,” O’Gorman said. “I swam the 100 backstroke last weekend in Fort Lauderdale in 1:07 and felt pretty good.
“I have been improving and practicing more but I haven’t done anything special. I just finished school two days ago and start doubles next week.”
O’Gorman and his family moved to South Florida last August. O’Gorman started working with six-time Olympic coach Michael Lohberg and Bruno Darzi and training with a diverse group of swimmers.
“It’s been perfect for my swimming,” said O’Gorman, who has been swimming for ten years after playing basketball and soccer. “I have seen a lot of improvement. I am happy with my swimming.”
In the women’s competition, SOFLO’s Lindsey McKnight, tuning up for next weekend’s Rome trip, won three events (100 butterfly, 200 backstroke, 50 freestyle); Tyla Martin won two events (100 butterfly, 200 backstroke) and two-time Olympian Alia Atkinson won two events (50 butterfly, 200 breaststroke).
SATURDAY RESULTS, SESSION 3
GIRLS
200-meter medley relay: 13-and-over, 1. SOFLO “C” 2:10.62 (Melissa Marinheiro, Leysha Caraballo, Kylie Herman, Brittany Williford), 2. SOFLO “A” 2:19.78 (Melissa Fernandez, Alia Atkinson, Courtney Marx, Amber Hunter), 3. SOFLO “B” 2:24.11 (Rachel Ling, Bianca Muniz, Maria Lopez, Leonie Davies), 5. SOFLO “E” 2:39.38 (Maria Fernandez, Monica Rodriguez, Johmi Vargas, Gabriella Fawaz).
50-meter butterfly: 13-14, 1. Omaira German, Blue Marlins 30.59, FGJO; SOFLO: 4. Kylie Herman 33.98, FGJO, 5. Jenna Deal 34.97, FGJO, 9. Lindsey Sauer 36.76, 13. Jessie Cordero 37.78, 15. Leysha Caraballo and Johmi Vargas, tie, 38.12,17. Emily Neville 38.42, 18. Cristina Villegas 39.17, 24. Alisa Huang 43.90, CSSC: 12. Veronica Postolski 37.67, 19. Emily Jurich 40.14, 22. Rachel Butts 42.25; 15-and-over, 1. Alia Atkinson, SOFLO 29.77, FLSC; SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 30.29, FLSC, 3. Maria Lopez 31.28, FLSC, 4. Taylor McKnight, 31.28, FLSC, 5. Kristina Brennan 31.43, FLSC, 6. Linea Cutter 31.74, FLSC, 7. Amber Hunter 31.85, FLSC, 9. Juliann Plasencia 34.29, FLSC, 13. Nathalie Perez 35.88, 15. Astrid Rigau 38.80, CSSC: 12. Kennedy Sanes 35.77.
200-meter breaststroke: 13-14, 1. Emily Kopas, SOFLO 2:42.86, FGJO; SOFLO: 2. Audrey Mason 2:55.92, FGJO, 4. Lindsey Sauer 3:12.97, 5. Kaitlin Armstrong 3:16.09, 8. Monica Rodriguez 3:25.79, 10. Leysha Caraballo 3:30.56, 11. Maria Fernandez 3:30.70; 15-and-over, 1. Alia Atkinson, SOFLO 2:37.39, FLSC; SOFLO: 2. Eszter Bucz 2:37.65, FLSC, 3. Dana Hatic 2:50.89, FLSC, 4. Gina Gautieri 2:58.64, FLSC.
100-meter butterfly: 13-14, 1. Tyla Martin, SOFLO 1:07.77, FGJO; SOFLO: 2. Andrea Melendez 1:13.92, FGJO, 6. Monica Rodriguez 1:21.90, 7. Jenna Deal 1:23.39, 9. Johmi Vargas 1:26.23, 10. Jessie Cordero 1:26.37, 11. Emily Neville 1:27.70, 12. Cristian Villegas 1:27.90, CSSC: 13. Veronica Postolski 1:29.93; 15-and-over, 1. Lindsey McKnight, SOFLO 1:05.01, FLSC; SOFLO: 2. Emma Lincoln 1:08.06, FLSC, 3. Maria Lopez 1:08.41, FLSC, 4. Amber Hunter 1:09.38, FLSC, 5. Kristina Brennan 1:09.94, FLSC, 6. Juliann Plasencia 1:13.54, FLSC, 7. Linea Cutter 1:13.89, FLSC, 9. Rachel Ling 1:17.41, 12. Nathalie Perez 1:26.37.
50-meter breaststroke: 13-14, 1. Kelly Fertel, Rockway 38.20, FGJO; SOFLO: 2. Kelly Kealty 38.90, FGJO, 3. Audrey Mason 38.92, FGJO, 6. Nicole Gautieri 42.23, 7. Emily Neville 42.85, 11. Kaitlin Armstrong 43.91, 12. Rebecca Wilkerson 43.99, 15. Maria Fernandez 45.59, 18. Leysha Caraballo 46.32, 20. Vivi Calero 47.69, 22. Hannah Doyle 50.15, 23. Cristian Villegas 51.74; CSSC: 4. Emily Jurich 41.40, FGJO, 25. Rachel Butts 52.09; 15-and-over, 1. Gina Gautieri, SOFLO 37.72, FLSC; SOFLO: 4. Bianca Muniz 40.84, 9. Astrid Rigau 47.15; CSSC; 5. Kennedy Sanes 42.62, 6. Nicole Cacurak 43.57.
200-meter backstroke: 13-14, 1. Tyla Martin, SOFLO 2:34.33, FGJO; SOFLO: 2. Melissa Marinheiro 2:36.31, FGJO, 3. Steph Campo 2:36.87, FGJO, 5. Leonie Davies 2:38.85, FGJO, 7. Andrea Melendez 2:49.49, FGJO, 9. Audrey Mason 2:54.58, 10. Jenna Diaz 2:57.98, 11. Kylie Herman 3:00.56, 12. Hannah Doyle 3:02.93, 13. Jessie Cordero 3:06.33; 15-and-over, 1. Lindsey McKnight, SOFLO 2:26.55, FLSC; SOFLO: 2. Marcella Marinheiro 2:29.19, 3. Alia Atkinson 2:39.35, FLSC, 4. Rachel Ling 2:45.63, 5. Juliann Plasencia 2:48.85, 6. Gabreilla Fawaz 3:04.87.
50-meter freestyle: 13-14, 1. Omaira German, Blue Marlins 29.25, FGJO; SOFLO: 2. Kaitlin Armstrong 30.49, FGJO, 3. Steph Campo 30.82, FGJO, 4. Melissa Marinheiro 30.86, FGJO, 5. Kelly Kealty 31.10, FGJO, 6. Leonie Davies 31.21, FGJO, 7. Kylie Herman 31.44, FGJO, 9. Nicole Gautieri 31.50, 11. Leysha Caraballo 31.89, 13. Jenna Diaz 32.10, 15. Deal 32.44, 17. Cristina Villegas 32.83, 18. Lindsey Sauer 32.85, 21. Emily Neville 33.01, 25. Monica Rodriguez 33.20, 28. Jessie Cordero 34.37, 30. Rebecca Wilkerson 34.53, 33. Maria Fernandez 35.56, 35. Johmi Vargas 36.05, 38. Alisa Huang 38.28; CSSC: 8. Veronica Postolski 31.45, FGJO, 31. Emily Jurich 34.94, 36. Rachel Butts 36.72; 15-and-over, 1. Lindsey McKnight, SOFLO 27.39, FLSC; SOFLO: 2. Linea Cutter 28.61, FLSC, 3. Marcella Marinheiro 28.92, FLSC, 5. Maria Lopez 29.53, FLSC, 6. Emma Lincoln 29.54, 7. Kristina Brennan 29.87, FLSC, 8. Bianca Muniz 30.18, FLSC, 9. Amber Hunter 30.22, FLSC, 10. Eszter Bucz 30.37, FLSC, 13. Brittany Williford 31.30, FLSC, 16. Astrid Rigau 33.16, 17. Nathalie Perez 33.17, 18. Gabriella Fawaz 33.55, 21. Gina Gautieri 33.83; CSSC: 14. Kennedy Sanes 31.99, 20. Bar Bogoslavsky 33.75, 26. Nicole Cacurak 36.39.
800-meter freestyle: 11-12, 1. Jessica Rodriguez, SOFLO 9:58.83; 13-14, 1. Melissa Marinheiro 9:26.97, FGJO, 2. Leonie Davies 9:53.50, 3. Andre Melendez 10:24.35, 5. Hannah Doyle 11:01.82; 15-and-over, 1. Brittany Williford, SOFLO 9:57.97, FLSC; SOFLO: 3. Gabriella Fawaz 11:59.04.
BOYS
200-meter medley relay: 13-and-over, 1. SOFLO “A” 2:03.45 (Xavier Brown, Marc Rojas, Javier Menchaca, Anthony Fermin), 2. SOFLO “B” 2:13.68 (Gustavo Valery, Dylan Sell, Josh Coote, William Perry III), 4. SOFLO “C” 2:21.45 (Daniel Lee, Roger Capote, Andres Menchaca, Teddy Sandoval), 5. SOFLO “D” 2:25.79 (Edward Kon, Alex Monti, Ryan Capote, Juan Saldana), 6. SOFLO “E” 2:31.89 (Daniel Reyna, Stefano Dioguardi, Alexander Viloria, Josemiguel Fernandez).
50-meter butterfly: 13-14, 1. Jonathan Rodriguez, Blue Marlins 28.70, FGJO; SOFLO: 7. Bryce Pierce 32.11, FGJO, 10. August Charni 33.02, FGJO, 11. William Perry III 33.19, FGJO, 13. Andres Menchaca 34.00, FGJO, 14. David Stoddard 34.49, FGJO, 17. Dylan Allen 36.98, 19. Stefano Dioguardi 39.53, 22. Christian Soderberg 41.56, 23. Jackson Battle 52.62, 24. Marco Crespo 54.07; CSSC: 20. Brendan Teeters 40.20; 15-and-over, 1. Abbas Qali, SOFLO 25.82, FLSC; SOFLO: 2. Zain Qali 26.30, FLSC, 3. Luke Torres 26.82, FLSC, 4. Nawaf Haidar 27.14, FLSC, 5. Anthony Fermin 27.29, FLSC, 6. Brandon Goldman 28.56, FLSC, 7. Xavier Brown 29.12, FLSC, 10. Javier Menchaca 29.78, FLSC, 11. Jacob Walters 29.98, FLSC, 13. Brian Arnaud 30.58, FLSC, 14. Tomas Kloosterman 31.76, FLSC, 15. Josh Coote 32.22, 18. Joshua Cutter 32.26, 19. Jose Fernandez 32.70, 20. Kyle Desrosiers 32.93, 21. Derek Maguire 33.49, 25. Matias Sisnandez 34.44, 27. Daniel Reyna 38.28.
200-meter breaststroke: 13-14, 1. Dylan Sell, SOFLO 2:54.73, FGJO; SOFLO: 5. Alex Monti 3:09.89, 6. Teddy Sandoval 3:11.00, 7. Edward Kon 3:14.88, 8. Juan Saldana 3:16.24; 15-and-over, 1. Leo Andara, SOFLO 2:30.91, FLSC; SOFLO: 2. Marc Rojas 2:35.84, FLSC, 4. Luke Torres 2:37.56, FLSC, 5. Brandon Goldman 2:39.03, FLSC, 7. Roger Capote 2:57.27, FLSC.
100-meter butterfly: 13-14, 1. Jonathan Rodriguez, Blue Marlins 1:05.66, FGJO; SOFLO: 8. August Charni 1:14.22, 9. Andres Menchaca 1:15.42, 13. William Perry III 1:17.11, 14. Teddy Sandoval 1:18.06, 15. Alexander Viloria 1:19.44, 16. Ryan Capote 1:19.76, 17. Edward Kon 1:20.27, 18. Juan Saldana 1:20.54, 20. Stefano Dioguardi 1:31.08; 15-and-over, 1. Zain Qali, SOFLO 58.31, FLSC; SOFLO: 2. Abbas Qali 58.38, FLSC, 4. Loai Tashkandi 1:01.63, FLSC, 7. Marco Hosfeld 1:04.80, FLSC, 9. Javier Menchaca 1:05.33, FLSC, 10. Xavier Brown 1:07.43, 12. Jacob Walters 1:08.45, 15. Tomas Kloosterman 1:10.54, 17. Josh Coote 1:10.78, 19. Kyle Desrosiers 1:15.34, 20. Jose Fernandez 1:16.34, 21. Matias Sisnandez 1:19.14.
50-meter breaststroke: 13-14, 1. Luis Llenin, Miami-Dade 39.40, FGJO; SOFLO: 2. Alex Monti 41.18, 3. Bryce Pierce 42.29, 7. Juan Saldana 43.71, 9. Dylan Allen 45.52, 10. Tristan Dye-Pintado 46.30, 11. Marco Crespo 53.28, 12. Jackson Battle 53.48; CSSC: 6. Brendan Teeters 43.35; 15-and-over, 1. Loai Tashkandi, SOFLO 30.05, FLSC; SOFLO: 4. Brian Arnaud 35.03, FLSC, 6. Marco Hosfeld 36.12, 8. Joshua Cutter 37.45, 9. Anthony Fermin 37.48, 12. Tomas Kloosterman 39.05, 13. Derek Maguire 39.11, 21. August Charni 47.06, 23. Daniel Reyna 50.73.
200-meter backstroke: 13-14, 1. August Charni, SOFLO 2:32.51, FGJO; SOFLO: 2. Gustavo Valery 2:36.94, FGJO, 6. David Stoddard 2:43.54, 8. Alexander Viloria 2:52.46, 9. Andres Menchaca 3:01.92; 15-and-over, 1. Robert O’Gorman, SOFLO 2:24.34, FLSC; SOFLO: 7. Daniel Lee 2:48.73, 8. Daniel Reyna 2:56.68, 9. Josh Coote 2:59.54, 10. Xavier Brown 3:05.44.
50-meter freestyle: 13-and-over, 1. Jonathan Rodriguez, Blue Marlins 27.55, FGJO; SOFLO: 3. August Charni 28.27, FGJO, 4. Bryce Pierce 28.74, FGJO, 5. William Perry III 28.77, FGJO, 6. Dylan Sell 28.92, FGJO, 7. Gustavo Valery 29.04, FGJO, 8. David Stoddard 29.39, FGJO, 13. Teddy Sandoval 29.76, FGJO, 16. Ryan Capote 30.08, FGJO, 21. Juan Saldana 31.05, 23. Alex Monti 31.35, 25. Christian Soderberg 31.63, 28. Dylan Allen 33.40, 33. Tristan Dye-Pintado 35.13, 35. Marco Crespo 37.53, 36. Luiz Hosfeld 37.64, 37. Jackson Battle 39.75; CSSC: 32. Brendan Teeters 34.54; 15-and-over, 1. Zain Qali, SOFLO 24.72, FLSC; SOFLO: 2. Anthony Fermin 25.49, FLSC, 5. Xavier Brown 27.01, FLSC, 6. Brian Arnaud 27.2, FLSC, 8. Marco Hosfeld 27.53, FLSC, 13. Jacob Walters 28.25, FLSC, 16. Roger Capote 28.56, FLSC, 19. Arthur Soderberg 29.04, 21. Joshua Cutter 29.16, 22. Kyle Desrosiers 29.31, 24. Javier Menchaca 29.82, 26. Derek Maguire 30.12, 27. Matias Sisnandez 30.42, 31. Jose Fernandez 30.92, 36. Daniel Reyna 31.99, 41. Autumn Charni 37.50.
800-meter freestyle: 11-12, 1. Alfredo Mesa Jr., SOFLO 9:49.72; SOFLO: 2. Kevin Porto 10:08.72; 13-14, 1. Dylan Sell, SOFLO 9:35.87, FGJO, SOFLO: 4. Edward Kon 10:01.70, 6. William Perry III 10:19.78, FGJO, 7. Teddy Sandoval 10:22.67, 8. Stefano Dioguardi 10:50.87; 15-and-over, 1. Marc Rojas, SOFLO 8:46.23, FLSC; SOFLO: 6. Josh Cote 11L06.95, 7. Daniel Lee 11:09.07.
IF YOU GO
What: Florida Gold Coast Comets Long Course Invitational
When: Sunday, Session 4, 8:30 a.m., Session 5, 2 p.m.
Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines
Teams: (12) Blue Marlins of Hialeah Gardens, Comets, Coral Springs Swim Club, Devilrays, Flying Fish, Hialeah, Miami Beach, Miami-Dade County Aquatics, Miami Swimming, Rockway Swimming, South Florida Aquatic Club, Unattached.
Admission: $3 per session, heat sheets $3 per session. For information call 954-538-3721.
Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com