SOFLO White Bounces Back On Final Day Of Dual Meet, Sweeps All Three Team Titles


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, April 23, 2022–After SOFLO Blue took an early lead in the combined and boys team standings Friday night, SOFLO White bounced back to win combined, boys and girls team titles at the Intrasquad Dual Meet Saturday at Academic Village Pool.

Led by the performances of the 12-and-unders in Saturday’s highly-charged action, SOFLO White won the combined, 1,355-1,320; boys, 598-591; and girls, 609-581 and earned bragging rights.

After Friday night’s 13-and-over action, SOFLO Blue led combined, 723-719, and boys team standings, 372-277. SOFLO White led the girls, 370-275.

Nearly 180 swimmers (100 boys and 74 girls) competed in 650 events including relays in a spirited atmosphere.

Christie Ann Lumsden, 10, led the 10-and-under girls winning four events with four best times. She won the 200 IM in 3:01.63, dropping 7.73; 50 freestyle in 33.18, dropping 1.09; 100-meter freestyle in 1:11.91, dropping 2.91; and 100-meter breaststroke in 1:32.49, dropping 1.48.

Laila Harran, 12, led the 11-12 girls winning three individual events and finishing second in another. She won the 200-meter freestyle in 2:30.25, 50-meter freestyle in 30.93, 100-meter freestyle in 1:08.17 and was second in the 100-meter backstroke in 1:18.17.

Kenneth Solis, 10, and Toma Petkov, 10, led the 10-and-under boys.

Solis won four events. They were the 200-meter freestyle in 2:42.01, 50-meter freestyle in 35.09, 100-meter freestyle in 1:17.96 and 100-meter backstroke in 1:35.32.

Petkov won three events and placed second in another. He won the 200 IM in 3:04.39; 400 freestyle in 5:50.67; and 100-meter breaststroke in 1:41.74, dropping 19.44. He was also second in the 50-meter freestyle in 37.36, dropping 5.57.

Ryan Harries, 12, led the 11-12 boys. He won four events, all with best times. He won the 200-meter freestyle in 2:25.44, dropping 2.29; 50-meter freestyle in 30.67, dropping 0.81; 400-meter freestyle in 5:04.74, dropping 2.36; and 100-meter breaststroke in 1:26.63, dropping 1.55.

Noah Mejias, 11, won the 200 IM in 2:46.40, dropping 5.97 and 100-meter butterfly in 1:14.69. He was also second in the 100-meter breaststroke in 1:33.94 and third in the 100-meter backstroke in 1:24.26.

SATURDAY 12&Under RESULTS
GIRLS

1500-meter freestyle:
11-12, 1. Jemma Baldwin, White 20:05.24, 2. Rose Seniuk, White 21:04.59, 3. Sofia Rodriguez, Blue 21:22.52.

Mixed 4×50-meter medley relay: 1. SOFLO White 2:24.45 (Sofia Gomez, Ryan Harries, Noah Mejias, Rose Seniuk), 2. SOFLO Blue A 2:27.24, 3. SOFLO White D 2:36.56.

200-meter freestyle:
10-and-under, 1. Joanna Valdiviezo, White 2:58.72, time drop 19.69, 2. Valentina Remmele, Blue 3:02.90, 3. Devy Otero, Blue 3:20.49.
11-12, 1. Laila Harran, Blue 2:30.25, 2. Sofia Gomez, White 2:30.98, time drop 1.76, 3. Ellie Jackson, White 2:33.84.

200-meter individual medley:
10-and-under, 1. Christie Ann Lumsden, Blue 3:01.63, 2. Valentina Remmele, Blue 3:33.54, 3. Savanna Alonso, White 4:14.69.
11-12, 1. Mackenzie McPherson, Blue 2:47.99, time drop 4.73, 2. Jemma Baldwin, White 2:51.53, time drop 2.81, 3. Saree Young, Blue 2:52.96, time drop 12.82.

50-meter freestyle:
10-and-under, 1. Christie Ann Lumsden, Blue 33.18, time drop 1.09, 2. Joanna Valdiviezo, White, 37.98, time drop 5.11, 3. Devy Otero, Blue 38.48.
11-12, 1. Laila Harran, Blue 30.93, 2. Mackenzie McPherson, Blue 32.03, 3. Saree Young, Blue 33.39, time drop 1.07.

100-meter butterfly:
10-and-under, 1. Varvara Dmitrova, Blue 1:48.44.
11-12, 1. Jianna Amores, Blue 1:16.18, 2. Mackenzie McPherson, Blue 1:16.79, time drop 4.04, 3. Jemma Baldwin, White 1:18.93, time drop 5.53.

100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Christie Ann Lumsden, Blue 1:11.91, time drop 2.91, 2. Valentina Remmele, Blue 1:26.11, 3. Devy Otero, Blue 1:29.35.
11-12, 1. Laila Harran, Blue 1:08.17, 2. Jemma Baldwin, White 1:10.81, time drop 1.82, 3. Ellie Jackson, White 1:11.49.

400-meter freestyle:
11-12, 1. Sofia Gomez, White 5:09.25, time drop 4.09, 2. Mackenzie McPherson, Blue 5:11.12, 3. Rose Seniuk, White 5:23.60.

100-meter backstroke:
10-and-under, 1. Joanna Valdiviezo, White 1:33.37, time drop 6.12, 2. Stephanie Dmitrova, White 1:42.78, 3. Varvara Dmitrova, Blue 1:43.96, time drop 1.01.
11-12, 1. Saree Young, Blue 1:17.20, time drop 4.64, 2. Laila Harran, Blue 1:18.17, 3. Sofia Gomez, White 1:21.69.

100-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Christie Ann Lumsden, Blue 1:32.49, time drop 1.48, 2. Amber Connor, Blue 1:51.69, 3. Valentina Remmele, Blue 1:53.57.
11-12, 1. Gianna Martin, White 1:32.97, time drop 0.37, 2. Sofia Gomez, White 1:37.60, 3. Sophie Szutkowski, Blue 1:40.19.

Mixed 4×50-meter freestyle relay: 1. SOFLO Blue A 2:09.12 (Lance Bergeron-Menard, Eric Ferrer, Sofia Rodriguez, Laila Harran), 2. SOFLO White A 2:13.54, 3. SOFLO White B 2:13.87.

BOYS
1500-meter freestyle:
11-12: 1. Atharv Agashe, White 22:00.52.

200-meter freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Solis, Blue 2:42.01, 2. Zachary Snigur, White 2:49.86, 3. Reynaldo Manzanarez, Blue 2:59.89.
11-12, 1. Ryan Harries, White 2:25.44, time drop 2.29, 2. Eric Ferrer, Blue 2:27.23, time drop 6.87, 3. Guillermo Mantilla, White 2:29.96, time drop 11.08.

200-meter individual medley:
10-and-under, 1. Toma Petkov, White 3:04.39, 2. Ethan Phan, White 3:14.37, 3. Zachary Sniur, White 3:26.41.
11-12, 1. Noah Mejias, White 2:46.40, time drop 5.97, 2. David Valdiviezo, Blue 2:49.50, time drop 7.41, 3. Eric Ferrer, Blue 2:56.19, time drop 12.26.

50-meter freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Solis, Blue 35.09, 2. Toma Petkov, White 37.36, time drop 5.57, 3. Niccolo Miccolis, White 38.21.
11-12, 1. Ryan Harries, White 30.67, time drop 0.81, 2. Guillermo Mantilla, White 31.12, time drop 2.10, 3. Lance Bergeron-Menard, Blue 32.57, time drop 1.02.

100-meter butterfly:
10-and-under, 1. Ethan Phan, White 1:26.72, 2. Leonardo Zuluaga, Blue 1:47.95.
11-12, 1. Noah Mejias, White 1:14.69, 2. David Valdiviezo, Blue 1:18.60, time drop 4.35, 3. Matthew Ortiz, White 1:38.34.

100-meter freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Solis, Blue 1:17.96, 2. Zachary Snigur, White 1:18.96, 3. Ethan Phan, White 1:20.74.
11-12, 1. Guillermo Mantilla, White 1:08.44, time drop 6.45, 2. Rainier Leyva Riestra, Blue 1:08.71, time drop 7.07, 3. Eric Ferrer, Blue 1:09.52, time drop 2.77.

400-meter freestyle:
10-and-under, 1. Toma Petkov, White 5:50.67.
11-12, 1. Ryan Harries, White 5:04.74, time drop 2.36, 2. Eric Ferrer, Blue 5:10.45, time drop 18.23, 3. Atharv Agashe, White 5:44.69, time drop 5.67.

100-meter backstroke:
10-and-under, 1. Kenneth Solis, Blue 1:35.32, 2. Gabriel Ferrer, Blue 1:41.57, 3. Michael Barber, White 1:44.08.
11-12, 1. David Valdiviezo, Blue 1:20.21, time drop 10.81, 2. Guillermo Mantilla, White 1:23.62, time drop 6.61, 3. Noah Mejias, White 1:24.26.

100-meter breaststroke:
10-and-under, 1. Toma Petkov, White 1:41.74, time drop 19.44, 2. Zachary Snigur, White 1:43.72, 3. Ethan Phan, White 1:45.61.
11-12, 1. Ryan Harries, White 1:26.63, time drop 1.55, 2. Noah Mejias, White 1:33.94, 3. David Valdiviezo, Blue 1:37.82.

Mixed 4×50-meter freestyle relay: 1. SOFLO Blue A 2:09.12 (Lance Bergeron-Menard, Eric Ferrer, Sofia Rodriguez, Laila Harran), 2. SOFLO White A 2:13.54, 3. SOFLO White B 2:13.87.

13&Over 1500 Complete Results
GIRLS

13-14, 1. Amelie Bicerne, Blue 19:21.36, 2. Sarah Vasquez, White 19:24.96, 3. Elise Dinehart, Blue 20:21.25.
15-and-over, 1. Natalie Gembicki, White 19:13.22, 2. Cali Harries, White 20:24.08.

BOYS
13-14, 1. Juan Vallmitjana, White 17:37.39, 2. Tristan Dons, Blue 20:12.05.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO White & Blue Intrasquad Meet Gets Under Way Friday


By Sharon Robb
PEMBROKE PINES, April 21, 2022–South Florida Aquatic Club swimmers will turn up the team spirit at the SOFLO White & Blue Dual Meet at Academic Village Pool.

The intrasquad meet begins Friday with Session I for swimmers in the 13-14 and 15-and-over age groups at 5:30 p.m. On Saturday, Session II for 12-and-unders begins 11 a.m.

Nearly 180 swimmers (100 boys and 74 girls) will compete in 650 events including relays over two days in a spirited atmosphere.

Awards will be presented to top eight finishers, improvement, team spirit, team support and sportsmanship, determined by SOFLO coaches, USA Swimming official and Booster Club Board of Director member.

Among some of the 13-and-over top-seeded swimmers and some of their events are Maddie Smutny of White, 200-meter freestyle; Sebastian Lares of White, 200-meter freestyle; Mallory Schleicher of Blue, 100-meter backstroke; Javier Colmenares of Blue, 100-meter breaststroke; Olivia Dinehart of White, 100-meter breaststroke; and Ana Villamil of Blue, 50-meter freestyle.

Some of the top-seeded 12-and-unders are Sofia Gomez of White, 200-meter freestyle; Ryan Harries of White, 200-meter freestyle; Noah Mejias of White, 200-meter individual medley; Jemma Baldwin of White, 100-meter freestyle; and Eric Ferrer of Blue, 100-meter freestyle.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com