SOFLO’s Smutny, Mateus Top 20 Finishers On Day Two Of Southern Zone Age Group Championships


By SHARON ROBB

CARY, N.C., August 2, 2019—South Florida Aquatic Club’s Maddie Smutny and Alejandro Mateus finished among the Top 20 Wednesday at the Southern Zone Age Group Championships at Triangle Aquatic Center.

Smutny, 14, finished 16th in the 200-meter freestyle in 2:12.86, 12th in the 100-meter butterfly in 1:06.78 and was a member of the Florida Gold Coast’s seventh-place 400-meter medley relay in 4:35.41 with teammates Nicol Bellardi, Michelle Fenandez and Mariana Cote.

Mateus, 14, was 17th in the 100-meter butterfly in a best time 1:02.67 with a time drop 0.67.

WEDNESDAY RESULTS
GIRLS

200-meter freestyle:
11-12, 1. Ellery Eward, NCS 2:09.18; FGC: 5. Emma Herrera 2:12.80, time drop, 0.53; 13-14, 1. Kaylee Wu, STX 2:06.58; 15-18, 1. Amy Riordan, GA 2:07.59.

50-meter breaststroke:
11-12, 1. Savannah Branon, FL 35.42.

200-meter breaststroke:
13-14, 1. Delaney Franklin, SC 2:39.69; 15-18, 1. Isbella Gaskey, NCS 2:42.08.

100-meter butterfly:
11-12, 1. Ella Freeman, NTX 1:05.89; FGC: 3. Sidney Araton 1:07.26, time drop 1.56, 8. Emma Herrera 1:08.43; 13-14, 1. Ava Whitaker, NTX 1:02.72; 15-18, 1. Payton Smith, GA 1:04.26.

400-meter medley relay:
11-12, 1. North Texas 4:31.66, 6. Florida Gold Coast 4:46.94 (Carolyn Powell, Bianca Nieto, Emma Herrera, Sidney Anton); 13-14, 1. Florida Swimming 4:26.07, 7. Florida Gold Coast 4:35.41 (Nicol Bellardi, Michelle Fernandez, Maddie Smutny, Mariana Cote); 15-18, 1. North Carolina 4:29.84.

BOYS

200-meter freestyle:
11-12, 1. Maximus Williamson, NTX 2:04.71; 13-14, 1. Colton Rasmussen, FL 1:57.20; 15-18, 1. Nicholas Eunice, FL 1:56.70.

50-meter breaststroke:
11-12, 1. Ruihan Zhu, NTX 33.24; FGC: 3. Giulan Martin 33.47, 0.75 time drop, 8. Alessandro Pereira 35.47, 3.56 time drop.

200-meter breaststroke:
13-14, 1. Britton Spann, 2:28.39; FGC: 5. Dylan Smiley 2:32.79, time drop 2.52; 15-18, 1. Jackson Bates, GA 2:22.26.

100-meter butterfly:
11-12, 1. Max Osman, NCS 1:03.82; FGC: 5. Lucas Bailey 1:06.75, time drop 0.48; 13-14, 1. Andrew Bleuez, GA 57.82; 15-18, 1. Lucas Thomas, KY 58.26.

400-meter medley relay:
11-12, 1. North Texas 4:24.92, 5. Florida Gold Coast 4:36.72 (Dylan Ferguson, Giulian Martin, Lucas Bailey, Riley Brisco); 13-14, 1. South Texas 4:05.87, 4. Florida Gold Coast 4:10.77 (Hudson Bishop, Dylan Smiley, Agustin Rodriguez, Mason Taylor); 15-18, 1. Team Georgia 4:02.32.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com