SOFLO Headed To Sunrise Sizzler This Weekend


By Sharon Robb

SUNRISE, January 17, 2020—It’s Show Time for South Florida Aquatic Club swimmers.

Nine swimmers (five boys and four goals) will compete in 36 individual events and two relays Saturday in the Sunrise 8-and-under Sizzler at Sunrise Civic Center. The meet begins 10:30 a.m.

The meet is so much fun and social for young swimmers. Coaches get to watch their swimmers progress while fine tuning starts, strokes and pace.

Swimmers entered are Gabriela Ekht, 8; Luis Escobar, 7; Jordan Evans, 8; David Gonzalez, 8; Christie Lumsden, 7; Matthew Ortiz, 8; Toma Petkov, 7; Hayeon Song, 8; and Cabrera Suarez, 8.

The meet is open to all current USA swimming registered athletes and foreign athletes with proper travel credentials who have been invited by USA Swimming who are age 8 and under.

Any swimmer entered in the meet must be certified by a USA Swimming member coach as being proficient in performing a racing start or must start each race from within the water.

IF YOU GO

What: Sunrise Swimming 8-and-Under Sizzler.

When: Saturday, warm-up 10 a.m., meet starts 10:30 p.m.

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park Blvd., Sunrise.

How to get there: From the east, take Oakland Park Blvd. to just west of Nob Hill Rd. Turn left after Safety Complex. From the south, take Nob Hill north to Oakland Park Blvd. Turn left on Oakland Park, and left again after the Safety Complex.

Of note: Admission is $3 and heat sheets are $2, cash only. Concession stand will be available. For questions or more information call Christi Wathen 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine With Wins, Time Drops, Cut Times On Day Two Of LCM BB Silvers South Championships


By Sharon Robb

SUNRISE, July 13, 2019–South Florida Aquatic Club swimmers turned in another successful day of racing at the Florida Gold Coast BB Silvers LCM South Championships Saturday at Sunrise Civic Center.

SOFLO’s winners were:

Sophia Grubbs, 100-meter backstroke, 1:15.82, time drop,

Maria Herne, 100-meter breaststroke, 1:30.57, BB.

Alessandra Gendarmi, 50-meter freestyle, 35.96, time drop.

Benjamin Kim, 50-meter butterfly, 37.01, time drop, FGJO.

Juancamilo Rivero, 100-meter breaststroke 1:17.31, SR19.

Aldo Zepeda, 200-meter backstroke 2:28.75, time drop

SOFLO also won the girls’ 7-10 200-meter freestyle relay in 2:29.99 and 13-14 in 2:01.96. SOFLO boys won the 11-12 relay in 2:11.20 and 13-14 in 2:00.71.

Other SOFLO top three finishers were:

Alessandra Gendarmi, second, 100-meter backstroke 1:34.36, time drop; third, 100-meter breaststroke 1:53.39.

Sarah Vasquez, second, 100-meter backstroke 1:23.73, time drop, FGJO; second, 100-meter breaststroke 1:35.65, time drop, BB.

Ava Kuznik, 50-meter butterfly, second 33.59, time drop, FGJO.

Mikhel Martin, second, 50-meter butterfly 42.69; third, 100-meter backstroke 1:35.75, time drop.

Ryan Harries, second, 100-meter backstroke 1:36.90, time drop

Natalia Sibug, third, 100-meter backstroke 1:16.61, FGJO.

Adrian Hernandez, third, 100-meter backstroke, 1:11.62, time drop, FGJO.

Saree Young, third, 50-meter butterfly 43.33.

Alexandra Strong, third, 50-meter freestyle, 36.60, time drop.

Maria Herne, third, 50-meter freestyle, 31.24, time drop, BB.

SOFLO has 57 swimmers competing in 219 individual events and 12 relays over three days.

Among other FGC teams are Azura, Hurricanes Swimming, Florida Keys Swim Club, SwimFast, North Miami, Olympus, Cooper City Cyclones, Hialeah, Miami Country Day and Ransom Everglades.

The FGC LCM BB Silvers Championships North meet is being hosted by the Pompano Beach Piranhas at Pompano Beach Aquatic Center.

SATURDAY RESULTS
GIRLS

200-meter butterfly:
11-12, 1. Isabella Montes, BMHG 2:58.69; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 2:51.89.

100-meter backstroke:
7-10, 1. Alejandra Ramraj, SUN 1:32.59; SOFLO: 2. Alessandra Gendarmi 1:34.36, time drop 3.62, 3. Mikhel Martin 1:35.75, time drop 2.81, 6. Sophia Avila 1:36.74; 11-12, 1. Lorelei Santos, CCPR 1:21.07; SOFLO: 2. Sarah Vasquez 1:23.73, time drop; 13-14, 1. Sophia Grubbs, SOFLO 1:15.82, time drop; SOFLO: 3. Natalia Sibug 1:16.61, 7. Leah Pando 1:18.14, time drop; 15-18, 1. Karina Manrique, Unattached 1:19.47.

50-meter butterfly:
7-10, 1. Antonia Moreno, GRSC 42.11; SOFLO: 2. Mikhel Martin 42.69, 3. Saree Young 43.33, 5. Francesca Perry 44.82, 9. Amanda Grubbs 46.88, 10. Mackenzie McPherson 46.93; 11-12, 1. Ainnara Lazzaro, SDST 37.04; 13-14, 1. Victoria Reveron, EA 32.96; SOFLO: 2. Ava Kuznik 33.59, time drop; 15-18, 1. Rebeca Levin, CCPR 33.79.

100-meter breaststroke:
7-10, 1. Chloe Schechter, CANE 1:47.23; SOFLO: 3. Alessandra Gendarmi 1:53.39, 4. Alexandra Strong 1:53.78, 5. Mackenzie McPherson 1:54.06, 6. Jordan Evans 1:55.40, time drop 2.69; 11-12, 1. Oneika Gayle, SUN 1:34.54; SOFLO: 2. Sarah Vasquez 1:35.65, time drop, 4. Calista Harries 1:36.98, time drop, 5. Elise Dinehart 1:37.20, time drop; 13-14, 1. Corley Smith, FKSC 1:25.09; 15-18, 1. Maria Herne, SOFLO 1:30.57.

50-meter freestyle:
7-10, 1. Alessandra Gendarmi, SOFLO 35.86, time drop 0.85; SOFLO: 3. Alexandra Strong 36.60, time drop 1.33, 5. Mikhel Martin 37.37, 9. Amanda Grubbs 38.24, time drop 1.62; 11-12, 1. Deniz Sirma, Azura 32.46; 13-14, 1. Corley Smith, FKSC 30.12; SOFLO: 5. Ava Kuznik 30.65, time drop; 15-18, 1. Carolina Saumelli, MAC 30.64; SOFLO: 3. Maria Herne 31.24, time drop.

200-meter backstroke:
11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 2:49.51; 13-14, 1. Maya Sorunmu, SF 2:42.37; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 2:51.30.

200-meter freestyle relay:
7-10, 1. SOFLO A 2:29.99 (Jemma Baldwin, Mikhel Martin, Sophia Avila, Alessandra Gendarmi), 2. SOFLO B 2:36.10 (Mackenzie McPherson, Alexandra Strong, Olivia Wilson, Francesca Perry), 3. Sunrise Swimming 2:45.09; 11-12, 1. Azura 2:13.04, 2. SOFLO A 2:15.08 (Elise Dinehart, Dahlia Hirsh, Sarah Vasquez, Genesis Escobar); 13-14, 1. SOFLO A 2:01.96 (Sophia Grubbs, Hartley Pitters-Hinds, Kaitlyn Barrios, Ava Kuznik).

BOYS

200-meter butterfly:
13-14, 1. Andres Teran, Azura 2:35.06; 15-18, 1. Nikita Efimov, OSC 2:21.52.

100-meter backstroke:
7-10, 1. Lucas Romeo, MACM 1:35.80; SOFLO: 2. Ryan Harries 1:36.80, time drop 1.16; 11-12, 1. Victor Coronel, Unattached 1:21.49; 13-14, 1. Sebastian Lobaton Vargas, Azura 1:10.44; SOFLO: 3. Adrian Hernandez 1:11.62, time drop, 6. Austin Nelson 1:14.63, time drop; 15-18, 1. Sebastian Lopez, MWA 1:10.11; SOFLO: 4. Christian Vasquez 1:13.85, time drop.

50-meter butterfly:
7-10, 1. Liam Fothergill, MWA 42.14; SOFLO: 5. Ryan Harries 44.02, 6. Emiliano Cavani 52.09; 11-12, 1. Benjamin Kim, SOFLO 37.01, time drop; 13-14, 1. Josue Paiz, SUN 30.96; SOFLO: 6. Adrian Hernandez 32.55; 15-18, 1. Ivan Miskevich, OSC 31.29; SOFLO: 5. Alexander Blandon 32.05.

100-meter breaststroke:
7-10, 1. Emihlio Reveron, Unattached 1:43.74; SOFLO: 5. Aryav Thakur 1:51.12, time drop 1.28; 11-12, 1. Matviy Karachun, YSF 1:33.23; 13-14, 1. Dylan Rodriguez, MAC 1:19.83; 15-18, 1. Juancamilo Rivero, SOFLO 1:17.31; SOFLO: 5. Alexander Blandon 1:25.28.

50-meter freestyle:
7-10, 1. Robinson Naranjo, BMHG 35.43; SOFLO: 9. Ryan Harries 37.40, time drop 0.19; 11-12, 1. Karvin Jay Ortiz, Azura 31.32; SOFLO: 4. Luca Hincapie 31.68, time drop, 7. Alession Mazzi 32.43; 13-14, 1. Wisthon Rendon Sequera, MWA 27.75; 15-18, 1. Bryan Castro, MAC 27.63.

200-meter backstroke:
13-14, 1. Aldo Zepeda, SOFLO 2:28.75, time drop 7.93, 7. Matthew Kim 2:41.55, time drop 3.48; 15-18, 1. Sebastian Lopez, MWA 2:38.78, SOFLO: 2. Christian Vasquez 2:42.56.

200-meter freestyle relay:
11-12, 1. SOFLO A 2:11.20; 13-14, 1. SOFLO A 2:00.71 (Adrian Hernandez, Matthew Kim, Austin Nelson, Lucas Porven); 15-18, 1. Cooper City 1:52.65.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast BB Silvers LCM Championships South

When: Sunday

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park Blvd., Sunrise.

Schedule: Sunday, prelims 8:30 a.m., finals 5:30 p.m.

Of note: The meet is co-hosted by Sunrise Swimming, Sunrise Swimming Booster Club and City of Sunrise…In addition to SOFLO and Sunrise, 34 FGC teams will compete…Admission is $5 per person, per session. Heat sheets are free and available online and Meet Mobile…for more information call meet director Christi Woolger at 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Sharks Shine With Wins, Time Drops On Opening Day Of LCM BB Silvers South Championships


By Sharon Robb

SUNRISE, July 13, 2019–South Florida Aquatic Club turned in a strong opening day at the Florida Gold Coast BB Silvers LCM South Championships Friday at Sunrise Civic Center.

The Sharks had some impressive wins and time drops during timed finals.

Among SOFLO’s individual champions were:

Ava Kuznik, 13, 200-meter freestyle, 2:23.99, time drop 17.51.

Alexandra Strong, 10, 200-meter individual medley, 3:20.23.

Sophia Grubbs, 14, 200-meter individual medley, 2:38.68, time drop 5.78.

Leeann Ranalli, 16, 200-meter individual medley, 2:50.25. She was also second in the 400-meter freestyle in 5:07.93.

Among other top three SOFLO finishers were:

Sarah Vasquez, 11, second, 400-meter freestyle, 5:19.36, time drop 3.37.

Alessio Mazzi, 12, second, 200-meter freestyle, 2:29.06, time drop, 8.68.

Mariann Catalasan, 13, third, 200-meter individual medley, 2:43.09, time drop 9.48.

Leah Pando, 13, third, 400-meter freestyle, 5:12.16, time drop 6.63.

Ryan Harries, 10, third, 200-meter individual medley, 3:20.40, time drop 7.38.

Christian Vasquez, 15, third, 200-meter indivudual medley, 2:34.71, time drop 2.24.

SOFLO has 57 swimmers competing in 219 individual events and 12 relays over three days.

Among other FGC teams are Azura, Hurricanes Swimming, Florida Keys Swim Club, SwimFast, North Miami, Olympus, Cooper City Cyclones, Hialeah, Miami Country Day and Ransom Everglades.

The FGC LCM BB Silvers Championships North meet is being hosted by the Pompano Beach Piranhas at Pompano Beach Aquatic Center.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

200-meter freestyle:
7-10, 1. Andrea Viera, MAC 2:54.59; SOFLO TOP 10: 5. Mikhel Martin 3:05.13, 9. Shelby Evans 3:07.14, time drop 4.53, 10. Jemma Baldwin 3:09.15; 11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 2:30.24; SOFLO: 4. Sarah Vasquez 2:34.38, time drop 1.87, 10. Genesis Escobar 2:39.10, time drop 0.58; 13-14, 1. Ava Kuznik, SOFLO 2:23.99, time drop 17.51; 15-18, 1. Sofia Avellaneda, SUN 2:24.48; SOFLO: 7. Maria Herne 2:34.80, time drop 1.01.

200-meter individual medley:
7-10, 1. Alexandra Strong, SOFLO 3:20.23; SOFLO: 4. Alessandra Gendarmi 3:26.26, time drop, 5.61, 5. Saree Young 3:27.55, 7. Shelby Evans 3:30.99, time drop 4.99, 8. Jemma Baldwin 3:32.33; 11-12, 1. Natalia Ladha, SF 2:49.27, 9. Elise Dinehart 3:18.05; 13-14, 1. Sophia Grubbs, SOFLO 2:38.68, time drop 5.78; SOFLO: 3. Mariann Catalasan 2:43.09, time drop 9.48; 15-18, 1. Leeann Ranalli, SOFLO 2:50.25; SOFLO: 4. Maria Herne 2:56.85, 5. Alana Deo 2:57.94.

400-meter freestyle:
11-12, 1. Natalia Ladha, SF 5:18.42; SOFLO: 2. Sarah Vasquez 5:19.36, time drop 3.37, 6. Genesis Escobar 5:34.95, time drop 11.95; 13-14, 1. Teresa Landron, SUN 4:51.36; SOFLO: 3. Leah Pando 5:12.16, time drop 6.63; 15-18, 1. Brooke Mundy, MCDA 5:02.23; SOFLO: 2. Leeann Ranalli 5:07.93, 7. Alana Deo 5:38.46.

400-meter individual medley:
11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 5:56.72; 13-14, 1. Jade Renaud, SF 5:49.17.

BOYS

200-meter freestyle:
7-10, 1. Emihlio Reveron, Unattached 2:42.03; SOFLO: 4. Ryan Harries 2:57.47, time drop 9.62; 11-12, 1. Mathias Esteves, GRSC 2:27.58; SOFLO: 2. Alessio Mazzi 2:29.06, time drop 8.68, 4. Nicholas Pelaez 2:31.06, time drop 2.65, 6. Stefano Mazzi 2:32.98, time drop 3.08; 13-14, 1. Rithvik Marri, MWA 2:11.04; SOFLO: 4. Aldo Zepeda 2:14.55, time drop 4.40, 6. Adrian Hernandez 2:15.67, time drop 0.90; 15-18, 1. John Fanjul, GRSC 2:13.99; SOFLO: 5. Ryan Alfonso 2:16.77.

200-meter individual medley:
7-10, 1. Jake Kotz-Agramonte, Unattached 3:17.13; SOFLO: 3. Ryan Harries 3:20.40, time drop 7.38; 11-12, 1. Kaideng Zhao, SUN 2:39.54; 13-14, 1. Reinel Lorenzo, MAC 2:35.38; 15-18, 1. Manuel Melendez, SOFLO 2:29.74, time drop 9.88; SOFLO: 3. Christian Vasquez 2:34.71, time drop 2.24.

400-meter freestyle:
7-10, 1. Diego Diaz, BMHG 6:05.55; 11-12, 1. Alejandro Osorio, Azura 5:23.58; 13-14, 1. Santiago Lozano, GRSC 4:43.51, 6. Lucas Porven 4:58.83; 15-18, 1. Nikita Efimov, OSC 4:35.65.

400-meter individual medley:
11-12, 1. Matviy Karachun, YSF 6:14.14; 13-14, 1. Rithvik Marri, MWA 5:20.52; SOFLO: 2. Adrian Hernandez 5:23.98, time drop 0.92.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast BB Silvers LCM Championships South

When: Saturday-Sunday

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park Blvd., Sunrise.

Schedule: Saturday, prelims 8:30 a.m, finals 5:30 p.m.; Sunday, prelims 8:30 a.m., finals 5:30 p.m.

Of note: The meet is co-hosted by Sunrise Swimming, Sunrise Swimming Booster Club and City of Sunrise…In addition to SOFLO and Sunrise, 34 FGC teams will compete…Admission is $5 per person, per session. Heat sheets are free and available online and Meet Mobile…for more information call meet director Christi Woolger at 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Sharks Ready To Sizzle At Friday Sunrise Sizzler


By Sharon Robb

SUNRISE, April 25, 2019—South Florida Aquatic Club swimmers head a large field of teams for the Sunrise Swimming 8-and-Under Sizzler Friday at the Sunrise Civic Center.

SOFLO is one of 14 teams competing. Others entered are Azura Florida Aquatics, Coral Springs Swim Club, Cyclones Swim Team, Heritage Aquatic Team, Miami Swimming Academy, Midtown Weston, Plantation Swim Team, Swim Fort Lauderdale, SwimFast, TS Aquatics, YMCA of South Florida, YMCA of South Palm Beach and host Sunrise Swimming.

SOFLO has 12 swimmers competing in 48 individual events and two relays.

SOFLO’s swimmers are:

Jemma Baldwin, 8.

Daniel Chaussky, 8, making his sizzler debut.

Jordan Evans, 8.

Eric Ferrer, 8, making his sizzler debut.

David Enrique Gonzalez Maleno, 8.

Matthew Ortiz, 8.

Francesca Perry, 8.

Toma Petkov, 7, making his sizzler debut.

Aanya Robinson, 8.

Cherill Royalty, 8.

Vishnu Shivakumar, 8, making his sizzler debut.

Julian Sibug, 8.

Order of events are girls and boys 6-and-under 25-yard butterfly, 7-8 25-yard butterfly, 6-and-under 25-yard backstroke, 7-8 25-yard backstroke, 6-and-under 25-yard breaststroke, 7-8 25-yard breaststroke, 6-and-under 25-yard freestyle, 7-8 25-yard freestyle and 8-and-under 100-yard freestyle relay.

IF YOU GO

What: Sunrise Swimming 8-and-Under Sizzler.

When: Friday, warm-up 5 p.m., meet starts 5:30 p.m.

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park Blvd., Sunrise.

How to get there: From the east, take Oakland Park Blvd. to just west of Nob Hill Rd. Turn left after Safety Complex. From the south, take Nob Hill north to Oakland Park Blvd. Turn left on Oakland Park, and left again after the Safety Complex.

Of note: Admission is $2 and heat sheets are $2. Concession stand will be available. For questions or more information call 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Head To Sunrise Sizzler On Friday


By Sharon Robb

SUNRISE, April 13, 2018—-South Florida Aquatic Club is sending nine swimmers, including Lorenzo Bagnuoli making his debut, to the Sunrise 8&Under Sizzler Friday at Sunrise Civic Center.

Bagnuoli, 8, will be joined by teammates (six girls and three boys) Preston Christensen, 8, Jordan Evans, 7, Shelby Evans, 7, Connor Jimenez, 8, Caitlyn Nguyen, 8, Francesca Perry, 7, Aanya Robinson, 7, and Saree Young, 8.

The meet features timed final 25-yard races in all four strokes: butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle and 8-and-under 100-yard freestyle relay.

IF YOU GO

What: Sunrise Swimming 8&Under Sizzler

When: Friday, 5:30 p.m. Warm-up is 5 p.m.

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park Blvd., Sunrise

Of note: Admission is $3 and heat sheets are $2. A concession stand is available during the meet. For more information call the swim office at 954-747-4635.

South Florida Aquatic Club Captures Combined And Boys Team Titles At Holiday Champs


By Sharon Robb

December 19, 2017—South Florida Aquatic Club won the combined and boys team titles on the final day of the Sunrise Swimming Holiday Champs Sunday at Sunrise Civic Center.

The SOFLO boys team won with 815 points. Sunrise Swimming was runner-up with 575. The SOFLO girls team was second with 615 points behind Sunrise Swimming with 666. SOFLO won the combined team title with 1,430 points. Sunrise Swimming was second with 1,241.

SOFLO swimmers wrapped up another successful day on Sunday with several wins and time drops.

Among SOFLO’s top finishers were:

SOFLO girls won the 7-10 and 11-12 200-yard freestyle relays. The 7-10 relay wo 2:12.13 with Fiorella Di Salvo, Sarah Vasquez, Sofia Lugo and Mariana Pinto. The 11-12 relay won in 1:52.80 with Ava Kuznik, Hartley Pitters-Hinds, Anastasia Lutz and Valerie Vank.

SOFLO boys won the 11-12 and 13-14 200-yard freestyle relays. The 11-12 relay won in 1:53.25 with Javier Colmenares, Diego Nazario-Vazquez, Matthew Kim and Samuel Bullen. The 13-14 relay of Juan Colmenares, Christopher Hau, Enrique Rodriguez and Michal Arias won in 1:36.64.

Fiorella Di Salvo, first, 200-yard individual medley, 2:41.72, time drop; first, 100-yard freestyle, 1:06.84, time drop; first, 100-yard butterfly, 1:17.71, time drop.

Mariana Pinto, first, 50-yard backstroke, 36.72; first, 50-yard breaststroke, 41.61, time drop.

Hartley Pitters-Hinds, first, 50-yard backstroke, 32.58, time drop.

Javier Colmenares, first, 200-yard individual medley, 2:23.92, time drop.

Juan Colmenares, first, 200-yard individual medley, 2:06.20, time drop; first 100-yard butterfly, 56.55, time drop; first, 200-yard backstroke, 2:07.83, time drop.

Samuel Bullen, first, 100-yard freestyle, 59.46, time drop; first, 200-yard breaststroke, 2:38.63; first, 50-breaststroke, 32.94.

Michael Arias, first, 100-yard freestyle, 48.96, time drop.

Matthew Kim, first, 50-yard backstroke, 31.86, time drop.

Derek Hau, first, 50-yard breaststroke, 41.47, time drop.

SOFLO swept the top four places in the 11-12 50-yard backstroke lead by winner Hartley Pitters-Hinds in a best time 32.58.

SOFLO had the largest contingent at the three-day meet with 55 swimmers (32 boys and 23 girls) in 291 individual events and 11 relays.

HOLIDAY CHAMPS SUNDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 1,430, 2. Sunrise Swimming 1,241, 3. Cyclones Swim Team 460, 4. Asoc. Natacion El Milenio 418, 5. Pine Crest Swim Team 375, 6. Stingray Swim Club 189.

GIRLS TEAM TOTALS: 1. Sunrise Swimming 666, 2. South Florida Aquatic Club 615, 3. Asoc. Natacion El Milenio 287, 4. Pine Crest Swim Team 244, 5. Cyclones Swim Team 206, 6. Stingray Swim Club 123.

GIRLS RESULTS

200-yard freestyle relay:
7-10, 1. SOFLO A 2:12.13 (Fiorella DiSalvo, Sarah Vasquez, Sofia Lugo, Mariana Pinto); 11-12, 1. SOFLO A 1:52.80 (Ava Kuznik, Hartley Pitters-Hinds, Anastasia Lutz, Valerie Vank); 13-14, 1. Sunrise 1:47.54, 2. SOFLO A 1:54.54 (Sabrina Osorio, Mia Escudero, Valeria Garcia, Fabiana Avendano); 15-18, 1. Milen 1:55.71.

200-yard individual medley:
7-10, 1. Fiorella DiSalvo, SOFLO 2:41.72, time drop, 2. Mariana Pinto, SOFLO 2:45.44, time drop, 3. Sarah Vasquez, SOFLO 2:49.27, time drop; 11-12, 1. Riley Botting, PC 2:16.66, 2. Valerie Vank, SOFLO 2:24.33, time drop; 13-14, 1. Isa Troccoli, SUN 2:22.1915-18, 1. Adrianna Barone, PC 2:13.76.

100-yard freestyle:
7-10, 1. Fiorella DiSalvo, SOFLO 1:06.84, time drop; 11-12, 1. Teresa Landron, SUN 1:02.29, 2. Kailey Smith, SOFLO 1:03.05, time drop, 3. Kaitlyn Jorgensen, SUN 1:03.83, 4. Anastasia Lutz, SOFLO 1:03.98; 13-14, 1. Samantha Trodick, SUN 54.33; 15-18, 1. Sam Bailey, SSC 53.78. 2. Sarah Jackson, SSC 55.15, 3. Alana Acevedo, SOFLO 1:00.08, time drop, 4. Ruth Kauffman, SOFLO 1:00.86, time drop.

50-yard backstroke:
7-10, 1. Mariana Pinto, SOFLO 36.72; 11-12, 1. Hartley Pitters-Hinds, SOFLO 32.58, time drop, 2. Mariann Catalasan, SOFLO 33.64, time drop, 3. Kailey Smith, SOFLO 33.94, time drop, 4. Anastasia Lutz, SOFLO 34.61, time drop; 13-14, 1. Anabela Shearer, SUN 30.70, 2. Fabiana Avendano, SOFLO 31.76, time drop; 15-18, 1. Ella Plunkett, SSC 27.24.

200-yard breaststroke:
11-12, 1. Riley Botting, PC 2:28.60, 2. Mariann Catalasan, SOFLO 2:56.53, time drop, prelims, 2. Valerie Vank 2:39.18; 13-14, 1. Samantha Trodick, SUN 2:31.81, 2. Sabrina Osorio, SOFLO 2:39.39, time drop; 15-18, 1. Valery Nicole Ramirez, Milen 2:32.21.

100-yard butterfly:
7-10, 1. Fiorella Di Salvo, SFLO 1:17.71, time drop, 2. Sarah Vasquez, SOFLO 1:26.19; 11-12, 1. Teresa Landron, SUN 1:08.78, 2. Kailey Smith, SOFLO 1:11.68, time drop, 3. Kaitlyn Jorgensen, SUN 1:18.42, 4. Hartley Pitters-Hinds 1:20.07, time drop; 13-14, 1. Kate Kaplan, CC 1:04.24; 15-18, 1. Valery Nicole Ramirez, MILEN 59.36, 2. Adrianna Barone, PC 1:00.05, 3. Alana Acevedo, SOFLO 1:07.58, time drop.

50-yard breaststroke:
7-10, 1. Mariana Pinto, SOFLO 41.61, time drop, 4. Sarah Vasquez, SOFLO 43.42; 11-12, 1. Riley Botting, PC 31.86, 2. Natalia Sibug, SOFLO 35.82, time drop, 3. tie, Mariann Catalasan, SOFLO 38.10, time drop, 3. tie, Ava Kuznik, SOFLO 38.10, 5. Anastasia Lutz, SOFLO 39.75, time drop, prelims Valerie Vank 34.27, time drop; 13-14, 1. Kate Kaplan, CC 31.75, 4. Sabrina Osorio, SOFLO 34.37; 15-18, 1. Sarah Jackson, SSC 31.50.

200-yard backstroke:
11-12, 1. Illari Rilo, SUN 2:21.73, 3. Hartley Pitters-Hinds, SOFLO 2:35.67, time drop, 4. Ava Kuznik, SOFLO 2:37.85; 13-14, 1. Hanna Elks Smith, PC 2:18.36; 15-18, 1. Sam Bailey, SSC 2:10.28; 5. Ruth Kauffman, SOFLO 2:33.07, time drop.

1,650-yard freestye:
11-12, 1. Illan Rilo, SUN 19:40.28; 13-14, 1. Julia Podkoscielny, PC 18:35.66, 7. Mia Escudero, SOFLO 20:19.25.

BOYS TEAM TOTALS: 1. South Florida Aquatic Club 815, 2. Sunrise Swimming 575, 3. Cyclones Swim Team 254, 4. Pine Crest 131, Asoc. Natacion El Milenio 131, 6. Stingray Swim Club 66.

BOYS RESULTS

200-yard freestyle relay:
7-10, 1. Sunrise 2:03.04, 2. SOFLO 2:22.47; 11-12, 1. SOFLO 1:53.25 (Javier Colmenares, Diego Nazario-Vazquez, Matthew Kim, Samuel Bullen), 2. Sunrise 2:00.81; 13-14, 1. SOFLO 1:36.64 (Juan Colmenares, Christopher Hau, Enrique Rodriguez, Michael Arias); 15-18, 1. CCPR 1:37.74.

200-yard individual medley:
7-10, 1. Ares Rilo, SUN 2:41.25; 11-12, 1. Javier Colmenares, SOFLO 2:23.92, time drop, 2. Matthew Kim, SOFLO 2:30.08, time drop, 3. Gavin Sheyda, SOFLO 2:41.79, time drop; 13-14, 1. Juan Colmenares, SOFLO 2:06.20, time drop, 2. Enrique Rodriguez, SOFLO 2:09.88, time drop, 3. Zackary Harris, SOFLO 2:16.73, time drop, 4. Alex Golding, SOFLO 2:18.52, time drop, 5. Christopher Hau, SOFLO 2:19.07; 15-18, 1. Isaiah Reily, CCPR 2:25.50.

100-yard freestyle:
7-10, 1. Ares Rilo, SUN 1:03.60; 11-12, 1. Samuel Bullen, SOFLO 59.46, time drop, 2. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 1:03.31, 5. Hashan Ekanayake, SOFLO 1:08.24; 13-14, 1. Michael Arias, SOFLO 48.96, time drop, 2. Troy Spratley, CC 53.43, 3. Enrique Rodriguez, SOFLO 54.34, time drop, 5. Christopher Hau, SOFLO 57.00; time drop; 15-18, 1. Robby Wilson, CC 49.86, 2. Juan Pablo Pineda, SOFLO 50.13.

50-yard backstroke:
7-10, 1. Ares Rilo,SUN 33.91, 3. Derek Hau, SOFLO 38.18, time drop, 5. Benjamin Kim 38.89; 11-12, 1. Matthew Kim, SOFLO 31.86, time drop, 2. Noah Rodriguez-Mora, SUN 34.23, 3. Luca Hincapie, SOFLO 36.12, 5. Hashan Ekanayake, SOFLO 37.50, time drop; 13-14, 1. Troy Spratley, CC 28.65, 2. Alex Golding, SOFLO 29.91; 15-18, 1. Sheldon Win, PC 27.63, 2. Ty Lezotte, SOFLO 28.57, time drop.

200-yard breaststroke:
11-12, 1. Samuel Bullen, SOFLO 2:38.63, 2. Javier Colmenares, SOFLO 2:44.12, time drop; 13-14, 1. Wyatt Denhard, PC 2:29.48; 15-18, 1. Kenneth Glidden, SSC 2:22.06.

100-yard butterfly:
7-10, 1. Rafael Landron, SUN 1:13.37; 11-12, 1. Mateo Shearer, SUN 1:10.73, 2. Diego Nazario-Vazquez, SOFLO 1:11.03, 3. Josue Paiz, SUN 1:13.39, 4. Luca Hincapie, SOFLO 1:14.77; 13-14, 1. Juan Colmenares, SOFLO 56.55, time drop, 2. Enrique Rodriguez, SOFLO 59.23, time drop, 3. Zackary Harris, SOFLO 1:02.92; 15-18, 1. John Bodden, SSC 53.14.

50-yard breaststroke:
7-10, 1. Derek Hau, SOFLO 41.47, time drop, 2. Benjamin Kim, SOFLO 42.13, time drop,5. Juan Vallmitjana, SOFLO 49.46, time drop; 11-12, 1. Samuel Bullen, SOFLO 32.94, 2. Javier Colmenares, SOFLO 35.41, time drop, 3. Matthew Kim, SOFLO 36.07; 13-14, 1. Wyatt Denhard, PC 31.40, 2. Andrew Olsen, MILEN 31.55, 3. Christopher Hau, SOFLO 32.04, time drop; 15-18, 1. Kenneth Glidden, SSC 30.34, 6. Berwyn Hau, SOFLO 32.41, time drop, 7. Johnny Bastos, SOFLO 32.90, time drop.

200-yard backstroke:
11-12, 1. Noah Rodriguez-Mora, SUN 2:37.29, 2. Hashan Ekanayake, SOFLO 2:47.47; 13-14, 1. Juan Colmenares, SOFLO 2:07.83, time drop, 2. Alex Golding, SOFLO 2:16.32, 3. Zackary Harris, SOFLO 2:17.15, time drop; 15-18, 1. Patrick Doyle, SUN 1:59.87.

1,650-yard freestyle:
11-12, 1. Gabriel Landron, SUN 21:17.47; 15-18, 1. John Bodden, SSC 16:38.65.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http:www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Ready To Sizzle At Sunrise Civic Center


By Sharon Robb

October 13, 2016—South Florida Aquatic Club swimmers will compete Friday at the 8&Under Sizzler at Sunrise Civic Center.

Ten SOFLO swimmers–seven girls and three boys–will get a chance to show off what they have learned in swim practice at Academic Village Pool.

The girls competing are Anjana Andapally, 8; Clara Marie Bland, 7; Fiorella Di Salvo, 8; Pilar Duranti, 8; Ella Michael, 7; Giada Porven, 8; and Sarah Vasquez, 8.

The boys are: Connor Jimenez, 7; Mason Jimenez, 8; and Matthew Jimenez, 8.

SOFLO girls’ 100-yard freestyle relay is seeded first with Porven, Andapally, Duranti and DiSalvo. DiSalvo is seeded first in the 25-yard breaststroke and 25-yard freestyle.

Other teams expected to participate are Coral Springs Swim Club, Heritage Aquatics, host Sunrise, Plantation Swim Team, Pompano Beach, Swim Fort Lauderdale, Tamarac Swimming, YMCA and Westminster Academy.

The events include 6-and-under and 7-8 25-yard butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle and 8-and-under 100-yard freestyle relay.

The meet, originally scheduled for Oct. 7, was rescheduled for Friday because of Hurricane Matthew.

IF YOU GO

What: Sunrise Swimming 8&Under Sizzler

When: Friday, warm-up 5 p.m., meet starts 5:30 p.m.

Where: Sunrise Civic Center, 10610 W. Oakland Park, Sunrise

Admission: $2, heat sheet $2. For information call 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com