SOFLO Swimmers Off To Good Start On Day One Of FGC Short Course BB South Championships


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, February 25, 2022—South Florida Aquatic Club swimmers got off to a good start on opening day of the Florida Gold Coast Short Course BB South Championships Friday at Academic Village Pool.

SOFLO had four individual winners in the 500-yard freestyle and 400-yard individual medley events.

Saree Young, 12, won the 11-12 500-yard freestyle in a best time 5:49.87, dropping 11.45 seconds off her previous best. Teammate Sofia Rodriguez, 11, was second in a best time 5:59.88, dropping 9.43 seconds and breaking 6 minutes for the first time.

Mariann Catalasan, 15, won the 15-18 500-yard freestyle in a best time 5:32.37, dropping 3.06.

Toma Petkov, 9, won the 7-10 500-yard freestyle in a best time 6:43.35, dropping 13.97.

Eric Ferrer, 11, won the 11-12 400-yard individual medley in a best time 5:20.46, dropping 1.74.

The three-day meet, hosted by SOFLO and Comets Swim Team Booster Club, continues on Saturday and Sunday with boys and girls morning prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m. The 1,650-yard freestyle is Sunday at 4 p.m. between sessions.

Host SOFLO has the largest team entered with 79 swimmers (42 boys and 37 girls) in 346 individual events.

Florida Gold Coast south teams competing are: Azura Florida Aquatics, Blue Marlins of Hialeah Gardens, Bravo Swimming, Hialeah Storm, City of Miami Swim Team, Cooper City Cyclones, Eagle Aquatics, Florida Keys Swim Club, Gulliver, Homestead Wahoos, Hurricane Aquatics, MarJCC, Metro Aquatics, Miami Country Day, Miami Swimming, Midtown Weston, North Miami, Ransom Everglades, Shelton Doral, Swim Gym and SwimFast.

The BB North Championships are being hosted by Lake Lytal Lightning in West Palm Beach.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

500-yard freestyle:
11-12, 1. Saree Young, SOFLO 5:49.87, time drop 11.45, 2. Sofia Rodriguez, SOFLO 5:59.88, time drop 9.43, 3. Sofia Kotz-Agramonte, RE 6:01.42; SOFLO: 6. Jianna Amores 6:09.54, time drop 6.52.

13-14, 1. Isabel Viera, MAC 5:21.28, 2. Carley Kaplan, CCPR 5:30.24, 3. Sofia Abril, GRSC 5:30.36; SOFLO: 4. Sofia Lugo 5:32.90, time drop 5.93, 8. Genesis Escobar 5:42.23, time drop 13.59.

15-18, 1. Mariann Catalasan, SOFLO 5:32.37, time drop 3.06, 2. Angelina Baucelis, SDST 5:34.92, 3. Dahlia Hirsh, SOFLO 5:41.67.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Antonia Moreno, GRSC 5:36.52, 2.Francesca Ninova, CANE 5:45.11.

13-14, 1. Pilar Duranti, UN 4:55.05, 2. Fiorella DiSalvo, EA 4:58.72, 3. Amelie Bicerne, SOFLO 5:04.35; SOFLO: 4. Tania Mantilla 5:04.77, time drop 13.612, 5. Anjana Andapally 5:14.40, time drop 12.07.

15-18, 1. Anna Kline, EA 5:05.48, 2. Calista Harris, SOFLO 5:20.11, time drop 4.19, 3. Kaylee Del Rio, SOFLO 5:29.66.

BOYS
500-yard freestyle:
7-10, 1. Toma Petkov, SOFLO 6:43.35, time drop 13.97, 2. Michael Barber. SOFLO 7:05.89.

11-12, 1. Tomas Franchak, CANE 5:55.39, 2. Matthew Meneses, MAC 5:56.93, 3. Manuel Arencibia, MWA 6:23.04; SOFLO: 4. Atharv Agashe 6:25.68, time drop 0.20.

13-14, 1. Gabriel Navarro, NMST 5:12.67, 2. Sebastian Correa, MAC 5:13.00, 3. Mason Jimenez, SOFLO 5:15.19, time drop 7.23; SOFLO: 5. Tristan Dons 5:21.94, time drop 16.76, 10. Matt McVeigh 5:33.41, time drop 21.02, 12. Joshua Menezes 5:37.02, time drop 7.07.

15-18, 1. Abelardo Kauefate, SDST 5:10.75, 2. Jorge Kauefate, SDST 5:11.62, 3. Miguel Loreto, SDST 5:14.08; SOFLO: 4. Marvan Ekanayake 5:19.23, time drop 1.27, 7. Sebastian Fernandez 5:25.51, time drop 5.52.

400-yard individual medley:
11-12, 1. Eric Ferrer, SOFLO 5:20.46, time drop 1.74.

13-14, 1. Leonardo Lopez-Casula, EA 4:50.70, 2. Andres Gonzalez, SOFLO 4:58.29, time drop 4.36.

15-18, 1. Thomas Fanjul, GRSC 4:34.26, 2. Roger Garcia, RANS 4:47.22.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Martin, Vallmitjana, Girls’ 10&Under Relay Win On Day Three Of FGC Junior Olympics


By Sharon Robb
STUART, July 24, 2021–South Florida Aquatic Club is sitting pretty heading into the fourth and final day of the Florida Gold Coast 14&Under Long Couse Junior Olympics Swimming Championships at Sailfish Splash Waterpark.

The defending champion leads Metro Aquatics in combined, 1,466-1,367. The girls team leads Metro Aquatics, 736.50-584. The boys team trails Metro Aquatics, 783-729.50.

Over three days it’s been a total team effort with SOFLO leading in points in the girls’ 10-and-under and 13-14 age groups and boys’ 10-and-under and 11-12.

SOFLO is seeking its 12th overall title in club history including 11th consecutive JO long course title.

After being washed out Friday night, Mother Nature smiled upon the meet Saturday enabling meet organizers to get in both prelim and finals racing.

Among SOFLO JO champions were:

Gianna Martin, 10, 50-meter breaststroke, 42.07. She has 52 points in high point.

Juan Vallmitjana, 12, 400-meter freestyle, 4:30.38, time drop 7.70. He is tied for the lead in high point with 94 points.

The girls’ 10-and-under 200-meter medley relay of Sofia Rodriguez, Christie Ann Lumsden, Jemma Baldwin and Gianna Martin won in 2:30.38.

Over three days, SOFLO has seven individual JO titles.

Other SOFLO swimmers in the top three were:

Jemma Baldwin, 10, 50-meter butterfly, second, 35.16, time drop 2.09.

Gabriella DeLuna, 14, 100-meter backstroke, second 1:08.47.

Noah Mejias, 10, 50-meter breaststroke, second 43.44.

Juan Vallmitjana, 12, third, 100-meter freestyle, 1:01.42, time drop 0.74.

The boys’ 10-and-under 200-meter medley relay of Lance Bergeron-Menard, Noah Mejias, Eric Ferrer and Guillermo was second in 2:33.69.

The boys’ 11-12 200-meter medley relay of Connor Jimenez, Joshua Menezes, Jose Rincon and Juan Vallmitjana was third in 2:14.05.

The boys’ 13-14 200-meter medley relay of Hashan Ekanayake, Alexander Miller, Jaden Amores and Kevin Moya was third in 1:59.16.

Other SOFLO top three finishers were:

The four-day meet concludes on Sunday with 8:30 a.m. prelims and 5:30 p.m. finals.

SOFLO has 58 swimmers (29 girls and 29 boys) in 307 individual events and relays.

North Palm Beach Swim Club and Martin County Swimming are meet co-hosts. COVID-19 safety protocols are being observed.

Spectators are only permitted in designated areas of the pool deck unless they are registered with USA swimming as an athlete or as a non-athlete and are working the meet. The only exception is for timers and volunteers assisting with the conduct of the meet.

SATURDAY RESULTS
GIRLS TEAM TOTALS
: 1. South Florida Aquatic Club 736.50, 2. Metro Aquatics 584, 3. St. Andrew’s Aquatics 486.50, 4. Midtown Weston 439, 5. Gulliver Swim Club 310, 6. Wahoos of Wellington 305, 7. North Palm Beach 294, 8. Jupiter Dragons 273.50, 9. Coral Springs Swim Club 244, 10. Swim Fort Lauderdale 165.50.

BOYS TEAM TOTALS: 1. Metro Aquatics 783, 2. South Florida Aquatic Club 729.50, 3. St. Andrew’s Aquatics 332, 4. Ransom Everglades 310, 5. Coral Springs Swim Club 287, 6. Gulliver 277, 7. Blue Marlins of Hialeah Garden 248.50, 8. Jupiter Dragons 227, 9. Midtown Weston 196, 10. Hurricane Aquatics 172.

AGE GROUP TEAM TOTALS
GIRLS: 10-and-under, 1. SOFLO 310, 2. Metro Aquatics 206, 3. Gulliver 120; 11-12, 1. Jupiter Dragons 273.50, 2. Midtown Western 263, 3. Wahoos of Wellington 245, 6. SOFLO 183.50; 13-14, 1. SOFLO 243, 2. St. Andrew’s 239, 3. Gulliver 190.
BOYS: 10-and-under, 1. SOFLO 282, 2. Metro Aquatics 219, 3. Coral Springs 165; 11-12, 1. SOFLO 229.50, 2. Jupiter Dragons 197, 3. St. Andrew’s 189; 13-14, 1. Metro Aquatics 470, 2. SOFLO 218, 3. Hurricane Aquatics 171.

GIRLS
100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Penelope Lopez-Casula, EA 1:07.84.
11-12, 1. Alera Hurwitz, SAS 1:02.76; SOFLO: 4. Amanda Grubbs 1:03.41, time drop 2.84, 7. Lydia Smutny 1:05.67.

200-meter freestyle:
13-14, 1. Emma Herrera, Unattached 2:07.54.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Antonia Moreno, GRSC 35.05; SOFLO: 2. Jemma Baldwin 35.16, time drop 2.09, 4. Sofia Rodriguez 36.71.
11-12, 1. Alera Hurwitz, SAS 30.37.

200-meter butterfly:
13-14, 1. Sofia Jorge, MAC 2:22.31.

50-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Gianna Martin, SOFLO 42.07; SOFLO: 4. Christie Ann Lumsden 42.33, time drop 3.19.
11-12, 1. Tessa Broedell, JUP 35.68.

100-meter backstroke:
13-14, 1. Carolyn Powell, CSSC 1:07.48; SOFLO: 2. Gabriella DeLuna 1:08.47, 6. Katelyn Gembicki 1:11.52. time drop 5.34, 8. Izzy Wilson 1:12.33, time drop 5.00.

400-meter freestyle:
11-12, 1. Allison Kelly, JUP 4:48.91; SOFLO: 4. Amanda Grubbs 4:53.13, time drop 11.89, 14. Alexandra Strong 5:09.06, time drop 6.47, 16. Sofia Gomez 5:13.34, time drop 1.36, 22. Jenesys Amores 5:18.21.

200-meter medley relay:
10-and-under, 1. SOFLO 2:30.38 (Sofia Rodriguez, Christie Ann Lumsden, Jemma Baldwin, Gianna Martin), 2. Metro Aquatics 2:35.55.

11-12, 1. Midtown Weston 2:14.96, 6. SOFLO 2:19.93 (Lydia Smutny, Ainsley Miller, Sofia Lugo, Amanda Grubbs).

13-14, 1. Gulliver 2:06.31; 5. SOFLO 2:09.49 (Izzy Wilson, Gabriella DeLuna, Gabriela Avila, Katelyn Gembicki), 2. Lake Lytal Lightning 2:11.00, 3. Coral Springs Swim Club 2:12.04.

BOYS
100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Trace Colton, NPB 1:04.34; SOFLO: 6. tie, Eric Ferrer 1:12.29, time drop 4.05 and Noah Mejias 1:12.29, time drop 3.68.
11-12, 1. Julian Granison, WOW 59.60; SOFLO: 3. Juan Vallmitjana 1:01.42, time drop 0.74.

200-meter freestyle:
13-14, 1. Giulian Martin, CANE 1:58.08; SOFLO: 6. Hashan Ekanayake 2:02.45, time drop 5.57.

50-meter butterfly:
10-and-under, 1. Trace Colton, NPB 32.30.
11-12, 1. Juan Leon, Unattached 29.27; SOFLO: 7. Jose Rincon 31.88.

200-meter butterfly:
13-14, 1. Roberto Gossmann, TS Aquatics 2:12.44; SOFLO: 7. Jaden Amores 2:21.97, time drop 0.62.

50-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Jayden Park, MWA 40.82; SOFLO: 2. Noah Mejias 43.44.
11-12, 1. Juan Leon, Unattached 34.94.

100-meter backstroke:
13-14, 1. Anthony Pineiro, MAC 1:01.54; SOFLO: 7. Hashan Ekanayake 1:07.11.

400-meter freestyle:
11-12, 1. Juan Vallmitjana, SOFLO 4:30.38, time drop 7.70; SOFLO: 18. Joshua Menezes 5:05.17, time drop 7.31, 21. Ryan Harries 5:07.10, time drop 1.31.

200-meter medley relay:
10-and-under, 1. Metro Aquatics 2:32.64, 2. SOFLO 2:33.69 (Lance Bergeron-Menard, Noah Mejias, Eric Ferrer, Guillermo Mantilla), 3. Coral Springs Swim Club 2:40.46.

11-12, 1. Jupiter Dragons 2:09.39, 3. SOFLO 2:14.05 (Connor Jimenez, Joshua Menezes, Jose Rincon, Juan Vallmitjana).

13-14, 1. Metro Aquatics 1:54.57; 3. SOFLO 1:59.16 (Hashan Ekanayake, Alexander Miller, Jaden Amores, Kevin Moya).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Florida Swimming Takes Early Lead After Day One Of All-Star Dual Meet


FORT PIERCE, March 26, 2021—Defending champion Florida Swimming took the early lead in the annual Florida Gold Coast-Florida Swimming All-Star Dual Meet Friday night at Indian River State College’s Anne Wilder Aquatic Complex.

Florida Swimming leads the combined team standings, 89-49; girls, 28-17; and boys, 33-12.

Julianne McCranie, 14, was South Florida Aquatic Club’s top finisher placing third on Florida Gold Coast 13-14 mixed 200-yard medley relay in 1:43.13 with teammates Aly Bozzuto, George Gonzalez and Giulian Martin). McCranie had the second-fastest split of 25.78.

McCranie has six events left to swim: 100-yard backstroke, 200-yard freestyle, 50-yard freestyle, 100-yard butterfly, 200-yard backstroke and 100-yard freestyle.

SOFLO’s Noah Mejias, 10, swam a best time in the 500-yard freestyle to finish eighth in 6:21.57, dropping 9.36 seconds. Mejias was also on the ninth place 10-and-under 200-yard medley relay that finished in 2:19.32.

Mejias has the 100-yard breaststroke, 200-yard individual medley, 100-yard individual medley, 100-yard butterfly and 50-yard breaststroke left to swim.

SOFLO’s Sofia Rodriguez, 10, was a member of the sixth place 10-and-under 200-yard medley relay that finished in 2:13.70 with teammates Jayden Park, Marcos Machado and Alma Cancio Jorge. Rodriguez has six events left to swim.

Last year Florida Swimming swept all three titles: combined, 871-556; boys 403-263; and girls 406-259.

SOFLO has seven girls and and four boys on the team for the three-day meet.

SOFLO Makos age group coach Isidro (Coach Issy) Planell is coaching the 11-12 boys.

The top six finishers at the Florida Gold Coast 14&Under Short Course Junior Olympics in Coral Springs qualified for the team.

Like all swim meets across the nation, COVID-19 safety protocols are in place during the meet. Last year the All-Star meet was cancelled because of the COVID-19 pandemic.

Masks are required for all swimmers when not swimming.

FGC All-Stars has an expanded socially distant seating area on the opposite side of the pool from Florida’s team.

The meet has a closed deck. No parents are allowed in the swimmer or coaches areas.

Parents are allowed in a limited spectator area to watch their swimmer race. They are asked to leave the pool area and relax in the grass fields or cars outside of the pool area so they can spread out.

For coaches and officials, all meals are being ordered in To Go containers.

Meetings require masks and held outdoors when it’s available and weather permitting.

FRIDAY RESULTS
TEAM TOTALS

COMBINED: Florida Swimming 89, Florida Gold Coast 49
BOYS: Florida Swimming 33, Florida Gold Coast 12
GIRLS: Florida Swimming 28, Florida Gold Coast 17


GIRLS
1,000-yard freestyle:
13-14, None; 11-12, 1. Karrington Hansen, FL 11:07.00, 2. Brinkleigh Hansen, FL 11:11.39, 3. Ale Gendarmi, FGC 11:37.75; FGC: 4. Allison Connors 11:44.29.

500-yard freestyle:
10-and-under, 1. Mia Pistanek, FL 5:54.17, 2. Cali Jerabek, FGC 5:56.80, 3. Maya Szylkowski, FL 6:02.05.

BOYS
1,000-yard freestyle: 13-14: 1. Ryan Erisman, FL 9:46.78, 2. Graham Evans, FL 9:51.94, 3. Brody Singley, FL 9:52.38; FGC: 4. Gabriel Tortola 10:10.57; 11-12, 1. Owen Ekk, FL 9:57.10, 2/Colin Jacobs, FL 10:04.11, 3. Lucas Fernandez-Chung, FGC 10:41.08.

500-yard freestyle: 10-and-under, 1. Sawyer Hansen, FL 5:33.16, 2. Lincoln Driesse, FL 5:36.29, 3. Vlad Malyshev, FGC 5:50.23; SOFLO: 8. Noah Mejias 6:21.57, time drop 9.36.

Mixed 200-yard medley relay:
13-14, 1. Florida Swimming A 41.15, 2. Florida Swimming B 1:42.77, 3. FGC A 1:43.13 (Aly Bozzuto, George Gonzalez, Julianne McCranie, Giulian Martin), 6. FGC B 1:45.66, 13. FGC 1:49.01 (Gabriella DeLuna, Carlos Flores, Leorah Rotchin, Mateo Silva).

11-12, 1. Florida Swimming A 1:48.22, 2. FGC A 1:50.57, 3. FGC B 1:53.23.

10-and-under, 1. FGC A 2:07.68 (Nicolas Lacharme, Cali Jerabek, Trace Colton, Aria-Noelle Mindley), 2. Florida 2:08.42, 3. FGC B 2:10.69, 6. FGC 2:13.70 (Sofia Rodriguez, Jayden Park, Marcos Machado, Alma Cancio Jorge), 9. FGC E 2:19.32 (Alicia Salazar, AAleyah Osouna, Noah Mejias, Sule Erkuloglu).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Eleven SOFLO Swimmers, Coach Named To Florida Gold Coast All-Star Team For This Weekend’s Meet


FORT PIERCE, March 23, 2021—South Florida Aquatic Club will have eleven swimmers and one coach on the Florida Gold Coast All-Star team for the dual meet against Florida Swimming Association that begins Friday at Indian River State College’s Anne Wilder Aquatic Complex.

SOFLO has seven girls and and four boys on the team for the three-day meet.

The girls are Jemma Baldwin, Gianna Martin, Sofia Rodriguez, Lydia Smutny, Amelie Bicerne, Gabriella DeLuna and Julianne McCranie.

The boys who qualified are Guillermo Mantilla, Noah Mejia, Oleksii Viazmetinov and Oliver Tejada.

SOFLO Makos age group coach Isidro (Coach Issy) Planell was named to the FGC All-Star coaching staff and will coach the 11-12 boys.

Midtown Weston coaches Marco Bellardi (head coach) and Rodrigo Mendes (10-and-under girls assistant) head the FGC coaching staff. Other coaches selected were Michael Averett, 10-and-under boys; Norman Abril, 11-12 girls; Becky Richey, 13-14 girls; and Peter Ninivaggi, 13-14 boys.

The top six finishers at the Florida Gold Coast 14&Under Short Course Junior Olympics in Coral Springs qualified for the team.

Several swimmers, including SOFLO’S Jaden Amores, 13, turned down All-Star team spots opting instead to compete in the March 31-April 3 ISCA Elite Showcase Classic East in St. Petersburg.

Like all swim meets across the nation, COVID-19 safety protocols will be in place. Last year the All-Star meet was cancelled because of the COVID-19 pandemic.

Masks will be required for all swimmers when not swimming.

FGC All-Stars will have an expanded socially distant seating area on the opposite side of the pool from Florida’s team.

The meet will have a closed deck – no parents allowed in the swimmer or coaches areas.

Parents will be allowed in a limited spectator area to watch their swimmer race. They will then be asked to leave the pool area and relax in the grass fields or cars outside of the pool area so they can spread out.

For coaches and officials, all meals will be ordered in To Go containers.

Meetings will require masks and be held outdoors when it’s available and weather permitting.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com