SOFLO Trio Among Star-Studded Field For AT&T Winter National Championships


By Sharon Robb

December 2, 2015—South Florida Aquatic Club will be well-represented when the three-day AT&T Winter National Championships begin Thursday at Weyerhaeuser King County Aquatic Center in Federal Way, Wash.

SOFLO’s U.S. Olympic gold medalist Claire Donahue, two-time Olympian and national record holder Carolina Colorado of Colombia and Kile Aukerman will represent SOFLO.

Donahue will compete in the 50-meter freestyle on Thursday and 100-meter butterfly on Friday.

Colorado will compete in four events. She will swim the 50-meter freestyle on Thursday; 100-meter butterfly and 100-meter backstroke on Friday; and 200-meter backstroke on Saturday.

Aukerman competes in the 200-meter individual medley on Thursday; 100-meter breaststroke on Friday and 200-meter breaststroke on Saturday.

The meet features most of the top names in U.S. Swimming including Michael Phelps, Missy Franklin, Natalie Coughlin, Nathan Adrian, Simone Manuel, Allison Schmitt, Matt Grevers, and Conor Dwyer.

The international field is just as impressive with Aussie Grant Hackett, Canadians Santo Condorelli, Ryan Cochrane and Emily Overholt, Russian Yulia Efimova and Arkady Vyatchanin of Serbia.

The meet is a FINA-approved competition where swimmers can achieve qualifying times for the 2016 Rio Olympic Games.

SOFLO’s three-time Jamaican Olympian Alia Atkinson originally scheduled to compete has scratched from the meet.

Thursday’s events are the 400-meter freestyle, 200-meter individual medley and 50-meter freestyle.

The meet will be broadcast on NBC Universal. Check local listings for times in your area. Prelims are 9 a.m. and finals 6 p.m. Pacific Time. The meet will also be live streamed at usaswimming.org.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Copyright: Content cannot be reprinted or used in any form without permission from South Florida Aquatic Club.

http://www.swim4soflo.com

2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Six


2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Six

October 12, 2015

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:51.94, 2. St. Thomas Aquinas 1:53.12, 3. Cardinal Gibbons 1:56.23, 4. Fort Lauderdale 1:56.41, 5. Cooper City 1:56.69, 6. South Florida Heat 1:57.36, 7. University School 1:57.51, 8. American Heritage 1:57.79, 9. Deerfield Beach 1:58.07, 10. Westminster Academy 1:58.81, 11. Nova 1:59.76, 12. Coral Glades 2:00.26, 13. Calvary Christian 2:01.02, 14. Cypress Bay 2:01.26, 15. Pompano Beach 2:02.78, 16. Pembroke Pines Charter 2:02.96; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:43.11 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 1:53.12, 2. Mary Smutny, SFH 1:55.35, 3. Kathleen Golding, CC 1:56.78, 4. Alexandra Meszaros, PC 1:57.37, 5. Andrea van den Berg, CB 1:57.63, 6. Audrey Mason, AH 1:58.31, 7. Cameron Thomas, WES 1:58.39, 8. Elizabeth Zubero, WA 1:58.61, 9. Marissa Brannan, PC 1:59.92, 10. Kelly Gest, CG 2:00.24, 11. Sabrina Gornisiewicz, PC 2:00.33, 12. Rachel Contich, CALV 2:00.67, 13. Marianna Serrao, CB 2:01.19, 14. Megan Schimansky, CGL 2:01.38, 15. Andrea Bucaro, CB 2:01.97, 16. Daniela Gomez, PC 2:02.01, 17. Julianna Russell, CG 2:02.18, 18. Morgan Meadows, FTL 2:02.46, 19. Jessica Nava, WA 2:03.03, 20. Allison Kopas, US 2:03.76. 2014 BEST: 1. Tyla Martin, Pine Crest 1:51.11.

200-yard Individual Medley: 1. Kathleen Golding, CC 2:06.86, 2. Allison Kopas, US 2:11.36, 3. Elizabeth Zubero, WA 2:11.70, 4. Hannah Virgin, PC 2:12.32; 5. Alexandra Meszaros, PC 2:12.49, 6. Kelley Heron, PPC 2:14.11, 7. Megan Schimansky, CGL 2:14.54, 8. Mary Smutny, SFH 2:14.94, 9. Sarah Asseraf, STA 2:15.15, 10. Adrianna Cortes-Urbina, NOVA 2:17.73, 11. Dominique Tajardo, CGL 2:18.28, 12. Kelly Gest, CG 2:19.72, 13. Alemy Barreto, CB 2:19.81, 14. Daniela Kim, CB 2:20.12, 15. Amanda Kopas, US 2:20.02, 16. Molly See, PC 2:20.46, 17. Marianna Serrao, CB 2:20.55, 18. Kaitlyn Moreschi, FTL 2:20.61, 19. Fatimah Westbrook, FTL 2:20.72, 20. Jessica Nava, WA 2:20.95. 2014 BEST: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:03.24.

50-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 23.33, 2. Catharine Cooper, AH 23.90, 3. Fatimah Westbrook, FTL 24.18, 4. Courtney Stewart, PB 24.63, 5. Allora Williams, PHS 24.64, 6. Racine Ross, HH 25.06, 7. Savannah Yates, CG 25.22, 8. Jessica Nava, WA 25.27, 9. Brooke Bernstein, PC 25.41, 10. Dominique Tajardo, CGL 25.44, 11. Emiliana Pelaez, CB 25.61, 12. Jillian Contich, CALV 25.63, 13. Solana Capalbo, CC 25.65, 14. Allison Kopas, US 25.72, 15. Rachel Botting, SFH 25.79, 16. Morgan Meadows, FTL 25.90, 17. Carly Hyman, STA 25.95, 18. Samantha Stinemire, STA 26.07, 19. Sarah Bucaro, CB, 26.12, 20. Carly Swanson, CB 26.17, 21. Juliana Russell, CG 26.33, 22. Gwen Bencie, PB 26.38, 23. Sabrina Gornisiewicz, PC and Emily Puia, STA 26.43, 25. Samantha Roth, DOUG 26.50; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 22.60.

1-meter Springboard Diving: 1. Juliette Pozzuoli, PC 427.60 (11 dives), 2. Maia Goldstein, US 420.70, 3. Daniela Castillo, SAGE 414.30, 4. Ishani Singh, PC 391.05, 5. Karlee Price, STA 304.70, 6. Johanna Holloway, WA 293.40, 7. Carly Ehrlich, PB 263.45, 8. Ali Watson, PC 253.50, 9. Leanne Sheffer, SP 226.15, 10. Shiraz Shiff, PC 208.65, 11. Maya Fernandes, CB 206.00; 2014 BEST: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest 520.75.

100-yard Butterfly: 1. Kathleen Golding, CC 56.80, 2. Jessica Nava, WA 57.85, 3. Elizabeth Zubero, WA 58.52, 4. Alexandra Meszaros, PC 58.57, 5. Racine Ross, HH 59.15, 6. Mary Smutny, SFH 59.32, 7. Sara Asseraf, STA 1:00.27, 8. Molly See, PC 1:00.59, 9. Violeta Tumolo, FTL 1:01.53, 10. Allison Kopas, US 1:01.60, 11. Quinn Connor, STA 1:01.66, 12. Natasha Testa, CC 1:02.08, 13. Rachel Milazzo, FTL 1:03.12, 14. Delaney Biro, CSC 1:03.16, 15. Mia Marquez, PB 1:03.45, 16. Rachel Contich, CALV 1:03.83, 17. Adrienne Aponte, FTL 1:03.92, 18. Thomas, WES 1:04.03, 19. Amanda Kopas, US 1:04.30, 20. Angela Petrillo, FTL 1:04.32, 21. Megan Schimansky, CG 1:04.84, 22. Marissa Brannan, PC 1:06.11, 23. Kelley Heron, PPC 1:06.13, 24. Daria Chiarella, TAR 1:06.21, 25. Madison Kozel, US 1:06.33; 2014 BEST: 1. Jessica Nava, Westminster Academy 54.05.

100-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 51.11, 2. Catharine Cooper, AH 52.11, 3. Mary Smutny, SFH 53.58, 4. Courtney Stewart, PB 53.85, 5. Jessica Nava, WA 54.02, 6. Emiliana Pelaez, CB 54.21, 7. Kelly Gest, CG 55.49, 8. Elizabeth Zubero, WA 55.80, 9. Morgan Meadows, FTL 55.86, 10. Dominique Tajardo, CGL 55.91, 11. Savanah Yates, CG 56.34, 12. Natalya Wozab, STA 56.35, 13. Sabrina Gornisiewicz, PC 56.40, 14. Brooke Bernstein, PC 56.48, 15. Solana Capalbo, CC 56.55, 16. Allison Kopas, US 56.82, 17. Cameron Thomas, WES 56.87, 18. Rachel Contich, CC 57.00, 19. Marissa Brannan C 57.24, 20. Abby Oyetunji, SOM 57.93; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 49.30.

500-yard Freestyle: 1. Audrey Mason, AH 5:07.10, 2. Andrea van den Berg, CB 5:13.16, 3. Sabrina Gornisiewicz, PC 5:14.93, 4. Alexandra Meszaros, PC 5:16.20, 5. Marissa Brannan, PC 5:18.11, 6. Marianna Serrao, CB 5:18.64, 7. Allison Kopas, US 5:19.44, 8. Jessica Nava, WA 5:22.57, 9. Rachel Botting, SFH 5:23.80, 10. Delaney Biro, CSC 5:24.76, 11. Julianna Russell, CG 5:25.42, 12. Elizabeth Zubero, WA 5:26.81, 13. Daniela Gomez, PC 5:31.20, 14. Daria Chiarella, TAR 5:33.13, 15. Adriana Rodriguez, CG 5:35.25, 16. Sarah Bucaro, CB 5:37.50, 17. Isabella Comunale, STA 5:38.27, 18. Alexandra Crespo, CB 5:38.52, 19. Amanda Kopas, US 5:39.43, 20. Kasey Jordan, STA 5:41.05, 21. Abby Oyetunji, SOM 5:43.22, 22. Alexis Hicks, FTL 5:44.13, 23. Cortes-Urbina, NOVA 5:45.83, 24. Abigail Bush, STA 5:45.86, 25. Emiliana Pelaez, CB 5:46.26; 2014 BEST: 1. Melissa Marinheiro, West Broward 4:52.96.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:40.20, 2. St. Thomas Aquinas 1:42.49, 3. American Heritage 1:44.65, 4. South Florida Heat 1:44.67, 5. Cypress Bay 1:44.93, 6. Cardinal Gibbons 1:44.89, 7. Fort Lauderdale 1:45.41, 8. Westminster Academy 1:46.56, 9. Pompano Beach 1:48.68, 10. Nova 1:49.31, 11. Deerfield Beach 1:50.70, 12. Hollywood Hills 1:51.29, 13. Douglas 1:51.75, 14. Calvary Christian 1:52.27, 15. University School 1:52.30; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:36.09 (Marta Ciesla, Brooke Bernstein, Tyla Martin, Jamie Flores).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 58.50, 2. Megan Schimansky, CGL 58.55, 3. Samantha Stinemire, STA 1:00.18, 4. Kelley Heron, PPC 1:01.42, 5. Elizabeth Zubero, WA and Adriana Cortes-Urbina, NOVA 1:02.07, 7. Allison Kopas, US 1:02.34, 8. Jillian Contich, CALV 1:02.54, 9. Allora Williams, PHS 1:02.89, 10. Gwen Bencie, PB 1:03.70, 11. Carly Hyman, STA 1:03.89, 12. Molly See, PC 1:03.99, 13. Abigail Fossas, TAR 1:04.29, 14. Quinn Connor, STA 1:04.72, 15. Amanda Kopas, US 1:04.80, 16. Emily Chen, DB 1:05.13, 17. Victoria Abad, SP 1:05.17, 18. Carly Swanson, CB 1:05.72, 19. Sophia Bucaro, CB 1:05.98, 20. Annita Huang, AH 1:06.47; 2014 BEST: 1. Amanda Tipton, Nova 56.63.

100-yard Breaststroke: 1. Marta Ciesla, PC 1:07.41, 2. Elizabeth Zubero, WA 1:07.66, 3. Fatimah Westbrook, FTL 1:07.80, 4. Hannah Virgin, PC 1:08.20, 5. Savanah Yates, CG 1:08.76, 6. Allison Kopas, US 1:09.55, 7. Daniela Kim, CB 1:10.46, 8. Alemy Barreto, CB 1:10.60, 9. Hayley Johnson, DB 1:10.71, 10. Kaitlyn Moreschi, FTL 1:11.31, 11. Natalya Wozab, STA 1:11.36, 12. Alicia Zielinski, NE 1:12.34, 13. Thea Mckenna, AH 1:12.92, 14. Rachel Botting, SFH 1:13.09, 15. Amanda Kopas, US 1:14.33, 16. Ya Ya Jackson, STR 1:14.69, 17. Andrea Homes, CB 1:15.49, 18. Elise Larin, SOM 1:15.78, 19. Nadia Ajirnia, STA 1:15.80; 2014 BEST: 1. Caitlin Ahern, St. Thomas Aquinas 1:03.30.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:36.82, 2. American Heritage 3:39.57, 3. Cardinal Gibbons 3:43.84, 4. St. Thomas Aquinas 3:45.89, 5. Cypress Bay 3:48.64, 6. Cooper City 3:52.96, 7. Fort Lauderdale 3:53.19, 8. University School 3:53.42, 9. Coral Glades 3:54.74, 10. Pompano Beach 3:58.34, 11. Westminster Academy 3:59.55; 2014 BEST: 1. American Heritage 3:35.30 (Catharine Cooper, Lindsay Hay, Marissa Brannan, Alexandra Pacitti).

GIRLS RANKINGS

1.Pine Crest, 2. St. Thomas Aquinas, 3. Cypress Bay, 4. Fort Lauderdale, 5. American Heritage, Westminster Academy.

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:40.68, 2. American Heritage 1:41.25, 3. Fort Lauderdale 1:42.60, 4. Sagemont 1:43.05, 5. Cypress Bay 1:44.38, 6. University School 1:44.66, 7. Pembroke Pines Charter 1:45.02, 8. Pompano Beach 1:45.07, 9. Calvary Christian 1:45.79, 10. St. Thomas Aquinas 1:46.16, 11. West Broward 1:47.63, 12. Monarch 1:48.07, Douglas 1:48.16, 13. Flanagan 1:49.33, 14. South Florida Heat 1:49.75, 15. Cooper City 1:50.62; 2014 BEST: 1. American Heritage 1:36.90 (Nico Medina, Jonathan Farah, Fernando Bohorquez, Taylor Eaddy).

200-yard Freestyle: 1. Julien Pinon, AH 1:41.82, 2. Tyler Zuyus, FTL 1:43.13, 3. Andres Lares, PPC 1:44.48, 4. Padraic Cassidy, STA 1:45.57, 5. Raphael Marcoux, FTL 1:47.67, 6. Juan Lucas, PPC 1:47.76, 7. CJ Kopecki, AH 1:47.83, 8. Daniel Jacobs, US 1:48.05, 9. Eduardo Pineiro-Barros, CB 1:48.35, 10. Maxamillian Asnis, US 1:48.54, 11. Luke Smutny, SFH 1:48.96, 12. Nicholas Pacitti, AH 1:49.38, 13. Juan Diaz, CB 1:49.54, 14. Jaime Esteban Lasso, SOM 1:49.65, 15. Bennett Rodriguez, SB 1:50.73, 16. Christopher Schulte, PB 1:51.16, 17. Samuel Asnis, US 1:51.38, 18. Joao Vitor Pereira, PC 1:51.59, 19. Hank Contich, CC 1:51.82, 20. Juan Imposiamato, SAGE 1:51.98; 2014 BEST: 1. Julien Pinon, American Heritage 1:38.66

200-yard Individual Medley: 1. Marco Guarente, CB 1:52.75, 2. Fernando Alatorre, SAGE 1:55.17, 3. Adan Diaz, WESP 1:59.56, 4. Patrick Groters, US 1:59.77, 5. James Dika, FTL 2:00.90, 6. Eric Veit, CB 2:01.91, 7. Juan Zapata, STA 2:02.01, 8. Jonathan Farah, AH 2:02.09, 9. Philippe Marcoux, FTL 2:02.25, 10. Jonathan Farah, AH 2:02.65, 11. Sebastian Vargas, AH 2:02.99, 12. Ryan Graff, PC 2:04.43, 13. Francisco Cantu, NOVA 2:04.51, 14. Bruno Berti, PPC 2:04.90, 15. Matthew Petreski, PC 2:05.28, 16. Henrique Yamamoto, DOUG 2:05.33, 17. Juan Lucas, PPC 2:05.66, 18. Ricardo Roche, SOM 2:06.21, 19. Christian Carlson, CC 2:06.26, 20. Tyler Zuyus, FTL 2:06.54; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 1:49.65.

50-yard Freestyle: 1. Raiz Tjon-A-Joe, WESP 20.84, 2. Raphael Marcoux, FTL 21.02, 3. Anton Voronin, NBP 21.31, 4. Nico Ferrara, NBP 21.80, 5. Ryan Capote, PPC 21.86, 6. Weissman, FLAN 22.01, 7. Hank Contich, CALV 22.12, 8. Philippe Marcoux, FTL 22.33, 9. Kearn Kurbanali, STA 22.48, 10. Eric Veit, WES 22.57, 11. Carlos Rodriguez, AH 22.65, 12. Gustavo Valery, FL 22.66, 13. Patrick Groters, US 22.85, 14. Fernando Navarrete, CB 22.91, 15. Ryan Graff, PC and Fernando Fagundes, MHS 22.95, 17. Tristan Celestin, DOUG 23.00, 18. Joao Vitor Pereira, PC 23.02, 19. Matteus Santos, PB and Santiago Ospina, MHS 23.17, 21. Luiz Renato Freire, CB 23.18, 22. Christian Soderberg, PC and Parker Strickman, STA 23.21, 24. Luiz Renato Freire, CB 23.25, 25. Daniel Jacobs, US 23.48; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 20.61.

1-meter Springboard Diving: 1. Kevin Mendez, PC 491.35 (11 dives), 2. Lyle Hayes-Macaluso, PC 417.40, 3. Logan Downey, SP 370.90, 4. Austin Fields, PC 349.65, 5. Dane Gailitis, PC 326.10, 6. Zach Allen, CG 319.75, 7. Sky Geovanni, FTL 300.20, 8. Louis Giroire, FTL 289.15, 9. Sky Geovanni, FTL 257.45, 10. Hunter Fields, PC 255.60, 11. Devin Nugent, STA 247.65; 2014 BEST: 1. Logan Downey, South Plantation 591.65.

100-yard butterfly: 1. Julien Pinon, AH 50.95, 2. Sebastian Vargas, AH 53.06, 3. Luke Smutny, SFH 53.69, 4. Raphael Marcoux, FTL 53.87, 5. Carlos Gallego, CB 53.93, 6. Daniel Lobaton, CC 54.28, 7. Nico Medina, AH 54.33, 8. Quinn Roth, MON 54.37, 9. Kyle Caracciolo, TAR 54.66, 10. Phillipe Marcoux, FTL 54.74, 11. Fernando Alatorre, SAGE 54.78, 12. Luis Villanueva, WESP 54.83, 13. Maxamillian Asnis, US 54.86, 14. Joao Vitor Pereira, PC 54.94, 15. Bruni Berti, PPC and Luiz Renato Freire, CB 55.10, 17. Martin Vivas, CB 55.43, 18. Juan Lucas, PPC 55.78, 19. Patrick Groters, US 56.04, 20. Henrique Yamamoto, DOUG 56.12, 21. Andres Lares, PPC 56.37, 22. Giancarlo Payamps, CSC 56.53, 23. Alex Monti, WB 56.54, 24. Nico Ferrara, NBP 57.00; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 48.06.

100-yard Freestyle: 1. Anton Voronin, NBP 45.19, 2. Raphael Marcoux, FTL 45.78, 3. Raiz Tjon-A-Joe, WESP 45.82, 4. Philippe Marcoux, FTL 46.36, 5. Ryan Capote, PPC 48.00, 6. Kearn Kurbanali, STA 48.14, 7. Julien Pinon, AH 48.35, 8. Daniel Jacobs, US 49.08, 9. Anton Generalov, PC 49.32, 10. Fernando Navarrete, CB 49.35, 11. Juan Imposiamato, SAGE 49.99, 12. Hank Contich, CALV 50.52, 13. Santiago Ospina, MON 50.69, 14. Christian Soderberg, PC 50.92, 15. Sebastian Vargas, AH 50.95, 16. Chase Perry, WA 50.96, 17. Matteus Santos, PB 51.05, 18. Clement Bowe, STA 51.55, 19. Jose Pac, STR 51.69, 20. Bennett Rodriguez, SB 51.80, 21. Enrique Perez, CC 51.88, 22. Parker Strickman, STA 51.89, 23. Alejandro Alvaro, STA 52.56, 24. James Dika, FTL 52.62; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 45.17.

500-yard Freestyle: 1. Padraic Cassidy, STA 4:44.27, 2. Eduardo Pineiro-Barros, CB 4:45.56, 3. Fernando Alatorre, SAGE 4:47.91, 4. Nicholas Pacitti, AH 4:47.94, 5. James Dika, FTL 4:49.41, 6. Andres Lares, PPC 4:50.25, 7. Patrick Groters, US 4:51.88, 8. Juan Diaz, CB 4:52.04, 9. CJ Kopecki, AH 4:52.50, 10. Luke Smutny, SFH 4:52.68, 11. Samuel Asnis, US 4:53.36, 12. Jaime Esteban Lasso, SOM 5:02.70, 13. Matthew Petreski, PC 5:02.86, 14. Diego Avellaneda, STA 5:03.20, 15. Juan Lucas, PPC 5:05.15, 16. Matteus Santos, PB 5:05.46, 17. Tomas Pelaez, CB 5:06.27, 18. Elad Fraiman, POS 5:06.79, 19. Diego Homes, CB 5:07.41, 20. Andres McKeon, CS 5:07.51, 21. Alejandro Alvaro, STA 5:09.66, 22. David Garbutt, SFH 5:11.20, 23. Juan Zapata, STA 5:11.88, 24. Dante Poe, PB 5:11.86, 25. Ricardo Roche, SOM 5:12.10; 2014 BEST: 1. Patrick Groters, University School 4:31.82.

200-yard Freestyle Relay: 1. Fort Lauderdale 1:26.84, 2. Cypress Bay 1:28.49, 3. American Heritage 1:28.84, 4. Pine Crest 1:30.56, 5. St. Thomas Aquinas 1:31.48, 6. Calvary Christian 1:32.60, 7. South Florida Heat 1:35.03, 8. University School 1:36.65, 9. Pembroke Pines Charter 1:37.25, 10. Douglas 1:37.60, 11. South Plantation 1:37.74, 12. Flanagan 1:38.00, 13. Pompano Beach 1:38.04, 14. Deerfield Beach 1:40.71, 15. Sagemont 1:42.53; 2014 BEST: St. Thomas Aquinas 1:26.50 (Gabriel Perez Silva, Andrew Szatkowski, Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali).

100-yard Backstroke: 1. Philippe Marcoux, FTL 52.74, 2. Fernando Alatorre, SAGE 52.94, 3. Andres Lares, PPC 53.66, 4. Taylor Zuyus, FTL 54.75, 5. Patrick Groters, US 55.03, 6. Anton Generalov, PC 55.41, 7. Joao Vitor Pereira, PC 55.46, 8. Juan Lucas, PPC 55.94, 9. Christian Carlson, CALV 57.15, 10. Juan Imposiamato, SAGE 57.24, 11. Juan Zapata, STA 57.32, 12. Nico Medina, AH and Quinn Roth, MON 58.08, 14. Carlos Gallego, CB 58.15, 15. Gustavo Valery, FL 58.19, 16. Luis Villanueva, WESP 58.58, 17. Christian Soderberg, PC 58.66, 18. Juan Zapata, STA 58.82, 19. Giancarlo Payamps, CSC 59.07; 2014 BEST: Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 52.31.

100-yard Breaststroke: 1. Marco Guarente, CB 56.57, 2. Hank Contich, Calvary Christian 1:00.88, 3. Ryan Graff, PC 1:01.11, 4. Adan Diaz, WESP 1:01.21, 5. Victor Fajer, WES 1:01.62, 6. Eric Veit, WES 1:02.00, 7. Francisco Cantu, NOVA 1:02.39, 8. Matthew Petreski, PC 1:02.64, 9. Fernando Alatorre, SAGE 1:03.30, 10. Jonathan Farah, AH 1:03.32, 11. Christian Carlson, Calvary Christian 1:03.34, 12. Brendan Cassie, WB 1:03.40, 13. Elad Fraiman, POS 1:04.50, 14. Yona Rubin, FTL 1:04.61,15. Tristan Celestin, DOUG 1:04.69, 16. Tyler Bland, PPC 1:04.70, 17. Christopher Schulte, PB 1:05.12, 18. Andre Bacic, DB 1:05.25, 19. Guy Bogoslavsky, DOUG 1:05.51, 20. Race Wilhoite, PB 1:06.72; 2014 BEST: Daniel Pereira, University School 58.43.

400-yard Freestyle Relay: 1. Fort Lauderdale 3:11.02, 2. Cypress Bay 3:12.24, 3. American Heritage 3:15.81, 4. Pine Crest 3:18.57, 5. University School 3:18.60, 6. St. Thomas Aquinas 3:22.55, 7. Sagemont 3:25.31; 8. Pembroke Pines Charter 3:28.11, 9. Monarch 3:29.59, 10. Pompano Beach 3:29.74, 11. South Florida Heat 3:32.57,12. Calvary Christian 3:32.89, 13. Cooper City 3:35.66; 2014 BEST: American Heritage 3:09.17 (Taylor Eaddy, Chris Garcia, Nico Medina, Julien Pinon).

BOYS RANKINGS

1. American Heritage, 2. Pine Crest, 3. Cypress Bay, 4. St. Thomas Aquinas, 5. Fort Lauderdale, University School, Pembroke Pines Charter.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

South Florida Aquatic Club Signs With TYR


By Sharon Robb

July 28, 2015—-South Florida Aquatic Club, one of the state’s largest USA Swimming clubs, has signed with TYR.

TYR, a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories, is one of the nation’s top companies.

“I am excited about being one of the first TYR teams in South Florida,” SOFLO CEO and head coach Chris Anderson said. “I really feel the company has our back when it comes to high- end performance.

“They want to support our diverse swim team,” Anderson said. “I am excited for our athletes because I feel they are being taken care of by an intelligent staff that wants them to succeed. I basically feel they have something for all of our membership from the very young to the elite athlete.”

TYR (pronounced tier) is named after a mythical Norse god of warriors and deity among all athletes.

The TYR brand embodies the competitive spirit of sports and is a symbol of courage, law, bravery and victory.

Since 1985, TYR has provided performance swimsuits to elite athletes.

Co-founded by 1972 Olympic medalist Steve Furniss, a USA Swimming co-captain of the 1976 U.S. Olympic team, and swim wear manufacturer Joseph DiLorenzo, TYR has been involved in full-body technical suit research and development for the past three Olympic Games.

TYR is known for its’ design of the customized iconic red swimsuit worn by the cast of the popular show Baywatch, featuring David Hasselhoff.

TYR is dedicated to redefining the next generation of performance and recreational swim wear and accessories.

TYR offers performance swim apparel for active enthusiasts of all ages from grass roots to masters, and interests.

TYR swim wear collections include performance, triathlon, children’s, men’s shorts and fitness.

The swim wear and accessory colors are vibrant and design is state-of-the-art. The swim wear features hydrosphere technology, speedy dry fabric and supersonic flex bonding.

Among TYR’s top athletes are SOFLO’s U.S. Olympic gold medalist Claire Donahue, Matt Grevers, Ashley Twichell, Craig Alexander, Lauren Perdue, Josh Schneider, Chrissie Wellington, Jeanette Ottesen, TJ Tollakson, Miranda Carfrae, Michael McBroom, Sarah Haskins, Andy Potts, Jimmy Geigen, Megan Romano, Chloe Sutton and Nick Thoman among others.

TYR swim wear is made by swimmers for swimmers which makes its’ five-and-a-half year contract with SOFLO a perfect fit.

SOFLO, coming off its three-peat title victory at the Florida Gold Coast Junior Olympics, will be one of the best-dressed and well-equipped teams on the pool deck.

TYR will outfit the entire SOFLO coaching staff; the team will receive a 20 percent discount one time each year (November 2016/2017); sectional qualifiers will receive new TYR/SOFLO meet T-shirts at a 30 percent discount the first of each month of the meets’ dates; Junior Olympic qualifiers will receive a 20 percent discount (February 2016/2017); provide facility enhancement; product support; a mini back pack gift for the TYR Athlete of the Month; and apparel support and TYR rep of SOFLO national teams.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Valentina Artemeva Takes Bronze, Qualifies For World Championships At Russian Nationals


By Sharon Robb

April 20, 2015—After a few encouraging words from her coach Chris Anderson, South Florida Aquatic Club’s Valentina Artemeva qualified for the July 24-Aug. 9 World Aquatic Championships in Kazan, Russia on the opening day of the Russian National Swimming Championships in Moscow.

Artemeva, 28, of Novosibirsk Region, took the bronze medal in the 50-meter breaststroke, the first of her three events, after finishing third in 31.31.

The sprint race was a tune-up for her remaining two events, the 200-meter breaststroke and 100-meter breaststroke, her signature event.

Yuliya Efimova of the Tyimen Region, coming off her drug doping suspension, won the gold in 30.39. Efimova started the meet with the world best in 30.70 in prelims. She bettered her time in semifinals in 30.41 and finished with her third world best of the day in 30.39. It was her first national title since the suspension.

Victoria Zeinel Gunes of Turkey took the silver in 31.24. With that time, Efimova is now ranked No. 1 in the world in both the 50 and 100-meter breaststroke.

Artemeva, who has been training with SOFLO’s pro team including three-time Jamaican Olympian and breaststroke world record holder Alia Atkinson and Bermuda national champion Lisa Blackburn, is the current European champion in the 50- and 100-meter breaststroke (short course).

She is also world record holder in fin swimming and former world champion in the 200-meter surface finswimming and bronze medalist in the 100-meter surface finswimming.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com